Alkmaarsche Gourant IHARTIN's VERJONGINGSKMIR. FEU1LLETON. Hinderd negen en fwinnfsto jaargang, Radio-hoekje n No. 21? 1927 Ooiiflerdag- 15 September. Vrijdag 16 September. HUversum, 1060 M. 12.Politieberich- fen. 12.352.Lunchmuziek door het trio A. Coronel, viool. J. Drukker, cello. L. Kapper, piano. 2.Opening van Radio Ten- toonstelling te Amserdam. Kort openings- woord van den voorzitter, den heer A. van Santen. Hierna zal de officieele openings- rede uitgesproken worden door den heer Ir. M. H. Damme, Dir. Generaal der Posterijen en Telegrafie. 5.306.Lezing door F. W. Drijver, over: De Gilden. 6.7.— Orgelcon- cert in de Oude Luthersche kerk te Amster dam. Mej. To van de Sluys, sopraan. Jac. Bonse, orgel. 7.7.45 V. P. R. O.-uitzen- ding. Concert en lezing. 7.45 Politieberich- ten. 8.10 Concert door het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Ferd. Helman, viool. 10.3012.(N. O. V.) Dansmuziek. (De nieuwste gramofoonplaten).' Daventry1600 M. en Londen, 361 M. 12.20 Het Da-ventrykwartet en solisten, con tra alt. 12.50 Orgelconcert. 1.202.20 Or- ikcstconcert. 3.20 Het Radio-Octet, en soils- ten, sopraan, bariton en piano. 5.20 Lezing: Hyde Park. 5.35 Kinderuurje. 6.20 Orkest- concert. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C.-muziekcri- tiek. 7.35 De suites van Handel. 7.45 Lezing: The new South Wales Tour. 8.05 Variete. 8.30 „Madame Butterfly", een japansche tra- gedie van Puccini. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Scheepsweerberichten. 9.40 (Vervolg) Madame Butterfly. 10.5511.20 Over het a.s. weekprcgramma. Parijs „Radic-Paris"1750 M. 10.50 1.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Con cert. Orkest en solisten. Dansmuziek. Langenberg, 469 M., Miinster, 242 M. en Dortmund, 283 M. 1.302.50 Concert. Or kest en sopraanzang. 5.506.50 Orkestcon cert. 8.30 Populair concert. Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1260 M. 3.208.05 Lezingen en lessen. 8.50 Zie Langenberg. 10.20 Orkestconcert. 10.50 Uit Duitsche opera's Orkest en L. Appel, sopraan. Hamburg, 395 M. 4.35 Italiaansche opera- muziek. 7.20 Concert. 8.20 Volks- en wan- delliedjes. Koor met luitspel. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 3 205.20 Klassiek con cert. 8.35 Orgelconcert. 9.05 Gramofoonmu- ziek. 9.25 Orkestconcert. 10.0510.20 Vlaamsche literatuur. I). OK OOKSt Nu de heer D. de Boer Dz. heden van de Holl. Maatsch. van Landbouw in de Al- gemeene Vergadering te Ridderkerk als voor zitter afscheid neemt (men zie zijn ope- ningsnoord elders in dit nummer) hebben wij gemeend, dezs bekende persoonlijkheid nog wat nader bij onze lezers bekend te moe ten ma ken. Reeds jaren hebben wij den heer De Boer in tal van landbouwvergaderingen gevolgd. Steeds viel het ons op, dat bij verschillende strijdvragen op landbouwgebied in ons ge west de heer De Boer zich door zijn rijke levenservaring als een gezaghebbende per soonlijkheid kon laten gelden. Altijd! was hij een kalme, rustiec persoonlijkheid, die, wanneer vooral in de oorlogsjaren meer bewogen naturen zich voor een heftig ver- zet verklaarden, de menschen voorhield, dat men voor alles moest begrijpen, mee te moe- ten bouwen en dat het gevolg van een ne- gatie voor de landbouwers alleen kon zijn dat er over hen maar zonder hen zou wor den gehandeld. Wanneer in de oorlogsjaren overmoedige producenten door een gemakkelijken afzet itengevolge van een tekort aan productie, meenden verschillende groepen, die bij dien afzet tot nog toe een rol hadden gespeeld, we! te kunnen uifschakelen, dan was he) vaak de heer De Boer, die ook dan een waarschuwende stem liet hooren en in het lichit stelde, dat door vrijwillige samenwer king de wederzijdsche belangen beter ge diend konden worden. In menig geval constateerden wij, hoe de- ze eenvoudige landman in ruste zich de meerdere toonde van academisch gevormde personen, waarvan maar al te dikwijls kwam vast te staan, dat de onderwerpen, die zij bespraken, niet door hen werden be- heerscht. Het was de kracht van dien heer De Boer, Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d. W 83) »Ik heb tenminste geen gebrek aan moed mijnheer de graaf, antwoordde zij; „en ik beloof u dit: zoo lang ik leef en een zwaard in de hand kan nemen, als het noodig is zal geen enkele man uit Parijs een voet zet- ten in Condillac!" „Ach!" bromde Marius, „daar denkt u alleen over, het is het eenige waarvoor u u in- teresseert. U wilt niet inzien dat onze positie» verre van hopeloos is; dat het misschien niet noodig zal wezen den Koning weerstand te bieden. In drie maanden hebben wij geen be- richt gehad van Florimond. Er kan in drie maanden veel gebeuren voor een man die aan het oorlogvoeren is. Het kon immers best wezen dat hij dood is." „Ik wou dat ik wist dat hij dcod was en vervloekt" voegde zij er bij met opeenge- klemde lippen. „Ja stemde Marius toe met een zucht, iiede "3S er een e'nc' aan a' onze nioeilijk- „Daar ben ik zoo zeker nog niet van. Ma demoiselle is er ook nog met haar nieuwe vnenden in Parijs mocht de pest die alle- maal wegmaaien! Het landgoed La Vau- vrage kunnen wij nog verliezen! Het eenige oat Hij alTeen h'ef woofd voerde over zaken, waarvan liij_ gegronde kennis had. Hdj had de la nuo ouwbevol king en den land bouw liei CTTlTet .was zijn groove vcrdiensee, dat hij, strijdende tegen het UTieggjn" van tjciLTandoouw, vooral in de ooucgsjaren uc laflQOouwoevolking er van wist te door- drin^en, dat zij niet uit het oog moest ver liezen, een deel van het geheel te vormen en dat een onredelijke behartiging van een groepsbelang het geheel schaadde en dus ook den boerenstand1. Het was ons vaak in hooge mate sympa- thiek, in den heer De Boer steeds tl kunnen beluisteren, d!at hij bovenal voorstond, dat de landbouwers zich moesten ontwikkelen in de richting, dat zijzelf hun boontjes moesten doppen. Hij aarzelde nimmer, zijn liberaal vrijheidsprincipe ook daar te verkondigen en hoog te hbuden, waar men door aanvaarding van bescherming directe voordeelen kon binnen halen. De heer De Boer heeft zich steeds doen kennen als een man van karak- ter, die ondanks de vele en gewichtige func- ties, die hij in den loop der jaren mocht beklee den, dezelfde eenvoudige persoonlijkheid bleef, die hij was. Het is ons bekend, dat de laatste vijf jaren voor den H. M. v. L. suc- cesvolle werkjaren zijn geweest. Ook in regeeringskringen werd de heer De Boer als een gezaghebbende persoonlijkheid erkend en toen hem het vorig jaar de Oranje- Nassauorde werd verleend, verheugde men zich daarover in die leidende landbouwkrin- ben in hooge mate. Daar was men niet minder verheugd, toen dat voorjaar bleek, dat een ziekte van den heer De Boer voor zijn werkkracht niet die gevolgen had, die men er van vreesde. Het zal den lezers bekend zijn, dat de heer De Boer, cok na het opgeven van het practisch landbouwbedrijf, dat hij daar tar van jaren uitoefende, te Stompetoren geves- tigd bleef. Bij het bezoek, dat wij- hem brach- ten, troffen wij hem in e'en mooien bloemen- tuin voor zijn woning en a! dladelijk legde hij ons uit, hoe het hem door eigen arbeid gelukte, het geheele jaar door zijn tuin met bloeiende bloemen te sieren. Ook toonde hij ons zijn gocd verzorgden boomgaard en zijn bijenkorven met hun nijvere bevolking. Wan neer men uit het bedrijfsleven is getreden en men wil belangsteiling houden vo-or het le- ven, en eigen vitaliteit niet geheel verliezen, dan rnoet men, aldus de heer De Boer, er voor zorgen, dat men wat te doen heeft en daarom doe ik den arbeid, aan deze dingen verbond'en, gaarne zelf. Wanneer men weet, hoeveel functies door den heer De Boer werden waargenomen en men ziet in zijn gezellige huiskamer, tevens zijn werkkamer, het groote archief, dat hij voor het goed verrichten van die functies heeft ingericht, dan glimiacht men onwil- lekeurig, als men een dergelijk het n-ut hoort verkondigen, dat men er' voor moet zorgen, lets te doen te hebben. Men vraagt zich veeleer af, hoe het voor een mensch mo- gelijk is geweest, zooveel te doen. Op ons verzoek vertelde deze zelf-made man ons een en ander uit zijn eigen leven, waarvan wij het voor onze lezers belangrijk- ste hieronder laten volgen. De heer De Boer, die thans bijna den 64- jarigen leeftijd heeft bereikt, is afkomstig ui.t de ri.-Hugowaard, stamt uit een zuiver West Friesch gc-slacht en woont sinds 1867 in de Schermeer. Tot zijn tiende jaar genoot hij het Lager Onderwijs. Daarna tezocht hij drie jaar een dbrpskostschool te De Rijp, omdat in die dagen nog geen sprake was van landbouwonderwijs. Reeds op 20-jarigen leeftijd nam hij de leiding van het groote landbouwbedrijf van zijn moeder op zich en al heel spoediig zag hij zich tevens bel-ast met de leiding van de landbouwbedrijven van verschillende familieleden. De landbouw be- leefdte toen moeilijke tijdten Reeds in 1882 begon het er v^or de landbouwers, tengevol- ge van een dalende conjunctuur, ernstig uit te zien en men moest het in die jaren bele- ven, dat tal: van goed gesitueerde landbou wers hun bedrijven moesten verlaten. De toestand werd zelfs zoo nijpend, dat in die jaren 60 a 70 pet. van de landbouwers in de knel geraakten. Alleen door goed: uitkijken, hard te werken, de omstandigheden den kop te bieden, gelukte het aan een deel van de landbouwers, waaronder ook den heer De Boer, er niet al te gehavend af te komen In die tijden trokken vele Friezen en Groningers naar Amerika. Ook de heer De Boer dacht er over, hetzelfde te doen Op 26-jarigen leeftijd trad hij echter in hei huwelijk en zag; hij zich voor de leiding ge- steld van een: eigen landbouwbedrijf, hoewel het in 1890 een waagstuk was, een landbouwbedrijf te aanvaarden. In die dagen was er nagenoeg geen sprake van een goed georganiseerd landbouw-vereenigingsleven. Alleen de H. M. v. L. bestond en deze ageer- de reedls toen voor het inrichten van land bouwonderwijs en landbouwvoorlichting en afdoende besluit van onze moeilijkheden id de tegenwoordige omstandigheden is je hu welijk met dit koppige kind." „Dat die maatregel een onmogelijkheid is, is uw eigen schuld." „Hoe zoo?" riep zij uit, terwijl zij zich plotseling tot Marius keerde. „Als u op goeden voet was gebleven met de kerk, als u tienden had betaald en gemaakt dat ze dat vervloekte interdict niet over ons hadden uitgesproken, hadden wij zonder be- zwaar een priester hier kunnen krijgen en het zaakje klaar spelen of Valerie wilde of niet." Zij keek hem woedend aan. Toen draaide zij zich tot Tressan. „U hoort hem, mijnheer Tressan" zei ze. „Daar hebt ge den minnaar! Hij zou met zijn geliefde willen trouwen of zij wil ja of neen en hij heeft mij verzekerd dat hij haar liefheeft." „Hoe zou het anders mogelijk zijn? Zij wil immers niet?" vroeg Marius gemelijk. „Hoe anders? Vraag je mij hoe anders? Mijn hemelIAls ik een man was, en ik had jouw uiterlijk en jouw gezicht, dan zou geen vrouw ter wereld mij weerstand bieden als ik er mijn hart op gezet had. Je bent een onhan- dige lummel als er een vrouw in het spel is. Was ik in jouw plaats ik zou haar stormen- derhand veroverd hebben toen zij drie maan den geleden hier aan huis kwam. Ik zou haar ontvoerd hebben buiten Condillac, buiten Frankrijk, over de grenzen naar Savoye, waar geen interdict bestaat, waarover je je behoefde te bekommeren en daar zou ik met zeker kan verklaard worsen, dat de I.an*d-" flaar den heer De Boer" lot voorzitter. bouwmaatschappijen er veel toe hebben bij- gedragen, dat men van regeeringswege voor ons volk het beiarg i-> ir.zien van land bouwonderwijs, LU1 wetenschap. In 1891 ki cta c UT1, ct door de op- richfing van jgii -.-.opvereeniging voor veevoeder, voor welke vefCCTiging hij ah /?- stuurslid werd gekozen, contact met ne_c landbouwvereenigingsleven. Spoedig daarop verleende hij zijn medewerking voor de po- ging om in samenwerking met het Proefsta- tion te Hoorn, die knoeierijen in den vee- voederhandel te bestrijden. In 1901 zag de heer De Boer zich in de Schermer benoemd tot Directeur van een kleine dagfabriek, die in 1886 in de Scher mer werd opgericht. Dit Directeursschap, waarvoor hij 200 salaris genoot, en dat hem de verplichting gaf, de geproduceerde kaas te markten, de melkbriefjes te schrijven, de rekeningen op te maken, enz., werd door hem 16 jaren lang waargenomen, terwijl hij dien tijd geregeld zijn eigen bedrijven bleef beheeren. Spoedig kreeg hij zitting in de Vereeniging tot bevordering van de zuivel- bereid'ing in N.-Holland en vanuit die ver eeniging werd, mede door hem in '03 de be kende Bond van, Zuivelfabrieken in N.-Hol land opgericht, waarvan bij jaren voorzitter was en welke Bond hij vertegenwoordigde in den Federatieven Nederlandschen Zuivel- bon-d. In die jaren was hij tevens voorzitter van de afd. Schermeef van de H. M. v. L-, hetgeen er toe leidde, dat hij later verschil lende malen tot Hoofdbestuurslid van de H. M. v. L. werd gekozen. Van de H. M. v. L. bcklcedd'c hij de laatste vijf jaren de functie van voorzitter. Ook als Bestuurslid van de Vereeniging tot Omtwikeling van den Land- bkouw in Hollan-dsch Noorderkwartier, van welke vereeniging hij vijf jaar voorzitter was, verrichtte de heer De Boer verdienstelijk werk. Doordat hij steeds gewoon was, zijn oogen te gebruiken, verkreeg hij in de prak- tijk van het kaasmarkten verstand van den kaasafzet. i oen dan ook in de oorlogsjaren voor den zuivdafzet de moeilijkheden kwamen, was het alweer de heer De Boer, die in den Bond van Zuivelfabrieken voor het oplossen van die moeilijkheden een leidende rol ver- vulde. In regeeringskringen had men inmiddels kennis genomen van zijn organisatietalenten, waarom men hem de opdracht verleen de, een regeling te treffen voor de verplichte hooiafdracht door de land bouwers. De eerste hooiafdracht ten behoe- ve van den etappedienst verliep vlot, de tweede ten behoeve van de steden liep door de practische bezwaren hopeloos in het h onder d. De heer De Boer merkte ons op, dat hij daarover nooit heeft getreurd. Vrijwillig riep hij ook een commissie in het leven, die werkte naast het Rijkskantoor voor vee en paarden, voor de levering van vee en paarden in de oorlogsjaren. Ook deze commissie heeft zeer zeker, zoo- als velen zich met ons nog wel zullen herin- n-eren, goed werk verricht. De etappedienst had reeds een begin gemaakt met het opvor- ^eren van kalfkoeien. De heer De Boer trok toen naar Den Haag, waar hem bleek, dat men reeds een begin had gemaakt met het oprichten van een Rijkskantoor voor vee en paaiden, met een provinciale afdeelnig in Hoorn. Met de ionge Govers en anderen vormdte de heer De Boer een commissie, die contact had in 134 gemeenteri in N.-Holland voor de vrijwillige levering van vee en paarden aan dte re- geering. Deze levering heeft heel veel moeilijkheden voor de boeren vo-orkomen, omdat daardaar geleverd werd naar behoefte. Bovendien kregen hierdoor de boe ren indirect medezeggingschap over het vee, dat voor de levering moest worden afge- staan. Zonder dat bureau zou de etappedienst zonder meer tot de opvordering zijn over- gegaan. Het bureau ruimde voor de land bouwers dan ook vele en groote moeilijkhe den uit den weg. Op onze vraag verzekerde de heer De Boer ons, dat hij desondanks toch niet licht voor de tweede maal in een dergelijk bureau werkzaam zou willen zijn, aangezien ce praktijk hem heeft geleerd, dat men daar- door alleen veel ondank kan oogsten. Geduren-de de vijf jaren van zijn voorzitter- schap van de H. M. v. L. vertegenwoordigde de heer De Boer de Maatschappij in het Kon. Ned. Landbouwcomite van welk comite hij reeds drie jaar onder-voorzitter is. Deze or- ganisatie werkt in samenwerking met de R. Kath. en de Christel. landbouworganlsatles over het geheele land voor de algemeene landbouwbelangen. Toen in 1917 te Stompetoren de groote zuivelfabriek „Neerlandia", een fabriek, waarin jaarlijks 9 millioen K.G. melk wordt verwerkt, werd opgericht, koos men ook haar getrouwd zijn." Marius keek zeer somber maar voordat hij een woord kon uiten maakte Tressan zijde- lings een compliment aan de markiezin. „Dat is waar Marius" zei hij met samen- geperste lippen. „De natuur is u zeer genadig geweest, ze heeft u tot het sprekende even- beeld gemaakt van uw moeder. Geen knap- per gentleman zou men in heel Frankrijk vin- den, noch daar buiten." „Jawel!" riep Marius. Hij was te boos over het verwijt dat hem naar het hoofd was geworpen om zich gevleid te gevoelen over hun lof van zijn schoonheid. „Het is heel gemakkelijk zoo te spreken; heel gemakkelijk om met argumenten aan te komen wanneer men maar de helft van de kwestie beschouwt. U vergeet Madame, dat Valerie verloofd is met Florimond en dat zij trouw blijft aan haar verloofde." „Vertudieu!" riep de markiezin, „en wat beteekent die verloving, wat beteekent die trouw? Zij heeft haar verloofde in geen drie jaar gezien. Ze was een kind in den tijd van hun fian?ailles. Denk je dat haar trouw aan hem iets te maken heeft met de standvastige gehechtheid van een vrouw aan haar min naar? Loop heen, dwaze jongen Het is niets meer dan de standvastigheid aan een woord, aan de wensch van haar vader. Denk je dat trouw, die nergens anders op steunt, stand zou kunnen houden wanneer ze een an deren man werke'ijk lief had, een man die de handigheid had, zooals jij had moeten heb ben, zich bemind te maken?" „Ik geloof van wel" antwoordde Marius op Reeds 15 jaar is de heer De Boer vocrts voorzitter van de N.Y „De Leerhoeve" te Alfen aan den Rijn, ten veevoederfabriek in den verm van een N-V doch die ten doel heeft cooperatief te werken. Voor organisaties met financieele verant- woordelij'kheid! gaf die heer De Boer, met het oog op een veilige risicoverdeeling en kapi- taalverschaffing, steeds de voorkeur aan de N.V. boven den cooperatieven vorm. De Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier koos den heer De Boer als lid in de comrois- sie-van Aalst voor het geven van advies aan het Prov. Bestuur inzake de Kanalisatie in West-Friesland. Zooals men weet, liep het advies van de commissie uit op het bekende kanalenplan. Ook in die commissie stelde de heer De Boer zich steeds op het stan-dp-unf, dat men met de West-Friezen niet door dwang, doch door te overtuigen tot een goede regeling moet komen. Hoewel de heer De Boer, zooals hij ons verzekerde, in zijtn ziel overtuigd is, dat vooral met het oog op de toekomstige ont wikkeling van den land- en tuiobouw in West-Friesland; de totstandkoming van de plannen van groote beteekenis zijn, omdat bij de steeds toenemende concurrence op de wereldmarkt, die streken het best aan de concurrentie het hoofd kunnen bieden, die het best geoutuleerd zijn, rneent hij toch, dat Rijk en Prov., geen 5/6 in de kosten mogen verschaffen als de belanghebbenden, zij het dan ook uit gebrek aan inzicht, het 1/6 daar- voor niet wil offeren. Intusschen oordeelde de heer De Boer het begrijpelijk, dat thans, met de tegenwoordige malaise, menschen, die ook het waarachtig landbouwbelang voorstaan, zich op het standpuint stellen, dat met de uitvoerlng van de plannen voorzichtigheid geboden is Hij zou het van groot belang achten,, dat de plannen van de Provincie, om zoo moge lijk tot gedeeltelijke uitvoering van de wer ken te komen, niet worden losgelaten. Op onze vraag, wat de heer De Boer dacht over de landbouwmogelijkheden voor ons volk in de toekomst, verklaarde hij ons van meening te zijn, dat door d'e beperking van de emigratie in Amerika, dit werelddeel in de situatie zal komen, dat Amerika, de landbouwproducten, die het voortbrengt noodig zal krijgen voor de verbruikers in eigen gebied. Hierdoor zal er op den duur meer vraag ontstaan naar de Nederlandsche land- en tuinbouwproducten op de wereldmarkt. Op onze vraag, wat z.i. de regeering in het belang van den landbouw kan doen, antwoordde de heer De Boer ons, dat hij zich steeds op het standpunt had gesteld, dat de regeering vooral den landbouw geen be- lemmeringen in den weg dient te leggen en zorg moet dragen voor goed landbouw onderwijs, landbouwvoorlichting en een goed werkende wetenschappelijken dienst ten behoeve van den landbouw. De heer De Boer decide ons in verband hiermede mede, dat hij met genoegen deel uitmaakt van de bebeerscomm op de landb.- proefstations in Nederland, en voor de regee ring zitting heeft in de vereeniging tot ex- ploitatie van de proefzuivelboerderij, een onderdeel van het landbouwproefstation te Hoorn, van welke vereeniging hij het voor- zitterschap bekleedt. Ook is hij mede-opzichter der Land- en Tuimbouw-Onderlinge, de vereeniging voor het geemenschappel'ijk dragen van de risico van iandbouwongeval'len, opgericht door de H. M. v. L. Nu deze aangelegenheid inmiddels wette- lijk is geregeld geworden, werd spr. door de Neutrale Organisaties aangewezen om zitting te nemen in de staatscommissie van Toezicht van de Land- en Tuinbouw-onge- vallenwet. Als plaatsvervangend lid van den Hoogen Raad van Arbeid maakte hij nog mede de bespreking over de „VerbindendverkIaring van de collectieve arbeidsovereenkomst". Wij hadden hierover nog een korte bespre king met den heer De Boer, die verklaarde, voorstander te zijn van de C. A. O., doch tegenstander van de verb'indendverklaring, omdat naar zijn meening bindendVerklarinig zou kunnen leiden tot noodolttige gevolgen voor bedrijven ais de landbouw, waarvan de prijsbepaling van de producten in het buiten- land plaats heeft. Ten aanzien van functies op gemeentelijk gebied, decide de heer De Boer mede, het nooit verder gebracht te hebben dan tot brandimeester, doch dit waren dan ook zijn hoogste aspiraties op dit gebied. Jaren lang maakte hij wel deel uit van het polderbestuur van de Schermer en in ver band daarmede, maakte hij van de oprich- ting af deel uit van het Hoogheemraad'- GOEDE RAAD IS DUUR! vasten toon. Zij glimlachte; een medelijdend glimlachje als iemand die er alles van wist en een an der koppig maar onwetend mensch tegenover zich ziet. „Het is grappig zoo aanmatigend als je bent, Marius", zei ze bedaard. Jij, een jon gen die pas komt kijken wou mij, een vrouw, het hart van een vrouw verklaren. Het is iets dat je je heele leven betreuren zult." „Hoe dan?" vroeg hij. „Het is al eenmaal gebeurd, dat het Made moiselle gelukt is een van onze mannen om te koopen en met een brief naar Parijs te zen- den. En daaruit zijn al die moeilijkheden van dit oogenblik voortgekomen. Een volgende keer zal ze het nog beter aanleggen. Wan neer zij een andere heeft omgekocht om haar te hekpen ontsnappenwanneer zij weg is en onddr dk hoede van de Konimgin-Moeder, mis schien zal het je dan spdjten dat mijn raad in onvruchtbaren bodtem gevallen is." „Om zulk een poging te verhinderen hebben wij haar onder bewaking gesteld" zei hii. „Dat verigeet u." „Vergeten? Neen, neen. Maar hoe weet je dat ziji haar bewaker niet zal omkoopen?" Marius lachte, stond op en schoof zijn stoel weg. Madame" zei hij, „u begint opnieuw de zaaik van haar donkerstc zijde te bekijken; u denkt al'leen en dat blijft zoo, hoe wij ge- dwarsboomd kunnen wordien. Maar stel u ge- ruust. Gilles is haar schildwacht. Iederen nacht slaapt hij in de kamer waar de hare in ujtkomt. Hij is de meest vertrouwde man van ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT schap Hollands Noorderkwartier, voor welk college dezer dagen verkiezingen zulien plaats hebben voor nieuwe Hoogheem- raden. Aan de menschen, die hij in dit college vertegenwoordigt, heeft de heer De Boer te kennen gegeven, er geen prijs meer op te stellen een nieuwen zetel in het college te bezetten. Op onze vraag, waarom hij dit besluit had genomen, decide de heer De Boer ons mede, dat, ofschoon hij heel plezierig met dit college heeft samengewerkt, het toch zijn instemming niet kan hebben, dat bij de sa- menstelling van dit college, waarbij het z.i. als eerste eisch noodzakelijk is, dat op water- schapsgebied ingewijden gekozen worden, door de politieke partijen bij het bezetten van de zetels een belangrijke rol gespeeld wordt. Omdat bij de samenstelling van het nieuwe college dit ook wel weer het geval zail zijn wenscht hij zijn plaats maar vrij willig te laten aan de liefhebbers, die er on- getwijfeld wel cm vechten zullen. Wij hebben thans het voornaamste van ons onderhoud met den her De Boer naar voren gebiacht. Men zal begrijpen, dat wij in een couranten-artikel kortheid moeten be- trachten. Toch meenen wij,, dat uit het bo- venstaande wel is komen vast te staan, dat het voor de bevordering van het landbouw vereenigingsleven in N.-H. in hooge mate van belang is, dat deze veelzijdige, door de practijk ontwikkelde persoonlijkheid, nog vele jaren zijn krachten tot hei-I van het platteland zal kunnien geven. RIJKSWERKVERSCHAFF1NG. Naar aanleiding van het bericht, dat hon- derd Utrechtsche werkloozen trsschen Mep- pel en Zwolle zullen worden tewerr.gestcld bij de drooglegging en bewoonbaarmaking van gronden die tot nog toe een groot deel van het jaar onder water staan, meldt „Het Volk", dat deze maatregel een iiitvloeisel is van de tusschen het Rijk en de vier groote gemeenten gevoerde besprekingen over Rijks- werkverschaffing voor de groote steden. Het uitzenden der honderd Uirechtenaren is een proef, die, als zij goed resultaat ople- vert, gevolgd zal worden door de uitzending, op ongeveer gelijke schaal, van Hagenaars, Amsterdammers en Rotterdammcrs. Aanvankelijk was de opzet, dat elk der vier grcote gemeenten 25 werkloozen vc-or de proef zou beschikbaar stellen. Echter is daarvan algezien, omdat van een grooier contingent uit een gemeente meer resultaat wordt verwacht. Voor de uitzending kwam toen in de eerste plaats Utrecht in aanmer- king, omdat Utrecht het dichist bij ijgt en, naar het oordeel van het Rijk, de financieele toestand dezer gemeente het meest nijpt. Intusschen is met de uitzending nog niet begonnen, omdat tusschen het Rijk en de ge meente Utrecht nog geen volledige overeen- stemming is bereikt inzake het aandeel, dat de stad in de kosten zal moeten bijdragen. INCIDENT. IN HET CIRCUS AMAR. Bij het eerste nummer na de pauze bij1 Amar, die weer voorstemngea op de Vee- markt te Rotterdam geeft, is het gisteravond tot een incident achter de sthermen gekomen, waarbij, naar van verschillende zijden aan de N. R. Crt. werdi meegedeeld, eentijger hot Fortunio. Zij zal hem niet omkoopen." De douairiere glim'achte, pemzenci siarend in het vuur. Pfotselmg sloeg" zij de oogeu naar hem op. „Berthaud vertrouwden wij niet minder. En toch, en nog wel met niet meer dan een be- lofte van een belooning in de toekomst, zou het haar gelukt zijn te ontsnappen en kochi zij hem om, om haar brici naar de Koningin te brenigen. Wat met Berthaud gebeurde, zou dat niet even goed' het geval kunnen ziin met Gilles?" ,U kan haar iederen nacht een anderen be waker geven", braclit de Senechal in't mid- dten. Ms wij wisten wren wij verlrouwen konden, wie boven vexdenking verheven was Maar nu zij trok de schoudcrs op „nu zou het slechts wezen haar gdegenhcid te ge ven ze een voor een om te koopen, totdat ze bereid waren gezamenlijk op te treden." "Ya?»om 26 eigenlijk een schildwacht noodig. vroeg Tressan en die vraag gaf wel eenrg bewijs van zijn gezond verstand. Om verraders af fe wa'cn" zei i.t en Ma rius glimlachte en sdnidde het hoofd. Madame is neox klasr met het ergste te denken, mijnheer". „En dat is een bewijs voor mijn wtafeeid. De mannen die tot onze bezetting behooren zijn alien huurhngen. enkel en aan 0ns verbonden omdat wij hen betaken. Zij wcten alien wie zij is en hoe rijk zij is." .Jammer dat u niet ecu man hebt, die doof- stom is," zei Tressan half gdracherend. Mw Mhield plotseling op, met erns-tigen Marius blik. Wordt wrvnljd. Wl| eehter kunnen U •en goeden reed ge« yen, die ebeolutil niet duur le. Wanneer glj rnerkt, dat het aantal uwer klanten eteede gell|k Olljtt. geen voorw uitgang vertoont, den la dat een bewlje. dat uw zaak niet bekend genoeg le. U suit due meer reclame moeten gaan maken. RegeU matlg adverteeren In dan ook een aerate verelechte en we kun nen U daarom eleehte met klem advleeerent 9KBS Om ir T—(1/ i a A. -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5