DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 22? rjit nnmmer ocstaai nit 2 bladen. 1927 AT)onnemcntsprJjs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2, Brieyen franco N.Y. Boek- en ITandelsdr fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct, Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSTUlmtfX sdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactie No. 33. Diredeur: O. ft KRAK. Hoofdredadenr Tj. N. ADEMA. 20 SEPTEMBER BE TROOlilEDl]. H. M. de Koningin heeft heden bij de ope ning der Stat en Generaal die volgendle rede ttitgesproken Leden van die Staten Generaal, de plechtig heid van dit oogenblik heeft voor mij eene meer dan gewone beteekenis. Mijn beminde dochter aan mijne zijde te zien bij het ope nien van uwe vergadering, vervult mijn hart met d'ankbaarheid jegens God, die haar le ver. gespaard en haar jeugd in zoo vele op- ziehten gezegend heeft Met erkentelijkheid gedenk ik de wijze waarop ons volk heeft tneegeleefd bij haar intrede in het openbare leven. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht reden tot voldoening. Dank zij de voorschrijdende verbetering in de wijze van bedrijfsuitoefening en ontgin- ning, neemt het voortbrengingsvermogen van land- en tuinbiuw toe. Weinig loonende prij zen, bemoeilijking van den afzet in den vreemde en min gunstige weersgesteldheid leiden nochtans voor sommige takken van het bedrijf tot niet zeer bevredigende uitkomsten. Door handfel en nijverheid worden, on- danks verschillende moedgevende verschijn- selen, nog steeds groote moeilijkheden ondter- vonden, niet het minst door dte kunstmatige belemmeringen, die aan het internationaal ruilverkeer worden in den weg gelegdi De financieele toestand blijft zorgeischend, in de voomaamste plaats omdiat zware las- ten op de Bevolking gelegd, de herleving der welvaart en de verruiming der werkgelegen- heid vertragen. Met deelneming gedenk ik de slachtoffers van de -ramp, die eenige maanden geleden opnieuw het Oostelijk deel van ons land teis- terde. De spoedige en milde hulp, die ook nu van vele zijden verleend werd, was mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere mogend- heden bleven van den meest vriendchappelij- ken aard. Ik vertrouw, dat het mogeldjk zal zijn, met den buurstaat Belgie in een geest van cnderlinge samenwerking een regeling te vinden in een voor beide landen aannemelij- ken zin van de vraagstukken, die dloor de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan de orde zijn gebleven. Het samen- stel dier vraagstukken is thans nog het voor- warp van een nader onderzoek hier te lande. In de organen van den volkenbond, in welks raad ons land geroepen werd zitting te ncmen, dragen de Nederlandsche vertegen- woordigers naar hun vermogen bij tot de ontwikkeling van de organisatie der volke- rengemeenschap. Van de resultaten der door den volkenbond bijeengeroepen economische conferentie heb ik met voldoening kennis ge- nomen. Het verheugt mij vast te stellen, dlat de aldaar aangegeven richtlijnen der econo mische politiek overeenkomen met die, wel- ke door Nederland worden gevolgd. Naast de reeds aanhangige wetsontwerpen zullen eenige andere aan uw oordeel worden onderworpen. Daartoe behooren ontwerpen tot wijziging van het strafstelsel o.m. be- oogendte nadere voorzieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling, invoering van die Jeugdgevangenis en krachtiger bestrij- ding van de beroeps- en gewoontemisdadi- gers, een ontwerp strekkende tot wijziging der bepalingen emtrent de ouderlijke macht en de voogdij en een ontwerp houdende bepa lingen betreffende den rechtstoestand dter ambtenaren. Een vcorstel om de uitoefening van het kiesrecht te vergemakkelijken voor hen wier beroep hen noopt ten tijde van de stemming buitenlands te verfoeven, zal U spoedig be- reiken. Aanhangig zullen worden gemaakt eene techniche herzeining van de Armenwet en eene wijziging van de Geoieentewet, beoogen- de samenwerking van naburige gemeemten te bevorderen. Een ontwerp tot vervroeging van den da tum waarop het zevende leerplichtjaar in working zal treden, zal spoedig worden in- gediend. Een wetsontwerp tot verlaging der Inkom- stembelasting zal u worden aangeboden even- als een technische wijziging van de verfno- gensbelasting en een der Verd'edigingsbelas- tingen, in hoofdzaak bedoelendte, aan onge- gronde verschilpunten tusschen de bepalin gen van die beide heffingen een einde te ma- ken. In aansluiting aan de in het achterliggen- de jaar tot stand1 gekomen comptabiliteits- Wet zal eerlang het ontwerp van een bedrii- venwet bij u worden ingediend. De voorbereiding van de herziening der fi nancieele verho-uding tusschen het rijk en de gemeenten waaromtrent mij kortgeleden het rapport der betreffende staatscommissie heeft bereikt, is door de regeering ter hand geno- men. Eene aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid, ten einde onder alle omstandig- hedem de mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behouden en hierdloor het vrije ruilverkeer te bevorderen. Binnenkort zal aan uw oordeel worden on derworpen het ontwerp eener wegenwet. De indiening van een ontwerp Electrici- teitswet en de Invaliditeitswet zijn in voor bereiding. De ten vorigen jare reeds aange- kondigde herziening van de Ziektewet, welke aan de invoering van deze wet moet vooraf- gaan, zal uwe vergadering spoedig bereiken. Op Java en op de westkust van Sumatra zijn betreurenswaardige onlusten voorgeval- len, welke, dank zij het doortastend optreden van bestuur, politie en leger, spoedig wer- den bedwongen. Aan het eigen Indische volks leven zijn deze onlusten vreemd. Maatrege- len zijn genomen om ook in de toekomst de bevolking tegen aanslagen op haar welvaart en veiligheid te beschermen. Daamaast wordt, zooveel die geldel'ijke omstandigheden toelaten, de ailtureele en welvaartspolitiek in Nederlandsch Indie met kracht voortgezet. Met belangstelling wordt uitgezien naar de vruchiten, welke de kortgeleden voor Su- riname aanvaarde maatregelen ten bate van dat overzeesche gebiedsdeel zullen afwerpen. De economische toestand van Curasao blijft guns tig. Met den wensch, dat Gods mdlde zegen op uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de ge wone zitting der Staten-Generaal geopend. De troonrede is ook dit jaar weer een om- vangrijk stuk gewordten, maar zij staat, in tegenstelling met haar voorgangster, in het algemeen in het teeken van optimisme. De telenrstellingen, die altijd zullen blij- ven, hebben het blijmoedig vertrouwen in de toekomst niet kiunnen beinvloeden en het pro gram der voorg^nomen maatregelen is zoo veelomva'ttend, dat het kabinet ditmaal met een bijzondert werklust aan den arbeid sehijnt te tijgen. Allereerst en dat was te verwachten wijst Hare Majesteit ditmaal op de bijzonde- re beteekenis welke dit jaar dd opening der Staten Generaal heeft gekregen. Immers, in de ,,,Goudien Koets", die Haar en Haren Gemaal telken jare naar het Bin- nen hof voert, heeft ditmaal een derde plaats genomen. Prinses Juliana, thans den kinderleeftijt gepasseerd, studente aan een onzer hooge scholen, lid van den Raad van State en reeds in h' t openbare leven opgetreden, vergezelt voor de eerste maal Hare ouders om bij de plechtigheid der opening onzer volksverte- genwoordiging aanwezig te zijn. Geen wonder, diat Hare Majesteit laat uit- komen, dat deze plechtigheid voor Haar dit maal mver dan gewone beteekenis heeft, dat zij haar dank uit jegens God, die het leven, van dit vorstenkind gespaard en haar jeugd in zoo vele opzichten gezegend heeft. Met erkenteliijkheid hordenkt de Ko ningin daarna de wijze waarop ons volk de intrede der Prinses in het openbare leven heeft meegeleefd en inderdaad kan getuigd worden, dat het Nederlandsche volk zijn lief- de voor ons vorstenhuis ook in zijn groote belangstelling voor dit koningskind gede- monstreerd heeft. Moest een vorig jaar geconstateerd1 wor den, dat het economisch herstel zich slechts geleidelijk voltrekt, inzinkingen daarbij niet achterwege biijven en handel en nijverheid evenals een deel der scheepvaart nog steeds de ongust der tij den ondervinden, thans wordt met ingenomenheid geconstateerd, dat de a'gemeene toestand van het land in menig opzicht reden tot voldoening geeft. Wetenschap en techiniek ma ken het moge- lijk dte opbrengst van den grond steedls te verhoogen en gebieden, welke tot dusver waardeoos war en, in vruchtbaren bouw- grond om te zetten. Zoo neemt het voortbrengingsvermogen van land- en tuinbouw toe, hoewel de prijs- daling der producten, de oitvoerbe 1 errunerin- gen en het noort bestendlge weer altijd fac- toren biijven, waarvan dte meest economische werkwijze den terugslag kan ondervinden, Door handtel en nijverbeid worden, on- danks verschillende moedgevende verschijn- selen, nog steeds groote moeilijkheden on- dervonden, niet het minst door de kunstmati ge belemmeringen, die aan het internatonaal ruilverkeer in den weg worden gelegd1. Hier legt de troonrede den vinger op de wondeplek, die meer dan ooit als een ernsbg letsel gevoeld wordt. Wij staan op dit oogenblik inderdaad voor het vraagstuk van- vriihandal of oro- tectie en de overtuigde voorstanders van het vrijhandelsstelsel hebben den algemeenen aanval te duchten van hen, die hun onder- nemingen bedreigd zien en luide omi profec- tionistische maatregelen roepen. Het is een strijd, die weldra in alle scherpte zal gevoerd worden en waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen zal zijn. Het is de groote vraag of Nederland, te- genover een wereld van zich zelf beschermen- de Staten, te alien tijde het ooidle vrijgevig standpunt kan biijven innemen. De financieele toestand blijft zorgeischend. Dat was te verwachten en er zal moeilijk een troonredte zijn aan te wijzen waarin van een overvloed van geldmiddelen wordt ge- sproken. Zware lasten op de bevolking gelegd ver tragen de herleving der welvaart en de ver ruiming der werkgelegenheid. Het staatshuishoudten is zoo kostbaar, het eischt zulke geweldige kapitalen, die uit den arbeid van ons volk verkregen moeten wor den, dat het geen wonder is, dat het econo misch leven daarvan den remmendten invloed ondervindt Wij leven, helaas, in de jaren, dat geen troonrede verschijpt of er wordt met wee- moed aan een ons land treffendte natuurramp herinnert. Q Na Borculo en Maas en Waal, was het nu weer de Achterhoek, die het zwaar te ver- duren heeft gekregen en welker slachtoffers door Hare Majesteit op dit historisch oogenblik herdacht worden. Opnieuw heeft dte Koningin met vreugde van het saamhoorigheidsgevoel, van de een en ondeelbaarheid der gansche bevolking kunnen getuigen. Het Nederlandsche volk heeft ook nu weer dte handen ineen geslagen om dlen ergsten nood der slachtoffer in eigen land zoo spoe dig mogelijk te kunnen lenigen en het was dte koninklijke familie zelf, die onmiddteliajk na de ramp door een persoonlijk bezoek en daadwerkelijke hulp van haar groote belang stelling deed blijken. Onze betrekkingen- tot de andere mogend- heden biijven van den meest vriendschappe- lijiken aard. Opnieuw ontbreekt de welhaast traditio- neel geword-en toev-oegi-ng, dlat zij reden tot voldoening geven. Nog blijft er wat te wensch en, want sedert de vori-ge troonrede versch-een, heeft onze volksvertegenwoord-iging het zoozeer be- sproken tracta-at met Belgie van- de hand ge- wtezen. Gelukkig heeft de verwerping daarvan niet tot een minder vriendschappelijk-e ver houding tusschen bed-die landen geleid en zcowel hier te lande als in Belgie, zal men zeker gaarne een overeenkomst tegemoet zien, die beide staten kan bevredigen. Hare Majesteit vertrouwt, dat het moge lijk zal zijn, met den buurstaat in een geest van onderlioge samenwerking een regeling te vinden in een voor beide landen aanne- melijken zi-n van de vraagstukken, die door de verwerping van het verdrag van 3 April 1925 aan- de orde zijn gebleven. Het samenstel dier vraagstukken is thans nog -bet voorwerp van -een nader onderzoek hier te lande en de verhouding tot omzen nabuurstaat is zoo vriendSchappelijk, dat een voor beid-en aannemelijke regeling in de naaste toekomst zeker getroffen zal kunnen worden. In de organen van den Volkenbond, in welks Raad ons land geroepen w-erd, zitting te nemen, dragen de Nederlandsche verte- genwoordigers naar hun vermogen bij tot de ontwikkeling van de organisatie der vol- kerengemeenschap Juist op ddt oogenblik, nu heel de wereld het oog op onzen minister van Buitenland- sche Zaken houdt gevesti-gd, nu N-eder- lan-ds vertegenwoordiger een rede uitsprak, waarult nieuwe hoop tot gunsti-ge resultaten geput wordt, mag dit zeker geconstateerd worden. En daarnaast herdenkt Hare Majesteit de resultaten der economische conferentie, wel ker richtlijnen der economische politiek met die, welke in ons land gevolgd word-en, over- eenstemmen. Naast de reeds aanhangige, worden ver schillende nieuwe wetsontwerpen aange- kondigd. Het strafstelsel zal gewijzigd1 worden, waarbij de be-doeling voorzit, nog grooter onderscheid tusschen minder strafbaren en beroepsmisdadigers te maken. Het iinstiituut der voorwaardelijke veroor- deeliingen zal nadter voorzien worden, door het invoeren van een jeugdigevangenis wordt de scheidingslijn tusschen de gewone en dte kinderrechtepraak nog scherper getrokken en daartegenover zal strenger dan tot dus- verre tegen de beroeps- en gewoontenrisda- dtgers worden opg-etredten. Tegeliijkertijd wordt een ontwerp aange- kon-di-gd tot wijziging der -bepalingen be treffende de ouderlijke macht en de voogdij en wordt teven® toegezegd, dat de rechtstoe stand- der ambtenaren opnieuw besproken en geregeld zal worden. Een voorstel om de uitoefening van het kiesrecht te vergemakkelijken voor hen, wier beroep hen noopt ten tijde van de stemming buitenlands te vertoeven, is in voorbereiding. Van groote beteekenis lijkt het ons niet. Het zal er slechts toe meewerken de wa-arde van de uitspraken der kiezers door medewer- king van een zoo groot mogelijk deel der be volking te verhoogen. Veroer wordt een technische herziening van de Armenwet en een wijziging der Ge- meentewet aangekondigd, die de samenwer king van naburige gemeenten kan bevorde ren. In zooverre deze wijziging on al samenwer king in armverzorging' doelt7 zal zij zeker tot verbetering van den huidigen toestand kunnen leiden. Herhaaldelijk is gebleken hoe behan-deling van armlastigen aan verschil lende zijden van gemeentegrenzen tot onbil- lijkheden kan leiden. Dan volgen eenige wetsontwerpen, welkei spoedige totsta-ndkoming de welvaart van land en volk slechts kunnen vergemakkelij ken. Spoedig zal een ontwerp worden inge diend tot vervroeging van den datum waar op het zevende leerplichtjaar in werking zal treden. En wat ongetwijfeld aller groote instemming zal vinden een wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting zal de Staten Generaal worden aangeboden, even als een technische wijziging van de vermo- gensbelasting, en een der verdedigingsbelas- tingen welke beoogt aan ongegronde ver schilpunten tusschen de bepalingen van beide heffingen een einde te maken. In aansluiting aan dte reeds tot stand ge komen compstabiliteitswet zal eerlang het ontwerp van een bedrijvenwet worden inge diend en reeds nam de regeering de voorbe reiding van de herziening der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeen ten ter hand, waarovar kort geleden het rap port der betreffende Staatscommissie is ver- schenen. Ter bevor-dering van het vrije ruilverkeer zal wetsherziening plaats hebben, teneinde onder alle omstandigheden het afsluiten van handelsverdragen te behouden. Het ontwerp eener \yegenwet is in voorbe reiding. Niet kan ontkend worden, dat het wegenvraagstuk de laatste jaren krachtig ter hand is genomen. Het steeds drukker en snellere verkeer deed de behoefte aan betere en meer met de eischen des tijds overeenko- mende wegen gevoelen en al is de wegenbe- lasting een betreurenswaardige verzwaring van lasten, het is duidelijk dat afdoende ver- beteringen financieele offers eischen en het is billijk, dat zij door hen worden gedragen die van die verbetering het meest zullen pro fiteered Alles wat thans voor wegverbetering kan geregeld worden zal het verkeer en daardoor het economisch leven van ons land slechts ten goede kunnen kom-en. De indiening van een ontwerp electrici- teitswet en de invaliditeitswet zijn in voor bereiding en de ten vorigen jare reeds aange- kondigdte herziening van de ziektewet welke aan de invoering van deze wet moet vooraf- gaan, zal de volksvertegenwoordiging spoe dig bereiken. Reeds het vorig jaar werd -deze ziektewet aangekondigd wanneer daarin meer plaats zou ingeruimd zijn aan voorzie ningen welke uit het maatscha-ppelijk leven opkomen. Wij hebben toen reeds het vermoeden geuit, dat zij het volgend jaar nog wel eens in de troonrede zou voorkomen en deze voor- spelling blijkt volkomen juist te zijn geweest/ Laten wij hopen, dat de voorbereidende werkzaamheden thans zoo ver gevorderd zijn, dat deze regeling inderdaad spoedig tege moet gezien kan worden. Het Rijk in Europa i-s hiermede afgehan- deld en nu kome-n als naar gewoont-e on-ze kolonien aan de beurt. Allereerst en dit was te verwachten wordt een woord gewijd aan de betreurens waardige pogingen van- communisti-sche agi tators om de inlandsche bevolking tot ver- zet tegen het -gouvernement op te stoken. Op Java, zegt de troonrede, en op de Westkust van Sumatra, zij-n -betreurenswaar dige onlusten voorgevallen, welke, dank zij het doortastend optreden van bestuur, poli tie en leger, spoedii-g werden bedwongen. Aan het eigen Indische volksleven zijn deze onlusten vreemd1 en maatregelen zij-n genomen, om ook in -de toekomst de bevol king tegen aanslagen- op haar welvaart en veiitigiheid te -beschermen. In tegenstelling met het vorige jaar wijdt de troonrede thans geen- bijzondere aandacht aan de grootere zelfstandigheid in i-nwen- di-ge aangel-egenheden, noch wordt, als be- wijs van krachtige welvaartspolitiek de ope ning der Medi-sche Hoogeschool te Ba-tavia gememoreerd. De troonrede volstaat dit jaar slechts met te constateeren, dat zooveel dte geldel-ijke omstandigheden zulks toelaten de cultu- reele en welvaartspolitiek in Nederlandsch- Indite met kracht zullen worden- voortgezet. Opmerkelijk is da-t met geen enkel woord aan de totstandko-ming der radio-verbinding met onze kolonien wordt herinnerd, noch dat de mogelijkheid van han-dt-lsverkeer per vliegtuig tusschen Nedeiland en Indite wordt besproken. Der gewoon-te getrouw komen Suri-nam-e en Curacao, de beide stiefkinderen uit het Hollan-dsch-e huisgezin, weer achteraan. Zij blijken dit jaar nog al te hebben opge- past en- men is over het algemeen wel over hun prestaties tevreden. E>e welvaart van Suriname heeft kortge leden bijzondere maatregelen noodzakelijfc gemaakt en vol vertrouwen wordt uitgezien of dit zwakke stiefkindje van het hem toe- gediende versterk-end1 voedsel nu eindelijik eens zal widen gaan groeien. Met belangstelling zegt dte troonredte wordt uitgezien naar de vruchte-n, welke de kort geleden voor Suriname aanvaarde maatregelen ten bate van dat overzeesche gebiedsdeel zullen afwerpen. Curacao schijmt over het algemeen wel wat st-erker constitutie te hebben. Het blijft gezond en brengt gunstige rappoitcijfers voor v-lij't, vorderi-ngen en goed ged-rag thuis. De troonrede volstaat dan ook met de op- merking, dat de economische toestand van Curacao gunstig blijft. De troonrede is udtgesproken, nieuwe be- loften, ni-euwe toezeggin-gen, nieuwe maat regelen om bloei en welvaart van land en volk te verzek-eren, zijn gegeven. Moge het schip van Staa-t in het n-u ko mende begrootingsjaar een voorspoedige reis hebben, opdat het volgend jaar met dankbaarheid geconstateerd kan worden, dat veel van het nu in uitzicht gestelde ook wer- kelijk tot vervulling is gekomen. Dagelijksch overzicht. Een FranschAmerikaansch Verbroederingsfeest. De ver kiezingen in lerland. Parijs en een groot deel van Frankrijk worden thans als overstroomd door de oud- strijders van het Amerikaansche legioen, dat tijdens den wereldoorlog aan het Fransche front de Duitschers bevocht. Duizen-den en nog eens duizenden hebben, vergezeld door vrouwen en kinderen, den tocht over den grooten vischvijver volbracht om in „la ville lumiere" de oude broeder- schapsbanden opnieuw of vaster aan te knoo- pen. En ministers en Frankrijks president houden geestdriftige redevoeringen, waarin de heldenmoed der Amerikanen, de onwan- kelbart wapenbroederschap, de gem-een- schappelijike vredesidealen en de diep in dte harten der Franschen gegrif-te dankbaarh-eid schering en- insla-g zijn. Er worden witte, roode en blauwe bloe- me-n op het graf van den onbekemden soldaat gestrooid, men houdt een „groote parade" waaraan meer dan 10000 1-egionnairen deel- nem-en, een eeuwige vredesvlam wordt ont- stoken en er worden kostbare diners ge geven. Zoo viert men het Fransch-Amerikaansch v-erbro ederingsfeest. V-elen zullen, met ons, eeniigszins soep- tisch staan tegenover dergel-ijke festdviteiteo. Want wat is het practisch nut ervan? Nagenoeg niets! Groote, hoogdravende woord-en en uiter- lijikheden, daarvan zijn de geb-eu-rtenissen te Parijs als overvuld. Maar noch op het een, noch op het ander, kan de verbroedering ge gro-ndvest worden en het vredesideaal koml door een schoonen schijn geen schrede nader tot de verwerkelijiking! Zoo langzamerhand is de uitslag van <k verkiezingen in den Ierschen Vrijstaat be kend geworden. En meer en meer blijkt, dar de toestand grooten-deels de oude gebleven is Volgens dte laatste berichten hebben de re geerin-gsgroepen 74 zetels verkregen, waar onder 10 onafhankelijken en 4 boeren, terwij de oppositie-groepen 68 zetels verwierven w. o. de Fianna Faul (de Va-leristen) 54, di Arbeiderspartij 11 en twee kleinere groepei gezamenlijk 3. Men herinnert zich, dat deze verkiezingei noodig werden doordat tegen de algemeen* verwa-chtingen in de Valeristen besloten dor eed van trouw aan den koning af te 1 egg en wat ten gevolge had, dat het de regeeringa partij van Cosgravej vrijwel onmogelijk wert te regeeren. Ook na de nieuwe verkiezingen is het vrij wel zeker dat president Cosgrave slechts eel zeer geringe meerderheid zal krijgen, te, hoogste vier en mogelijk niet meer dan twe< stemmen. Maar daar geen dter partijen eei nieuwe verkiezing wenscht en de arbei-dere partij in de eerste plaats geen nieuwe verkif zing zou kunnen bekostigen, is het als vrfi wel zeker aan te nemen, dat deze partij j Valera niet zal steunen bij zijn pogfng om d regeering ten val te brengen". Zoo zou het dus nog mogelijk worden voo, Cosgrave om door een coalitie aan het be wind zal biijven. Voorloopig dient men echter de officieel en volledige uitslag der verkiezingen nog a' te wachtea. m DE WILD Laat over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. KACHELS HAARDEN. E. M. JAARSMA JAN JAARSMA beroemde Brusselsche Haarden Famse en Surdiac Oodin Carlshiitte Etna Enorme keuze. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1