DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitsnlandsch gemengd nieuws. iuifenland No. 210 Dff nmmntr Desfaaf an 7 Bladen. Honderfl negen en twintigste Jaargang 1927 Al)onnemcntsprijs bij vooruitlbetaliiig per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn, 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmt^ Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. liedactie No. S3. WOEW§DAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 14 §EPTE1IBER Dagelijksch overzicht. NOGMAALS DE ONTWAPENTNGS- kwestie. De Brouckere aan het word. Redevoeringen van Sokal en Paid Bornour. Een betmgrijke rede van Jhr. London. In dfe derde V olkenbondscomtnissie zijn fomented de ontw apeni ngsdebaHen en de discuss ies over de algemeene veiligneid aan- gevangen en het behoeit nauwelijks eemg betoog, dat naar deze besprekingen, meer dan naar die der andere commissies, de be- langstelling voornamelijk uitgaat. De eerste belangrijike redevoering was gis- ter van den Bdgischen senator de Brouckere, die aandrong op bespoedigimg van het ont- wapeningswerk en er den nadruk op legde, dat de taaik den vrede te handhaven ligt in handen van den Volkenbond. Men behoeit slechts alle verp.Hchtingen in het statuut van den Bond letterlijk na te komen om verzekerd te zijn van den vrede. Tevens echter kwam de Belgische gedele- gerde tot de conclusie, dat deze verptichtin gen lang niet alle in de practijk worden nage- komen, dat er aan de naleving der statuten vrij wat ootbreekt. De taaik van den Volkenbond is nu, de Bondsleden aan te sporen om, zoo zij dan geen nieuwe verplichtingen willen aawaar- den, ten minste de bestaande volkomen te vervulkn. Weliswaar zal er dan nog slechts beschei- den werk zijn verricht, maar er is dan ten- minste iets gedaan en zelfs dat Tijkt tegenwoordig wel eens niet het geval! Na De Brouckere voerde de Poolsche af- gevaardigde Sokal het woord, die in korte trekken nogmaals het Poolsche standpoint uiteen zette, terwijl daarna de naast de ver- klaring van onze-n landgenoot jhr Loudon, wel belangrijkste rede uitgesproken werd door den Franschman Paul Boncour. Een sterk pleddooi vormde zijn betoog voor voortzetting van het ontwapenings werk. Met den duri van een geborer. optimist stelde hij de bezwaren en moeilijkheden in bet licht om ten slotte tot de conclusie te komen, dat die moeilijkheden weliswaar vele zijn, doch niet onoverwinbaar. Daarom dient men onvermoeid den arbeid voort te zetten, want een later geslacht zou slechts iachen, als het vernam, dat de ontwapening schipbreuk had geleden op de vraag, of men de vloten volgens de totale tonnages, dan wel volgens de verschillende categorieen zou verlagenl! Met waarschuwend opgeheven vinger en op somberen toon wees Boncour op het ont- breken van lord Robert Cecil en Henri de Jouvenel, de beide vaders van het protocol van Geneve, dat indertijd eveneens als grond- slag voor ontwapening was gedacht. Slechts door de vlam der democratic kan de ontwa- peningsarbeid gedijen, aldus Paul Boncour. Zult gij, mijue heeren, deze vlam aanblazen of zult gij den arbeid der ontwapenings- conferentie uitsteUen? vroeg spreker. Zelf gaf hij op deze vraag geen direct antwoord. Maar. zoo betoogde hij, men zou de grondgedachte vail het protocol van Geneve weer kunnen cpnemen, want dit is geenszins zoo rigoureus, als het wordt voor- gesteld, indien men het slechts op de juiste wijze wil interpreteeren. Zoo bevat artikel 13 van dit protocol buitengewoon rekbare bepalingen over de verplichting tot garan- ties, welke al naar gelang van de aardrijks- kundi.ge ligging en de materieele middelen van een land geregeld kunnen worden. Der halve is het protocol volstrekt niet zoo berucht. als men het voorstelt en indien Chamberlain het oude protocol, of het nieu we waartoe man wellicht zou willen komen, niet zou willen onderteekenen, welnu, dan zou men kunnen zien, of het niet zonder En- geland. zou gaan, of niet wellicht een soort Europeesch regionaal pact zijn. mogelijk zou Wij zeiden reed®, dat de korte rede van onzen landgenoot jhr. Loudon mede ge- rekend mocht worden tot de belangrijkste. Want nadat deze spreker zijn groote vol- doening had uitgesproken over het felt, dat Duitscbland de verpliehte arbitrage van het Permanent Hof van Internationale Justitie in Den Haag heeft aanvaard en de hoop had geuit, dat ook Frankrijk zou afzien van de reserves, die het verbonden heeft aan zijn on derteekening der facultatieve clausule betref- fende de verpliehte arbitrage, kwam hij met grooten nadruk op, in zijn kwaliteit van oorzitter der ontwapeningsccmmissie voor tet denkbeeld van den Amerikaanschen senator Borah, om den oorlog eenvoudig als bin ten de wet staande in den ban te doen Het beste resultaat van alle oritwapenings- werk zou het zijn, aldus spr., wanneer de Assemble een dergdfk voorstel zou aan- He men, Niemand' zal het dlaarin mat hem oneens zijn Doch niemand ook, die de verwachting zal koesteren, dat dit denkbeeld ook maar eenige bans van verwezenliiking heeft! Helaas! VOLKENBOND. DE 8ste VOLKENiBONDS- VERGADERiING. Het eenige wat momenteel de aandachtt vraagt te Geneve, is afkomstig van de in de Voikenbondscommissies gehouden besprekin gen. De tweede en zesde commissie zijn gis- terochtend bijeen gekomen. In de tweede werd beraadslaagd over de intellectueele samenwerking. Daar ook dit- maal Engeland de eenige was, die bezwaren maakte tegen de resultaten van den door deze commissie onder voorzitterschap van prof. Lorentz verrichten arbeid, mag met voldoening worden geconstatecrd, dat deze arbeid niet vergeefs is geweest en dat inder- daad spoedig een aanvang zal worden ge- maakt met aoor eendrachtig samenwerken aan beteekenis verhoogde propaganda in velerlei opzioht voor het Volkenbondswerk. De zesde commissie beraadslaagde over het ontwerp-verslag inzake de naleving van d conventie inzake de slavernij. De aandacht werd gevestigd op het ontbreken van het jaarlijksch rapport van Abbesinie over de slavernij daar te lande. Ook tegenover den dwangarbeid werd stelling gekozen. In de ontwapeningscommissie werd uit- voerig gediscusseerd over de veiligheidskwes- tie. In ons dagelijksch overzicht geven wij daarover nadere bizonderheden. CHINA. DE COMMUNISTISCHE BEWEGING IN CHINA. De communistische beweging in China schijnt zich volgens de laatste berichten voortd'urend uit te breiden, Ongeregelde troe- pen van communistisch-gezinde boeren, ter sterkte van etteiijkc duizend man, moeten op- rukken naar de stad Hankow. Volgens geruchten moet generaal Tsjang Kai Shek, die onlangs is afgetreden als op- perbevelhebber van de gematigde nationalis- tische regeering, in het geheim weer naar Shanghai zijn teruggekeerd en pogingen in het werk stellen om opnieuw met het opper- bevel te worden belast, teneinde het opruk- ken der communisten te verhinderen. De troepen der noordfelijken, die tot dicht in de buurt van Nanking waren doorgedron- gen, moeten in de richting van Tientsin te- rugtrekken. EEN BLOEDBAD. Reuter meldt uit Peking dat plaatselijke bladen een afschuwelijke geschiedenis berich ten, die zich te Tsjang-te in het noorden van Honan heeft afgespeeld. Leden van de een of andere Chineesche organisatie hadden in de gencemde plaats enkele soldaten van Feng- ju-sjang vermoord. De troepen van Feng heb ben daarvoor wraalc genomen door een af- schuwelijk bloedbad aan te richten. Vrouwen en kinderen werden al even weinig ontzien als de mannen. Volgens het relaas van ooggetui- gen, die zich echter nog door de vlucht had den kunnen redden, zou het bloedbad voor- beeldeloos zijn geweest. De schatting van het aantal dooden loopt tusschen de 30.000 en de 80.000. FRANKRIJK. RIUSLAND EN FRANKRIJK. De Matin over een Rossis city voor stel van een wmrborgverdrag. De Matin meldt, dat Tsjitsjerin aan Briand zou hebben voorgeslagen een vriend- schaps- en waarborgverdrag te shifted tus schen Frankrijk: en de sowjet-unie, doch dat de Fransche regeering dit voorstel nog niet behandeld heeft. Het blad vraagt naar aanleiding van dit voorstel wat de vriendschap beteekent van een land, dat in volieni vrede de opslanden van de Rifkabylen en de Drusen heeft ge- steund en getracht heeft de inboorlimgen In de Fransche kolonien tot oproer aan te zet ten. Voorts is dit voor het eerst in de modler- ne beschavingsgeschiedenis, dat een land een ander voorstelt zich niet in zijn zaken te moeien. Tot dusver behoordle het recht van ieder land om elke inmenging van buiter. van de hand te wijzen tot "het gemeene recht en sprak het van zelf. Die Matin vraagt ook of dit verdrag al- leen de sowjettegeering zal binden of ook de derde Internationale. Het blad herinnert er aan, dat sinds October 1924 Herriot en Tsjitsjerin overeen waren gekomen, dat bei de landen zich van inmenging in elkaars za ken zouden onthouden. Wie, zoo besluit het kan zeggen. dat de handteekening van Tsjit sjerin in 1927 rr-er waard zal zijn dan in 1924? ENGELAND. DE AANSTAANDE IERSCHE VERKIEZINGEN. Verklaringen van Cosgrave en de Valera Cosgrave heeft in een verkiezingsvergade- ring de eerste aanduidimg gegeven omtrent zijn plannen, voor het geval er geen volledige meerderheid meer behaald zou worden. Hij: decide medfe, dat indien zijn partij niet sterk genoeg zou zijm, om een eigen regeering te vormen, hij berdd zou zijn een andere re geering te steunen op voorwaarde, dat de be- grooting in evenwicht gehouden zal worden en de nieuwe regeering wordt samengesteld uit mannen, wier vroeger gedtag het vertrouwen redhtvaardigt, dat gesteld wordt in hun toe- komstige houding. Het misverstand. dat veroorzaakt is door Cosgrave's Vrijdag afgelegde verklaring, dat zijn" partij ijverde voor vreedzame wijziging van ihet verdrag, is door zijn nieuwe uitleg ging opgeheven. Hij meende alleen, dat het verdrag de gelegenheid opent tot verdere ant- wikkelmg en vele aangelegenheden der 'oetref- fende clausules zullen op hun tiki besproken moeteni worden tusschen den Vrijstaat en Groot-Brittannie. De Valera legde gisteren een verTaring al, waarin hij ontkende, dat de Fianna Fail par tij de bedoeling heeft een plotselinge revolu- tionnaire omwenteling te verocrzaken; hij verklaarde te zullen voortgaan als verant- woordelijke, constitutioneele regeering, welker eerste kraditige inspanning gewijd moest zijn om de tegenwoordige economische rui'ne te herstellen, daar het land niet op niets kon teren. LITAUEN ALGEMEENE STAKING IN LITAUEN De siaat van beleg als antwoord. Over de gebeurtenissen in Litauen is te Warschau een reeks berichten ontvangen, vol gens welke de methodes waarmede het oproer te Tauroggen is onderdrukt, de conflicten in het geheele land hebben verscherpt. Verder ma'ken' deze berichten gewag van tweeduizend arrestaties; de meeste gearresteerden maken deel uit van de arbeidersbeweging. Ook de pers in Litauen is wederom geheel van haar vrijheid beroofd. In verband met een en ander hebben de ar- beiders een algemeene proteststaking gepro- clameerd, waarna de regeering op haar beurt voor geheel Litauen den staat van beleg heeft afgekondigd. aUSLAND. STAKING TE LENINGRAD. „G£ BROKEN". Nadat er 15 arbeiders waren gevalien. Te Leningrad was een staking uitgebro- lcen in een electrische centrale. De arbeiders vroegen den achturigen arbeidsdag en een vriien Zaterdagmiddag. Maar de bolsjewie- keri, ofschoon zij in thorie al dergelijke arbei- dersbelangen voorstaan, wilden voor Lenin grad van dergelijke eischen niets weten Het antwoord op de staking was, dat er een afdee- ling soldaten naar de fabriek werd gezonden, om' de arbeiders te dk ingen het werk te her- vatten. Er ontstond een woordenwisseling tusschen de arbeider en de soldaten, die op een handgemeen uitliep, waarbij 15 arbeiders het leven lieten en 50 met verwondingen huis- waarts moesten keeren. Toen werd het werk hervat. HET SPIONNAGE-PROCES. De doodvonnlssen dadelijk vcltrokken. Omtrent de veroordeeling der 26 beklaag- den in het spionnageproces te Petrograd wordt nader gemeld dat de negen doodvon- nissen een half uur na de voorlezing van het vonnis, voltrokken zijn, De correspondent van dte internationale nieuwsdienst te Petersburg meldt, dat de ver oordeeling der Russen, die van spionnage ten gunste van Groot Brittannie waren beschul- d'igd, een hartverscheurend schouwspel ople- verde. E>e 70-jarige Russische vrouw, die tot de veroordeelden behoorde, wilde geen gratie aannemen toen haar beide zonien den rechter bezwoeren haar leven te sparen. De zoons werden ter dood veroordeeld en de moeder tot 5 jaar eenzame opsluiting. Een vrouw van 19 jaar, die op haar 15de jaar gehuwd was, trachtte haar leven te redden door haar man te beschuldigen. De man werd1 ter dood veroordeeld en de vrouw kreeg even eens 5 jaar opsluiting. De offieier van justitie zeideEngeland heeft nota's geteekend, waar in het protesteert tegen Russiche propagan da, maar zelf zend het een leger van spion- nen op ons af om de sovjet te vernietigien. SPANJE. DE NrEUWE NATION ALE VERGADERING. Maandag om 12 uur, op den vierden ver- jaardag van Primo de Rivera's staatsgreep, heeft toning Alfons XIII, die te San Sebas tian verioeft, het beslui't geteekend tot bijeen- roeping van de nationale vergadering. dat waarschijnlijk morgen in het staatsblad zal vensohijnen. De premier heeft aan de journalisten ver- klaard, dat de reglementen en de namen van de leden en van het bureau van de nieuwe Kamer weldra meegedeeld zullen worden. De eerste vergadering is op 10 October be- paatd. Het bureau van de nieuwe Kamer zal bestaan uit een voorzitter, twee vice-voorzit- ters en twee secretarissen benoemd door den koning en twee vice-voorzitters en twee secre tarissen aangewezen door de Kamer. Het bureau, dat een soort Raad van State vormt, zal volgens den premier tenminste drie jaar in functie blijven. Dan hoopt hij, dat de toe- stand van dien aard zal zijn, dat men tot nor- male omstandigheden zal kunnen terugkeeren, waaronder echter niet verstaan moeten wor den de omstandigheden van vcor het direpto- rium. De raadgevende vergadering zal geregeld zitting houden van den eersten Maandag in October tot den laatsten Zaterdag in Juli. ITALIe. HET PROCES-TURATI. In het proces tegen Turati, den naar het buitenland gevluchten socialistisohen leider, en zijn zeven vrienden, die van medeplichtig- heid bij die vlucht beschuldigd worden. is Maandag het getuigenverhoor bego.nnen. Uit de verklaringen van eenige politiemannen bleek, dat de politic te Bologna, Turati en an dere leiders van de oppositie had verzocht hun huizen te verlaten, daar zij voor hun veilig- heid niet meer kon instaan. Turati werd den- zelfden dag door een commissaris wegge- bracht naar twee vertrouwde doktoren, bij wie hij1 acht dagen vertoefde. De beide doktoren verklaarden, dat Turati een emstige hart- kwaal had en dat de kleinste gebeurtenis al een slechten invloed op zijn gezondheidstoe- stand had. Als men Turati een pas voor het buitenland had verstrekt, zou hij voor een kuur naar Duitschland gegaan zijn, en niet als politieke vluchteling naar Parijs. Alpini, de gewezen tooneelcriticus van de Avanti, bij wien Turati tot vlak voor zijn vlucht heeft gelogeerd, buiten Milaan, in de provincie Varese, heeft indertijd verklaard, dat Turati buitengewoon op'gewonden was en onder zijn hoof dkussen een revolver had lig- gen om zich van kant te maken, als men mocht trachten hem gevangen te nemen. OOSTENRIJK. DE WEENSCHE SOCIALISTEN IN ACTIE. Te Weenen zijn Maandag 24 soeialistische vergaderinigen gehouden, waarvan de belang rijkste die was, waarin Seitz, de burgemeester van Weenen, het woord voerde. Hij drong er op aan, dat Schober, de directeur van politic te Weenen, af zou treden, daar dte meerder heid van de Weensche bevolking niets van hem weten wil. De socialisten zijn er trotsch op, dat zij sinds 1918 den burgeroorlog heb ben weten te vermijden, waar zij ook voortaan voor zorgen zullen. Zij zijn sterk genoeg om met geweld onderuomen reactionaire aansla- gen af te slaan. De communistische Rote Fahne kritiseert de vergaderingen der socialisten en zegt, dat er ternauwernood 15000 bezoekers waren, terwijl Weenen toch een half miljoen socialisten telt. Met blad berispt, dat men de communisten het spreken belette en dat men zelfs niet de vrijlating geeischt heeft van de gevangenen, die nog opgesloten zitten wegens het Juli-oproer. AMERIKA. KINDERVERLAM'vHNG IN NEW JERSEY. In den staat New Jersey maken de autori- teiten zich ongerust over het igroote aantal gevallen van kindterverlamming, dat in de maand Augustus geregistreerd is. Het waren er 70, tegen 5 in dezelfde maand van het vori- ge jaar en een gemiddelde van 23 in de vijf vocrafgaande jaren. In 1916 is er nog eens zoo'n Augustusmaand geweest, waarin het aantal gevallen plotseling ver boven het ge- middeldte steeg. ERNSTIGE STORM EN VLOEDGOLF IN MEXICO. Vertraagdte telegrammen melden, dat een storm en een vloedgolf zeer ernstige schade veroorzaakte aan de Oostkust van Mexico, bij de golf van Tehuantipec en in het stroom gebied der rivieren Guyamas en Sonora. De laatste berichten maakten melding van tal- rijke dooden, honderden gewonden;, en duizen- den menschen zonder ond'erdak. Het centrum van den storm was Selina Cruz in den staat Oaxaca, deze stad werd door de vloedgolf half overstroomd. JAPAN. JAPAN OPNIEUW GETEISTERD. Vermoedelijk duizend dooden. Weer is Japan door een ernstige ramp ge- treffen: De cmgeving van Nagasaki is door een typhoon, die met een vloedgolf gepaard ging, geteisterd en vooral de nabij genoemde stad gelegen plaatsjes Kojima en Nakamoe- ra hebben zwaar geleden. Het aantal dooden wordt voorloopig op duizend geschat. De vloedgolf, welke de meeste schade aan- richtte, werd voorafgegaan door een zwaar geroffel, als van een onderzeesche aardbe- ving. Een watermuur van drie meter hoogte stortt'e zich vervolgens in de straten van ge noemde stadjes en in de aangrenzende vel- den. Bcotjes werden op het land en in de rijstvelden geslingerd en het wrakhout der ingestorte huizen werd door het water mijlen ver meegevoerd. Te Kojima en Nakamoera zijn duizend huizen vernield en te Nakajima vijfhonderd. De typhoon begon om tien uur des mor- gens en duurde met onverminderde kracht voort tot halftwaalf. Door de sterk gezwol- len rivieren is het platteland onder water ge- zet en vele boerderijen zijn van de buitenwe- reld afgesloten. Aan den oogst is zeer groote schade toegebracht. Het district Foekoeoka heeft eveneens van den typhoon te lijden gehad. In de stad Omoera staan vijfduizend huizen onder wa ter en vijftienduizend bewoners zijn tijdelijk dakloos. Zij worden ondergebracht in scho- len, tempels en andere openbare gebouwen. Nagasaki heeft eveneens schade geleden door een stormwind, welke echter niet de kracht van een typhoon bereikte. Een groote schoorsteen is ingestort en een aantal arbei- drs werd gewond. In de haven zijn ettelijke booten gezonken. De tramdienst moest ge- staakt worden. In de stad Koemamoto is minder schade aangericht dan in de andere plaatsen. Een groot aantal visschersbooten moet op zeer door den storm overvallen zijn en ge- vreesd wordt, dat vele visschers om het leven zijn gekomen. KCRTE BERICHTEN. Volgens een bericht uit Athene is op rechterlijk 'bevel de consul-generaal van Tsjecho-Slowakie te Saloniki gearresteerd. Hij wordt er van verdacht, den officieelen kcerierdienst te hebben misbruikt om te smok- kelen. Ongeveer dnehonderd misdadigers, zak- kenrollers, oplichters en inbrekers hielden voor het huis van bewaring een dtemonstratie en verlangden de stopzetting van het onder- zoek tegen een dertigtal van hun kameraden, die zich in voorloopige hechtenis bevinden. De offieier van justitie ontving een afvaar- diging van de demonstranten en ried dezen aan hun verzoeken schriftelijk in te dienen. De Deensche regeering is voornemens, de bestaandte kieswet zoodanig te wijzigen, dat in plaats van de evenredige vertegenr woordiging het districtenstelsel weer wordt ingevoerd. Tegelijkertijd wil zij het aantal zetels van 149 tot 121 terug brengen. VERGEETACHTIGE MENSCHEN. v Als men sommige lijsten leest van gevon- den voorwerpen, vraagt men zich af, wat er toch omgaat in de verstrooide hersens van sommige menschen'. In dit verband is het lezen eener opsonic ming van wat men in een periode van zes maanden zooal in dte Belgische treinen heeft achtergelaten, al zeer suggestief. Die opsomming luidt: 196 heeren- en 2801 dameshoeden en 161 mutsen. Verder 104 overjassen, 181 regen- jassen, 104 broeken, 153 vesten, 6 onderves- ten, 337 halsdoeken, 19 shawls, 29 paar kou- sen, 801 paar handschoenen, 26 ongelijke schoenen, 164 ongelijke handschoenen, 19 paar klompen, 77 paletos voor vrouwen en kinderen, 2.283 regenschermen, 950 wandel- stokken, 284 handtaschjes. De rookers lieten 140 pijpen achter, 55 tabakzakken, 10 sigaar- houders, 5 kistjes sigaren. Dan nog 21 foto- grafietoestellen en 21 driepikkels; 34 porte- feuilles en 73 acte-tasschen, 34 rozenkransen, 204 geldbeugels, 6 verrekijkers, 90 pince-nez, 77 brillen, een revolver, een karabijn, een pak patronen, drie messen en 6 scheermessen. De lijst sluit met 1 viool, 1 klaroen, 1 bugel en 1 trommel, 8 trouwringen, 10 armbanden, 11 borstspelden, 24 dameshorloges, 8 heeren- horloges en twee decoraties. Dat men een karabijn vergeet en een pak patronen, zoo iets kan men nogal goed praten voor een Zondagsjager. Maar dat een Beig zijn decoraties verliesl, dat vindten wij' gewoonweg pyramidaal. DE EENZAAMSTE MAN VAN DE f WERELD GESTORVEN. De eenizaamste man van de wereld is dood. Hij stierf op of omtrent Nieuwjaars- dag 1927 en zijn overiijden is aan de wereld niet voor de tweede week in Augustus be- kend geworden. 'Zijn naam was Hector Pitchford, van on- bekenden leeftijd, en hij vertegenwoordigdte dte Sabellum Trading Company te Londen op een geisoleerde plaats zonder naam aan de Oostkust van Baffin Island. Bet korte feit van zijn dood is uit Pond's Inlet dtaadloos gemeld door het stoomschip Beothic dat dit jaar de Pool-expeditie van de Canadeesche regeering naar het Hooge Noorden had ge- brachit. Zeven jaar lang had Pitchfoid op deze verlaten pick geleefd, diep binnen den Poolcirkel, en op een paar graden van de Pool zelf. Zijn naaste buren waren eenige honderden mijlen ver; zijn eenige vrienden een paar half wilde Eskimohonden. Den geheelen vorigen zomer had Pitchford vergeefs op de stoomboot gewacht, die hem eten en kolen moest brengen, maar zij daag- de niet op. De Eskimo's lieten hem op den post in den steek en men vermoedt dat hij van koude en gebrek is gestorven. Weinige menschen weten iets van Pitch- forth behalve, dat hij een bul had van een vermaarde Engelsche universiteit en een autoriteit was op het gebied van sterrekunde, geologic en topografie. Sommige van zijn kaarten van de Baffin* baai zijn door dte Britsche admiraliteit over een Engetschen mijnveger, die getorpedeerd genomen. In den oorlog was hij offieier op werd en bij dit voorval verloor hij zijn ge- hoor. Verleden jaar ontmoette inspecteur Wil cox, van de Canadeesche politic, terwijl hij op Baffin-Island patroui'lle-dienst deed, Pitchford op eenige mijlen van zijn huis. Hii leed toen aan sneeuwblindbeid. „Ik moet loopen, loopen", zeide hij, „om warm te blijven, want ik heb geen brand- stof". E>e inspecteur bood aan om hem naar den naastbijzijnden politie-post te brengen, maar daar wilde hij niet van hooren. Op Kerstdag 1926 schreef hij de laatste woorden in zijn journaal. Hij was toen ziek en dit bevestigt, naar men meent, de onder- stelling dat hij alleen in de ijswoestenij van den Poolnacht bezweken is aan de gevolger van koude en ontbering. 50 HUURDERS'PLOTSELING EIGENAARS! Te Gent is dezer dagen een dame over- leden die eigenaresee was van een vijftigtal huizen- in een volkrijlce buurt der stad. Toen haar testament werd geopend, las men daarin dte bepaling, dat haar huizen aan de huidige bewoners werden vermaakt. Men kan zich voorstellen, hoe groot de vreugde der gelukkiffe ,,erfgenamen" was bij het vernemen van dit totaal onverwacht nieuws. V.-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1