Sport Boekesu Icon men met over gaan daar de regen de menschen ten spoedigste verdreef. Zondagavond werd in onze Ned. herv. kerk een bijeenkomst gehouden, gewijd aan het werk der vereeniging Kerk en Vrede. Door omstandigheden werd dat eerst heden gehouden. De zangvereeniging ,,ZanglusF', onder leiding van den heer Cor. Jonker, ver- leende haar welwiHende medewerking en bracht hiervoor een paar liederen ten ge- hoore. Het woord werd gevoerd door mej. Ds. Haumersen, onze predikante, die een warm en ernstig betoog hield1 voor de vre - desgedachte, door in die eerste plaats naar voren te brengen de verschrikkingen van den oorlog van voorheen, wijzende op een moge- lijk toekomende. Zij wees de aanwezigen op de kracht die ook van het huisgezin kan uit- gaan wanneer wij ons scharen achter de banier varr den Christus. De spreekster gaf gelegenheid om Woensdagavond om 8 uur in de consistoriekamer met haar van gedachten te wisselen over haar onderwerp. De collecte gehouden voor de vereeniging Kerk en Vrede bracht 6.50 op. UIT NOORDSCHARWOUDE. Hoewel er bij vergelijking van de eene week met de andere meest al geen bijzondere reden tot klagen is, geeft de gang van zaken aan onze groentenmarkten ook geen reden tot btvred.ging. De prijzen zijn steeds en vooral in vergelij king tot d'en teelt niet van dien aard dat er door de meesten onzer tuinders iets van de ge- maakte terugslag der beide laatste jaren zal zijn in te halen. Op zichzelf zijn de prijzen niet zoo slecht, doch de opbrengat van het land is door de ver schillende ziekteverschijntselen van dien aard, dat toch meer malen de opbrengst niet loo- nend is. Over de resultaten van de aardappelen- oogst kunnen de tuinders tevreden zijn. Het seizoen daarvan is grootendeels ten einde en er kan nu wel worden vastgesfeld, dat deze teelt loonend was, ondanks het feit dat de op brengst ongeveer 20 pCt. minder was. De laatste weken was er meerinalen eenige daling. Deze laatste week echter is de prijs weer eenigszins hooger geworden. De aan voer was echter slechrs 10 wagens. Het seizoen van de zilveruien is ten einde en de aanvoer van gele uien neemt meer en meer toe. De prijs was deze week vrij gelijk aan de vorige weken. Alleen Zaterdag kwam er eenige daling. De prijzen waren in tegenstel- ling daarvan de laatste dagen iets hooger in prijs, wat wel noodig was. Met de kool wellce thans de hoofdaanvoer brengt ging het deze week niet goed. On danks een verminderde aanvoer werden de prijzen nog weer iets lager. D bioemkoolaanvoer was deze week juist de helft minder dan de vorige week. De prij zen die de vorige week terugliepen gingen nu weer wat omhoog. De kwaliteit neemt echter af, waardoor het percentage tweede soort toeneemt en de prij zen daarvan daardoor lager worden. De spercieboonen waren gemiddeld wel iets lager dan de vorige week, maar ze brachten toch goede prijzen op. Boswcrtelen werden ook nu niet veel aan- gevoerd. De prijs die steeds laag is liep ook de laatste dagen nog weer terug. De totaal aanvoer was ruim 60 wagons en het totaal resultant was ook nu niet gunstig UIT HEEMSKERK. Zondagnacht ten 2 ure brak door onbe- kende oorzaak brand uit in de schuur annex cae „Flora" van den heer L. Schipper. Het perceel brandde zoo goed als geheel uit. Ook het aangrenz:nde cafe, voornamelijk de too- neelzaal, kreg aan deuren en ramen zoomede aan het dak brandschade. De inmiddels uit- gerukte brandspuit wist in den ochtend het vuur in zijn verderen voortgang te stuiten. UIT DIRKSHORN. De muziekvereeniging Onder Ons" alhier, directeur de heer A. P. Blaauw, heeft als be- looning voor volhardende studie coder zijn zecr degelijke leiding, weder een prachtg succes te boeken. Op het groot nationaal concours van har- monie -en fanfareecrpsen Zondag j.l. te Beverwijk, mededingende in de eere-afdee- ling fanfare, b.haalde „Onder Ons" den len prijs met 263 punten. In de daarna gehouden eere-wedstrijd werd aan .Onder Ons" den lsten prijs met 115 punten toegekend. kucle koren, onder leiding van den heer Blauw uit Alkinaar, had edn uii.L...,i'J ver- loop en „Morgenrood" en „Eens" werden verdienstelijk weergegeven. Hierna was het woord aan den heer Dooijes, hcoidbestuurslid van den Schilders- gezellenbond, die als onderwerp bdiandelde „de hand'having van den 8-uren-dag" en op- wekte om actie te voeren tegen den langen werkdag en't missen van den Zondagsrust in de land- en tuinbouwbedrijvcn. Spr. zette uiteen, dat hierin verbetering is te krijgen, wanneer men krachtig werkt voor versterking der vakbonden. Daarna werden we vergast op het „Spreek- kcor aan de Aarde", dat door een Zaansche afdeeling van de A. J. C. met voile overtui- ging en in een gloedvollen verteltrant werd weergegeven. Daarna was het woord aan den heer Brouwer, hoofdbestuurslid van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden, die in de plaats van den heer Stenhuis (die ter elfder ure was verhiderd) een krachtig betoog hield over de medezeggingsschap in de beririjven. Spreker zette uiteen, dat we moeten zien naar de industrieeelen, die aaneengesloten vechten tegen lconsverhooging en niets liever willen dan de vrijheid om den arbeider uit te buiten door overmatig langen werkdag en mi nimum Icon. We moeten medezeggingsschap hebben, v/e hebben het recht om inzage van de boeken en bescheiden, opdat v/e ens van de waarheid kunnen overtuigen, als men be- weert niet m;er te kunnen geven. Spr. eindig- de met een algemeene opwekking voor betere levensvoorwaarden voor alle arbeiders, d'och speciaal voor de handds-en kantoorbedien den. Hierna werd tot slot door de afdeeling Alk- maar van de A. J. C. „De Wonderviool" op- gevcerd. De afloop en het cpstellen van den optocht yerliep niet zoo gced, diaar de regen spelbre- ker werd en v;len een veilig heenkomen zochten, maar di landdag is volkoiaen ge- slaagd. fe De Commissie voor de Bedevaarten vcor drankbestrijders en -bestrijdsters in het bis- dom Haarlem heeft aan alle Kruisverbonden en Maria-Vereenigingen een oproep gericht cm aan de Beaevaart van O. L. Vrouw ter Nood op Zondag 18 September deel te ne men. Na een 6-tal jaren in den Noord-Holland schen Voetbalbond te hebben gespeeld het eerste elftal van onze voetbalclub V V.H er in geslaagd de eerste klasse te bereiken Dat het elftal zich in 6 jaar opwerkte van de 4e naar de le klasse, is voorwaar een fraaie prestatie en als er nu maar 'link wordt aan- gepakt, dan zal ze er heusch geen slecht figuur slaan. UIT WIERINGERWAARD. Behoudens een klcin regenbuitje werd onze handicaphardd'raverij j.l. Zondag door goed weer begunstigd. Van de 15 aangegeven paarden was er slechts een (Nelly Schoon) weggebleven Baan.engte 325 .Meter. Handicapper-starter was de heer D. Stammes te Anna-Paulowiia. draverij werd deelgenomen door ^ar*'n 290 M., Officier 310 M., Naide 295 M. Manhattan 295 M.. Pelly Watsch 290 M. Orla 280 M., Quik B 280 M., Nobel 310 M KunstJcr 32 5M., Queta 300 M.. Laura H £2 M, Pinksterbloempje 290 M„ Klara C 300 M., Barones 310 M. Uilslag: le prijs 100, benevens zilvsren medailie voor den pikcur, Klara C, eigen K. Schreuder te Watergang; 2e pr., 50 Kunstler. eig. (b. Koning te Wieringerwaard Pr - f 25. Officier, eig. J. Vergaij te Pur- S J. Koolhaas 11.51.17 9. C. D. Huibexis 11.53.47 10. Edm. Kratz, Bergen, 11.59.23 POSTDUTVENVEl - „STEEDS IN SPA!,. Bovengencemde vereeniging lueld Zondag 11 September een wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Soignies. Afstand 234 K.M Duivon los 8 uur 15 minuten met Z.-W. wind en bewolkte lucht. Aankomst als volgt: 1. J. J. Veel 11.34.24 2. F. H. C. Dingerdis 11.37.52 3. Th. Valk 11.40.45 4. J. Huiberts Jzn. 11.41.43 5. F. H. C. Dingerdis 11.43.59 6. Dezelfde 11.45.16 7. Th. Valk 11.46.55 8. Dezelfde 11.50.08 9. C. Rabeling 11.50.09 10. F. H. C. Dingerdis 11.51.34 11. G.Hijmans 11.58 32 POSTDUIVENVEREENIGING „ALCMARIA VICTR1X". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 11 September een wedvlucht vanuit Soignies (Belgie). Afstand 233 K.M. Aantal deelnemen- de duiven 177 stuks. Wind Zuid-West. Dui ven g.iost 8 uur 15 min. Aankomst als volgt urr OUDO'RP. l ot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente al hier is benoemd de he;r A. Jongebloed. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Naar ons werd mcegedeeld, is door de po litic alhier proces-verbaal opgemaalct tegen N. H. J., bestuurder van het motorrij- tuig, dat op 19 Augustus j.l. den heer S. Kra mer heeft aangereden, zooals reeds eerder vermeld. Zoowel de bestuurder als de farm- lie, die in den auto zat, verzekerde K. alles te zulien vergoeden, terwijl zij zich nu van alles terugtrekken en nergens mee te doen willen hebben. UIT HEILOO. Zondag werd in het bosch van „Nijen- burgh" een landdag gehouden door de Moderne Vakbeweging en het Nederlandsche Vakverbond. 's Morgens vanaf 10 uur arriveerden -le verschillende deelneemsters en deelmmers reeds en naarmate het aanvangsuur naderde werd het aantal betoogrrs steeds grooter. Per trein, autobus, fiets, doch vooral per boot kwamen ze uit alle hoeken van de provincie opzetten en vooral de Zaanstreek was goed vertegenwoordigd. De demonstratie kwam eerst goed tot ui- ting toen een optocht werd grformeerd en de verschillende afdeelingen achter hun ont- plooide vaandels optrokken. Aan den kop liep het hoofdbestuur en de fanfarecorpsen uit Alkmaar en Helder, terwijl verschillende af deelingen van de A. J. C. met talrijke vlaggen den stoet sloten. Het geheel gaf een groot- schen indruk en een 80 afdeelingen achter pl.m. 50 vaandels bewijst, dat men ncg steeds eensgezind optrekt voor het doel dat men zich voor oogen heeft gesteld. Op het terrein aangekomen werd de inlei- d'ing gehouden door den heer Alferink, voor- zitter van den Bestuurdersbond uit Alkmaar, waarna een gemeenschappelijk lied werd ge- zongen. De hjerop gevolgde zang van de verschil- merend; 4e pr., 15. Orla, eig. J. A. Bakker te Wt:TingcnvaardEr was tamelijk veel be- langstelling. UIT BEEMSTER. rv r^£kk Jb-,EdeIiX'. D) en R Knip - d., hebben als raadshd ontslag genomen Hun opvo gers zijn de heeren H. Wagemaker en U. P. Hartog. de ge- UIT W1JDENES. Mej. A Molenaar, van hier, is aan 1 a ndc ou wh u i s hou ds eh ool te Den Hulst slaagd voor het examen acte N. CONCOURS TE BEVE'RWIJK. Te Beverwijk werd Zondag een Proving ckial concours van Ins»trumentale muziekver- eenigmgen gehouden. Het fc-uifarecorps te Dirkshorn behaalde daarbij in den middagwedstrijd een eersten prijs en in oen avondwedstrijd den eersUn prijs. UIT SCHAGEN. wij meldden reeds dat in de winkelweek a'hier tevens een provincial wedstrijd van Brood- en Banketbakkersartikelen zal wor den gehouden. Voor dezen wedstrijd, die eerst over eenige dagen geslotcn wordt, zijn reeds over de 300 imschrijvingen, uit alle creelen der provincie ingekomen. Als juryleden werden ons opgegeven de heeren J. van der B!om te Rotterdam, H Kamphorst te Nijk.rk (Gelderl.), J. de Geus te Amsterdam, J. liken te Amsterdam, J. Bonnet te Naarden, Weiling" te Hoorn en W. C. van Breda te Helder. VOETBAL. Succes 1 te Wieringen spedde Zondag haar laatste nederlaagwedstrijd tegen Sparta II uit Schagen. De eindstand was 2—1 in het voordeel van Sparta dat hier- mede den door het weekblad „De Stad1" te Amsterdam uitgeloofden beker won. Daar „Succesverder geen enkele van de 6 wed- strijden heeft verloren, kwam zij in aanmer- king voor de 2e pirijs. Succes II speelde tegen Sparta III uit Schagen en verioor met 5—4. Van deze wed- strijden heeft Helder V den len en Sparta ill den 2en prijs gewonnen. POSTDUIVENVEREENIGING „DE POSTDUIF". Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 11 September een wedvlucht met oude en jon ge duiven vanuit Soignies. Afstand 234 K.M. Duiven los 8 uur. Aankomst als volgt: 1. J. Huiberts Sr. 11.40 48 2. B. Willers 11.45.44 3. Edm Kratz, Bergen, 11.49.41 4. Dezelfde 11.50.42 5. J Huibirts Sr. 11.48.21 6. C D. Huiberts 11.50.22 7. Edm. Kratz, Bergen, 11.54.44 11. 12. 13. 15. 16. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. A. J. de Wit C. Korver A. J. de Wit Theo van Gijzen W. Godschalk A. J. de Wit Theo van Gijzen H. J. Caarls Dezelfde L. van Vuure A. J. de Wit W. Godschalk C< E. Koopman Theo van Gijzen W. Godschalk B. Termaat R. Thie C. Jansen C J. de Moel H. J. Struijs C. de Nijs C. IT. Ncome C. Jansen C. Wanner Theo van Dezelfd'e Dezelfde Dezelfde C, Korver C. J. dfe Moel Gijzen 11.24 51 11.29.47 11.30.44 11.31.56 11.34.57 11.37.23 11.38.57 11.4059 11.43.20 11.43.37 11.49.57 11.50.17 11.51.00 11.51.30 11.52.13 11.52.35 11.52.42 11.52.50 11.53.21 11.57.19 11.57.58 11.58.36 11.58.30 11.58.48 11.58.40 11.59.09 12.00.06 12.00.32 12 00 37 12.01.17 bloom die blor kruia versiikt ?n w ud. iu, maar door het Duivelsnaaigaren door Alie S mediag Uit gave Nijgh en Van Ditmar's Uitsevers- maatschappij Rotterdam. Dit is ongetwijfeld een der beste werken van cteze bekende schrij'fster. Het is de geschiedenis van Fem Smit, een alledaagsch meisje, dat met haar groot- moeder in een heel klein stadje woont Het is het verhaai van een warmbioedig meisje, dat het leven aan zich voorbij ziet gaan, dat er begeerig de armen naar uit- strekt, maar met leege handen achterblijft 11 1S liaar levea een pi-an ten leven in dit klein-e babbelstadje, hoe kent de een den an- der, hoe let men op elkaar in den kring der nederigen van Calvinistischen huize. Ovrr elk horretje gluurt een gebrild vrouwtje en in dat kleine „fatso'enlijke maar bekrompen wereldije ziet Fem naar een man uit. Een man, die zich niet aanbiedt. Velen kruisen haar levenspad en a Is een muurbloemotje, dat een danser in haar rich- ting ziet komen, ziet zij vol spanning zijn aanzoek tegemoet om telkens weer te bemer- ken, dat hij niet haar, maar haar buur- meisje op het oog had. Grootmoe ziet het niet. Die leeft bij de dagelijksche kleine dingen, die is boordevol nieuwtjes als de melkboer geweest is en ver- telcl heeft, dat die vrouw van den slager dood op oed lag en dat de hond van den congierge jongen heeit gekregen. Fem lijdt honger, geestelijken honger waar- van zij lichamelijk vermagert. Dan komt er een brief. Sweers, de post- bode heeft hem aan alle kanten bekeken voor hij hem overgeeft. Hij spert zijn mond open van verbazing en zou graag binnen komen om mee te hooren wat er in staat. Maar Grootmoeder sluit zich met Fem op in haar kabinetje. Er wordt een bril gezocht en haar bevende handjes vouwen, plechtig lang zaam, het ritselende papier open. Nithtje Truus, die met Seele getrouwd is in Zeewijk-Binnen, is wat verzwakt en of Fem ncu asjeblieft eens een paosje kan ko men helpen. Fem gaat op reis. Dat is een gebeurtenis En bij de Seelc's vindt zij een verwenci vrouwtje en een man, die met zijn liefkozin- gen niet kan wachten tot hij met zijn Truus- je aileen is. Beschaamd zit Fem er bij en de smeulende vonkjes in haar gaan gloeien. Nadat zij Seele op een ong.oorloofde ver houding met diens typiste betrapt heeft, slaat zij zelf de oogen naar hem op. Maar Seele aarzeltFem is niet jong, met knap, ge envrouw om iemand te verlei- den. Die aarzeling voelt Fem als een beLe- digmg. Nu meer dan ooit wil ze bekoren, zich interessant makep, en stumperig verzint ze een vcrhaa! van een meneer van de post waar ze eens mee uitgeweest iseen dag en een nacht. Maar Seele reageert niet, Mia de knappe tyipiste neemt hem weer in beslag en als Fem hen opzetteilijk betrapt, laat hij haar zijn voile minachting gevoelen. Zij moet maar weg gaan, Truus kan haar langzamerhand wel weer missen. Dan reist Fem weer naar Grootmoeder en aan het stationnetje staat Sweers, de post- bode met zijn verrotte tanden, die „ook wel eens wat wil". Huiverend ontvlucht zij hem en klaagt haar nood aan Grootmoeder, die haar niet begrijpt Die vindt het nog zoo'n kwade pat ty niet. Zij heeft eens aan Dominee gevraagd en die zei: hij leefde netjes Onbegrepen gaat Fem in dit milieu ten onder. Het is diep leed, dat de schrij'fster hier bloot gelegd heeft, het natuuriijke en mach- tige verlangen van een vrouwenhart, dat in verloop van jaren gedoodl wordt. Het is de geschiedenis van een kostbare BLIKSEM 1NGESLAGEN. Tijdens het korte onweder, dat Zondas- m.dttag beven Voorst en Wilp vcorbijtrox, slceg de bliksem in de kapitale boerderij „De Marsch", bewoond door den lieer Gerritsen. De boerderij brandde let den grond toe af. Eenige bergen met re en een schuur ble- ven behouden. Van he. luiisraad ken weinig gered worden; vijf varkens kwamen in de vlammen om. Het liuis, waarvan eigenares was mevr. Schimmelpenninck v. d. Oyen, was, cvenals de inboedel, verzekerd. ECHTELIJK DRAMA. Zondagavond heeft zich op den Coolsingel te Rotterdam een drama afgcspeeld, dat g^en eras tig gevolgen voor het slachtoffer nad. De 45-jarige expeditieknecht M. Kraal, van den Schiedamschen dijk, die sedert 1 jaar ge- scueiden leeft van zijn vrouw, die nu in tie Tweede Diergaardestraat wcont, haalde zijn vrouw 's avends te half tien uit een bioscoop op den Coolsingel. Hij liep een eindje met liaar op en vroeg haar weer bij hem te willen kc-uen. Er ontstond een woordenwisseling, waarbij de man de vrouw bij den arm vast- greep. Vervolgens loste hij op een pas af- stands twee schotcn op liaar uit een Walther- pistool (7,65 mm.) Beide schoten harden ■lechts dt uitwerking, d'at de vrouw het gil lend op een lcopen zette in de ricliting van de Kruiskade, waarna de man haar nog-een schot nazond. iDt laatste schot, dat evenmin als het vorige doel trof, deed de vrouw in zv/ijm vallen, nadat zij nog aan burgers haar achtervolger had kunnen bekend ma- ken. Deze laatsten maakten zich van den ex p.ditieknecht meester cn leverden hem aan de politic uit, waardoor hij in bewaring ge steld werd. 1 ijdens een verhoor vertelde de vrouw, dat de man reeds 15 jaar zonder werk is, gedu- rende welken tijd zij den kost verdiende. cchtgenooit zou builengewoon jaloersch zijn. Hij ging met een bijl en een revolver bij zich in bed slapen. De vrouw deride ook nog mede. dat haar man, sindis hij jaren geleden by een val in een scheepsruim een hersen- schlidding opliep, steeds onder behandeling van een dokter is gebleven. terwijl het niet uitgeslC'ten is, dat hij aan vervolgingswaan- zin lydt. DE KONINKLI IKE FAMILIE NAAR HET LOO. De koninklijke familie zal Dinsdag 4 Octo- bei a.s. ten paleize Het Loo terugketren. NOORDHOLLANDSCHE WATERSCHAPPEN. Naar het Hbld. verneemf, zal op 21 Septem ber te Amsterdam in „Krasncpolsky" een ver- gadenng gehouden worden van de Vereeni ging van Noord-Hotlandsche Waterschap- pen, waarin het on twerp-algemeen reglement van bestuur zal behandeld worden. Niet min der dan vijf tig waterschappen hebben bij het bestuur bedenkingen ingebracht tegen dit on:werp> dat blijk geeft van aanmerkelijk ge- wyz^de opvattingen. De belangrijkste zijn wel het toekennen van kiesbevoegdheid en verkiesbaarheid aan den zeer kleimm eig^n dom en het uiterst sterk bekno-tten van& de zelfstandigheid der waterschappen. De vele bemerkingen en beschouwingen welke by het bestuur zijn ingekomen, zijn met ce daarop iiitgebrachte adviezen in een rap port vercenigd, aan de hand waarvan een langdurige gedachtenwisseling wordt voor- zien. EEN WINDHOOS IN LOOSDU1NEN Een geweldige windhoos heeft Zondagmid- dag in de tuinen te Loosduinen heel wat scha- e aangericht. Er zijn tuinders, die voor meer dan 1000 aan glaswerk en rietmatten ver loren hebben en slechts een paar waren tegen riagel- en hoosschade verzekerd. Kwart voor twaalf kwam een hcos uit zee opzetten, die echter weer in de wolken verdween, zonder de aarde geraakt te hebben. Een zwerm van nenderden zwaluwen, die op hun trek naar net /.uiden zyn, waren de kluts geheel kwiit ze vlogen rchots en scheef door elkaar en' trokken to.n in zuidelijke richting weg. Even daarna kwam een nieuwe hoos, niet zoo breed van omvang, maar van grootc kracht opzetten van het landgoed „Ockenburgh" af jangs Meer en Bosch in de richting van het boom- en bloemenkwartier. Broeiramen die nog op de rijen lagen en heele stapels. die men met pennen had vastg.zet, werden hoog de lucht in gevoerd en aan scherven weer neer-ekwakt. Rietmatten zeilden mee zonder dat kon worden nagegaan, waar ze ergens neergeshngerd werden. EEN PRIESTER, DIE EEN GENERAAL MISHANDELDE. Voor den politierechter te Arnhem stond Zaterdag terecht de 70-jarige R.K. priester J. n. B. H., thans wonende te Den Haag vroeger te Nijmegen, beschuldigd van mis- handeling. Als getuige werd gehcord de ge- pensionneerde gen.-majoor A. J. W. v. d. G. uit Nijmegen. Deze verklaarde dat hij toen hy in den avond van 21 Juli 1.1. met zijn cuurman in den tuin stond te praten, ver- dachte hem stond te fixeeren door een bino- cle. Toen getuige's echtgenoote den priester vroeg dit te staken zou verdachte in haar richting op den grond hebben gespuwd. Get. had hem daarop een verklaring van zijn han- delwijze gevraagd waarop verdachte hem zoodanig met zijn stok tegen een zijner bee- nen sloeg, dat het bloed eruit kwam. Aan dokters- en apothekerskosten had get. 10 betaald, welk bedrag hij thans van verdachte terugvorderde. Politierechter tot verd.Heeft u iets te vra- gen naar aanleiding van de verklaringen van dezen getuige? Verdachte: Ja! Heeft die man zijn twee vingers opgestoken? Politierechter: Ja zeker. Verdachte: Allemaal Jan Klaassen! De volgende getuige, de gepensionneerde lintenant-kolonel W. A. V. uit Nijmegen be- vestigde de verklaring van den eersten ge tuige. Politierechter: Heeft u iets aan te merken op deze verklaring? Verdachte: Ik ga niet accoord met het ge- klets van die menschen. De generaal heeft eerst mijn hoofd tusschen zijn handen geno men en mij op mijn hoofd gestompt en pas daarna heb ik hem met mijn stok geslagen. 1 Ik heb alleen m'ezelf verdedfgd. Politierechter: Ik begriip niet waarom n door die binccle naar hen stond te kijken. Verdachte: In elk gevaf beter dan met een geweer. 't Was geen kanonkogel. En dan al- tyd dat geklets van die bureti. Bovendien ben ik wat bijziende. Ik weet het wel, ze wil len me vangen, maar ik laat me niet vangen door niemand, alleen dcor God! Ik heb al leen uit zelfverdediging gehandeld, zooals de natuur dat ingeefc! De getuigen, nogmaals gehoord, verklaarden dat verd. het eerst met den stck had geslagen. Het O. M., waargenomen door mr. L. La- sonder achtte het feit bewezen. Aanvankelijk had spr. getwijfeld deze zaak tcvervoDen, doch daar spr. uit de stukken den indruk had gekregen, dat verdachte voortdurend last veroorzaakte, was hij hiertoe wel overgegaan Spr. eischte f 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis met toewijzing der civiele vorderina' ad. 10. s De politierechter wees vonnis conform den eisch. (Tel.) HET TRAM-ONGELUK BIJ LAREN. De commissie van onderzoek, benoemd door £cn op 1 Aug. j.l. te Laren gehouden open- bare vergadering, geeft het navolgend voor- loopig rtsuitaat liarer btvi.nding€ii. Zich allereerst bezig houdend met het nagaan van feiten, welke mogelijk bevorder- lijk kunnen blijken aan een opheldering van de oorzaken, welke tot de ramp op 7 Aug. j 1. hebben geleid, heeft de commissie kunnen vaststeiLn, dat het feit dat twee tramtreinen van de Gooische Stoomtram elkaar op het- zelfde spoor in tegenovergestelde richting ontmoeten, allerminst een op zich zelf staand uitzonderingsgeval mag heeten. Onze com missie fceschikt nl. over een gedoeu'menteerde verklaring van een Naardensch ingezeten® (weike verklaring drie zijner stadgenooten oereid zijn te bevestigenj, waaruit biijkf, dat hetzelfde feit zich kort voor het betreurde on- geval bij Laren eveneens heeft voorgedaan en wel even buiten Naarden. Toen werd eeo ongeval alleen voorkomen, dank zij de om- standigk id, dat de beide machimsten vol- doende uitzicht op de baan hadden om tijdig te kunnen stoppen. Wel verre van uit de ramp bij Laren te dezer zake de noodige leering t-e hebben ge- trckken, zien wij vervolgens, dat op i3 Aug d.a.v. zich nabij ae halte Gooisene Boer nogmaals een zelfde geval heeft voor gedaan. Ook dit feit wordt door de verkla ringen van twee ooggetuigen gestaafd, die nadrukkelijk verzekerd hebben, dat van ran- geeren of rets van dien aard geen sprake kon zijn, zoodat, wat de onder-directeur der Gooische Stoomtram te dezer zake in zijn verhoor voor de Staatscommissie hueft ver- Maard, geen steek houdt. Dit afwijzend ge- baar van de directie der Gooische Stoomtram is kenmerkeod voor hare houding in het al- gemeen ten opzichte van klachten over haar teleid, gelijk aan onze commissie uit ver schillende feiten is gebleken Deze houd;ng is in het onderhavige geval te meer ongepast, nu cie directie der Gooische Stoomtram zich bij het verhoor der Staatscommissie liet ont- vallen, dat ook bij Muiden twee trams op enkel spoor elkaar tegemoet reden. Al be- merkte men toen reeds op een kilometer af stand de vergissing, het feit is er met minder ernstig om en bewijst hoezeer onvoldoende de regeling van de kruising van trams bij wissels is. Er zijn dus thans drie geval'len °e- ccnstateerd van de soort als te Laren tot een zoo ernstige ramp heeft geleid. Onze Commissie zal zich niet begeven in het trekken van conelusies, doch zij wil vol- staan met, in aansluiting op evenvermelde feiten, te wijzen op de groote afwijkingen, oie bestaan tusschen de officieele dienstre- geling en de werkelijke rijtijden der Gooische otoomtram. Deze cnregeimaligheid kan niet anders dan van grooten invloed zijn op de veiligheid van het verkeer, daar ieder veilig- heidssysteem moet afstuiten op de omstan- digheid, dat op de tijasteppen, waarop de trams de wisselplaatsen passeeren, geen peil valt te trekken. Dit verschijnsel bepaalt zich met alleen tot drukke dagen, doch komt op oe lijn AmsterGQmHilversum ook op zeer rustige werkdagen voor, hetgeen onze Com missie bleek uit diverse steekproeven. Zulks gc dt met alleen vooi trams uit de richting •Amsterdam, die niogelijke brug- of spoonveg- overgang-vertraging kunnen "hebben, maar l .et minder ook voor trams, komende uit ae richting Laren. Welke^zonderlinge toestanden overigens in het bedrijf der Gooische Stoomtram voorko- men, is reeds uit verschillende reeente pers- berichten dienaangaande gebleken. Ter aan- vulling daarvan mogen wij wijzen op een. op 12 Aug. j 1. door twee leden onzer Commis- sie, t. w. de heeren H. Dudok van Heel en P. C. van Huizen, geconstateerd feit. Op genoemden dag zagen deze beide heeren bij het station der Gooische Stoomtram te Laren een tram aankomen, waarvan de stoker, een jongen, van naar schatting zestien jaar, den wisseil omgooide en daarna weer hard achter de tram aan holde, zonder zich ervan te ver- gewissen, dat de wissel inderdaad behoorlijk was omgezet. Dit bleek niet het gev?' te zijn en alleen door het ingrijpen van een toevallig voorbij fietsendan bc-ambt-e der G S. werd voorkomen, dat de wissel in niet behoorlijk overgehaalden toestand bkef staan. Zorgeloosheid bij het per sorted. In het algemeen trouwens heeft onze Com missie dfen indruk, dat bij het personee! van de G. S. niet de mate van zorgzaamheid aan- wezig is, als bij een dergelijke instelling in redelij'kheid1 kan worden verlangd. De Com missie grondt dit oordeel, zoowel op per- soonliike ervaring. als op het karakter van sommige ongevaWen, door de Gooische Stoomtram veroorzaakt. Reeds het feit, dzt alleen in Naarden en Laren in het tijdvak van 4 Februari 1926 tot 11 Augustus 1927 zich 25 ongevallen, waarvan niet minder dan acht met doodelijken afloop, hebben voorgedaan en waarbij de Gooische Stoom tram betrokken was, stemt tot nad'enken Meer in het biizonder willen wij wijzen op een op 8 April j.l. te Laren voorgekomen on geval, waarvan de toedracht blijkens het ambtseedig opgemaakte politie-rapport als volgt was: Te half twee reed een met twee paarden bespannen vierwielige wagen op den Rijksstraatweg ter hoogte van het Laar- der Hoogt. Een tramtrein van de Gooische Stoomtram kwam hem tegemoet rijden De paarden werden schichtig, zoodat de voer- man de dieren slechts met de grootste moei- is 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. o 10. 14. 17. 26. 27. 28. 20. 30. OR- Tj

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6