DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. reo. un nammtr oestaat nit 2 biaaea. Honderd negen en twintigste laargang >927 ATbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflen f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsmiRlto. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Z0011, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 83. IHAANDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 12 SEPTEMBER Pageiljkscli owe^zscfat. Nieuwe verrassingen ter Volken- bondsvergadering. Frankrijk en Rusland. Engeland en Rnsland. Ook Zaterdag hebben de besprckingen te Geneve de noouige verrassingen opgeieverd. Briand was het, die na de redevoeringien van iVandervelde en Stresemann met een rede yoor den dag kwam, die door de schiiterendc cratonsche kwaliteiten op de toehoorders een overdonderenden indruk hescft gemaakt en met luide bijvalsbetuigingen werd beloond. Van groot belang was de inhoud echter niet. Briand deed met meer dan wat tiemtal- len anderen reeds voor hern gedaan hiebben: betoogen dat de Voikenbond wel degelijk practisch nut kan atwerpen en dienstbaar zijn voor de verwezemlijking der vredesge- dachte. Maar niet ieder beschikt over een re- denaarstalent als dat van den Franschen mi nister en lang niet ieder is dus in staat met weinig belangrijke dir.gen toch een groot effect te bereiken! Briand echter roerde noch het Ned&rland- sclie, noch het Poolsche voorstel aan en Chamberlain deed dat wel. Daardoor werd de rede van den Engelschen staatsman hoe sober overigens de inkleeding ook was als van ongetwijfeld grooter belang geacht. Chamberlain ziette uiteen, dat 't voor zijn land zeer bezwaarlijk is nog nieuwe verplich- tingen op zich te nemen. Engeland moet bij al zijn daden rekening hou-den met de wen- schen van zijn Dominions en die verzetten zich nog wel eens tegen de verdrag-sluitings- manie in Europa. Wil Albion dus niet riskee- ren, dat mede door eigen toedoen het machti- ge Britsche Rijk uiteenspat, dan dient het een uiterst voorzichtige politiek te voeren. Overigens verklaarde Chamberlain, dat men verkeerd doet de Engelschen steeds te- genwerking van den Voikenbond te verwij- ten. Evenzeer als alle andere landen erkent Groot Brittannie de nuttigheid van dit or- gaan. Ten slotte verzette de Britsche minister zich niet langer tegen een behandeling in een der commissies van het Nederlandsche voorstel en dit beteekent een groote con- cessie van den machtigste der Bondsleden aan de aaneengcschaarde kleinere godien! Trouwcns, Chamberlain zal zelf'wel inge- zien hebben, dat hij de nederlaag zou lijden, wanneer hij 't liet aankemen op een stem ming over al dan niet behandeling! En hij incest dus wel eieren voor zijn geld kiezen! Eenig-e verwondering moet het hi-erna wel gebaard hebben, dat Jhr. Beelaerts van Blok- land verklaarde, Engeland tegemoet te wil- len ko-men en een wijziging aan brengen in den tekst der Nederlandsche resolutie Hij heeft inderdaad die wijziging aange- bracht, doch van practisch belang is zij niet Zij houdt n.l. slechts in, dat niet over het Protocol van Ge --eve zelf, doch over de be ginselen daarvan gediscuseerd zal worden Men voelt wel, dat't verschil niet buitenge- woon groot is! Chamberlain heeft nu geen enkele reden meer zich te verzetten tegen de behandeling en Maandag zal dan ook beslist worden over de verwijzing naar een der commissies. De kleine mogendheden hebben dus ge- zegevierd En waar de tegenstander niemand minder was dan Engeland, mag voorzeker deze overwin-n-ing als een schitterend succes worden aangemerkt. Wij hebben eenige dagen geleden reeds gewezen op de kentering in de goedgezinde verhoudirig van de Europeesche mogendhe- den tegenover Rusland. In Engeland sprak die kentering zich het duidelijkst uit, doordat het Vakverbo-nd alle betrekkingen met Rus land opzei. In Frankrijk vroeg het geval Rakowsky alle aandacht. Men irerin-nert zich, hoe de publieke opinie naar aanleiding van de anti- Fransche en pro-communistische principes van den Sovjet-gezant, een terugroepin-g van dezen ambe.asadeur verlangd-e Ce reg-eering aarzelde echter en daarna stak vooral van de zijde der gematigden een storm van ver on twaardi ging op. Thans wcrd-t bericbt, dat 'de Fransche ministerraad tot de ccti-clusie gekomen is, dat een terugroeping van Rakowsky zeer zeker gewenscht moet worden geacht en voor- nemens is daartoe stappen te Moskou te doen. Inmiddels wordt uit laatstgenoemde stad gem-eld, dat Tsjitsjerin, de Russische volks- commissaris voor buitenlandsche zaken. een onderhoud heeft gehad met Herbet-e, den Franschen gezant bij de Sovjets. Hij heeft daarin verklaard, dat de Sovjet- regeering inderdaad Rakowsky terug zal rcepen, doch er de voorkeur aan geeft, daar mede te wachten tot het conflict uit de open- bare belangstel'ling verdwenen zal zijn. Daardoor zou dus feitelijk een mmnelijke schikking getroffen worden en het conflict cpgelost zi;;n op voor beide partijen bevredi gende wijze gericht tot de regeering van Irak en naar aanleiding daarvan is aan den diploma tick en agent der sovjets de toegang tot dat land reeds ontzegd. Zullen de Russen dan nooit in gaan zien, dat ze beter doen, zich met anderman® zaken niet te bemoeien? BuifenSasid Ook Engeland laat zich echter niet onbe- tuigd. Het heeft aan de regeering van Fledzjas een manifest gezonden, waarin het protes- teert tegen een langer verblijf van den sov- ]e t-ve r te gen wo ord iger in dat land en ver- wacht wordtt thans, dat deze vertegenweor- diger wegens anti-Britsche propaganda bet land zal worden uitgezet. 1 Een soortgelijk manifest heeft Engeland DE VOLKENBONDSVERGADERING. Een rede van Briand. Cham berlain aan het woord. Hij erkent den strijd verloren te hebben. Een wijziging van het Neder landsche voorstel. Zaterdag heeft Briand in de 8ste Volken- bondsvergadering zijn groote redevoering ge- houden, een lichtelijk breedsprakig betoog, waarin hij vooral trachtte te doen uitkomen de groote verbetering in de Internationale veriioudingen, die bereikt is door opname van Duitschland als lid en Raadslid van den Voikenbond. Onder luide toejuichingen sprak hij zijn voldoening uit over de door Stresemann af- gelegde verklaring, dat Duitschland weldra de facultatieve clausule over de verplichte internationale rechtspraak zal onderteekenen Doch tot veler teleurstelling voegde hij daar- bij niet de toezegging, dat ook Frankrijk tot die onderteekening over zal gaan. Hij ironiseerde, in zeer gelukkig gekozen zinswendingen, het gebrek aan vertrouwen dat uit zoo menige redevoering geklonken had. Critiek schuwde hij niet, maar de critiek mcest opbouwend blijven en het vaste ver trouwen en de onwankelbare overtuiging in de zegepraal van het Volkenbonds-ideaal, moesten boven alle critiek uit gehoord kun- nen worden. In een met langdurigen bijval beloonde slottirade. van groote oratorische uitwerki-ng, sprak Briand als zijn vaste over tuiging uit dat de gedachte van den eeuwigen vrede langs den weg van verplichte arbitrage en ontwapening ten laatste triomfeeren zou De rede van Chamberlain. De rede van Chamberlain, die na Briand aan het woord kwam, was positiever en be- scheidener, doch ongetwijfeld ook interessan ter en van grootere beteekenis, dan die van den Franschen minister. In tegenstelling met Briand roerde Ch wel degelijk de Nederlandsche resolutie aan en al bestreed hij de wenscheiijkheid van een aanvaarding ervan, hij deed dit op een wijze, die duidelijk liet zien, dat hij zich bewust was den strijd verloren te hebben. Zijn betoog bedoelde te zijn een rechtvaar- diging van de Britsche politiek en een ver- zet tegen de verdachtmaking, dat Engeland het Volkenbondswerk opzettelijk aan stagna- tie doet onderhevig worden. Chamberlain deed uitkomen dat Engeland zijn landleger bijna geheel heeft opgeheven, door Locarno de verplichting op zich heeft genomen gren- zen waarbij het niet het minste belang heeft te verzekeren en tevens zijn vloot aanmerke- lijk heeft verminderd. Zcowel wat de bevorde- ring van den internationalen vrede, als wat de ontwapening aangaat, slaat Engeland dus allesbehalve een slecht figuur. Hij mcende tchter dat Groot Brittannie geen verdere verplichtingen op zich mag nee- men, daar anders de ontbinding van het Britsche Rijk op het spel zou staan. Nadat hij echter nogmaals een discussie over het Ned voorstel had afgeraden, ver klaarde hij, zich niet te zullen verzetten te gen een behandeling ervan in een der com missies. Hij had blijkbaar ingezien, dat hij bij een eventueele stemming over die behandeling stellig de nederlaag zou hebben geleden. Een Rede van mm. Beelaerts. Nadat de voorzitter der Assemblee, Guani, hierop had vcorgesteld, de -behandeling van het Ned. voorstel naar de der-de commissie te ver wijzen, vroeg min. Beelaerts v. Blokland het woord. Hij zeide dat bij den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken blijkbaar een zeker misverstand bestaat ten aanzien van de strekkmg van bet Nederlandsche voorstel Onze minister wenschte de aandacht erop te vestigen, dat een discussie over de beginsden van het protocol van Geneve zeer goed kar. plaats vinden zonder dat de dis-cussies over het protocol zelf heropend worden. Dit had minister Beelaerts reeds doen uitkomen, zoo- wel in ziin eerste redevoering, ais in den tekst van de Nederlandsche resolutie zelf. Cham berlain had nu eenigen vrees geopperd over een opnieuw ter hand nemen van de drie groo te beginselen, die de gro-ndslag van het pro tocol zijn. Van den anderen kant had de Britsche ge- delegeerde de nocdza-kelijkheid betoo-gd, clat men overtuigd moest zijn, dat het volken- bondsverdrag ons reeds alles geeft wat wij noodig hebben. Minister Beelaerts verklaarde deze zienswijze volkomen te waardeeren. In- tusschen hoopte hij, dat Chamberlain van zijn kant het met hem eens zou zijn om te erken- nen dat de artikelen van het volkenbondsver- drag, die betr-ekking hebben op ontwapening, veiligheid en arbitrage op zich zelf niet vol- doen-de zijn. Alle arbeid voor de ontwapening, voor de uitvoering van art. 11 en 16 van het volkenbondsverdrag, voor de ontwikkeling van de vreedzame beslechting van internatio nale geschillen bewijst dit. Alles wat het Ne derlandsche voorstel dan ook beoogde is, in de daartoe geschikte commissies van de vol- kenbondsvergadering een rustige en grondige discussie te hebben over deze vraagstukken, die in het volkenbondsverdrag voorzien zijn. De zeer duideiijke evolutie, die deze drie vraagstukken sedert bet echec van het proto col van Geneve hebben ondergaan, recht- vaardigt volkomen een dergeiijke nieuwe dis cussie. Een wijziging in 7 Nederlandsche voorstel. Intusschen verklaarde minister Beelaerts zich bereid, ten ein-de aan de bezwaren van Chamberlain tegemoet te komen, eenige wijzi- gingen in het Nederlandsche voorstel aan te brengen, met dien verstande, dat niet ge- vraagd zou worden een heropening van de studie der beginselen van het protocol van 1924, doch een nieuw onderzoek van de be ginselen van ontwapening, veiligheid en ar bitrage die in het Volkenbondsverdrag zijn tot uit-arukking gebracht. Nadat minister Beelaerts zijn wijzigingen had aangebracht, verklaarde de voorzitter Guani het doelmatig te achten, dat men thans nog geen beslissing zou treffen over de wijze van behandeling van het Nederlandsche voor stel, doch deze tot Maandag zou aanhouden, opdat de leden van de Volkenbondsvergade- ring gelegenheid zouden hebben van de aan- gebrachte wijzigingen kennis te nemen. Aldus werd besloten en ofschoon derhalve nog niet juridisch vaststaat, dat het Nederlandsch; voorstel in de derde commissie zal komen, inag men toch stellig vertrouwen-, dat dit het gevai zal zijn, want de aangebrachte wijzigin gen zijn s-techts formeele tegemoetkomingen aan Chamiberlai-n, zoodat niet meer uitdrukke- lijk die studie van de beginselen van het pro tocol verlangd wordt. Dit is om de roode doek, die Chamberlain dol maakte, uit de re solutie weg te nemen. Practisch verandert dte beteekenis der reso lutie echter hoegenaamd niet. Intusschen heeft Chamberlain natuurlijk thans nog minder reden dan voor de wijziging om den strijd tegen de grondige discussies van het Hol- landsChe voorstel te heropenen. Men kan dus wel aannemen, dat de kleine staten in dezen strijd inderdaad gezegevi-erd hebben. Merk- waardig is nog dat zelfs eenige Britsche do minions van plan waren geweest, Nederland te steunen in-di-en Chamberlain een stemming zou verlangd hebben. Het Poolsche voorstel Het Poolsche voorstel is thans ter behande ling naar de derde commissie venvezen. DUITSCHLAND. HET SCHOOLWETSONTWERP. Een verklaring van het centrum Het bestuur van het centrum en dat van de fradie van het centrum in den Rijksdag heb ben een verklaring openbaar gemaak, waarin zij zich voor het schoolwetsontwerp uitspre- ken en ten scherpste afkeuren dat leden van het centrum en zelfs van de fractie zich open- lijk tegen het on twerp keeren, zonder een ver dere beraadslaging af te wachten. Nader wordt gemeld, dat betreffende dit wetsontwerp een compromis is tot stand geko men, waardoor aanneming verzekerd schijnt. FRANKRIJK. HET GEVAL RAKOFSKI. Tsjitsjerin zou Herbette hebben meegedeeld, dat het voornemert bestaat, Rakofski eerlang terug te roepen. De Fransche ministerraad acht een terugroeping van Ra-. kofski gewenscht. Naar gemeld wordt, heeft Tsjitsjerin op nieuw een langdurig onderhoud gehad met Herbette, den Franschen gezant te Moskou, over het vraagstuk van de Franseh-Russische betrekkingen. Tsjitsjerin heeft daarin ver klaard, dat de sowjet-regeering Rakofski zal terugroepen; echter niet aanstonds, maar over eenigen tijd, wanneer het incident, dat heeft plaatsgehad, weder uit de beiangstel- ling van het publiek verdwenen zal zijn. Ge- ruchten dcen de ror.de, dat deze terugroeping piaats zal hebben eind November, ter gele genheid van het partii-congres, dat dan te Moskou zal plaats hebben en dat Rakofski voornemens is bij te won en. Tevens wordt verzekerd, dat Rakofski, na zijn ontslag als gezant te Parijs, zal worden benoemd tot vclkscommissaris van handel, in de plaats van Mikojan, die, zooais men weet, sinds lang niet meer „vcldoet". Als opvoiger van Rakcfski te Parijs wordt genoemd Krestinski, de huidige gezant te Berlijn. Het telegraafagentschap Havas meldt voorts uit Parijs, dat het meende te weten, dat de mkiiisterraad het eens geworden was over de wenscheiijkheid aan de sovjetregee- r-ing t-e ke-nnen te geven, dat het terugroepen van Rakowski wenschelijk zou zijn in het be lang van het behoud van de goed-e betrekkin gen tusschen beide landen. Wegens de af- wezigheid1 van Briand besloot men echter met en definitief besluit te wachten tot de minister van buitenlandsche zaken1 uit Geneve zal zijn teruggekeerd. ENGELAND. ONLUSTEN IN PENDJAB. Uit Allahabad wordt gemeld, dat de laat ste van de grens ontvangen berichten van het uitbreken van onlusten in den Pendjab ge- wagen. Het is den leider Moellah Mahmoed gelukt de Afridis op te hitsen, bij wie zich ettelijke duizenden leden van andere stammen hebben aangesloten. Deze strijdkrachten hebben ver- volgens de Sjiads bij Kalaya ten Zuiden van Kohad aangevallem m De Sjiads waren tegen hun aianvallers het geheel niet opgewassen, doch verdedig- den zich dapper. Terwijl zij zelf 100 man ver loren-, brachten zij hun vijanden een verlies van 500 man toe. Ten slotte waren zij echter gedwongen terug te trekken met achterlating van hun vrouwen en kinderen en van hun bezittingen. Naar gemeld wordt is de spoorwegstaking hei-d het u-itzenden van een expieditie. DE SPOORWEGSTAKING TE QUEENSLAND GEelNDIGD. Naar gemeld wordt is le spooi^wegstaking in Queensland (Australie) geeindigd. De spoorwegmannen zoud-en Zaterdag om 12 uur het werk hervatten. Men hoopte Zon- dag den dienst weer gedeeltelijk te kunnen hervatten. De vocrwaarden van-'de opheffing der staking zijn, dat alle stakes "weer in dienst worden genomen, dat er geen slachtof- fers gemaakt zullen worden en dat de bepa- lin-gen van den eommissaris van spoorwegen inzake liet herstel in dienst van ontslagenen herzien zullen worden. BELGIe. HET VLAAMSCHE ROODE KRUIS. Een protest van hetCroix Rouge de Belgique". Naar men uit Brussel meldt, zal de dezer dagen te Antwerpen opgerichte Vlaamsche Rocde-Kruis-vereeniging offideel „Het Vlaamsche Kruis" heeten, daar het, ingevolge de bepalingen van de Belgische wet van 30 Maart 1891, aan iedere andere vereeniging dan het „Croix Rouge de Belgique" verbodeh is den naam van Roode Kruis" te dragen. In een communique aan de bladen vestigt het „Croix Rouge de Belgique" de aandacht op het feit, dat ook de Internationale Conven- tie van 1864 uitdrukkelijk bepaalt, dat er slechts een enkele Roc-de-Kruis-veeeniging per land- mag bestaan en zoowel de benaming als h-et embleem door geen enkel ander lichaam mag worden gebruikt. OOSTENRIJK. EEN OOSTENRIJKSCHE RIJKSBANIER. De Innsbrucker Nachrichten meldt, dat de stichtin-g van een O-ostenrijksche rijks-banier, zwart-rood-geel, ophanden is, volgens Duitsch voorbeeld, waarin alle op republi- kemschen grendslag staande forma tics, zon der onderscheid van partijen, zullen worden opgenomen. De Duitsche ex-kanselier Wirth zal in begin October hiertoe een propaganda- reis door Oostenrijk maken. DE JULI-GEBEURTENISSEN TE WEENEN. liet paleis van justitie wordt herbouwd. De Oostenrijksche ministerraad heeft tegen het vooistel van het socialistische gemeente- bestuur van W eenen in besloten het verwoes- te paleis van justitie te herbouwen. Het Weensche voorstel was het gebouw geheel te sloopen en er een ander voor in de plaats te zetten, echter met een andere bestemming. RUSLAND. DE SCWJETGEZANTEN IN HEDZJAS EN IRAK UITGEWEZEN. Op aandrang van de Engelsche regeering. Naar de Roel verneemt, heeft de Britsche regeering bij den koning van de Hedzjas ge- protesteerd tegen het verder verblijf in dat land van den vertegenwoordiger der Sowjet- regeerm-g met de bewering, dat genoemde ver tegenwoordiger een anti-Engelsche beweging onder de Muzelmannen organiseert, niet al- leen in Arabic, maar ook in Indie. Waar schijnlijk zal de genoemde vert-egenwoord-iger thans uit d-e Hedzjas worden uitgewezen. Een soortgelijk protest heeft de Britsche regeering gericht tot de regeering van Irak, die naar aanleiding daarvan bereids gewei- gerd heeft, een diplomatiek agent der Sowiet- Unie toe te la-ten. CHINA. DE GROOTE WARBOEL. Een tegen alien en alien tegen een. D-e poging van Soen Tsjoean Fan-g om de jangiae over ie sfeken is een mislukking ge- wcrden, maar, schrijft de correspondent van de Times te Peking, daar hij slechts 20,000 man georu-ikte, waarvan minder dan de helft verloren werden, zijn de gevolgen n-iet zoo ernstig. Soen's troepen zijn nu teruggetrok- ken tot aan de Hwai-rivier en er is geen en kel teeken, dat er op wijst, dat de Zuidelij- ken naar het Noorden- wilien optrekken. De- zen liggen daarvoor nog veel te veel over- hoop, want het hiijkt, dat de verzoen-ing tus schen Nanking en Fiankau nog niet hard van stapel loopt. Waarschijnlijk wordt de verwachte conference weer eenige dagen uit- gestel-d. De beerschende mi-litaire kldek in Nanking is bereid om vriendschap te siditen met een aan-tal van de Woeban-generaals, maar n-iet met Fang Sjeng TsjL, die hun te machtig is. Daarom vraagt Nanking zijn verwijdering om dezelfde redenen, die Tsjang Kai Sjek van het tooneel deden ver- dwijnen. De ware reden is echter, dat al-Ie nationalisten wederzijds even wantrouwend als jailoersch zijn, waardoor zoowel de bur- gerlijke als m-ilitaire leiders door perso-onlij- ken wedijver niet met elkaar kunnen opschio ten. Het eenige wat hen weerhoudt elkaar in de haren te vliegen, is de wetenschap dat Soen Ts-joean Fang een gelegenheid afwacht om op Sjanghai los te gaan met zijn lokkend vooruitzicht van leeningen- en belastingen. LITAUEN. DE TROEBELEN IN LITAUEN. Tot Tauroggen beperkt gebleven en reeds onderdrukt. Het regeeringspersbureau deelt aan de Memeler Dampfboot mee, dat de leiders van den opstand in Tauroggen de gepensionneer- de kapitein Majus, een nog niet genoemde Jood, een gewezen sodalistisch Kamerlid efi een leeraar aan het gymnasium waren. Na dfl ontdekkis van hun plan zijn zij per auto in de Georgenburger bosschen gevlucht, die door de troepen zijn omsingeld. Voor hun vlucht hadden zij zich op het filiaal van de Litausche Bank meester gemaakt van 200.000 lei en 3000 dollar. Bij- een botsin-g met de oproerlingen is een luitenant van de ulanen, die niets met het ge val te maken had, doodgeschoten. Tot dusver zijn in Tauroggen zestig oproerlingen in hechtenis genomen. In heel Litauen heersdT verder rust. POLEN. KRAKAU AAN EEN RAMP ONTKOMEN. Een krankzinnige wou een fort In de lucht laten vtiegen. De stad Krakau is Zaterdagnacht aan een groot gevaar ontsnapt. De vuurwerkma- ker Krania, die in het nabij de stad gelegen fort Grzembalom werkt, werd, toen hij zich geheel alleen in het fort bevond, plotseling krankzinnig. Hij decide den commandant van Krakau mede, besloten te hebben het fort in de lucht te laten vliegen. De commandant stuurde onmiddellijk een afdeeling soldaten naar het fort, dat echter gesloten was. De sol daten die niet binnen werden gelaten, zagen dat Krania met een branden-dle toorts voor een kruitvat stond. De leider van de afdeeling trachtte met Krania te onderhandelen waarop deze verklaarde dat hij de sleutel alleen zou afleveren, indien de president van de Poolsche republiek en maarschalk Pilsoedski persoonlijk zouden verschijnen en hem om de sleutels zouden verzoeken. Aldoor dreigde hij den toorts in het kruitvat te werpen. Nadat men 8 uur lang tevergeefs met den krankzin nige had onderhandeld, kreeg de bevelvoeren- de officier een idee. Hij las den krankzinnige een gefingeerd- telegram voor, waarin de staatspresident en PiisoedsM hun bezoek aan- kondigden. Nu liet Krania zi-ch hewegen het fort te openen. Hij werd terstond overweldigd en naar een gesticht gebracht. JOURNALIST MISHANDELD. Donderdagavond hebben zeven met knup- pels gewapende lieden den redacteur Dolenga Mostowicz van het Christelijk-democratisch blad „Rzeczpospolita" aangevallen, juist toen deze zijn woning wilde binnengaan. Zij sloe- gen hem tegen den grond, sleepten hem naar een gereed staanden auto en brachten hem naar een op 20 K.M. van de stad verwijderd bosch, waar zij hem onbarmihartig afrosten, terwijl zij uitriepen: Zoo mag je niet over den maarschalk schrijven. Vandaag heb jij je por- tie gekregen. Morgen is een ander aan de beurt. Ten slotte lieten zij hem liggen en keerden per auto naar Warschau terug. De redacteur slaagde er met veel moeite in zich naar den straatweg te sleepen, waar hij door een pas- seerenden boerenwagen opgenomen en naar de stad gebracht werd. De politie stelt een onderzoek in. AMERIKA. POLITIEKE CORRUPTIE IN DEN STAAT INDIANA. De gouverneur van den staat In diana in staat van beschuldiging ge- steld. Renter seint uit Indianapolis dat Jackson, de gouverneur van den staat Indiana in staat van beschuldiging is gesteld door een „groo- te jury". H-et hem aangewreven misdrijf is, dat hij steekpenningen ten bedra-ge van 10.000 dollars had aangenomen van eea vooraanstaand leider van de Ku-Klux-Klan, om aan een mede Klan-lid een baantje te geven. Die leider van de Ku-Klux-Klan zit thans al geruimen tijd in de gevangenis en heeft zelf deze praktijken onthul-d. De in staat van bcschulcHgingstel 1 ing is het eerste resul- taat van een enquete naar de corruptie op groote sehaal die in den staat Indiana be staat, of althans heet te bestaan. Tientallen getuigen hebben omtrent die corruptie bezwa- rende verklaringen afgelegd. KORTE BERICHTEN. Naar de bladen melden, heeft de Bul- gaarsche regeering toestemmin-g gegeven aan den ex-koning om naar Bulgarije terug te keeren. Gisteren is te Detroit de 16e Interna tionale weds-trijd om de Gordon Bennett- trophee begonnen Bij de start waren acht -piloten van verschillende landen met hun reusachtige balions vertegenwoordigd. D-ieven hebben een overval gedaan op een post-auto, welke zich tusschen Welling ton en Auckland op Nieuw-Zeeland bevond. Aan cheques en andere stukken van waarde werd voor een bedrag van 60.000 pond ge- stolen. In aansluiting aan een vroeger bericht over anti-Britsche en anti-Amerikaansche on lusten in den Mexicaanschen staat Nayarit diene, dat thans de centrale regeering daar- heen troepen heeft gezonden. Als de plaats waar de onlusten waren uitgebroken wordt de m-ijnstreek te Anajac genoemd- ALKHAARSCHE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1