Alkmaarsctie Oouranl MARTIN'S VERJONCINGSKUUR. Honderd negen en twlntlgsto Jaargang, Radio-hoekje L. Frankenherg, Alkmaar. FEU ILL ETON. Pfovinciaal nieuws No. 2m 1927 Din§da§r 13 September. Wcensdag 14 September. fiilversum, 1060 M. 10.12.— Jaarbeurs- concert door een trio. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het trio D. Coronel, viool. J. Drukker, cello en L. Kap- per, piano. 2.4.Jaarbeursconcert door een trio. 4.456.Concert door het A. N. R. O.-orkest. Sienna Masthoff, sopraan. 6. 6.30 Lezing door den heer C. G. Olie Fzn. Voorthuizen: Een praatje over konijnen. 6.30 —6.45 Voortzetting van het concert. 6.45 7.15 (N. O. V.) Recital voor fluit te geven door den Heer Philip Swaab, aan de vleugel de heer J. E. Gravelotte. 7.157.45 Klas- sieke Italiaansche Aria's gezongen door Mevr. Nora BornDinkhuysen, klavierbege- leiding, den heer J. R. Gravelotte. 7.45 Poli tieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 (Ned. Chr. Radio Verg.) vanuit de Ned. Herv. ketk te Abcoude. Sprekers: Ds. G. G. J. Bleeker, Herv. Predikant. ds. N. Willemse, geref. pred. Het muzikale gedeelte zal bestaan uit: Een gecombineerd concert, te geven door de Chr. Gemengde Zangvereenigingen„Vigi- roso" te Amsterdam. „Su sum Corda" te Halfweg, „Geeft Gode Lof" te Abcoude, on- der leiding van den heer J. H. G. Bley. So- listen: Mej. Jo Benjamins, sopraan. De hee- ren Ger. Leenders, bas. A. S. Bolman, fluit, H. Pijlman, orgel. J. H. G. Bley, orgel. 1. Opening. Psalm 33 2 en 11 (met uitgebreid voor-, tusschen- en naspel). Inleidend woord van ds. N. Willemse, geref. Pred. Abcoude. 2. Jesu dulcis memoria. T. L. da Vittoria. Koorzang van „Geeft Gode Lof". 3. Aria uit „Elias" Hore Israel, F. Mendelssohn, so praan. 4. Ave verum Corpus, W. A. Mozart. Koorzang van „Sursum Corda". 5. Sonate No. 14 in g min. J. B. Loeillet. Fluit en Or gel. a. Largo, b. allegro con fuoco. c. adagio, d. allegro. 6. Wer bis an das Ende beharrt, F. Mendelssohn Koorzang van „Vigoroso". 7 Recitatief en Aria uit „De Schepping". J. Haydn, bas. 8. De Heem len roemen, L. van Beethoven. Gezamelijke koorzang. 9. Recita tief en Aria „Gerechter Gott", J. S. Bach, sopraan met obligaat fluit. 10. Stimmt an die Saiten. F. J. Haydn. Koorzang, fluit en orgel. 11. Duet uit „De Schepping", J. Haydn, sopraan en bas. 12. Psalm 150. Ce sar Franck, koorzang en orgel. 13. Slotwoord van ds. G. G. J. Bieeker, Herv. Pred. te Abcoude. Zingen: Gezang 3 1 en 3 (Te Deum Laudamus). 10.3012.Boris Lens- ky. Populaire viool-voordrachten. aan den vleugel begeleid door den heer J. R. Grave lotte. Daventry, 1600 M. en Londen, 361 M. 12.20 Dansmuziek. 1.202.20 Orkestcon- cert. 3.20 Licht klassiek concert. Orkest en soTisten, sopraan, tenor en piano. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Orgelbcspeling. 6.40 Tuin- bouwpraatje. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Concert-orgelbespeling. 7.20 Lezing: Motor boating on a small purse. 7.35 De suites van Handel. 7.50 „A11 Alive O", een schets van A. E. Eliot. 8.20 B. B. C prcmenadeconcert. Symphonie-orkest en N. Eadie, sopraan. G. Stroud, bariton. J. Ching en Hely Hutchinson, piano. R. Mur- chie, fluit. 10.05 Weerbericht en nieuws. 10.20 Vervolg Concert. 10.50 Nieuwsberich- ten. 10.5511.20 Cuaserie: Old Keyboard instruments, met piano- en harpmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.501.20 Orkestconcert. 5.05—5.55 Orkestconcert. 8.50—10.50 Con- :ert. Orkest, vocale en instrumentale solisten. Langenberg, 469 M., Miinster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.302.50 Werag-orkest en solisten, sopraan en cello. 5.506.50 Dansmuziek. 8.35 „Ein Sommernachts- traum", klucht in 3 acten van Shakespeare. Muziek van Mendelssohn-Bartholdy. Daar na tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1260 M. en Berlijn, 484 en 566 M. 12.208.30 Lezingen en les sen. 9.20 Zang en declamatie. Utica Jubilee Sanger. M. Maur, declamatie. 10.5011.50 Mandolineconcert. Hamburg, 395 M. 4.35 Liefdesliederen. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Concert. 8.20 Werken van Th. Storm. Orkest en soli. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.3510.20 Operettefragmenten. Orkest en soli. Wij houden een zeer uitgebreide sorteering TABELLARISCHE BOEKEN vanaf 4 tot 52 kolommen. Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d. W. fill Hij liep de kamer op en neer zonder ant- woord te geven, hij trok aan zijn knevel en dacht over den toestand na en al dien tijd ging de Senechal hem bij het flauwe kaars- ticht heimelijk na. Plotseling bleef hij stil- staan, vlak bij de schrijftafel tegenover Tres san. Zijn hand viel langs zijn zijde, zijn aogen kregen een besliste uitdrukking. „Als laatste hulpmiddel kan uw goede raad mij van dienst zijn, mijnheer de Sene chal," zei hij. „Maar eerst wil ik zien, wat ik kan uitrichten met de manschappen die u hier hebt." „Maar ik heb geen manschappen," ant- woordde Tressan, teleurgesteld dat zijn po- ging mislukte. Garnache zag hem aan met een ongeloo- vigen blik, eerst ongeloovig toen achterdoch- tig. „Geen manschappen?" herhaalde hij op doffen toon. „Geen manschappen?" „Twintig misschien meer niet." „Maar mijnheer, ik weet zeker, dat u op zijn mmst twee honderd man onder uw beve- len hebt. Ik zag er gisteren morgen op zijn minst vijftig op het hofplein gereed staan." „Die heb ik cok gehad mijnheer," haastte de Senechal zich te antwoorden, hij stak NOORD-HOLLANDSCHE BOND VAN VEILINGEN. De buitengewone Algemeene vergaderiu.. van den Noord-Hollandschen Bond van Vei- 'ingen is gehouden Donderdag 8 September j.l. in het Landbouwhuis te Alkmaar. Te 2.30 uur opent de Voorzitter, de heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk de vergadering en heet de afgevaardigden van een groot aantal vereenigingen welkom. Na lezing der notulen der vorige vergade ring, welke onveranderd werden vastgesteld, geeft de Voorzitter een uitvoerige uiteenzet- ting van het doel dezer vergadering. De aanleiding hiertoe is gelegen in het ge- volg van een schrijven d.d. 10i December 1926 van het College van Gedeputeerde Sta- ten van N'.-H., waarin dez.e te kennen geven, gaarne met een deputatie uit ons bestuur eens te willen overleggen, in welk vorm het de taak der provincie zou kunnen zijn, den Tuin bouw steun te verleenen, in verband met den uitgesproken wensch der Staten, bij de behan- deling van de begrooting over 1927. Door ons Besuur zijn daarna verschillende conferences gehouden met een Commissie uit gedeputeerde Staten waarin ook eenmaal aan- wezig waren dte Inspecteur van het Land- bouwonderwijs en de Tuinbouwconsulenten voor Noord-Holland. Men was het er direct over eens, dat men niet meer moest spreken van steun aan den Tuinbouw, Het verstrekken van credieten in 1923 heeft wel enkele noodlijdende tuinbou- wers geholpen, maar den Tuinbouw als zooda- nig niet. Het woord steun, zegt de Voorzitter, bevali onze tuinbouwers ook niet, omdat het naar buiten klinkt als noodlijdend, vastloopen van het bedrijf, met als gevolg inkrimping van verschillende teelten, om van de mindere cre- dietwaardigheid maar niet te spreken. Dit is onjuist; onze tuinbouw is altijd op en neer- gaande geweest, best, goed, matig, slecht, ge volg van allerlei bijkomstige omstandigheden; slechte oogst, ziekte, ongunstige weersomstan- digheden, zijn altijd factoren geweest, die het welslagen meer of minder be'invloeden. Bij tegenslag in de een of andere cultuur is deze niet tot mislukkimg gedoemd. Wel zet- ten velen onzer te veel alles op een kaart. Onze teelt verbreeden met andere, zal evenwel voor velen noodig zijn. De hulp door de provincie te bieden, moet meer zijn het be- vorderen van tuinfcouwbelangen en men meen- de dit het beste te kunnen doen door de vol- gende zaken. le. Het stichten van demonstratie-bedrijven in den vorm van een glasteelt bedrijf. 2e. Beschikbaar stellen van gelden voor het voeren van reclame, voor speciaal Noord- Hollandsche produkten. 3e. Het stichten van kweekkassen op de proef- tuinen te Alkmaar en te Hoorn. Wat punt 1 betreft, zegt de Voorzitter, is het zijn en veler overtuiging, dat het bevorde- ren van de glasteelt meer goede uitkomsten, meerdere zekerheid en betere arbeidsverdee- ling zal geven. De kennis evenwel daarvoor ontbreekt ons en daarom zijn voorbeeld-bedrijven in ver schillende centra, goed ondernomen, onder goede leiding, zeer nuttig. Wij hadden daarom aan Gedeputeerde Sta ten voorgesteld, in 5 plaatsen verschillende bedrijven te stichten. Hierin werden wij even wel zeer teleur gesteld. Men meende te moe- ten beginnen met een bedrijf en, voldoet dit aan de gestelde verwachting, dan zou men verdere uitbreiding overwegen. Nadat door ons werd gewezen op het groo- fe verschil in grondsoort, waterstand en an dere omstandigheden, niet voor alle plaatsen gelijk, gaf men ten slotte toe, dat 2 zoo nooclig 3 plaatsen hiervoor in aanmerking zouden komen. Men kent den uitslag. De Staten gaven toe- stemming, zelfs met a and rang, met 3 plaatsen te beginnen en wel te Broek op Langendijk, te Grootebroek en te Heemskerk. De 2 andere plaatsen door ons bedongen, n.l. Warmen- huizen en Wervershof, vielen dus, jammer ge- noeg af. Voor deze bedrijven is door ons een begroo ting ingediend van de stichtingskosten en die is door Gedeputeerden goedgekeurd. De bedrijven komen op naam van onzen Bond, de benoodigde gelden daarvoor zullen door ons moeten worden opgenomen bij de een of andere bankinstelling en het Provin- ciaal Bestuur zal voor die bedragen borg zijn. Het ligt in de bedoeling om voor elke streek een commissie te benomen, die het alge meen toezicht op die bedrijven zal hebben uit te oefenen. Als voorbeeld-bedrijven dienen de ontvang- sten de uitgaven ruimschoots te delcken, doch in verband met de voorlichting, die de be- drijfsleider aan de bezoekers, belanghebben- a'aarbij de handen omhoog en leunde voor- over, over de tafel. „Ik heb ze tot mijn be- schikking gehad. Maar ongelukkig ben ik ge- ncodzaakt geweest ze weg te zenden om een oprcer te dempen in de buurt van Monteli- mar. Zij waren op het punt te vertrekken toen u ze gezien heeft." Garnache zag hem een oogenblik sprake- loos aan. Toen zei hij op scherpen toon: „Zij moeten ter.ug geroepen worden, mijnheer." En nu nam de Senechal zijn toevlucht tot een voorgewende verontwaardiging. „Teruggeroepen?" riep hij uit. Er klonk niet alleen verontwaardiging maar ook af- schuw in zijn stem. „Teruggeroepen? en waarvoor? Om u te helpen u meester te maken van een ondeu- gend meisje, dat zoo koppig is niet te willen trouwen met iemand, die haar voogden voor haar bestemd hebben. Een mooie reden, dat moet ik zeggenEn voor de beslechting van zulk een familietwist, moet een heele provin cie opgeofferd worden, een brand van oproer ongebluseht blijven? Op mijn woord van eer, mijnheer, ik begin te gelooven dat die op- dracht van de Koningin uw hoofd op hoi heeft gebracht. U ziet er de afmeting niet meer van in." „Mijnheer, het is mogelijk dat mijn hoofd op hoi is ja of neen, ik weet het niet; maar het zou mij niet verwonderen als u er ten slotte uw hoofd nog bij verliest. Maar wat is dat voor een oproer in Montelimar waar u van spreekt?" Dat was een vraag waar mijnheer Tres san met al ziin oprechtheid niet op kon ant- Sen, zal hebben fe geven, zullen Se uitgaven van arbeidsloon naar verhouding stijgen en is het mogelijk, dat de jaarlijksche explodtatie- rekening een tekort zal gevenooral het eer- ste jaar zal door de stichting de eindreke- ning vermoedelijk niet cduiten. Hoewel de provincie de geheele risico van het bedrijfskapitaal voor hare rekening zal nemen, is het tcch eeniger mate onbillijk, dat het eventueel tekort op de exploitatie ook ge- heel door haar wordt gedragen. Wij als de meest direct belanghebbende, zoomede ter be- vordering van het richtige beheer, dienen toch ook verantwoordelijkheidls-gevoel te hebben voor het welslagen. Het moet niet opgevat worden als een over- heidsbedrijf, daarom zullen wij ook een deel hebben bij te dragen in dit eventueel tekort. Vooraf wenschte het college dit niet vast te stellen. Men oordeelde het beter dit te rege- len na afloop van het eerste boekjaar, wan- neer was te overzien, hoeveel vermoedelijk elk jaar zou zijn te betalen. Met het oog hierop, zegt de Voorzitter, hebben wij deze vergade ring uitgeschreven omdat de financieele of fers, eventueel gevraagd, door de Algemeene Vergadering dienen te worden bekrachtigd en spr. zou daarom gaarne het oordeel van de af gevaardigden vernemen. De afgevaardigde van Purmerend, de heer Kociman, brengt den Voorzitter 'n woord van hulde, voor de correcte en duidelijke uiteenzet- ting. Ook hij is van oordeel dat niet meer ge- sproken dient te worden van steun, maar dat bevordering van tuinbouwbelangen het juiste woord is. De bijdragen van de organisatie in 't eventueel tekort op de exploitatie, zullen niet zoo'n groot bezwaar zijn. Hij is van oordeel, dat de opzet goed is en slagen deze voorbeel- den, dan kan het getal bedrijven wel worden uitgebreid. Voorzitter dankt spreker voor deze vriende- lijke woorden en wil er nog op wijzen, dat de gelden door onze regeering besteed aan Han del- en Nijverheidsomderwijs, ten bedrage var, ongeveer 6.000.000 en in tegenstelling van die voor Land- en Tuinbouwonderwijs maar ruim 3'A ton, toch ook'niet genoemd worden, steun, doch behartigen dier belangen. Door enkelen wordt opgemerkt, of het niet wenschelijk zou zijn, op die bedrijven eene wo- ning te bouwen, hetwelk door het Bestuur en anderen niet noodzakelijk wordt geacht. Sommigen uiten de vrees, dat, als de glas teelt wordt uitgebreid, dat ook die cultuur wel eens zou kunnen leiden tot overproduktie, ter- wijl door anderen met kracht wordt betoogd, dat dit gevaar zeer gering is te achten, omdat het afzetgebied, de vraag naar die produkten, elk jaar rnog belangrijk toeneemt, niettegen- staande de geweldige uitbreiding der laatste jaren. Bovendien loopt men in enkele streken vast met de beschikbare hoeveelheid cultuur- grond; de bedrijven worden al meer gesplitst en de grond moet daar op andere wijze meer opbrengen. Nadat ook ten opzichte van de bijdragen, nog enkele vragen werden gesteld en bij mon- de van den Voorzitter bevredigend werden beantwoord, keurt de vergadering de voor- stellen goed. De stichting van kweekklassen op de proef- tuinen, ook noodig voor't plant-materiaal in de voorbeeldbedrijven, heeft de voile instem- ming der vergadering. Ten aanzien van het beschikbaar stellen van gelden voor onze reclame zegt Voorzitter. hebben Gedeputeerden zich op het standpunt gesteld, dat reclame gewenscht is en hoogst noodig. De tuinbouw heeft dit reeds lang be- grepen door de algemeene reclame. Men wenscht deze echter voor speciale Noord-Hol- landsche produkten te steunen in gelijke mate tot het bedrag wat de veilingen zel'f daar voor te wenschen te offeren, tot het hoogste 10.000. Wordt dus maar 6000.opge- bracht, door de belanghebbenden, dan geeft de provincie niet meer dan 6000. Uit de vergadering gaan stemmen op, krachtige pogingen in het werk te stellen, om dit bedrag zoo hoog mogelijk op te voeren, in het belang van deze, voor den tuinbouw zo'o nuttige aangelegenheid. Opgemerkt wordt, dat bij verschillende ver eenigingen deze storting dan toch eerst in de algemeene vergaderingen dient te worden be- handeld. Men oordeelde het noodig alle aangeslote- nen hiermede in kennis te stellen en hen de gelegenheid te geven zich daarvoor zoo spoe- dig mogelijk uit te spreken, omdat het toege- zegde bedrag ook voor 1927 beschikbaar wordt gesteld Beslokn wordt, een schrijven aan de veilin gen te richten, om zich zoo spoedig mogelijk uit te spreken. Bij de rondvraag wordt door verschillen de aanwezigen gewezen op het groote nut van tuinbouwonderwijs; ook de lagere tuin- bouwscholen worden aangeprezen en de wen- schelijkheid van oprichting dier scholen krachtig bepleit. Nadat nog vragen werden gesteld over het woorden. „Wat heeft u daar mee te maken?" vroeg hij. „Is u Senechal van Dauphine of ik? Als ik u vertel dat er oproer is dan moet u dat voldoende zijn. Wanneer ik dat poog te on- derdrukken doe ik niet meer dan mijn werk. Doe gij het uwe uw werk schijnt te be staan in het bemoeien met vrouwenzaken." Dat was te veel. Er was zulk een hatelijke waarheid in hetgeen Tressan zeide dat de pijl diep doordrong in de ziel van Garnache. Het idee alleen dat dit inderdaad zijn taak was, zou voldoende zijn om hem woedend te maken, cok zonder dat het hem voor de voe- ten werd geworpen, zooals Tressan niet al te delicaat had gedaan. Hij was woedend; hij zwaaide met zijn ar- men sloeg op de tafel en sprak van mannen in flarden te snijden en onder die mannen rekende hij ook zeker mijnheer den Senechal van Dauphine. Maar uit den stortvloed van scheldwoorden, bedreigingen en beloften waarmee hij de kamer vervulde, maakte de Senechal tot zijn satisfactie op dat de man zijn raad zou opvolgen. „Ik zal doen wat u zegt" had Garnache tot slot verkondigd. „Ik zal naar Parijs te- rugkeeren zoo snel als mijn paard mij daar brengen kan. En als ik terugkom, dan zeg ik u: Wee Condillac! En ik zal mijn gezanten zenden naar het district Montelimar om naar het oproer te informeeren, waarvan u spreekt. Wee u wanneer alles daar rustig is! Ge zult een hooge som moeten betalen voor het wegzenden van uw soldaten opdat zij niet beschikbaar zouden zijn om de bevelen van uit italie afkomstige bloemkoolzaad en door voorzitter bevredigend beantwoord, sluit deze de vergadering met dankzegging voor de za- kelijke wijze van behandeling der onderwer- pen en spreekt den wensch uit, dat de geno- men besl uiten mogen bijdragen tot meerderen bloei van onzen tuinbouw. UIT SCHERMERHORN. Feestavond „Floralia,,. Het driedaagsch Floraliafeest werd be- sloten met een feestavond op Vrijdag j.1. Om 7 uur werd de groote tooneelzaa'l van den heer Schreuder geopend. Het publiek stroomde naar binnen, zoodat met den aanvang om 8 uur de zaal overbezet was. Velen konden geen plaats machtig worden en gingen weer naar huis terug, ter- wijl anderen zich met een staanplaats in de igelagkamer tevreden moesten stellen. Het aantal bezoekers werd door ons ge- schat op 600. Even na 8 uur werd de openingsrede uit- gesproken door burgemeester Meindersma, eere-voorzitter, die aldus sprak: „Ik roep het welkom toe tot de talrijke aanwezigen, die hier zijn gekomen om met ons het 5-jarig jubileum van Floralia feestelijk te vieren. Vijf jaren geleden werd de vereeniging opgericht door de heeren J. Klippel en C. Akkerman. Genoemde heeren, benevens de heeren Schreuder, Mulder, Benjamin en Kan vorm- den het eerste bestuur, dat later door ver- trek en overlijden nogal verwisselde. Spr. herdacht nog den heer De Kiewit, die zich ook als een ijverig bestuurslid had doen kennen. Opgericht met 92 leden klom dat achtereenvolgens tot 112, 147, 190 terwij'l thans de vereeniging 250 leden telt Medc bracht spreker hulde aan den heer Schreuder, die alle moeite heeft gedaan om zijn nieuvv gebouwde zaal zoover gereed te krijgen, dat dit feest kon worden gehouden en die den durf heeft gehad de afgebrande zaal te hei- scheppen in een veel grootere, doch die voor deze gelegenheid nog veel te klein is. Ook den aanmemens en den opzichter van het gebouw, die medc hun best hebben ge daan d afwerkine te beoordeclen, werd door spr. dank gebracht. Met de wensch, dat dit jubileumsfeest luis- terrijk en aangenaam zal worden gevierd, eindigdie spr. zijn rede. Hierna werd door alien gezongen bet openingslied op de wijs van het Turnlied, waarna het symphonie-gezetschap „Polypho- nia", directeur de heer G. Anderson, een tweetal nummers ten gehooi'e bracht. Vervolgens werden. door de zangvereeniging „Vooruit", directeur de heer Saal te Broek op Langendijk, twee nummers gezongen en werden door de gymnastiekvereeniging „Vol- harding", diredeur de heer A. Tol te B-eem- ster vrije oefeningen uitgevoerd Onder de leden inzenders van planten werd gratis een theeservies verloot. De ge- lukkige winner hiervan was de heer C. Ver- duin te Beemster. In de tentoonstellingszaal was geplaatst geweest een baker en een baby. De baby had een verzegelde enveloppe bij zich, waar haar naam in stond en die geraden kon wor den. De enveloppe werd nu opemgemaakt en werd gelezen de naam ..Geesje" Deze naam was geraden door mej. G. Jonh te Schermer- horn en door mej. T. van DalenOtjes te Beemster. Bij loting viel aan laatstgenoemde den prijs ten deel. Hierna werd gezamenlijk gezongen een jubileumlied op de wijs van De Zilvervloot, waarna optraden „De Snarenzangers" de heeren Jan v. d. Hoist en Adi Rouge uit Rotterdam in hun oorspronkelijke reper toire en origineele voordracht. Voorgedra- gen werden: „In den Zomer", .,Ho, ho, ho, waarom huilt mijm k'leintje zoo", „Als grijze haren komen", „Op de bult" en een parodis- tisch Tyrolerliedj-e. Deze voordirachten brachten de lachspie- ren danig in beweging Het waren dan ook kunstenaars in het voordragen. Hierna bracht de zangvereeniging „Halle- luja", directeur de heer Dortand te Alkmaar, drie nummers ten gehoore. De vereenigingen hadden alien hun beste beentje naar voren gebracht, zoodat er van muziek en van zang ten voile werd genoten. Vervolgens werd de groote verloting ge houden. 2500 loten waren verkocht, terwijl er 20 priizen waxen. De lste prijs een prachtig rijwiel, werd gewonnen door den heer F. Posch te Groot- schermer, de 2de prijs Cor Beers te Beem ster, de 3de prijs G. Anderson te Alkmaar. Een etui met twee zilveren vleeschvorkjes door de firma Stam te Alkmaar aan de vereeniging geschonken, werd onder de be zoekers op Amerikaansche wijze verkocht en bracht 22 op. Het werd gemijnd dogr den heer J. de Groot. Door Polyphonia werden nog een tweetal nummeirs gespeeld en door Volharding brug- oefeningen gemaakt. Deze oefentngen door de Koningin ten uitvoer te brengen." Met deze woorden nam hij zijn door den regen doorweekten hoed op, zwaaide hem op zijn hoofd, en verliet de kamer en daarna het paleis. Den volgenden morgen verliet hij Greno ble, het was een zeer somber en moedeloos man, die het Zuigende Kalf verliet en de stad uitreed, den weg op naar Parijs. Wat zouden ze hem uitlachen in het Luxembourg. Zelfs zulk een zaakje kon hij niet ten uitvoer brengen; zelfs niet als bemiddelaar in vrou wenzaken zooals Tressan hem noemde kon hij succes behalen. Rabecque die de stemming van zijn meester deelde zooals een trouwen fcediende betaamt reed stil- zwijgend en somber een paar pas achter hem. Tegen den middag kwamen zij de Voiron; in een rustig herbergje stapten zij hier af om uit te rusten en wat te gebruiken. Het was een kille, sombere dag en ofschoon de regen had opgehouden zag de lucht zoo zwart dat er naar alle waarschijnlijkheid wel meer zou komen. Er brandde een vuurtje in de gelag- kamer. Garnache ging zich warmen bij den gloed. Somber stond hij daar, met de eene hand op den hoogen schoorsteenmantel, een voet op den vuurblok en de oogen op de vlammen gericht. Mistroosfig zag hij zijn toestand in; hij bedacht hoe valkomen, hoe onherroepelijk al les hem mislukt was; hij dacht aan den spot dien hij te verduren zou hebben bij zijn terug- komst in Parijs, het belachelijke van zijn toe stand voor zijn verdere leven. Het was goed en wel om Tressan met vuur en ylam en den directeur en de beste leden van Volhar ding verricht, werden allerkeurigst gedaan. Vervolgens werd door mej. Jk de Groot, onder wij zeres aan de bijz. school alhier, een gedicht gezongen „Uit het leven van Floia- lia" op de wip van Helo, hela, welk refrein door alien werd medegezongenhet geheel was keurig in elkander gezet. Door de Snarenzangers werden nog enke le voordrachten gegeven als: „Zonne"a „Rotterd. Straatbengel of Gerrit's br-oer, d{£ politieagent is", „Dinges", „Rosa!ia", „Een liedje zonder woorden", „Wat te doen, uit het Rotterd. straatleven". Ten slotte werden door Polyphonia nog drie nummers gespeeld, waarna het al ruim half twee was geworden. Burgemeester Meindersma hield dan ook zijn sluitingsrede, waarbij hij zijn dank uit- sprak aan alien, die hebben medegewerkt tot het welslagen van deze feesten, inzonderheid het bestuur van Floralia. Verder dankte spr. de heeren Tuin ea Kroone van de Rijp voor de geleverde plan- ten, de subcomite's voor hur.ne medewerking, de heeren Kroone, Schreuder, Blankenauw en v. d. Laan als jury voor de keuring van planten; de heeren Molenaar, Grootscher- mer, Jonker te Edam en Veensira voor <?e keuring van huisvlijt; mej Zomer te Oter- leek, mej. v. d. Goot te Grootschermer en mej. Koopmans te Stompetoren voor de keu ring van de handwerken, de medewerking van de verschillende winkeliers, de firma de erven de wed. J. van Nelle en de twee da mes daarvan voor het beschikbaar stellen van den theetuin en de hulp daarvoor, de delmemers aan den optocht, de sub-commis- sies voor de vol'ksvermakelijkheden, de mu- ziekvereeniging „Polyphonia" en haren di recteur, den afsteker van het vuurwerk, het welk is geieverd1 door de firma Schuurmans te Leeuwarden. Verder nog dank aan alle medewerkers. Dit feest, zeide spr., is gevierd op waardige wijze, zooals wij dat hier ge- woon zijn. Als hoofd der gemeente kan ik getuigden, dat Schermerhom is een rustig, kalm dorp, waar geen wanklanken worden gehoord. Ik sluit dit vijfjarig jubileumsfeest. UIT WIERINGEN. Na verschillende vergeefsche pogingen om aan de openbare lagere school te Oosterland eene onderwijzeres te benoemen uit de lijst van wachtgelders, heeft het gemeentebestuur den minister van onderwijs verzoclrt toe te staan, aldaar een tijdelijke niet-wachtgeldster te benoemen, zonder dat de Rijksvergoeding voor de gemeente zal verloren gaan. De minister heeft op dit verzoek gunstig beschikt. Tot tijdelijk onderwijzeres is benoemd mej. M. G. Dekker te Vlieland. UIT BEEMS"ER. Het 3-jarige meisje A. K. alhier, dat de vorige week door een auto werd aangereden en ernstig verwond, maakt't naar omstandig heden goed. De kans op behoud is zeer groot. UIT KOEDIJK. Zondagmiddag werd op het terrein van de Woningbouwvereeniging „Goed Wonen" het speel- en sportterrein "geopend. Vanaf het lokaal van den heer Jb. Groot gingen de muziekvereeniging .Aurora", de zangver eeniging „Zanglust" en de gymnastiekver eeniging „Voorwaarts", met voile marsch- muziek in optocht naar het terrein, waar een groot aantal belangstellenden aanwezig was en waar door vlaggentooi een feestelijk aanzien was gegevn. Het eerst werd het woord gevoerd door den voorzitter der ver* eeniging „Goed Wonen", den heer P. Hart, die het doel der stichting uiteen zette, daar- bij wijzende op het nuttige als speelplaats der kinderen, toegankelijk voor de gansche gemeente. Het is ook een gelegenheid waar ae vereenigingen op verschillend gebied zich kunnen oefenen, waarbij dan tevens de bur- gerij het gepresteerde kan gade slaan en meer het werk der vereenigingen kan waar- deern. Hierna was het woord aan den bur gemeester die wees op het nuttige van het hebben van een dergelijk terrein. Hij beval de burgerij aan het doei van de vereeniging te steunen door lid te worden. Ook het hoofd der school, de heer Stuf fers, sprak'met warmte voor het werk del vereeniging ook voor de speelplaats. Vervol gens werd door de verschillende vereenigin gen iets ten beste gegeven. De Harmonic onder leiding van den heer K. de Jong, de Gymnastiek onder leiding van den heer Schuit en de zangvereeniging onder leiding van den heer Cor. Jonker, tra> den op, wat een prettige stemming ver- wekte, daar elke vereeniging het beste been tje voor zette. Ook het terrein is mooi gele gen, vrij en geheel omgeven met rietbeschut- ting. Er is ook aanwezig een zandkuil waar de kleinen zich al in vermaakten en als de vereeniging nu vele leden verwerft a 1.— per jaar per lid, zal men trachten nog meer tot stand te brengen. Het was voor een groot gedeelte een mooie middag maar tot sluiten bloed en wraak te dreigen, hem te spreken van de heldendaden die hij bij zijn terug- komst zou verrichten. Er was alle kans dat hij nooit terugkwam. Ze zouden een ander in zijn plaats zenden, als er ten minste nog iemand gezonden werd. Want voordat hij in Parijs terug was en met de noodige krijgs- macht in Dauphine was aangekomen, zou er zeker veertien dagen verloopen zijn al re den ze nog zoo hard. En in dien tijd zouden ze al heel traag moeten zijn in Condillac als ze niet zorgden dat er hulp te laat kwani voor Mademoiselle, nu ze gewaarschuwd waren dat de Koningin zich met de zaak be- moeide. O! wat had hij alles bedorven! Had hij zich gisteren in Grenoble maar kalm gehou den; was hij maar zco slim geweest hur plannen te dwarsboomen door al hun belee- digingen over zijn kant te laten gaan, dan had er zich misschien doorheen geslagen en Mademoiselle had hij gered. Maar nu hij liet in zijn wanhoop zijn armen slap langs zijn lichaam hangen. „Hier is een flesch wijn, mijnheer" zei Ra becque en hij stootte hem tegen zijn elleboog. Hij keerde zich om en nam den beker warmen wijn van zijn bediende aan. De drank ver- warmde hem lichamelijk; maar er zou heel wat toe noodig zijn om de ellende uit zijn ziel te verwijderen. „Rabecque" zei hij op een aandoenlijk droe- vigen toon, „ik ben een verwenschte stomme- rik; nooit werd zulk een domoor met een opdjacht belast." - (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5