Klkmaarsche Gaurant Wekeiijkscb Overzicht Radio-hoekje Buitenland Buifenlandsch gemengd nieuws. BinnenBand Hinderd negen en ftfotfgsts Jaargang. No. 215 19?1) Zaterdag' 10 September. Zondag 11 September. Hilversum, 1060 At. 9.50 Dienst in de Ned. Herv. Kerk in Aalsmeer. Voorganger: Ds. W. J. van Elden. 1. Zingen: Ps. 75:1 en 4. 2. Votum. 3 Lezen: De Wet des Hee- ren, daarna zang: Tien Geboden: 9. 4 Le zen: Lukas 21:25-36. 5 Gebed. 6 Zingen Ps. 89:19 en 7. 7 le ged. preek: Prediker 12:5. 8 Tusschenzang Gez. 130:6. 9 2e ged. rpeek. 10 Dankzegging. 11 Zingen: Avondzang achter de Psalmen: 1 en 4. 12 Zegen. 12.302.30 (N.O.V.) Symphonie- concert te geven door het N.O.V. symphonie- orkest o.l.v. den heer Henri Zeldenrust en met medewerking van Mevr. Mien Bouw- meester-Verheijdt, sopraan, en de heeren Si mon van Leeuwen, -violist en Leopold Kep- pel, violoncellist. 2.20 (V.P.R.O.) Uitzen- ding van de Bevestigings-dienst van de fVerg. voor Vrijz. Hervormden te Amster- dam. Bevestigd zullen worden: Ds. D. Bak- fcer uit Veen-dam en Ds. W. A. F. van Dijk uit den Helder, tot voorgangers van de Afd. Amsterdam van de Verg. voor Vrijz. Her vormden door Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga uit Santpoort. 44.30 (N.O. V.) Piano-composities van Alex. Voormolen aan het klavier. 5.006.30 Populair concert door het A.N.R.O.-orkest, o.l.v. Nico Treep. 6.45 (V.P.R.O.) Uitzending uit het gebouw ban den N. P. B. te Hilversum spreker: Ds. F. Kruijt, (Assen. Onderwerp: „Bewaar Dw ziel". Naar aanleiding van de tekst: Spr. XX: 27 en Marc. 27 en Marc. VIII:36. Mu- tikale medewerking van: Ferd. Kloek, or gel, en het V.P.R.O.-koor o.l.v. Ferd. Kloek. Programma: 1. Adagio en Allegro (Concert No. 3) (orgel). G. F. Handel. 2. votum. 3. Lezen: Ps. 139 gedeeltelijk. 4. Ev. Gez. Gez. :2:1 (lied 7 1 uit den N. P. B.- bundel) (koor). 5. gebed. 6. Ps. 62:1 en 5 (lied 241:1 en 3 uit den N. P.B.-bundel)" (koor). 7. Preek. 8. Improvisatie. (orgel) Ferd. Kloek. 9. gebed. 10. Ev. Gez. 245:1 (lied 128:1 uit den N.P.B.-bundel) (koor). 11. Zegenbede. 12. Sluiting. 8.persber. en sportuitslagen. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie-or- kest o.l.v. Ignaz Neumark. F. Goldenberg, Eiano. 1. d. Pauze. Lezing door Mevr. de eeuw van Rees over de a.s. Knipcursus. Daventry, 1600 At. en Londen, 361 At. Concert. De militaire band en A. Moxon, so praan. C. Towbin, viool. 5.40—5.50 Vertel- ling uit het Oude Testament. 8.20 Klokken- gelui. Daarna kerkdienst. 9.15 Liefdadig- heidsoproep. 9.20 Weerber., nieuws. 9.30 Scheepsweerber. 9.35 Vespermuziek. Solo mon, piano. Koor en orkest. 11.05 Epiloog. 11.1511.25 „The Silent Fellowship. Parijs „Radio-Paris", 1750 At. 10.50 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert door het orkest Locatel- li 8.5011.20 Concert, Orkest, Dansmuziek en zang. Langenberg, 469 At., Aliinster, 242 At. en Dortmund, 283 At. 9.2010.20 Morgenwij ding. Orkesfmuziek en zang. 11.3512.20 Concert, Posaunenchore. 1.202.50 Tuincon- cert door de politiekapel. 5.506.50 Orkest concert. 6.507.50 Koorconcert. 7.50 „Der fliegende Hollander", rom. opera in 3 acten van Wagner. Daarna tot 12.20 dansmuziek Konigswusterhausen, 1260 At. en Berlijn, 484 en 566 At. 9.20 Morgenwijding. 11.50 1.10 Orkestconcert. 5.20—6.20 Orkestcon cert. 8.50 Vrcolijke Avond. Steine-kapel. H. Fichtmuller, jodelliedjes. 10.50—12.50 Dans muziek. Hamburg, 395 At. 6.50—8.20 Morgen- concert. 9.35 Morgenwijding. 11.50 Open- luchtconcert. 1.25 Concert. 3.20 Vroolijk concert. 7.45 Causerie over Nederland 8.20 Concert. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 At. 5.206.20 Dansmuziek. 8.35 Orkestconcert. 10.50—11.20 Dansmu ziek. Ataandag 12 September. Hilversum, 1060 At. 10—12 Jaarbeurs- concert door een trio. 12.00 Politieber. 12.35 —2.— Lunchmuziek door het trio D. Coro- nel, viool. J. Drukker, cello. L. Kapper, pi- ano. 2.00—4.— Jaarbeursconcert door een trio. 4.405.55 Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk. 6.007.45 Concert door het A.N.R.O.-orkest Toos Schleyer, Coloratuur- zangeres. A. d. vleugel, Egb. Veen. 7.45 Po litieber. 8.10 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert o.l.v. Prof. Schneevoigt. 9e Symphonie d-moll op. 125 met solostemmen en gemengd koor naar Schiller's Ode an die Freude van Beethoven. Koor van Toonkunst Afd. Den Haag, o.l.v. Prof. Schneevoigt. Mia Peltenburg, sopraan, Suze Luger, alt. Louis van Tulder-tenor. Jan Dekker, has. Daventry, 1600 At. en Londen, 361 At. 12.20 Daventry-kwartet en solisten (sopraan, bariton). 1.202.20 Orgelconcert, en so- praanzang. 3.20 Het Rio Grande Trio en so listen (tenor, sopraan). 5.20 Huishoudpraat- je. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert, orgelbe- Rpeling. 6.40 Voor padvinders. 6.50 Tijds., weerber., nieuws. 7.05 Concert-orgelbespe- ling. 7.20 Liter, critiek. 7.35 De suites van Handel. 7.50 Variete. 8.35 Het PAVLOVA- BALLET, „Don Quichote", ballet in 2 acten en een proloog door Minkus. Orkest en A. Beckwith, cello. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Van de Volkerenbond. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Werken van E. Coates. Orkest en D. Lab ette, sopraan. 10 50—11.20 pianoconcert aoor Myra Hess. Parijs „Radio-Paris,'> 1750 At. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.20 Concert, Jazz Ciro's. 5.055.55 Dansmuziek. 7.50 Orkest concert. 8.50 Opera-fragmenten. Orkest en BOli. Langenberg, 469 At., Aliinster, 242 At. en Dortmund, 283 At. 1.30—2.50 Militair eon- -50 Concert voor viool en piano. S 20 Concert. George Meader,tenor v. d. Metropolitan Opera New-York. H. Giesen, Piano. Philharmonisch orkest v. Stuttgart. Tot 12.20 daarna dansen. Kdntgs wusterhausen. 1260 At. en Berlijn ISTffilWW. sen. 8.50 Vocaal concert. Daarna' dansmu ziek door het Berliner radio-orkest Hamburg, 395 At. 4.35 Bloemenliederen. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Orgelconcert. 9.20 Kamermuziek. Hambur ger Strijkkwartet. Brussel, 509 At. 5.206.20 Het radio- trio 7.50 Concert. 8.0510.35 Orkestcon cert. VOLKENBOND. DE 8ste VOLKENBONDSVERGADERING. Vandervelde's Rede. Zooalis reeds in het kort gemeld!, heeft de Belgische minister Vandtervelde te Geneve, na de vrij kalme woorden van den Noorschen ge- delegeerde en den Hongaar Graaf Appiony een redd gehouen over de Nederlandsche en Poolsche voorstellen, die klonk als een kloik. Nadat hij met voldbening de indiening van het Nederlandsche voorstel over de herleving van de beginselen van het protocol van 1924 begroet had, zeide Vandervelde zich niet over die details van het Nederlandsche voorstel of van een eventueel nog komend Poolsch voor stel te willen uitspreken en ook niet op dit oogenblik in beschouwingen te willen tre- den, welk voorstel het beste geschikt is am de bepaalde vraagstukken te stellen en de oplos- sing ervan te verhaasten, maar met een aiepe overtuiging en in naam van de geheele Belgi sche delegatie verklaardeVandervelde, dat deze 8ste volkenbondsvergadering aan zich- zelve verplicht is, de Nederlandsche en even tueel Poolsche voorstellen in ernstige overwe- ging te nemen, ze nauwlettend te onderzoe- ken en ze niet uit den weg te ruimen door een hoerastemming bij acclamatie. Vanderv,elde vindt er niets tegen, dat de Volkenbondsvergadering als voorloopig tot dit ernstige onderzoek der voorstellen beslo- ten wordt, tevoren nog een beginseluitspraak over eenige algemeene kwesties geeft. Het is zelfs noodzakelijk, dat het onderzoek van het Nederlandsche voorstel over de middelen om voorwaarts te komen, plaats vindt, daar waar het thuds behoort, n.l. in do commissie van deze Volkenbondsvergadering. Hierdoor heeft Vandervelde zich dus open- lij'k aan de zijde der adere kleine mogendhe- den gesteld tegenover den toeleg van Cham berlain en Stresemann, om op deze vergade- ring geen grondige dicsussies over het veilig- heids-, arbitrage- en ontwapeningsvraagstu'k toe te la ten. Vandervelde weigerde verder te erkennen, dat het gedeeltelijke nietslagen van de bespre- kingen over ontwapening te Geneve als een bankroet moet worden opgevat. Hij gaf de be- kende uiteenzetting van Lord Cecil, dat ook de zittingen van Maart en April het omtwa- peningsvraagstuk een belangrijke schrede voorwaarts hebben gebracht en eindigde op- nieuw met de aansporing, dat het Nederland sche voorstel ernstig in de commissies der Volkenbondsvergadering zal worden onder de oogen gezien. Hij herinnerde daarbij, even- als de heer Loudon in April gedaan heeft, aan die woorden van Willem den Zwijger, dat het niet noodig is te hopcn om te ondernemen noch te slagen om te volharden, De Poolsche voorstellen. Inmiddels is reedte gebleken, dat de Pool sche voorsteleln, die meer in 't bizonder be- rekend zijn op beveiliging van dezen staat en daardoor minder verkieslijk zijn dan de Ne derlandsche, weinig kans op aanvaarding hebben, omdat zoowel Duitschland en Enge- land als Frankrijk zich er tegen hebben ver- klaard Duitschland aanvaardt de ver plicht e arbitrage. Polen krabbelt weer terug. In de Volkenbondszitting van gistermiddag heeft de Duitsche minister Stresemann zijn reeds aangekondigde, groote rede gehouden en voor een stampvolle zaal verklaard, dat z. i. zoowel aanneming van de Nederlandsche cils de Poolsche resolutie's overbodi^ was, omdat het Verdrag van Locarno reeds Vol- doende veiligheid verzekert. Verder verklaarde hij, dat hij nog tijdens deze Assemblee de clausule betreffende de verphchte rechtspraak van het Int. Hof van Justitie te s Gravenhage zal onderteekenen. v ooral deze laatste mededeeling ooostte grooten bijval. Inmiddels moet het verwondering baren, dat Polen opnieuw besloten heeft zijn voor stellen te wijzigen (lees verzwakken) in den door de groote mogendheden aangegeven zin. Daardoor verliezen die plannen veel van hun belangrijkheid, doch tevens wordt de kans op aanvaarding grooter. En de Polen zijn blijkbaar van meening, dat een aangenomen, weinig zeggende reso- 1 utie altijd nog beter is, dan een verworpen resolutie met veelzeggenden inhoud!! Vermelding verdient, dat Duitschland, als het mderdaad de arbitrage-clausule onder- teekent, de eerste groote mogendheid zal zijn die dit zonder eenig voorbehoud doet. Gebleken is, dat Stresemann geen enkel be- zwaar heeft tegen behandeling-in-commissie van het Nederlandsche voorstel. Algemeen verwacht men thans echter, dat Briand heden de aanneming bij acclamatie van het Poolsche gewijzigde voorstel zal aan- raden en een beroep op de Nederlandsche delegatie zal doen, de eenheid der Volken- bondsvergaderingen niet te verstoren door op verdere behandeling van het voorstel-Bee- laerts aan te dringen. Ludwig Raits Duitsch lid van de Atandatencommissie. De Volkenbondsraad heeft Ludwig Kalts, een der leiders van den rijksbond van Duit sche industrieelen benoemd tot lid van de Mandaten-commissie. DE IN- EN UITVOERCONFEFRENTIE Colijn tot voorzitter benoemd De volkenbondsraad heeft onzen oud-mini- ster-president, dfen heer H. Colijn, tot voor zitter benoemd van de volkenbondconferentie, die op 17 October te Geneve zal geopend wor den en die ten dojel heeft, de opheffing van de in- en uitvoerverboden. Zooals men weet, heeft de heer Colijn op economische confenrentie, die in de maand Mei alhier gehouden is, het voorzitterschap van de handelscommissie bekleed en zich daarbij zoo onderscheiden, dat de algemeene instemming vindt, dat de eerste conferentie, die voor de verwezenlijking van een gedeelte der wenschen der handelscommissie gehouden aeera wordt j- FRANKRIJK. DE NATIONALE FEESTDAG VAN 19 SEPTEMBER. De communistische „HumanitC', publlceert vandaag een gemeenschappelijken oproep van de communistische partij, de communistische vakvereenigingen en de communistische jeugdbonden, waarin als antwoord op de uit- noodiging van de regeering om den dag van den 19en September wegens de aanwezigheid van het Amerikaansdi legioen als nationalen feestdag te vieren, aangespoord wordt om dezen dag tot een nationalen dag van revolu- tionnaire betoogingen te maken. 3 ENGELAND. ij DE STAKING IN QUEENLAND. r,f Verdeeldheid in de gelederen der spoorwegbeambten. Volgens een- telegram uit Brisbane, houdt men daar rekening met een mislukking van de staking wegens verdeeldheid onder de sfaken- de spoorwegbeambten. Het is mogelijk dat verscheidene groepen van die beambten1 gister weer aan het werk gingen. Er bestacd kans dat het werk Ataandag herv at wordt. Een motie van wantrouwen in Atac Cormick met groote meerderheid verworpen. Er is eenige gisting onder de stakers in Queensland ontstaan dioor het besluit van den bond van conducteurs en kaartjesverkoopers oni zich weer voor hun werk beschikbaar aan te melden. Men verwachtte, dat de stakers vandaag het besluit zouden nemen om Maan- dag weer op de door de maatschappij aange- boden voorwaarden aan het werk te gaan. Een in het parlement ingediende motie om minister Mac Cormick als lid' der arbeiders- partij te schrappen en wantrouwen in zijn regeering uit te spreken is met 38 tegen slechts 4 stemmen verworpen. LORD CECIL'S AFTREDEN. Hij meent de ontwapemngsge dachte buiten het kabinet krachtiger te kunnen dienen. Lord Cecil of Chelwood heeft een brief ge- richt tot het bestuur van de Volkenbonds- Unie, waarin hij schrijft dat zijn ontslag uit het Engelsche kabinet aan niets anders toe te schrijven is geweest dan aan zijn wensch om de zaak van de ontwapening krachtiger te die nen. De eigenlijke kracht en macht, zoo gaat de brief voort, die de ontwapening kunnen af- dwingen zijn de volkeren zelf, en als de volke- ren sl-echts hun ernstigen wil kenbaar maken, moeten de regeeringen dien wil uitvoeren Lord Cecil kondigt dan aan dat hij zijn pro paganda in Engeland zal beginnen; volgens het beginsel dat ieder het vruchtbaarst in eigen land werken kan. RUSLAND DE RUSSEN OVER HET BESLUIT VAN EDINBURGH De Prawda voorspelt geweldige oppositie. Uit Moskou wordt aan het Berliner Tage blatt geseind, dat de door het vakvereeni- gingscongres te Edinburgh aanvaarde be- sluiten door de Sowjet-pers druk besproken worden. Zij beschouwt deze besluiten als een voortzetting van de Diehard-politick tgenover de Sowjet-unie. De afgebroken diplomatieke betrekkingen en het staken der betrekkingen door de vakorganisaties zijn volgens de Prawda slechts twee paragraphen van een- zelfde document. Het zou dwaas zijn, vervolgt de Prawda, te gelooven, dat de meerderheid, die te Edinburgh voor de besluiten stemde, ook de meerderheid van de leden van de En gelsche vakvereenigingen vertegenwoordigt Het blad voorspelt een geweldige oppositie tegen de „verraderlijke" leiding van den al- gemeenen raad. De mijnwerkers hebben alleen met tegen het afbreken der betrekking ge- stemd, maar zich onthouden, daar zij den al gemeenen raad, die hun tijdens de stairino aan geld had geholpen, niet wilden krenken. POLEN. DE VERDWENEN GENERAAL. Naar een christelijk-democratisch blad ver neemt, zullen in een van de eerste zittingen van den Poolschen landdag eenige parlemen- taire clubs interpellaties indienen over het ge val van den op geheimzinnige wijze verdwe nen generaal Zagorski Het blad wijst er op, dat in het geval van George Zdriechowski, den vroegeren minister van financien, die door een troep officieren in zijn eigen woning mishandeld werd, 't onderzoek van overheids- wege ook zonder resultaat bleef. In de Krakausche, conservatieve Czas richt de bekende WilnaTche geleerde dr. Marjan Zdriechowski, een persoonlijk vriend van Pilsoedski, 'n open brief tot den Staatspresi- dent, waarin hij naar voren brengt, dat Za gorski onder omstandigheden verdwenen is, die ernstige verdenking moesten verwekken' Zou deze verdenking bewaarheid worden, dan zou de natie geschandvlekt en Polen uit de rij der beschaafde staten verdwenen zijn. De schrijver, en met hem a lie edeldenkenden der natie, sme'ken daarom den staatspresident, den goeden naam van Polen te redden. LITAUEN ONLUSTEN IN LITHAUEN. Volgens in het Memelgebied ontvangen berichten is het gedurende den laatsten tijd in Lithauen tot ernstige communistische on- lusten gekomen. Te Tauroggen is het tot bot- singen gekomen. Het is echter moeilijk den juisten omvang te schatten, daar alle berichten door de mili taire censuur worden opgehouden. De garnizoenen van Ifeijdekrug en omge- ving zijn onderweg naar Tauroggen. Ook uit het Memelgebied worden naar Tauroggen troepen getransporteerd. Of er ook nog op andere plaatsen, in het bijzonder Kowno, on- 1 usten hebben plaats gehad, valt voorloopig niet uit te maken. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Naar Reuter meldt, zullen half October vier geheel metalen watervliegtuigen van de luchtmacht uit Plymouth vertrekken voor een proefvlucht naar Australie en terug, een afstand van ongeveer 45.000 K.M. De vlieg- tuigen zullen Nederlandsch-Indie aandoen en rondom Australie vliegen. De Japansche keizerin heeft het aanzijn geschoniken aan een dochter. Dit is het tweede kind, tevens de tweede dochter, ontsproten uit den echt van keizer Hirohito en keizerin Nagako. ZWARE ONTPLOFFING TE MAAGOENBURG. Talrijke schoolkinderen gewond Hedenochtend is te Burg, bij Maagden- burg, tijdens een schooluitstapje een ernstig ongeluk gebeurd. Op het Tox-Feld, waar vroeger een distributie-bureau van geschuts- munitie gevestigd was, vond een der school- jongens een granaat. Voor de onderwijzer den knaap zijn gevaarlijke vondst had1 kun nen afnemen, wierp deze de granaat weg, waarop een hevige explosie volgde. Vijftien schoolianderen werden zwaar ge- wopdi. N Transportwagens van het Maagdenburg- sche ziekenhuis waren spoedig ter plaatse aanwezig, om de slaChtoffers te vervoeren Eenigen der getroffenen verkeeren in levens- gevaar. EEN IJSBEER IN EEN BADPLAATS Paniek onder de badgasten. Van een stoomschip in de haven van Ham burg is dezer dagen een ijsbeer die bestemd was voor den zoologischen tuin te Leipzig, ontsnapt. Het dier had kans gezien, met tanden en klauwen een gat in zijn kooi te maken en toen de opening voldoende groto was, kuierde de beer het dek op en sprong over boord. Men had geen enkel wapen bij de hand, zoodat alle pogingen, om het beest onschade- lijk te maken, faalden. De beer zwom een tijd lang de rivier af en klom, op een afstand1 van anderhalf uur van Blankenese, aan land. Van hier ging het dier verder op stap naar het strand bij Schulau, waar het een hevige paniek veroorzaakte on der de badgasten. Onmiddellijk werd een klopjacht georga- niseerd, waarbij de beer bij Wedel tenslotte neergeveld werd. BRUTALE INBRAAIC In den nacht van 10 op 11 Maart van dit jaar is te Rumpt bij Geidermalsen eein brutale diefstal met braak gepleegd. Toen de rijks- veldwachter H. Bijl des morgens ontwaakte, bemerkte hij dat bij hem was ingebroken en dat een kast was geforoeerd, terwijl uit zijn broek, die over een stoel naast zijn leger- stede hing, een portemonnaie gestolen was In totaal werd een geldsbedrag van f 190 vermist. Een ingesteld onderzoek met behulp van een politiehond leverde geen resultaat op, wel werden vingerafdirukken gevonden, ter wijl gipsafdrukken van voetstappen voor het huis genomen werden. Voorts bleek, dat in dienzelfden nacht in het naburige E>eil een mislukte poging tot inbraak had plaats ge had. Vijf dagen later werd in den omtrek van Purmerend een serie inbraken gepleegd en in de Beemster gelukte het de rijks- en gemeente- politie de daders op het spoor te komen, waarna een wilde klopjacht volgde. In de nabijheid van het fort Spijkerboor stuitten de inbrekers op de brandweer, en in de mee ning dat dit politiemamen waren, vluchtten zij een boerderij binnen, waar zij zich onder het hooi verborgen. Daar werden de inbre kers aangehouden en bleken in het bezit te zijn van een portemonnaie, die later te Haar lem op de griffie door den veldwachter Bijl als zijn eigendom berkend werd. De hoofdinspecteur van politie te Amster dam, de heer A. van IJsendijk, maakte vinger- afdrukken van den aangehouden inbreker Solle en deze vingerafdrukken kwamen over- een met die gevonden op de kast bij den veldwachter Bijf. Voorfe bleken de gevonden voetstappen voor de woning van Bijl over- eenkomst te vertoonen met schoenen van den tweeden aangehoudene, den 29-jarigen P. van Zwienen. De beide verdachten, die inmiddels vooi de gepleegde inbraken in de Beemster doo; de Haarlemsche rechtbank tot een langdurig* gevangenisstraf veroordeeld zijn, bleven ont kennen zich aan de inbraak te Rumpt te heb ben schuldig gemaakt. Donderdag diende deze zaak voor d« Tielsche rechtbank. Verdachten verklaarden ook nu zich niet aan het hun ten laste ge- legde te hebben schuldig gemaakt. Het O. M., waargenomen door mr. J. J. G. van Everdingen, achtte door de afgelegde getuigenverklaringen en het deskundig rap port betreffende de vingerafdrukken, he! wettig en overtuigend bewijs van den ten laste gelegden diefstal met braak bewezen. Spr. wees er op, dat Solle een zeer berucht inbreker is, die van 1909 af verschillende malen tot zware gevangenisstraffen veroor deeld werd. Ook Van Zwienen werd reeds meermalen veroordeeld en staat zeer ongun- stig bekend. Spr. vorderde ter zake diefstal met braal tegen Solle zes jaren en tegen Van Zwienen drie jaren gevangenisstraf, beiden met aftrel van de preventieve hechtenk. De toegevoegde raadsman, mr. E. f. Jf. van Lidth de Jeugde, erkende dat het dacty- loscopisch onderzoek zeer sterke aanwijzin- gen opgeleverd heeft voor de schuld van ver- dachte Solle. De andere aanwijzingen achtte spr. echter zeer vaag of van geen waarde, terwijl het overtuigingsstuk, de portemon naie, niet ter terechtzitting aanwezig is en dus niet als zoodanig herkend is. Spr. achtte het onder deze omstandigheden voor de rechtbank onmogelijik om het bewijs van de schuld van de verdachten te construeeren. Uitspraak 21 September. J VERPLICHTE KERKELIJKE. i, BE LASTING. Naar men zich herinnert heeft het bestuuf van de Herv. classis Amsterdam dezen zomer een bezwaar afgewezen, dat de heer C. A. de Ridder c.s. had1 ingediend tegen het referen dum over den verplichten hoofdelijken omslag in de Ned. Herv. Gem. van Amsterdam, waarbij de leden zich voor dezen omslag ver klaarden. Naar men thans mededeelt is tegen deze afwijzende uitspraak van het dassicale bestuur geen hooger beroep aangeteekend bij het Prov. Kerkbestuur, en evenmin caesatie ervan aangevraagd bij de Alg. Synodale Commissie, zoodat de uitspraak van het clas- sicale bestuur in kracht van gewijsde gegaan is. GEEN KINDEREN OP DE FIETS MEENEMEN! Het 7-jarig meisje Van der Scfaoot zat bij haar 16-jarig zusje, dat op het Plein te Haar lem fietste, op den bagagedrager. Het rijwiel werd daar door een auto aangereden met het gevolg, dat het linkervoorwiel het zevenjarig kind overreed. Het meisje is in zeer ernstigen toestand naar de Mariastichting overge- bracht, waar operatef ingrijpen noodzakelijk was. HET TRAMONQIELUK TE LAREN. I Er zullen geen openbare zittingen meer plaats hebben van de commissie van onder zoek naar de oorzaken van het tramongeluk te Laren. Zij die zich bij de commissie hebben aangemeld, met verzoek te worden gehoord over de exploitatie der Gooische Stoomtram, krijgen daartoe gelegenheid in besloten zit tingen. Zoo zal ook de onlangs in Laren sa- mengestelde commissie uit het publiek de vol- gende week haar eventueele verklaringen af- leggen zonder de tegenwoordigheid van pers- vertegenwoordigers. DE S. D. A. P. EN DE DOODSTRAF. In de dezer dagen gehouden vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. werd, blijkens een communique in de „Voorw." be sloten, dat met de Indische partij overleg za( worden gepleegd over een actie in en buiten het Parlement tegen de doodstraf, en op de morgen te houden zitting van de Executieve der Internationale zal de Nederlandsche dele gatie een voorstel doen om onverwijld in alle parlementen, waarin sociaaldemocraten zit ting hebben, voor te stellen de doodstraf uit de wetboeken te schrappen, waarin deze is op- genomen. Besproken werd de houding van de bestu- ren-conferentie in het gewest Limburg tegem over het rapport van de commissie van onder zoek. Besloten werd eerst met het gewest in verbinding te treden, alvorens verdere stap- van ter Amsterdamsche Benrz® genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbonwerediet. KORTE BERICHTEN. Het Engelsche vakvereenigingscongres heeft een motie aangenomen tegen de vak- vereenigingswet. Vier menschen zijn omgekomen bij een ernstigen brand in een fabriek van afvalpro- ducten in de St. Pancras-wijk hier. Fabrieks- meisjes die door vlammen omringd waren, sprongen uit het bran-d.ende gebouw in het Regentskanaal. Sommigen van haar werden door een voorbijfcomende zolderschuit ge- red 9 Sept. a* f On*l Q t»(l J r* r r* r* 1 r* r* i. T"\ 1 I FONDSEN. 6 obL N.V/.S. 1000 1922 6 idem 1000 1923 5 idem 1000 '18 tV* ,dem 1000 '17 4 idem f 1000 '16 4Vs O.-Ind. 1000 '26 A 6 Y, idem 1000 '22 6 idem 100 '23 5K idem 1000 '21 D 5 idem 1000 '17 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank f, Ned. Handel Maatij Philip Gloeilamp Anaconda Comm. Studebaker I Comm. Steel Cult. Mij. VorstenL Hindelsver. A'dam Tavasche CultI Dordtsche Petr. Gecons. Holl. Olie Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie j Stoomvaart Mij. Nederland Deli Tatavia Tab. Deli Maatij Senembah 5 obi. Holl. Spoor '15/*25 5 obi Staatsspoor T5/'25 South. Pacific Union Pacific r, Prolongatie -jj Exdividend. 3 Sept. 5 Sept. 6 Sept. 7 Sept 1051* 1°3'/, ICO74 1007/, 101* 1018/, 1001/, ICO* 961*, 96i*6 98'*, 986/i, 1048/, 104»/, 105 V, 1051/, 103 103 101 101 2938/, 2946/, 196 191* 1837* 184Vi« 468 4748* 9464 94* 53V, 531/, 1478/, 148 192 193 812 8101* 434* 438 319V, 323V, 2148/, 215 3431/, 347 331 333 3003/, 300»/, 302 V, 302* 88* 90 130 132 191* 190 191 190 538* 540 477 477 480 479V, 101 1011/g 101 101* 122* 123 1897/8 189 37/8 3* 1056/, 1007/, 102 lOOiJi 96 983/, 104!/, 105i'« 1027/, 1003/, 29U/, 1886/, 1837/, 473 94 53 477/, 189 806 42914 32011, 210 3441/, 330 301 300 861/, 130 190s/, 199 539 4733/, 480 101V, IOI14 122»/, 18914 314 105sU 1007/, 1013/, 1003/!, 96 981/, 104i3/i, 105i/4 103 101 2947/, 190 1836/, 475 U, 95 533/, 151 193 V, 807 432 3251/, 210 349 336 30164 302 89 131 Vb 191 193 5421* 4801/, 4801/, 10114 10114 1251/, 191 4 8 Sept. 105S/, 1007/, 101»/, 1001/, 96 931/, ]0413/i, 1051/, 10314 101 29114 18914 181'/, 472 9* 55* 152 190 V, 8OO14 423 331 210 355 337 3001* 89 132 193 195 V, 54614 4831/, 48214 101V, 1011*, 124 192V, •3f 105 1007* 102 100 V, 96V, 98y, 1047*, 105% 103 V. 100U, 286 188 ISO 471 9314 551* 153 1891* 7941* 422 337W, 210' 358 349* 297* 303 87 131* 193 195 543* 484V, 487* 101* 101 123* 191*

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9