DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wfflor hot Heutrale CentraEe ZUkenhois. No. 225 Honderd negen en twinttgste Jaargang Ibonnementsprijs bij yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. BewJjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsnilmtc. Brie veil franco N.Y. Boek- en Himdelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Adminlstr. No. 3. Redactle No. 33. KATEBtDAB SEPTEMBER Dit nttffltnet besfaa! sft 3 bladeo. 1927 Directeur: O. H. KRAK. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. Wij ontvingen deze week de volgende frijdragen ten bate van het Neutrale Cen- trale Ziekenhuis: Verzameld op het verjaar- 1 feest van Oom J. te Heerhu- gowaardft 6.51V& Overschot van „de kleine man z'n boemelreis naar Scheveningen" 1. Van Vader, Moeder en drie dochters 5. Van een collecte op een brui- loftspartijtje9.40 Een zwervende gulden zon- der eigenaar1. ;Uit 't Laadje van Poppe- kaatje 0.50 Van den heer Jb. C. 15. Van de loterijclub „Het gou- den kalf" te Obdam 5.40 Totaal 43.81i/2 Bij den penningmeester van het hoofd- fcomite, mr. Moens alhier, is deze week 10.ingekomen van Ds. en mevrouw te Z. en 5.van den heer S. te Z'm. De vorige week was bijeen 9664.671/2 Bijgevoegd van beide inza- melingen58.8 iy2 In totaal dus thans 9723.49 Het is deze week niet veel, maar het is wel eens goed, dat men ziet, dat het inza me!en van deze gelden niet altijd even ge makkelijk gaat. Te velen volstaan er mee, elke week op hun gemak na te gaan wat anderen hebben gegeven, er zijn er zelfs, die zich veront- waardigd toonen als de oogst eens niet groot is en zij vergeten daarbij, dat zij zelf voor dien oogst geen enkel zaadje hebben bijgedragen. En hoevtlen zijn er niet, die het zeker niet zouden betreuren als dit scheepje in de haven eens mocht zinken, als het doel, dat nu zoo nabij schijnt, eens niet meer be- reikt zou mogen worden. Zij zullen teleurgesteld blijken, want wij rekenen er vaster dan ooit op, dat deze in- zameling binnen weinige weken niet lan- ger noodig zal blijken. Allen, die met ons van meening zijn, dat het toegezegde bedrag tot den laatsten cent aan de gemeente moet worden overgedra- gen, moeten thans hun moreelen plicht voelen, iets voor deze inzameling af te staan. Wij zullen er op het oogenblik niets meer van zeggen. Veel aangenainer taak is het, hartelijk dank te brengen aan alien, die ons deze week weer zoo prettig terzijde gestaan hebben. Er is weer van alles wat en de op- schriften bewijzen, dat men met genoegen zijn bijdrage heeft geofferd. Dat het op het verjaarsfeestje van Oom J. in Heerhugowaard vroolijk toegegaan is, bewijst wel de schitterende opbrengst der gehouden collecte. Wanneer het op elke verjaardagsfuif zoo vroolijk toegaat als bij Oom J., zou de nog ontbrekende afdeeling van het nieuwe Ziekenhuis reeds dadelijk in ge bruik genomen kunnen worden. Niet voor tie feestvrienden natuurlijk, maar uitsluitend door hun milddadigheid, want het is algemeen bekend, dat het geld tot dusver nog ontbreekt om deze afdee ling nu reeds in exploifatie te kunnen bren- gen. Een kleine man hield van zijn boemel reis naar Scheveningen nog 1 over, wel een bewijs, dat hij nog niet zoo'n verstokte boemehar is als hij ,:ich voordoet. Nu valt er zeker op beterschap te hopen, want, ware hij onverbeterlijk, dan zou hij zeker ook nog dien gulden opgemaakt hebben. Een vader, moeder en drie dochters ga- ven ditmaal een schifterend bewijs van saamhoorigheid en eensgezindheid door alle viji een gulden voor het Ziekenhuis af te dragen. Als elk gezin zoo eensgezind in gedach- ten en daden was, zou de wereld er heel wat beter uitzien. Op een brailoftsparfijtje werd 9.40 gecollecteerd, Bruid en bruidegom zijn ons onbekend, maar we wenschen hen een in alle opzichten gelukkige en behouden vaart in het ranke huwelijksboofje. Verder is er nog een zwervende gulden ingekomen. die geen eigenaar had. We hebben wel eens van zwervende eigenaren, of zoogenaamde eigenaren gehoord, die geen gulden hadden, maar we wisten tot dusver niet, dat het omgekeerde ook moge- lijk was. Uit't laadje van Poppekaatje kwam 0.50 te voorschijn. Zoolang dergelijke popjes aan het laadje zitten, zal het Zieken huis er niet slecht bij varen. De loterij-club „het Gouden Kalf" te Ob dam stuurde 5.40 met een heel verhaal er bij. Het was namelijk afkomstig van 8 jongelieden, die op een gezelligen avond twee prijzen verkocht hebben en 50 pCt. van de opbrengst voor het Ziekenhuis af- droegen, in de hoop, dat, mochten inmid- dels de f 10.000 bij elkaar zijn, deze kleine gave toch nog zou worden geaccepteerd. Wij zijn geen aanbidders van het Gou den Kalf, maar vinden de adie van deze Obdamsche jongelieden toch bijzonder verdienstelijk. Om er voor te waken, dat de voorwaar- den waaronder de 150.000 worden af ge staan, ook in de toekomst zullen worden nagekomen dat het Ziekenhuis b.v. steeds neutraal zal blijven wil men een stichting in het leven roepen. Dat brengi kosten met zich mede en hoe meer er dus binnenkomt, des te gemakke- lijker zal men daartoe kunnen overgaan. Daarom zouden wij deze 5.40 geaccep teerd hebben, ook nadat de 10.000 van onze inzameling bereikt waren, al stellen wij ons niet voor, deze inschrijving dan nog langer open te stellen. Dat men in Obdam verwachtte, dat het geld deze week al bij elkaar zou komen, is een bewijs van buitengewoon optimisme. Aan Obdam heeft het trouwens niet gele- gen, dat dit niet het geval is. Dan is er nog een aardig schrijven inge komen, namelijk van 'n oud-stadgenoot, die ons uit Spanbroek schrijft, dat hij een be- tere betrekking zoekt en dat hij, wanneer zijn pogingen slagen, voor onze 10.000 bijeen zijn, zijn safaris van de eerste maand voor het Ziekenhuis zal afdragen. Het schrijven is heel sympathiek en het eenige wat ons voor dezen jongeman spijt, is, dat hij er tot dusver nog niet in ge- slaagd is een betere betrekking te vinden. Is er misschien iemand, die dit edelmoe- dige jongmensch in zijn dienst zou willen nemen liefst tegen hoog salaris natuur lijk? Wij hopen van harte heusch ook voor den jongen man zelf dat hij er zeer spoe- dig in mag slagen, een lucratief baantje te bemachtigen. De heer Jb. C., de levende steunpilaar van dit Ziekenhuis, stuurde ons weer 15. Hij weet nu langzamerhand wel, wat wij hem toewenschen. Moge de volgende week onze lijst twee- maal zoo lang en ons totaalcijfer vijfmaal zoo groot blijken. In een harer steeds met zorg opgemaakte advertenties heeft de directie der Nutsspaar- banK cr onlangs de aandacht op gevestigd, dat deze populaire ins-telling dit jaar haar 80-jarig bestaan herdenkt. Maar toen wij eens naar dien juisten jubi- leum-datnm informeerden, bleek die al onge- merkt gepasseerd te zijn. De directie wacht met de groote fuif hlijk- baar tot het honderdjarig bestaan en het is te begrijpen, dat juist een spaarbank erg spaarzaam is en dus niet elke 5 jaar eeri kestbaar jubileumfeest gaat vieren. Maar, al was cr dan geen bijzondere re- den, een jubilaris te herdlenken, ai pratende met de directie, kregen wij een indruk van den groei en de beteekenis van deze nuttige instelling en onwillekeurig kwam de vraag naar voren of't groote publiek daarvan wel algemeen op de hoogte is en of door hier- aan eens een afzonderlijk artikel te v/ijden de Spaarbank niet in nog breeder-en kring be kend en gewaardeerd zou kunnen worden. En toen wij de directie daarom enkele in- lichtingen over de beteekenis van deze instel ling vroegen, blcek zij, die zoo spaarzaam met geld kan zijn, zoo bijzonder royaal met het ter inzage geven van allerlei boeken, tijd- schriften, brochures en circulaires, dat wij hier op het oogenblik een stapel spaarbank- lectuur hebben waarmede gemakkelijk een d'rietal exemplaren van onze courant gevuld zou kunnen worden. legenheid tot terugbetaling zoo moeilijk mo- gel'ij'k. Zoo spaarde men voor den ouden dag, voor ziekte en invaliditeit omdat al deze risi- co's toen nog ten voile op de arbeiders dlruk- ten. De spaarbanken beoogden weldadigheld en vergoedden som6 een rente, die hooger was dan de banken zelf ko-nden kweekien. Daaruit blijkt reeds haar weldadig karak- ter en het is geen wonder, dat de in 1784 op- gedehte Maatschappij tot Nut van 't Alge meen de stichting dezer instellingen uit sluitend ten behoeve der arbeidende klasse krachtig ter hand heeft genomen. De bestuurders waren leden van aanizien- lijke families, die vertrouwen wekten, maar d'oordat nimmer eenige reclame gemaakt werd, dreigden die instellingen in onbruik te geraken totdat in 1880 de Rijkspostspaarbank tot stand kwam. Van deze uitbreiding van spaargelegenh eid die een prachtige reclame voor het sparen was, hebben ook de particuliere instellingen geprofiteerd en het iniegkapitaal dezer ban- ken is sedert 1890 verviervoudigd en wel tot een bedrag van plm. 250 millioen gulden. Hiieruit blijkt wel hoe populate deze instel lingen zijn geworden, wat trouwens niet te verwonderen is, dlaar de spaarbanken zich in den loop der jaren geheel bij de eischen des tijds hebben aangepast. Zij zijn niet de groote bankinstellingen welke haodel en Industrie behoeven, zij blij ven in zooverre het karakter van weldadlig- heid behoudten, dat hare bestuurders in den regel belangeloos werken. Deze banken, als't ware afgestemd op de kleine bezitters, inoedigen het sparen aan, zij verrichten voor hun clientele eenvoudige financieele trans- acties, zij adviseeren de spaarders en bovenal mogen zij natuurlijk nimmer eenig risico op zich nemen. Kan een gewone bank het haar toever- trouwde geld eens riskant uitzetten door credietverleening aan particulieren of aan- koop van speculatieve fondsen voor een spaarbank is dit uitgeslotcn.. Het geld der spaarders mag nimmer geris- keerd worden. Aan articulieren wordt het niet verstrekt, het wordt slechts voor zeer so- lide hypotheken met voldoende overwaar- dte en voor aankoop van volkomen gcga- randeerdle fondsen gebmikt. Het rente-verschil komt ten goede aan dd spaarders, dat wil zeggen, bij een spaarbank als hier ter stede, wordt het gebruikt ter ver- sterking der reserve. Het maken van winst is niet het doel van een dergelijke ondememing. Na aftrek der ad- ministratiekosten moet het rente-verschil, dat winst beteekent, uitsluitend1 de instelling zelve tern goede komen. In verloop van jaren hebben deze spaar banken zich geheel bij de behoeften der in- leggers aangepast. Het zijn nu niet alleen meer banken, die spaargeld bewaren, het zijn nu ook instellinr gen, die, hetzij per giro of postcheque, desge- wensdit bclasting, huishuur of rekenifigen betaien en dit op het tegoed der inleggers afschrijven instellingen, dlie salaris, lijf- rente of pensi'oen innen, die adViseeren bij den aankoop van solide fondsen, die zelf in enkele steden daarbij daadwierkelijke hulp verleenen en het bezit der inleggers desge- wenscht in een safe bewaren. nu nog een woordlje over de Alkmaarsche ins telling in het bijzonder. Volgens hare statu ten is zij een „stichting met eigen, van dat van anderen geheel afge- scheiden vermogen, welke ten doel heeft het aparen te bevorderen door gelegemheidl te geven, spaarpenningen, ook bij kleine bedra- gen, rentegevend en veilig te beleggen op zoodanige wijze, dlat dte inlegger onder gewone omstandigheden te alien tijde over het hem voor inbreng en rente toekomendle bedrag geheel of ten deele kunne beschik- ken". Zij werd opgericht in de vergadering van 30 Maart 1847 van het Nutsdepartement, hooftfzakelijk op initiatief van den heer C. J. de Lange. Een commissie uit het Nutsdepartement bracht een rapport uit en de basis werdi ge- vormd door een waarborgsom van 500 en een afzonderlijk vermogen van 111.50, welk laatste bij wijze van donatie door een 25-tal heeren aan de Spaarbank was ge- schonken. Men is dus wel in het kleim begonnen. Aan het einde van het eerste kalenderjaar bedroeg het totaal tegoed van 158 inleggers 3939.54. In 1913 het jaar voor den oorlog werd reeds 290.000 ingelegd', 279.000 terugbetaald en hadden 2774 inleggers een tegoed van 570.000. Maar eerst oadien zou de Spaarbank een groote vlucht nemen. In het afgeloopen jaar werd een millioen gulden ingelegd1 en 850.000 werd terugbe taald. Op 31 December j.l. bedroeg het te goed van 3936 inleggers reeds anderhalf millioen gulden en had de bank een reserve van 150.000. Dit jaar belooft nog beter te worden. Kwamen er het vorig jaar een 600 spaar ders bij, van 1 Januari tot 1 September van dit jaar telt men reeds 559 nieuwelingen waarvan er 71 in 29 verschillende buitenge- mcenien wonen. Wel een bewijs, dat de Alkmaarsche Nuts- spaarbank inderdaad ook een nuttige instel ling is. Het is nu zaak, het kaf van het koren te scheiden of hever want uit een spaarbank- oogpunt is het natuurlijk allemaal koren uit deze bron van gegevens de voornaamste en voor onze kzers meest interessante bij- zonderheden te putten, juist voldoende om er een artikeltje van te fabriceeren. Wij beginnen dan met een korte beschpu- wing over het spaarbank-wezen in verloop van tijden, waaruit de ontwikkeling en de ge heel veranderde beteekenis dezer instellingen duidelijk zullen worden. Eertijds toch en er zijn hier te lande al meer dan 100 jaar spaarbanken gevestigd eertijds waren deze instellingen zuiver be- waarplaatsen voor het overgespaarde geld der kleine burgers. Zij gaven enkele uren per week gelegenheid om in te 1 egg-en en maak- ten om het sparen te bevorderen de ge- Geen wonder, dat deze banken het d'ruk hebben gekregen. Ook de kleine bezitter heeft behoefte aan zijn vertrouwde bank, die hem met raad en daad terzijde staat, die hem nog steeds prik- kelt tot vergrooting van vastgel-egde winsten en opgespaarde gelden En langzamerhand bleek ook de behoefte der verschillende spaarbankbesturen, zich met elkar.der te verstaan, zoo mogelijk een bepaalde richting te volgen. In 1907 werd door een 15-tal spaarbanken de Nederland- sche Spaarbankbond opgericht, die nu reeds meer dan bond-erd aangesloten in-stellingien telt en uit welker samenwerking in 1924 het Nederlandsche Spaarbankbureau is geboren een instelling, die dezelfd-e rol vervuit als de verzekeringskamer ten opzichte van het Ie- vensverzekeringbedrijf. Reed's oefent dit bureau over een 120-tal spaarbanken financieele controle uit en geeft advies in alle vragen op spaargebied. Heel vroeger hadden de zittingen plaats in het gebouw van Physica op het Gasthuis- pleio, maar, na een prijsvraag, werd een ont- wsro van den Ik a J. A. G. van der Stfur bekroond en verrees het bekende bankgehcuw op de/N'ieuwesl'oot, dat in Januari 1903 in gebruik is genomen. Hier ging het steeds crescendo en het aantal behandelde posten steeg in de laatste vijf jaren van 9800 tot 140G0. Van jaar tot jaar wordt steeds drukker van deze instelling gebruik gemaakt en leert men hare beteekenis beter waardeeren. Deze teleggingsbank voor cfe bezitters van kleine vermogens leert de menschen op econ-omische wijze om-gaan met het geld, dat zij v:> rhanden hebben Zij gewent hen aan orde en regelmaat in financieel beheer, ver- gemakkeTijkt het doen van betalingen door post- en ba-nkgiro en helpt ten toezichi hou- den op hunne uitgaven. Zij richt zich dus niet alleen tot de kwre- kers van spaarpotten- maar ook tot de kleine dleposanten. Zij stelt zich geheel in dienst harer clientele, bevordlert het do el sparen b.v. voor studie, voor een uitzet, voor vacan tie-rei-zen, voor een eigen hu-is e. d. en in het bijzonder het sparen ter voldoening der belastin-geiiL Zij stelt haar postgirorekening ook voor inleg en uitbetaling beschikbaar en door dat alles heeft zij zich naast de Rijkspostpaar- bank kunnen owtwikkelen. Zij doet trouwens meer dan deze Rijksin stellin-g. Zij geeft een dadelij-k i-ngaa-nde rente va-n 3 procent ook vele penning-meesters laten hier het geld1 hunner vereeni-gingen bewaren zij keert als regel desgewenscht dadelijk bij opvraging alles uit -bedragen tot f 500 in ieder geval zij wacht niet tot de spaar ders bij haar komen, maar zoekt ze zelve. Daarnaast houden directeuren en admi- nistrateurs van bijzondere spaarbanken in Nederland jaarlijks samenkomsten en zooals de heer Schoorl, dirccreur der Nuts- spaarbank te Alkmaar, dlit jaar op een vergadering van den Nederlandlschen Spaar bankbond in een voordracht overtuigend deed blijken worden ook in- deze samen komsten- onderwerpen behandeid, welke voor alle spaarbanken van groote beteekenis zijn. Dat de samenwerking op spaarbank-gebied in korten tijd van beteekenis is geworden, kan teven® blijken uit het geregeld verschijnen van ven vakblad en het jaarlijks uitgeven van- een fraai gebotnden spaarbanicgids, waarin de meest volledige gegevens over al le spaarbanken hier te lande zijn opgenomen. Dit over deze banken in het algemeen en De a-mbtenaar van den Bu-rgerlijiken Stand sorteert de namen der ouders van jongge- borenen en zij, die daa-rvoor in aa-nmerkin-g komen, ontvangen van het Spaarbank bestuur een keurig -bri-efje, waarin op het groote nut wordt -gewezen, voor de pas op dit tranenda-l versch-enen baby nu reeds een spaarban-kboekje te nemen. Ter aanmoedigin-g van dit zoogenaamd-e „do-e!sparen" verklaart de spaarbank zich dan bereid tegen inlev-errng van een aa-nge- hech-te strook, gratis een spaarbankhoekje met een t-egoedi van 1 ten behoeve d>r jonggebo-r-e-ne uit te rei-ken. Wat er later ook bijgeschreven of afge- haald mag worden, die gulden moet er op blijven tot d-e toekomstige bezittler den 18-jarigen keft-ijdi zal bereikt hebben. Daarnaast w-orden aan Meggers, die rni-n- stens een tegoed' van 3.50 hebben, desge wenscht spaarbusjes uitgereikt, waarvan er reeds 600 in om-loop zijn. Dat zijn heel mooi-e busjes, waar het geld wel in, maar niet meer uit kan en zij- hebben dus veel voor boven de steenen varkentjes, die met behulp van een m-es of schaar hun zi-lver-en- schatten ma-ar al te spoedig weer loslaten. Aiken de meneer van de spaarbank kan zoo'n busje openmaken en doet dat gaarne op de daarvoor aangegeven tijdstip-pen. En wanneer hij den inhoud'geteld heeft, vraagt men het toch niet direct weer terug, dus is er al weer wat geapaard en ziet men zijn bezit met voldoening steeds grooter en voordeeliger worden. Dat dit sparen van beteekenis is, moge blijken uit het feit, dat in deze busjes, ;n de eerste acht maanden van dit jaar al ruitn 11000 bespaard werd en dat reeds tot aan- vul-ling van den voorraad met 200 stuka werd overgegaan. Geen wonder, dat, waar instellingen als deze nog n-iet bestonden, gemeentebesiuren het Nutsvoorbeeld volgden. In Amersfoort, Deventer, Maastricht en Amhem heeft de gemeente dit werk geheel of gedeel-telij-k ove-rgenomen. In Alkmaar, waar tot voor kort de heer Jan de Wit het voorzitterschap bekleedde en zij-n zeer gewaard-eerde adviezen gaf, is de instelling volkomen in staat op eigen beenen te staan. En niet het minst heeft zij haar voor- spoedigen groei aan haar vol-maakte organi- sa-tie t-e dan-ken,, welke grootendeels het werk is van den heer H. J. Vonk, die na een lan- gen en eei vollen diensttijd op 1 Augustus van het vorige jaar op verzoek wegens ge- vorderden leeftijd als directeur werd ont- slagen en die door den adjunct-di-recteur den heer J. Schoor-l werd- opgevolgd Het laatste jaarverslag d-ezer instelling heeft de groote verdiensten van den heer Vonk reeds gememoreerd. In Januari 1903 werd hij benoemd tot M van het Spaarbankbeatuur, waar hij weldra een leidende plaats i-nnam. Na een bezoek aan diverse zusterinstellin- gen werden in 1905 zijn voorstelilen aa-nge- nomen om tot een algemeene reorganfSfFtW der boekhouding over te gaan en voerde hij een nauwkeurige controle i-n op de ren-te- becijfering. In Januari 1906 werd de heer Vonk tot penningmeester benoemd en steeds wist hij den bloei der instelling te bevorderen. Dank zij zijn enthousiasme voor deze zaak, maakte de Alkmaarsche Spaarbank van den aanva-ng af dee-1 uit van den Neder- landschen Spaarbankbond. De heer Vonk verruimde de uren van open- ste-lli-ng der spaarbank, werkt-e m-ede tot in- voeri-ng van spaarbusjes, tot verspreiddng van een Gids voor de in-leggers en tot in- voering van het overzichtelijk-e kaart- sy-steem. In 1912 w-erd1 hij tot directeur benoemd en sloot hij zich aan bij den door het Nut inge- stelden accountan-tsdienst van welks com missie van toezi-cht hij vele jaren d'eel uit- maakte. Hij we-rkte mede tot overna-me van de Nutsispaarbank De Drie Egmonden en b-Ieek gaarne bereid toe te treden tot het Ned'er- landsch-e Spaarbankbureau. En naast al zij-n dru-kke werkzaamheden bleef hij een ijverig m-edewerker voor het vakblad. Geen wonder, dat zijn werkkracht, zijn doorzi-cht, z-ijn energie tot den bloei dezer instelling hebben geleid en dat het bes-tuur het als een voorrecht beschouwde hem na zijn aftreden als bestuurslid te mogen be houden. De heer Vonk, thans voorzitter van het bestuur, ka-n van de Spaarbank nog lang niet scheiden. Nog dagelijks bezoekt hij het gebouw waar zijn dankbar-e medebestuurd'eren een fraai portret van hem geplaatst hebben en neemt er deel aan de werkzaamheden. Weldta in Januari 1928 hoopt hij den dag t-e herdenken, dat hij gedurende 25 jaren zijn krachten aan deze instelling heeft gegeven. Wie het fraaie gebouw op d-e Nieuwe- sloot -bezoekt en de bezoekers behooren lang niet meer alien tot de kleine luijden, maar men vin-dt er manmen en vrouwen uit de beste kringen word-t ontvangen in een prettige wachtkamer. Een mededeeli-ng op de deur waarschuwt dat de bezoeker kan bin-n-entreden. Is hij bin- nen, dan is het voor anderen -niet mogelijlt de deur te openen en verschijn-t de kenn-is- geving, dat men- moet wachten tot de be zoeker die door een andere deu-r ver- trekken kan geholpen is. Zoo kan er maar steeds een tegelijk -buiten let gehoor van al-le anderen worden ge holpen, wat een rustig on-derhoud en een ab solute -geheimhoudiing van alle transactiee waarborgt. Dat door instellingen als deze de nadeefen van het afbetalinigssysteem tegen-over het sparen gedemonstreerd- worden, laat zich be- gr r|pen. de fraaie en geriefelijk ingerichte kan- ALRMAARSGHE CODRANT. DE WILD Laat over de Boterstraat. Telef. 34 en 35, Buitengewoon is de prachtsorteering HAARDEN en KACHELS, welke U aantreft in onze magazijnen. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop!

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1