(\tanjel,o0 BIEREN Binnenland ingezsn^esD slukken ffiarkthemchten Iedere moetJer dfeflt FSsfefs Z5Tf VdoTfa- dig te houden, want kinderen lijden vaak aan jeukende huidroos, uitslag, schavingen of puistjes. Foster's Zalf is zeer heilzaam voor dergelijke kwalen, en wordt ook aanbe- yolen tegen ringworm, insectenbeten, psoria sis en eczeem. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per doos, 1.per tube. dracht te Schagerbrug; prijs 2.50 Eensge- zindheid1 te St. Maartensbrug. Boter, 6. K.G.: prijs 7.50, Eensgezind- heid te St Maartensbrug; prijs 5 Een- dracht te Schagerbrug; prijs 2.50 Dage- raad te Burgerbrug; prijs 1 H. J Koeman te Wognum. De keuringcommissie bestond1 uit de heerent Voor paarden K. Hoogschagen, Schagen; Jn. A. Bakker, Wieringerwaard; Arbiter P de Boer, Schagen. Voor hoornvee: le groep, P. Sevenhuizen, Warmenthuizen; P. Schenk, Wieringerwaard; arbiter E. Koster, Berkhout. Voor hoornvee: 2e groep, F. A. F. Grone- man, Wieringerwaard1; Jn. Blaauboer Kz., Barsingerhornarbiter E. Koster a. b. Voor wolvee: L. de Vries, Alkmaar; Jac. Keijser, Den Burg, Texel; arbiter Jn. Sijp, Alkmaar. Klein vee en- pluimgedierte: J. Hanneman, Barsingerhorn; A. Schenk Pz., Schagerbrug; J Nol, Alkmaar. Bloemen, planten en vruchtenChr. Speets, Schagen; A. Kaan, Bergen; J. H. Velders, Schagen. Kaas en boter: H. Deutekom, Schagen; Jn. Jimrnmk, Alkmaar. UIT AVENHORN. Ds. Priester te Nieuw-Helvoet heeft be- dankt voor bet beroep voor de faerv. gem. *lhier en te Grosthuizen. UIT DE RIJP. Bij deni heer Schoone speelde „Het Kleine iTooneel" uit Noord-Scharwoude, het schibe- rende kermisstuk ..Filmmaniakken". Ondanks het slechte weer was de zaal toch goed bezet, wat niet te verwonderen valt, daar de heer Schoone bekend start, a's iemand, die altijd een schitterend program- ma voorzet. Wij overdrijven dan ook niet, als wij zeg- gen, dat er best gespeeld is en dat zij, die niet aanwezig waren, iets gemist hebben Het publiek was opgetogen over het goede ®pel, wat wel tot uiting 'kwam in het davc- rend applaus bij elke pauze DE PAEDAGOGISCHE ELECTRICITEITS- CAMPAGNE. Men schrijft ons: De Organisator van de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland deelt ons het volgende mede: Het Gemeentebestuur van Hoorn hceft tot onze organisatie het verzoek gericht de mogelijkheid te openen, om tijdens de op handen zijnde MiddenstandstentoonsteHing ook de paedagogische electriciteitstentoon- stelling te houden, die voor West-Friesland in uitzicht was gesteld. Hoewel het samenvallen van beide ten- toonsteliingen aanleiding kan geven tot het misverstand, dat de paedagogische tentoon- steUing een reclametentoonstelling is, hebben wij toch gemeend aan het verzoek van ge- noemd Gemeentebestuur te moeten voldoen. Ten eerste, omdat al ruim een jaar i,n Hoorn en Omstreken het onderwijs in de electrotechniek, aan de hand van het school- boekje van den heer van Balen is ingevoerd. en ten tweede, omdat het voor ons van veel belang is eens te zien, in hoeverre een der gelijke samenwerking voor de paedagogi sche campagne nut kan afwerpen Door het Gemeentebestuur van Hoorn, zal aan alle Gemeentebesturen in West-Fries land worden verzoch't op te geven met hoe veel leerlingen meergemeld boekje is behan- deld, welk aan-tal dus in aanmerking komt voor de filmvoordracht en het bezoek aan de tentoonstelling, welke te Hoorn zullen wor den gehouden van 27 September tot 2 Octo ber e. k. handelde ]#nfen d!i3er behandelmg va'n clen oorarts Dr. Bruins en had de klap meer ern- stige gevolgen. Gevorderd werd f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. EENV. BELEEDIGING. De eveneens niet aanwezige verdachte Joh. Hendrikus B. te Castricum heeft op 30 Juni mej. Huyster, geboren v. d. Lubbe, een voor een eerbare huisvrouw zeei beleedi- gend woord toegevoegd, toen de beleedigde zich ten zijnen woonhuize vervoegde naar aanleiding van ^oor verdachte rondge- strooide lasterpraatjes. De oficier requireerde f 20 boete, subs 20 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis AANRANDING VAN EER EN GOEDEN NAAM. De 20-jarige koopman Pieter ieonardus B. te Bergen stond' terecht terzake aauran dine van eer en goed'en riaarn van den rih.s- veldwachter Dij.kstra te Bergen aan Zee, van wien hij in het openbaar zeide, d'at hij geld zou hebben aangenomen van zekeren Stekelbosch, waardoor deze begunstigd werd als straatkoopman. Verdachte ontkende zulks. De koopman de Zwart verklaarde echter, dat verdachte iets dergelijks had beweerd. Ook de slagersknecht Rezelman heeft de insinuatie aan het adres van Dijkstra ge- hoond. Eisch f 35 boete of 35 dagen hechtenis. Vonnis f 30 boete of 30 dagen hechtenis. MISHANDELING. De niet ter zitting verschenen Dirk K. heeft op 7 Juli den getuige Petrus Visser uit Grootebroek mishandeld naar aanleiding van een ruzie over zakken, die gebruikt wer- den, om gerooide aardappelen te bergen. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. BLIJFT ZOO. De verdachte Petrus S. R., niet verschenen, heeft op 3 Juli den makelaar Nic. Kuiper te Wieringen op het oog geslagen. Volgens getuige bestond er bij verdachte een oude wrok over een kanitongerecht- zaakje. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis f 20 boete of 20 dagen hechtenis. STEEDS MISHANDELING. De 32-jarige handelsreiziger Petrus Joh. van N. te Alkmaar heeft volgens dagvaar- ding op 1 Juli den koopman C. J. Beijnes uit Helder mishandeld, welk feit is gepleegd te Schagen. Verdachte, die voor 8 jaar een rechts- kwestie met den mishandelde heeft gehad zocht ruzie en heeft hem in het gelaat ge- stompt. Beiden bevonden- zich in hun auto, doch verdachte belette Beijnes, om verder te rijden, zette zijn auto stop en viel Beijnes die achter het stuur van zijn wagen "zat aan. Verdachte zeide in het lokaal van Prins be- leedigd te zijin en op zijn vinger te zijn ge slagen door verdachte. Gevorderd werd f 100 boete of 60 dagen hechtenis. Vonnis 50 boete of 30 dagen hechtenis. Sluiting. A R RO ND IS S E ME NTS-R E CHTB A NK MEERVOUDIGE STRAFKAMER Zitting von Dinsdag 13 September. UITSPRAKEN VORIGE ZAKEN. Joh. Z. te Schagen Mishandeling van een ambtenaar (verzetzaak). Vonnis 25 boet of 25 dagen hechtenis bekrachtigd. Pieter J., Th. B., Pieter R. en D. Z.. alien te Lutjebroek. Bedreiging van een ambtenaar in functie. Allen vrijgesproken. Pieter de V. te Alkmaar. Schuldmisdrijf. Vrijgesproken. Klaas Sp. te Syhecarspel. Schuldmisdrijf. Vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Dinsdag 13 September. (Vervolg.) MIET VOLDAAN AAN EEN AMBTELIJK BEVEL. De 44-jarige journalist D. A. K. uit Ber gen heeft op 2 Juli opzettelijk niet voidaan aan een bevel van den Commies der Directe Belastingen le klasse v. Ginkel te Alkmaar om van zijn rijwiel af te stappen zulks ter condole van de rijwielbelasting. Verdachte reed hard door en eerst toen hij bemerkte, dat hij niet meer werd nagezet, nam hij een meer gematigde snelheid aan. Verdachte ontkende opzettelijk te zijn door- gereden. Hij heeft de vordering niet gehoord en blijft bij dit verweer persisteeren. Verdachte heeft den indruk, dat getuige hem wil zoe- ken, omdat hij eens een artikeltje heeft ge- schreven over ambtenarij. De zaak werd op voorstel van den officier aangehouden tot 10 October, teneinde nog een getuige te hooren. ALS VOREN. Ook de cafehouder H. S. te Alkmaar heeft zich aan een dergelijk feit als hier voren ge- noemdi, schuldig gemaakt. Verd. erkende. Hij was v/el in het bezit van een rijwiel- plaatje, doch in verband met lieugelijke om- standigheden had verdachte heel veel haast en kon hij zich niet ophouden voor een rijwiekontrole. Het feit is gepleegd op 5 Juli op den Bergerweg. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. MISHANDELING. De niet verschenen verdachte Dirkje V. te Hoorn heeft op 5 Juli de getuige Cornelia de Vries, een buurvrouw, met wie zij in on min leefde, in het gelaat geslagen. De eorzaak van dit krakeel was een poes, die in het bleekveld van verdachte liep. Eisch f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis f 10 boete of. 10 dagen hechtenis. MISHANDELING. De verdachte Tamme B. heeft op 6 Juli te Opmeer een 10-jarig jongetje mishandeld, door hem een harde klap om de ooren te geven. De reden tot dit optreden was een kiniderruzie, die de mishandelde met zijn zoontje Jelle had. Toevallig was de mis- Naar ieders keuze Naar ieders smaak HET REVOLVERDRAMA TE DEN HAAG. De verbetering in den toestand van inspec- teur Paul, die, zooals men zich zal herinre- ren, bij de achtervolging van op heeterdaad betrapte inbrekers door revolverkogeis ern- stig werd verwcnd, blijft aanhouden. De operatieve verwijciering der kogels uit de longen had een zeer gunstig verloop, zoo- dat de volkomen genezing van den zieke nog een kwestie van tijd is. PROV. STATE N VAN NOORD- HOLLAND. De najaarszitting der Staten van Noord- Holland, zal geopend worden op Dinsdag 4 October, des voormiddags te half twaalf. Begrooiing Wegenfonds. Verschenen is de bcgrooting der inkomsten en uitgaven van liet Wegenfonds voor 1928, sluitende in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 1.913.750. In de memorie van toelichtinig wordt ge- zegd, dat op 1 Januari 1927 300.000 in het wegenfonds gesfort was, terwijl de voor 1927 uitgetrokken storting, zoomede de ex- tra-siorting, waartoe bij de vaststelling der begrooting voor 1927 fcesioten is, in den loop van dit jaar hebben plaats gevonden. Gere- kend wordt, dat in 1928 over het voile bedrag van 4.75O.G00 dat volgens de vastgestelde Verordening betreffende het beheer van het Wegenfonds rentegevend moet worden be- legd, 41/2 rente kan worden gekweekt. Provinciaal Waterleidingbedrijf Verschenen zijn de balans van het Provin ciaal Waterleid'ingbedrijf per 31 Decembei 1926, benevens ide verlies- en winstrekening over dat jaar. De exploitatie-rekening wijst een eindcijfer aan van 1.591.683,37. Ged. Staten bieden tevens aan de begroo ting van dit bedrijf voor 1928. Zij wijst in ontvangsten en uitgaven een eindcijfer aan van 3.214.000saldo 1.062.854,86 In de memorie van toelichting lezen wij o.m., dat in verbtind met die uiffireidllig"'en verbetering der waterwinningsmiddelen in de winplaats bij Wijk aan Zee, alsmede de ge- wijzigde omstandigheden, die zich in hydro- logisch opzicht zullen voordoen na het eindi- gen der bevloeii'ng van duinpannen aldaar met water afkomstig uit den put van de te IJmuiden in aanbouw zijnde groote sluis, de bthoefte bestaat het door de draineerm'iddelen beheerscht gebied nauwkeuriger te leeren ken- nen, weshalve het aantal waarnemingsputten moet worden uitgebreid, terwijl aan eenige bestaande putten voorzieningen dienen te wor den getroffen. Pro vinciaal^ Electriciteisbedrijf. Verschenen zijn de balans van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf pqr 31 December 1926, benevens de verlies- en winstrekening over dat jaar. De exploitatierekenlng wijst een eindcijfer aan van f 4.150.107,87; het voor- dOelig saldo is 766.898,04. Alle exploitatieverliezen ingehaald. Ged. Staten bieden eveneens aan de begroo ting voor 1928 van dit bedrijf. De aandacht wordt gevestigd op de omstandigiheid, dat op de begrooting van verlies en winst niet meer is uitgetrokken de bijzondere bate van 240.000, welke bij besluit van 26 April 1923 aan het bedrijf werd toegezegd. E)e rede- nen, welke daartoe hebben geleid, worden in een brief aan dien Raad van Toezicht uiteen- gezet, waaraan wij het volgende ontleenen: De aanleiding tot het geven der bijdrage was hierin gelegen, dat geen zekerheid be stond, dat het Electriciteitsbedrijf de hoogere inkomsten zou kunnen missen, welke het°ge- volg zouden zijn geweest van het aanvaar- den door de gemeenten van de tarieven, die in overleg met de afgevaardigden aan de afdee- ling Noord-Holland der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten waren vast cestoid. Sed-ert het jaar 1922 heeft het bedrijf deze bate, welke slechts onder bepaaldte omstandig heden teruggegeven behoefde te worden, ont- vangen. Thans is het echter zijn moeilijkheden te boven. In de onderstelling, welke aanneme- lijk is, dat de winst over 1927 geen lager be drag zal aanwijzen dan over 1926, zal op 31 December 1927 het bedrijf niet alleen alle explodtatie-verliezen van vorige jaren volledig hebben ingehaald, maar zullen daarenboven de posten, welke beti'ekking hebben op „ver- liezen uit oorzaken voor 1921 onstaan" ge- heel uit de balans kunnen verdwijnen. Een aanvang zal dan kunnen gemaakt worden met de vorming van een vernieuwingslafids, op de noodzakelijfcheid waarvan dfi Faad reeds in 1923 de aandacht vestigde. Verwacht mag dus worden, dat het bedrijf bij ocrdeelkundige bedrijfsvoering, zich zelf- standig tot verderen bloei zal kunnen ontwik- kelen. De aanleiding voor de bijdrage der pro- vinde van 240.000 is daarmede vervallen en zij behoeft dus niet meer op de begrooting te worden uitgetrokken. Het nadeel, hetwelk het bedrijf ondervind't, doordat verschillende gemeenten nog weigeren hare voor den oor- log geslofen stroomleveringscontracten naar billijkheid te herzien, kan en wil het bedriji voortaan uit eigen mididelen dekken. Dit laatsfce neemt intusschen niet weg, dat van laatstbedoelde gemeenten, in overeenstem- ming met hetgeen steeds de bedoel'ing is ge weest, en ook in de voordracht van 28 Maart 1923 uitdrukkeliik naar voren is gebracht, voor het nadeel, dat zij door hare weigerach- tige houding de provincie en het bedrijf berolc- kenen, zoodra zich daartoe de mogelijkheid voordoet, eene tegemoetkoming zal moeten worden geeischt, hetzij door toepassing van naar verbouding hoogere tarieven, hetzif door met uitschakeling der gemeentelijke bemoei- ing in die gemeenten de laagspanningsleve- ring rechtstreeks door de Provincie te doen geschieden. De begrooting voor 1928 wijst een eindtij- fer van 4.329.097. rarer zaf, de bliksem in de ^"dnirif geSTSgen Alle personen werden tegen den grond ge- worpen, doch kwamen met den schrik vrij. Het huis vloog echter in brand en is tot den grond toe afgebrand. DE „OFESLOTEN" WEG. Het gebeurde te Katwijk aan Zee, aan den Noord Boulevard, in de nabijheid der villa's waar Prinses Juliana komt wonen, vertelt „De Tijd". Daar werden Donderdlag door de werklie- den voorbereidende -werkzaamheden verricht voor den intocht van de prinses. De weg was hiervoor afgesloten voor het gewonc verkeer. Tijdens dat werk kwam een auto aangere- den, waarin, behalve de chauffeur, drie da mes. Een der werklieden: „Ho, je mag hier niet deur, daemes. Waer mot jelui nacr toe?" De chauffeur: „Naar het einde van den Noord Boulevard". De werkman: „Da gaet niet. As jelui daer naer toe motten, mot je 'n arre (andere) kant heen. De weg is hier ofcsloten voor Zaeter- dag as Juliaantje komt". De inzittenden in de auto hadden veel schik in bet geval en de chauffeur ging den aangegeven weg. Het was prinses Juliana met drie vrien- dinnen, die even een snoepreisje naar ,,'t Waerle" en „H'00geate'> gingen maken. BRANDSTICHTING. Te Assen is in arrest gesteld een slager te Borger, die verdacht wordt aldaar in den nacht van 10 op 11 Sept. brand te hebbien gesticht in de door hem bewoonde woning. DE A. T. O. EN VAN GEN'D EN LOOS. Zondag j.l. hadden de Moderne en R. K. Bonden van handels- en kantoorbedienden en transportarbeiders, vertegenwoordigers van het personeel der fixma Van Gend en Loos bijeengeroepen te Utrecht, in verband met m- gediende voorstellen betreffende pensionnee- ring en de situatie, onitstaan door de opzeg- zing van iiet contract met deze firma dicor de Nederlandsche Spooi"wegen. De vergadering was buitengewoon druk bezocht. Uit de toelichting door het coinite, gevormd uit de bovengenoemde bonden, ge- geven, bkek, dat de finna bereid was tot een storting ineens en een jaarlijksciie bijdrage, waai-tegenover het personeel zich bereid ver- klaard had, eveneens een jaarlijksciie bijdra ge te storten. In verband met de opzegging van het con tract, had de firma medegedeeld, dat harer- zijds aan de tot standkoming van een pensi- cenfonds niet ianger kon worden medege- werkt. De vergadering sprak d'aarover niet alleen grcot leedwczen, doch ook schcrpe afkeu- ring uit, gezien het feit, dat pogingert bij Van Gend en Loos om tot een pensioen te komen, reeds zooveel jaren zijn gedaan. De vergadering drong er op aan, dat als- nog een pensioenregeling tot stand zou ko men. De vergadering drceg het Comite op in het algemeen het belang van het personeel bij het al of niet tot stand komen van een overname van Van Gend en Loos door de A. T. O. te behartigen, zoo, dat zoo mogelijk alle perso- neelleden worden overgenomen. Moch-ten on- verhcopt niet alien in dienst kunnen blijven, dan zou aan de uitgeslotenen een behoorlij- ke schadeloosstelling dienen te worden ge ge ven in den verm van pensioen, wachtgelcl, schadeloosstelling of i. d. Zoo noodig zou de hulp van het Parlement, den Spoorweg- raad of andere lichamen worden ingcrcepen. EEN DUITSCHE STUDIE-COMMISSIE NAAR NEDERLAND. Dezer dagen zal een stud'ie-commissie van een veertigtal land- en tuinbouwkundigen uit EIzas-Lctharingen een bezoek aan ons land brengen, teneinde een onderzoek in te stellen naar de toestanden in ons land op land- en tuinbouwgebied. Vrijdag a.s. bren-gt de com missie een bezoek aan Leiden en omgeving. BLIKSEM INGESLAGEN. Te Ansen (gem. Ruinen) is Zondag, terwijl het gezin van den landbouwer J. Kelly aan In het da- gelijksche Seven komen vaak kwetsuren, brand-, snijwonden.enz.voOr. Verwaarloozing baart dan dikwijls groote zorg. Behoedt U daarvoor met VASE LIN E'CHESEB ROUGH (spreek uit: Tschiesbro) want deze is de eenige zurenvrije ter wereld. 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood. Vraagt nooit Amerikaansche ..Vaseline", maar met nadruk Vaseline-Chesebrough Het beste m iddel voor de huid! Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream °n Chesebrough Vanishing Cream de ideate vetvrije fiuid-cream KORTE BERICHTEN. Ter gelegenheid van de 25-jarige ex- ploitatie-herdenking der Tramwegmaatschap- p'ij Zutfen—Emmerik bood gisteren het per soneel den directeur een tegeltableau aan voorstel lende een tramtrein der maatschap- pij met het directiegebouw op den achter grond. De directie ontving vele bloemstuk ken. (Batten vercnhvoordetijk/ieid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewljst geenszins dat tie 'edcictie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur, Zoudt b zoo vriendelijk wiilen zijn, onder- staand stukje voor mij te plaatsen? Bij voorbaat dank ik U voor de plaats- ruimte. Naar aanleiding van het enorme bezoek aan het Circus Hagenbeck lijkt mij een woord van protest wel op z'n plaats. Vrijwel iedereen zal bekend zijn dat slechts door steeds herhaalde martelingen de dieren tot dergelijke kunsten zijn te bewegen en Angst, honger en pijn hun tot gehoorzaam heid moeten brengen. Geloof het toch niet dat dieren die in de wildernis thuis hooren op bevel kunstjes zouden vertoonen in voile tenten waar het publiek juicht en joelt en waar de temmer geen risico mag lijden dat z'n dieren eens geen lust hadden. O, maar we weten't ook wel, 't is alleen een attractie waar de menschen dol op zijn en die voortge- sproten uit z'n minderwaardigheid alle ge- vod het zwijgen eplegd. Wij, die ons mensch duryen noemen, die ons zelf boven het dier stellen, wij zien toe dat hen wreedheid ge- schiedt en't ergste is dat wij pleiten voor die wreedheid, omdat het achter 't masker van bedrog gebeurt. Zouden wij het ook doen als de dieren er een politieke of religieuse ver- ecnigingen cp na hielden zooals wij? Neen! juist dat blijkt waarin we ons onderscheiden van het dier, want al mogen dieren elkaar aanvallen en opeten uit levensbehoud, zoo laag als de menschen staan ze niet, die blijk geven uit te blinken in geraffineerdheid. La Fontaine heeft gelijk gehad met te zeggen: „La raison du plus fort est toujours la meil- leure, maar hoe vinden wij het als het aan eigen lijf wordt ondervonden? Laten we toch begrijpen dat circussen uit den booze zijn en de menschen nicts anders leeren dan grof- heid en ongevoeligheid en dat er nooit een geslacht kan opbloeien dat zich niet, boven die twee verheven heeft. Laat uw kinderen thuis, heusch de wereld geeft wreedheid ge- noeg te aanschouwen opdat het hen nog niet eens in verfijnde vormen wordt toegediend. Mevr. DEN HARTOGH, KOEDIJK N. H. DE BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM, DE BURGERWACHT EN DE NATIONALE BOND „HET MOBlLiSATIEKRUIS". Nu en dan blijkt, dht bij belangstellenden een niet gebeel juist inzicht bestaat in de beteekenis van elk der boveng-enoemd-e in- stituten-; dat om'trent doel en streven van elk hunner eene opvatting heeft postgevat, welke verwarrend kan werken. Het s-chijnt daarom nuttig, zelfs noodig, te zijn eene poging te doen om, door eene scheipe formuleering, klaarheid te brengen en een eind te maken aan mogelijkheden van onjuiste opvatting-en, welke ten n,adeele ko men van de drie instellingen en daard'oor ten nadeele van Land en Volk. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm en dc Burgerwacht zijn ontstaan in November 1918, nadat was afgesloten bet tijdperk waarop het mobilisatiekruis betrekking heeft. Die instituten hebben uitshiitend ten doel de Landisregeering, resp. het plaatselijk G-ezag, te sfeunen ingeval, b inn ens- lands, door een deel der be- v o 1 k i n g het Gezag wordtt in gevaar gebracht en het teg en dh t deel moet worden beveiiigd. t Wat ieder der beide, zooeven g-enoemde instituten ond-erscheidt, behoeft in dit stuk niet te worden besproken. De Nationale Bond „Het Mobilisatie- kruis b^oogt te vereenigen, tegen- over gevaren van buiten de grenzeni, alle na- tionaal denkende Nederlanders; in de eerste plaats hen-, die gedurende den oorlogstiid (Aug. 1914Nov. 1918) tot de gemobili- seerd-e weermacht hebben behoord of daartoe in een officieel dienstverband hebben ge- staan, en voorts alien die den Bond- wen- schen te steunen (begunstigers). De Bond streeft ernaar, bij die alien t-e doen postvat- ten of te bevestdgen (versterken) het i-n-zicht dat wij voor de naaste toekomst nog altijd noodig hebben eene behoorlijke weermacht Paraat en bereid om, evenals in 1914, af te wenden de gevaren die ons van b u i tenslands, vande zijde van andere vol'- keren, bedreigen. Tevens beoogt de Bond hulpbetoon, in het bijzonder voor diegenen onder zijne led-en, die nog gebukt gaan onder de mat-erieele (en andere) gevolgen van hun verblijf onder de wapenen. Uit het vorenstaande moge blijken, dat iedere instelling heeft een eigen bedoeling (al is die van B. V. L. S. en B. W bijma ge- lijk) en voorts dat al grenzen de terreinen van werkzaamheid soms na aan- elkander en hebben deze een gemeenschappelijken grond- slag van nationale gevo-elens iedere in stelling heeft haar eigen gebied; waarop het dan ook goed is te blijven. Het b-etreden van eens anders gebied daargelaten dat zulks 111 prmcip-e niet goed is geeft kans op verwarring. Meer dan wat „zij,n eigen" is, kan geen der instituten geven en meer mag men niet ervan verlangen. Wat de Bond „Het Mobilisatiekruis" be- tr-eft, zijn doel gaat ver genoeg om nuttfgen arbe-id voor het Vaderland mogelijk te ma ken; behoeft-e om nog andere doelen na t-e streven bestaat bij den Bond niet, behoeft niet te bestaan en zal niet bestaan. Indien de zaak goed wordt overdachi be- hoeven voor de belangstellenden zich geen bezwaren voor te doen bij het bepalen van sympathie. Van ied-er overtuigd vaderlander mag gelijkelijk sympathie voor alle drie de instellingen worden verwacht. Voor iemand, die n a f i o n a a 1 denkt, tot welke richting op staatkundig of gods dienst ig gebied hij ook behoore is er geen enkele reden om zich afzijdig te houden van den Bond Het Mobilisatiekruis, vermits deze Bond1 zooals gezegd slechts be- CDgt krachtig, gezamenlijk, front te maken naar buiten, terwijl voorop staat, dat men zich houdt buiten partijpolitiek en dergelijke. De Bond staat n a a s t, -niet tegen- over, de beide andere instellingen. Voor onderliogen naijver bestaat geen enkele aanleiding en voor tegenwerking nog minder; naijver (en nog erger: tegenwer king) zou betreurenswaar-dig zijn en de al- gemeene nationale belangen schaden. Er kan bij niemand, die behoefte gevoelde zich reeds bij dien B. V. L. S. of de B. W. aan t-e sluiten, eenig bezwaar zijn goed lid te zijn ook van den Bond Het Mobilisatie kruis, bij welken de leidende gedachte is om, ingeval moeilijkheden ons van de overzijde der grens bedreigen, alle tegenstrijdigheden binnenslands terzijde te stellen en gezamen lijk den buitenlander te doen zien, dat achter de Regeering staat het geheele Volk. Evenals in 1914. Het nationaal denken moet bij alien mede- brengen den drang om bij dien Bond zich aan te sluiten, aangezien voor eene kleine natie a 1 gem eene aaneen- sluiting (alzoo het vormen van een krachtige eenheid) w-el eene hoofdvoorwaarde van bestaan is in het samenstel van de staten der wereld. W. H. VAN TERWISGA, Voorzitter van den Nailortalen Bond ,Jiet Mobilisatiekruis" NOORDSCHARWOUDE, 13 Sept. 1927. Schotsche Muizen 5.80—/ 8.30; Duken 3.403.80; Eigenheimers f 7.40; B1 Eigenheimers 7.30; Bl. Aardappelen 6.40—/ 6.70; Dreilingen 7.10—/ 7 30; Spercieboonen 6.50—/ 16.30; Uien 4.30 5; Drielingen 4.30—/ 4.50; Gele Nep 8—/ 9; Peen 1.90-^/ 2.50; Kroten 1.70— f 2.60; Roode Kool f 2.803 90; Witte Kool 1.90—/ 2.40; Gele Kool 3— 6.20; alles per 100 K G.Boswortelen 4.405.30 per 100 bos; Bloemkool le s. 13.40f 18.10; Bloemkool 2e s. f 2.40 2.80 per 100 stuks. Aanvoer: 19500 K G. Aardappelen; 5800 K G. Spercieboonen; 28800 K.G Uien; 3000 K G. Peen; 3600 K.G. Kroten; 28200 K.G. Roode Kool; 35200 K.G. Witte Kool; 15800 K.G. Gele Kool; 1250 bos Boswortelen; 3200 stuks Bloemkool. PURMEREND, 13 Sept. 1927. „Afslag. vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken." Aardappelen 1.52—/ 2.32 per zak, 25 K.G.; kl. Aardappelen 7699 cent per zak, 25 K.G.; Slaboonen 0.60—/ 2.30 per zak, 15 K.G.; Snijboonen 1.55—/ 4.20 per zak, 15 K.G.; Pruimen f 49 per 100 K.G.; Bloemkool f 1—f 15 per 100; Spruit- kool 1.25 per 15 K.G.; Spinazie 40—62 cent per mand 5 K.G.); Andijvie 2—/ 3 per 100 krop; Bieten 8—/ 11.50 per 1000; Wortelen/3—5 per 100 bos; Appels: Codlin Keswick f 6—/ 10 per 100 KG.; Tulpappel, roode f 8—/ 14 per 100 K.G. Peren: Beurre de Mirode 6-10 per 100 K.G.Duchess Williams 816 per 100 K.G.; Triophe de Vienne 10—/ 27, per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Sept. 1927. Langedijker Groentenveiling. Bloem kool 17.60— f 23.70 per 100 stuks; Wor- telen 2.50— f 6.90 per 100 bos; Wortelen 1.20—/ 2.20; Roode Kool 3.10—/ 4.10; Gele Kool 4.50—/ 5.30; Witte Kool f 1.60 2.20; Uien f 4.70—/ 5.10; Drielingen 4.30—/ 4.70; Zilvernep 9.90—/ 11.10; Slaboonen f 613.50; Bieten 1.10 3.30; Aardappelen: Schotsche muizen 6.90—/ 8.40; Due of York 3.50—/ 5.80, alles per 100 K.G. Aanvoer: 10000 stuks Bloemkool; 2325 K.G. Wortelen; 65000 K.G. Roode Kool; 26000 K.G. Gele Kool; 75000 K.G. Witte Kool; 12200 K.G. Uien; 2325 K.G. Slaboo nen; 2100 K fi Raoen; 16300 K.G. Aard appelen. BROUWERIJ O'ORANJEBOOM-ROTTEROAW

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6