Binneraland Rfiarktberichten POSTDUIVEN postdu 1ven ve reen ig i n g Armaria Vic- trix" hield Zondag 'n wedvlucht vanaf Mons (Belgie.) Afstand 248 K.M. Duiven gelost 11 uur 55 mi-n. Wind Z. West. Aantal deeln. duiven 132 stuks. Aankomst: lste pr. A. J. de Wit 2de pr. L. v. Vuure 3de pr. idem 4de pr. C.- H. Noome 5de pr. A. J. de Wit 6de pr. idem 7e pr. W. Godschalk 8ste pr. C. Jansen 9de pr. Theo v. Gijzen lOde pr. idem 1 lde pr. C Jansen 12de pr. H. Machielse 13de pr. C. Jansen 3—38—47 35551 3-56—52 4— 2—20 4— 2—41 4— 3—46 4— 6—20 4—10— 0 4—10—25 4—10—32 4—10—37 4—11—56 4—11—5! 4—17—36 4—18—25 4—20—39 4—22—11 4—23—34 4—27—54 4_28—.4 4—28—10 4—28—37 4—30—18 4—30—19 4—31—58 4—32—45 4—32—58 4—33— 7 4—34— 6 4—34—10 14de pr. pr. Theo v. Gijzen 15de pr. W. Godschalk 16de pr. B. Termaat 17de A. J. de Wit 18de pr. idem 19de pr. idem 20ste pr. Joh. Sti'kvoort 21ste pr. C. J. de Moel 22ste pr. W. Godschalk 23ste pr. H. J. Caarls 24ste pr. W. Godschalk 25s te pr. H. Machielse 26ete pr. idem 27ste pr. W. Godschalk 28ste pr. P. C. Weel 29ste pr. C. J. de Moel 30ste pr W. Godschalk t. „Steeds in Spanning", r Bovengenoemde vereepiging hield Zondag 118 Sept. een wedvlucht met oude en jonge duiven van uit Mons (Belgie). Afstand 248 IK.M. Gelost om 11 uur 55 min. met Z. W. wind en bewolkte lucht. Aankomst als volgt: 1. Th. Valk 4— 7—15 2. F H. C. Dingerdis 41445 3. G. Hijmans 43920 4. Th. Valk 4425 5. G. Hijmans 44427 6. Jn. Kaper 44652 1. idem 44652 8. P. de Jong 44655 9. Jn. Kaper 44754 10. F. H. C. Dingerdis 44828 DE BESTELLERSSALARISSEN. Het Bestuur van den Nederlandschen Fe- deratieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft van den minister van waterstaat een schrijven ontvangen, waarin wordt mee- gedeeld, dat de beslissing ten aanzien van de bezoldiging der bestellers, welke binnen zeer korten tijd zou worden kenbaar gemaakt door onvoorziene omstandigheden moet wor den uitgesteld, daar deze aangelegenheid die niet alleen door den minister kan worden beslist, nog in behandeling is. DONKER SOERABAJA. Met een enkel woord is reeds gewag ge maakt van de inhechtenisneming van de 83- jange wtduwe W. te Soerabaja, noudster van een „mode-zaak", welke bekend stond als een inrichting waar gelegenheid tot het plegen van ontucht werd gegeven, ook aan nuncier- jarigen. Volgens de Nwe. Soer. Ct. werd de „modiste"-zaak door tal van dames en hee ren uit betere standen bezocht. De gearresteerde houdster van dit bedrij was tevens woekeraarster en had den naam vermogend te zijn. Het Soer. Hbld. maakt melding van een inval door de recherche, gedaan in een ander verdacht huis, te Soerabaja, gehouden door een zekeren S. en diens vrouw. Tegen het echtpaar is rechtsingang verleend met last tot instructie. Gebleken is, dat S. van heinde en ver vrou wen voor zijn bedrijf liet lokkn door ver dachte lieden, waarbij misleiding en bedrog niet werden geschuwd, zoodat hier inder- daad van vrouwenhandel in ergerlijken vorm sprake is. Dikwijls trachtten de pensionnai- res te ontvluchten, soms met succes, hoewel de familie over allerlei middelen beschikte om vast te houden, wat eenmaal in haar handen was gevallen. Tijdens den inval der politie werden behal ve een aantal vrouwen en een drietal welbe kende dwergen, die er hun nachtverblijf hiel den, nog vier kinderen aangetroffen, onder wie een Europeesch knaapje en twee Chinee sche meisjes. Een Chineesch meisje werd in de maand Juni door „mevrouw" S., die haar op den weg per auto passeerde, gewoonweg meege nomen, nadat zij haar beloofd had, haar naar school te laten gaan en goed te verzor- gen. Het kind leefde tusschen de prostituees, moest voor dranken en ijs zorgen, de kamers schoonmaken, enz. Des avonds sliep ze op 'n matje voor het bed van „mevrouw". Kwam er nog laat bezoek, dan moest ze de vrouwen wekken. De Europeesche jongen is zes jaar oud. Hij vertelt zelf afkomstig te zijn van Bandoeng Zijn ouders schijnen te zijn overleden en van zijn prilste jeugd af woont hij in bij de familie S. Toen hij werd meegenomen door de politie, zag hij er verwaarloosd en vuil uit. Niemand scheen zich om hem te bekommeren. Een der prostituees heeft verklaard, dat eens, toen het kind ziek was en den geheelen nacht huilde, de „pensionhoudster" het in een zak heeft ge- daan om d'en stumper in een sloot te verdrin- ken, hetgeen gelukkig werd belet. De kinderen zijn voorloopig toevertrouwd aan de zorgen van Pro Juventute. OPKOMST VOOR HERHALINGS- OEFENINGEN. Op 29 September a.s. komt een gedeelte der lichting 1924 van het Wapen der Infan- terie voor nerhalingsoefeningen onder de wa pen en. AUTO-BOTSING. Op den Rotterdamschen weg te Delft wilde Zaterdag de heer Borsje uit Gouda een voor hem uit rijdende auto passeeren op het zelf- de oogenblik, dat een auto van den heer Zuur- deeg, wonende te Rotterdam, van de tegen- overgestelde zijde naderde. Met een ontzet- tende vaart reden beide auto'ss tegen elkaar. De auto van den heer Zuurdeeg werd nage- noeg geheel vemield, ook de andere auto werd zwaar beschad'igd. Persoonlijke onge- lukkea vjelen niet voor. IN ZIJN FUNCTIE OESCHORST. B. en W. van Baarn hebben den directeur van de gasfabriek aldaar in zijn functie ge- schorst. In verband' hiermede wordt morgen een raadevergadering gehouden. IR. W. NIEMEYER. t Te Arnhem is plotseling overleden de heer ir. W. Niermeyer, directeur van de Gemeente Gasfabriek. Hij was Zondagmorgen op de fa- briek werkzaam geweest en had1 zich begc- ven naar het condensor-gebouw, waar wijzi- gingen moesten aangebracht worden. Hij werd gistermorgen kwart over zeven door den ovenmeester dood op de galerij van dit gebouw gevonden met aanteekeningen be- treffende een nieuwen koeler naast zich. Twee doktoren hebben hartverlamming als doods- oorzaak vastgesteld. De heer Niermeyer was 57 jaar oud. Hij begon zijn lcopbaan als volontair in Den Haag, was daarna gasdirecteur te Zutphen en werd in 1899 benoemd tot directeur van de gasfabriek te Arnhem, waar hij den heer Blom, die benoemd was tot directeur van de gasfabriek te Haarlem, opvolgde. Een groote verdienst? van den heer Niermeyer is ge weest, dat hij in 1915, toen de Nederland- sche koelindustrie in groote moeilijkheden verkeerde, de vervaardiging van vloeibaren ammoniak ter hand nam en daardloor de koel- techniek uit een impasse hielp. De overlede- ne is gedurende eenige jaren hoofdbestuurs- lid geweest van de Maatschappij van Nijver- heid1 en Handel en was sedlert 1924 voorzit- ter van het Arnihemsche departement dicr Mij. ACTIEVE H AND EES POL ITIE K Wij ontvingen een uitgave van Martinus Nijhoff, getiteld: Actieve Handelspolitiek, feiten en uitkomsten door J. E. Vleeschhou- wer, uitgegeven door de Nederlandsche Ver. voor Vrijhandel. Wij zullen het omvangrijke werk aan de Leeszaal overdragen, die het wel ter be- schikking van bdangstellenden zal willen stellen. RECTORAATSOVERDRACHTEN. Leiden. In het gToot auditorium van het academiegebouw aan het Rapenburg te Leiden, heeft de rector-magnificus der Leid- sche Unlversiteit, prof. mr. E. M. Meyer®, gistermiddag de rectorale waardigheid over- gedragen aan zijn opvolger, prof. dr. A. J. Wer.sinck, met een rede waarin hij een over- zicht gaf van de lotgevallen van de univer- siteit in den afgeloopen cursus. Groningen. Bij de overdracht van het rectoraat aan zijnen opvolger, prof, Drueker, hield de aftredende rector-magnifi- cus der unlversiteit te Groningen, prof. dr. J. de Zwaan,, een rede, getiteld: „Eenige beschouwingen over de vraag naar het wezen des Christendoms". Utrecht. In het groot auditorium der Utrechtsche Unlversiteit heeft gistermiddag prof. dr. A. Noordtzy, de aftredende rector- magnificus, verslag gedaan van de lotgeval len der Universiteit over het afgeloopen jaar en vervolgens het rectoraat overgedra gen aan den hoogleeraar dr. Ovink. Van de rede van prof. Noordtzy is zeker zeer merkwaardig, hetgeen hij zei over het toenemend aantal shidenten. Waar moeten ze alien een plaats krijigen? vroeg hij. Evenals in andere lamden heerscht ook in Nederland overproductie op het ter rein der „gestudeerden". Maar ai te veel moeten advocaten het werk doen van een jongste bediende en ingenieurs tevreden zijn als trambestuurder, terwijl menig genees- heer nog minder verdient dan een stucadoor Dit driingt tot de vraag, of we wel op den goeden weg zijn. Waarom moet de zoon van een „gestudeerd" man ook „op studie gaan", ook al mist hij er voor een niet onbe- lamgrijk deed' de capaciteiten voor? Waar om de zoon van een arbeider of landinan, die op de lagere school geen al te slecht fi- guur slaat? In een zoo samengesteld orga- nisme als ons gemeenschapsleven werkt het funest, wanneer alien, wler verstandelijke vermogens hen desnoods in staat zouden stellen om binnen den kring der „gestudeer- den een plaatsje in te nemen, in die rich- ting worden gedrongen,, ook al moeten zij straks vergeefs naar een plaats zoeken. De rector was dan ook van oordeel, dat er geen reden is tot louter juichen, nu we in Nederland op bijna 11.000 studenten mogen bogen. Misschien lijden we aan intelluctua listasche hypertrophic. Straks zal het „ge- lu'kkig de bezitters" moeten worden veran- derd i-n „allergelukkigst de bezitters." Wie hier veranitwoordelijkheid draagt, vrage zich af wat in dezen te doen zij. Land'bouwhoogeschoo W ageningen. Gister heeft de rector- magnificus der Landfcouwhoogeschool prof A. te Wechel, in een publieke senaatsverga- dering mededeeling gedaan van de lotge^ val'len der Landbouwhoogeschool over het afgeloopen studiiejaar en vervolgens het rec- toraat overgedragen aan zijn opvolger, prof. it. J. W. Dieperintk. PRINSES JULIANA STUDENTE. „Het is waarlijk jammer schrijft J. B. in „le Temps" dat de brave heer Berquin met meer onder ons leeft, om er stof te vinden voor verhalen voor kinderen: de geschiedenis van prinses Juliana, vermoedelijke opvolg- ster op den Nederlandschen troon, die zich heeft laten inschrijven als studente in de rechten aan de Universiteit van Leiden, zou hem een tekoorlijk onderwerp hebben ver- schaft, ten zij men die zou willen reserveeren voor de prentenfabriek van Epinal. Ze is zoo lief in haar eenvoud die kleine vertelling, het land zoozeer waardig, waarin zij ontstaat. Prinses Juliana, die verlangde de colleges der juridische faculteif te volgen, zich te laten inwijden in de wetenschap der pandecten en ongetwijfeld ook van het inter- nationaal recht, Heeft haar aanspraak op een anderen voet te worden behandeld dan haar vrouwelijke en mannelijke medestudenten, niet willen laten gelden. Zij heeft zich gevestigd in een schilderachtig dorp bij Leiden en om den omgang met de rest der menschheid te vergemakkelijken, heeft zij een pseudoniem gekozen, Voortaan zal zij, zoolang zij stu dente is, zich Lockie van Buren noemen en ongetwijfeld zal zij keurigjes, elken morgen met de tram naar Leiden reizen naast een boer uit de omgeving of een huisvrouw, die lioodschappen gaat doen Zoo zhl haar droom werkeliikheid worden, zij zal slcchts een gewoon studente zijn, nie- nwnd zal de verzoeking bij zich voelen opko- men domweg in geestdrift te geraken voor schers een voldoende tegemoetKoming, haar, alle tijd en gelegenheid wordt haar ge- besluit deze motie ter kennis te nrengen van de regeering, de Centrale Commissie en laten zich te wijden aan het werk Het beroep van vorst zoo besluit de schrijver is een beroep geworden als ande re, heel moeilijk en dat een langen leertijd eischt. Zich mengend onder de studenten, hen ziende en terwijl ze hen waameemt naar hen luisterend, gehoorzaamt prinses Juliana stellig veel minder aan een verlangen zich te verbazen en anderen zich te doen verwon- deren, dan aan de begeerte, om haar eerste les te krijgen als troonopvolgster. Mogen volgende lessen voor haar niet har der zijn -dan deze." CREMATIE HERMAN GORTER. Op Westerveld is gistermiddag het stoffe- lijk overschot van dr. Herman Gorter ge- cremeerd. Een zeer groot aantal bdangstel lenden had zich op de begraafplaats veree- nigd. Daar waren o.a. van de communisti- sche groepen deputaties met vlaggen en ba- nieren. Onder de zeer vele letterkundigen en an dere kunstenaars bevonden zich: mevr. Hen- riette Roland Hoist, prof. R. N. Roland Hoist prof. dr. Albert Verwey, dr. Hein Boeken, Frank van der Goes, prof. dr. Van Moerker- ken, Herman Robbers, Frans Mijnssen, mr. Frans Coenen, T. R. Roorda, mr. J. C. Bloem, A. Roland Hoist, mr. M. Nyhoff, Marie Cremers, Henri van Booven, C. H. Schepp (Jan Prins), Frans Bastiaanse, Mo- zelyn, Veldheer, Eissenloffel, Tjipke Visser, de schilder Alma. Voorts dr. Ada Prins en de uitgevers W. Versluis en Van Dishoeek. Van de Sociaal-Democratische Arbeiders- partij waren aanwezig de heeren Albarda, mr. Mendels, Jan van Zutphen, Van Za- delhoff; van de Communistische Partij Hoi land: Louis de Visser, prof. Manoury; van de C. P. H. (Landelijk Comite) D. Wiinkoop en J. Ceton. Voorts dr. J. Knuttel, dr. A Panneboek, dr. J. Icomein, C. Kitsz, Helene Ankersmit, H. Sneevliet en een deputarie van de Kommunistische Arbeiderspartij (de groep waartoe Gorter behoorde.) Op de trappen van het crematorium had- den zich de vertegenwoordigers van de K. A P. opgesteld, die de Internationale aanhieven toen de lijkkist de hal werd binnengedragen. De baar werd daar geplaatst onder een schat van bloemen, w. o. kransen en bloem- stukken waren van de K.A.P., het N.A.S. en de Vereeniging van Socialistische vrouwen, de Socialistische Kunstkring, de P.E.N.-club, de Vereeniging van Vlaamsche Letterkundi gen, van dr. W. Royaards en dr. Van Rave- steyn. In het crematorium stelden zich naast de baar op de vertegenwoordigers van de K. A. P., aan de eene zijde met een zwarte banier, waarop in witte letters stond: Het Kommu- nisme Gorter: de K.A.P."; aan de andere zijde stonden veftegenwoordigers met een roode vlag, dragende de letteis K.A.P. Ach- ter de plantenversiering was een .piano ge plaatst waarop een vriendin van Gorter, toen de kist op de baar stond, het Andante speelde uit de tweede sonate van Beethoven; bij het dalen van de kist speelde zij het Adagio van Mendelssohn. De heer W. C. Cnoop Koopmans zeide, dat hoewel het velen moeilijk zou vallen hier niet nog eenmaal te getuigen van hun gevoelens voor Herman Gorter, men toch niet anders kan dan de wensch van den overledene te eerbiedigen, zoodat niet het woord zal wor den gevoerd. Spr. dankte alien voor de ge- toonde belangstelling. Hiermede was de plechtigheid geeindigd. D'E DROO'GLEGGING VAN DE ZUIDERZEE. Zaterdagmiiddag vergaderden te Amster dam onder voorzitterschap van den heer B. Demmer, voorzitter van het Centraal Comite voor Zuiderzeevisschers, vertegenwoordigers uit alle visschersplaatsen langs de Zuiderzee. De vergadering werd o. m. bijgewoond door den heer Poppinga, b-urgemeester van Stavoren. In zijn openingsrede herinnerde de heer Demmer aan de toezegging van den- Minister van Waterstaat, in Mei gedaan, dat de Zui- derzeesteunwet binnen twee maanden in wer- king zou treden. Thans is dit, ondianks alle aangewende pogingen, nog niet geschied. Het kan niet anders dan onwil van de regee ring zijn, aldus sprdaar zij er op goedkoo- pe wijze af wil. Om die financien behoeft de regeering het evenwel niet te laten, gezien de winst, welke de Ziuiderzeedtrooglepging zal opleveren. Het kan evenwel zoo niet blijven, daar de nood in de visschersgezinnen hoog is en in den aanstaanden winter nog zal stijgen. Wij moeten aldus de heer Demmer evenwel niet met beweringen, doch met cijfers komen. niervoor haalde spr. aan de officieele cijfers van de vangstopbrengsien van 1924, 1925 en 1926 zonder de ansjovis. In 1924, het laatste jaar voor de afslul- ting van het Amsteldiep, bedroeg de vangst \1Yi millioen K.G. met een opbrengst van 2.500.000, in 1925, in den loop van welk jaar de afsluiting tot stand kwam, respectle- velijk 14 millioen K.G. en 2 500.000 en in 1926, toen die afsluiting een feit was, slechts 1 OK millioen K.G. en 2.000.000. Voor 1927 zullen de cijfers, volgens de tot nu toe verkregen inlichtingen, nog slechter zijn. Spr. besloot zijn openingsrede met een be roep op alien om feitenmateriaal te verzame- len en samen te werken om de zoo noodige tegemoetkoming te verkrijgen, zonder daar- bij onbereikbare eischen te stellen. Verschillende afgevaard'igden wezen op den hoogen nood in vele plaatsen. Vele vis- schers gaan venten, in andere plaatsen trachten zij vergeefs werk in de fabrieken te vinden. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering van vertegenwoordigers van de Zuiderzeevisschers uit alle visschers plaatsen langs de Zuiderzee, bijeen geroepen door het Centraal Comite en den St. Petrus- bond, gehoord de mededeelingen omtrent den ernstigen noodtoestand in de visschersgezin nen als direct gevolg van de mindere vang^ sten, veroorzaakt door de uitvoering der Zuiderzeewerken, eischt met algemeene stemmen van de re geering de onmiddellijke invoering van de Zuiderzeesteunwet, zooals reeds in Mei van dit jaar toegezegd, eischt in ieder geval de Zuiderzeesteunwet al of niet ingevoerd zijnde onmiddellijk voor de Zuiderzeevis- de leden der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal" Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd de vergadering gesloten. Z ANG WE DSTRIJ D. Te Broek in Waterland is ter gelegenheic! van het 35-jarig jubileum der zangvereeni ging „Zanglust" een zangwedstrijd gehou den, welke Zondag werd beeindigd. In de eerste atdeeling gemengde koren werd een le prijs toegekend aan „Soli Deo Gloria" te Hoorn met 323 punten, en een 2e prijs aan „Nieuw Leven" te Purmer met 278 punten, en aan „Streven naar Kunst" te Am sterdam met 273 punten. MINISTER BEELAERTS TERUG. Minister Beelaerts van Bl-okland is Zondag- middag uit Geneve te Den Haag terugge- keerd en heeft gisterochtend zijn werkzaam- heden aan het departement van buitenland- sche zaken hervat. VERDACHT VAN MISDRIJF. Naar het „Utr. Nieuwsbl." verneemt, is de dir. der gasfabriek, nadat zijn gewoon verlo: verstreken was, nog niet in zijn functic teruggekeerd. De afwezigheid van den direc teur h-oudt verband met art. 54 bis van het ambtenarenreglement, waarin o.m. is be- paald dat B. en W. bevoegd zijn een ambte- naar niet toe te laten tot het verrichten van zijn werkzaamheden, indien hij verdacht wordt van eenig misdrijf. EEN SLACHTOFFER VAN DE „IJSSELMONDE". Bij Hoek van Holland is uit den Water- weg c/pgehaald het lijk van den matroos Lai leman uit Naaldwijk, die bij het ongeval met de „IJsselmonde" omkwam. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Een vier-persoons auto, waarin de Amster- damsch-e familie A. W. Breuk gezeten was en die bestuurd werd door den heer A. Biel stroo. raakte Zo-ndagiavond bij de Ellecom sche bocht in den Doesburgschen dijk achter de tramrails. De wagen zwenkte naar links en kwam in aanraking met den 16-jarigen F. P. J. Bruil, die per fiets o>p weg was van Dieren naar D'oetinchem. Bij het opnieuw uitwijken slipte de auto en sioeg om. De fiet- ser werd met een kaakfractuur en een hersen- schudding opgenomen en naar het ziekenhuis te Velp vervoerd, waar hij des avonds over- leed. Een van de beide inzittende dames en de beide heeren kregen kwetsuren. E>e wagen is betrekkelijk licht beschadigd. BOND VAN R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKEL- BEDIENDEN. De R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbed,enden hield Zondagmiddag een demonstratieve vergadering teneinde zich openlijk uit te spreken inzake de houding der regeering tenopzichte der belangen der be dienden en de actie van den Middenstan-d te. gen de wctscntwerpen voor de winkelsluiting en de werktijdenbesluiten voor winkels. De bondsvoorzitter, de heer van Hamersveld, heette in't bijzonder welkom den heer J. Th Nijkamp, vertegenwoordiger van het R. K. Werkliedenverbond en stelde, na een inlei- ding door den bon-dssecretaris, den heer Ha ver, een resolutie aan de orde, welke met al gemeene stemmen werd aangenomen In deze resolutie, wordt door de vergade ring geconstateerd, dat, ten opzichte van de erkenning barer organisatie in verschillende ministerieele commissies, voor zoover deze ook het belang der bedienden raken, de be- trokken regeeringsinstanties een afwijzende of weinig tegemoetkomende houding aanne- men, dat ten aanzien van het Handelsonder- wijs de in uitzicht gestelde regeling nog steeds niet ter hand is genomendat de in voering van de werktijdenbesluiten voor kan. toren nog steeds op zich laat wachten, dat ter zake van de winkelbedienden, reeds een poging van den minister om te komen tot in voering van de werktijdenbesluiten voor win kels, aanhangig is gemaakt bij den Hoogen Raad van Arbeid, waartegen echter een krachtige actie van den Middenstand gaande is, waarbij argumenten worden gebruikt, welke voor emstipe bestrijding vatbaar zijn; dat dit zelfde geldt ten opzichte van de Rijks- wettelijke Regeling der winkelsluiting. Er wordt op ge wezen, dat met betrekking tot de aanhangig gemaakte wetsontwerpen voor de regeling van de werktijden der win kelbedienden en de winkelsluiting, de minis ter zal blijven vasthouden aan de door hem ontworpen bepaling, met name de 50-urige werkweek, de sluiting der winkels op de ge- wone dagen, uiterlijk om 8 uur en des Zater- dags om 10 uur, alsmede de sluiting -der win kels op Zondag. Tenslotte verzoekt het bondsbestuur deze resolutie ter kennis te brengen van de betrok ken Ministers, afschrift daarvan te doen toe komen aan de verschillende Kamerfracties met het verzoek, deze dringende wenschen te willen voorstaan en steunen alsmede aan de plaatselijke standsorganisaties. WERKT1JD IN DEN SCHEEPSBOUW. Het hoofd-bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Metaalbewerkersbond heeft van den directeur-generaal van d'en Arbeid, den heer C. Zaalberg, een schrijven ontvan gen, waarin wordt inedegedeeld, dat de ver- gunningen, om bij scheepswerven voor zee- bouw in reparatie vijftig uur per week te wer ken, nog tot 1 januari 1928 wordt verlengd. Hoewel de heer Zaalbreg tot voor korten tijd verwadit had, dat met 1 November ook voor deze industrie de z.g. armoede-vergun- ningen een einde zouden kunuen nemen, o.a. omdat blijkens Lloyd-'s Register op het einde van het tweede kwartaal belangrijk meer ton- nenmaat op Nederlandsche werven in aan- bouw was (172.000 registerton tegen 148 in 1926, 101 in 1925, 96 inl924 en 100 in 1923 op denzelfden datum), hebben de verschijnse- len van den jongsten tijd aangetoond, dat het oogenblik voor het einddijk herstel van de 48- unge werkweek thans slecht gekozen zou zijn. Niettegenstaande op bijna alle werven lang met die capaciteit benut wordt, welke het bedrijf loonend kan maken en daarom nog, vocr zoover de beschikbare geld'middelen dit toelaten, tegen of beneden kostprijs wordt in geschreven, zijn in Juli en Augustus belang- rijke opdrachten voor Nederlandsche reederij- en aan lagere inschrijvers in Duitschland en Engeland gegund, terwijl steeds meer Neder landsche schenen in Hambunr laten reparee- ren. Thans is als gevolg hiervan het aanfai arbeid ers op de groote werven te Rotterdam ruirn 20-00 minder dan een jaar geleden, niet- tegenstaande aan de „StaTendam" 800 man werkzaam zijn. Er is zoo vervolgde de heer Zaalberg thans weinig uitzicht op spoedige bestelling van Nederlandsche schepen. Na de jongste opdrachten, die voor een deel naar het buiten- land gingen, wordt in de uitbreiding del vloot voorloopig eenige stilstand verwacht, behoudens voor de Marine en misschien een paar kleine schepen voor de Koninklijke Paketvaart Mij. De directeur-generaal eindigt zijn schrij ven met de mededeeling, dat het van den gang van zaken in het komende kwartaal zal afhangen, of hij het nog toelaatbaar zal vin den, om na 1 Januari 1928 over te werken. HERHALINGSOEFENINGEN. Van 10 tot en met 22 October a.s. zullen te Helder dienstplichtigen voor Her haling soeje ningen onder de wapenen komende onder- officieren van 3 tot en met 22 October. KORTE BERICHTEN. Te Heerlen heeft tijdens een vechtpartij zekere P. S., doordat hij door een ruit van een vrachtauto sloeg, zijn polsslagader en pezen doorgesneden. Door de politie werd' hij onder hevig verzet verbondfen en naar het hospitaai overgebracht. Zijn toestand is ernstig. Te Klimmen (L.) is Zondagmorgen «fe heer R., toen hij met zijn juist gekochten auta een proefrit maakte, geslipt waardoor de wa gen met zijn passagiers, een tweetal zusters van den heer R., tweemaal over den kop sloeg. Een der dames werd vrij ernstig aan het hoofd gewond. De beide anderen werden uit den wa gen geslingerd, doch kregen geen letsel. Prof. ir. W. H. L. Janssen te Delft heeft de waardigheid van rector-magnificus van de Technische Hoogeschool in een rede overge dragen aan prof. ir. N. C. Kist. In tegenwoordighedi van tal van auto- riteiten is Zaterdagmiddag te Apeldoorn het Instituut voor lichamelijke opvoeding gc- opend. Dr. A. L. J. Sunier, die als opvolger van dr. Kerbert tot directeur van „Artis" is benoemd, is gistermiddag als zoodanig ge- installeerd. In de Koningszaal van Art is" had de plechtigheid plaats. Ds. J. D. van der Veen te Purmerend heeft het beroep naar de herv. gem. te Helder aangenomen. Te 's Gravenhage is plotseling overle den, 56 jaren oud, de heer J. N. Koobs, con- troleur der afd. comptabiiiteit, chef de bureau van de centrale controle der Staatsspoorwe- g-en. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 19 Sept. 1927. In de heden gehouden veilingen werd betaald voor: Bl. kool le s. per 100 s'uks f 24.6029.80; Bloemkool 2e s. per 100 stuks 1015 50; Rcode Kool per 100 K.G. 3.70—/ 4.80; Gele Kool per 100 K.G. 5.20—/ 5.60; Wortelen per ICO bos f 2.70—/ 6.80; Uien per 100 K.G. f 5.20—/ 7.60; Enkele Sla- boonen per 100 K.G. 11—/ 19.60; Dub- bele Slaboonen per 100 K.G. 2.40— 19.40; Andijvie per 100 stuks 0.90— 2.40; Augurken per K.G. f 0.14—/ 0.96; Kropsla per 100 stuks f 1.10—/ 3.40; Kom- kommers per 100 stuks 2—/ 10 50; Pieter- selie per 100 bos 0.30—/ 1.50; Postelein per bakje (5 K.G.) 0.45—/ 0.78; Snijboo- nen per 100 K.G. 1662.40; Spruiten per 100 K G. f 1114; Spinazie per bak je (2K KG.) 0.120.40; Selderie per 100 bos 1.80f 3.50; Tomaten per 100 K.G. 2.40—/ 22; Appelen per 100 K.G. 444; Peren per 100 K.G. 238; Druiven per K.G. 0.520.58; Meloenen per etuk 1238 cent; Blocveiling: Tomaten A 5.50—/ 6.80; Tomaten B 5—/ 6.40; Tomaten C 4.20—/ 4.60; Tomaten CC 1.20—/ 1.70 per 100 pond. Aanvoer 6200 pond. BEVERWIJK, 19 Sept. 1927. Coop. Tuin- bouw Vrije Groenten Fruitveiling. Poste lein 25—45 cent; Spinazie 4075 cent; Komkommers (stek) 22—38 cent per kleine kist; Groene kool 4—10 cent; Bioemkool 8 27 cent; Komkommers 1—9 cent; Meloenen 2242 cent; Sla 12% cent; Andijvie 1 3V* cent per stuk; Snijboonen 2340 cent; dikke boonen 6K17 cent; Spercieboonen 8'A22 A cent; Trosboonen 1927 cent; Spekboonen 46 cent; Tuinboonen 814 cent; Tomaten 825 cent; erwten 838 ct.; Appelen en peren (afval) 6—13 cent; Tafel- peren 22—34 cent per K.G.; Prei 8—12A cent per bos; Peen 4—12^ cent per bos; Duinaardappelen extra 3.50— f 4 per zak; Druiven 30 cent per pond. TOMATENVEILING. BEVERWIJK, 19 Sept. 1927. Coop. Tuin- bouw Vrije Groenten en Fruitveiling. Maan- dag waren de prijzen aan de blocveiling als volgt: Export: A 8; B 10; C 6.70; CC 3.50; Binnenland: A f 7.20; B f 8.20; C 4.50; CC 2.20; Kriel 1.30;Bonken 6.30; alles per 50 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 19 Sept. 1927. Langedijker Groentenveiling. Bloem kool le s. 2026.80; Bloemkool 2e s. 3—/ 3.70, per 100 stuks; Wortelen 2.40 2.50 per 100 bos; Wortelen 2.20— 2.70; Roode Kool 3.80—/ 5; Gele Kool 3.90—6.50; Witte Kool f 1.602.10; Uien 5.906.20; Drielingen 5.40 6; Nep 10.7012; Slaboonen 5.80 14.40; Tomaten A 11.60; Tomaten B 8; Tomaten C 6.40; Tomaten CC 3.10; Aardappelen: Schotsche muizen f 5.10— 6.20; Due of York 3.60; alles' per 10C Cilogram. Aanvoer: 13200 stuks Bloemkool; 1800 bos Wortelen; 925 K.G. Wortelen; 27000 K.G. Roode Kool; 21000 K.G. Gele Kool: 43000 K.G. Witte Kool; 4800 K.G. Uien- 9slaboonen; 460 K.G. Tomaten; 5200 K.G. Aardappelen. NOORDSCHARWOUDE, 19 Sept. 1927. Schotsche Muizen 5.80; Duken 3— 3.30; Spercieboonen 5.10—/ 10.10; Uien 6r-60> Drielingen f 5.60—/ 5.80; Gele Nep 11.20—/ 11.90'; Peen 2.20— 2.40; Roode Kool 3.30—/ 4.70; Witte Kool 1.80—/ 2.60- Gele Kool 3.80— 6; alles per 100 K.G.; Roswortelen 2.10 2.60 per 100 bos; Bloemkool le s. 15.50—/ 21.70; Bloemkool 2e s. 2.20— 2.30 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7