Niet tot denken Id staat en hoofdpijn, omdat men tot laat in den nacht heeft zitten lezen. 1-2 Tabletten inaken dat men zich oogenblikfc"- lijk opgeknapt voelt en weer ge- regeld denken kan. leven heeft gelaren. Vijf of zes groote tijgers hadden naar behooren hun kun&ten vertoond. waarbij was gebleken, dat een ervan zorg vuldig van de andere werd afgehouden, zoo dat men den indr.uk kieeg, dat deze het met zijn makkers niet goed kon vinden. Toen nu het mummer was afgeloopen en het hek naar de stallen werd geopend, vlogen alle tijgers tegelij'k de arena uit naar achter, tot merk- •baren schrik van alle insiders, die zich om het snelst in de stallen terugtrokken. Het was blijkbaar niet de bedoeling ge weest, dat Cesar, de eenzelvige tijger, tegelijk met de andere, met welke hij achter zou kun- nen gaan bakkeleien, verdWeen. Men hoorde verwarde geluiden en er knalden schoten •Even later hoorden wij, zegt genoemd blad. dat Cesar was doodgeschoten, een meedeelingj die ons later van nog twee kanten werd be- vestigd. Een meneer met een smoking, naar het scheen de regisseur, tot wien wij ons na afloop ook nog om inlichtingen wendden, ver- kondigde echter niet zonder brutaliteit, dat er niets gebeurd was en er slechts met los kruit was geschoten. Het kan zijn, dat wij ons heb- ben vergist, doch wij. gelooven voorloopig dat deze heer praatjes verkccht. De voorstelling werd door het incident nau- welijks verstoord. INDIe'S HULP VOOR D'E CYCLOON- RAMP. Langzamerhand krijgea wij een duiddifk in'zicht in de bedragera, welke Ned.-Indie bij- eenbracht vocr de slachtoffers van de jongste cycloonramp in den Achterhoek hier te lande Het „Nieuws v. d. Dag v. N.-I." alleen bracht meer dan 8000 gulden bijeen. Een heel mooi resultaat! Een colilecte aan boord van het s.s. ,,Pri<n- ses Juliana" van de Maatij. ..Nederland" ge houden, bracht f 131.10 op. Dit bedrag, op onze postrekening gestort, is aan het Oranjekruis doorgezonden. EEN VORSTELIJKE GIFT. Door bemiddeling van d'S. S. H. J James, te Delfshaven, is aan de vereeniging „Het Zonnehuis" te Rotterdam, welke zich ten doel stelt het oprichten van een tehuis voor de verpleging van behoeftige ongeneeslijke zieken van alle gezindten, door een echtpaar dat onbekend wenscht te blijven een geld- schenking van f 200.000 gedaan. OVERHEIDSPERSONEEL EN WERKLOCSHEIDSVERZEKERING. Dezer dagen kwamen de besturen van den Nederlandschen Bond van Personeel in Overheidsdienst, den Nederlandschen R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", den Nederlandschen Christelijken Bond van Personeel in Publieken Dienst en den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaarsbond bij een ter bespreking van het voorloopig-afwij- zende antwoord van den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid op het verzoek dezer organisaties, om tot instelling eener Studie-Ccmmissie te willen besluiten, die de materie van het treffen van maatregelen ten gunste van ontslagen Overheidspersoneel zou kunnen nagaan. De Minister meende n.l. de behandeling dezer aangelegenheid te moeten opschorten tot de regeering, die aan alle departementen een onderzoek heetf ingesteld, welke ambte- naren en categoricen van ambtenaren reeds cp arbeidsovereenkomst zijn aangesteld en op welke voorwaarden, in deze aangelegen heid een definitief standpunt zal heb'oen be- paald. Nu daaromtrent tot op dit oogenblik nog niets naders is bekend geworden, hebben bo- vengenoemde organisaties zich thans tot het hoofd der regeering gewend met het verzoek hen in audienfie te willen ontvangen ter be spreking van: a- het vraagstuk van het sluiten van par- ticuliere arbeidsovereenkomsten: b. het treffen van maatregelen ten gunste van personen, die bij ontslag geen of een ontcereikend wachtgeld ontvangen. EEN TWEEDE KRUISGESPREK HOLLAND—INDIe. Bij het Maandag door de heer en Holt- ^appel en van Doom gebrachte bezoek aan de Philipsfabrieken werd door hen door mid del van den korten golfzender tot het perso neel van den Indischen Radiodienst en tot familieleden gesproken. Bij deze gelegenheid werd ook de Indische telefoniezender te Ma labar gebruikt om van uit Indie te antwoor- den. Gedurende ruim een half uur werd op deze wijze met verschillende personen in Bandoeng een kruisgesprek gevoerd, dat uit- stekend verliep. De ontvangst van den Phi- lipszender in Indie was wederom zoo goed, dat in Bandoeng een normaal telefoontoestel kon worden gebruikt om het gesprek te voe- ren. rij. De verJfaderTng'en, welke m vefbarul Met- mede zijn gehouden hebben een rustig ver- loop. De staking omvat 600 man. NE DERL AND5CHE FILM LIGA. In een dezer dagen te Amsterdam gehou den bijeenkomst is besloten tot opnehting der Nederlandsche Film Liga als centrale der reeds in een aantal sted'en bestaande plaat- selijke organisaties. Het algemeen secretariaat is gevestigxl: Den Texstraat 31 B, Amsterdam (C.). Deze vereeniging zal een orgaan voor zel'f- standige filmkunst uit^even onder den titel „De Explicateur". De redactie hiervan wordt gevorma door de heeren Menno ter Braak, Joris Ivens, L. J. Jordaan, Henrik Schoite en Constant van Wessem. INLIJVING. Op 19 September a.s. zal eene inlijving plaats hebben van dienstplichtigen der lich- ting 1927 voor de Bereden-Artillerie. DE „ERATO" IN AANVARING. Het cngeveer 1000 ton metende vracht- stoomschip „Erato" van de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij, is gistermiddag bij het binnenkomen te IJmui- den in aanvaring geweest met de Ncordpier. Het schip kreeg aan bakboord onder de wa- terliin een gat; doch daar de pompen dade- lijk in werking werden gesteld, kon het nog- op eigen kracht opstoomen naar Amsterdam. Daar moest de Erato" echter om zinken te voorkomen in een der dokken van de Am- sterdamsche Droogdok Maatschappij worden drooggezet. Vermoedelijk zal daar een voorloopige re- paratie plaats vinden, teneinde de lading te kunnen lossen, waarna de „Erato" opnieuw dokken zal, om definitief te worden hersteld. STAKING ONDER DE AARDAPPEL- ROOIERS. Gister is te Valthermond (Dr.) een sta king onder een groot aantal aardappelrooiers uitgebroken. De werkgevers betalen 23 cent per rij; de werknemers eischen 25 cent per ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg op de lijn VorkKesteren bij Elst is door een losse ma chine een aangespannen kar gegrepen en over de spoorbaan gesleurd. Het paard werd gedood, de kar verbrijzeld. De bestuurder, poldermeester Arissen, werd gewond, maar niet levensgevaarlijk. EEN WOESTELING. Een student, wonende aan de Oranjeplan- tage te Delft, kwam gisternacht met zijn auto thuis en wou deze achteruit in de gara ge rijden. Hij waarschuwde eenige personen, die juist passeerden, dat hij achteruit reed. Misschien is echter desendanks toch nog een hunner aangereden, want plotseling kreeg de student een slag op zijn oogen, met het ge- volg dat het glas van zijn pince nez in een cog terecht kwam. De student werd direct naar de oogheelkundige kliniek te Den Haag vervoerd, omdat operatief ingrijpen noodig was. Waarschijnlijk zal hij het gewonde oog moeten missen. Als verdacht van de mishandeling is een 27-jarige man gearresteerd. ONEERLIJK HULPBESTELLER. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden heeft tegen een 27-jarigen hulpbesteller der posterijen te Menaldum, wegens verduiste- ing van ongeveer 200 zes mafanden gevan. genisstraf gevraagd. HET RIJKSWEGENREGLEMENT. Nauwelijks is het Rij'kswegenreglement ir werking getreden (1 September 1927) of het regent klachten. Zoo bepaalt art.. 11 b.v. dat op de rijkswegen niet meer mag worden ge- reden met wtee of meer aaneengekoppelde voertuigen zonder schriftelijke vergunning van den minister van waterstaat. Dit is een groote last voor boeren, die gewoon zijn met twee voeren hooi over de wegen te gaan. Of voor steenbakkers b.v. die met twee wagens steenen de wegen berijden. Deze bepaling is opgenomen, omdat het slingeren van de volgwagens de veiligiheid in gevaar kan brengen. Vooral de automobilis- en schijnen hierover te klagen. Intusschen kan dit gevaar ook op andere wijze bezworen wor den. Zoo is b.v. in art. 20 van het Provin- ciaal Wegenreglement in Overijssel de bepa ling opgenomen, dat het verboden is twee voertuigen aaneengekoppeld over de wegen te vervoeren, tenzij de koppeling zoodanig is, dat zijdelings uitwijken van den voLgwagen zooyeel mogelijk voorkomen wordt Wij hebben nooit gehoord, dat deze veel soepeler bepa ling in de practijk aanleiding gaf tot moeilijk- heden. De heer W. van der Sluis, burgemeester der gemeente Goor, lid van de Tweede Kamer, heeft in verband hiermee aan den minister van waterstaat de volgend'e vragen gesteld 1. Is het den minister bekend, dat het Rijks- wegenregel dat 1 September 1927 in werking is getreden, en dat in art. 11 bepaalt, dat het verboden is de Rijkswegen met twee of meer aaneengekoppelde voertuigen te berijden, zonder schriftelijke vergunning van den mini ster, groote bezwaren o.a. voor den landbouw oplevert. 2. Is de Minister bereid te bevorderen, dat art. 11 soepelei wordt geredigeerd, h.v. art 11 oiigeveer te doen luiden als art. 20 van het Provinciaal Wegenreglement in Over- ijsel, waarbij bepaald is, dat de koppeling zoo danig meet zijn, dat zijdelings uitwijken zoo- veel mogelijk voorkomen wordt? HOOGE BELASTING. Dit jaar treedt ook de gemeente Blokzijl in de rij der gemeenten, die zich in het bij- zonder door haar hooge gemeenteliike heffin- gen onderscheiden van de andere Kederland- sche steden en dorpen. De gemeente Blokzijl hief steeds althans de laatste jaren 100 opcenten op de rijksinkomstenbelasting. Zij moest dus door het verband tusschen de artt. 243b en 243e der Gemeentewet ter verdere aanvulling van de gemeentelijke inkomsten volstaan met het heffen van een belasting naar het inkomen naar een vast percentage (geen p{ogressief tarief). In December 1924 brak in een der grootste ondernemingen ter plaatse een werkstaking uit, welke feitelijk nog voortduurt, al is de be- trokken onderneming geleidelijk met behulp van andere werkkrachten weer op gang ge- bracht. Een belangrijke vermindering van in komsten, zoowel van arbeiders als van on- dernemers, moest wel het onvermijdelijk ge- volg zijn van deze langgerekte staking. En met de daling van het belastbare inkomen daalde op verontrustende wijze de bate der gemeente uit de opcenten op de rijksinkom- stenbelasting en de daarnaast staande ge meentelijke inkomstenbelasting. Het bedrag der opcenten alleen liep van 1925/26 tot 1926/27 terug van f 6100 op 4400 Daar obk flog anaefe omsTaiiargffeden op cle gemeentefinancien minder gunstigen in- vloed hadden, besloot het gemeentebestuur reeds in 1925 het vaste heffingspercentage te brengen op 9. Van 1924/25 op 1925/26 steeg het bedrag der gemeentelijke inkomstenbelas ting daardoor wel belangrijk, maar het sta- kingsjaar 1925 veroorzaakte voor het belas- tingjaar 1926/27 weder een aanoierkelijke daling. Gedurende het jaar 1927 is toen in menige raadsvergadering duchtig gedebatteerd over de vraag, op welke wijze een ddbhele kon worden voorkomen. Het resultaat was, dat men het probeerde met een ontwerp-begroo- ting, waarbij het heffingspercentage 9 bleef en het begrootingstekort werd gedekt door een subsiaie, waarop men geen of weinig kans had. Gedeputeerde Staten wezen de begrooting terug met de opmerking, dat de subsidiepost moest worden geschrapt en het heffingsper centage diende gebracht op minstens 18. In de laatst gehouden raadsvergadering is het percentage voor 1927/28 te brengen op 18 aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Bij zulk een heffing zal nu in de gemeente Blokzijl van een inkomen van 3000 door een gehuwde zonder kinderen een bedrag van tegen de f 600 aan rijks- en gemeentelijke inkomstenbelasting betaald moeten worden. DE GEVAARIJKE HAAGWEG. Dinsdagavond omstfeeks elf uur zijn op den Haagweg nabij Delft een auto, waarin de heer Van Wezel uit Niimegen, en een auto van den heer Ripperda Wierasma uit Rotter dam, welke laatste reed met een vaart van ongeveer 60 tegen elkaar gebotst. De schok was zoo hevig, dat een dame, die in een der auto's zat, op den weg werd geslingerd. Zij bleek gelukkig geen ernstig letsel te hebben bekomen. Beide auto's werden zwaar bescha- digd. Denzelfden nacht omstreeks twaalf uur is op den Oostersingel te Delft een vrachtauto van den heer Jansen uit Den Haag in bot- sing gekomen met een Fransche auto, die uit Rotterdam kwam. De auto van den heer Jan sen werd zwaar beschadigd weggesleept en de Fransche auto kon na eenige herstelling ter plaatse haar weg vervolgen. STATIONSDIEFSTALLEN. P halve in het station Hoogeveen is gister- nac it ook ingebroken in de stations Borculo en Ruurlo. In eerstgenoemde plaats is een geldkist met 500 ontvreemd. Omtrent den diefstal te Ruurlo ontbreken nog alle bijzonderheden. MEER TRACTORS IN DEN LANDBOUW. De oogst komt dit jaar laat binnen en daardoor zijn de veldwerkzaamheden achter- lijk. Bovendien laat de bouwgrond zich moeilijk ploegen met paarden, ten gevolge waarvan het gebruik van den tractor bijzon- der sterk is toegenomen, vooral in den Rei- derwolderpolder. Was het tot het vorige jaar iets bijzoniders, als men zag ploegen met een tractor, thans wordt in dezen polder gewerkt met vijf stuks, nacht en dag. Sommige behooren aan land'bouwers, an dere worden gehuurd. beTlaagddn wist vaar net geia t>ij Nicola! geborgen was. Beiden waren van oordeel dat, als de bewoners bemerkten, dat de schuur brandde, zij uit het huis zouden loo- pen, en dat het geld dan onbewaakt zou blij ven. Alle bewoners gingen echter niet tege lijk naar buiten. De ambtenaar van het O. M., mr. Kneep- kens, bracht hulde aan den opperwachtmees- ter en heel de brigade mareehaussee te Vaals, door wier speurzin het misdrijf tot klaarheid is gekomen. Men had eerst aan een ongeval gedacht. Terzake van brandstichting waarbij ge vaar voor menschenlevnes en vee was ont- staan, eischte het O. M. tegen de beklaag- den resp. zes jaren en vier jaren gevangenis- straf. De beide verdedigers vroegen vrljspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling. Beiden werden door de rechtbank gewei- gerd, die de uitspraak op 27 September vast- stelde. MOTOR- EN RIJWIELWET. In d'e Staatscourant van 1 September 1927, no. 169 is de bekenchnaking van Z. Exc. den Minister van Waterstaat opgenomen, waarbij de Motor- en Rijwiehvet met ingang van 1 November 1927 van kracht wordt verklaard. Tenzij wat niet uitgesloten is alsnog 'n overgangstermijn wordt ingesteld, gcduren de welken zoowel oude als nieuwe rijbewijzen geldig zullen zijn, zijn na den genoemden da tum de oude rijbewijzen vervallen. De huidi- ge rijbewijshouders doen dus goed ten spce- digste het noodige te verrichten, teneinde proet vaststelf. Alleen voor de kringen Ant sterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam en Lei den geldt een eenigszins afwijkende regeling. Aanvragers uit die plaatsen zullen een eenigszins afwijkende regeling. Aanvragers uit die plaatsen zullen een door het Centraal Bureau verzonden oproep ontvangen om op een bepaalden dag en uur met hun motorrij- tuig op een nader aangegeven plaats te ver- schijnen om voor een van de daar aanwezige adviseurs een vaardigheidsproef af te leggen. 3e. nadat het Bureau rechtstreeks van den adviseur bericht heeft ontvangen of de rijvaardigheid van een aanvrager al of niet voldoende kan worden geacht, wordt het rij- vaardigheirisbewijs, resp. een afwijzend be richt aan den aanvrager gezonden. Indien een bewijsstuk van rijvaardigheid wordt uitgereikt, ontvangt men gemaks- halve - tevens een formulier, dat men voor de aanvrage van het rijbewijs aan den Con> missaris der Koningin in de provincie, waagw in men woonachtig is, kan gebruiken. Bij de aanvraag om een rijbewijs en een riivaardigheidsbewijs moet worden vermeld of het dient voor het besturen van een twee- wielig motorrijtuig of wel voor het besturen van een motorrijtuig op meer dan twee wie- len. Wenscht men beide, dan is een tweetal afzonderlijke aanvragen en zijn twee afzon- derlijke stort-ingen noodig. Opgemerkt word, dat een motorrijwiel met zijspan een motorrijtuig op meer dan twee wielen is, zoodat voor een motorrijwiel, dat nu eens met en dan weer zonder zijspanwa- ,n gen' wordt gebruikt, twee rijbewijzen noo- de toekomst bij een aanvrage op het laatste 10 oogenblik, stagnatie te voorkomen, waarvan njet hebben berefkt Va" °°g JAMMER VOOR DE WERKLOOZ'EN. Bureaucrats. Een landeigenaar te Sehoterland, die plan had in den a.s winter een groote uitgestrekt- heid heide door werklooze arbeiders te la-ten bewerken, heeft daarvan afgezien, wegens verschil met den Raad van Arbeid over pre- miebetaling Hij gaat nu de heide met een stoomploeg omwerken. DE HANZE. Op die Dinsdagavond d'oor „De Hanze" te Haarlem gehouden reunie spra'k de voorzit- ter van de Haarlemsche afdeeling, de heer Van Eetering, een welkomstrede uit, waar in hij in het bijzonder verwelkomde den Bel- gischen oud-minister van de Vyvere. Gistermiddag werd in de gemeentelijke concertzaal een druk bezocht congres ce- houden. Nadat de bisschop van Haarlem, mgr. Callier, ontvangen was, hield d'e voorzitter der regelingscommissie, de heer J. Th. Pe ters, een toespraak. Vervolgens was het woord aan den bondsvoorzitter, den heer C. J. G. Struychen. In een uitvoerige rede gaf hij een overzicht van den arbeid en den gevoerdem strijd, Het woord was hierna aan prof. J. D. J Aengenent, die voornamelijk besprak de ver- houding van den middenstander tot zijn per soneel. Spr. drong aan op meer naastenlief- de en rechtvaard'igheid in het belang van de maatschappelijke orde, omdat er vele verhoudingen bestaan, die gunstig moeten worden geacht voor het slagen van pogin- ;en om langs revolutionnairen en geweld- adigen weg een andere economische orde te verkrijgen. Mijns inzien, zei spr., heeft voor al de middlenstand in onze dagen een groot- sehe taak te vervullen voor het behoud der maatschappelijke orde. Uit den aard der zaak is het contact van den middenstandier met zijn personeel van meer intiemen aard dan dat van den groot-werkgever. Welnu, spr. zou alle middenstanders wil len smeeken; gebruikt die gunstige omstan- digheid in het belang der maatschappelijke orde. Vermijdit bovendien in uw handelspractij- ken alles, wat den toets der christelijke mo- raal niet zou kunnen doorstaan. En wan- neer gij mischien als eenling hierin on- machtig staat, weinu, dan wijst spr. op de organisatie. Vervolgens zette spr. de beteekenls van den middenstand1 voor de R. K. kerk uiteen. De Belgische oud-minister Van do Vijvere wenschte uit naam der Belgische geloofs- en standgenooten voorspoed, vooruitgang, groei en bloei, „welvaart in uwe inrichtin- gen, geluk in uwe famiiie." BRANDSTICHTING TE VAALS. Voor de Maastrichtsche rechtbg-nk stonden terecht twee inwoners van Holsct-Vaals, thans gedetineerd. In den nacht van den 28 op 29 Juli had den zij lappen met benzine of petroleum ge- drenkt aangestoken en in de schuur van Ni cola! gewoipen. De schuur was afgebrand en er was schade aan veldvruchten en landbouwmachines veroorzaakt, terwijl ge vaar voor menschen'evens en vee was ont- zende huis was onUtaan. I Tit het getuigenverhoor bleek, dat een der zij zelf de dupe zijn, omdat zij dan niet tij- dig in het bezit zijn van het wettelijk voor- geschreven rijbewijs en dus niet zouden mo- gen rijden. Het verkrijgen van een nieuw rijbewijs voor personen die een rijbewijs in hun bezit hebben, gedateerd voor 1 Mci 1924 is betrek- kelijk eenvoudig .Zij toch moeten bij hunne aanvrage aan den Commissaris der Koning in in hunne provincie overleggen: a. een uittreksel uit het geboorteregister van de geboorteplaats, of een uittreksel uit het bevolkingsregister van de woonplaats, of eenige ander bewijsstuk, waaruit d'e geboor- tedatum van den aanvrager blijkt. Indien het oude rijbewijs wordt overgelegd, wordt dit als voldoende bewijs ter vaststelling van den geboortedatum beschouwd. b. twee goedgelijkend'e portretten 3 c. M breed, 4 c.M. hoog. c. een geneeskundige verklaring, niet lan- ger dan veertien dagen voor de inzending van de aanvraag om een rijbewijs afgegeven en inhoudende de verklaring, dat bij den aan vrager geen lichaams- of zielsgebreken zijn waargenomen, welke hem kunnen beletfen mctorvoertuig naar behooren te besturen. In zijne aanvrage deelt de aanvrager mo de den datum en het jaarnummer van het thans in zijn bezit zijnde rijbewijs. De aanvrager kan dus in het bezit van zijn oude rijbewijs blijven en h-em wordt tijdig, al thans wanneer zijn aanvrage niet op het laatste oogenblik geschiedt, het nieuwe rijbe wijs toegezonden. Aanvragers, aan wie voor 1 Mei 1922* een rijbewijs is afgegeven door een Commissaris der Koningin van een andere provincie dan waarin de aanvrager thans woont, zijn als regel verplicht het in hun bezit zijnde rijbe wijs bij de aanvrage in te sluiten, zoodat de ze groep personen, tijdelijk zonder rijbewijs zal zijn. Deze inzending van het oude rijbe wijs is niet noodig, indien de aanvrager „des- gevorderd" (in enkele provincies zal dit kun nen geschieden) eene verklaring overlegt, af gegeven door den Commissaris der Koningin die vroeger het rijbewijs heeft uitgereikt, wel ke de juistheid van de opgaven van den aan vrager staaft. Personen, die een rijbewijs in hun bezit hebben. afgegeven na 1 Mei 1924, moeten bij de portretten en de doktersverklaring ook nog overleggen een bewijsstuk van rijvaar digheid of een rijvaardigheidsverklaring, als- rnede een bewijsstuk betreffende geboorteda- tum. Tot bet afgeven van een rijvaardigheidsver klaring zijn bevoegd de daartoe benoemde Rijksdeskundigen en hunne plaatsvervangers. De aanvrager, die een rijvaardigheidsverkla ring wil hebben van den Rijksdeskundige in zijn provincie, stort bij den Ontvanger der Registratie en domeinen een bedrag groot J 19. waarvoor hij een ontvangstbewijs ontvangt en zich daarna in verbinding stelt met den Rijksdeskundige over het uur waar op hij, onder overlegging van het beta-lings- bewijs, zijn rijproef kan afleggen. De Minister van Waterstaat heeft de be- voegdheid lichamen, welke daarvoor in aan- merking komen, te machtigen tot het afgeven van bewijsstukken van rijvaardigheid. Van dieze bevoegdheid heeft de Minister ge bruik gemaakt door de Algem. Ned. Wielrij- ders Bond, Toeristenbond voor Nederland, de Kori. Ned. Automobiel Club, de Kon. Ned. Motcrwielrijders Vereeniging en den Bond van Bedrijfsa-utohouders in Nederland eene inachtiging tot het afgeven van bewijsstuk ken van rijvaardigheid te verleenen. Deze Vereenigingen hebben in gezamenflijk overleg een Bureau gesticht, welks Directeur na- mens deze lichamen die bewijsstukken af- geeft. Dit Bureau, onder directie van den heer J. G. van Turenhout te 's-Gravenhage, heeft door het geheele land een corps van nage- noeg 350 adviseurs. De afgifte van bewijsstukken van rijvaar digheid door het genoemde Centraal-Bureau geschiedt volgens de navolgende regelen lc. men stort, bij voorkeur op postrekening No. 124149, ten name van het Centraal-Bu reau voor de afgifte van bewijsstukken van Rijvaardigheid te 's-Gravenhage een bedrag van 4. Op het stortingsbewijs (eventueel op den strook van den postwissel en dus niet in af zonderlijke correspondentie) moeten naam en voornamen (voluit) van den aanvrager, diens geboorteplaats, jaar van g.-boorte, zijn te- genwoordige woonplaats met vollled'ig nader adres en niededeeling omtrent aard, jaar van uitreiking en jaarnummer van het eventueel in aanvragers bezit zijnde rijbewijs worden medegedeeld. 2e. men ontvangt, nadat de storting van 4.— het Bureau heeft bereikt, een bericht v/aarmed: men zich moet wenden tot een in dit bericht vermelden adviseur die daarop tijd en plaats voor het afleggen van een rij- kunnen geen rijbewijs voor het besturen van motorrijtuigen op meer dan twee wielen verkrijgen. Voor het bestu ren van motcrrijwielen. met welke geen groo- tere snelheid kan worden bereikt dan 30 K. M. per uur kunnen personen van 16——IS ja- rigen leeffijd echter wel een rijbewijs verkrij gen. Voor personen, buiten het land1 woonach tig gelden andere bepalingen. Het Centraal-Bureau tot afgifte van be wijsstukken van Rijvaardigheid te 's-Gra-ven- hage is thans in werking getreden. Personen met een rijbewijs, gedateerd ni 1 Mei 1924 wordt derhalve aanbevolen ten spoedigsite een bedrag van 4.—, onder op- gave van d'e hierboven aangegeven gegevens te zenden aan het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van Rijvaardigheid te 's-Gravenhage. Personen met rijbewijzen uitgereikt vo6r 1 Mei 1924, wordt aangeraden aan dit Bureau het aan den Commissaris der Koningin te zenden formulier aan te vragen. N'EDERL. RUNDVEE-STAMBOEK, Dinsdagmiddag vergaderde te Deventer de vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee- Samboek", onder voorzitterschap van den heer H. W. Kuhn uit Naarden. Deze zeide, dat de toestand der vereeniging gunstig is, door vermeerdering van het leden tal. Een andere gunstige omstandigheid is, dat de export bevredigend verloopt. In de laatste dagen zijn vertrouwelijke be- sprekingen gevoerd inzake de Friesche kwes- tie. Concrete voorstellen zijn te verwachten Spr. was voor oplossing der kwestie door vol- komen erkenning der beide sfamfcoekvereeni gingen. Het bestuur heeft besloten dat het jongvee- register door-geregistreerd zal worden. Aan het jaarverslag over 1926 is het vol- gende onitleend Het ledental bedroeg op 31 December j.l. 7367. Vergeleken bij vorige jaren is dit een kleine achteruitgang. Verontrustend behoeft dit evenwel niet te zijn, als men daarbij weet, dat een aanzienlijk aantal nieuwe leden is toegetreden. Het aantal gelnspecteerde resp. ingeschre- ven dieren bedraagt: voor het H.-veeslag aan- gevraagd 7218 koeien; ingeschreven 3030; aangevraagd 1770 stieren, ingeschreven 659; voor het M.R.IJ-veeslag aangevraagd 4273 koeien; ingeschreven 1622; aangevraagd 1033 stieren; ingeschreven 283; voor het G.- vceslag aangevraagd 235 koeien; ingeschre ven 151; aangevraagd 90 stieren; ingeschre ven 53, zoodat totaal zijn ingeschreven 5798 dieren. Het aantal ingeschreven volbloedkalveren heeft 14.271 bedragen, welk getal op een op- gewekt leven onder de 'okkers wijst. Een verblijdend verschijnsel is, dat voor alle drie verslagen het aantal ingeschreven vtlbloed dieren grooter is dan het aantal registerdieren. Het aantal dieren, dat van eigenaar ver- wisselt, hetzij in het binnenland of naar het buitemland, heeft 1937 bedragen. In het alge meen was er een opgewekte handel en was de uitvoer niet onaanzienlijk. Op enkele in het vorige Jaar gehouden dis- tricts-vergaderinig werd er op aangedrongen, de uitvoering van de melkcontrole en de be- rekening van de verkregen cijfers zooveel mo gelijk uniform te doen zijn in het geheele land, en werd tevens gevraagd of vanwege het N.R.S. de noodige pogingen daartoe niet kon- den worden gedaan. Het gevolg hiervan is geweest, dat in een der vergaderingen van het dagelijiksch bestuur van het N.R.S. in over- leg met den inspecteur van den Landbouw een commissie is benoemd, bestaande uit de hee ren Kuhn, Nysingh en H. Wibbers, die deze zaak heeft ter hand genomen en nog in defl loop van het vorige jaar een ontwerp bij de regeering is ingediend, en daarna aan al de provinciale regelingscommissies voor de vee- fokkerij ter beoordeeling is toegezonden. On- langs zijn de antwoorden met bemerkingen dezer commissies teruggekomen en hopen wij spoedig een nieuw ontwerp, waarbij zooveel mogelijk met de gemaakte opmerkingen reke- ning zal worden gehouden, bij de regeering in te oienen." Het verslag werd goedgekeurd. De balans, winst- en verliesrekening over het boekjaar 1926 werd accoord bevonden. Het saldo winstcijfer bedraagt 3696. De begrooting over 1928, sluitende tot een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 124.300 werd eveneens goedgekeurd. Bij de rondvraag werd aangedrongen zoo spoedig mogi^jk een vraag-programma voor de tentocnstellmg rond te zenden. De voor zitter zei, dat dit binnenkort zal geschieden. De -h-eer Anema meende, dat de nieuwe re geling van stamboekkeuring van jong'A register-d'ieren, zooals door het bestuur vo<r- gesteld, een stap achteruit zal zijn. De vn' - zitter betoogde, dat.de oiMiwe regeling c,. - Men verlange echter steeds de crigi- neele „<SoyeS"-verpakking. kenbaar aan den oranje band en het Bayerkrais. Prijs 75 cts

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6