DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. nBilderdijk", Wonlt lid 3 (Jitvoeringen per seizoen. 927 AbonMmentsprijs bij voornltbetalfn^per 8 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn, 5 ct Adrertentiepr. 25 ct p. regel erootere lettewi nam. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, ToL Administr. No. 3.' No. 83. P tSr'™lto' Brieven franco N.Y. Eoek- en Handelsdr. DOIDERDAG i Diredenr: O. H. KRAK. WSEPTEMBER Dagelijksch overzicht. Mon. Rederijfeerskanier NO. 223 Dit nummw besfaat utt 2 Mad eg. Honderd negen en twintigste Jaargangi en Hoofdredaricur Tj. N. ADEMA'. DE ONTWAPENINGSKWESTIE. Een Duitsch-Fransch—Neder- landsch voorstel aanvaard. Nederland tevreden. later dag a.s. sluiting der Vergadering. De Poolsche landdag en Senaat naar huis gestuurd. A1 hebben wij de laatste dagen in mindere mate melding gemaakt van datgene, wat in de Volkenbondscommissies besproken werd, zulks neemt niet weg, dat die besprekingen, speciaal wat de ontwapeningskwestie aan- gaait, allesbehalve van belanig zijn ontbloot geweest. In de redactie-commissie van de Ontwape- ningscommissie is men tot bet besluit ge- ikomen, na nagenoeg den geheelen dag ver- gaderd1 te hebben, een resolutie aani de cam- in issie voor te leggen, steunende op de ont- wapenings- en arbitrage-voorstellen van Paul Boncour, graaf Bernstorff en Jhr. Bee- laerts v. Blokland. In de eerste plaats vraagt deze resolutie •het in de hand werken van afzonderlijke en colledieve arbitrageverdragen tusschen de V olkenbondsleden ond er 1 i mg In de tweede plaats wordt er op aan ge- drongen, dat de Voorbereidende ontwape- ningscommissie binnen den kortst moge- lijken tijd opnieuw zal worden bijeengeroe- pen om nogmaals de moeilijke vraagstukken onder de oogen te zien. In de'derde plaats zal de Volkenbonds raad aan de commissie-Loudon, wel'ker werk- zaamheden niet met de eerste ontwapenings- comferentie zullen afloopen, de opdraeht moe- ten geven oniverwijld een comi'te te vormen, samengesteld uit vertegenwoordigers van alle staten, die in de commissie-Loudon zit ting hebben om naar de aamwijzingen van de commissie-Loudon de studie voort te zet- ten van de geschi'kste middelen om aan alle staten de waarborgen van arbitrage en vei- ligheid! te geven, die noodig zijn om in een internationale ontwapeningsconventie het peil van bewapening vast te stellen op de laagst mogelijke cijfers. De resolutie spreekt de overtuiging uit, dat deze te bestudeeren middelen gelijktijdig moeten bestaan uit; le. Volkenbondsbemoeiingen om uit te lokken en algemeen te maken en te ordonee- j>en bijzondere of collectieve arbitrage en vei- ligheidisvierdragen; 2e. de systematische voorbereiding van de middelen, die de Volkenbondsorganen moe ten aanwenden om de Volkenbondselden in staat te stellen de verplichtingen, die het Volkenbondsverdrag hun oplegt te vervul- len; 3e. afspraken tusschen Volkenbon'disleden, waarbij zij zich zonder aan hunne verplich tingen uit het Volkenbondsverdrag te kort te doen, onder elkandter overeenkomen hun verplichtingen evenredig te maken aan de aardrijkskundige of andere solidariteit, die hen aan andere staten bindt; 4e. de uitnoodiging van den Volkenbonds- raad aan verscbilliende staten om den raad mede te deelen, welke maatregelen zij bereid zijn te treffen om aan de raadsbeslissingen steun te verleenen in geval van een conflict in een bepaalde landstreek, waarbij iedere staat moet aangevem, dat deze in een of an der geval met hefzij alle, hetzij een bepaald gedeelte van zijn strijdkrachten te land, ter zee of in de lucbt onmiddellijk tusschen-beide komt om de beslissingen van den raad in een conflict te ondersteunen. Pilsudski te ver. Hij herinnerde er het parlemenf aan, dat het na zijn staatsgreep in October 1926 slechts bij genade mede mag werken aan den wetgevenden arbeid en oordeelende, dat het optreden van den landdag te lastig werd, stuurde hij hem als een kwajongen naar huis Ook de Senaat is gister op dezelfde wijze j voor een maand op non-activiteit gesteld. Het eenige lichtpunt voor de voorstanders van volksvertegenwoordiging in Polen is, dat de zittingsperiode der kamers in Decem ber a s. afloopt. Dan zullen nieuwe verkie- zingen worden gehouden en zal blijken,, of de meerderheid van het Poolsche vol'k voor of tegen Pilsudski is. Buitenland VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Over bizonderheden over het werk der ont- wapeningscommissie verwijzen wij naar ons dagelijksch overzicht. CHINA. D'E BURGEROORLOG. Een nieuwe groepeering? Het beridht, dat Feng Yoe Siang naar S'hansi terugtrekt ten gevolge van het ver- raad van zijn voomaamsten generaal, die centraal Honan baheersdht, opent vooruitzich- ten voor een nieuwe groepeering der militaire bevelhebbers met uitschakeling van de natio- nalistische regeering. Deze groepeering zou gebaseerd zijn op een overeenkomst tusschen Tsjang Tso Lin, Tang Seng Tsji en de andere generaals om elkaars gebied te eerbiedigen. Ook is het mogelijk, dat Tsjang Tso Lin als president van China er- kend wordt. DUITSCHLAND. DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ. Een programrede van Westarp. De officieele openingszitting van d'en Duitsch-nationalen partijdag heeft gister te Koningsbergen plaats gehad. De voorzitter der partij, graaf Westrap, be- groette de aanwezigen, waai'bij hij in het bij- zonder op de verklaring van rijkspresident von Hind-cnburg in zake het vraagstuk voor de schuld aan den oorlog wees en voorstelde, een telegram van hulde aan den rijkspresi dent te zenden, Vervolgens hield hij zijn groote politieke programrede, die hij betiteld had: Onze weg tot inacht in het rijk en in de landen. Hij verklaarde, dat in het rijk de regee ringstoestand thans sedert drie kwart jaar vast is. In de landen is het doel, dat verle- den jaar op den Duitsch-nationalen partij dag werd gesteld, echter nog niet overal be- reikt. De weg daartoe is eerst voor de klein- ste helft afgelegd, zoolang de macht der so- ciaal-demoa'aten in Pruisen niet gebroken waarvan 12 met doodelijken afloop. Op het oogenblik worden 51 patientjes in het zieken- huis verpleegd; de meesten hunner zijn nog geen jaar en van de 12 in het ziekenhuis over- ledenen waren er 7 die dien leeftijd nog niet hadden bereikt. De gemeenteraad van Leipzig zal morgen in buitengewone zitting vergade- ren om te overwegen welke maatregelen ter bestrijding van de epidemic zullen kunnen wordeni getroffen. Het is niet uitgesloten dat zal worden bes-loten de scholen tijdelijk te sliuten. Vele geneesheeren achten dit wen schelijk. DE HOTELIERS EN DE RIJKSVLAG. Het te Maagdenburg plaatsvindende con- gres der Duitsche hotelhouders heeft een mo tie aangenomen, waarin de door den Berlijn schen burgemeester en de Pruisisdhe regee- rinig uitgeoefende druk op de hoteliers tot het uitsluitend republikeinsch vlaggen, wordt veroordeeld. Tevens werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin werd besloten ter gelegenheid van den a.s. SOsten verjaardag van den rijkspresident, veldmaar- schalk von Hindenburg, zoowel de zwart- wit-roode als de republikeinsche zwart-rood- gouden vlag uit te steken. FRANKRIJK. DE FRANSCH-RUSSISCHE BETREK- KINGEN. De Fransche voorwaarden voor een waarborgverdrag. E>e Matin meldt, dat Heibette, de Fransche gezant te Moskou, op last van de Quai d'Or- say aan Tsjitsjerin den zin dgidelijk heeft ge maakt van het communique van den minister- raad van Zaterdag, n.l. dat Frankrijk alleen met Rusland kan onderhandelen over een waarborgverdrag als de sowjet-regeering eerst Rakofski terugroept onder het een of an- der voorwendsel, waarvan haar gaarne de keus wordt gelaten, als zij voorts op zidh neemt zich te houden aan de overeenkomst van 29 October 1924 om zich niet met elkaars inwendige aangelegenlheden te bemoeien en als zij ten slotte duidelijke, onherroepelijke voorstellen doet voor de regelinig der schul- den. Het groote belang van deze motie, die vol- gens nadere berichten eenst-emmig door de ontwapeningscommissie is goedgekeurd en aan de voltallige vergadering zai worden voorgelegd, bestaat hierin, dat hi-erdoor volkomen wordt voldaan aan den wensch, dcor onzen minister van buitenlanidsche zaken in zijn groote rede uitgesproken, n.l. dat nieuw leven zou gegeven worden aan d-e beginselen van arbitrage-veiligheid en ontwa-pening op de grondslagen van het Protocol van Geneve. Nederland heeft dus, mede door den steun van Frankrijk en Duitschland, in alle opzich- ten zijn doel bereikt. Het verrassend optre den van Jhr. "Beelaerts is niet vergeefs ge weest en wanneer de Bondsleden gezamen- lijk blijven aansturen op uitvoening der in- gediende resolutie, dan kan inderdaad van deze merkwaardige Volkenbondsvergadering een onverwacht resultaat worden tegemoet gezien Vermoedelijk zal Zaterdag a.s. de verga dering gesloten worden. De werkzaamheden hebben een zoo vlot verloop gehad, dat de verwachting, dat zij op dien dag beeindigd zuilen zijn, zeer zeker gerechtvaardigd is. N'ermoedelijk zal in November a.s. de Ont wapeningscommissie weer bijeen komen. Reeds gister maakten wij melding van het besluit der Poolsche regeering om den Sjem of Landdag naar huis te sturen: De leden daarvan maakten het de regee ring lastiger dan men goed vond, vervTier- pen met algemeene stemmen de voorgestelde perswet, en dienden het voorstel in, een eiode te maken aan de bevoegdheid van de regeering, om wetgevende maatregelen bij besluit in te voeren. Tevens dienden zij een aantal moties van wantrouwen in tegen verschillende ministers Dat ging de regeeriraig en voomamelijk De Duitsch-nationale partij is in het begin van het jaar bereid geweest, om de verant- woordelijkheid voor de regeering in Pruisen op zich te nemen en ziet thans kalm den dag tegemoet, waarop de nieuwe verkiezingen in Pruisen de beslissing zullen brengen. Overgaande tot de buitenlandsche poli- tiek, verklaarde graaf Westarp, dat de partij teleurgesteld is, dat de verwachtingen, die aan Locarno en Thoiry waren geknoopt, niet in vervulling zijn gegaan. Men had te Gene ve voor de vergadering van den volkenbond ondubbelzinnig zijn teleurgesteldheid over de onvoldoende vermindering van het aantal be- zettingstroepen in het Rijnland te kennen moeten geven. Het denkbeeld, dat Duitsch land voor een bespoedigde ontruiming van het Rijnland tegen-prestaties zou moeten doen, moet worden verworpen, evenzoo het denkbeeld van een Oost-Locarno-pact. Ook voor het Dawes-plan zijn nieuwe onderhan- delingtn noodig, waarvoor in het plan zelf trouwens gelegenheid is gelaten. Vervolgens wees graaf Westarp aan de hand van Poolsche persberichten op de geva- ren, die Oost-Prusien en Danzig bedreigen en yerlangde dat een doelbewuste Oostmark- politiek zal worden gevoerd. Ook de aanslui- ting van Oostenrijk bij Duitschland moet als een nationaal doel worden beschouwd. De landbouw in de Oostel'ijke grensmark moet door maatregelen op het gebied van de handeispolitiek worden gesteund. De Duitsch-nationale partij zal alles doen om het ontwerp van de rijksschoolwet, door minister von Keudel! ingediend, nog in de zen rijksdag af te doen. Wat de richtlijnen betreft, waarover men het bij de vorming van de tegenwoordige re geering eens is geworden, verklaarde West arp, dat de bescherming van de constitute en van de rijksvlag toegezegd is niet alleen tegen ongerechtvaardigde aanvallen, doch ook tegen minachting en beleediging. Hij wenschte dat deze verplichtingen ook vol- gens den geest nageleefd zullen worden, ook door de onafhankel'ijke pers, die d'icht bij de Dhitsch-nationale partij staat. Graaf Westarp besloot zijn rede met een verwijzing naar het program van 1919. Ook thans nog verklaart de Duitsch-nationale partij zich voor de bevrijding van het Duit sche land van vreemde heerschappij, voor het monarchistische stelsel en voor de vlag zwart-wit-rood. R'UGGE ME RG-VE R L A M MING. Bif kinderen. I e Leipzig zijn bij kinderen 79 gevallen van ruggemergverlamming geconstateerd, ENGELAND. DE POLITIEKE TOESTAND IN DEN IERSCHEN VRfjSTAAT. Ccsgrave's regeering zou aanblijven. Versdhillende leden van het uitvoerend be- w'ind verklaren, dat de regeering voornemens is haar functies voort te zetten en niet ver- wacht dat zij in een belangrijke kwestie een nedlerlaag zal lijd'en. Zij gelooft dat zij voor een jaar ten minste van haar leven verzekerd zal zijn. In elk geval denkt men dat het voor de re- publikeinen moeilijk zou zijn, een regeering te vormen, want zij weten niet, of zij evenzeer op den steun van andere groepen kunnen re- kenen als de regeering dit kan op den steun van de cnafbankelijken en de boeren SLAVERNIJ AFGESCHAFT IN HFT SIERRA LEONE-PROTECTOR A AT Volgens de „Daily Mail" zullen eindelijk 290.000 tot 300.000 slaven bevrijd worden door de nieuwe ordonnantie, welke zeker door den wetgevenden raad van Sierra Leone (een Engelsch prctectoraat in West-Afrika) aan genomen zal worden, wanneer deze morgen op dringend verzoek van het ministerie van kolonien bijeenkomt. De ordonnantie, welke 1 Januari a s. in werking zal treden, zal van toepassing zijn op het protectoraat Sierra Leone, en niet op de kolonie Sierra Leone, waar alle slavernij reeds is afgeschaft. POLEN OOK DE SENAAT VERDAAGD. Het semorenconvent van den Poolschen se naat vergaderde gisterochtend ter bespreking van de agenda van de tegen heden bijeenge- rcepen zitting. Tijdens de vergadering ver- scheen in de zaal een officier, die den voor zitter een verordening van den staatspresi- dent overhandigde, behelzend dat de senaat evenals de Landdag tot 22 October wordt verdaagd. DE SCHORSING VAN DE LANDDAGZITTING. ue Warschausche correspondent van de Frankf. Ztg. acht het waarsChijnlijk, dat de Poolsche regeering zal trachten, ook na De cember den levensduur van den huidigen Landdag te rekken, doch hem elken prakti- schen arbeid onmogelijk te maken. Dit kan zij doen, als zij voor eind November, het tijdstip dat het mandaat van de Sejm afloopt, de begrooting voor het vollgende jaar in- dient, maar de Sejm niet in staat stelt, die te behandelen. Een grondwetsbepaling toch zegt, dat eein wetgevend tijdlperk niet mag worden afgebroken, zoolang de begrooting niet is goedgekeurd. Of de regeering, door zoo te handelen de' vooruitzichten op een buitenlandsche lee- ning, waarover de minister van financien on- derhandelingen heeft aangekondigd, zou verbeteren, betwijfelt de correspondent. Hij gelooft veeleer, dat de taktiek van Pilsudski en zijn medewerkers, om het parlement den mond te snoeren, het land duur te sfaan zal komen. ITALIe. DE FAMILIE MUSSOLINI. Vermeerdering verwacht. Te Rome ziet men met spanning uit naar meuws van de Villa Carpena, waar de fami- lie van Mussolini den zomer heeft doorge- bracht en waar thans elk oogenblik de ooie- vaar wordt verwacht. De villa ligt een 7 K.M. van Forli, de hoofdstad van de provin ce Romagna, waar de Duce geboren is en zijn jqugcl heeft doorgebracht. De baby zal, naar de New York Herald zich laat seines, Guido Romano worden ge- doopt als het een jongen, een Maria Victoria als het een meisje is. JAPAN. DE KOEIEN VAN TOKIO. Ongelooflijk zuivelschandaal in Japan. Tokio'sch politiisbericht: Tetsoegoro inaga- ki, sinds 20 jaar eigenaar van een zuivel-in- richting in een der voorsteden, is sinds een week onder medeneming van zijn gezin en verdere levende have (23 koeien) verdwencn. Alle pogingen der politie, om de vermisten op te sporen, zijn totdusver vergeefsch geble- ven. Spcorloos verdwenen! Een familie en 23 koeien! De correspondent der „Voss ZU in de Japansche hoofdstad maakt er eenfge annotaties op. Een komedie zou het zijn, zegt hij, als't niet het begin was van een nieuw gioot schandUal, van die soort waaraan al duizenden kinderen ten offer zijn gevallen en tal van l olwassenen een zware ziekte te dan- ken hebben. En dat nog steeds voortgaat, omdat volgens de politie er geen wet is die ne. melken van tuberculeuze koeien en den van de Opgericht 1868. Lidmaatscbap fl. 6.50 per jaar; alle reoh- tea inbegrepen; toegang gevende met 6dn Dame. Aangifte voor het lidmaatschap bij L. C. KOSTER, Costerstraat 6. Telef. 1008. verkop van haar melk verbiedt zoodat men voor een wetgeving daarop op de nieu we parlementszitting moet wachten. Het is in Tokio met de zuivelinrichtingen Uit hygiemsch oogpunt treurig gesteld, maar wat thans is onthuld, zou ongeloofwaardig geacht zijn, als het niet regelreoht uit polf- leirappoi ten kwam. Door een toeval kwam de zaak aan het lieht. Agenten arresteerden een vrouw, die be- dqrven vleesch verkocht. Daarbij bleekdat zij samenwerkte met employes van het insti- tuut voor besmettelijke zeikten, dat het vleesch van een tuberculeuze koe was geko- men en dat er een reeks artsen. veeartsen^enz aan genoemd instituut, alsmede particuliere aitsen en veeaitsen, aan zieke koeien jaarlijks een belangrijke bron van inkomsten dank- ten. hun methooe was heel eenvoudig. Eenmaal per jaar moet in Japan elke melkkoe op t.b.c. onderzocht worden. Men waarschuwde nu de zuivehabrikanten tijdig, zoodat zij zich hei mehjk tuberculme konden aanschaffen en den zieken dieren injecties geven. De tweede de „qfficieele" inspuiting leverde dan geen reactie op het dier kreeg zijn gezonaheidsat- test en leder was tevreden. Bij de stijging der jcvenskosten (ook in Japan) gedurende de laatste tien jaar, en onder het propaganda- systeem, dat in het land is ingesteld voor een verbetering van de vet-arme Japansche keu- ken dcor gebruik van zuivelproducten lever de dit bedrijf tusschen artsen en fabrikanten enorme winsten op. En als men bedenkt dat ei alleen random Tokio reeds 325 zuivelfa- brieken, groote en kleine zijn, kan men zich 1 .Je u'twerking ervan op de volks^e- zondheid althans eenigszins indenken. Gebleken is, dat in die naaste omgeving der hoofdstad' reeds meer dan duizend die- len zoo sterk besmet zijn, dat zij onvoor- waardehjk zouden moeten worden afge- orfffnmNu S100!-,^ rcffeering daarvoor 300.000 yen beschikbaar stellen, ter vergoe- dmg aan de eigenaars, die door de onthul- mg van het schandalig bedrijf natuurlijk reeds zware schadis hebben geleden maar deze ook ten voiie verdeinden! Want inmid- dds is het zeker, dat de ontdekte vieze knoeie- rijen jaarlijks den dood hebben veroorzaakt van mmstens 8000 der 20.000 voor het eind van het eerste levensjaar stervende babies en besmet ting van ontelbare oud'ere perso- nen. In 1926 zijn in Japan 115.960 persom-n aan t.b.c. gestorven (32 per 10.000 inwo- ners!) en het aantal Japansche lijders aan deze ziekte wordt op 1.200.000 geschat. e zuivelfabrikanten hebben beterschap beloofd, en daar koopt men in Oost-Azie wat voor. Intusschen maakt men groote plannen van regeeringswege voor een daad'wcrlrelii'ke verbetering, o.a. door vorming van een zui- veltrust onder staatscontrole. In afwachting van wat er van de papieren plannen terecht komt, is het voor de zuive- ,ara.'fs n?iJ,U^n de kwestie. hoe zij hun be- drqf redden uit een gewest dat bij de jongste cnthulhngen te zeer gecompromitteerd is ten emde het op denzelfden voet elders voort te zetten. De kansen daartoe schijnen zo6 ^rcotdat berichten als de verhuizinsf, par- don de spoorlooze verdwijning van Inamok: met zijn gezm en 23 koeien alleszins plausi- bel zijn 1 DE KERKVERVOLGING IN KA" MEXICO. 1 ll001" Bruysten, lid van den Neder- landschen Journalistenkring heeft aan het gericht*' Va° <ien lcr'n'^ volgende sdirijven Mijne Heeren, Uit bezorgdheid voor den, tot voor kort zoo ongerepten, naam der Nederlandsche Pers, neem ik de vrijheid, op illuster parle- mentair voorbeeld, mij tot U te wenden met volgende vragen: 1. Heeft het Bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring kennis genomen van net betreurenswaardig feit, dat een zeer groot deel der Nederlandsche pers, hoe tuk anders ook op het miniemste wereldnieuws (geruch- ten soms), sinds jaar en dag de berichten over de schrikkelijke Kerkvervolging in Mexi co systematisch verzwiigt? 2. Zoo neen, mag ik dan de aandacht van het Bestuur vragen voor de desbetreffen- de artikelen in de Telegraaf der laatste week en de berichten en artikelen in de katholieke bladen sparsim over het laatste jaar eener- zijds, en de M-^xicaansch-maagdelijke kolom- men van de meeste der overige bladen ander- zijds? 3. Zoo ja, is dan het Bestuur niet met mij van meening, dat waar de Pers zich eenerzjds, begrijpelijkerwijs, zelfs over een dpodvonnis van een anarchist, hoe geheel en regie dat ook gevallen is, warm maakt, doch anderzijds doodzwijgt de goedgedocumenteer- de berichten inzake de moorden, zelfs zonder eenigen vorm van proces. in Mexico bedreven, zij zich overgeeft aan schrcmelijke partijdig- heid en verheimelijking der waarheid? 4Vindt het Bestuur niet met mij, dat het verkondigen der waarheid, en de geheele waarheid, een groot belang is voor de Pers en dat het hardnekkig verzwijgen der waar heid vcert tot ongezonde toestanden en slech- te verhoudingen in onze Pers? 5. Is het Bestuur niet van meening, dat hier het doel van den Nederlandschen Jour nalistenkring hetwelk volgens art. 2 der Statuten o.a. is „de behartiging van de be- langen der Pers het algemeen", welke behar tiging volgens art. 3a geschiedt door „het bevorderen van gezonde toestanden en goede verhoudingen in de Nederlandsche Pers", tot handelend optreden van den Kring noopt? 6. Zoo ja, is dan het Bestuur bereid mee te deelen, wat het deed, of wat het voorne mens is te doen, om de belangen der Neder landsche Pers in dezen te behartigen en haar van ouds ongerepten naam hoog te houden, te be waren of te herstellen? ("Naschrift.: De lezer zal zich' herinneren, dat wij eenige dagen geleden in ons Dage lijksch Overzicht reeds schreven over de ge- Hurtenissen, welke zich in Mexico afsjielen. Wij merkten daarbij op, dat wij en met ons waarschijnlijk het overgrcote deel der Ned. dagbladen in nagenoeg volkomen onze- kerheid verkeerden omtrent de waarheid der bij tijd en wijlen uit Mexico opduikende ge- ruchten. De fout moet- dan ook vermoedelijk niet gezocht worden bij de redactie's der bladen, doch bij de persbureaux, die ten dezen in ge- breke bleven genoemde geruchten te bevesti- gen of te logenstraffen. Wij gelooven, dat de heer Bruyst'en zich tot een verkeerd adres wendt en dat het aan. halen van diverse artikelen der statuten vaii den Nederlandschen Journalistenkring ten onrechte geschied is. Immers, het geldt hier noch de behartiging van de belangen der Pers in het algemeen, noch het bevorderen van gezonde toestanden en goede verhoudingen in de Nederlandsche Pers, waarbij de statuten ongetwijfeld op er- kenning der journalistieke rechten en plich'- ten en op economisch gezonde journalistieke toestanden doelen. Het ligt o.i. geenszins op den weg van den Kring eenige pressie tot het al dan niet publi- ceeren van bepaalde nieuwsberichten uit te cefenen- Red. Alkm. Crt.) KORTE BERICHTEN. Sarraut, de Fransche minister van bin- nenlandsche zaken, heeft een ongeluk gehad waarbij hem, door het dichtslaan van een por- ner, drie vinigers van de rechter hand werden afgeklemd. Een bewonderaar van wijlen Isadora !i heeft de auto, die de oorzaak van de dood der danseres is geworden, voor 65.000 franks gekocht. Uit Barcelona wordt gemeld, dat een Spaansch marinevliegtuig in botsing is geko- men met een telegraafdraad, ten gevolge waarvan het in een rivier terecht is gekomen. De bestuurder werd gedood, terwijl zijn bege- leider ernstig gewond is. Aan de „Times" wordt d.d. 20 Septem ber uit Athene gemeld, dat volgens een bericht uit Gewheli op Zuid-Slavisdi grondgebied een aanslag op een Zuid-Slavischen trein lieeft plaats gehad, waardoor alle wagens behalve de locomotief, vemield werden. Om- ALKMAARSCHE COURAffT. r i is. D E WILD Laat over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. Buitengewoon is de prachtsorteering HAARDEN en KACHELS, welke U aantreft in de magazijnen van DE WILD Laat over de Boterstraat. Tel. 34 en 35. Alleen kwaliteitsfabricaten. IA4/1n«> ~jd F

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1