Alkmaarsche Gourant Wekelijksch Overzicbt •t" I Parijs che Brieven. Honderd Negen en Twlntigste Jaargang. Zaterda^ 17 September. Radio-hoekje Pinnenland Zondag 18 September. - Hilversum, 1060 At. 8.309.20 Kath. Morgenwijding. Mevr. M. Gerritsma Hen- driks, sopraan. De lieer H. Ramselaar, piano. Spreker: Paul A- M. Speet, seer, van de K. R. O. te Haarlem. 1. Hosanna, Granier, so praan. 2. Andante favori, Beethoven, piano. 3. Ave Maria, Marschner, sopraan. 4. De heer A. M. Speet, over: Ethische zijde van het Omroepvraagstuk. 5. Kirchen Aria, Stra- della, sopraan. 6a. Prelude in a mineur, Debussy, b. Jardins sous la pluie, Debussy, piano. 10. Dienst in de Ned. Herv. kerk te Naarden. Voorganger ds. H. H. Dorgelo H. V. P. Schoonderbeek, orgel. V. Schoonder- beek, fluit. Het Naarder kerkkoor. 1. Orgel- spel. 2. Votum. 3. Zingen Gez. 198 1 en 2. 4. Voorlezing: Matth. 6:19—23. Matth. 7 711. 5. Gebed. 6. Opgave tekst: Gaat in Uw binnenkamer, Matth. 6 6. 7. Koor- zang: Lied 293 1 en 2. 8. Preek le ged. 9. Zingen Gez. 194 1, 3 en 4. 10. Preek 2e ged. 11. Orgel en fluit. 12. Gebed. 13. Koor- zang: Lied 263. 14. Slotzang: Ps. 2 1. 15. Zegenbede. 16. Orgelspel. 12.301.30 N. O. V. Lunchmuziek door het John Beck-trio. John. Beck, viool. Tony Zorg, piano. Mich. Gompertz, cello. 1.302.(N. O. V.) Gau- serie door den heer G. Hellinga: De school moet het leven dienen. 2.4.30 (N. O. V.) Klassiek concert. Mevr. Marie EbensKop- pel, mezzo sopraan. Rich. v. HelvoirtPel, bariton. Het Hollandsche Sextet. Paul Fren- kel, piano. Jan Poolman, fluit. Jaap Stotyn, hobo. A. Witt, clarinet. Jacques Poons, fagot. Piet Veenstra, hoorn. 5.50 Dienst in de Ned. Herv. kerk te Weesp. Voorganger: Ds. Joh. Stehouwer. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 68 10. 3. Votum en Zegengroet. 4. Geloofsbelijde- nis. 5. Lezen: Openb. 3 1422. 6. Gebed. 7. Inleidend woord vcor de prediking. 8. Tekst: Openb. 3 20. 9. Zingen Ps. 7 en 8. 10. le ged. preek. 11. Zingen Gez. 63 2 en 5. 12. le ged. preek. 13. Gebed. 14. Zingen Ps. 95 4. 15. Zegen. 16. Orgelspel. 8 Persberichten en sportuitslagen. 8.10 Con cert door het A. N. R. O. orkest onder lei- ding van Nico Treep. Suzie Minden, piano. Sam Swaap, viool. Egb. Veen aan den vleu gel. In de pauze een causerie door Mr. Fry. Daventry, 1600 At. 3.50 Kamermuziek. F. Holding, sopraan. R. Palmer, bariton. R. Garbousova, cello. R. Robertson, piano. 5.40 Vertellingen uit het Oude Testament. 5.50 6.20 Kinderuurtje. 8.20 Klokkenspel van de Croyland Abbey. 8.35 Studie-kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Vesper-muziek. Orkest. De Wireless Singers en H. Williams, bariton. 11.05 Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 At. 1.05 Or- kestconcert. 5.05—5.55 Dansmuziek door de Homonyme Jazz. 8.50 Kinderhalfuurtje. 1.20—11.20 Dansmuziek. Orkest Mario Ca- zes. Langenberg, 469 At. 9.20—10.20 Kath. Morgenwijding. 11.20—12.20 Orgelconcert. I.20—2.50 Oi'kestconcert. 4.20—6.20 „Rhei- nische Flugtournier 1927", in Keulen. 5.20 —6.20 Mandoline-concert. 6.50 „Margare- the", opera in 5 acten van Gounod. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn, 484 en 566 At. 9.20 Morgenwijding. 11.50 Onthulling van het Tannenberg-gedenktee- ken door President Hindenburg 1.50 Veld- godsdienstoefening. 2.50 Koorzang. 5.50— 6.50 Orkestconcert. 8.50 Concert. Orkest en Josef Plaut, humorist. 10.50—12.50 Dans muziek Hamburg, 395 At. 9.35 Morgenwijding. II.50 Openluchtconcert. 3.20 Populair con cert. 5.50 Dansmuziek. 8.20—11.10 Orkest concert Daarna dansmuziek. Brussel, 509 At. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.35 Kamermuziek. 9.20 Kurhausconcert. 10.5011.20 Dansmuziek. Maandag, 19 September. Hilversum, 1060 At. 12.— PolitiebericE ten. 12.352.— Lunchmuziek door het trio D. Coronel, viool. J. Drukker, cello L Kap- oer, piano. 4.40—5.55 Kinderuurtje, ver- zorgd door Mevr. Antoinette van Dijk. 6.— 6.35 Nieuwe gramofoonmuziek. 6.30—7.— Lezing door Luitenant G. R. Koppen van soesterberg over zijn postvliegtocht naar Ne- derlandsch-Indie. 7.-7.45 Kamermuziek. Manus Monnikendam, piano. Douwes Braaisma, viool. 7.45 Politieberichten 8 10 Populair concert. Het A. N. R. O.-orkest on der leiding van Nico Treep. Jeanne Bacilek, 3opraan. Rich. v. Helvoirt Pel, bariton. 10.30 Persberichten. Daventry, 1600 At. 12.20 Daventry-kwar- tet en solisten, alt en piano. 12.20—2.20 Or gelconcert. 3.20 Het Eliseontrio en solisten sopraan, bas, bariton en piano. 5.20 Huis- houdpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgel- bespeling. 6.40 Radiobullet in. 6.50 Tijds., en nieuws. 7.05 Orgelbespeling 7.20 Dram, critiek. 7.35 Orgelconcert. 7.50 Engelsche kom. opera's Orkest en solisten tenor, sopraan en bariton. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Over de Volkenbondsverga- dering 9.50 Nieuwsberichten. 9.55—11.20 welsh' Vocaal concert. Kymric Koor. E. Arthus, zang. Mr. Jones, volksliedjes. D. L. Harries, zang. E. Gomer Lewis, mezzo so praan. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 At. 10.50— 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05 5.55 Dansmuziek. 7.50 Orkesfcon- csrt. 8.50—1.120 Operafragmenten. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 At. 1.30-2.50 Orkest concert. 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.25— 9.05 A. Wibbelt-avond. Gedichtenvoorlezing. 9.05 Lichte muziek door het Werag-orkest E. Grape, piano. 1.1—12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 At. 12.20— 8.05 Lezingen en lessen. 9.20 „Wiener avond." A. Fleicher, bariton. Dr. Nick, pia no. 9.20 Kamermuziek. Rose Triovereeni- fOhg. Hamburg, 395 At. 5.20 Lezing over Vo- lendam. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestcon- piano, sopraan, viool, viola, cello, hobo, cla rinet en fagot. 11.10 Sluiten. Brussel, 509 At. 8.209.20 Orkestconcert. 9.3511.05 Dansmuziek. Uit «nze Staatsmachine. BURGEMEESTER EN1 WETHOUDERS. De couranten hebben ons deze week op de hoogte gesteld van den uitslag der verschil- lende wethoudersverkiezingen, volgens wet- telijk voorschrift j.l. Dinsaag, den eersten Dinsdiag in September, gehouden. Aan die verkiezingen zijn natuurlijik, al dan niet na ruggespraak met de kiesvereenigingen, be- sprekingen tot het treffen eener overeenkomst omtrent de personen en de verdeelintr der ze- tels voorafgegaan. Alleen daar, waar geen accoord bereikt kon worden, konden dus ver- rassingen uit de bus komen. In alle andere gevallen stond de keuze vast. Met den bur gemeester vormen de wethouders samen het Dagelijksch Bestuur eener gemeente. Het wil ons niet overbodig voorkomen om, waar, tus- schentijdsche deraillementen buitengesloten eens in de vier jaren het college van B. en W. gevormd wordt, in deze bijdrage na te gaan wat de Gemeentewet van het Dage lijksch Bestuur der Gemeente zegt. Allereerst komt dan aan de orde de samen stelling van het college. De gewone tijd, ter verkiezing der wethouders, is de eerste Dins- dag in September. Alsdan treden alle zitten- de wethouders, ook de eventueel tusschen tij ds gekozenen, af. De aftredenden zijn dadelijk herkiesbaar, terwijl zij door den Raad en uit zijn midden benoemd worden, zoodat de wethouder, die bij de verkiezingen als raads lid uitviel, ook ophoudt wethouder te wezen Het aantal wethouders hangt af van het in woner-aantal eener gemeente. Volgens Arti kel 79 der Gemeentewet zijn in gemeenten van 20.000 zielen en daarbeneden twee; in die van meer dan 20.000 doch niet meer dan 100.000 zielen, naar goedvinden van den Raad, drie of vier; in die van meer dan IGO.OOO zielen vier, vijf of zes wethouders. Was vroeger het wethoudersambt een eere ambt, dat men naast eigen bezigheden waar- nemen kon, de uitbreiding der gemeentelijke bemceiing en de forsche intrede van de poli tick in den raad maakte den wethouder tot den eersten ambtenaar der gemeente. Dat bracht ruimere salarieering mede. Het ambt eischt niet zelden in de groote gemeenten den geheelen man en moet dus een volledig in- komen geven. In vele gemeenten is daaraan vaak verbonden een pensioenregeling. Met de vaststelling van het salaris is het een merkwaardige kwestie. Voor de wethouders wordt een jaarweddte, door Gedeputeerde Staten, den Raad gehoord, onder Koninklijke goedkeuring vastgesteld. De bedoeling dezer regeling zal wel geweest zijn den invloed van den Raad op de salarissen zoo beperkt mogelijk te doen wezen, opdat persoonlijke bevoordeeling of politieke drijfveeren uitge- sloten blijven. Toch is de vraag gewettigd of de Raad niet beter de salarieering kon vast- stellen onder goedkeuring van Ged. Staten. Bij de huidige regeling komen soms ook eigenaardige gevallen voor, waarvan hier een voorbeeld. Destijds besloof de Raad dier gemeente Nfjmegen te advi^eeren het salaris vast te stellen op 3500. Gedeputeerde Sta ten van Gelderland legden dit ad'vies ter- zijde, omd'at de wethouderssalarissen in Arnhem 5'000 bedroegen en beide plaafsen, wat inwoners-aantal enz. betrof, aan elkaar gelijk war-en. De he'lft van het inkomen wordt genoten als vast tractement. De over- blijvende helften worden samengevoegd en om de drie maanden tusschen hen verdeeld naar gelang van het getal der vergaderin gen door ieder in dien tijd bijgewoond1. De opzet, die bij het maken dezer fcepaling voor- gezeten heeft, is natuurlijk geweest een zoo getrouw mcgelijk bezoek der vergaderingen door de wethouders te bevorderen. Immers iedere verzuimde vergadering beteekent voor hen een geldelijk verites, behalve wanneer die afw-ezigheid wordt veroorzaakt door com- missien, hem als wethouder opgedragen, m. a, w. wanneer hij in dienst der gemeente afwezig was. Behalve de iaarwedde genieten de wethouders, onder welken naam ook, geen inkomen uit de g-em^entekas dan hetgeen ver bonden is aan een andere hem opgedragen openbare bediening. Als leden van den raad cchter deelen ze wel in het presentiegeld voor het bijwonen der raadsvergaderingen vast gesteld. Zelfs wanneer ze buitengewone op- drachfen in dienst der gemeente uitvoeren, het betreffend Kon. Besluit noemt als voor beeld het toezicht bij het cultiveeren van hei- degrond, mogen ze daarvoor geen belooning uit de gemeentekas ontvangen. De zittingstijd der wethouders is vier jaar, evenais de raadsperrode. Van een beno-eming zijn uitgesloten die leden, die lid zijn der rechterlijke macht (uitgezonderd) de rechters- plaatsvervangers), die ambtenaren van het openbaar ministerie zijn of van de griffie van eenig rechterlijk college; die hoogleer- aar of lector bij het Hooger Onderwijs zijn en die deurwaarder zijn en die ambtenaar zijn bij een Provincial Griffie. Volgens Art. 88 G. W. kunnen de wethou ders ten alien tijde hun ontslag nemen, maar zij moeten hun bediening blijven waar- nemen tot hun opvolgers gekozen zijn. Deze laatste bepaling kan tot eigenaajdige toe- standen aanleiding geven. Daarvan een re cent geval ter illustratie. De gemeenteraad van Rotterdam besloot tot een financieelen maatregel, die de wethouder van Finan-cien niet wilde uitvoeren, weshalve hij als wet houder bedankte. Bij de verkiezing voor een opyolger kon niet tot een geldige meerder- heid gekomen worden, weshalve die demis- sionaire wethouder zou hebben moeten blij ven en toch het besliut hebben moeten uitvoe- ren, wanneer hij daaraan niet ontkomen was door als raadslid! te bedanken. Nog typischer was een ander geval. In een gemeente met twee wethouders bedankten beide functiona- rissen. Successievelijk werden alle andere leden van den Riaad benoemd, die echter al leen werden benoemd om te kunnen bedan ken. De d'emissionaire wethouders riepen de beslissing van den minister van Binnen- landsche Zaken in, die besliste, dat boven- genoemd Artikel 88 gebiedend was en dus de functie door hen' bekleed moest blijven De wethouders nu staan den burgemeester bij hi- het bestuur der onderscheidene takken van de buishouding der gemeente. De verga deringen van' B. en W. gaan niet door, als de hejft der leden (waarschijnlijk wordt be- bestaat) niet aanwezig is. De burgemeester is voorziter van dit college, waarvan het reglement van orde aan de goedkeuring van den raad is onderworpeo. De besluiten moe ten worden genomen bij volstrekte meerder- heid van stemmen. Bij staking van stemmen over benoemingen of voordrachten beslist het lot, bij die, welke zaken betreft, beslist de stem van den burgemeester. De wethouders mogen niet aan stemmingen deelnemen, waar hun particuliere of fatnilie-aangelegen- hedem in het geding zijn, terwijl zij ook in de vergaderingen van B. en W., evenais de raadsleden in die van den Raad, de parle- mentaire onschendbaarheid genieten evenais de Burgemeester. Over de door de wet aan bet college van B. en W. opgedragen taak schrijven we een volgend maal. (Van onzen Parijschen correspondent). (Nadruk verboden). Palace-geneugten. Het is meer dan ooit de tijd der Amerika- nen. Van de tien menschen die voor het „Cafe de la Paix" zitten zijn er zeker acht of negen burgers van het droge land. Bij scheepsla- dingen vol worden zij over Parijs uitgestort. Niet alien zijn zij echter millionnair, natuur lijk. Het gros vormen min of meer bescheiden zaken-menschen, die eenige jaartjes erover hebben Oude l gespaard Wereld te 1 om zich een trip naar de kunnen betalen. Doch rijk of arm elk op zijn manier wordt hier opgewacht door een merkwaardige haaien- bende, welker leden er een sport van maken u zoo spoedig mogelijk financieel uit te klee- den. Door een toevallige relatie heb ik dezer da- gen gelegenheid gehad eens een blik achter de schermen te werpen in de organisatie van een dier nieuwe luxueuse hotelpaleizen die zich speciaal toeleggen op de vermogende Amerikaansche clientele, en ik moet beken- nen: ik had altijd wel gedacht dat zoo'n Chi- cago-sche vetkooper of New-Yorksche auto- mobielenfabrikant, die naar de Ville Lumiere komt, hier behoorlijk geexploiteerd wordt door portiers, gidsen enz., maar dat dit zoo systematisch en tot in alle onderdeelen ge- beurt, dat had ik nooit durven vermoeden. Het begint op de boot al, eenige dagen zelfs voordat in Le Havre voet aan wal wordt gezet. Op die boot reist in luxe-cabine een Franschman met een zeer sympathiek Voorkomen en een zoo mogelijk nog sympa- thiekere Fransche wederhelft. De man is wat men noemt van een geposeerden leeftijd, meestal oud-officier of gepensionneerd rijks ambtenaar, dikwijls bovendien iemand van adel. In elk geval boezemt hij alle mogelijke vertrouwen in. Zijn vrouwtje is veel jonger dan hij, en zal zich met dezen aangenamen doch degelijken man niet te vaak amuseeren. Wat op de boot niemand weet, zelfs de ka- pitein niet, is, dat deze prettige, innemende, zoo correcte passagier, enkele weken geleden een prive onderhoud had met den directeur van een der mondaine Parijsche palaces, waarin hij dezen ontvouwde, dat hij door een der groote cercles (euphemisme voor speel- clubs) was aangesteld om viermaal de reis Parijs—New-York te doen, heen en terug, teneinde te trachten leden te werven, bereid om met enthousiasme hun spaarpenningen te wagem aan de baccarat-tafel. De reis le kias met luxe-cabine werd betaald door den cercle en bovendien was hem een flink percentage verzekerd van de sommen welke zijn slacht- offers zouden „loslaten". Maar onze vriend zoo vertelde hij aan den hotel-directeur was niet vies ervan om nog wat erbij te verdienen. Het leven is zoo duur, of zooals een Hollander in Parijs vertaalde: „La vie est si dure!" Hij had veel vrijen tijd op de boot. En daarom bood hij aan om ook voor het hotel eenige klantjes te werven. De directeur kan ervan profiteeren, dat de overtocht reeds door den cercle was betaald, zoodat het hotel alleen maar 10 pet. zou hoeven te bekostigen van de rekeningen der gasten die hij aanbracht. Om ze te her- kennen zou hij ze een visitekaartje van hem meegeven met een speciale recommandatie. Het was dus een kwestie van vertrouwen en wat hem betreft, hij had het volste vertrou wen in de eerlijkheid (want in het zaken-in- zicht) der directie. Natuurlijk waren de heeren het volkomen eens geworden. De afspraak was met een handdruk en twee glaasjes vermouth beze- geld. En zoo kwain het, dat de rijke Amerika- nen op de boot van hun charmanten nieuwen vriend, die hen in zijn club zou introduceeren, gratis, hoewel niet g£heel belangeloos ook een beminnelijke aanbeveling kregen voor een van de beste Fransche hotels. Op de boot is de „raccoleur" zonder con- currentie. De clubs die zich zijn diensten be talen kunnen, zijn niet zeer talrijk in Parijs en dus zijn zij ertoe kunnen komen zich on- derling te verstaan en elkander niet in de wielen te rijden. Zij hebben de stoomvaartlij- nen en de booten onder elkaar verdeeld. Doch nauwelijks heeft den reiziger den voet op Franschen bodem gezet of honder- den beginnen elkander op de meest tactvolle wijze hijzelf mag er immers niets van merken zijn dollars te bevechten. In den trein wordt door medereizigers met klem het hotel afgeraden, waarvoor hij een aanbeve ling heeft. Men weet een ander, goedkooper en veel beter. Adressen van bars, van restau rants, van dancings, van schoenmakers, tail- Ieurs, modisten, taxi-bestuurders, theater-bu- reuax, autocar-exploitanten, verdachte huizen zelfs worden hem ongevraagd in den zak gesmokkeld, met of zonder particuliere intro- ductie. De „code d'honneur" van al deze men schen bevat slechts een enkel artikel, doch daaraan wordt dan ook in alle omstandighe- den vastgehoudenNimmer elkaar verraden, nimmer elkaar een klant afsnoepen! Alle- maal kennen zij elkaar persoonlijk, en wan neer een hunner met een vreemdeling in rela tie is, dan gebeurt het wel dikwijls dat hij dien klant geheel of gedeeltelijk aan een an der geeft (en dan is de stilzwijgende condi- tie: alles wat ervan gehaald wordt deelen), maar nooit zal het voorkomen dat een ander aanpapt met de prooi en tracht hem voor zich te verkrijgen. Een „raccoleur" die ddt zou doen, zou al heel gauw onmogelijk zijn. Het spel wordt fijner zoodra de Amerikaan eenmaal in het hotel is. Dan wordt het een concurrentie-strijd tusschen de machten van buiten en den hotel-portier. De machten van De vriendelijke hotel-portier heeft alles voor u, en ge hebt heusch geen hulp van bui ten noodig. Zoekt ge een betrouwbaren gids en tolk, in elk opzicht gentleman, gij behoeft maar even te wenken en en er staat er een voor u, die Engelsch roddelt en knipbuigt als de meest perfecte man van de wereld:. Schoenen of overhemden, Russische dansen of doktersdiensten, tips voor de wedrennen en geheime detectives, Amerikaansche chauf feurs en kamermeisjes uit Cambodja, ge kunt het zoo gek niet bedenken of de hotel-portier bladert in zijn notitieboekje, geeft een tele- foontje. Alles heeft hij: plaatsen in den schouwburg en pornografische boekjes, aspi- rine-tabletten en ongenoteerde fondsen en bouwterreinen, spoorkaartjes en malthusiaan- sche artikelen! Hij bezorgt u, op bestelling, een doos sigaretten of een particulier secreta- ris, een collectie postzegels of een typiste, een parel-coliler of simplement een vrouw Wat hij niet weet staat in zijn notitieboek je. Het is een boekje, zegt hij, dat meer dan zijn gewicht aan goud waard is. Maar wat gij niet weet is dat hij percenten en commissieloontjes trekt van alles, en dat hij aanbeveelt degeen die hem het meeste be- taalt. Wat gij niet weet, is dat de portier van het Carlton 42 jaar oud een kasteel bezit in Touraine, en dat die van het Claridge, des avonds na afloop van zijn dienst, zich laat aflialen door zijn Rolls-Royce! In de gangen dezer hotel-paleizen rijen zich deuren aan deuren, elke deur eenvoudig met een anonym nummertje er op: 447, 449, 451 om te verdwalen, achter elke deur klopt een hart; vaak speelt een dlrama zich er af. Ruine en debacle, huwelijiks-verraad en ziekte, diefstal en dood. De kunst van den Eortier is dat ge niets er van zult merken. ieflijk wordt ge zelf gepluikt, zonder dat ge het merkt, maar van wat er gebeurt bij uw buurman voor korter of langer tijd, moet ge onkundig blijven. Dat is ook ujeer een der in- teressante facetten van de palace-organisatie. Ik wil deze enkele globale aanteekeningen besluiten met het vtrhaal van een makaber avontuur dat dezer dagen in zulk een hotei- paleis overkomen is aan een mijner landge- nooten-kennissen. Het kan alleen maar ge- evenaard worden door de beangstigende dra ma's uit het „Theatre du Grand Guignol". Op een nacht de vorige week kwam mijn vriend vrij laat thuds. Hij had geboemeld, on- gehuwd man, op Montmartre en hij moest bellen aan de voordeur van het hotel, die ove- rigens tot een tamelijk vergevorderd nachte- lijk uur altijd openstaat. In de hall en op de trappen brandde nog maar hier en daar een enkele lamp. De lift ging niet meer Hij nam zijn sleutel van het bord1 en moe- dig begon hij den klim naar de vierde ver- dieping. Op de trap stommelden er twee menschen voor hem uit. Hij dacht: die hebben zeker wat te veel gedronken. Een dergelijk geluid maakten zij' met de voeten. Toen hij nader kwam en hen passeeren wilde, merkte hij echter dat het twee mannen waren, die een doodkist naar boven sjouwden! Een zeer eenvoud'ige, wit houten doodkist. Mijn kennis vond het vrij griezelig. Maar hij kon niet voorbij. De kist versperdfe de niet al te breede, felkens gebroken trap. En hij was gedwoogen achter de twee mannen lang- zaam naar boven te sukkelen. Eerst etage tweede etage derde eta- ge „Straks moeten zij nog bij mij in de buurt wezen!" dacht hij. Doch stel u zijn ont- zetting voor, toen de lugubere lastdragers, na denzelfden corridor te zijn ingegaan waar hij logeerde klopten aan zijn kamer! Natuurlijk helderde het geval zich spoedig op. De nachtelijke bezoekers waren een deur te ver geloopen en moesten in de kamer naast ae zijne we?Hi, waar blijkbaar iemand gestor- ven was. wjjns lijk ongemerkt moest worder verhuisd De „note ,gaie" van dit droevige gebeurei plus ou moins gaie, tenminste kwan den volgendt n ochtend. Mijn vriend, die erg slecht geslajien had, zei tegen den hotel-por tier, meer or/i wat te zeggen dan om wat te vragen: Is er eln doode in het hotel? Een doode? antwoordde de portier ten hoogste verbaasd. Hoe komt mijnheer daarbij Wel, oihdat ze vannacht een doodkist be- zorgd hebbtm op nummer zooveel, bij mij naast de deilr. Eerst brachten ze hem bij ver- gissing zelfs bij' mij Toen wredl de portier zich over de oogen keek als een rieopereerde die wakker wordt uit chloroform-sjaap en langzaam zich alles weer begint fe herinneren, en zei: O ja, dat is waar ook, op nummer zoo veel is er ienland gestorven Un etranger quelconque. ((Een willekeurige vreemdeling!) Ge begrijit dat wij later een weinig bitter gelachen Mbben om het „willekeurige" van dien vreemdtling, die voor de hotelportier totaal had obgehouden interessant te zijn, nu hij geen gids en geen entreetjes voor een dancing meet no entreetjes ig had. LEO FAUST. DE MOQRD TE WINSCHOTEN. DonderdaiJ behandelde het gerechtshof te Leeuwarden de zaak tegen den 23-jarigen koopman Udo D. uit Blijham, wien de recht- bank te Wiitschoten tot drie jaar gevange- nisstraf liad veroordeeld wegens mishande- lingden dood tengevolge hebbende. Uit het gOtuigenverhoor bleek, dat J B Boelman (de verslagene) en diens kameraad B Wildeman op 22 Januari des avonds de balzaal van S. van Dam te Winschotai wil- den bezoeken. De kastelein wilde beiden niet toeiaten. Boelman gevoelde zich gekrenkt en trapte een p(ineel uit de deur. De koopmau en zijn neef Jan Ekjkker kropen door die ope ning ten eindie de indringers af te straffen Er volgde een vechtpartij waarbij de koop man en Jan Dekk-er die messen trokken. Wu- deman werd gewond aan dien arm, terwijl Boelman aaifi de onderkin werd geraakt en op de straat viel. Later moet hem door dien koopman den doodelijken steek, het halsmerg werd doorgetineden, aan den hails zijn toece- bracht. 6 Er waren 43 getuigen a charge en 10 i decharge opgeroepen. ...P1' Mibremet uit Groningen, die het hjk Ik eft gescfiouwd, werd als deskundige ge- De advooftat-generaal heeft Jan Dekker opgeroepen dm van hem desnoods inlichtin- gen in te winnen Een verhoor achtte het O M. niet noodtakelijk. De verdediger mr. Levie zou hem gaarne onder eede hooren. Het getuigenverhoor duurde tot zes uur. Het verhooir van eenige getuigen vestigde den indxuk alsof Jan Dekker den dader zou kunnen zijn. Laat in dteili avond kwam de advocaat-ge- neraal aan het woord. Men zal hier niet uit het oog moeten ver- liezen aldtis spreker dat verdachte reeds meermalen veroordeeld is en er geen been in ziet om een onschuldige de schuld van zijn misdrijf aan te wrijven. Daarom stond spreker zeer sceptisch tegenover de ver- klaringen diat niet Udo, maar Jan het ge- daan heeft, offschoon diens gedragingen: het wegwerpen v;an een mes en de geheimzinni- ge verklaringen, door hem afgelegd, in diens nadeel pleiten. Als de rechtbank dan ook een veroordeelend vonnis heeft gewezen, is dit gebeurd op gronden die alleszins acceptabel zijn. Spreker imeendd, dat als in een zaak als deze objectieve bewijzen zijn te vinden, men een buitengewoon eind verder is. Spreker's eindconclusie was, d'at het wettig bewijs kan worden geconstrueerd1, maar men kan niet komfn tot de vaste overtuiging diat Udo de schultlige is. Spreker requireerae vrij- spraak, maar waar het hier voor het Hof een zaak gold; die ernstig overwogen dient te worden. verzette spreker er zich bij voorbaat tegen dat vei'dachte dladelijk op vrije voeten zou worden gesteld. Bovendien heeft verdach te zoo'n ergel-lljke houding tegenover Wilde man aangentimen, dat spr. consideratie hier niet op haar plaats achtte. De verdediger concludeerde na een uitvoe- rig pleidOoi tot vrijspraak en onmiddellijk ontslag uit plreventieve hechtenis, waar Udo ▼an ter Amsterdamsche Benrze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch LandbonwerKdiet. 13 Sept. 14 Sept. 6 >A 6 5% 5 obi. N.WJS. n idem idem n idem m idem O.-Ind. n idem idem n idem idem 1000 1922 1000 1923 1000 '18 1000 *17 1000 '16 1000 "26 A 1000 '22 100 "23 1000 '21 D 1000 '17 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maaty. Philip Gloeilamp Anaconda Comm. Studebaker Comm. Steel Cult Mij. VorstenL Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. qew, Gecons. Holl. Olie Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart MJj. Nederland Deli Tata via Tab. Deli Maatfj Senembah 5 obi. Holl. Spoor T5/*25 5 obi. Staataspoor '15/*23 South. Pacifio Union Pacifio Prolongate "4>' 15 Sept. 16 Sept. 93 61 y, ion Dh J«3% CO, iruutuil ilvl. -WCllvliJ Jl L/uiicjj uic gcwcigciu licuuen met een iiocei portier samen te werken (en hem het leeuwen- deel hunner winsten af te staan) zien in dien gegalonneerd&n Cerberus een soort van erf- vijand tegenover wien de code-van-eer natuur lijk niet geldt. Maar meestal is in dezen ver- bitterden strijd de Cerberus de sterkste. Hij toch heeft het voile vertrouwen van den klant. Hij heeft het „croix de guerre" op de borst, en de „medaille militaire" en een heel gelid van door niemand te herkennen lintjes. En met al naar de omstandigheden solide of ver- trouwelijk gezicht waarschuwt hij tegen al die zoogenaamde „gidsen", zeeschuimers, meneer, op de baren van de groote stad, aller- lei tuig dat omdat zij een beetje talen spre- ken, u trachten mee te lokken naar weinig aanbevelenswaardige gelegenheden, waar ge in de volste beteekenis van het woord wordt uitgekleed. FONDSEN. 10 Sept, 12 Sept. 6 5 4K 4 41h i 1C5W 1C0I/4 1021/* lOOS'g 961/, 981/« 104% 1051/4 1031/, 1001/4 2841/4 1871^ 178 470 93 58 1561/4 1881/, 7981/, 422 335 210 356V, 3471/4 2991/4 302 88 131% 193 196 549% 484 488 IOH/4 101% 123 191V, 3% 1051/4 lOOs/4 102 HOI/4 96 981/4 1047/b IO51/4 1031/, lOOs/, 2S81/4 190 181 «7«/, 1561/4 189% 8001A 426 3331/4 210 357 350 297V, 301% 881/4 132% 192 193 549 481 491 101 101 190V4 3% 105% 1001/,, 102 1001J,, 96 98%, 1047«, 105 iff 103H,. 100S((; 287 ij( 1861V, 179ig, 472V, 93 61 156 189 794 435 330IL 210 3501*, 348 29781, 30) »j, £8ij, 1331/, 193 193 541 474 484 1011 l'/i 190]/, 37f, 1058/4 100% 102 100% 96 98% 1047/, 105% ip/i. 100% 283 189 179% 475 95 61% 158% 188 7978/. 431% 3288/, 210 350% 346 301 305% 88% 134 193% 191 545 474 486 101 101 y4 122% 192% 3% 105% 100% 102 IOO1/4 96 931/4 104% 105% 1038/,, IOCS/ 287 1898/4 180% 477 95 61 157 188 804 432 326% 203% 3491/4 345 300% 3081/4 88 135 194 191 5*3 477% 486 101% 1018/,, 122% 1918/4 3% 106 100% 102 100% 96 98% 104% 1051/4 IOO8/4 290% 189 181 475% 95% OOl/* 162 188% 814 436 328 205y4 348% 345 299 3C4 68 134 193 193 542% 476% 4818/4 101 101 121 192 3%

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5