DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het Parlement Buifenland BEZOEKT Zondag a.s. de GROOTE JURILEUMS-WEDSTRajDEN. No. 224 Dif ntfmmef beafaaf eft 3 blades. Honderd negen on twintigste Jaargang 1927 ATbomxementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.b. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. YRIJDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. 23 §EPTEHBER Den Haag, 22 Sept 1927. Beide Kamers hebben heden een korte vergadering gehouden. Die der Eerste was zelfs nog wat langer dan men wel'licht had gedacht, omdat het door een commissie ont- worpen adires van Antwoord op de Troon rede nog aanleiding heelt gegeven tot dis- cussie. De Tweede Kamer heeft reeds lanig gebroken met het gebruik om de Troonrede met een Adres van Antwoord te beantwoor- den. In de dagen dat dit nog gewoonte was, gaf het aanleiding tot dagenlange bespre- kirogen, weike later bij de algemeene beraad- slagingen over de Staatsbegrootimg werden herhaald. Dat kwam op tijdverlies -te staan, waar geen enkel voordeel tegenover stone: en uit die overweging heeft men destijdS be- sloten in het vervolg geen Adres van Ant woord op de Troonrede te zenden. De Eerste Kamer had haar Adres van Antwoord altijd beschouwd als een beleefdheid tegenover het hoofd van den staat, men wilde niet de onheuschheid hebben te zwijgen waar deze iets had1 gezegd, en dientengevolge droeg het Adres van Antwoord der Eerste Kamer steeds het karakter van beleefdheid. Een paar jaar geleden heeft de heer Mr. Mendels (SjD.A.P.) getracht de Kamer te bewegen in het vervolg die beleefdheid achterwege te laten, doch de groote meerderheid van den Senaat gevoelde daar niets voor en stemde d;it voorstel af Ditmaal was zijn partijge- noot Moltmaker met dit denkbeeld voor den dag gekomen, doch weer is de toeleg m:is- lmkt. Nadat zijn bewering,, dat de Kamer zoo weinig belang in de zaak stelde, dat de af deelingen waarin het Antwoord zou worden besprokein, slecht waren bezocht, door de voorzitters der afdeelingen was weerspro- ken, onder toevoeging, dat alleen de soc.- democratische leden hadden ontbroken, is het adres van Antwoord aangenomen met 28 tegen 7 soc. democratische stemmen. In de heden gehouden vergadering der Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Ruijs de Beerenbrouck, het ambt waartoe hdj voor de derde maal is benoemd, aanvaard met een rede, waarin hij den lof zong van de opknapping, die de vergaderzaal heeft on- dergaan en tevens gelegenheid vond om den leden weer eens op het hart te drukken be- knopt te zijn, ook bij het maken van op- merkingen in de afdeelingen. Mogen zijn woorden in goede aarde vallen! De rest van de vergadering is in beslag ge- nomen geworden door het trekken der af deelingen en het benoemen van leden van verschilende commissies. Dageiijksch overzacht HET BROE1NEST ZUID-OOST-EUROPA Een treinaanslag met politieke motieven. Rusland en Roemenie. Was het vroeger, d. w. z. voor den we- ivrid oorlog voornamelijk het Zuidelijk deel van den Balkan, dat beschouwd wend als een voortdurend dreigend rommelenden vul- kaan, de laatste jaren mag de geheele Bal kan aanspraak maken op dien twijfelachtigen eeretitel. Zulks blijikt weer eens overduidelijk na den spoorwegaanslag bij Gevgeii, waarvan wij in ons land van Maand'ag j.l. in't kort melding hebben gemaakt. Verschillende fei- fen hebben n.l. de aandacht getrokken. In de eerste plaats dat, terzelfdertijd met den bomaanslag op den trein, een bomaan- slag gepleegd werd op een hotel te Gevgeii In de tweede plaats dat in den bewusten trein zich een groot aantal leerlingen van de miilitaire school bevonden, iets waarvan de bedrijvers wel niet onkundig zijn ge- weest! In de derde plaats is groote verontwaardi- ging verwekt door het volgende briefje, dat gevonden werd nabij de plaats van den aanslag: „Aan den Servischen terreurstaat. Vijf- honderd jaar lang hebben wij onder de Tur'ken geleefd, maar nooit is er een derge- lijke terreur geweest. Wij zullen alles in de lucht laten vliegen. De Macedonische revolu- tioninaire organisatie". De bladen grijpen de gelegenheid aan om er op te wijzen, dat deze gebeurtenissen weer hebben plaatsgegrepen op een oogen- blik dat de regeeringen van Joego-Slavie en Bulgarije trachten de betrekkingen hartelij- ker te maken, en zij doen een beroep op de Bulgaarsche regeering om te bewijzen, dat deze waarlijk meester in eigen huis is door revolutio-nnaire misdiadigers onschadelijk te maken. Wanneer de Bulgaarsche regeering hier- in faalt aldus de Joego-Slavische opinie verdient zij niet. dat er ernstig overwogen wordt, onderhandelingen met haar aan te knoopen. Ook Rusland laat zich ecbter niet onbe- tuigd en draagt er het zijne toe bij, den toe- stand in Zuid-Oost-Europa critiek te doen blijven en heeft, nadat de aardbeving de oefeningen tijdelijk tot stilstand bracht, de vlootmanoeuvres in de Zwarte Zee hervat. Het nummer van deze week, dat het meest op effect is berekend, is wel een vloot-aanval op Odessa. Deze is Dinsdag ingezet met een poging om troepen te landen, een aanval door vliegtuigen en een „gasaanval" op de atad- - De bevolking, wier zenuwen toch al ge- piikkeld zijn,, tengevolge van de aardbeving, slaat de voorbereidingen voor het spiegel- gevecht met angst gade. Om aan deze „oor- logs"-bedlrijvigheid een schijin van echtheid te geven en ,,de massa te oefenen in den anti- gasoorlog", hebben de overheden een aan- zienlijke hoeveelheid gasmaskers uitgereikt. Eveneens hebben zij een groot aantal strooi- blljetten verspreid, waarin zij de burgerij in- liehten, hoe zij moet handelen bij een gas- aanval De bijna onophoudielijike manoeuvres in de streek van Odessa sedert het voorjaar hebben de geruchten onder de bevolking levendig gehouden,, dat een echte oorlog op fcomst is, dat de onmiddellijke vijand' Roe menie en de oorzaak de Bessarabische kwes- tie is. De meeste der profeten over dien „komen- den oorlog^' zijn te Odessa bijeengekomen om hot spiegeigevecht bij te won en; het zijn cfe hoogste officieren van leger en vloot. Rykoff, de voorzitter van den raad van vol'kscommissarissen, kwam hier een paar dagen geleden aan en inspecteerde de voor- ibereid'ingen van den „slag". Moeklevitsj, de opperbevelhebber der vl'dot, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zegt: ,„De roode vloot is meester van de Zwarte Zee, maar haar vijandien sla- pen niet. Roemenie rust zijn vloot uit en heeft zelfs op 17 Augustus de Bulgaarsche vlag gebruikt om de bestemming te dekken van een drijvend1 dok van 10.000 ton, dat bet bereikt heeft door de Dardanellen." Wat zooveel zeggen wil als: Rusland1 wacht slechts op een welkome gelegenheid, om het gehate Roemenie onschadelijk te maken! En op haar beurt staaft deze bewering opnieuw onze opinie, dat de toestand in Zuiid-Oostelijk Europa dreigend blijft. VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Het Finsche voorstel zal nculer worden bestudeerd. Een goede rede vanjhr. Loudon. In de derde commissie van de volkenbonds- vergadering is gister in behandeling geweest het bekende Finsche voorstel inzake finan- cieele hulpverleening aan staten, die het slachtoffer zijn van een aanvalsoorlog en daarbij heeft de Nederlandsche gedelegeerde Jhr. Loudon zich van een goede zijde laten kennen. Volgens het voorstel der financieele Vol- kenbondscommissie zullen n.l. de waarborgen der steunverleening in werking treden krach- tens een beslissing van den Volkenbondsraad, dat het Volkenbondsverdrag geschonden is, onder aanwijziging van den aanvaller. Jhr. Loudon merkte op, dat dit stelsel van een raadsbeslissing omtrent den aanvaller, op dit oogenblik nog niet kan werken, omdat het vol gens de resolutie der Volkenbondsvergade- ring van 1921 aan iederen staat individueel is overgelaten uit te maken, wie artikel 16 van het Volkenbondsverdrag geschonken heeft en wie de aanvaller is. De Nederlandsche regee ring kan zich slechts overeenkomstig deze re solutie der tweede Volkenbondsvergadering gedragen en zal derhalve zelf moeten beoor- deelen of er aanleiding bestaat voor het ver- leenen van de financieele waarborgen der lee- ning. Dit voorbeeld, zoo zeide Jhr. Loudon, bewijst eens te meer, hoezeer een nieuwe be- studeering van artikel 16 van het Volken bondsverdrag noodzakelijk is. Spr. hoopt, dat de besluiten dezer Volkensvergadering ook aan dit probleem frisch elan zullen geven. De Brouckere antwoordde Jhr. Loudon, dat z.i. het plan der financieele Volkenbonds commissie op losse schroeven wordt gezet, in dien iedere staat zelf wil beslissen wie de aan valler is. Hij herinnerde Jhr. Loudon eraan, dat dc resolutie der Volkenbondsvergadering van 1921 in verband stond met eenige niet- geratificeerde amendementen en dus haar kracht verloren heeft. Jhr. Loudon repliceerde hierop, dat de resolutie van 1921 uitdrukkelijk verklaart, dat zoolang de amendementen op artikel 16 nog niet geratificeerd zijn de Vol- kenbondsstaten zich dooV de beginselen der resolutie zouden laten leiden. Een van die be ginselen is, dat niet de Volkenbondsraad doch iedere staat beslist wie de aanvaller is. Jhr. Loudon, met wiens verklaringen Motta en de Zweed Hennings hun instemming betuigden, erkende dat de toestand geenszins ideaal is, doch achtte zich verplicht op de moeilijkheden te wijzen. De ontwapeningscommissie heeft ten slotte een Finsche resolutie aangenomen, waarin den Raad verzocht wordt den bevoegden commissies op te dragen de bestudeering van het plan tot financieele hulpverleening aan aangevallen staten, voort te zetten. Het zal de taak der internationale ontwapeningscon- ferentie of van een bijzondere conference zijn een definitief plan uit te werken. Het wereld-arbitrageverdrag. De ondercoramissie der juridische commis sie en de vier leden, onder wie Loudon, uit de derde commissie der Volkenbondsvergade ring, zijn het eens geworden over het gevolg dat aan het ontwerp-Nansen inzake de redi- geering van een wereld-arbitrage-verdrag ge geven zal worden. Ten gevolge van den tegenstand van Scialo- ja is helaas de door de derde commissie aan- vankeliik gegeven principieele instemming met het denkbeeld van een wereldverdrag niet gehandhaafd en bepaalde de aanbeveling der commissie zich ertoe, dat het voorstel Nansen met alle andere denkbeelden betref- fende de vreedzame beslissing van geschil- len door een nieuwe commissie voor veiligheid en arbitrage, die.onderdeel van de voorberei- dende commissie Loudon zal worden, in ern- stige studie zal worden genomen. Ook al is het jammer, dat de aanbeveling van een wereldverdrag in een of anderen zin is weggenomen, de hoofdzaak is, dat dus in den zin der resolutie Beelaerts van Blokland het geheele arbitrage-vraagstuk door een spe^ ciale commissie ernstig zal worden bestu deerd. In den verderen loop der debatten uitten Paul Bonoour en de Roemenier Comnene hun terleurstelling over de voorbehouden, die vooral Engeland en de Scandinavische staten telkens maken wanneer van versterking der internationale veiligheid sprake is. Comnene, die gewoonlijk slechts vriendelijkheden zegt, zei gister heel scherp, dat al die voorbehou den niet bevorderlijk zijn om bij de volkeren die zich nog niet vold'oende veilig achten, de geneigdheid tot ontwapening op te wiekken. De Brouckere verheelde zijn teleurstelling over de eerste resultaten der gisteren aange nomen veiligheids- en ontwapeningsreserves evenmin. DE VOLKENBONDSRAAD. Het Poolsch-Danzigsch geschil. De Volkenbondsraad verwees gister het Danzigsch-Poolsch spoorweggeschil op nieuw ter verdere behandeling "naar het Int. Gerechtshof te 's-Gravenhage. CHINA. HANKOU. Onlusten; er zijn dooden gevallen. Het heet, dat te Haukou ernstige anti- Japansche en anti-Britsche onlusten zijn voorgevallen. Dat bericht is tenminste in Washington ontvangen. De Japanners heb ben gebruik gemaakt van machinegeweren en er zijn nogal wat Chineezen gedood. La ter hebben Chineesche soldaten getracht in de Britsche concessies binnen te dringen om er (Chineesche) arbeidersleiders in hechtenis te nemen; daartegen hebben de Britsche mili- tairen zich verzet. Om de Fransche concessie zijn barricaden opgeworpen. Officieele bevestiging van deze berichten is echter nog niet ontvangen. DUITSCHLAND. EEN TELEGRAM VAN DEN GEWEZEN KEIZER AAN HINDENBURG En het cpmnumtaar van de Frank furter Zeitung. De gewezen keizer heeft ter gelegenheid van de onfbulling van het monument te Tan- nenberg aan Hindenburg een telegram ge- zonden, waarin hij zegt in diepe, onverwelk- bare dankbaarheid te verwijlen bij al de- genen, die aan dit geweldige Cannae hebben meegewerkt. „Door mij heengezonden met de opdracht Oost-Pruisen, het koste wat het wil, van den vijand te bevrijden, is het uw voor* treff-lijke aanvoering en die van generaal Ludendorff, gesteundl door de toegewijde me- cfewerking van uw onderbevelhebbers en hel pers, die meestal uit de school van mijn ouden chef van den generalen staf, graaf Schliessen, voortkwamen, gelukt met onze onvergelijkelijke, van offervaardigheid en dapperheid bezielde troepen deze heerlijke overwinning te behalen. Tannenberg toonde de wereld opnieuw, waartoe Duitsche kracht onder sterke, doelbewuste leiding in staat is. Mocht de heldengeesf van Tannen berg ons verscheurdle volk d'oordringen en vereenigen! Dan zal het weer wonderen ver- richten en de dapperen, voor wie vandaag het gedenkteeken onthuld wordt, zullen niet voor niets gevallen zijn. Dan zal het met Gods hulp weer voorwaarts gaan!" De Frankfurter Zeitung merkt hierbij op: „Het is de eerste keer, dat de gevluchte en afgedankte monarch den president van de Duitsche republiek telegrafeert. De president kan er niets aan doen, diat de gewezen keizer hem in den oudien, bombastischen stijl toe- spreekt, maar de naaste omgeving van Hin denburg had beter gedaan, dit telegram sfil- zwijgend ad actate leggen, inplaats van het aan de conservatieve pers uit te leveren. Een man met meer tact dan Wil helm von Hohen- zollern zou vermeden hebben den huidigen president op deze manier toe te spreken, maar het karakterbeeld van Wilhelm staat toch wel vast. Daar het telegram aan den generaal-veldmaarschalk von Hindenburg geadresseerd is en de ontvanger de onverge- lijkelijk hoogere waardigheid van president van het rijk draagte, ligt in het adres, in- dien dat authentiek is, al een inbreuk op den eerbied jegens het hoofd van het rijk, die niet te pas komt". DE LOTERIJ-ZWENDEL. In Moabit is gisteren het proces begonnen tegen de beide ontrouwe loterij-ambtenaren Bohm en Schleinstein, die zich door bedriege- Iijke kunstgrepen bij de trekking wederrech- telijk bedragen van 100.000 en 25.000 Mark hebben toegeeigend. De eerste beklaagde heeft zich bovendien nog schuldig gemaakt aan verduistering van 80.000 Mark. ste TE ALHRAAR, AA\VA\G 1.30 LI li n.m. 1000 Mark boete en Schleinshein tot IK jaar tuchthuis en 500 Mark bcete, waarbij de tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, in mindering wordt gebracht. De veroordeeling geschiedde wegens ver- .valsching van oorkonden. Bedrog kon niet ten laste worden gelegd, aangezien de per- soon, die benadeeld is, niet bekend is. FRANKRIJK. DE FRANSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. Een tegenspraak van het be richt van de Matin Gister hebben wij melding gemaakt van het bericht van de Matin over de opdracht, die Herbette uit naam van de Fransche re geering bij Tsjitsjerin vervuld zou hebben inzake het RussisChe voorstel tot het sluiten van een waarborgverdrag. Havas zond aan de Fransche bladen daarvan de volgende te genspraak De minister van buifenlandsche zaken deelt het volgende mede: De uitvoerige inlichtingen betreffende de door de Fransche regeering aan haar verte- genwoordiger te Moskou gegeven opdrach- ten, die door enkele ochtendbladen of agent- schappen werden verstrekt, dienen noch of- ficieus noch officieel zijnde, te worden gelo- genstraft." HET HANDELSVERDRAG MET AMERIKA. A.merika wil geen wederkeerigheid doch meestbegunstiging. Volgens de New York Herald heeft de re geering der Ver. Staten een nota naar Parijs gezonden, waarin zij het Fransche voorstel om een handelsverdrag te sluiten op de basis van wederkeerigheid, verwerpt en blijft staan op haar standpunt, dat het verdrag de meest- begunstigingclausule moet bevatten. De tekst van de nota is niet bekend gemaakt. maar men neemt aan, dat zij een krachtig protest inhoudt tegen het karakter van de nieuwe Fransche tarieven, die volgens de Amerikaanscthe regeering schadelijk zijn voor den Amerikaanschen handel. Zonder te dreigen met de repressaille-maat- regeleiy vestigt het departement van staat toch de aandacht op een passage in de Ford- ney-Mc Cumber Tariff Act, die den president madhtigt de invoerrechten op bepaalde artike- len te verhoogen, voor het geval de tariefpoli- tiek van een vreemde mogendheid ten nadeele is van den Amcffkaansche handel. moet doordrongen worden van de noodzake- lijkheid van samenwerking. Het is thans minder dan ooit tijd voor uittarting van of aanvallen op de vakbeweging. Als het parlement strate weer bijeenkomt dient het voor alles zijn aandacht te richtea op deze alles-overheerschende zaak, waarbij het welzijn van millioenen en de toekomst van het geheele land betnokken is. Tijdens den oorlog hebben de politieke partijen hun strijd gestaakt en het is noodig dat zij het thans nogmaals doen om gezamenlijk de cri sis te boven te komen. De rechtbank heeft later de twee ambtena- ren, van de loterij veroordeeld, en wel Boeh- me tot 2 jaar en 3 maanden tuchthuis en ENGELAND. EEN REDE VAN LLOYD GEORGE. Over de economische malaise. Te Bangor heeft Lloyd George het woord gevoerd over de oeconomische malaise, waar- mede Engeland nu reeds zeven jaar te kam- pen heeft. Een commissie van deskundigen uit de liberale partij is sedert een jaar bezig met een onderzoek naar de oorzaken en liaar rapport, dat ook maatregelen ter genezing zai aanbevelen, is binnen enkele maanden t wachten. Lloyd George stelde voorop dat de oude stapelindustrieen (mijnen, katoen, wol, ijzer, staal en scheepsbouw) het zwaarst te lijden hebben onder die depressie, die erger is dan het land gedurende een eeuw heeft door- staan. ,,De vroegere tijdperken van malaise, die wij ons kunnen herinneren, duurden ten hoogste twee a drie jaar, maar de huidige duurt al zeven jaar. In 1913 ontvingen 350.000 menschen werkloosheids-onderstand, thans meer dan een millioen, en hun aantal zou meer dan anderhalf millioen bedragen, als er niet zoovele werkloozen pensioen of miet-openbaren steun kregen. .Bovendien is de bevolking des lands toe- genomen. Er zijn naar schatting 3 millioen monjden meer te voeden dan voor den oorlog, maar niettemin is de uitvoer van onze stapeT oroducten geringcr dan voor den oorlog. Hij bedraagt er slechts 80 procent van, en om gelijkwaardig te zijn zou hij met inachtne- ming van het index-cijfer 130 procent moe ten bedragen. „In Frankrijk is de uitvoer grooter dan voor den oorlog en in de Ver. Staten veei grooter. Zulks bewijst dat hooge loonen niet de oorzaak zijn van de malaise in Engeland1, want in de Ver. Staten zijn de loonen veel hooger dan hier". Lloyd George gaf vervolgens te kennen dat de stand van zaken erger is geworden sedert de huidige conservatieve regeering aan het roer is. Haar wanbeleid heeft de staking in de mijnen maanden langer doen duren dian noodig was geweest. Verder heeft zij door het herstel vah den goudien standaard veel kwaad gedaan. Ondanks den ernstigen toestand spr. herinnerde er aan, dat Engeland's handels- balans verieden jaaT voor 't eerst passief is geweest neemt mm. Churchill alles even luchthartig op, maar't is waarlijk geen zaak om er grapjes over te maken. Een koene en wiize leiding is noodig en het geheele volk ENGELANO'S BUREAUCRATISME HET GEVAAR VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Een open brief van Henry de jouvenel aan lard Cecil. „Hooggeachte vriend! „Opnieuw is de Volkenbondsvergadering te Geneve bijeen, maar gij zijt er niet bij. Het scheen onmogelijk zich de Volkenbondsverga dering zonder u voor te stellen. Gij waart om zoo te zeggen een met haar geworden. Het gezag van den Volkenbond en van het Brit sche Rijk schenen vaak in u tot een eenheid samengegroeid. „Dat was, hoe paradoxaal het klinken moge, nog meer het geval toen gij te Geneve de Unie van Zuid-Atrika vertegenwoordigde en nog geen lid waart van de Engclsche re geering. Zonder twijfel zult gij zelf vaak in stilte dera gelukkigen tijd van uw vrijlheid te- ^ggewenscht hebben. Ik herinner mij zelfs een dag, waarop gij openlijk uw leedwezen over het verlies uwer vrijheid hebt uitgespro- ken. Deze vertrcuwelijke meedeeling onitviel u gelukkig in een kring van uiterst discrete lieden, namelijk aan een banket van journa- listen. „Toen ik nog afgeyaardigde van Zuid- Afrika was,' zegde gij zoo ongeveer, „was mijn regeering zoo ver van Geneve af, dat zij zelfs niet den tijdr gehad zou hebben mij te verloochenen, al had zij het ook gewila. Zij wilde het echter niet en generaal Smuts vergenoegde er zich mee mij van tijd tot tod te telegrafeeren, dat ik maar naar eigen in- zicht en goedvinden handelen moest." Gij knoopte daaraan de juiste opmerking vast: -„Het zou mij zeer verbazen als de heer Poin- care dezelfde instructie aan mijnheer de Jouvenel zou zenden."" Op dezen geestigen toon begint Senator Henry ae Jouvenel, oud afgevaardigde van Frankrijk te Geneve een open brief aan zijn oud-collega te Geneve lord Cecil, opgeno- men in de Neue Ziircher Zeitung. Dan wordt hij echter ernstiger en zegt, dat het maar goed is, dat de, gedelegeercien niet alle zoo'n groote onafhankelijkheid genieten. Als zij volledige vrijheid van handelen krijgen, be- houdt hun regeering die ook en krijgt men kans op een reeks feestelijke verlovingen te Geneve, die nooit tot een huwelijk leiden Aan het privilege dat Cecil genoten heeft; hebben wij- het echter te danken, dat wij weten hoever zijn liefde voor den vrede gaat en hoe edel zijn persoonlijke meeningen zijn. Daaruit kunnen wij afmeten welke offers hij aan de solidariteit van de Engelsche regee ring heeft moeten brengen. Daarover wil De Jouvmel hem niet hard vallen; de dag is aangebroken, dat Cecil zelf meende niet ver der te kunnen gaan. Dit geschieddte na het mislukken van de maritieme ontwapenings- conferentie, wat ernstiger is geweest dan de mislukking van de voorbereidendte algemee ne ontwapeningsconferentie. Deze heeft ten slotte geen oorlogsgevaren weggenomen, maar ook geen nieuwe geschapen, gene ech ter heeft de mogelijkheid van een oorlog tus- schen beide Angelsaksische landen aan het licht gebracht en daarmee de bedreigingen, die den komenden tijd overschaduwen, ver- schrikkelijk vermeerderd. Toen de Jouvenel voor Cecil een zelfden stap ondernam die in zijn oogen heel wat minder verdienste had heeft men hem in zijn land verweten, dat hij den schijn wekte of de foufen, die meer op Louden drukten dan op Parijs, aan Frankrijk te wij ten waren. Cecil's besluit heeft hem van die aanklacht bevrijd. Lord Cecil heeft er moedig zijn landslieden aan herinnert, dat de verwerping van het verdrag van wederkeerige hulp, het mislukken van het protocol van Geneve en het mislukken van de maritieme conference in hoofdzaak aan de Engelsche politick te wijten zijn. „Als ieder onzer in zijn land," zegt de Jouvenel, „de mannen vah twijfel- moedig geloof, die den Volkenbond slechts met de lippem bekennen, even onvervaard omtmaskert, zal het probleem pas zijn ware vorm aannemen als een kwestie tussdiaa- <je □E WILD Laat over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. HAARDEN en KACHELS, E. M. en Jan Jaarsma, Godin, Etna - Carlshiitte Kachelplaatjes Vulemmers Vuurschermen. Het nieuwste! Onderdeelen en toebehooren voor diverse fabrikaten. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1