atanjei>00i|2 BIEREN Kippan ea loaiinen. Ingezonden stukken Buitenland lien, dat de bestuurder in efVaar gedoken op" den stuurstoel zat, met het hoofd naar be- oeden, zoodat hij niet over de lijn kon zien. Of de bestuurder al dan niet bewusteloos was, heeft zij niet kunnen constateeren. Deze verklaring is van beteekenis. Het zou dan mogelijk zijn, dat de bestuurder in een toestand van verdooving was geraakt, zon der echter te zijn gevallen, zooaat hij, wel ldcht onbewust, de handgreipen kan hebben vastgehouden en de stroom dus niet uitge- schakeld behoeft te zijn geweest. Op die wij- ze is het te verklaren, dat de tram bij De Rijpstraat nog de voile vaart had. In den toestand van de beide gewonden, die in het Wilhelmina-gasthuis worden ver- pleegd, was geen verandering gekomen. DE INVAL BIJ DE INDISCHE STUDENTEN. De censuur, door de justitie ingesteld op de correspondentie der Indische studenten te Leiden, bij wie dezen zomer een invai werd gedaan, is sedert eenige dagen opgeheven. DE BELGISCHE KWAJONGENS- STREKEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. is aan de poort te Aardenburg een Belgische vlag uitgestoken. Een onderzoek naar de da- tfers wordt ingesteld. DE FRANSCHE INGENIEURS. De Fransche ingenieurs die Maandag te Rotterdam de vergadering van't Koninklijk Instituut van Ingenieurs hebben bijgewoond, hebben gisteravond in „Krasnapolsky aange- zeten aan een maaltijd, aangeboden door bet Kon. Instituut. Gisterochtend zijn de Fransdien naar Wie- ringen vertrokken ter bezichtiging van de Zuiderzeewerken. TWEE PERSONEN AANGEREDEN. Op den provineialen weg van Boxmeer naar Sambeek is een vrij ernstig ongeluk ge- beurd. Iemand uit Bcxmeer werd door een met groote snelheid rijdende auto gegrepen en van zijn rijwiel gesmakt. De fiets werd to- taal vernield, terwijl de berijder oyer hevige inwendige pijnen klaagde. Door dit ongevai was de bestuurder van tie auto het stuur kwijt geraakt en reed tegen cen anderen man uit Boxmeer. Deze werd overreden en door voorbijgangers cpgencmen met gapende hoofdwonden, waaruit hij wel bloed verloor. Beide aangeredenen werden naar het zie- kenhuis gebracht. Hun toestand is nie; ern stig. HALLO BAT A VI A! Het Hbld. verneemt, dat het te Den Haag vertoevende hoofd1 van den Ned.-Indischen radiodienst, de heer G. C. Holizappcl, in zijn hotelkamer met het daar aanwezige gewone telefoontcestel zeer duidclijk de radic-telefo- nische uitzending van Ma.abar heeft verno- men. Dit was een voorfcerciding voor een te nemen proef voor cen kruiegcrprek. De heer Holtzappel zou gistcrmiddag wederom in zijn hotelkamer te Den Haag een< dien-stge- sprek voeren met den leicier van den dienst in Indie. HET SPOORWEGONGELUK BIJ HALLUM. Het scheidsgerecht bij de spcorwegen heeft I de straf inhcuding van drie dagen locn en degradatie tot leerUng-machimst waar- j toe de ondermachinist, die bij Hallum met een losse lccomctief in de vaart terecht kwam werd veroordeeld vernietigd cmdat deze machinist de maximumsnelheid niet had overschreden. De directie der spcorwegen had aangevoerd, dat dit wel het geval was. HET TROELSTRA-OORD. Naar men weet heeft het bestuur van het Troelstra-oord besloten voor deze stichting den verkoop van bier e.d. toe te staan. De „Voorw." deelt' nu mede, dat het hier- voor ingevolge de Drankwet benoodigde ver- lof dezer dagen is ingetrokken, aangezien de lokaliteit der stichting niet voldoet aan de bepalingen die te dezen opzichte door de wet worden geeischt. Op het oogenblik wordt op het Troelstra-oord dus geen alcoholhoudende drank verkocht. ECONOMISCH URGENTIECONGRES VAN DE ALGEM. R.K. WERKGEVERS- VEREENTGING. De Algem. R. K. Werkgeversvereeniging heeft gister te Den Haag in hotel „De Twee Steden" een economised urgentiecongres ge houden, bijgewoond doer verschillende Be- fangrijke politieke figuren en vertegenwoor- digers van andere organisaties en van offi- cieele instellingen. Ondermeer waren aanwe- ziig: mgr. dr. W. H. Nolens, de afdeelings chef aan het departement van financien mr. ir Meyers als vertegenwoordiger van den minister-president, de chef van de afdeeling handel aan het departement van Arbeid, N en H., de heer F. K. J. Heringa, leden van de Tweede en Eerste Kamer en de oud-minister /Koolen en Bongaerts. De voorzitter der vereeniging, de heer J. P. J. Asselbergs, opende om half twaalf het congres, dat seer druk bezocht was. Hij deeld^ daarna mede, dat de tweede inleider, de heer mr. M. P. L Steenberghe, door een plotselin- ge vrij-ernstige ongesteldheid verhinderd zou zijn des middags zijn praeadvies persoonlijk uit te brengen en te verdedigen. Zijn praead- I Vies zou nu voorgedragen en verdedigd wor den door den heer mr. Van Spaendonk. De president gaf daarna het woord aan den eer- sten inleider, den heer H. G. M. Hermans, lid der Tweede Kamer, die na een uitvoerige rede tot de volgende conclusies kwam I. Ten aanzien van zijn handelspolitiek ver- keert ons land in een zeer nadeelige uitzon- deringspositie. Tegenover de ver doorgevoer- de handelsbelemmeringen in alle andere lan- den, stelt het een nagenoeg vrije markt. Dit schept voor den Nederfandschen arbeid den toestand van een voortdurende abnormale ooncurrentie. Terwijl die arbeid in het buitenland tegen over hoog besehermde mededingers is ge- plaatst wordt zijn positie nog meer verzwakt ioordat genoemde uitzonderingspositie aan dezelfde mededingers dumpingspraktijken op de binnenlandsche markt vergema'kkelijkt en tiem bovendien ook voor de toekomst, nog een voorsprcng doet krijgen bij de rationalisatie der bedrijven. II. Het duurtepeil van ons land in de laat- »te jaren, dat de loonen noodzakelijk hooger doet zijn, dan in andere landen, bewijst, dat tegenover deze groote nadeelen geen of al- thans geen noemenswaardige voordeelen voor de massa des volks. III. ZooLang ons land dat wegens zijn guri^h'ge IiggTiiffen aahzlen van'net wereld- verkeer en wegens de bekwaamheid zijner be- drijfsleiders en arbei'ders in industrie en land- bouw door vrij ruilverkeer wordt gebaat van dit vrij ruilveiikeer is uitgesloten, d'ienen van overheidswege, tot bescherming van het algemeen welzijn, maatregden van noodweer te worden genomen tegen de funeste gevolgen voor ons land1 van een toestand als boven ge- schetst. De conclusies van den heer mr. M. P L. Steenberghe luiden: I. Tengevolge van verschillende oorzaken, speciaal voortvloeiende uit den wereldqprlog en het Vredes ver drag, zijn de laatste jaren de handelsbekmmeringen tot een dergelijke hoogte opgevoerd,dat eene internationale voorzientng noodzakelijk werd1 geacht. II. De Internationale Economische Confe- rentie van den Volkenbond heeft getracht die voorzientng te brengen, doch is er slechts in geslaagd een eerste internationale toenade- ring op economisch gebied te bereiken. De resoluties der conferenties spreken niet van algemeenen internationalen vrij'handel; zij verzetten rich niet tegen reciprociteit en be- scherming tegen abnormale concurrcntie. III. Algemeene toepassing van den vrijen invoer, een ruime tolunie of c-ene beteekenencL verlaging der invoerrecliten is in de eerste jaren niet te verwachten; zelfs op de zeer ge- matigde resoluties der Economische Confe rence is door verschillende landen inbreuk gemaakt. IV. Het economisch ontwapende Nederland zal rckening moeten houden met een blijvende bewapening van het buitenland. Het zal, zon- der daardoor met de resoluties der Economi sche Conference in strijd te komen, zoo spoe- dig mogelij'k moeten overgaan tot het instel- len van ecu dubbel tarief van invoerrechten en lot het nemen van maatregelen tot afweer van abnormalcn invoer voortvloeiend uit clum ping, valutaconcurrentie en andere tijdelijke en abnormale oorzaken. De vergadering die meermalen teekener, van instemming had gegeven met den inhoud van de rede van den heer Hermans, bekrach- tigde het gesprokene met een iangdurig handgeblap en bravogeroep. De vocrzittcr sc'horste om half twee her congres tot drie uur DOODSLAG OP ZIJN BROER. In hooger beroep stond Maandag voor het gerechtshof te Den Bosch terecht M. v. L. een jonge landbouwer uit Assen gedetineerd. Verdachte was door de rechtbank te Rcer- memd veroordeeld tot twee jaar gevangenis- straf terzake dat hij zijn brcer Karel van Laanen door een revolverschot van het leven heeft beroofd. Verdachte was boos geworden, omdat zijn brcer hem de dekens van't lijf trok, toen hij, verdachte. moe van het landwerk van den vo- rigen dag, wat langer dan gewconlijk was blijven rustc-n. Verdachte greep een revolver, zijn broer een knuppel, waarna het schot werd gelost Verdachte beriep zich op noodweer. Hij had in an.gst zijn misdaad bedreven. Op last dei' Justitie hadden drie deskundigen den ver dachte Dsyciiiatrisch onderzocht. Dr. G. G. J. Jansen, eerste genees-heer aan het krankzinnigengesticht te Venray, nam ncodweer aan uit angst. Dr. Th W. Polet, direoteur van het rijks- krankzinnigengesticht te Eindhoven en dr. J Casparie, zenuwarts te Den Bosch, waren van tegenovergestelde meening, doch alien meenden dat verdachte niet zoo normaal van geestvermogens is als een gewone misdadi- ger. De adv.-Gen. eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak 3 October a.s. „HET WITTE KRUIS." De jaa.rvergadering van de Noord-Hol- landsche Vereen. „Het Witte Kruis" zal 7 October te Amsterdam worden gehouden. Op de agenda staat een voorstel Haarlem: De algemeene vergadering drage het hoofd- bestuur op de in dienst van „Het Witte Kruis" zijnde ambtenaren te verzekeren tegen ziekte, ouderdom en invaliditeit en een voorstel van het hocfd'bestuur betref.fende de regeling der sa.arissen en toelagen van alle ambtenaren, functionarissen en personeel van „Het Witte Kruis". Ook stelt het hoofdbestuur voor de herstel- lingsoorden „Bosch en Heide" en het rust- oord ,,\'echtover" van een radio-installatie te voc-rz.en. HULDIGING MR. TH HEEMSKERK. De fracties van anti-revolutionnaire leden der Eerste en Tweede Kamer zullen a.s. Don- derdag een feestmaal aanbieden aan den Mi nister van Staat en lid der Tweede Kamer mr. Tr. Beemskerk, die 25 Juli j.l. den 75-jarigen leeftijd bereikte. ONEERLIJKE HOOFDCONDUCTEUR. In hooger beroep is voor het Bosscbe ge rechtshof behandeld de zaak tegen een gewe- zen hoofdconducteur der Nederl. Spcorwegen in Eindhoven, die door de rechtbank te 's-Her togenbosch tot vier maanden gevangenisstraf was veroordeeld ter zake van ontvreemding van sigaren uit een door hem begeleiden trein De adv. generaal requireerde bevestiging van het vonnis. DE ZU1DERZEEPROVINCIE Op uitnoodiging van het hoofdbestuur der Vereeniging van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk hebben de volgende personen zit- ting genomen ide commissie voor de behar tiging der stofitlijke belangen van de Ned Herv. Kerk in de toekomstige Zuiderzeepro- vincie: J. A. Ba'kker, lid der Tweede Kamer, te Menaldum; mr. C. J. Bartels, te Amers- foort; mr. E. J. Beumer, lid der Tweede Ka mer, te Utrecht; mr. P Droogleever Fortuyn. lid der Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; ds D. Eilerts de Haan, te Heiloo; jhr. mr. A. W. van Holthe tot Echten, bestuurslid der Fe- deratie van Diakonien te Assen; mr. L. M. dc J oner Schouwenburg te Amsterdam: ds. D. Klein Wassing te Bathmen; M. G. de Kruyff, burgemeester van Franeker; J. M. Krijger Jr., lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage; mr. W. Tj. van der Ley te Heerenveen; P. J. Naihuisen, voorzitter van den Chr. Nat. Werk- mansboud, te Utrecht; G. J. A. Ruys te Amersfoort; mr. J. Schoklcing, burgemeester van Katwijk; prof. mr. P. Scholten te Amster dam; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te 's-Gravenihage; mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer en wethouder van Middelburg; ir. G W. E. van Voorst van Best te Maars- sen; Joh. Weener te Utrecht; C. Wildsdiut te Haarlem; ds. D. Zoete te Lemmcr. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te 's-Graverihage heeft zich bereid vetklaard het voorzitterschap te aanvaarden. PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. De vergadering van de Najaarszitting der Staten zal worden gehouden op Dinsdag 4 October, des voormiddags te half twaalf. Daarin zullen na het trekken der afdeelingen en de mededeeling van ingekomen stukken, aan de orde worden gesteld: A. Voorstel van Ged. Staten tot vaststel- ling van een provinciaal wegenp'an, als be- doeld bij art. 34 der Wegenbelastingwet. B. Voorstel van Ged. Staten tot vaststel- ling van eene verordening, als bedoeld bij art. 38 der Wegenbelastingwet. De vergadering zal dan worden verdaagd tot Dinsdag 18 October, des voormiddags te half elf, op welken datum de openbare be- handeling van genoemde stukken met de daarover uit te brengen rapporten zal wor den aan de orde gesteld. Vooraf zullen alsdan worden ingebracht: Balans en verlies- en winstrekening van het Prov. Electriciteitsbedrijf en van het Prov. Waterleidingbedrijf, dienst 1925; de begroo- ting over 1928 van deze bedrijvende reke- ning ontvangsten en uitgaven van de Prov. Ziekenhuizen nabij Santpoort, „puinen- bosch" te Bakkum en te Medemblik over 1928 van deze ziekenhuizen; de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Wegen- fonds, dienst 1928, met brief van Ged. Sta ten houdende mededeelingen in zake den aanleg van het net van primaire wegen in de Provincie; de voordracht van Ged. Staten ten aanzien van het verleenen van eene provin- ciale bijdrage in de kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen voor 1928; en de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven, dienst 1926. Voorgesteld zal worden deze stukken naar de afdeelingen te verzenden en het afdee- lingsonderzoek te doen plaats hebben op Donderdag 20 October, des voormiddags te half elf. De openbare behandeling van de vermelde stukken zal pluaats hebben op Dinsdag 29 November en volgende dagen, telkens des voormii'dags te half elf. Na aflcop van de behandeling der begroo ting c.a. zal de zitling worden verdaagd tot Dinsdag 6 December, des voormiddags te half twaalf, op welken datum de nader te verschijneu puntenlijst aan de orde zal wor den gesteld en zal worden voorgesteld de stukken zal plaats hebben op Dinsdag 29 nog denzelfaen dag op de gebruikeliike wijze door commissieen te doen onderzoeken. De zitting zal alsdan worden verdaagd tot Dinsdag 20 December, des voormiddags te half elf, op welken datum de openbare be handeling zal wcrden aan de orde gesteld van de stukken, die op 6 December door de commission zullen zijn onderzocht. Zoo ncodig zal de vergadering op Woens- dag 21 December, des voormiddags te half elf, worden voorfgezet. KORTE BERICHTEN. Maandagavond1 even over negen uur zijn ten gevolge van een storing op de Leid- sche Electrische Centrale Leiden en 31 andere gemeente in Zuid-Holland, die van de Leid- sche centrale sitroom betrekken, in het duister gezet. Het electrische tramverkeer tussehen Scheveningen—Den HaagKatwijk en Noordwijk stond ten gevolge van de storing stop, meldt de „Msb." Maandag is een zevenjarig jongetje, een zoontje van een schipper, wiens schip in den Amstel Hgt, te water geraakt. De vader heeft het ventje later levenloos opgehaald. Op Maandag 3 October zal te Wage- niingen in het gebouw Junusihof worden her dacht, dat de Rijkslandbouwprocfstations 50 jaar bestaan, De tooneelspeler George C. Verenet, die gedurende vier-en-twintig jaar deel uitmaakte van de Kon. Vereeniging het Nederlandsch tooneel is, 62 jaar oud, overleden. Op 1 October 1877 werd de Stadsreini- ging te Amsterdam in gemeentelijk beheer ge nomen. Op 1 October 1927 zal de Gemeente- Reinigingsidienst dus 50 jaar 'bestaan hebben Uit de Wagenaarstraat te Amsterdam is een handkar beladen' met manufaduren ter waarde van 500 a f 600 ontvreemd. De handkar is later ledlg teruggevonden. Naar het „Vad." verneemt ligt het in dc bedoeling eerlang een stoomloods onzer mari ne in dienst te stellen als politiekruiser. belast met het toezicht op de visscherij in de Noord- zee Te Almelo is gisteren overleden ds. L. G. Holtz, sinds 1921 predikant bij de Doops- gezinde Gemeente. In 1907 predikant gewor den, stond ds. Holtz o.a. te Zijpe. Hij bereikte den ouderdom van 47 jaar. In de provincie Groningen worden den laatsten tijdi vette lammeren gekocht, die ge- sladht worden uitgevoerd naar Duitschland. De weiders ontvangen ongeveer 55 cent per K K.G. schoon gewicht. (Buneri verantwoordttijkheid van de Re- dactieDe opname in deze rtibriek bimjsi geenszins dai de edaciie er mede instemt.) DE PAARDENSTAL Mijnheer de Hoofdredacteur, Het vraagstuk „Paardenstal" is zeer ge- makkelijk op te lessen, ledere vrouw, met wie ik ooit over deze aangelegenheid sprak, vond het met mij schande, de paarden zonder on- derdak te laten. Zou het niet op den weg der Alkmaarschc vrouw liggen het kwaad1, door het mannelijk verstand gesticht, door middel van het vrou- welijk gevoel te niet te doen? Als iedere minder met geld bedeelde vrouw eens een dubbeltje, en de beter gesitueerden een, twee of meer kwartjes gaven, dan waren wij, plus het kapitaaltje van de Ver. voor Die- renbescherming, dadelijk gered. Het geld zou per eol'lecte (zou dat niet iets voor de pad- vindsters zijn?) kunnen wordien opgehaald. Kwam er meer geld uit de bus dan noodig is, zoo zou dit in de kas van Dierenbescherming kunnen worden gestort; want het is eervoller voor Alkmaar iets aan deze vereeniging te geven, dan wat van haar te nemen. Laat de Alkmaarsche vrouw toonen dat zij, hoewei miniem vertegenwoordigd in den Raad, des ondanks macht heeft. Als de Vereenicinff voor Dierenbescher- mfng gebelgd, omdat ik wat heftig tegen haar ben opgetreden, daarom zwijgt, dat zij mij ex- cuseere; doch laat mij zeggen, dat ik reeds lang door haar geSrgerd ben, omdat zij zich zonder den minsten vorm van eenig openbaar verzet weg heeft laten zenden. Vereenigt men zidh dan niet am macht te kunnen uitoefenen? Dierenbeschermers samenwerkende met vrouwen lijkt mij geen slechte combinatie. Zouden wij maar niet direct met deze onder- neminig beginnen, want het wordt hoog tijd. Dankzeggend' voor de plaatsing, J. Fr. GEHRELS. fJfiSl Naar ieders keuze iarVlsJ Naariederssmaak BROEDEIEREN-VERKOOP. Het leveren van broedeieren heeft wel aanleiding gegeven lot het aanknoopen van vriendschappelijke verhoudingen, maar het kan ook vcorkomen, dat de eindafloop min der aangename resultaten oplevert. De ban- del in broedeieren eischt meer dan eenige an dere volkomtn eerlijkheid in den hoogsten zin van het woord, maar wel te verstaan, van beide zijden, van twee kanten dus. Ver-. langt men van den leverancier, dat hij onbe- rispelijk versche, goedbehandelde eieren geeft van het verlangde ras en van goeden stam, dsn staat daar ook tegenover, dat de ont- vanger ditze eieren verder ook goed zal be- handden en ze niet op een zware proef gaat stellen. Want vaak worden broedeieren eeni ge dagen te vrceg aangevraagd; de kloek zit nog niet vast, zoodat het onderleggen uitge- steid inoet worden. Dan worden soms de eie ren op een te koude, maar meer nog op een te warme plaats neergelegd, om van onvoor- zichtig en ruw uitpakken niet eens te spre ken. Zelfs zijn er voorbeelden, dat de doos of zak met eieren maar achteicos werd raeer- gezet, ja zelfs dat men er de domste manipu lates mee ging uithalen om zoogenaamd te zien of de eieren bevrucht waren, iets dat tech tot de onbestanbaarheden behoort. Door de vele schokkende bewegingen scheuren de hagelsnoei'en en de eieren worden waarde- loos. Het oordeel luidt: dan de leverancier heeft slechte eieren verkocht- Wat een dwaas- heden daar dan nog aan toegevoegd worden, klinkt ongeloofelijk. Een andere keer wordt de kloek onhandig gezet en niet gecontro- leerd of ze wel geregeid zit, of ze .niet door luis geplaagd, meestal op het nest staat in- plaats van zit. Bij onvoldoende controle blijft de kloek lang van het nest, gaat tijdelijk er- gens anders zitten en keert daarna weer op haar post terug alsof er niets gebeurd was. Zulk onvast broeden veroorzaakt in de begin- dagen afsterven van het pas in ontwikke- lig getreden embryo. Door een of meer der hier genoemde ver- kecrde handelingen heeft in het ei een omzet- ting der bestanddeelen plaats, waardoor bij de broedwarmte bederf optreedt. En dan komt de kooper de „rotte"eieren terugbren- gen, soms met heel onaangename woorden en woordspelingen. Aan wien echter de schuld? In vele gevallen bij den leverancier niet, want verkeerd behandelde eieren kunnen geen kuiken geven. Werkelijk onbevruch- te eieren biderven niet z66, d'at ze stinkeieren worden. Alle liefhebbers weten, dat onbe- vlies is dan wel niet meer heel en bij het open maken vloeien dus dooier en wit samen, maar een walgelijke stank wordt alleen ver- spreid door een afgestorven ei, meestal den eersten of twefden dag. Een stinkei was dus een bevrucht ei, een onbevrucht ei blijft hel- der. Hicrover zijn al meermalen meeningsver- schillen ontstaan en het zou niet kwaad zijn als hierover een afdoende beslissing werd ge nomen, evenals bijv. wel het goede gebniik is, dat na schouwing op den achtsten of ne- genden dag g e h e e 1 onbevruchte broedeie ren vergoed1 of verrekend worden. Het bovenstaande voerde ik aan om in het midden te brengen dat het o, zoo gemakke- liik gaat om een hoenderpark of een klein- leverancier te vereerer met den naam van on- eerlijk, niet-reeel of althans niet nauwgezet. Wie zoo'n oordteel velt, mag altijd zich wel terdege vergewissen, dat hij zdf de gekochte eieren goed behandelde en dat zijn broedkip of zijn machine normaal waren in hun wer- king. Dit geidt vooral dan wanneer niet een ei van een flink aantal goed was. Gelukkig krijgt degeen, die broedeieren verschafte, ook vaak zeer dankbar^ berichten omtrent een zeer goeden afloop. Deze betui- gingen komen dan van personen. die met tact en kennis van zaken te werk gingen en die in hun schik zijn met een schitterend nabroed1 van fraaie rasku ikens. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De opiumconventie. In de algemeene vergadering van gister- morgen heeft de Noorwcegsche afgevaardig- de, mevrouw Larsen, verslag uitgebracht over den liandel in opium en andere verdoo- vende middelen. In het rapport wordt vastge- steld, dat deze handel nog steeds een groot gevaar voor de gezondheid der volkeren vormt. Spr. wekte de regeeiing op, de reeds voor eenige jaren' door den Volkenbond aan- genomen opiumconventie zoo spoedig moge- lijik te ratificeeren en verder door verbreiding van vlugschriften e.d1. de onontwikkelde zoo- wel als de meer beschaalde volkeren op het enorme gevaar van het misbruik van cocaine, morphine enz. te wijzen. Ten slotte wordt in het rapport betreurd dat zoo weinige landen aan het verzoek hebben voldaan om volledige inlichtingen nopens den handel in verdooven- de miiddelen te verschaffen. Daara is dr. Breitscheid, de Duitsdie rijks- dagafgevaarde, aan het woord gekomen als rapporteur van de commissie voor geestelijke samenwerking. Het bordeelverbod. In d; middagzittinn is het rapport van de commissie" nopens' bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen behandeld, waarbij een Duitsdi voorstel werd ingediend dat, on- der verwijzin naar de Duitsche wetgeving op dat punt, de mogelijkhed onderzocht wu zien van een algemeen bordeelverbod in alle bij den Volkenbond aamgesloten staten. De crttwapeningskwestie. Een be- langrijke Engdsche verklaring. De subcommissie van de ontwapeningscom- missie heeft gister twee bijeenkomsten gehou den. Zij heeft zich in de eerste plaats bezig gehouden met de ontwerp-resolutie van Paul Boncour en met het voorstel van graaf Berns- dorff. De gedelegeerden bleken hH in beginsd eens dat de commissie Van vooibereiding der internationale ontwapeningsconferentie ook de kwestie der veiligheidswaarborgen dient te handelen, zooals Boncour heeft voorgesteld i Bij de besprekng heeft de Engelsche afge- vaardigde lord Onslow eeB belangrijke ver klaring afgelegd. Hij zeide al. dat de Engel sche delegatie zou kunnen toestemmen in een reeling, waarbij de staten zich verplichteiB in zekere gevallen hun strijdkrachten geheel of ten dleele in dienst van den Volkenbond te stellen. Dei gevallen zouden natuurlijk strikt o.mschreven dienen te worden. Aan de commissie van redactie is opgedra- gen «en definitief vx>orstel ten dienste van de ontwayeningscommissie te ontwerpen. f CHINA. DE BOERENOPSTAND IN CHINA. s De Chineesche bladen melden, dat de boe- ren de spoorwegverbinding tussehen Pe king en Hankcxi hebben verbroken. In Pe^ king zelf heersdit groote ongerustheid. De staat van beleg, die op 10 September werd afgekondigd, bliift nog steeds van kracht. Tang Chen Chi is met twee divisies te Hankou aangekomen om tegen de beweging der boeren op te treden. FUSIE VAN HANKAU- EN NANKING J REGEERINGEN? Naar uR Sjanghai wordt gemeld, hebben de besprekingen tussehen vertegenwoordi- gers der regeerirogen van Hankou en Nan king tot een samensmelting geleid. Tot de vorming van een gemeenschappelijk kabinet is het echter volgens de laatste berichten nog niet gekomen GROOTE SCHEEPSRAMP IN DE CHINEESCHE WATEREN. i Honderden dooden. Een Reuter-bericbt uit Sjanghai maakt melding van een scheepsramp van grocrten omvang, die zach heeft afgespeeld_ in de Chineesche wateren. Blijkens tijding uit Tsingtao is het Japansche stoomsdiip Ten- tokoe Maroe, in de baai van Kiano-tsjou vergaan Er waren 400 Chineesche passa- giers aan boord. De ramp is geschied op 17 dezer. Een Ameri'kaansch oorlogsschip heeft 12(5 passagiers opgepikt. Reeds zijn 159 lijken geborgen. De overige passagiers v/or den nog vermist. V FRANKRIJK. AFTREDEN VAN EEN KARDINAAL. Verschillend motief opgegeven. Volgens een telegram van de ..British United Press", dat wij vinden in de „Daily Mail", heeft kardinaal; Billot, een Fransche Jezuifet, zijn waardigheid neergelegd; een feit, waarvan in de geschiedenis maar een precedent moet zijn Kardinaal Billot, die 82 jaar oudl is, zou een aangrijipende afscheidingsaud'ientie bij den paus hebben gehad na het bekend ma ken van zijn besluit. „Ik gevoel mijn einde naderen, en wensch te sterven zonder de praal die den dood van een kerkvorst om- ringt", zou mgr. Billot hebben gezegd. Na de audientie liep de ex-kard'inaal in alien eenvoud naar huis. Volgens Reuter schrijift men zijn beslis sing toe aan een meeningsverschil met den paus omtrent de politiek van het Vaticaan tegen de „Acion Fran^aise." Vas Dias verneemt nog telegi afisch het volgende uit Rome, waaruit juist afgeleid zou moeten worden dat mgr. Billot de roya- listische agitatie in Frankrijk juist scherp zou afkeuren. Het besluit van kardinaal Billot om den rooden hoed aan den Paus terug te geven, uit het college van kardinalen te treden en zich voor zijn verdere leven terug te trek-t ken in een Jezuleten-klooster, schijnt in kringen van het Vaticaan geen verwonderin^ gewekt te hebben. De kardinaal is diep bevi wogen door de uitingen van moderniisme in j Frankrijk en meer in het bijzonder de rebelliei tegen de Pauselijke hoogheidi van katholie- ken, die zich ronidom de Fransche royalisten der Action Franqaise gegroepeerd hebben.'1 Des kardinaals besluit werd door den Paus medegedeeld door pater Ledochowski, den- generallissimus der JezuietenOrde. Het ge-J rucht doet de ronde, dat de Paus Billot zal - verzoe'ken zijn besluit nog eens in over-, weging te nemen, doch de Prelaten van het Vaticaan ont'kennen dit tot dusverxe. LITAUEN.' MEMEL. Nieuwe doodvortisssen. De militaire rechtbank te Tauroggen, die hen vonnist, die bij' de jongste samenzwerin-; gen tegen den staat betrokken zijn geweest,' heeft verschillende doodvonnissen uitgespro- ken. Van 22 beklaagden werden acht ter dood veroordeeld; de overigen kregen gevangenis- straffen van 3 tot 20 jaar. De acht ter dood veroordeelden hebben om gratie gevraagd'. Aan het verzoek van zeven hunner heeft de president voldaan: hun straf is gewijzigd in levenslange opsluiting; de achtste werd echter gefusilleerd. In verband met de jongste gebeurtenissen gaan in geheel Litauen de arrestaties door. Vijftien anarchisten en communisten, die in het gebied van Wilna in hechtenis zijn geno men, zijn geinterneerd in concentratiekampen POLEN. OBSTRUCTIE IN DEN POOLSCHEN SJEM. In de plenumzitting van de sjem bleek al spoedig, dat deze vastbesloten was een po- ging te doen om met de regeering-Pilsoedskj den strijd aan te binden. Het persdecreet en de verordening van des staatspresident tegen het verspreiden van be- leedigende uitlatingen werden met algemeene stemmen verworpen. Van nationaal-democra- tische zijde werd zelfs een voorstel ingediend om dc regeering haar volmacht te ontnemen. J BROUWEPIJ OOPANJEBOOMROTTEPOA*!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7