DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BAL \l\4ii der Aan 10 dezer ballonnen zit voor U een BON voor een SOUVENIR bevestigd. J. C. POUWELS. Tel. 146. J morgenmiddag om 3.30 op den Kennemerstraatweg zullen worden opgelaten ter gelegenheid van de Bioscopen no. 218 Honderd negen en twlntigste laargang AJbonnemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. Herns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. YR1JDAG 16 iEPTEHBER ICunst Dif nummer besfaaf nil 2 bfadetf. 1927 T. 11, Diredenr: O. H. KRAK. Hoofdredaefenr Tj. N. ADEMA. DageBijksch overzicht. WAT GEBEURT ER IN MEXICO? Een chaotische Toestand. Gods- diensthaat en Priestervervolging. Middeleeuwsche Gewelddaden en nishandeling van vrouwen. Wat s de waarheid? Het is in Mexico nooit erg piuis gewecst Bijna onophoudelijk heeft dit land kunnen bogen op de twijfelachtige eer, dat er dlingen mcgel'ijk waren en gebeurden! die in geen anderen staat bestaanbaar zouden zijn De tijd, waarin het Mexicaansche leger meer generaals dan torporaals telde, ligt nog niet zoo heel ver achter ons. De laatste maanden is herhiaaldelijk de aandlacht in sterkere mate naar dezen Mid- del-Amerikaanschen Staat uitgegaan, dan tevoren het geval was. En niet all een de be richten omtrent de pogingen van president Calles tot het ord'e brengen in den chaoti- schen toestand, die in Mexico heerschte en de mededeelingen over zijn optreden tegen het gevreesde banditisme (dat hij te vuur en te zwaard wilde uitroeien) waren daarvan de oorzaak, doch evenzeer de geruditen over een oplaaien van godsdliensthaat en een daar- mede gepaard gaande vervolging van pries- ters. Wij hebben van deze geruchten meermalen op zeer sobere wijze melding gemaakt. En er bestond ook geen aanleiding om dat niet te doen. Wat wij echter vermeden hebben, dat is: (onzen lezers berichten voor te zetten, die slechts in de katholieke pets de ronde deden en een min of meer bevooroordeeld karak- ter droegen. Wij wachtten af, tot ook die neu- trale bladen notitie zouden gaan nemen van deze geruchten en er dus grootere zekerheid zou bestaan omtrent de waarheid ervan. Welnu, dat is thans geschied. De Tele- graaf bevat n.l. een reeks artikelen van den Amerikaanschen publicist Francis Mc. Cul- lagh, waarin over het ten hemelschreiende optreden van president Cades' poldtie en le- germacht tegen het niet met hem sympathi- seerende (meerendeels Katholieke) deel der Mexicaansche bevolking, zulke afschuwelijke details worden gegeven, dat zelfs de meest- flegmatieke Hollander een hoogst bedenkelijk nachtmerrie-lijder zou worden, wanneer hij den moed had deze episteis meer dan een- maal aandachtig te lezen. De gruwelijkste wreedheden, de bruutste gewelddaden worden er allergenoegelijkst in verhaald. Drama's in het bosch en moordten en doodslagen, zijn schering en inslag. En wat er over vrouwenmishandfeling en zelfs onteering in ten beste gegeven wordt gaat letterlijk alle perken te buiten. Het ligt niet op onzen weg daarvan een uitvoerig relaas af te drukken. Wij widen al- leen vermelden, dat volgens de corresponden- tie van dbn heer Cullagh de gewelddaden te gen de katholieken inderdaad voor een be- schaafd land meer dan schandelijk zijn, dat president Calles en zijn geestverwanten niet tegen de ergerlijkste dwangmiddllen opzien om hun macht te handhaven. Mag men de artikelenreeks in de Telegraaf als waarlfcids- getrouw aanmerken, dan dient erkend, dat wat de Katholieke pers over de Mexicaan sche gruwelen te lezen gaf niet slechts zeer, zeer gematigd was, doch eerder de schri]- nendste wreedheden verzweeg om niet den schijn te wekken propagandistische munt te slaan uit sensationeel weergegeven gebeurte- nissen. Vclledigheidshalve citeeren wij uit de Te legraaf van gisteravond een der passages. Na een wreeden moord op een katholiek priester te hebben beschreven, vervolgt Fran cis Mc Mullagh: „Direct na de wreedheid is de lust naar geld dc overheerschende factor bij de verhe- ven patnotten die thans Mexico regeeren; er is zeer weinig ideeele fcezieling in hen. Gene- raal Amaro, de volbiced-Indiaan, die minis ter van Oorlog en opperbevelhebber is, en die dfe militaire operaties in Jalisco' leidde, dreigde om .militaire redenen" den oogst te laten neerhalen en het vee van alle groot- grondbezitters weg te drijven. als dezen hem niet geld genoeg uitbetaafden om een leger te kunnen fcekostigen vcor gebruik tegen de rebelien De landeigenaars moesten een sol- daat uitrusten voor elk veelvoud van 5000 pesos dat hun land waard was; d.w.z. zij moesten htm een voile uitrusting verschaf- fen en drie wekcn soldij vooruitbetalen. Hoe- veel van dit geld Amaro zelf opstreek is on- bekend, maar men heeft mij gezegd dat het 6 1/4 ton go nets bedraagt. Een andtr voorbeeld van deze geldzueht: te Tacuba, nabij Mexico-stadi, bepaalde een oude dame dat haar nalatenschap zou dienen voor den bouw van een oude-liedengesticht, met de tcevoeging, _dat het toezicht aan de nennen zou ten d'eel vallen. Op 25 Mei wer- den deze nonnen veertien in getal, de meesten harer ionge vrouwen gearres- teerd, ofschoon zijgeen religieuze kleed'ij droegen, en gebracht, niet naar de gevange- n s, maar naar een kazerne, waar zij in een kamer werden geworpen die reeds vol sol da- ten was. De vrouw van Roberto Cruz, den beruchten inspecteur-generaal, is toevallig een geloovig katholieke, en tot haar wend- den zich eenige kennissen der nonnen. Zij wendde zich op haar beurt tot haar woesten gemaal, en het eind was dat Guerra Leal, de advocaat van den inspecteur-generaal werd uitgestuurd om met de zuster-overste van het gesticht te spreken. Hij bad tot taak, haar een document te laten teekenen, waar- bij het gesticht met alien bijbehoorenden grond aan de regeering werd overgedragen, tegelijk met alle beschikkingen waaruit het profijt trok. Aanvankelijk was zij natuurlijik ongeneigd, dat stuk te teekenen, maar toen haar ge zegd werd dat als zij weigerde haar jonge nonnen voor onbepaalden tijd bij de 8oldia> ten zouden worden gelafen, bond zdj in en teekende. De nonnen werden toen vrijgelaten, maar zij moesten uiteengaan, omdat zij zon- der middelen en zonder tehuis waren. Wat het gesticht betreft, dit wordt door de regee ring niet voortgezet. Het zal verkocht wor den, en de opbrengst zal haar weg vinden naar de particuliere bankrekening van den een of anderen Mexicaanschen staatsfuncti- onnaris". Ons inziens spreekt bovensfaand citaat als het op waarheid berust, voor zichzelf. Maar diat is juist de groote vraag. Want de artikelenreeks in de Telegraaf draagt duide- lijk de sporen van sensatiezucht en is geba- seerd1 op de lust van de menschen om te lee- ren griezelen. En wat de katholieke pers over dit alfes meldt is wellicht niet geheel onpar- tijdig. Men zal goed doen hoewel men zich overtui'gd mag houden dat er inderdaad in Mexico gebeurtenissen plants grijpen, die al- les behaive in den haak zijn nadere be- vestiging der gruwelen af te wachten. Bevatten de geruchten waarheid, dan mag men terecht spreken over Mexico als van een onbeschaafde natie, als van een wilde- m a n s 1 a n d BuifenBaoid VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING Belgie niet herkozen als Raads- lid. Canada, Cuba en Fin land gekozen. Perzi'e niet tevre- den over de samenstelling van den Raad. Een Oekrainsehe delegatie te Genhve. Men zal zich herinneren, dat Belgig, aan de beurt zijnde voor aftreding als niet-per- monent lid van den Vol'k enbon dor a adj po gingen had aangewend herkozen te woraen als zoodanig, hoewel een herkiezing niet reg- lementair geoorloofd is. Aanvankelijk ver- keerde men in de meening, dat Belgie groo te kans van slagen had, omdat velen het in 't algemeen belang achtten dit land, dat een afzonderlijke positie inneemt als oud-oor- logvoerende mogendheidl, wel te herkiezen. Gedurende de laatste dagen daalden de Belgische papieren echter aanmerkelijk en 't resultaat is dan ook geweest, diat gister door de tegenwerking van de landen die zelf op een zetel hoopten, Belgie geketst werd. Van de 48 staten, die aan de stemming deelnamen verklaard'en er zich 29 voor her, keizing en 19 tegen. De vereischte meerder- heid was dus niet behaald1, zoodat Belgie den Volkenbondsraad verlaten moet. Vanderveldle verklaarde claarna te meenen, dat deze niet herkeizing niet aan antipathie geweten moet worden, doch aan principi- eeele overwegingen. Belgie zal dan ook met denzelfden ijver de Volkenbondsbelangen blijven dienen. Hierna werden Canada, Cuba, en Finland als niet-permanent lid van dien Volkenbonds raad' gekozen. Dantziger vraagstukken. Na de rede van Vandervelde kwamen een aantal Dantziger vraagstukken aan de or- de. Het voornaamste was Dantzig's eisch tot verplaatsing van het Poolsche munitiediepot van de Westerplaat. De juridische commis- sie, die hierover rapport moest uitbrengen, heeft eerst de principieele vraag beantwoord of de opheffing van een vroeger raadsbesluit geoorloofd is. Deze vraag is bevestigend be antwoord voor het geval dat er nieuwe om- standigheden aangevoerd worden, die bij het nemen van het radasbesluit nog niet beston- den. De beslissing nopens Dantzig's eisch is daarmee echter nog niet ingewilligd, aange- zien de commissie om formalistische redenen tot het besluit is gekomen, dat Danitzig zijn voorstel eerst weer bij den Volkenbondscom- missaris prof, van Hamel aanhangig meet maken. De beide andere geschilpunteni, n.l. de ex- territorialiteit van de Westerplaat en het recht van Dantziger burgers, die in dienst zijn van de Poolsche spoorwegen, om zich te bercepen op de Dantziger rechtspraak, zijn op voorstel van Stresemann nog enkele da gen aangehouden, met dtien verstande, dat beide punten nog in deze zitting, maar dan door den nieuwen raad zullen behandeld worden. Oekralnische delegatie te Genlve. Te Geneve is aangekomen een, Oekrafnl-. sche Rationale delegatie onder leiding van den vroegeren staatssecretaris Perfatsky Deze zal aan dent voorzitter van de Volken- bondsvergadering een door dr. Petroesife- witsj. president van den Oekrai'nischen Na tion,alen Raad, geteekend memorandum ter hand stellen. In dit memorandum wordt geprotesteerd tegen het feit. diat 8 millioen Oekrai'ners, on- danks het zelfbeschikkingsrecht der volken. onder Poolsche Roemeensche en Tsiecho- Slowakijsche heerschappij moeten leven. In het memorandum wordt gezegd, dat ge- noemde staten de West-Oekraniens onder- drukken en dat zelfs het recht der minder- heden op bescherming voor hen geen toe- passing viindt. Ten slotte wordt voor de Oekrai'ners autonomic geeischt en herzie- ning van de bepalingen, waardoor zij tegen hun wil onder de heerschappij van andere staten zijn gebracht. Perzil wenscht Aziatisch lid. Nadat de verkieztng der niet-pemxamente Raadbleden had pleats gehad,, verklaarde de Perzische gedelegeerde, diat hij er ditmaal van afgezien badl de verkiezing voor den Volkenbondsraad nog meer te compliceeren Hij wenschte echter te constateeren, dat ook thans weer hoofdlzakelijk vertegenwoordi- gers der Am er ikaansch-Europeesche cultuur in den Raad zitting hebben en hij behield zich het recht voor, het volgendi jaar iemand candidaat te stellen, die tot die Aziatisch- Mohammedaansche cultuur behoort. De handel in blanke slavinnen. In de vijfde commissie werd gister de han del in bianke slavinnen behandeld, waar bij de Ned1, gedelegeerde Mevr. Kliiijver een be- langrijke rede hield over deze kwestie. Zij btoogde, dat de bordeelen de groote oorzaak van het kwaad zijn en sprak de hoop uit, dat de staten, waar ontuchthuizen nog geoorloofd zijn, aan dien toestand spoe dig een einde zullen maken. De Duitsche gedelegeerde verklaarde, dat na October in Duitschland alle bordeelen zullen worden afgeschaft. ONTWAPENTNG EN VEILIGHEID. Geruchten over een voorstel-Briand In Britsche kringen doet het, tot dusver on bevestigde, gerucnt de ronde, dat Briand voor het einde der thans bijeen zijnde Assem blee een nieuw voorstel zal indienen. Dit zou tot strekking hebben, alle aanhangig ge- maakte voorstellen voor het sluiten van een veiligheidspact te laten varem, mits d'e huid'ige Assemblee accoord gaat met de opstelling van een nieuw protocol, voor te leggen aan de in 1928 bijeen te roepen negende "Volkenbonds vergadering, te zamen met een volledige ont werp-omtwapeningsconventie. CHINA. BAN1DIETENOVERVAL TE PEKING. Een der bandieten onthoofd. De Chineesche tooneelspeler Meilang Fang, die steeds vrouwenrollen vervult, werd aan een intiem, gezeliig diner, dat hij in zijn bui tenhuis aan eemgen van zijn viienden gaf. onaangenaam verrast door de komst van drie gewapende bandieten, die een bedrag van 50.0i(X) dollar eischten. Een der gasten, een Chineesch journalist, bood- aan als onderhan- delaar op te treden. Hij hield de bandieten tot het aanbreken van den dag aan die praat, Toen namen zij1 eindelijk genoegen met een cheque van 20.000 dollar. Intusschen was he' echter een der gasten gelukt de politie te waarschuwen, die het huis omsingelde. Een hevig vuurgeveoht volgde, waarbij de aanvoerder dler bandieten werd gedood, de twee andieren konden echter ontsmappen, na dat zij nog den journalist hadden doodge- schoten. Een van de twee werd later gevangen genomen en voor het huis van den acteur onthoofd, waarna zijn hoofd! in een ijzeren kooi werd tentoongesteld. Den geheelen dlag trok een diehte menigte langs't huis van den acteur om het gruwelijke sdhouwspel gade te slaan. E>e acteur heeft besloten uit dlankbaarheid den familieleden van den vermoorden journa list een lijfrente te verleenen. DUITSCHLAND. DE REGELING MET DE VORSTEN- HUIZEN. Sedert het begin van dit jaar heeft Pruisen aan het vroegere vorstenhuis een bedrag van 2.200.000 mark uitbetaald. De Pruisische staatsregeering stelt zich op het standpunt, dat na de misiukking van de desbetreffende rijkswet een regelirig slechts langs den weg van afkoop mogelijk is, waarvoor men een basis van 121/?. pet. wil vaststellen. Volgens het Berl. Tagehl. is te verwachten, dat de Pruisische staatsregeering, aan den landdag, die op 11 October bijeenkomt, een wetsont- werp in dezen zin zal voorleggen. FRANKRIJK. MILLER AND CONTRA MOSKOU. Erankrijk meet met de Sovjet spreken. Milleramd, de voormalige president der republiek, die zich candidaat heeft gesteld voor den Senaat bij de tusschentijdsche ver- kiezingen in het departement Orne, heeft zijn verkiezingscampagne heden te Alen^on ge- opend met een heftigen aanval op het commu- nisme. Hij noemde de Sovjet-ambassade te Parijs het boofdkwartier der revolutie en eischte van de regeering, dat zij den Sovjet- gezant zijn paspoort zal overhandigen en den Fransehen gezant te Moskou zal terugroepen Die noemde hij den eenigen maatregel, waar door men een slag aan het communisme kan toebrengen. Er mag geen sprake van zijn, dat een methode wordt gevolgd, waarvan Frank- rijk de dupe wordt, namelijk door de Sovjet- regeering te vragen in plants van Rakofski een anderen vertegenwoordiger der derde in- ternationale te zenden, hetgeen de Sovjet- regeering maar al te gaarne zou doen.'omdat dit voor haar het gemakkelijkste middel is om uit de moeilijtoheden te komen. Er is geen andere oplossing, aldus Mille- rand, dan een breuk. Het heeft geen zin in prachtige redevoeringen te verklaren, dat het communisme onze vijand is. De daad moet bij het woord gevoegd1 worden en dat heeft de regeering niet gedaam JAPAN. DE WERVELSTORM. 400 lijken geborgen, vijfhonderd visschersvaartuigen vergaan. Volgens de berichten uit het geteisterde gebied op het eiland Kioe-Sjioe, wordt daar door 3000 man troepen meegewerkt met de plaatselijke organen aan het zoeken naar slachtoffers van de ramp. Er zijn tot nu toe 400 lijken geborgen. Ter hoogte van de kust van Nagasaki zijn 500 visschersvaartuigen vergaan. Er zijn 25 visschers verdronken. In de warmwaterbadplaats Kawatje zijn 12 hotels door overstrooming totaal vemield. AMERIKA. LANGS DEN SPOORWEG IN MEXICO. Telegraafpalen als galgen. Naar een telegram uit Nogales meldt, heeft het persomeel van een trein, die Woensdag nadit Guyamas in den Mexicaansche staat Sonore binnenkwam, medegedeeld, liangs de spoorbaan in den staat Nayarit aan boomen en telegraafpaien 38 lijken te hebben zien hangen. Men gelooft, dat dit de lijken zijn van oolamgs gevangen genomen bandieten. Programma van Vrijdag 16 tot en met Donderdag 22 September. Theater Cinema Americain. Hoofdnummer: De Garde-Luitenant. Pa ramount-film in 7 acten. Hoofdrol: Adolphe Menjou. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Hoofdnummer-. Droomkoninkje. (Heyer- mans). Hoofdrollen: Henkie Klein en Willem van der Veer. Victoria Theater. Hoofdnummer: Na de parade. (De laatst overgeblevenen). Geschiedenis uit den groo- ten oorlog. Hoofdrollen: Edua Best, Rex Davies en let paard Jack. ORGELBESPELING. Gisteravond heeft de heer Jam Zwart de laatste orgelibespeling in de Groote Kerk ge- gegeven. Voor dit seizoen althans. want de oelangstelling van het publiek is dezen zo- mer van dien aard geweest, dat de kunste- maar het volgendi jaar in de zomeranaamden wel weer een nieuwe reeks zal aanvangen De belangstelling voor deze concerten is zichtbaar groeiende, zich ook uitende in 'n enkel ingezonden stuk in de Alkmaarsche Courant, en in brieven aan den concert- gever gericht. Het laatste programma zou gevuld word'en met numme-rs door het pu bliek op te geven, doch de llijst der verzoek- nummers werd zoo uitgebreid, dat er in- plaats van een, twee programma's van ge geven moesten wooden. We kunnen nu ook wel zeggen, dat de orgekoncerten van den heer Zwart burger- recht hebben venkregen en er velen zullen zijn, die ze niet gaarne meer zouden willem missen. Op dezen laatsten avond werd uitgevoerd1: van J. S. Bach, de Dorische Toccate en het Adagio in de kleine terts, van S. de Lange „Carilion*' en voorts „Al'legretto grazioso" van Tours, ..Allegro Vivace" van Widor, „Doodenmarsch en Engelenzang" van Guilinant, „Andante con Moto" van Pom- per, en van den heer Zwart zelf Hymne over Ps. 75, vers 1, ..Andante religioso" over Ps. 25, vers 2, en Finale en Koraal (Evange- lisch Gez. 4, vers 1). Hoe de heer Zwart die stukken ten uitvoer brengt, hebben we zeker niet meer te zeggen, zijn meesterschap op het koninklijk instrument is genoegzaam bekend. Waard e heer Zwart, tot volgenden zomer. A. K. Provincial! nieuws UIT ST. PANCRAS Vergadering van de voetbalvereeniging „Vrone" op Woensdag 14 Sept. ten lokale van den heer H. Gerritsen onder leiding van den heer C. Kloosterboer. Medegedeeld werd, dat de competitie zal aanvangen met een wedstrijd tegen N. V. V. I te N. Niedorp, terwijl het 2e elftal tliuis speelt tegen N. V. V. II. Besloten werd het entree-geld voor nieuwe led en te verlaoen op 0.50. s Indeeling voor het Ie elftal: S. D. W. I, Alkmaar II, Schoorl I, West-Frisia III, Hol- landia IV, Hoom I, N. V. V. I en Vrone I. Indeeling 2e elftal: Alkmaar III, Heiloo II, N. V. V. II, D. T. S. Ill, Hoogkarspel I, Ale. Victrix V, Schoorl II en Vrone II. Nog werd besloten overblijvende leden, welke enkele malen meespelen, per keer con- tributie te laten betalen. Na eenige huishoudelijke besprekingen. volgde sluiting. MET GROOT-VERLOF. Op 24 September a.s. worden de herha lingslichtingen der Infanterie in het gemot van groot-verlof gestelcL I Imtooiisieilig nnemer Autogarage^

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1