L. Frankeaberg, Alkmaar, firmanten zoehfen steun hi} den Hoogen Raad en weigerden de Weeskamer in de ge legenheid te siellen het Nederlandsche vermo- gen te inventariseeren. De Hooge Raad deelde de meening van het Indische lichaam en vernietigde de Am- sterdamsche faillietverklaring. Voornamelijk twee argumenten kwamen te berde. De we- derkeerige gelijkstelling van Nederlandsche en Indische vonnissen is uitgesproken in de Indische Staatsregeling (die in 1925 een ge- lijkluidende bepaling in het Regeeringsre- glementverving) en deze zou slechts voor In die, niet voor Nederland gelden; er zou een Nederlandsche wet noodig zijn, om dit voor- schrift ook hier van kracht te maken. De Hooge Raad wilde van deze redeneering niet weten, omdat de bepaling afkomstig is van den Nederlandschen wetgever en naar in- houd en strekking bestemd is om ook hier te lande van kracht te zijn. Voorts werd aange- voerd, dat het artikel in geen geval op fail- lissementen slaat. Het spreekt alleen van de ten uitvoerlegging van vonnissen en de wer- king van een faillissement dmvat veel meer dan dat. Maar ook dit houdt geen steek vol gens onzen hoogsten rechter: het vonnis van faillietverklaring brengt zoowel hier als in Indie mee een gerechtelijk beslag op het ver- mogen van den gefailleerde ten behoeve van zijn schuldeischers en wordt ten uitvoer ge- legd volgens de speciale regels van het fail- lissementsrecht. Door deze beslissing is thans gelukkig ook in de practijk de zoozeer noodige „eenheid van het faillissement" gewaarborgd. Ziet ge muggen, lang van pcot, Aarzelt niet maar slaat ze dcod. Bin&enland KINDERMOORD. Het O. M. bij de Bossche rechtbank eischte 6 maanden gevangenisstraf tegen de onge- huwde moeder M. P. M. W., 21 jaar wo- nende te Bergen, Limburg, zonder beroep, ierzake dat zij op 22 April 1927 aldaar haar pasgeboren kind van het leven heeft beroofd door het in een in den gierkelder uifmonden- de privaat te werpen. RUSSISCHE TOESTANDEN OP URK. Blijkens een te Hoorn voor den kanton rechter behandelde zaak is Urk een tweede Rusland. Het huis van den sigarenfabrikant aldaar had op 27 Mei bezoek gehad van drie Ur- kers, die eerst voor de woning hadden getierd en na een vergeefsche poging om de wor d-cur te borbardeeren, de achterzij van het huis hadden belegerd en ook de woning van den buurman. De sigarenfabrikant en zijn buurman waren er tenslotte op uit gegaan om de woestelin- gen, die het in het hardloopen moesten af- leggen van hen, op gevoelige wijze aan het Verstand te brengen, dat ze dergelijke bele- geringen moesten nalaten. De drie verdachten waren ter haringvangst en dus niet verschenen. De kantonrechter vroeg of er otitevreden- heid heerschte over de aanwezigheid van een Sigarenfabriek daar. In het begin ging het zoo goed. Een getuige, die o.m. meedeelde, dat kort geleden een paar honderd ruiten van de fa- briek waren ingegooid, kon er alleen dit van zeggen, „dat Urk een tweede Rusland was". Het toezicht is er zeer slecht, er is maa-r 6en veldwachter. Ook bij den officier van justitie was al eens een klacht ingediend, maar het help niet veel Men kon's avond's kwalijk rustig in huis zitten. De 23-jarige Urker, die mede getuige was, bevestigde het relaas van den eersten ge- tuigje en antwoordde op een vraag van den kantonrechter, waaraan bij die baldadighmd toeschreef, dat een Urker nu eenmaal een hekel aan vreemde menschen had. De drie verdachten werden ieder, overeen- komstig den eisch van den ambtenaar van •het O. M., tot 15 boete veroordeeld. DIEFSTALLEN IN EEN Z1EKENHUIS De arrondiasementsrechtbank te Rotterdam heeft den apothekersknecht wegens diefstal van alcohol in het ziekenhuis aan den Cool- singel veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf, terwijl de heler van den alcohol, die zich tevens aan verduistering van watten zou heb- ben schuldig gemaakt,tot acht maanden ge vangenisstraf werd veroordeeld. Tegen ieder der verdachten was twee jaar gevangenisstraf geeischt. plaatst Uwo advertenties in alle binnen- en buitenlandsche bladen zonder prijsverhooging Geheimhouding wordt gegarandeerd. FORENSENBELASTING. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de in de Gemeen- tewet gestelde regelen omtrent plaatselijke belasting. E>e meeste wijzigingen betreffen de forensenbelastingen. De voornaamste is die, volgens yelke de belasting der woonforensen (buitenplaats bezitters) wordt los gemaakt van de plaatselijke inkomstenbelasting, en tot eene afzonderlijke, facultatieve belasting ver- heven. De belasting kan worden geheven naar den duur van het verblijf, naar de huurwaar- de der gemeubileerde woning of naar andere bij de verordenimg vast te stellen grondsla- gen. GELUKSTELEGRAMMEN. In de maand Juli werden 11732 Ge- lufctelegrammen verzonden, bestemd voor 't binnealand en 288 voor het buitenland, ter wijl vanuit het buitenland en de Scheepssta- tions 273 geluktelegrammen verzonden wer den. Hiervan waren bestemd voor: Amster dam 2387; Rotterdam 1110; 's Gravenhage 1155; Alkmaar 74; Arnihem 292; Breda 112; Deventer 83; Dordrecht 111; Eindhoven 95; Groningen 221; Haarlem 313; 's Hcrtogen- bosch 129; Hilversum 133; Leeuward'en 117; Leiden 102; Maastricht 119; Middelburg 39; Nijmegen 197 Tilburg 156; Utrecht 313; Zutphen 55; Zwolle 91; overige kantoren in een totaal 4889. KORTE BERICHTEN. Te Oosterhout is ingebroken in de N. V. Ned. Zeemlederfabriek. Er is voor een vaarde van 1000 aan zeetnleer ontvreemd. Pppyinciaal nsegfwo UIT ursem7 Woensdagavondi had ten huize van den heer S. de Goedei, cafe „Halfweg" alhier de slotvergadering plaats van de feestcomite's ter viering van Koningininedag. Aanwezig waren van de Wilhelminavereeniging 9 per- sonen en van de Jongeliedenvereeniging 10 personen. Door den penningmcester, den heer A. J. Buys, werd rekening en verantwoording gedaan. De ontvangsten hadiden bedragen 366, en de uitgaven 352, zoodat er een saldo was van ongeveer 14. Er .was nog een rekening nagekomen, doch deze kon niet betaald worden. Door de jongelieden- vereeniging was er een batig saldo van on geveer 25, terwijl zij tevens f 100 had af- gediragen aan de Wilhelminavereeniging. Door de beide voordeelige saldo's te ver- eenigeu was men in slaat de rekening te voldoen en bleef er nog een klein saldo over De voorzitter benoemde de heeren Spaan en Lenting tot commissieleden, belast met het nazien der rekening. Deze bleek volkomen in orde, waarom de penniugmeester onder hartelijken dank voor zijn correct beheer ge- dechargeerd werd. De voorzitter dankte on der een hartelijke toespraak zijtn medeieden voor de ondervonden steun bij de feestelijk- heden en hoopte, dat wanneer het Augustus- klokje 1928 luidde, niemand zich door moe der de vrouw zou laten be'invloeden, thuis te blijvep, doch alien op hun post zouden zijn, om wed^rom een uitvoerig programma en zoo afwisselend mogelijk samen te stel len. Ook de burgemeeater, ter vergadering aan wezig, hfacht alle leden zijn .hartelijken dank voot hetgeen gepresteerd was en voor de groote eensgezindheid en prettige sarnen- werking. Het trof sp>r., dat de commissie leden zoo verbazend zuinig voor hen zelf waren geweest Een kleine versnapering kwam de heeren toch wel toe en zufks vond bij alien instemming. Ook de kastelein liet zich niet onbetuigd en men bleef nog eenige uurtjes gezellig bijeen, afgewisseld door leuke voordrachten, muziek en zang. De heer P. J. Oudejans zorgde voor piano- muziek, terwijl de heeren. Bakker, Jb. Vet en J. Overboom aardige voordrachten hielden, die zeer in den smaak vielen. Daarna keerden alien voldaan huiswaarts. Na verkregen toestcmming om de be- schikking over de oude kerk zal de Vrijwil- lige Lanidstormcommissie haar jaarl'ijiksche schietoefeningen wederom aanvangen en wel de eerste op Dinsdag 20 September a.s., des a vond van 7 tot 9 uur, oude tijd. De plaat selijke wedistrijd zal gehouden worden op 15 November en de Verbandwedstriid op 29 November a.s., telkens van 7 tot 9 uur. UIT ZIJDEWIND. Ter gelegenheid van de kermis alhier, die Maandag, Dinsdag en Woensdag gehouden werd, hadden volksfeesten plaats. Maandag werd optocht gehouden, geen groote deelname, hoewel er eenige mooie Rum mers waren. Verdeeld in 3 rubrieken. le prijs, Speelclub, dames: Tr. Wit Jz, Alie Roosendaal, Aaf je Out,. Marie Hoedjes 2e prijs, Theetuin, famiiie Roosendaal, Ver- laat. 3e prijs, Kampleven. 4e prijs, Winter. De prijzen bestonderi utf kunsi voor werpen 2e Rubriek. le prijs, Roodkapje, kind'eren G. Groen en H. Groot. 2e prijs, Klooris en Roosje, P. Tromp Jzn. en N. Ruiter. 3e Rubriek. le prijs, Bedelaressen, Corn, van Baar en Ali Tesselaar. 2e prijs, W. van Trienen en anderen. 's Middags om 2 uur werd hinderniswed- loop voor meisjes van 1316 jaar gehouden Hdervoor hadden zich een 27-tal deelneem- sters opgegeven. De uitslagen hiervan zijn ons niet bekend. Dinsdag werd ringsteken op fietsen gehou den voor jongens, waarvoor 26 deelnemer.s waren. le prijs P. Broersen Kz., 2e prijs C. Stade- gaara. 3e prijs J, Keesom, 4e prijs W. Poot. 's Middags om 2 uur blaastrappen voor mannen, 30 deelnemers. le prijs W. Zijdewind, 2e prijs J. Slijker- man, 3e prijs G. Ligthart, 4e prijs Jb. Ber- hout. Verder tonrollen voor dames, hiervoor wa ren 32 deelneemsters. le prijs mevr. E. van LeeuwenBekker, 2e prijs mevr. MooiJong, 3e prijs mej. A. Out, 4e prjjs mevr. Beemsterboer—Quax. Woensdag 3 uur, prijsdansen voor jonge paren, 23 deelnemende paren. le prijs T. Tromp—N. Ruiter, 2e prijs Bern. SmitAli Roosendaal, 3e prijs W. Bleeker— Rika Zirt, 4e prijs C. VeldmanTr. Karsten. Alle pi'ijZen bestonden uit kunstvoorwer- per.. De feestcommissie kan met voldoening op haar werk terugzien. In del zaal van den heer O. Ligthart trad Dinsdagavond de humorist L. Peelen op en in het cafe van den heer Pepping op denzelf- den avond de heer Daan Pool. UIT HEILOO. Men schrijft ons: Heiloo krijgt een concertzaal! Dat zal menigeen, die den laatsteu tijd met eenige belangstelling de dikwijls heftige be- spreicingen omtrent het al of niet bouwen van een concertzaal in ons dorp, gevolgd heeft, op't eerste oogenblik wel wat ongeloofwaaT- dig voorkcmen en zeker zullen weinigen ver- wac'ht hebben dat't initiatief om over te gaan tot den bouw van een concertzaal zou uitgaan van den heer C. Nap, eigenaar van „De Rus- tende Jager". Gisteravond waren wij door de welwillend- heid van bovengenoemden heer in de gelegen heid om de teekeningen te zien en deelde de heer Nap ons enkele bijzonderheden mede over de nieuw te bouwen zaal. Wij kunnen niet anders dan vol lof en bewondering zijn ten opzichte van de grootsche plannen en met minder ten opzichte van den ondernemings- geest van dezen heer, want iedereen zal dade- lijik moeten toegevan, dat het een heelc onder- neming is, in ons dorp zoo'n groote zaal te bouwen, alhoewel er zeer zeker behoefte aah bestaat. Verschillende malen toch is reeds ge- bleken, dat de tegenwoordige te klein is, om aan de stijgende behoefte wat overigens voor onze gemeente een goed teeken is te j voldoen en het is meer dan eens noodig ge weest, een herhaling te geven van een uitvoe- ring ten einde geen bezoekers teleur te stellen Daarom zulilen, naast vele anderen, vooral de verschillende vereenigen, zooals onze twee bloeiende- tooneelvereenigingen, onze zang- vereeniging, ons fanfarecorps, dat zich na een moeilijike periode weer geheel en al her- steld heeft getuige de aankoop van nieuwe instrumenten en last not least onze jonge, kranige gymnastiek-vereeniging, dit verblij- dende nieuws zeer zeker toejuichea De nieuwe concertzaal zal gebouwd worden achter de tegenwoordige en wel loodrecht op deze. De lengte zal bedragen 25 M. en de breedte 10 M. Van die 25 M. gaat af 7 M. voor het tooneel, dat dus een oppervlakte zal hebben van 70 M2. Dat dit op ziehzelf al een groote verfcetering is het oude tooneel dat toch ook tameiijk ruim is heeft een oppervlak te van 55 M2. behoeft zeker geen betoog en vooral de tooneelvereenigingen die hier in de toekomBt gaan spelen, zullen met vreugde dit feit constateeren, vooral wanneer daar nog bijkomt dat er twee losse kleedkamers ge bouwd zullen worden en dit tooneel te berei- ken zal zijn door een deur van buiten af. De nieuwe zaal zal plaats bieden aan ongeveer 400 personen, terwijl de tegenwoordige slechts 250 plaatsen telt Door harmonicadeuren zal de concertzaal kunnen worden verdeeld in 2 kleinere zalen, terwijl de huidige zaal gesplitst wordt in een eetzaal en cafe. Verder is een belangrijke ver- betering de bouw van een vijftal logeer- kamers, zoodat „De Rustende Jager" in de toekomst ruimschoots gelegenheid biedt voor pension. Het ligt in de bedoelirtg van den heer Nap om zoo spoedig mogelijk met den bouw een aanvang te maken, dus zoodra de goed ken- ring van B. en W. verkregen is. Waarschijn- lijk zijn wij aan't eind van dit jaar reeds in 'tbezit van een concertzaal, die in de toe komst, naast ons nieuwe raadhuis, een sieraad zal zijn voor Heiloo. 't Is dan ook te hopen dat de heer Nap de volledige medewerking zal ondervinden van iederen Heilooer, die het wel meent met ons dorp en die met genoegen den blcei en vooruitgang constateert en hier- aan medewerkt. Wij feliciteeren den heer Nap dan ook van harte met z'n plan, dat zeker niet weinig zal bijdragen tot den groei van ons mooie dorp! UIT SCHAGEN. Voor den fokveed'ag alhier zijn aangege- ven ruim 300 runderen, 200 schapen en 50 vette koeien, alle ingeschreven. Het bestuur besloot, dat de deskundige jury zal bestaan uit personen buiten de province Noordhol- land De beer A. Slikker, commissionnair in vee alhier, bracht met 2 Fransche kooplui een bezoek aan Friesland, tot aankoop van stam- boekvee. Gekocht werden 28 kceien en 1 pinkstiertje voor prijzen, de koeien van 900 tot 1400, liet stiertje voor 1000. Aan de LandbouwhuishoudSchool al hier zijn de eerste diploma's uitgereikt voor het met succes doorlcopen van den 5-jarigen cursus. In aanmerking daarvoor le.vamen G. Kossen, A. Hcogschagen, A. Grootes, J. van der Hagen, G. Geel en N. Lap alhier, L. Bakker, M. Grin en G Wit te Barsinger- horn, J. Stuij en N. Visser te Winkel en L Voutter te Nieuwe-Niedofb. Ete voorzitter van het'bestuur der vereeni- ging voor landbouw huishoudonderwijs, de heer G. Nobel te Lutjewinkel, reikte met een toepasselijk woord' in tegenwoordigheid van leden van het Bestuur, de diploma's uit. UIT ST. PANCRA5. Ter opening van het seizoen kwam de damvereeniging D. O. S. Donderdag ter ver gadering bijeen in het clublokaal, onder lei- ding van den heer Madderom. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter het verscheiden der gevallen leden geddren- de het zesjarig bestaan der vereeniging. Te vens werden de beste wenschen geuit voor het herstel van het bestuurslid' Koelemeij. Volgde jaarverslag van den secretaris, waaruit sprak een opgewekt clubleven. Het verslag van den penningmcester gaf een ontvangst van 106 met inbegrip van het saldo van't vorige jaar, tegen eea uit- gaaf van 93.46. De aftredendc bestuursleden, de heeren Madderom en Siijker, werden bij acclamatie herkozen. Nog werd een wedstrijdprogramma voor het komende seizcen vastgesteld Ook werd' een bespreking gehouden over de competitie- indeeling, waarna sluiting volgde. fCtasnst ISADORA DUNCAN. Wij meldden Donderdag onder telegram- men den noodlottigen dcod van de beroemde danseres Isadora Duncan. Hieronder laten wij een korte levensbe- schrijving volgen: Isadora werd in 872 in Amerika geboren, te San Francisco. Haar vader was archeo- loog, kunstkenner en dichter. Hij had zijn za- ken te San Francisco, maar ging, zoo vaak hem dit mogelijk was naar Griekenland, ont stof te vinden voor zijn gedichten, waarin hij de Helleensche schoonheid bezong. Haar moeder was musicienne en werd als zoodanig in San Francisco zeer gewa'ardeerd. Isadora groeide dus wel op in een omgeving, welke ten goede kwam aan haar kunstzinmge nei- gingen. Op zeer jeugdigen leeftijd placht zij zich reeds in haar kamer op te sluiten, om daar door rhyt'hmische bewegingen uiting te geven aan haar gevoelens en gewaarwordingen. Door dansen in dfe hoogere beteekenis van het woord1, d.i. door rhythmische mimiek met het geheele lichaam. Haar moeder begreep haar en liet haar op een kleed van dierevellen lustig rondhuppe- len, terwijl zij voor haar speelde. Zij wilde niet gekleed gaan als andere meisjes, enkel losse kleertjes wou zij dragen. Haar moeder gaf haar ook daarin haar zin en haar vader moedigde haar aan. Toen zij 16 iaar was haar vader was in- middels overleden en er moest geld verdiend worden vormde haar moeder met de vier kinderen, twee zoons en twee dochters, een Duncan-gezelschap. Later, toen zij gevoelde, dat zij zich geheel aan haar kunst moest ge ven, ontbond zij naar de Telg. meldt het ge- zelschap en reisde met haar moeder naar Chicago, waar zij optrad in particuliere salons, tot zij geld genoeg had om te New York verder te gaan studeeren. in Chicago zocht zij een beroemden impresario op, wien zij mededeeide, dat zij de dans kunst wi lde hervormen. Hij lachte, maar wilde zien wat zij kon en liet haar optreden. En zij had suc ces. Te New York danste en studeerde zij drie jaar en verdiende er een vrij aanzienlijk ver- mogen. Bij een brand in het hotel, waar zij met haar moeder en zuster woonde, verloor zij haar geld, costuums. manuscripten en dag- boek, kortom alles wat zij bezat. Van New York ging zij naar Londen, waar zij in particuliere salons danste en ijverig studeerde in het British Museum. Van Lon den waagde zij het naar Parijs te gaan, in hoofdzaak voor het Louvre-Museum. Na Pa rijs kwam Weenen aan de beurt daarna Boe- dapest. Tot dusverre was zij nog nooit in het publiek opgetreden in Europa. Dat durfde zij niet maar haar impressario bewoog haar het in Boedapest te beprceven, Het succes was groot en van daaruit begon haar zegetocht door Europa, die tijdelijk onderbroken werd door het stiohten van haar school te Griine- wald bij Berlijn, waar zij zich geheel wijde aan de opleiding van haar leerlingen. Later ging zij opnieuw op reis. In den oorlog had zij haar kunst en die harer leerlingen uitsluitend in dienst van het Amerikaansche leger gesteld. Het pavilion de Bellevue te Parijs, waar haar school toen gevestigd was, was afgestaan aan het Roode Kruis en haar leerlingen gaven voorstellingen in de hospitalen in Amerika. Na den oorlog, op 31 Juli 1919, werd het Pavilion de Belle vue aan de danskunst teruggeven en Isadora Duncan danste er opnieuw het werk van Chopin. In 1905 is zij voor de eerste maal in ons land opgetreden. Haar verschijning bracht hier te lande veel opschudding teweeg. 'Met dansen in Grieksch gewaad, met blooite bee- nen, was hier toen nog een groote nieuwig- heid. Na den oorlog danste zij in den Hot- landsche Schouwburg, in 1921. In 1921 noodigde de Sovjet-regeering haar uit, naar Rusland te komen en een school te Moskou te openen. Zij voldeed aan dit ver- zoek, maar keerde weldra diep gedesillusion- neerd terug. In den nijpendeten nood: heeft'zij de laatste jaren haar „Tempel van den Dans" te Parijs in stand moeten houden. Fi- nanrieele hulp van vrienden was tlaarbij haar eenige redding. Twee facto ren hebben in dit leven een groo te rol gespeeld. De eerste was het ontzettende ongeluk dat haar trof, toen haar beide kinde ren met hun gouvernante te Parijs met een auto te water reden en verdronken. De andere was haar huwelijk met den Russischen bolsje- wistischen dichter Serge Jessenin, veel jonger dan zij, een origineele en fantastische figuur, wiens heftig karakter echter zoo onophoude iij'k met het hare in botsing kwam, dat deze echt na korten tijd Werd verbroken. De on- zachte wijze, waarop zij herhaaldelijk uit diverse landen werd uitgewezen, is mede een der storende factoren geweest, die de rijpere jaren van deze stellig hoogbegaafde vrouw een keer deden nemen, die zich door zonder- ling optreden kenmerkte. HERMAN GORTER f- Naar het V. D.-bureau verneemt is de dich ter Herman Gorter in den nacht van Woens dag op' Donderdag overleden. In eeii der eerste jaargangen van ,,De Nieuwe Gids." de vierde; die in het najahr van 1889 begin te verschijnen deed Her man Gorter, Jong en vurig dichter, voor het eerst van zich spreken. De derde aflevering van diert jaargang had het eerste deel „Mei" gebracht en dit gedicht was zoowel een open- baring als een probleem. Dat deze, schijnbaar zoo weinig Hollandsche en toch in wezen door en door Hollandsche poczie heftige bestrij- ding zou vinden lag voor de hand. Maar Ge jongeren, die met Shelley en Keats opge- groeid v/aren, haalden den dichter van het Mei-lied geestdriftig in. Wiltem Kloos schreef reeds in de letterkundige kroniek van bet vol- gende nummer met opgetogenheid over deze ,,sdhatkamer van schoonheid, onuitputtelijk als de Natuur". Frederik van Eeden wijdde tcgelijkertijd een uitvoerige schouwing aan „Gorter's Verzen", waarin hij zich al bij voorbaat schrap zette tegen den storm die los- breken zou. Andere besprekingen volgden, ock een uitvoerige kroniek van Kloos waarin hij naar aanleiding van Gorter's een jaar later in het licht gegeven bundel „Verzen", de stel- ling verkondigde „dat kunst de allerindivi- dueelste expressie van de allerindividueelste emotie moet zijn." Het heeft hier weinig zin al deze bespre kingen, die toentertijd uiteraard strijdschrii- ten moesten zijn, in herinnering te brengen. Ete „Mei en de „Verzen" van Gorter schok- ten de lezers, die zich reeds vertrouwd begon- nen te voelen met de letterkundige beweging' door de „tachtigers" ingezet, opnieuw ;pp> Gorter scheen eentweede vernieuwing-lte brengen. ,,Mei", schreef Verwey in zijn liv- leiding tot de Nieuwe Nederlandsche Dicht- kunst „is vol van de zinnelijke bekoring van zee en land, water en hemel, bloeippn, vlinderen en vogelen, van alle jeugd en van alle schoonheid". En het is niet in de laatste plaats deze zinnelijke bekoring geweest, de verrukking over levensbloei en natuur, die het gedicht zoo spoedig en in zoo ruimen kring ponulair deed worden. Meer nog dan in ,,Mei" kwam het op de spits ged'reven individualisme van Herman Gorter tot uiting in de „Verzen", die later voor een gedeelte opgenomen werden in den bundel „De School der Poezie" ('97). En in dit individualisme kon deze poezie geen voe- dingsbodem vinden voor breedereu groei. Gorter wendde zich daarom tot de wijsbe- geerte. Hij verdiepte zich in de philosophie van Spinoza en vertaalde de „Ethica". Ook deed hij een poging bet wezen van „Spinoza's leer" in verzen uit te drukken. Men vindt zijn op Spinoza gei'nspireerde gedichten in het derde deel van „De school der Poezie". Hij had zich op dat tiidstip echter reeds tot de sociajistische theorieen van Karl Marx bekrerd, waarvan de inleiding tot dezen dicht- buridel duidelijik blijkt geeft. „De Nederland- scha poezie van na 1880," lezen wij daar welke kiemen voor eene hoogere zij ook in zich moge dragen, was burgerlijke poezie. Zij sprak gedachten en gevoelens der heerschen- de, maar ondergaande, klasse uit." Deze stel- ling werd omstreeks dienzelfden tiid nader uitgewerkt in zijn: „I<ritiek op de litteraire beweging van 1880 in Holland oorspronke- lijk gepubliceerd in't maandsdhrift „De Nieu- we Tijcf', dat mede door Gorter werd geredi- geerd. De later gepubliceerde socialistische „Verzen" in 1899 verschenen waren echter niet anders dan een zwakke nabloei van vrce- gere poezie. Daarna volgden groote gedich ten. Eerst „Een klein Heldendicht", (1906) en zes jaar later „Pan". Een nieuwen toon had de dichter niet vermogen te vinden en ver dere pubicaties van gedicliten zijn dan ooi achtexwege gebleven. Wel heeft hij zijn bun dels nog meer dan eens omgewerkt en de ver zen opnieuw gegroepeerd. In 1916 verscheei; een samenvatting van zijn werk in twee dee len. In de inleiding tot deze druk lezen wij' „In deze uitgave heb ik alle verzen verzamelc die tusschen 1890 en 1906 door mij werden geschreven, en die, als pogingen, tot een zeke- re hoegte van volkomenheid reikten. Ik spreek den ernstigen dringenden wensch uit, dat, in- dien ooit verzen van mij uit deze jaren worden herdrukt, zij alleen aan deze uitgave van 1916 zullen worden ontnomen." Voor het nageslacht zal Herman Gorter de dichter blijven van „Mei": Balder en Mei, dat was een sohoone droom en zoo men al niet het gedicht als geheel gd- nieten kan, men zal er altijd prachtige frag- menten in kunnen bewonderen. Fragmenten van gepassioneerde lyriek, van de elementaire kracht, die in een voor woordmuziek overge- voelig gemoed tot uiting drontg: ,yDe weemoed van het Mei-gedicht is deze: schrijft verwey in de Inleiding tot de Nieuwe Nederl. Dichtkunst" „dat inder- daad de zinnelijike schoonheid zich door d< ziel niet kan vereeuwigen. Mei is verganke lij'k. Balder alleen is eeuwig." En het is in dit gevoel van weemoed dat wf den dichter, die eens zoo onstuimig en sensi- tief den hartstocht voor de zinnelijke bekoring in de poezie van Holland uitstortte, willen herdenken. Een ding is droevig en maakt zacht geklaag Altijd om d'aarde been, een nevel vaag En luchtig om dat ljjf: 'tis wisseling Van zijn en niet zijn en dat ieder ding, Zielen en bloemen, drijven naar dat rijk Waar't wit en stil is Herman Gorter. zoon van Simon Gorter, werd in 1864 te Wormerveer geboren. Hij studeerde in de klassieke letteren en vestigde zich later te Amersfoort, waar hij leeraar aan het Gymnasium werd. Vergissen wij ons niet dan hebben de stemmingsvolle stille sin- gelgrachten van het oude stadje hem gei'n- spireerd tot den aanhef van „Mei". Later ves tigde hij zich te Bussum, waar hij zich ge heel aan de studie en de propaganda van het socialisme wijdde. Oneenigheid onder de lei- ders van de S. D. A. P. waren oorzaak, dat hij gei'soleerd raakte. In latere jaren was hij overtuigd communist. Hbl. Wij kunnen hieraan nog het volgende toe- voegen: De laatste jaren verbleef de heer Gorter te Bergen waar hij het eenzame landhuis in de Ver.brande Pan bewoonde. Vandaar wandelde hij dagelijks naar zee om zijn middagmaal in Bergen aan Zee te gebmiken. In de laatste jaren was hij lijdende aan een maagkwaal en het was zichtbaar, dat de dichter zeer achteruitging. Hij leefde de laat ste twee jaar op dieet. Sftaiisifie&fws VERBO'JWING ZAAK. De heer Herm. de Haan, sperialiteit in Borselinohoeden, heropendie hedenmiddag zijn in de Langestraat gevestigde zaak in heerenhoeden en heeren-modteartikelen. De winkel is volgens plannen van den heer R. de Vries, door den aannemer J Hiii- berts op keurige wijze gemodferniseerd. Het pui van teakhout, met een bijzonder fraai marmeren onderpui, voor welk onder- pui de firma Haker en Zwart een afzonder- iijk woord van lof toekomt, maakt, door de twee etalagekasten een keurigen indruk. Het portiek is voorzien van een mooie lati- taarn, ontwerp firma Koster, die ook het ont- werp maakte van het glas in lood boven de eialagekasten. De etalagekasten,, voorzien van eiken par- ketvloertjes zijn in alle opzichten af en dit mede door de modern aangebrachte verlich- ting van de firma Besteman. inwendig beanhvoordt de winkel, doordat alles overzichtelijk achter glas geetaleerd is, geheel aan het doe!. Reeds 10 jaar staat de heer de .aa aan het hoofd1 van deze bekende en vertrouwdc zaak, die voor 43 jaar door zijn vader werd opgericht. De laatste vier iaar exploiteert hij de zaak als eigenaar, zoodat hij wel over de noodige vakervaring beschikt en zeker het ge- wenechte vertrouwen deelachtig zal blijven. Het is wel opvallencl zooveel winkels, sinds de asfalteering van de Langestraat b beter aanzien hebben gekregen, vooral aan de Zuidtzijde der Langestraat, tusschen de Boterstraat en h?t Payglop is dit het geval, zoodat de asfalteering, riie de menschen ncod'zaakt zich langs de trottoirs voort te be- wegen, in dit opzicht ook van gunstigen in- vloed blijkt DE KO'N'INGINNEFEESTEN. Zooals wij gister reeds mededeeldeo, had Donderdagavond in de Harmonic de uitrei- king plaats van de prijzen, die op 31 Aug- behaald werden in de verschillende wedstrij- den, georganiseerd ter viering van den ver- jaardag der koningm. De volledige lijst laten wij' hier volgen: Zwemwedstrijden A. Dames, lfr den van de „Alkmaarsche Waterratten": eerste prijs mej. A. Madderom, lauwerkrans, aangeboden door den heer Janvier; tweede prijs mej. J. Koeman, medaille, aangeboden dOor het Gemeenlebestuur; derde prijs mej. G. Boulonois, medaille, aangeboden door het comite. B. Dames, niet-leden van zwemclubseer ste prijs mej. Soecker, medaille, aangeboden door mr. H. A. J. M. Kusters; tweede prijs mej. A. Soecker, medaille, aangeb. door het Comite; derde prijs mej. N. Prins, medaille, aangeboden door het Comite C. Heeren, veteraneu (ouder dan 30 jaar): eerste prijs J. Feldbeig, medaille, aangebo den door de Roei- en Zeilver.tweede prijs A J. Kloos, medaille, aangeboden door „Waterratten". D. Heeren, leden van de „Alkmaarsdie Waterratten eerste prijs C. de Groot, me daille. aangeb. door den voorz. v. d. Kamer van Kooph.; tweede prijs D. G. van Beek,

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 10