Aspirin- Middernacht! De uren waarin men pijnen het ergste voelt. Daarom zorge men steeds een kokertje Tabletten in Kiuis te hebben. Zij verzachten onmiddellijk hoofd-, oor-en kies- pijnen. yersnellingen) en het rekening houden met jaodere weggebruikers (tijdig geven van 'eignalen en opvolgen van de regels van den weg). Ztiiver motortechnische bekwaamheden blijven biji de beoordeeling van de rijvaardig- beid volkomen buiten beschouwing. hEEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK L GEVRAAGD. Aan den Utrechtschen gemeenteraad is een adres gezonden door den Ned. Fed. Bond van personeel in openbaren dienst, waarin met het oog op de onrustbarende berichten over de kveranties aan gasbedrijven, waarbij ook de Utrechtsche direct en r van de gemeente gasfa- briek betrokken is, wordt aangedrongen op in stalling eener commissie van onderzoek. Deze zou uit raadsleden moeten bestaan en uit door de algemeen landelijke bonden van overiheidspersoneel aan te wijzen en door den gemeenteraad te benoemen vertegenwoordi gers der ambtenaren en werklieden. In het adres wordt de aandacht erop gevestigd, dat reeds meerdere leveranciers, die in boven- staand verband genoemd zijn, ook aan Utrecht geleverd hebben, waarvan een al in twee gevallen sdhuld 'heeft erkend. Voorts dat de directeur der Utrechtsdhe gasfabriek, in samenwerking met een leverancier, een be- drag van 16.500 heeft bijeengebracht en ter hand gesteld zou hebben aan den berichtgever teneinde deze te bewegen verdere mededeelin- gen adhterwege te laten. Tevens wordt herin- nerd aan een beschuldiging, gericht tot den- zelfden directeur, dat hi] niet minder dan 50.000 ontvangen zou hebben van voren ge- noemden leverancier. HET REVOLVER-DRAMA TE f DEN HAAG. De politie is er thans in geslaagd iemand ian te houden, tegen wien ernstige vermoe- dens bestaan, dat hij de medeplichtige is ge- weest van den gearresteerden inbreker, die eenige weken geleden den inspecteur van poli tie Paul met twee revolverschoten zoodanig verwondde, dat men geruimen tijd voor zijn leven vreesde. Het had de aandacht getrokken, dat iemand uit den vriendenkring van den aange- houdene, een 22-jarige man, korten tijd na het voorgevallene was verdwenen. Later is geble- ken, dat hij zich naar Antwerpen had bege- ven. Dezer dagen werd hij weer in Den Haag gezien. Maandagavond werd hij op den hoek van de Hoefkade en Koningstraat gegrepen en geboeid naar het hoofdbureau overge- bradht. Gisteren is hij met de verschillende getui- gen geconfronteerd; alien verklaren perti nent dat de aangehoudene de gezochte per- soon is, doch hij ontkent iets van den inbraak en den daarop gevolgde moordaanslag op den inspecteur ax te weten. De toestand van inspecteur Paul blijft be vredigend, de doktoren zijn tevreden. VONDSTEN TE DROUWEN. Te Drouwen zijn onder leiding van dr. E A. van Giffen, conversator aan het Provin- ciaal Museum van Oud'heden te Assen, op- gravingen gedaan. In een grafheuvef werden duidelijlk aanwijzingen gevonden, dat er een zevental lichamen begraven zijn in het Caro- lingsche tijdperk. Aan de vier hoeken werden overblijfselen gevonden van lichamen, wier beigraving uit het bronzen tijdperk moet da- teeren. Opgravingen bij de hunnebedden aan den weg Borger-Drouwen leidden tot het vin- den van eenige mooie urnen en een speer. DE VLAARDINGSCHE POSTDIRECTEUR VEROORDEELD. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft bij vervroeging uitspraak gedaan in de zaak tegen den vroegeren directeur van het P. en T. kantoor te Vlaardingen, die door de rech- bank te Rotterdam, wegens verduistering ge- pleegd als ambtenaar, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Het Hof veranderde deze straf op grond van de gunstige antecedenten van den ver- dachte in een geldboete van 1000 sub. 100 dagen hechtenis. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Verschenen is het verslag der Hollandsche Maatschapipij van Landbouw over 1926/27 door het hoofdbestuur uitgebracht aan de Algemeene vergadering van den 15em Sep tember 1927 te Ridderkerk. Uit dit verslag blijkt, dat het aantal leden op 1 April 1927 7367 bedroeg. Het aantal inwonende zoons van leden be- neden den leeftijd1 van 21 jaar bedroeg 82 Het jaar 1926 wijst voor de Maatschappij een voordeelig saldo aan van 2181 98, welk saldo is bijgeschreven op de rekening kapitaal, zoodat dit per 1 Januari 1927 een bedrag aanwijst van 9275.69. Zooals het verloop van het ledental aan- geeft, is van 1 April 1926 tot 1 April 1927 een achteruitgang geconstateerd van rond 60 leden. Vergelijken we dezen achteruitgang met dien van voorgaande jaren, dan is hij gering en inderdaad heeft het alien schijn, dat dte H. M. v. L. over hare moeilijke jaren heen is. Het aantal nieuwe leden, dat jaar- i lijJcs toeu'eedt, is loenemends, dank zij de pro paganda, welke in verschillende afocelingen met kracht is gevoerd. In het tijdvak 1 Juli 19261927 traden 490 nieuwe leden toe Laat zich de ontwikkeling der Maatschap pij naar buiten gunstig aanzien, ook inwen- dig werd de organisatie versterkt. Van de 91 afdeelingen hebben er 73 het jaarverslag ingezonden waarvan in dit jaar- verslag uitvoerig mededeeling wordt gedaan. Verder bevat dit algemeen verslag tal van bijzonderheden de organisatie der Holland sche Maatschappij van Landbouw betref- fende. HET LANDSHUIS TE DEVENTER. Bij het afbikken van den topgevei van het politlebureau te Deventer, het z.g. Landshuis, werd het jaartal 1632 blootgelegd. Het blijkt, dat in dit jaar het gebouw bestemd werd tot vengaderplaats der Staten van Overijsel, toen 't zijn tegenwoordigen gevel kreeg en de bena- ming Landshuis ontving. De rest van het ge bouw is veel ouder; de arcaden in de hal da- teeren reeds uit de 15e eeuw. Reeds in 1364 was het bezit van de stad; het heete de ,,Bru- nenberg" en werd later een deftige koopmans- herberg. Eerst daarna vergaderplaats der „Ordinaris Heeren Gedeputeerden dezer Landtschap", waardoor het den naam Landt- schapshuis kreeg, die al spoedig tot Lands huis werd samengetrokken. WEG MET DE STEUNVERLE'ENING. Het bestuur van den Algemeenen Militai- ren Pensioenbond zond ons een brochure be- treffende de oud-gepensionneerden. In het voorwoord daarvan wordt gezegd: Zooals het volk van Nederland uit de bia- den kan weten, voert de „Algemeene Militai- re Pensioenraad" reeds sedert een vijftal ja ren zijne actie om tot verbetering dter oude militaire pensioenen en militaire weduwen- en weezenpensioenen te geraken, zoomede tot opname in de militaire weduwen- en weezen- pensioenwetten van die militaire weduwen, wier echtgenooten v6or de totstandkoming dier wetten reeds waren overleden of ge- pensioimeerd. Tot op heden werd door de verschillende organisaties van oud-militairen nog niet an- ders bereikt dan eenige verbetering in de oudie pensioenen van hen, die tot't Leger in Oost- lndie behoorden en voor hunne weduwen en weezen, terwijl deze verbeteringen ook wor- den toegepast op hen die in West-Indie heb ben gediend. Voor de oud-gepensionneerde militairen van de Zee- en Landmacht werd tot op he den nog niets anders bereikt dan een steun- verleening, niettegenstaande de vele beloften door Regeering en Volksvertegenwoordigers toegtzegd. Tenslotte werden die beloften ter uitvoe- ring verwerkt in de Wet van 26 Mei 1926 No. 210, houdende een regeling omtrent de bezitlingen van het Koninklijk Nationaal Steuncomite en kunnen de oud-gepension neerden van de Zee- en Landmacht, zoomede hunne gepensionneerde weduwen, die niet val- len onder de nieuwe militaire wedluwenwet- ten, uit dit fonds worden gesteund, doch eer9t na onderzoek van hunne armoede. Dat deze maatregel geen toepassing is van het recht, dat deze gewezen landsdienaren kunnen doen gelden en aangevoeld wordt als een schromelijke beleediging, kan ieder wel- denkend Nederlander begrijpen. Alleen de Nederlandsche Regeering en een groot deel der Volksvertegenwoordiging be grijpen dit blijkbaar niet. Omdat deze toestand echter kan en moet veranderen, besloot het Hoofdbestuur van den Algemeenen Militairen Pensioenbond (A.M.P.) deze brochure samen te stellen en op groote schaal te verspreiden, overtuigt als bet is dat ons volk, waarvan't grootste gedeelte niet op de hoogte is van de uitbui- ting waaraan zijn oude militaire dienaren en hunne gezinnen hebben bloot gestaan, tijdens hun diensttijd en na hunne pensionneering, in zijn geheel een dergelijke- behandeling niet kan goedkeuren, doch ten sterkste zal ver- oordeelen. Zoo moge dan dit boekske haar weg onder ons volk vinden, in de hoop dat er vele stem- men zullen opgaan di eeischen: Recht voor den oud-gepensionneerden mi- litair en recht voor de oude militaire wedu wen. De oud-gepensionneerden van Kolonien-, Zee- en Landmacht en hunne weduwen en weezen vragen niet om een aalmoes, noch om een ondersteuning, maar om recht. En recht geschiedt eerst dan, wanneer zij door de Nederlandsche Regeering in pension neering niet worden achtergesteld bij de thans dienende militairen van Kolonien, Zee- en Landmacht. R. K. HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Wij ontvingen het Jaarverslag van secre- taris en Pennigmeester van der Nederland sche R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedeinden „St. Franciscus van Assi- sie'', over de jaren 1925/26. JAN MUSCH NAAR INDIe. Oniangs is gemeld, dat Jan Musch voor- nemens was in den loop van het volgend jaar naar Indie te gaan. Het Haagsche Aneta-kantoor verneemt na- der, dat het thans vaststaat, dat Musch in September 1928 met een gezelschap een tour- nee door Indie zal maken, als een afdeeling van het ,,Schouwtooneel". I>e administratieve leiding berust bij Anton Ruijs. De samenstel- ling is nog in voorbereiding. Met een aantal artisten wordt onderhandeld. BRANDEN. Gistermorgen geraakte het hotel, cafe en woonhuis van den heer J. Panman te Wilder- vank in brand'. Van het hotel is het beneden- ste gedeelte onaangetast gebleven en ook de gevels zijn alle blijven staan. De bovenste verdieping is echter geheel uitgebrand. De oorzaak is een schoorsteenbrand1. De schade is vrij aanzienlijk en wordt op ruim 10.000 geschat. Door een gunstigen wind bleven de belendende perceelen ge- spaard en kregen brand noch waterschade. Maandagmiddag is vrij zeker door hooibroei de groote boerderij van N. Ak- kerman te Beets (Fr.) afgebrand. BEZOEK VAN DUITSCHERS AAN ROTTERDAM. Vele leden van de Vereinigung Geschofts- fuhrer Deutscher Industrie und Handelskam- mern zullen met hun dames aanstaanden Za- terdag een bezoek aan onze stad brengen. Het gezelschap, dat uit 120 oersonen be- siaat, zil te nalfiwaaif op het wor-1 den cntvangen. De Kamer van i iar.de! zal den bezoekers in de Officiereir wjcieteit i cen lunch .-.anbicden. 's RIJKS MAR1NEWERVEN EN HAAR BESTAANSRECHT. I In een goed-bezcchte vergadering van het personeel van 's Rijkswerf te Willemsoord, welke te Helder werd gehouden, sprak de hr. H. P. Baak ('s-Gravenhage), voorzitter der Federatie van personeel in 's rijks dienst, over de kwestie van het al dan niet voortbe- staan van 's rijks werven. De vergadering was belegd teneinde te trachten in de ni te stellen commissie, welke den minister zal ad- viseere omtrent dit vraagstuk, vertegenwoor- digers van het personeel opgenomen te krij- gen. Uitvoerig toonde spr. aan dat de rijtkswer- ven niet alleen uitstekend werken, doch ook met tal van particuliere werven zeer goed kunnen concurreeren. Minister Lambooij voert als een der motieven voor de opheffing aan de open ligging der werven te Willems oord en te Hellevoetsluisihij wil in oorlogs- tijd de schepen die reparatie behoeven, over particuliere werven in het land verdeelen. Spr. betoogde in den breede dat de marine bet:-r en goed'lccoper werk kan leveren dan ve le particulieren en lichtte d'it met tal van voorbeelden toe. De minister wil blijkbaa'- aldus spr. geen onpartijdig en deskundig onderzoek, an ders zou hem de juistheid van spr's woorden blijwen. De Federatie heeft gemeend' dit alles in twee brochures wereldkundig te moeten maken, teneinde het praatje als zouden de marine-werven zoo duur zijn, te logenstraf- fen. ONS DROOGMAKING-STELSEL. Lord Bkdesloe en de overige leden der Engelsche staatscommissie voor droogmaking brachten Dinsdag een bezoek aan Zwolle en werden in het gouvernementsgebouw aldaar door d'en commissaris der koningin in Over ijsel mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst ontvangen. De commissaris sprak de commis- sei in Het Engelsch toe. De voorzitter der commissie, Lord! Bledisr loe, betuigde daarop zijn hartelijken dank voor de ontvangst in Nederland in het alge meen en te Zwolle in het bijzonder. Nu reeds drie eeuwen heeft Engeland op het gebied van ontwatering van Nederland geleerd. Vandaar dat, nu wij groote moeilijkheden ondervind'en bij de droogmaking van verschil lende streken specaial van de lage landen ten Zuiden van de Humber wij ons weer tot Nederland1 wenden om te zien hoe daar die moeilijkheden werden overwonnen. Wij hopen een duidelijik inzicht te krijgen hoe in Nederland tot stand zijn gekomen en inge- richt zijn de waterschappen, hoe de landen verdeeld' worden en hoe ook eigenaren van de hoogere gronden hierbij betrokken zijn. Ir. Verlonen van Themaat, de geestelijke vader van't waterschap „De noorder Vecht- dijken", gaf vervolgens aan de hand van kaarten een overzicht van dit waterschap. De heer S Lowes, secretaris der Overijs- selsche Landbouw Mij., zette utivoerig uiteen de klasse-indeeling zcoals deze thans van kracht si in het waterschap „De Regge". Er ontspon zich een geanimeerde ged'achtenwis- seling over de verschillende moeilijkheden, die zich hier voorgedana hebben en over de wettelijke regeling der waterschappen. De commissaris der Koningin en ir. V. C. E. M. van Panhuys en ir. Verlwen van The maat beantwoordden de vragen. Hierna volgde een excursie naar de Zuider- Vechtdijken. EEN PERS-NOENMAAL. Het bestuur van den Ned. Journalisten- kring biedt over enkele dagen aan den mini ster van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vertegenwoordiger van Nederland, een noenmaal aan in Hotel Paulez te Den Haag. Aan die noenmaal zullen mede aanzitten vertegenwoordigers van enkele andere ver- eenigingen op het terrein der journalistiek en van verschillende bladen. De minister heeft zich bereid verklaard om bij deze gelegenheid een rede uit te spreken in verband met den atbeid der jongste Vol- kenbondsvergadering te Geneve. JUB1LEUM PATRIMONIUM. Gistermorgen kwamen de leden van het ju- bileerend Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" in jaarvergadering te Utrecht bijieen. De voorzitter, P. van Vliet Jr. uit Utrecht, bracht na de gebruxkelijke opening in zijn wel- komstrede dank aan alien, die hadden medc- gewerkt aan de tot standkoming van het ge- denkboek, in het bijzonder aan samenstellers en uitgever. Vervolgens sprak hij den wensch uit dat in de te benoemen voorzitter een man moge zijn, die kloek en kracbtig bereid1 is het verbond te dienen. Hierop kwam het jaarver slag in behandeling. Wij ontleenen daaraan dat het aantal af deelingen niet verminderd is; toch moesten er altijd nog teveel leden worden afgevoerd. Hier tegenover staat een even groot aantal tougetreden afdeelingen in 1926 terwijl in 1927 Biggelkerke in Zeeland lid werd van het verbond. Bij de beantwoording van enkele sprekers, die over dit jaarverslag opmerkingen hadden gemaakt werd ook door den voorzitter de heer G. Baas Kzn. cen woord van warmen dank gebracht aan den samenstelling van het ge- den'kiboek. Na een langdurige dicussie over de candi- datuur van een voorzitter werden 99 stem- men uitgebracht op den heer C. Smeenk, wet- houder van Arnhem, 53 op den Heer Hollan der en drie op den heer G. Baas Kzn. Deze laatste had reeds tevoren de verkla- ring afgelegd dat hij een eventueele benoe- ming niet zou kunnen aanvaarden. Hierop werd de vergadering tot heden geschorst. Van de daarna geboden gelegenheid1 om het jubileerende Verbond geluk te wenschen, is een druk gebruik gemaakt. Verschillende vertegenwoordigers van bonden op christelij- ken grondslag brachten gelukwenschen over. De Kaxnerleden Bieumer en Zijlstra verte- genwoordigden de anti-rev. Kamerfractie en de oud-ministers De Vries en Bijleveld het centraal comite der anti-revolutionnaire par- tij. Vele vooranastaande personen in den lan- de, w.o. de ministers Donner, De Geer en Slotemaker de Bruine, de oud-ministers Van EHjk en Idenburg, de burgemeester van Am- tleidam, ce cciimncsarisscn tier Kcnhtgin in 1 Cz prcvincies Gokierland en Utrecht, hadden per dread hun gelukwensch gezcndcn. her der waren er tal van blcemstukken van be- vriende organisaties. Des avonds was cr gezellig samenzijn voor afgevaardigden en leden van het Verbond. Vandaag wordt de vergadering voortgezet. HET M1NDERWAARDIGE NEDERLANDSCH. „Het Vaderland" schrijft: Hij paste goed op, had werklust en ener- gie, en wist een spaarduitje over te leggen. „Een ons bekeiiode jongeman, uit fatsoen- lijke „gewone" burgerkringen, was tot-voor- kort bediende in een flinke degelijke zaak Hij bracht het zoover, dat hij aan een be- scheiden eigen zaak kon gaan denken. Van het dinken kwam doen. De kogel ging door dte kerk. De eigen zaak werd geopend. Dezer dagen zijn we eens gaan kijken. En: wie beschrijft onze verrassing, toen we op de winkelruit met groote letters zagen staan „Maison ja, wat er verder staat ver klappen we niet, want het is ons om het ver- schijnsel te doen en niet om het jongmensch min of meer belachelijk te maken. Maar er stond dan „Maison en daarop volgde de nam van d'en eigenaar, ja maar hoe? Hij had z'n goeden ronden, Hollandschen naam verfranscht, en achter „Maison" laten schil- deren. En zoo, met dat uithangbord1 is hij z'n nieuwen winkel begonnen. Ziehier een verschijnsel, dat zeer zeker ook elders voorkomt, maar dat in onze stad bij- zonder sterk is. Tal van koffiehuizen, van onze cafe's dragen uitheemsche namen. Dat staat gekleed. We hebben „La Residence" en „L'Esperance" en „L'Avenir", en toen er on iangs een nieuw cafe werd geopend, op den hoek van een onzer straten, werd er met groote letters op gesehilderd: „Cafe The Cor ner". We bebben een „Lunchroom Le Perre- quet" en een „Lunehroom Sunny Home", in een woord: we zijn rijk geschakeerd op d'it gebied. Dan onze Au's! „U' zegt?" „Onze Au's?". We bezitten „Au bon Marche" en „Au Bonheur des Dames" en „Au Bonquet Royal" en „Au Camedia" en ,Au Corset Fran^ais" en „Au Depart" en „Au Gout Artistique" en „Au Louvre", en waar zullen wij ophouden? Het is slechts een bloemle- zing. Maar: het uitgebreidst is toch onze verza- meling Maisons. Daar kan nu letterlijik nie- mand tegen op. Wij hebben eens gekeken in onzen Telefoongids en daar staan natuurlijk alleen nog maar de maisons met een telefoon in. Welnu. weet u hoveeel? Acht-en-zeventig. Zegge en schrijve: 78 maisons met een tele foon en hoeveel zijn er nog zonder? Boven- dien hebben wij alien op de letter „M" ge keken, later bleek ons, dat verschillende mai sons op een andere letter in den Girts staan. Tal van fatsoenlijke, degelijke, ecrbare Hol landsche winkeliers houden er een maison op na. Kappers en banketbakkers en koks en modezaken en hoedenmakers en tapijtwinkels en meubelwinkels en wat al niet meer: het is alles maison. Natuurlijk komsn er dan fraaie namen bij. Een kok noemt zijn zaak „Maison a Manger", de hebben een Maison Alice", een „Maison Anglaise", een „Maison Artis tique", een „Maison Bobbe Freres", een „Maison La Femme Chic", een „Maison Chic", 'een „Maison Luxe" (Lampekappen staat er achter) een Maison Mary", een „Maison Maurice", enfin de maisons heeten van alles: „Noir" en ,,Nouville" en ,,Paris" en „Paulette" en „Petit" en „Pierre" en „Truce" en „Therese", en het overgroote deel dter eigenaars is evengoed in ki'kker- land geboren als u en ik, maar wanneer ze in Den Haag een winkel beginnen en ze heeten Piet, dan laten ze schilderen Maison Pierre", gelijk ook onze jongeman deed met z'n zaak en z'n naam. 'Is er niets tegen te doen? Och, geen dwang. De Taalcommissie van 't Algemeen Nederlandsch Verbond heeft verleden jaar een adres gezonden aan den Minister van Financien, waarin er op werd aangedrongen winkelvoorschriften in een vreemde taal te belasten (gelijk ook in enkele andere landen geschiedt), maar men voelt, dat men hierme- dte het verschijnsel zelf niet in de kern aan- tast en wij meenen trouwens te weten, dat de Taalcommissie zelf ook niet eenstemmig was inzake het adres. Een onzer familieleden buiten de stad is oniangs het volgende overkomen. Hij ging een zeer bekende banketbakkerswinkel binnen om voor z'n kinderen wat chocolade te koo- pen. De winkeljuffrouw vroeg, van welke firma hij die chocolade wilde hebben: Dries- sen of Rademaker of Sickes ofRenje? Onze bloedverwant had van laatstgenoemd merk nooit gehoord, maar zeide, dat het hem hetzelfde was. „Dan zal ik u maar Renje geven", zei de juffrouw en ze kwam met een stuk van Ringers. Dit geval is absoluut historisch en het gebeurde trouwens in een „Maison", de juffrouw bleef dus in stijl. Natuurlijk zijn al die maisons niet zoo maar dadelijk te verwijderen. evenmin als de „coupe maison" in onze cafe's, waar men soms zelfs een „sneedje a la maison" kan krijgen: het is letterlijk overgeschreven. Maar: toch hebben wij er even dte aan dacht op willen vestigen in Maison La Patrie". KORTE BERICHTEN. In de gem. concertzaal te Haarlem is de dterde kruideniersbeurs Dinsdagavond ge opend, die daar tot Zaterdag zal worden ge houden. De groote zaal is geheel door stands bezet. Gistermiddag heeft in het Gebouw voor den Werkenden Stand' te Amsterdam de over- dracht plaats gehad van het Rectoraat der Vrije Universiteit. Met een rede van den burgemeester den heer W. P. J. Duval Slothouwer is Dinsdag te Doetinchem de tiende klompenbeurs ge opend. Het getal inzendingen is zeer groot en er zijn verschillende machines in bedrijf opgesteld'. Provincgaal nieuwa UIT NOORDSCHARWOUDE. De inbraak, welke Zondagavond heeft plaats gehad bij den kruidenier S. alhier heeft zich bepaald tot het meenemen van on- geveer 40 aan geld. De artikelen van waarde heeft men met rust gelaten. Sporen van inbraak waren niet zichtbaar, zoodat de deur met een sleutel geopend moet zijn. De politic stelt een onderzoek in. Baldadige handen hebben Zondagnacht een ware verwoesting aangericht in de roef van de mctorboot van den heer Van der Heerik, welke gemeerd lag bij het Gorters- diepje. Alles werd kort en klein gestagen of verscheui-d., terwijl het bed met petroleum bego-ten werd. UIT KOEDIJK. Begunstigd door dragelijk herstweder zijn de drie kermisdagen gepasseerd. De cafehou- ders hadden gezcrgd voor uitmuntende dans gelegenheden. In het cafe van den heer Groot was het van ouds bekende gezelschap van Gebr. Meurs uit Hoorn, die met een vijftal muziekinstrumenten Jumbo band-dansmuziek ten beste gaven, aangevuld door zang en kwinkslagen, waardoor de aanwezigen in de beste stemming waren. De cafehouder de heer de Weerd had een danstent geplaatst, waarin jazzband-dans- muziek gegeven' werd door onze plaatsgenoo. ten, „De kleine Kapel" van gebr. Otto. Mede waren hier geengageerd van Petten's Jacson- band van Hoorn met den humorist Hairy Nijenhuis uit den Haag. Er was een prettige onderlinge samenwerking, terwijl voor de noodige afwisseling gezorgd werd, wat zeer gewaardeerd werd en veel volk lokte. Maandagavond werd door de tooneelveree- niging „de Rcos" in het lokaal van den heer Groot ten beste gegeven „Filmmaniakken", spel van gijn en nonsens in vier bedrijven, door H. Bakker (regie H. Sjoers uit Alk- maar). Worden er voor een dergelijk stuk be' kwame krachten gevraagd, met genoegen kunnen wij meklen dat er om den dollen sa- menloop hartelijk is gelachen, waarin vooral Slok en Zwijntje het leeuwen aandeel hadden. Zij hadden spoedig het publiek op hun hand, doch Jan de bediende uit de Duinroos had hartelijker kunnen zijn in zijn verliefdheid op den dochter des huizes. Met koelheid wint men geen meisjeshart. Zijn medepartij, de dochter, was merkbaar beter. Ook de kleinere partijen kwamen goed uit, vooral Miss Bella Blackhead. Grimeering en tooneelaanklee- ding was zeer goed verzorgd. Een hartelijk applaus volgde op elk bedrijf, en na het laatste bedrijf was het de heer P. Zwetsman, die namens eenige donateurs waardeerende woorden wijdde aan het werk der vereeniging. Nog zij vermeld, dat men bij het cafe van den heer de Jong op het Noordeinde zich deze dagen vermaakte met tonknuppelen, waarvoor nog personen uit naburige plaat- sen over kwamen. Alle dagen kenmerkten zich door 'n gepast en gezellig kermisvermaak. UIT KENNEMERLAND. Zachtjes aan begint het af te loopen met den aanvoer van snij- en spercieboonen, hoe- wel de aanvoer van spercieboonen en tros- boonen toch nog van beteekenis is geweest. Snijboonen is niet veel meer, doch wat hiervan wordt aangevoerd nog dage- lijks komen partijtjes mooie dunne boonen in goede kwaliteit, brengt nog wel de prijs op„ doch het prijsverschil is enonm groot, al. f 650 tot 40 per 100 K G. De prijzen van dikke boonen zijn ge weest 3.5018, dunne boonen f 8-— f 22, tros f 13—/ 28, alles per 100 K G. Bloemkool werd aangevoerd in mooreren kwaliteit als de vorige week en over al de veilingen in Kennemerland was een bijzcn- dere vlugge handel, niet alleen voor le soort, doch voor alles wat maar eenigszins op bloemkool lijkt en men vraagt zich met lichte verbazing af, kan er aan deze prijzen nog verdiend worden en wij vreezen ook, dat de 2e en 3e kwaliteit, welke ved te duur werd ingekocht en spoedig moet ver- kocht worden, voor de winkelier en venter een strop zal worden; wat de noteering be- treft deze was voor le soort 2Sf 33.50, 2e soort 13f 16.50 en 3e soort f 6.50 8.50 per 100 stuks. Sla is niet gewild, hoewel de aanvoer be- stond uit het seizoen in aanmerking ge- nomen mooie kwaliteit, was de prijs slechts 0.301.80 per 100 stuks. Komkommers zijn ook in de afgeloopen week in trek geweest, wel was de doorsnee- prijs beduidend lager, doch de kwaliteit gaat zienderoogen terug, de prijs was f 2— f 1C.50 per 100 stuks. Er is een levendige handel in andijvie, die nu bij groote partijen worden ingemaakt, de prijs bewoog zich in klimmende lijn en was hooger dan de vorige week, de prijs varieerde van f 1.152.60 per 100 stuks. De aanvoer van kool (in diverse soorten) begint al tamelijk groot te worden. Zelden zagen we, om dezen tijd van het jaar, zoo'n verscheidenheid en we constateerden, dat men zoo verstandig is om bet uitschot thuis te houden, wat zonder twijfd de naam van de veiling hoog houdt. Wat de prijzen be- treft, deze waren voor roode kool f 6.50 f 12, groene kool 510 en gele kool f 6f 10, alles per 100 stuks. De groote aanvoer van peen (wortelen) in extra en mooie kwaliteit, is in de afgeloopen dagen een strop geweest, het was te ver- wachten, daar de handel gereserveerd was en de groote massa maar aanhield. De prijs 4f 8.50, (enkele uitzonderingen iets hoo gere noteering) is een lage prijs. De aanvoer van doptrwten raakt afgeloo pen, wat echter nog werd aangevoerd, was duur De aanvoer van tomaten begint sterk te vermindteren en de prijs hield zich goec voor lescort was eenige yerhooging te ccnstatee- ren. tmvijl 2e en 3e soort iets terug ging in prijs. De aanvoer van aardappelen is niet groot, er is bijna geen aanvoer, daar men alles vast houd en wat wordt aanigevoerd, werd stug verhandeld, daar de prijs even hoog is als de vorige week en voor duinaardappdem nog hooger. De aanvoer van vruchten is groot, doch de-massa-aanvoer bestaat uit afwij'kend'e kwa liteit. Het is verwonderlijk, hoe weinig zorg men aan de vruchten besteed en toch kan men dagelijks zien, dat sorteering en verpakking een groote rol speelt en van groot belang is voor de prijzen, de prijzen varieerden van f 2.60—/ 36.40 per 100 K G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. UIT LIMMEN. Gister had op het sportferrein aan de Straatweg de turndag plaats van Kracht en Vlugheid". Voor deze turndag bestond groote be- Men eische echter steeds de origineele „ao^ek"-verpakking,ken- baar aan den oranje band en het Bayerkrnis. firijs 75 cts.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6