Alkmaarsche Gourant MARTIN'S VERJONCINQSKUUR. i FEUILLETON. In en om de hoofdstad. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! No. 221 1927 H indent negen en twlntigste Jaargang. Dinsdasr 20 September. ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. POLiTIE-MAAT'REGELEN TIJDENS~~ DE LANDBOUWFEESTEN OP WOENSDAG 21 SEPTEMBER. DRAVERIJEN IN DE HARD- DRAVERiSiLAAN. De COM MISS ARUS VAN POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat 21 SEP TEMBER 1927 tijdens de harddraverij des namiddags van 1 tot 6 uur voor alle verkeer zullen zijn afgesloten: DE WILHELMINA- LAAN en METIUSGRACHT, terwijl de Groote Kruislaan alleen mag gereden wor- den in dte richting van Kennemerstraatweg naar Westerweg. Stationneerende voer-tuigen, auto's, fnuit- wagens, ijs-karren enz. worden niet toegela ten op den Kennemerstraatweg, Groote Kruislaan of omgeving van het feestterrein, dan volgens aanwijzing der Politie. VEETENTOONSTELLING. Vij-dens de veetentoonstelling op het Waag- plein Doorbraak en Nieuwesloot van 10K uur v.m. tot 1 uur n.m. zullen voor alle ver keer gesloten zijn: de S-chapenbrug, Door braak, Houttil (vanaf Magdalenenstraat tot Pieterstraat), Korte Nieuwesloot en Ge- dempte Nieuwesloot. Eveneens is de Achterstiraat vanaf Lange- straat tot Koningsstraat voor het verkeer af gesloten van 9 tot 11 uur ten behoeve van de veekeuring. VU'URWERK. Des avonds vanaf 8 uur tot afloop vuur- werk wordt geen rijverkeer toegelaten op de Kanaalkade vanaf Korte Nieuwesloot tot Paternosterstraat en is hiervoor de auto- bussen als route aangewezen: Heerenstraat, Dijk, Koningsstraat, Koningsweg, Paternos terstraat. Op de Kanaalkade zullen niet wordten-toe- gelaten: auto's, rijtuigen, fruitwagens, ijs karren, tenten, stalletjes, te verhuren ladders, stellages e. d. Keuring voor den Dienstplicht. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt het volgende ter kennis van belang- hebbe-nden: In November en December a.s. houdt de Herkeuringsraad in deze gemeente zitting. De Voorzitter van den Herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zee- mac ht zijn ingelijfd, en aan gewone, zoowel als aan bui ten gewone dienstpl-ichtigen, die nog niet in werkelijken dienst zijn geweest d gtlegenheid geven om bij genoemden raad eien geneeskundig onderzoek naar hun ge schiktheid voor den dienstplicht te ondergaan Behoudens bijzondere machtiging van den minister van Oorlog worden tot het onder zoek NIET toegelaten personen: a. die als vrijwilliger tehooren tot de land macht de vrijwiliige landstorm hier onder begrepen de zeemacht of de overzeesche weermacht; b. die in 1927 tijdelijk ongeschi-kt voor den dienst werden verklaard. Overigens wordt iemand tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt, dat zich een der volgende gevallen voordoet: a. dat hij vroeger door een der keuringsra- den voor den dienst geschikt werd ver klaard, doch na de uitspraak van dien raad ziekten of gebreken heeft gekregen. waardoor hij vermoedelijk ongeschik! voor den dienst is geworden; dat hij vroeger bij het onderzoek door een der keuringsraden behept was met ziekten of gebreken, welke toen niet tot zijn onge- schiktverklaring voor den dienst hebben geleid, doch welke na de uitspraak van dien raad in zulk een mate zijn verergerd, dat hij vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; t. dat hij vroeger verh-inderd was om voor een der keuringsraden te verschijnen op den daarvoor vastgesteldfen tijd, ook geen der keuringsraden uitspraak omtrent hem Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M G. d. W. i7) Plotseling bedadht zij dat hij de woorden van de markiezin gehoord en verstaan had en zij kreeg een kleur als vuur, onmiddellijk ge- volgd door een doodelijke bleekheid. En zij dankte den hemel dat hij in de sehamering haar gezicht niet goed zien kon. „Indien u vindt dat ik te overhaast ben teruggefcomen „Neen, neen niet te haastig mijnheer; edel moedig en dapper zij-t ge, boven alle lof ver- heven. Ik wou dat ik woorden had om u te zeggen hoe edelmoedig en dapper ik u vind." „Het is niets vergeleken bij de dapperheid van Rabecque om een gezicht, waarvoor ik tot nu toe a-ltijd eeni-g respect gehad1 had, zoo afschuwelijk te maken". Hij schertste, liever dan haar mee te deelen dat zijn buitengewone fierheid hem had doen terugkeeren toen hij pas eenige weinige uren op reis was geweest naar Parijs; het was hem immers onmogelijk geweest zich het belache- lij'ke figuur dat hij moest maken in te denken wanneer hij aan het hof moest erkennen dat zijn on-derneming mislukt was. „Ach! maar wat kunt u alleen uitrichten?" herhaalde zij. „Geef mij temminsfe een paar dagen om <»arover te denkenlaat mii eerst eens rood-1 heert gedaan en hij vermoedelijk onge schikt voor den dienst is. In de aanvraag moeten worden vermeld de geslachtsnaam en de voornamen van den in schrevene, het jaar en de datum van zijn ge- boorte, de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven, de lichting voor welke hij is ingeschreven. het korps, korps onderdeel of dienstvak, waartoe hij behoort of waaraan hij is toegewezen een en ander voor zoover het hem bekend is en zijn nauwkeurig adres. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoed-ig mogelijk aan dezen worden toegezon- den onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Oorlog, Plein No. 5, 's Gravenhage". De aanvraag behoeft niet op gezegeld pa pier te worden geschreven, maar moet wel ge- f-rankeerd worden gezonden. Alkmaar, 19 September 1927. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Radio-hoekje Woensdag 21 September. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.35—2.Lunchmuziek door het trio D. Coronel, viool. J. Drukker, cello. L. Kap- per, piano. 5.-6.Concert door het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Willem Herckemath, bas bariton. Egb. Veen aan den vleugel. 66.30 Lezing door J. Vincent, ever: Klokken en klokkenisten. 6.30 7.15 Vcortzetting van het Concert. 7.15 7 45 Gezondheidshalfuurtje. Dr. R. N. M Eykel, Hcofdinspedeur van de Volksgezond- heid te Nijmegen. 7.45 Politieberichten. 10.30 Persberichten. 8.10 K R. O.-uitzending. De Harmonie „L'Union" te Heithuysen. M. Koolen, organist. Het Heibloemsche jongens- koor. la. Marche militaire, Alford. b. Psal- mes et Lauriers, ouvert., Langlois. (Harmo nie). 2. Rede van den Burgemeester van Heithuysen, de heer L. Mertens. 3. Danses Hongroises no. 5 en 6, Brahms (Harmonie). 4. Causerie over „De Heibloem", door Br Mathias, van het gesticht „De Heibloem". 5. Adagio et Rondo, saxofoon-tenor, piano, Sin- gelee, piano. 6a. Heibloemsche Volkslied, Thyssen. b. Ave Maria, Theobaldus. c. In memoriam (Fragment Jubile cantate van Br. Theodorus), Br. Theobaldus. d. Roomsche Blijdschap, Sicking, c. Potp van populaire liederen (Heibloemsche Jongenskoor). 7. Solo de Concert, clarinet en piano, Avoor. 8. Samenspraak tusschen A. Braat en H. van Beek, Heibloemsche jongens. 9. Intermezzo die l'Arlesienne 2de suite, Bizet Harmonie. 10. Rede van den heer H. Terra, lid van de Gemeenteraad te Bierick, als oud-leerling van „De Heibloem". 11. The Midday, Al- rorce (Harmonie). Orgelconcert door Martin Koolen. 1. Adagio, solo voor fluit en orgel, Kling. 2. 3e sonate, a. Preludio. b. Adagio molto, Guilmant. 3 Fuga in G-moll, Bach. 10.3012.('s avonds). Cabaret. Willy Corsari, levenslied.jes aan de piano. Alex de Haas, conferencier. The Russian Balalaika Orchestre. Daventry, 1600 M. 12.20 Dansmuziek. I.20—2.20 Orkestconcert. 3.20 Lich klassiek concert. Daventry-kwartet en solisten, alt, tenor en piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Con- certorgelbespeling. 6.40 Tuinbouwpraatje. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Con- cert-orgelbespeling. 7.20 Lezing: Flying over Europe. 7.35 Orgelconcert. 7.50 Orkest concert. D. Jcnes, tenor. P. Cochrane, viool. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Lezing: The National radio Exhibition. 9.40 Actu- eele causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 II.20 „The Liars", orig. comedie in 4 acten van H. A. Jones. 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris, 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Kamermuziek, piano, viool en cello. 8.5010.50 Orkestconcert. Populaire muziek. Langenberg, 469 M. 1.302.50 Orkest concert. 5.506.20 Orkestconcert. 8.50 „Mutter Mews", nederduitsch drama in 5 acten van F. Stavenhagen. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 12.20 7.40 Lezingen en lessen. 7.50 „Djamileh", opera in 1 acte van Bizet. „Cavalleria Rusti- cana", opera in 1 acte van Mascagni. 10.50 12.50 Concert door het orkest Prof. Fahr- bach-Ehmki. Hamburg, 395 M. 4.35 Gedichtenvoorle- zing. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Voorlezing uit de werken van Hermann Lgns. Orkestmuziek. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Orkestconcert. 8.3510.35 Operafragmenten. Orkest en soli. kijtken en de localiteit van onze gevangenis goed opnemen. Er moet wat op te vinden zijn. ik ben niet zoo ver gekomen als op dit oogen- blik om nu weer het onderspit te moeten del ven. Maar toch" ging hij voort, „indien u denkt dat ik miijn krachten overscha-t, als u lie ver heeft dat ik manschappen tracht te ver- krijgen om een aanval op Condillac te doen, en zoodoende den wil van de Koningin door kracht van wapenen door te drijven, zeg het dan en ik ben morgen hier van daan". „Waar wou u heengaan?" riep zij plotse ling verschriikt. „Tk zou te Lyon of Moulins hulp kunnen zoeken. Ik zou missohien aan de Koningin ge- trouwe soldaten vinden die mij wilden volgen op grond van mijn volmacht om hulp op te roepen, als ik hun maar zeg dat dit verzoek mij in Grenoble geweigerd1 werd. Ik ben niet ze-ker dat dit mij zou gelukken, want ongeluk- kig moest het bew-ijs van mijn volmacht aan den Senechal van Dauphine worden afgege ven. Toch zou ik het kunnen probeeren." „Neen, neen smeekte zij en in haar ijver hem het plan haar te verlaten te doen opge- ven, greep zij hem bij den arm en zag hern smeekend aan. „Laat mij hier niet alleen, mijnheer; ach leb medelijden en laat mij niet alleen met die menschen. U kunt mij als een lafaard be- schouwen, miijnheer; dat ben ik dan ook. Ze hebben een lafaard van mij gemaakt". Hij begreep waar zij bang voor was, en hij met zijn edelmoedig hart had diep medelijden met dit arme, eenzame meisje, dat aan de ge- nade was overgeleverd van die schoone heks van Condillac en den mooien schurk van een CCLIH; ROUW IN „ARTIS". TOON'EEL EN BIOSCOOP. Juist in September-maand, de „oude" ker- mismaand der hoofdstad, nu de trek der Am- sterdammers naar „Artis" naar den beestentuin zeggen de ouderwetsche lieden in deze stad nog altijd zoo groot is, om- dat hij dan dagelijks vbor elken stadgenoot voor zoo luttel bedrag open stagi, heeft het genootschap „Natura Artis Magistra" het afsterven te betreuren van den man, die jaren lang, vaa-k onder de moeilijkste omstandig- heden men herinnere zich slechts de oor- logsjaren voor de belangen van „Artis" heeft gewaakt en geijverd. De directeur, Dr. C. Kerbert, is op 78-jarigen leeftijd over- leden. Wie het voorrecht gehad heeft hem te ken- n-en, zooals ik hem gekend heb, zal beseff-en wat „Artis" in dezen directeur verloren heeft. Dr. Kerbert had het grootste deel van zijn leven aan den dienst van het genootschap gewijd; hij leefde voor Artis"; hij deed al ios wat in zijn vermogen was om de schat- ten, aan zijn zorgen toevertrouwd, steeds te doen toenemen; te bevorderen dat de verza- melingen, waarover het beschikte zouden staan op een hoog wetenschappelijk peil de groote naam, dien zij hebben bij alle man- nen der wetenschap op zoologisch gebied in het buitenland, is aa-n Dr. Kerbert allereerst te dianken. Daarnevens deed hij alles om de Nederlanders, en in de eersfe plaats natuur- lijk de Amsterdaminers, op te wekken, door toetreden tot het lidlmaatschap den bloei van het genootschap te helpen bevorderen. En dat laatste is niet altijd1 gemakkelijk geweest, vooral niet in de latere jaren, toen het opko- men van vermakeLijkheden van allerlei aard het ledental deed dalen de tijden waren voor- bij, dat een Amsterdammer, die zich maar even „voelde", het zijn plicht achtte lid van „Artis" te worden en er geregeld dte muziek- uitvotringen bij te gaan wonen. Bovendien, de gemeente, die aan den eenen kant het dient ten voile erkend de beteekenis van „Artis" begrepen heeft, besefte welke voor- name plaats deze verzamelingen hadden voor het universitair onderwijs, heeft aan den anderen kant, onder den invloed van „demo- cratische" stroomingen, den lust tot lid wor den van „Artis" en het bezoek tegengewerkt. Het genootschap had op de gemeente een be- roep om subsidie gedlaan in 1918, toen de hooge kosten een dergelijk beroep wettigden en het subsidie, tot een bedrag van 10.000 's jaars, werd toegestaan, maar daaraan werd de voorwaarde toegevoegd, dat de Am- sterdammers dan ook op Zaterdagen voor een kwartje toegang mochten hebben, terwijl bovendien „Artis" werd beschouwd als een „vermakelijkheid" en op de toegangsprijzen die belasting voor een publieke vermakelijk heid werd gelegd. Gevolg: allereerst dat ve- len, die vroeger lid waren, bedankten, de ge meente gaf nu immers reeds steun met hun belastingpenningen, en dat het bezoek onder die zo-nderlinge belasting ging iijden; zon- derling in dit geval zeker, omd'at de verzame lingen van Artis" in de eerste plaats een leerschool zijn en geen vermakelijkheid in de ware beteekenis des woords. Het is niet anders dan begnjpelijk, dat dergelijke nieu- werwetsche democratisehe opvattingen den thans overleden directeur meer dan eens bittere oogenblikken bezorgd hebben. Sed-ert 1890 was Dr. Kerbert directeur ge weest hij is de tweede geweest gedurende de fcijna negentig jaren, dat het genootschap „Natura Ariis Magistra" bestaat; de opvol- ger van den in genoemd jaar overleden eer- sten directeur, tevens de eigenlijke stichter van het genootschap, G. F "Westermann. Van 1838 dagteekent het genootschap, op- gericht op initiatief van den heer Wester- mann, die het zoologisch museum had ge sticht op het toen aan ae Fransche laan ge- legen buitengoed „Middenhof". De verzame lingen waren aanvankelijk afkoms-tig uit de eollectie van Reindert Draak, een voor die dagen hoo-gstaand preparateur, die, aange- zien hij tevens suppoost van het Burgerwees- huis was, zijn verzamelingen op de zolders van dat stadSgebouw had. Toen de gemeente die zolders ioodig had voor andere doelein- den, werden op Westermann's initiatief in 1837 de verzamelingen eerst in de „Nieuwe Stadsherberg" in de Plantage ten toon ge- steld en later naar „Middenhof" gebracht onder Draak's beheer ;ze bleven er tot 1840, toen Draak ze terug nam, maar toen kon- dte verzameling door h-et opgerichte genootschap zelf worden aangevul-d. Immers in 1839 was aangekocht de in die dagen bekende menage rie van Cornelis van Aken- en de overleden dieren vulden geleidelijk het zoologisch mu seum aan. Onder Westermann's beheer is Artis" steeds gegroeid. In 1851 verrees het hoofdgebouw aan de Middellaan, waa-rin het zoon. Hij streelde de hand die op zijn arm rustte. ,,1-k geloof ook dat het het beste is hier te blijven, nu ik eenmaal zoo ver gekomen ben" zei hij. „Laat mij over de zaak nadenken. Het kon best wezen dat ik er iets op bedenk". „Mocht de hemel u iets in-geven, mijnheer. Ik zal dten nacht in gebed doorbrengen en God en Zijn Heiligen smeeken u den weg aan te wijzen". „De hemel zal zeker uw gebed verhooren, mademoiselle" antwoordde hij peinzend met de oogen gevestigd op het bleeke, heilige ge zicht je, dat scheen te glanzen in de scheme- ring. Toen schrikte hij plotseling op en boog zich voorover om te luisteren. „Er komt iemand aan" fluisterde hij. En hij liep vlug naar de andere -kamer waar hij doodstil op zijn stoel ging zitten terwijl de voetstappen op de steenen trap naderden en een gele lichtgloed langzamerhand op de gang zidhtbaar werd. HOOFDSTUK XII. Een gewetenszaak. Om nog meer vertrouwen te wekken bij de douairiere en haar zoon zette Garnaclhe een klein komedietje op touw, een paar nachten nadat hij te Condillac als gevangenbewaarder was aangesteld. Een poos na middernacht maa-kte hij alarm en toen half gtekleede man- nen, op den voet gevolgd door Madame en Marius, de kamer binnenstormden waar hij stond1 als een toonbeeld van opgewondenheid, vestigde hij hun aandacht op twee ineen ge- draaide laikens. aan elkander rrebonden. die „lk behoef niet te advertee- H H ren, als ik er voor zorg, dat wm B m'n ^talages steeds aantrek- J kelijk en verzorgd blijven" J gj Zij, die dit zeggen, hebben jjj gj ongelijk, het publiek moet tot jjj jjjj de etalage komen, de annonce M echter komt tot het publiek. J Om een grooten kring van jj H menschen in Noord-Holland 1 te bereiken is er e^n manier: W ----- museum gevestigd werd; daarna zijn ge sticht het etnnografisch museum en ge- bouwd verschillende verblijven voor de die ren en al heel spoedig werd „Artis" dienst- baar gemaakt aan het onderwijs in de zoolo- gie. In 1877 kreeg het genootschap van de gemeente een groot terrein aan- de Muider- gracht in erfpacht, onder voorwaarde, dat daarop een aquarium zou verrijzen en dit is in September 1882 geopend Dr. Kerbert, toen lector in de zoologie aan de Amsterdam- sche universiteit, werd er als hoofdeonserva- tor aan verbonden en volgde acht jaren la ter Westermann als directeur van het genoot schap op. Steeds uitgebreidter werden de ver zamelingen der levende dieren door aankoop, sche.nkingen, ruil met buitenlandsche dieren- tuinen; steeds sierlijker werden de dieren- verblij-ven en de aanleg der tuinen; van steeds grooter beteekenis voor de wetenschap werden de musea, de bibliotheek, het onvol- prezen aquarium en mannen van wetenschap- pelijken naam werden naast den directeur •aan al deze verzamelingen verbonden. Dr. Kerbert laat bij zijn afsterven een stichting na, die een grooten naam heeft in ons land en ver daar buiten; die de trots is der Am- sterdammers, ook al zijn er nog te veel, die niet achter behoefden te blijven om d-oor hun lidmaatschap te toonen, dat zij de groo te beteekenis van „Artis" beseffen. Maar, gelijk ik boven reeds zeide, de tijden zijn veranderd. Velen beschouwen het thans als wat „kinderachtig" geregeld naar „Ar- tis" te gaan en bovendien, de middelen van vervoer zijn van dien aard geworden, dat men de bchoefte aan een grooten tuin, waar men van den zomer genieten kan ten min- ste als het zomer zijn will niet meer ge- voclt; auto's en electrische trams brengen de Amsterdamme-rs immers binnen eenige minu- ten naar Haarlem's dreven en naar Gooi- land. En dan de moderne vermakelijkheden en dte sportvelden zij berokkenen „Artis" allemaal financieele s-chade .Ik denk, dat er op dit oogenblik grooter belangstelling be staat voor het 25-jarig bestaan van het „Rembrandt-theater" op het Rembrandtplein dan voor een ins telling als Artis", alt'hans bij een zeer groot aantal mijner stadgenoo- ten. Niet omdat het" „Rembrandt-theater" de zetel is van een tooneelg^zelscha-p, doch om dat het sedert de laatste jaren geworden is tot ten der meest bekende en drukst-bezochte bioscoop-theaters van Amsterdam. Met die bedoeling werd1 het gebouw een kwart-eeuw geledten niet gesticht. Ik herin- ner mij nog zeer goed hoe groot indertijd de belangstelling van Amsterdam was, toen be kend werd, dat die eigenaardige oude hoek aan den oostkant van het plein door een nieuwen schouwburg zou worden ingenomen. Een dergelijk gebouw was toen in die buurt werkelijk noodig geworden." De oude „Salon" in dte Ams-telstraat had zijn. tijd gehad; dte schouwburg van Lier was niet meer „up-to- date", men kon er best een nieuwen schouw burg gebruiken. Bovendien, het Rembrandt plein zou er zeker door verfraaid worden. We hebben er gehad s-peciali-teiten, operettes, nog eens operette, tot in het begin van 1919 het gebouw op eenmaal' van eigenaars ver- wisselde en de bioscoop, de alles op kunstge- bied verdringende bioscoop, er zijn entree maakte en er tot heden gebleven is en triom- fen gevierd heeft. We kunnen er ach en wee over roepen met betrekking tot onze too- neelspeelkunst, doch er is met veel tegen te doen het publiek wil nu eenmaal niet an ders, ook al doen onze schouwburg-directies nog zooveel moeite om de menschen naar hun voorstellingen te tr-ekken. De concurrentie is natuurlijk ernstig genoeg, vooral omdat de verdceldheid toch altijd nog groot is. We hebben in deze stad te veel schouwburg-ge- uit het raam boven de gracht hingen; en in antwoord op de vragen der markiezin deelde hij haar mede dat hij- verda-chte geluiden had gehoord en de kamer binnenkomende, had hij ontdekt dat mademoiselle deze toebereidselen had gemaakt om te ontvluchten. Valerie had de deur van haar slaapkamer op slot gedaan en weigerde voor den dag te komen, zooals de markiezin haar verzoeht, maar haar stem stelde Madame de Condillac gerust omtrent haar aanwezigheid en daar haar pogingen mislukt waren was Madame gerust en drong er niet vender op aan. „Dat dWaze kind!" zei ze toen ze het raam uit-k-eek in den duisteren nacht, „zij zou zeker dood gevallen zijn. Die lakens reikten niet verder dan tot een derde van den afstand. Zij zou zich meer dan dertig voet moeten laten vallen, en als dat alleen niet voldoende ge weest was om een eind aan haar leven te ma ken, zou zij stellig en zeker in de gracht ver- dronken zijn". Zij gaf haar ingenomenheid te kennen over de trouwe waakzaamiheid van Battista en gaf hem's morgens eenige goudstukken en daar de hoogte van het venster en de gradit daar benedten geen voldoende hinderpalen schenen te zijn voor de pogingen van mademoiselle om te ontvluchten, lief madame T raam dicht spij- keren. Dus ze zou er alleen kunnen uitekomen, wanneer ze het raam sink maakte, en het bre- ken van het glas zou zoo veel leven maken, dat Battista het zeker hoorde. Onder de leiding van Garnache werd de oo- merfie nog verder zoortgezet. Mademoiselle deed alsof zij een onoverwinnelijken afkeer had van haar tinier en At gaf zii duideliik te zelschappen. In den Stadss-chouwburg het ge- zelscha-p van Verkade en Verbeek; in het Pa- leis voor Volksvlijt een gezelschap onder leiding van Saalborn; in den Hollandschen Schouwburg in de Plantage 'n onder directie van Louis de Vries; daarnevens het nieuwe Rika Hopper-gezelschap en troepen in den Plantage Schouwburg en bij van Lier; ope- rette-opvo-eringen in Flora en straks Itali- aansche opera in het gebouw Carre. Al die directies hebben ons schitterende voorstellin gen beloofd1; hebben dte stellige verzekering gegeven, dat zij zich voorstellen het beste te geven op kunstgebied wat maar mogelijk is. Geen sterveling, die aan hun goede voorne- mens twijfelt, doch het is de groote vraag of elk gezelschap werkelijk in staat zal blij-ken goed-e kunst voor het voetlicht te brengen en bovena! of het dien steun van het publiek zal krijgen, welke de leiders in staat zal stel- len het financieel te kunnen bolwerken tegen alle concurrentie onder elkaar en tegen aller ccncurrenten: de bioscoop en de dansvloeren. Dat is de groote vraag! Van den bouw van den nieuwen Royaards- schouwburg aan de Weteringschans hoori men op dit oogenblik niet meer; de plannen schijn-en te rusten, vermoedelijk ook omdat de groote tooneelspeLer nog steeds ongesteld is; het is zeker voor Amsterdam te bejamme- ren, dat hij in het nieuwe seizoen niet op den voorgrond kan treden. Wij kunnen de oude- ren op tooneelgebied nog zoo moeilijk missen. SIN'I SANA. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van- 16 September. (Vervolg). AUTOBUSBESTUURDERS LEVEN OOK NIET LOUTER VOOR DE LOL. De bestuurde-r van een autobus op Bergen had passagiers meegenomen buiten den ge- wonen rijdienst, wat verboden is en door een agent te Alkmaar was geconstateerd. De vardachte beweerde echter 3 personen niet als betaalde passagi-ers, doch als goede kennissen zonder betaling te hebben inede- genomen. Andere wachtende reizigers waren door hem geweigerd. Deze zaak werd tot nad'er onderzoek tot 23 September aan- gehouden. SCHIPPER HOU JE ROER RECHT! Een 25-jarige fabrie-ksarbeider te Alkmaar stond te-recht op grond, dat hij zich in ken- nelijk-en staat had bevonde-n in de Lange- straat. Een zeer ongeschikte plaats voor dranklijders, want het politiebureau is vlak bij. Dezen vereerder van Schiedam, wiens uiterlijik trouwens meer wees op een tekort aan speklapj-es, dan op een abnormaal droge lever, werd onder waarschuwing zich lie ver bij ranja of troebe-l-e kwast te houden, veroordeeld tot 3 boete, subsidair 3 dagen hechtenis. HIJ SPEELDE MET ZIJN KOSTBAAR LEVEN Een dikgebrilde boerelift-boy uit een hooi- schuur bij de Kalkovens, had in den duiste ren nacht op een fiets zonder licht gereden naar de veeboot, waarop hij vermoedelijk een besproken plaats had best-eld. Een fietser zonder licht is een groot gevaar voor zich zelf en voor het verkeer en de kantonrechtej maakte hem zuiks d-uide-lijk door het opleg gen van 4 boete of 4 dagen hechtenis. DIE HAD HET AL HEEL RAAR VERSIERD. Een ingezetene van Alkmaar werd in det avond van 13 Augustus gesnapt op den Sch-enmerweg wegens fietsen zonder licht. Naar zijn naam gevraagd, gaf hij op P-i-et Baardwinkel te heetem maar het kennen. Eens op een morgen, drie dagen na haar gepoogde vlucht, wandelde zij heen en weer in den tuin van Condillac. „Battista" steeds op de wacht, liep een paar pas achter haar, toen zij plotseling werd in-gehaald door Marius een zeer knappe, gracieuse verschijning, in 'n rijeostuum van bruin fluweel en gele broek, de pijpen afgezet met goud, hooge laarzen van fijn marokijnleder en zijn bruine hond' achter hem aan. Het was de laatste October, maar het weder dat de laatste veertien dagen koud' en regenachtig geweest was, was nu veel beter. De zon scheen, er woei geen wind en het was bepaald warm en wanneer de grond niet bedekt was met afgevallen bladeren en men niet een eigenaardige najaarslucht rook dan zou men zich best kunnen voorstellen dat het een vroege voorjaarsdag was. Valerie was niet gewoon te blijven stilstaan, wanneer Marius aankwam. Daar zij hem niet verhinderen kon te loopen waar hij lust in I had, had zij het al lang op gegeven hem te I verzoeken heen te gaan wanneer hij in haar I nabijheid kwam. Maar zij was ten minste I nooit blijven stilstaan en was ook niet lang zamer gaan loopen. Dezen morgen echter week zij af van haar gewoonte. Niet alleen stond zij stil toen zij hem zag aankomen, maar zij riep hem alsof hij nader moest ko men. En cf hij zich haastte! Zijn oogen schit- terden voornamelijk van verwondering, maar ook een beetje van hoop. (Wordj

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5