Kunst E&aifenSand Buitenlandsch gemengd nieuws. reeds 714 maantf onsehuldlg <joort>rerigf. Het Hof ging eenige oogenblikken in raad- kamer en gelastte hierna de onmiddellij'ke in vrijiieidstelling van verdachte. Uitspraak 22 September. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer vergadert in openbare fitting Dinsdagmiddag a.s. om half vier voor bet trekken der afdeelingen. Woensdagimiddag 2 uur komt de Kamer weer bijeen om, na benoeming van een twee- tal commissies, in de afdeelingen te behande- len het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, welk adres wordt vastgesteld in een vergadering op Donderdagochtend 11 uur. RADIO-VERBINDING NEDERLAND—PARAMARIBO. Het is den heer Mobach te Paramaribo ge- fukt om met zeer primitieve hulpmiddelen een inrichting te vervaardigen waardoor per korte golf rechtstreeks berichten verzonden kunnen worden naar Nederland. Het eerste bericht, Dinsdagavond 23 Aug j.l. verzonden, was naar „De West" meldt een groet van den gouverneur aan den minister van Kolonien. DE INBRAAK IN HET STATION TE RUURLO. Het is thans gebleken dat bij de inbraak op het station te Ruurlo -een bed rag van onge- veer 1209 is ontvreemd. OELUKTELEGRAMMEN. De openbare tentoonstelling der ontwerpen, ingekomen op de prijsvraag voor een nieuw formulier Geluktelegram, uitgeschreven door Het Nederlandsch Jeugdleiders-Instituut in samenwerking met het hoofdbestuur der Pos- terijen en Telegrafie, zal gehouden worden van 2030 September a.s. in het gebouw van Het Nederl. Jeugdleiders-Instituut, Plantage Franschelaan 14, Amsterdam. De tentoon stelling zal geopend zijn van 10—12 en 2—4 uur. FRANSCHE TUINBOUWKUNDIGEN IN ONS LAND. Donderdagavond is te Rotterdam aangeko- men een uit ongeveer veertig personen be- staande studie-commissie vanwege de boom- kweekers, tuinbouwkundigen en wijnbouwers uit Elzas-Lotharingen. Gistermorgen is het gezelschap naar Delft vertrokken, waar de bloemen- en vruchtea- markt werden bezichtigd. Per stoomtram is vervolgens een tocht gemaakt door het West- land ter bezichtiging van de kweekerijen al- daar. Over Den Haag is het gezelschap vervol gens naar Leiden vertrokken, waar een be- zoelc werd gebracht aan de bloemkweekerij der firma Ballego aan den Witten Singel, meer speciaal om kennis te nemen van de wij- ze waarop dahlia's worden gekweekt. Hierop volgde een bezoek aan de tentoonstelling, welke de afd. Leiden van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde in de stadsge- hoorzaal heeft georganiseerd. Te omstreeks zes uur vertrok het gezel schap naar Haarlem. Gistermiddag heeft de Fransche gezant te Den Haag, de heer De Marcilly, een deputatie uit deze studiecom- missie bij zich ontvangen. ONTEVREDEN AUTOBUS- ONDERNEMERS. Donderdag is te Assen gehouden een con- gres, uitgeschreven door den Bond van Be- drijfsautohouders in Nederland, waarin ge- protesteerd werd tegen de concessie-weigering van verschillende autobushouders, terwijl de ze concessie wel verleend werd aan de N. V. Alg. Transport Onderneming. Na een uiteenzetting van den Bondsvoor- zitter, den heer A. J. ten Hope van Rotter dam, werd besloten een adres aan de Kroon te zenden, waarin o.a. gezegd wordt, dat adressanten meenen dat in het geheel niet vaststaat, dat de financieele tekorten, eventu- eel door de A. T. O. te lijden, niet zullen worden verhaald op de moeder-mij. van de ;A.T.O., de Nederl. Spoorwegen, hetgeen practisch daarop neerkomt, dat zij niet over- tuigd zijn, dat eventueele verliezen van de A.T.O. niet door de Nederlandsche belasting- betalers zullen worden betaald. Zij meenen, dat de weigering van concessie aan de bestaande autobus-ondernemingen ten bate van de A.T.O. een zeer groote onbillijk- heid is te achten tegenover vele inwoners van de provincie Drente, daar aan deze bestaan de ondernemers, vermoedelijk ook aan hun personeel, geheel of gedeeltelijk de brocdwin- ning wordt ontnomen. Daar de tegenwoordige ondernemers al rij- den met bussen, welke aoor den provincialen keurmeester zijn goedgekeurd en zij hebben getoond hunne diensten te kunnen exploitee- ren, terwijl van de A.T.O., welke nog nimmer een autobus exploiteerde, deze zekerheid geenszins bestaat, achten adressanten dan ook aanvechtbaar de meening van Gedepu- teerde Staten, dat de A.T.O. het verkeer beter zou kunnen bedienen dan de bestaande onder nemers. Voor deze meening bestaat geen en- kele grond, daar men toch over een onderne ming, welke nog nooit iets heeft gepresteerd, geen positief oordeel kan vellen. Zij meenen daarom, dat aan de A.T.O. geen concessie of vergunning moet worden verleend op lijnen, waar reeds ondernemingen rijden met goed gekeurd materiaal. RECHTSTOESTAND AMBTENAREN. De Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in Ambtenarenzaken heeft in tegen- woordigheid van den minister van Justitie beraadslaagd over het bij haar door de re- geering aanhangig ge'maakte vo6rontwerp van wet betreffende den rechtstoestand van ambtenaren. De besprekingen beperkten zich tot de algemeene beschouwingen omtrent strekking en hoofdlijnen van het ontwerp. Dinsdag 27 September a.s. zal de artikelsge- wijze behandeling plaats vinden. De minister van Justitie zegde toe zoo mogelijk ook deze vergadering te zullen bijwonen. WEINIG ANIMO VOOR STAK1N0. 'De Algem. Ned. Metaalbewerkersbond hefpft de werklieden van de Mij. „Feyenoord" ee« stembiljet uitgereikt, waarbij aan alien de gelegenheid is geboden om zich over het al of niet doorzetten van de actie door middel van een staking uit te spreken. De uitslag van dit referendum is geweest: dat van het onge veer 1900 man sterke personeel 848 aan de stemming hebben deelgenomen; hiervan stem, den 449 voor en 266 tegen, terwijl 109 bian co^ 2J yansonw,aajde warden wtgbtasicht. r WO NING EN INGESTORT. uisrernacht zijn te Nijmegen drie onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Vleeschhouwerstraat ingestort. De woningen behoorden aan de gemeente. De rulne stortte van de hooger gelegen Vleeschhouwerstraat in de Steenstraat. Per- sooolijke ongelukken kwamen niet meer. R A DIO-TE NTOONSTE LLING. Gistermiddag is, onder groote belangstel- ling uit de kringen van de handelaren in radio-artikelen, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tentoonstelling geopend, door den Ned. Bond van Radio-handelaren georganiseerd en die van 16 September tot 25 September a.s. voor het publiek toegankelijk zal zijn. De directeur-generaal van Posterijen en Telegrafie, ir. M. H. Damme, opende de ten toonstelling. KORTE BERICHTEN. Donderdagavond' is in de Constant Re- becquestraat te Den Haag een zesjarig knaapje door een auto van den gemeentelijken reinigingsdienst overreden. Het kind was on- middellijk dood. De chauffeur had voldoende signalen gegeven en kon niet meer stoppen. Vandaag is het vijftig jaar geleden, dat de Vereeniging Nederlandsch toevluchtsoord voor noodiijdende dieren (Dierenasyl) te Den Haag werd opgericht. Minister Kan bracht gistermiddag een bezoek aan de landbouwtentoonstelling te Ridderkerk. Minister Lambooy bezocht gister de landbouwtentoonstelling te Deventer en het te dier gelegenheid aldaar gehouden con- cours-hippique. De koningin-moeder zal tegen het einde van deze maand voor eenige weken naar het buitenland vertrekken en in hoofdzaak ver- blijf houden te Partenkirchen in Ober- Bayern. Ingezonden sfukken (Buiten veraru woordelijkheid van it Redac- iie. De opname in deze rubriek bewijst geens zins dat de redactie er mede insttmi.) DE SLANG HEEFT GESPROKEN. In de door mij met open vizier verzonden circulaire,, beoogend propaganda voor goed dansonderwijs, komen citaten voor van per- soonlijkheden, uitmuntend op verschillend gebied. Een anonieme lezeres, die uit hot Bijbelver- haal leerde dat Koning David ootmoedig huppelde, en zelf de moderne dansen wulpsch voor Satan zag uitvoeren, ziet kans, listig gelijk een slang, uit mijn circulaire venijn te zuigen. Het ligt niet op rnijm weg een theologisch debat met de inzendster aan te gaan. Ik merk alleen op„ dat zij blijkbaar is „plus royaliste que le Roi", ten bewijze waarvan ik haar attent maak op Luther's oordeel, mede voorkomen in bedoelde circulaire. Ieder eerlijk persoon, die goed kan lezen, hetzij voor of tegenstander van dansen, zal het ongemotiveerde van dezen aareval inzien, die ilc haar echter vergeef, daar zij wellicht niet wist wat zij deed. Met dank voor de plaatsing,, JAC. BENOiT POLAK. (Dat laatste is tenminste Chiistelijk. Red. Aikm. Crt.) HOEFCURSUS AAN DE ALKMAARSCHE AMBACHTSSCHOOL. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U, mij eenige plaats- ruimte in Uw blad te willen afstaan. Bij voorbaat mijn dank. Dat ik op mijn schrijven van 1 Maart j.l. omtrent hoefbeslag voor ambachtsschool- leerlingen, zoo spoedig van antwoord werd gediend door een collega, was voor mij een bewijs dat ik voor onderwijs in hoefbeslag aan toekomstige smeden niet alleen sta, maar dat meerderai met mij, gelijk over dit punt denken. De ervaring die de onderwijzers in het ho fsmeden hebben opgedaan is dat men bij de jongg.zellen zoovelen aanlreft, die in het smeden van hoefijzers geen vaardigheid aan den dag leggen, wat ook de patroons in't a!- gemeen, de laatste jaren niet is ontgaan. Vandiaar dan ook dat menig smid voor het in dienst nemen van een knecht de vraag stelde, u is van zelf met het hoefbeslag op de hoogte? Was dit niet het geval, dan was veelal 't antwoord. Dat spijt mij, dan kan ik je niet gebruiken, want mijn brood verdiien ik wel niet geheel, maar toch voor een groot ged'eelte met het hoefbeslag. Het was dan ook voor mij een verblijdend' teeken te vernemen dat onderwijzers in het hoefbeslag zich er voor spand'en, en als daar naast de bond van smidspatroons zijn krach- tigen steun niet ontlhield, dan zou dat zeker de zaak ten goede komen, en zeker ook in hun eigen belang Ik was dan ook zeer optimistisch te verne men dat de Inspecteur van het Ambachtscn- derwijs zijne mcdewcrking had toegezegd, om het ho.ibeslagfc'ak voor jonge lieden "te steunen, en dit vak nieuw leven in te blazen, doch die blijce stemming begint weer erg te vcrflauwen als ik denk dat er al weer ver- scheidene maanden zijn verlocpcn, en van die toezegging of hulp in deze, is van die zij- de tot heden nog niet veel gebleken Zeker mocht ik toch uit het schrijven van den heer K. eenigszins opmaken dat aan de zaak gewerkt werd, en dat een en ander in een vergevorderd stadium verkeerde. Ik had dan ook de hoop gekoesterd dat zoo niet in 't begin van den nieuwen cursus, dan toch in den loop daarvan de leerlingen van d<e Am- bachtsschool een cursus voor hoefbeslag zou worden gegeven. M. RIE DEL, Gedipl. Hoefsmid. St. Pancras, 16 Sept. 1927. BRANDGEVAAR. Mijnheer de Redacteur! 't Is al een geruimen tijd geled'en dat een vooraanstaand Alkmaarder aan het Stadsbe- stuur de vraag stelde, of wel alle voorzorgs- maatregelen werden genomen om in Alk- maar zoo veelvuldig voorkomende oode Mo- numenteele gebouwen, niet alleen in eere te houden, doch ook voor brandgevaar te be- hoeden. Naar analeiding van bovenstaand, is dan de Alkmiaarsche Brandweer opgedragen te onderzoeken in hoeverre gevaar aanwezig kon zijn Een Ccmmjesie uit de Brandweer heeft aLs zoodarng rapport uitgebraclit, waaronder in eerste instantie genoemd werd „deAlkmaarscheWaag". Onder- meer werd als brand gevaarlijk opgegeven het houden van een automobiel binnen het Waaggebouw omringd van zeer brandbaar materiaal. Tot op heden bevindt zich nog deze auto mobiel binnen het Waaggebouw. Zonder dat het bestrijden van dat brandgevaar, door stedelijke autoriteiten is daargesteldl Nn is mijn beleefde vraag, is brandgevaar d aar aanwezig, of niet. Zoo ja, waarvoor dan niet het rapport v. d. Commissie der Alk- maarsche Brandweer uitgevoerd, voordat on gelukken plaats grijpen? Met dank voor de plaatsing. Alkmaar, 16 Sent. 1927 EEN BRANDMEESTER NIET IN DE COMM. VAN ONDERZOEK OP DENZELFDEN WORTEL DES GELOOFS. Gesteund door den heer Ringers heeft mi". Kusters in Alkmaar thans de leiding. Wat de natuurlijkste zaak van de werelc is. Immers, zij stoelen op den zelfden wortel des Geloofs. Ruim een jaar geleden werd hier ter stede bij een inschrijving de laagste inschrijver ge- passeerd. Deze was R. K. en dus lid van den R. K. Aannemersbond. De afd. van den R. K. Aann. Bond kwani nu overeen met de afd van den Ned. Aann. Bond om gezamentlijk te protesteeren tegen deze ontoelaatbare willekeur. Te voren had zich op de vergadering van den N. A. B. een triest gebeuren afgespeeld Nadat de toenmalige voorzitter een uiteen zetting van de zaak had gegeven en verschil lende leden hunne verontwaardiging hadiden geuit, vroeg de heer Jan Ringers het woord. Wat te verwachten was. Immers het ging te gen een anabesteder, waaraan wat te verdie- nen was „Mijnheer de voorzitter", aldus Ringers, ,.1'aten we voorzichtig zijn en ons niet doen spannen voor het karretje van Rome". Een elk proefde het venijn, d!at van deze woorden droop. Wat toch had het gelbof te maken met een zaak, die enkel een kwestie van recht of onrecht was. De voorzitter merkte, niet onvermakelijk, op, dat het geloof gerust buiten beschouwing kon blijven, aangezien de R. K. mr. Kusters dien niet R. K. aanbested'er reeds met zijn be- sluit gefeliciteerd had. Het bestuursvoorstel werd dan ook aange- nomen. Inderdaad, mr. Kusters heeft thans zijn we- derhelft gevonden. Zij beiden stoekn op den- zelfden wortel des Geloofs. Het Geloof, dat't doel de middelen heiligt. J. BROERSMA. Hooggeachte Redactie, Wij, vegetariers, worden over 'talgemeen zoo weinig serieus bestreden, dat het inder daad genoeglijk is, de ernstige kritiek op onze inzichten van den heer Nagelhout in uw blad van Donderdag te lezen. U wilt mij zeker toestaan, hem te antwoorden? Laat ik dan allereerst vaststellen, dat in zijn aanval niet tot uiting komt de gedachte, dat vegetariers door hun dieet minderwaar- dige typen zijn en een verzwakt nageslacht moeten opleveren. Waarschijnlijk behoort de heer N. dus tot de groeiende groep van hen, die tegenover de studeerkamer-theorieen van enkele verstokte voedingsphysiologen waarde hechten aan het ervaringsfeit, dat de honder- den onder ons levende vegetariers uit alle rang en stand nergens blijk geven van gerin- gere praestaties dan hun vleeschetende mede- schepselen. Op dit punt is er ongetwijfeld een kentering gekomen in de publieke opinie een kentering, die gesteund wordt door veran- derd wetenschappelijk inzicht omtrent de voe- dingswaarde van vleesch, vruchten en groen- ten. De heer N. heeft andere klemmende argu- menten: Wat zal er in een vegetarische wereld met de koeien moeten geschieden? en hoe kunnen we de vivisectie-proeven missen? Een antwoord op deze vragen is gemakke- lijk te geven. Daartoe is slechts noodig een definieering van het woord vegetarier: een mensch, die geen vleesch EEH Ik meen 3 soorten vegetariers te zien: 1. ethische vegetariers; 2. gezondheidsvegetariers; 3. intui'tieve vegetariers. De eersten zijn van meening, dat het eten van vleesch noodzakelijk ten gevolge heeft een onnoemelijke hoeveelheid leed voor de fokdieren de tweeden gelooven niet in de groote voedingswaarde van vleesch en vree- zen allerlei kwalen, die het eten daarvan mee- brengt de laatsten hebben dezelfde afkeer van dierenvleesch als de heer N. ongetwijfeld heeft van het lichaam zijner medemenschen, toearediend op allerlei kunstige wijzen. Maar er zijn bij mijn weten geen vegeta riers, die zich stellen op het standpunt, dat het dooden van dieren in iedere omstandig- heid is af te keuren. Evenals de heer N. vernietigen de vegeta riers muggen en vlooien, ratten en muizen, motten en wilde konijnen, wanneer die den mensch en zijn goederen bedreigen. Maar zij eten de lichamen van die gedoode dieren niet op. En daarom is de eerste vraag van den heer N. er eigenlijlc geen, die tot de vegetariers moet worden gericht. In de fictieve toekomst- staat der vegetariers kan zonder bezwaar het overschot aan vee worden gedood. Men gunt het alleen een eervolle begrafenis buiten de menschenmaag. Maar de heer N. weet immers zoo goed als ik, dat zijn vraag niet beantwoord behoeft te worden? En wel om de eenvoudige reden, dat hij spreekt over onmogelijkheden, over niet- werkelijke feiten. Plotselinge invoering van het vegetarisme op groote schaal is ondenk- baar. Het is alles een kwestie van groei. 4k heb de hoop, dat het aantal vegetariers ge- stadig zal toenemen maar ik weet, hoe langzaam een beweging als de vegetarische, die diep ingrijpt, groeien kan en moet. En ik weet evenzeer, dat in verband daarmee orga- nisch oplossingen worden gevonden voor de moeilijkheden, die zouden kunnen ontstaan. Dat gaat altijd zoo in onze wereld van vraag en aanbod. De heer N. boycot immers niet de fiets en de auto, en de landbouwmachine om- dat hij vreest voor een overschot van paar- den? Minder vraag brengt altijd mee mir.der productie in casu geringere fokkerij. Wan neer we realistisch denken, is het eerste be zwaar van den heer N. waardeloos. En de vivisectiekwestie? Wel, er is niets dan een zijdelingsch ver band tusschen vegetarisme en vivisectie. Eten van vleesch en experimenten op dieren zijn twee. Er zijn ongetwijfeld vegetariers, die de vivisectie als noodzaak aanvaarden. Maar zij zien daarin geen reden om Guineesche big- getjes te eten. Onder de ethische vegetariers zijn telle strijders voor afschaffing van vivi sectie, maar die zijn er 6ok onder de vleesch- eters. Misschien wil iemand, die met Van Eeden van meening is, dat met bloed van e£n dier is te duur gekocht een paradijs van kennis den heer N. op dit punt antwoorden. Mijn taak was alleen, de begripsverwarring uit te wisschen, die blijkens zijn ingezonden stuk ook den heer N. had bevangen bij zijn bestrij- ding van het vegetarisme. Hij is de eenige niet, die op dit punt niet scherp onderscheidt. EEN VEGETARIeR. HOE HERMAN GORTER STIERF. Over het overiijden van Herman Gorter wiens beteekenis als dichter en schrijver wij elders in dit blad uiteenzetten, worden nog de vol'gende bijzonderheden gemeld, welke de Telg. uit Brussel heeft ontvangen. Woensdag bevond hij zich in den trein Ba- zelBrussel. Nabij Namen kreeg hij last van hartkrampen. Bij zijn aankomst te Brussel betrok hij een kamer in het hotel „Terminus", nabij de Noord-statie, waar hij denzelfden naoht om halfdrie den geest gaf ten gevolge van een hartverlamming. De trouwe vriend en execut.-testam. van Her man Gorter, dr. Scheltema uit Den Haag, lewam Donderdag te Brussel aan. Bij een sterfgeval in een hotel wordt het overiijden behalve door den geredhtelijken geneesneer ook vastgesteld door den commissaris van politie. De ambtenaar van het bureau in de Kruisvaartenstraat vervulde deze formaliteit Eerst des avonds om half elf werd het stoffe lijk overschot van den grooten dichter door personeel van het ziekenhuis afgehaald. Wie met het Belgische lijkenvervoer niet bekend is, moest het wel pijnlijk aandoen, dat de groote Nederlandsche letterkundige op een eenvoudige handkar, waarin zich een draag- baar bevond door de straten van St. Josse ten Nocde naar het lijikenhuis van deze Brussel- sche voorstad werd gebracht. Dr. Scheltema volgde snikkend het wegbrengen van zijn goe- den vriend. In't lijkenhuis werd Donderdag om half 4, in tegenwoordigheid van den Heer Innemee uit Den Haag door een Brusselsche begrafe- nisondernemer het lijk in een met nikkel be- slagen eiken'houten kist, met zinken beklee- ding, gelegd. Om zes uur bracht een lijkkoets het stoffelijk overschot naar de Zuid-statie. De kist werd hier in een specialen lijkwagon eerste klasse geplaatst, dezelfde waarmede het vorige jaar het stoffelijk overschot van Pucci ni naar Italie werd overgebracht. De wagon zou te ongeveer 7.05 naar Den Haag vertrek ken, om aldaar tegen half twaalf aan te ko men. In de rouwkapel van de firma Innemee zal het stoffelijk overschot van den dichter tot Maandag voor bezoek liggen. Op dien dag zal het voorts naar het crematorium te Velsen worden vervoerd. De vereeniging van Vlaam- sche letterkundigen liet op de kist in den specialen spoorwagen een krans met chrysan- te neerleggen. Wij waren in de gelegenheid om in het lij kenhuis van het kerkhof van St. Josse ten Noode het stoffelijk overschot van Herman Gorter te zien. Op een der marmeren steenen lag daar de dichter, dien in zijn „Mei" het meest geciteerde vers der Nederlandsche taa! „Een nieuwe lente en een nieuw geluid" heeft geschreven. Uiterlijk scheen de dood zijn werk nog niet te hebben gedaan. Gorter ge- leek hier veeleer te rusten. Zwaar en forsdi van romp, zoo forsch, dat men nooit aan een 63-jarige zou hebben gedacht. De linkerHand op de borst, de rechtefhand bijna tot een vuist krampachtig langs het lichaam, Het hoofd opgeiheven op houten blokken. Alleen de toegeknepen mond was wat verstorven Voor het overige droeg het gelaat geen pijn- lij'ke plooi, veeleer wat scherpe rechte trekken onder de uitstekende jukbeenderen. Nooit za- gen wij een doode die minder aan een doode deed denken. Hij lag als rustend na een ver- moeiende wandeling. De ware figuur van den sterken Hollandschen buitenman, met zandkleurig overhemd met omgevouwen mou- wen boven zijn borstrok en een spannend don- kerblauwen pantalon. Men zou geneigd zijn te spreken' van zooveel gemoedelijkHeid in den dood bij een dichter, die een zoo groot episch egdicht aan onze letteren Heeft gesehonken. De verassching zal plaats hebben Maan dag a.s. in het Crematorium te Westerveld, na aankomst van trein 11.42 halte Driehuis. CHINA. TSJANG KAI-SJEK. Een onvindbare generaal. Dezer dagen hadden wij gemeld, dat de voortvludhtige generaal Tsjang Kai-Sjek naarSjanghai was teruggekeerd om zich daar weer aan Het hoofd te sMlen van de gematig- de nationalisten. Dat zou dan geschied zijn op verzoek van die gematigden. Thans komt uit Colombo een geheel ander bericht, n.l. dat de generaal incognito als derde klas passagier in een Fransch s.sde Chenonceaux, onderweg is naar de Ver. Sta ten. Een vroeger bericht had al geleerd, dat om streeks 5 Sept. mevr. de generaalsche te Ho- noloeloe was aangekomen, eveneens op reis naar de Ver. Staten. ENOELAND. STIJGING DER UITGAVEN VOOR ARMENZORG. 2.750.000 ondersteunden De uitgaven voor armenzorg in Engeland zijn de laatste jaren sterk gestegen. Terwijl de uitgaven tot ondersteuning van de armen in 1914 nog 15.000.000 bedroegen^ belie- pen deze in 1925 50.0000.000. Het aantal ondersteunden steeg van 400.000 tot ongeveer 1.750.000, daaronder niet begrepen, d'e personen, die in armenihui- zen ojxdergebracht zijn. Daar bovendien aan ongeveer l.OOO.OOO personen wegens werkloosheid steun werd uit- gekeerd, bedraagt het totaal dergenen, die uit de openbare middielen worden onderhouden, 2.750.000, op een totale bevolking van 46.000.000. MIJNONGELUKKEN IN 1926. 729 Dooden, 177.898 gewonden. Volgens het jaarverslag van het mijnsecre- tariaat over 1926, een jaar waarin nauwelijks vier maanden normaal gewerkt werd, bedroeg het aantal mijnongelukken met doodelijken afloop in kolenmijnen 649, terwijl er 90.862 mijnwerkers in dat jaar gewond werden. In andere mijnen ertsmijnen en steengroeven kwamen 80 dooden en 87.036 gewonden voor. Een aantal ongelukken was het gevolg van zorgeloosheid, of verwaarloozing van de ver schillende veiliffheidsvoorschriften. Van vijf doodelijke ongevallen, bij vijf ko- lendamp-ontploffingen, waren er twee Het ge volg van het gebruiken van onbeschermd licht en een van rooken in een atmosfeer, waar de veiligheidslamp moest worden gebruikt. EEN BOEK JEGEN DE KINDER- HUWEL1JKEN. Scherpe critiek. Het boek „Moeder Indie" van de hand van de Amerikaansche schrijfster Catharina May, dat eenigen tijd geleden gepubliceerd werd, heeft een storm van verontwaardiging ge- wekt. Onlangs was de schrijfster voor een drie- tal weken in Engeland, doch zij hield het voor raadzaam haar incognito te bewaren en met. stille trom naar Amerika terug te keeren. Het boek heeft namelijk in Engeland en ook in Amerika scherpe critiek uitgelokt, maar is vooral in Indie buitengewoon heftig aange- vallen. Korten tijd geleden werd te Calcutta een portestvergadering gehouden, waarin de re- geering met aandrang verzocht werd de ver- spreiding van dit boek in Indie te verbieden De oorzaak voor de gevraagde scherpe maatregelen moet gezocht worden in het feit, dat Miss May rechtstreeks en openlijk wijst op een vreeseiij'ken misstand in Het Indische leven, welke ecHter door traditie en godsdienst „geheiligd" is: de kinderhuwelij-ken. Zij zegt het ronduit, dat het lichamelijk en zedalijk verval van millioenen Indiers uit- sluitend teruggebracht kan worden tot deze kinderhuwelijken, welke, ondanks alle offi- cieele verbodsbepalingen voortleven. De schrijfster schildert voorts met groote uitvoerigheid de weerzinwekkende bijzonder heden van de godsdienstige gebruiken en de met alle hygiene spottende toestanden in de Indische dorpen. f AMERIKA, ONLUSTEN IN MEXICO In de rnijnstreek van Guadalajara. Naar uit Washington wordt gemeldt, zijn er in de mijndistricten van den Mexicaan- schen staat Guadalajara opnieuw onlusten voorgevallen, waarbij ook Amerikanen in het gedrang kwamen. Zoo is een Amerikaansch spoorwegman, de chef de bureau David Fis her, van de Southern Pacific, in Guadalajara gedood Het buitenlandsche personeel van verschei- den mijnen in Guadalajara heeft het werk er bij neergegooid en is vertrokken. EEN KIND VAN VERSTIKKING GERED. Een „gelukkig" auto-ongeluk) Te Epsom heeft zich het volgende eigenaar- dige voorval afgespeeld. De aldaar woonachtige mrs. Gates kwam op een gegeven oogenblik tot de angstige ontdekking, dat haar 7-jarig dochtertje Patri cia, dat een stuk lekkers zat te verorberen, zich verslikt had en dreigde te stikken. In allerijl sprong de versdhrikte moeder in haar auto en reed met het kind in vliegende vaart naar het naastbijgelegen ziekenhuis. Bij de poorten van het ziekenhuis slipte de wagen en reed een lantaarnpaal omver, die op Het voorste gedeelte van den auto neerviel. Toen het kind na al die consternatie in het ziekenhuis was binnengebracht, bleek het brok snoepgoed reedis uit haar keel verdwenen en geconsumeerd te zijn. Evenwel moest de kleine toch in behande ling worden genomen, daar zij verscheidene wonden aan het gelaat bekomen had door glasscherven. Patricia's moeder, alsook een verpleegster, die zicih mede in den auto bevond, bleven on- gedeerd. De auto werd ernstig beschadigd. INTERNATIONALE TREINDIEVEN GEPAKT. Op een dag in de vorige week vroeg eeh elegante jonge vrouw toegelaten te worden in het casino van Pornichet en op vertoon van een credietbrief van een Engelsche bank kreeg ze dat gedaan. Zij was in gezelschap van een jonge man, ingenieur zoo en zoo, die ook toegang verkreeg. Eenmaal binnen ver- zilverde de jonge vrouw haar reisbrieveii en ging er ijlings met haar begeleidri van door. Dat had toch al de aandacht van het personeel getrokken en toen het paar met een tweede vrouw, die buiten had staan wachten, in een geheimzinnig gesprek raakte, meende men de politie te moeten waarschu- wen. Bij navraag bleken zij om te beginnen zich anders te noemen en elders te logeeren, dan zij in het Casino hadden opgegeven. Toen het bovendien bleek, dat zij op het punt stonden af te reizen, kreeg de verdenking te gen hen nog vaster vorm. Men hield ze op Hun reis van Saint Nazaire naar Nantes en van Nantes naar Parijs in de gaten en einde- lijk, in Parijs, werden ze aangehoudten. De inspecteur, die de hand op den man wilde leggen, op het oogenblik "dat hij zijn bagage wilde afhalen, werd hem echter pas na een hardnekkige vechtpartij de baas, waarin het weinig had gescheeld of de verdachte had zijn revolver gebruikt. De twee vrouwen werden aangehouden, terwijl ze in die buurt op dbn man stonden te wachten Het verdere onderzoek bracht nu ook die ware namen van de aangehoudenen aan het licht. De man bleek een gewezen tolk van1 Cook's reisbureau te zijn, die al herhaalde- lijk veroordeeld was wegens diefstal en me- depl'icHtigheid1 aan diefstal. De eene vrouw bleek een nog geen 17-jarige meisje te zijn en de andere vrouw van lichte zeden. De man heeft er zijn specialiteit van gemaakt in luxe treinen op mailbooten en in casino's zijn slag te slaan. In de bagage werden alle voor- werpen gevonden. die hem daarbij te pas konden komen: alle mogelijke inbrekersgeffi

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6