jtanjeioo^ DORTMU^DER die van Disenfis waar men het kletne aorpje aan den voet der bergcn ziet liggen. Van de verdere afbteldingcn noemen wij nog als bij- zonder fraaie die van de jonge Riin bij Tschamut en die van Flimsdorl en Flimser- stein. Van het populair-wetenschappelijk week- blad Licht, dat bij den uitgever W. de Haan te Utrecht verschijnt, bevat num. 51 het slot van de serie artikelen „Psychologie der vrouw". Uitvoerig wordt verteld van de avon- turen van George Washington de Long en zijn mannen in de Poolstreken, waarna een interessante geillustrcerde bijarage volgt over wind en golven. Een deskundige beschrijft de „Runen", dat zijn de oudste in de Noorsche landen bekende schriftteekens, waarna deze aflevering met een artikel over kunsttalen wordt besloten. Zacht van smaak Het 14-daagsch tijdschxift„Binnenhuis" opent met een art. Woninginrichting op de 'Jaarbeurs te Utrecht van Paul Bromberg, waarir. deze er op wijst, dat er uit de meu- beioranche slechts een ki.ine categorie, be- staande uii: onbelangrijke, niet wezenlijk mo- derne meubeis, op de Utr. Jaarbeurs aanwc- zig is. Prof. Ir. P. L. S, Schoemaker bespreekt enkele interieurs van de fcntoonstelling „De Woning" te Stuttgart waarbij meerdt-re al- beeldingen. In Mod erne Meubelinrichting van v. d. E. behandelt deze voornamelijk een der binnenhuisinrichtingen van Thco Pueter, het vergelijkend met do binnenhuisjes van den I7en ecuwschen schilder Pieter de Hoogh Dan volgt van Paul Bromberg: Meubelvor- men in de laatste 30 jaren. L. H. E. Hylcke- ma Vlieg virvolgt zijn art. De Wonng vani Binnen, terwijl tot slot in de rubriek Nieuwe treaties, enkele interessante nieuwigheden worden besproken. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de September aflevering van het tijd- schrift der Vereeniging „Nederlandsch Fa- brikaat" treffen wij allereerst aan een uitvoe rig verslag van de zco uitstekend geslaagde Algemeene Vergadering van de Vereeniging op 6 September j.l. te Arnhem gehouden, waarin o.a. de redevoering uitgesproken door den voorzitter der Vereeniging, den heer Ir J. van Dusseldorp, voorkomt, waarin deze op zeer heldere wijze uiteenzet het groote, economische belang, dat het doel der Veree niging heeft, en de rede van den heer prof. Ir. J. Klopper over het onderwerp„Het be- lang, dat de Nederlandsche Industrie bij Nederlandsch Oost-Indie heeft". Dui- delijk en overtuigend wordt in deze re devoering aangetoond het onbereken- baar groot belang dat Nederlandsch Oost-Indie voor de Nederlandsche Industrie kan en moet hebben. Van niet te onderschat- ten beteekenis zijn cok de woorden, welke de heer F. I<. J. Heringa, administrateur-chef van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid, heeft uitgesproken en waarin de groote waardeerirg wordt betoogd voor de sympathie die de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid voor de Vereeniging heeft. „Wat de Vereeniging in de laatste maand deed 1 bevat als naar gewoonte een korte za- xelijke opsomming van de vele werkzaamhe- den der Vereeniging. Deze korte overzichten geven steeds een zeer belangwekkend kijkje op de werkzaambeden, welke door de Ver eeniging geschieden. Vervolgens is opgenomen een bijdrage ,.De Philips' korte golfzender", waarbij eenige afbeeldingen. waarin in het kort een en ander wordt medegedeeld omtrent de radio verbin- ding. welke, dank zii de Philips' fabrieken, tusschen Nederland en Dverzeesch Neder- land tct stand is gekomen. De^ bijdrage „De Nederlandsche Land- bouw geeft een uitvoerig overzicht omtrent dezen tak van ons nationaal bedrijf, terwijl in het arftikel „Uit het filmarchief der Ver eeniging" een afbeelding uit de film van Gebr. Pel te Leiden is afgedrukt Biginefalagu d HET KRUISGESPREK MET BANDOENG" VIA DEN KORTEGOLFZENDER TE KOOTWIjK. Omtrent het gesnrek, dat dezer dagen via den kortegolfzender te Kootwijk met Ban doeng is gevoerd, wordt nog meegedeeld, dat de radao-ontvangst plaats had op de stations te Meyendcl en te Schouw beide Hierdoor werd bereikt, dat na sarnenkopoe- hng weinig „fading" optrad. Ten telegraafkantore te Amsterdam was de balansschakeling opgesteld, welke het moge- hjk maokte. dat er krui-s gesnroken werd De geheele noodige inrichting, door den techrnscl'en dienst der rijks-telegraaf met eigen middelen tot stand gebracht, leverde zulke goede resultaten, dat zelfs een gesprek van Bandoeng naar Sneek kon worden dcorge- geven. Ten slotte wordt gem-eld, dat naast dr. Kooma-ns en ir. Rocsenstein, die belast wa ren met de constructie van den zender, ook oe mgemeurs V ormer en Visser, die de ont- van-g-instal atie en de balansinri-chting tot stand brachten, een belangrijk aand-ek in bet welslagen van de proef hebben gehad. INLIJVING UIT DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Op 3 October a.s. zal eene inlijving plaats Sebben van dienstplichtigen der lichting 1927 nt de provmcie Noord-Holland. HERHALINGSOEFENINGEN. Dp 29 September a.s. komt nog eene herha- ingshchting onder de wapenen bij de Veld- v! k i deze dienstpLchtigen vertrekken 15 drtober d.a.v. weder met groot-verlof naar lunne haardsteden. EERSTE KAMER. Ecrste Kamer zal Woensdag des thtends te elf uur in de afdeelingen onder- :oeken het wetsontwerp tot nadere regeling an de collectieve arbcidsovereenkomst en des tuddags te wtee uur in openbare vergade ring fi:t wetsontwerp tot naasfing van den spoorweg van Enschede naar de Neder landsch-Pruisische grens in de richting van Ahaus. HET ONGEVAL MET DE GOOISCHE STOOMTRAM. Vrijdagavond is te Hilversum een vergade ring gehouden van personeel van de Gooi- sche Stoomtram, waar de heerVerton, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver eeniging van.Spoor- en Tramwegpersoneel en lid van de particuliere commissie te La- ren, sprak over het meerderheidsrapport van deze commissie en over de door hem aan de Staatscommissie gezonden minderheidsnota. De vtrgadering was vrij goed bezocht. BESCH'ERMING ONZER INDUSTRIE. Ter voorkoming van ongegronde verwach- tingen is het Haagsche Correspondentiebu- reau gemachtigd te meldfcn, dat het bericbt omtrent voornemens der regeerimg inzake de handels'politiea, aan w-elk bericht een of'fi- cieus karakter blijkt te worden toegekend, dit karakter ten eenenmale mist. NEDERLANDSCHE SPOO'RWEGEN. Naar „De Volkskragt" verneemt, zijn de spoorwegen voornemens bij den rangeer- dienst gcbruik fc gaan maken van benzine- motortractie. Momenteel is reeds aan het station Helmond! eulk een tractor in bedrijf gesteld. Het blad deelt nog mede, dat invoering een groote bezuiniging brengt. Men zou den machinist en diens leerling kunnen missen en, gelijk in Helmond geschied is, een man uit den gewowen rangeerdienst na eenige op- leidikg kunnen belasten met de bediening van den tractor. DE AAN'HOUDINO VAN1 INDISCHE STUDENTEN. Gistermiddag heeft de Amsterdamsche po litic in samenwerking met de Haagsche recherche gearresteerd den Indischen student Nazir Pamontjak, die verdacht wordt, betrok- ken te zijn bij het communistische complot. Hij is naar den Haag overgebracht. De naam van den tweeden Leidschen gear- resteerden student is Raden Mas Abdul Mad- jer Djodjoadininggrat. Gisteren-zijn dus vier arrestaties verricht; alle arngehoudenen zijn naar Den Haag overgebracht. Zij worden, zooals gemeld is, verdacht van het misdrijf bedoeld bij art. 131 W. v. S., optuifng in geschrifte, in het orgaan van Perhimpoenan Indonesia, dat zooals b-ekend is in het Maleisch en in het Neder landsch wordt uitgegeven. De rechter-commissaris, jhr. mr. Calkoen, heeft de verdachten aan een langdurig ver- hoor onderworpen. Alle vier zijn daarna in het huis van bewaring opgesloten. De tweede student, die te Amsterdam ge- zocht werd, schijnt zich daar niet te bevinden. Na een langdurig verhoor door den rech ter-commissaris heeft d-eze een bevel tot ge- vangenhouding van de gearresteerde stu- denten uitgevaardigd. Dit is 6 dagen geldig. De rechtbank zal waarschijnlijk morgen bc- slissen, of de hechtenis al dan niet verlengd zal worden. Als verdedigers van de verdachten zullen optreden mr. Duijs en mr. J. Mobach, die Zaterdagochtend1 een langdurig onderho id met hen hadden en des middags een onder- zoek te Leiden instelden, waarbij zij met ver- schiUende personen uit de omgeving der studenten gesproken hebben. Verder hebben de verdedigers nog een onderhoud gehad met den officier van justitie en den subs.- officier. DE LOTERIJWET. Voor de rechtbank te Zutphen hebben te- recht gestaan twee directeuren van een zeep- fabriek te Apeldocrn. Zij waren in appel ge komen van een vonnis van den kantonrechter te Apeldoorn. die beiden had veroordeeld tot 1 boete subs. 1 dag hecht., wegens over- treding der Loterijwet. In pakjes zeep en zeeppoeder, die zij in den handel brachten, hadden ze bons doen ver- pakken, welke het publiek mo est verzamelen, waardcor het in bezit kon komen van ca- deaux. E>e inzenders van minstens 100 bons werden in de gelegenheid gesteld mede te dingen naar extra cadeaux, zijnde een rijwiel, een vvaschmachine of een naaimachime. C>eze extra cadeaux werden toegekend aan de in zenders der eerste twee brieven met 100 bons, die iederen morgen (behalvc Zaterdag en Zondag), ten kantore der zeepfabriek wer den ontvangen. Op Wcensdag 2 Februari j.l. waren twee zulke brieven ontvangen, n.l. van C. Goed- hart en J. Smit. De brief van eerstgenoemde w*as gesloten in een enveloppe, waarop voor- kwamea de woorden: „Expresse", „Mcet Dinsdag- of Wcensdagmorgen het eerst ge- opend worden", terwijl op de enveloppe van den brief van laatstgenoemde inzenster al le: n het adres van de zeepfabriek stond gc- s-chreven. Beide brieven werden het eerst ge- opend, waardoor de toewijzing van de ca deaux een kansbepaling werd, waarop het publiek in het algemeen geen overwegenden invloed kon uitoefenen en d'erhalve een han dling, in strijd met de Loterijwet, werd ver richt, aldus de dagvaarding. De officier van justitie achtte hier cen overtreding der Loterijwet begaan, hoewel niet van ernstigen aard. Spr. vroeg 1 boete subs. 1 dag hechtenis. De verdediger zeide, dat de firma volko- men overtuigd is dat hier geen sprake is van cen overtreding der Loterijwet. Het publiek kan wel een overwegenden invloed uitoefe nen. Er heeft hier wel degelijk invloed be- staan, door het bijzonder adresseeren van mej. Gcedhart. Haar brief is inderdaad het eerst geopend en dit maakt de zaak niet tot een loterij. Pleiter ineende dan cok, dat hier geen veroordeeling kan volgen. DE RE IS VAN DE K XIII. Vanwegc de Rijkscommissie voor graadme- ting en waterpassing zal aan de opvarenden van de onderzeeboot K XIII een medaille in zilver worden toegekend, als herinnering aan do gedenkwaardige reis van meer dan 20.000 zeemijlen, die niet allcen een bewijs heeft geleverd wat de Nederlandsche Marine in staat is te yolbrengen, doch cok uit een we- tenschappelijk oogpunt van groote beteekenis is gewcest. EEN ONRECHTMATIGE APOTHEKER. Voor de rechtbank te Zutphen heeft te- recht gestaan een apotheker uit Apeldoorn, die appel had aangeteekend tegen een vonnis van den kantojirechter te Deventer waa'H'i hij wegens ,.niet toegelaten zijmSe tot de uit- oefening van een beroep, waartoe de wet een toelating vordert, buiten noodzaak dat beroep uitoefenen", gepleegd te Deventer, was veroordeeld tot 300 boete of 3 maan- den hechtenis. De rechtbank heeft dit vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende, verdachte tot de- zelfde straf veroordeeld. D'E BRUG BIJ KATERVEER. Het Coir. Bureau verneemt, dat de uit- slag van de aanbesteding voor den boven- bouw van een brug bij Rater veer den mi nister van waterstaat geen aanleiding heeft gegeven om dit werk te gunnen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrijdagmiddag is op den onbewaakten overweg bij Cornjum een vrachtauto waarop de gebroeders Tadema van Lieve-Vrouwe- parochie waren gezeten door een marktsnel- trein van Leeuwarden naar Stiens aangere- den. De bestuurder A. R. Tadema werd opslag gedood, zijn broer werd ernstig gewond in het Diaconessenhuis te Leeuwarden opgeno- men. Hij had ernstige brandwonden gekre- gen door uitstroomende benzine, welke vlam had gevaf. IN HET NADEEL VAN ROTTERDAM. Het geding tusschen Den Haag en Rotter dam over de dividend- en tantiemebelasting is ten guoste van Den Haag beslist. Den Haag krijgt hierdoor over 1926 en '27 een vermoedeiijke bate van ruim een miliioen. Het geding liep over het dividend van de Ko- ninklijke Petroleum Maatschappij in ver- band met de vraag of deze maatschappij te Rotterdam een bedrijf in den zin der wet uit- oefent. De Rotberdamsche stelling was, dat dit inderdaad het geval is. COR RUYS WEER TE AMSTERDAM. Na een afwezigheid van anderhalf jaar zal Cor Ruys op Zaterdag 1 October voor het eerst weder optreden in het Centraal Theater te Amsterdam met zijn nieuw opge- richt gezelschap, directie Ruys en de Bree, en wel in de rol van Abraham Potasch in „Potasch en Perlemoer". UTRECHTSCHE GASKWESTIE. In verband met het bericht over de niet- toelating tot zijn bureau van den directeur der Utrechtsche gasfabriek, deelt het Hbl. mede, dat dit besluit zijn oorsprong vindt in de resultaten van het gerechtelijk onderzoek. Zeer ernstige vermoedens zijn nl. tegen de zen directeur gerezen en de voorstelling, door het „U. D." gegeven, als zou steeds hangen- de een gerechtelijk onddzoek de betrokken persoon automatisch worden geschorst, is dan ook in dit geval niet juist. Het onderzoek was reeds eenige weken aan den gang, voordat het gemeentebestuur na correspondence met den officier van justitie, aanleiding vond om het bewuste besluit te nemen. Deze zaak zal een buitengewonen om- vang krijgen, daar uit alle streken van het land personen gehoord moeten worden. Het zal dan ook wel Kerstmis worden voor dat de instructie gesloten zal zijn, meent ge- noemd blad. EiEN REINIGINGSTENTOO'N- STELLING. Zaterdagmiddag werd de verplaatsbare jubileum-tentoonistelTlng der Stadsreiniging, gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dczen Amsterdamschen ge- mcentedienst, officicel geopend door den wethouder van de gemeentebedrijven, den heer J. ter Haar Jr. De drijvende tentoonstelling zal tot Woensdagavond bij den Buiksloterweg lig gen ..genover het oude Tolhuis; dan tot den daaropvolgenden Maandag in den Binnen- Amstel, vervolgens in den Buiten-Amstel bij de roeivereen. „De Amstel" tot onbepaalden tijd. DE STRANDING VAN HET S.S. „AMERSFOORT." De Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij deelt mede dat door haar het eigen s.s. „Atlas" naar Bermuda is gedirigeerd ten- einde de passagiers over te nemen van het de zer dagen aldaar gestrande s.s. „Amers- foort", eveneens van de K. N. S. M. BRANDEN. Te Roswinkel is een schip met stroo gela- den, dat aldaar in het kanaal lag en toebe- hoorde aan den schipper Bouwland, geheel uitgebrand. De brand is ontstaan bij het schoorsteentje, dat dicht langs het stroo liep. Verzekering dekt de schade. Te Groesbeek is het winkelhuis van den bakker H. Bos grootendeels, afgebrand. Door den fellen wind en watergebrek stond de brandweer machteloos. De inboedel werd gered. De kapitale boerderij van G. Elifrink te Vasse is afgebrand. Het vee is gered, Het bcerenhuis van Post te N'ijensleek is met den inboedd en eenige varkens ver- brand. Verzekering dekt de schade. Te N. Weerdinge is gisteren het met stroo geladen schip van schipper Bouland totaal uitgebrand. DE OVERVAL OP DEN SINGEL TE AMSTERDAM. Te Weenen is gearresteerd de kellner Vic tor Habermann, een d. r drie jongemannen die gezamenlijk in het pension Wessels op den Singel te Amsterdam een ouden man overmeesterden en mishandelden en uit een kast een bedrag aan geld (het telegram spreekt van 1500) gestolen hebben. HET RAADSEL IN D>E TROONREDE. De minister van financien heeft aan het Corr. Bureau voor dagbladen inliclitingeu gegeven omtrent de duistere zinsnede in de J'roonrede in zake de handelspolitiek. Het speet jhr. De Geer dat de zinsnede blijkbaar niet duidelijk is geweest. Natuur lijk lag dit niet in de bedoeling. De minister was van meening, dat de zin snede beter zou begrepen zijn, wanneer men haar gelezcn had in verband met de kortge- leden over deze zaak gevoerde gedachtenwis- seling in de Eerste Kamer. De minister vroeg met name aandacht voor zijn antwoord op 1 April j.l. op een rede van den heer Colijn in de Eerste Kamer op 31 Maart j.l. Gelezen in verband met deze gcdachten- wisseling kan, naar het den minister voor- kwam, de zinsnede in de Troonrede noch verassen noch onduiddijk zijn J De ontwiloceling in j_uropa gaat In een zoodanige richting, dat wij straks voor een toestand kunnen komen te staan, dat zonder bepaalde positieve faciliteiten onzerzijds wij van een vreemd land niets meer te onzen gunste gediaan kunnen krijgen. Het is ook in het verleden reeds een enkele maal voor- gekomen, dat een bepaald land tot ons zei- ae. wij zouden u gaarne ter willc zijn, maar de constant door ons gevolgdc regels ver- bieden ons dit, zoo gij ons niet ee:i concrete praestaitie kunt bieden. Dit was toen uitzon- dering, maar vele teekenen wijzen er op, dat dit regel kan worden. Tegen dien tijd moe ten vrij gereed zijn. Loopt het anders, mede onder den invloed van Geneve, des te beter. In Nederland zal ieder zich daarover van harte verheugen. Onze gereedheid zal dan natuurlijk zonder eenig practisch effect blij- ven. De wetgevende maatregel, die wordt voor- bereid, strekt derhalve om „onder alle om- standigheden ,d.w.z. ook als het accressendo den verkeerden kant uitgaat( „de mo-gelijk- heid van het afsluiten van handelsveraragen te oehouden". Doel is daarbij niet, de binnenlandsche markt voor onze industrie te reserveeren, maar den weg naar de vrecmde markt open te houden voor onze export-industrie, m.a.w. „het vrije ruilverkeer te bevorderen". Onduidelijk is de zinsnede, in dit licht be- zien, niet. De bepaalde inhoud van den maatregel -s hiermede uiteraard nog niet meegedeeld, (wat trouwens nog onmogelijk zou" zijn). mar dit pleegt met geen enkelon in de Troon rede aangekondigden maatregel te geschie den. Dr. Kuyper placht als minister in dit verband te zeggen „men moet niet te vroeg in de keuken willen kijken". EEN INTERNATIONAAL ZIEKENHUISGONGRES. Den 19en September j.l. werd te Parijs eene Internationale vergadering gehouden vaii deskundigen op ziekenhuisgebied. Zij was bijeengeroepen door de Am-eriikaansche ver eeniging van zi-ekenhuizen (American Hos pital Association) en werd gehouden in h?t gebouw van de „Ligue des societes de la croix rouge", Avenue Velasquez. Zij werd geleid door den „conseiller technique" van de „Ligue", Dr. Rene Sand, die tevens alle redevoeringen van het Fransch in het En- gelsch of omgek-eerd v-ertaalde. Er waren vertege-nwoordigd 13 verschillende naties door ongeveer 26 afgeva-ardigden: Neder land door dir. W. Beyerman, te Santpoort, dr J. Kuiper, te Amsterdam en dr. W. H. Mans- holt, te Groningen. Het doel van de verga dering was te on-derzoeken de wenschelijk- heid en de mogefijkheid om te komen tot een internationaal ziekenhuiscongres. Beide wer den door de vertegenwoordigers van alle aanwezige landen aanwezig -geacht. In de commissie, die daarna werd benoemd om de plannen voor een dergelijk congres uit te werken, was Nederiand vert-egenwoordigd door dr. W. H. Ma-nsholt. Op voorstel van deze commissie werd be sloten om het eerste intennationale zieken- huis-congres te houden in Mei of Juni 1929 in een Amerikaansche stad, waarschijnlijk Atlantic City. Aan deze bijeenkomst zal een tentoonstelling worden verbonden. Daar zal worden beslist of een permanente Inter nationale vereeniging zal worden opgericht. met het doel om deze congressen geregeld om een bepaald aantal jaren te herhalen. Verder werd b-es'loten, dat in elk der deel- nemende landen 'n nationaal comite zal wor den opgericht, dat zich met de voorbcrei- dimg zal bezigh-ouden en dat aan de regee- lingen van alle landen, waar ziekenhuizen zijn, uitnoodigingen zullen worden gericht om zich te doen vertegenwoordigen. Voor het eerste congres werd een voor- loppige agenda vastgesteld; med-e op aan- dringen van de Nederlandsche delegatie werd besloten slechts een beperkt aanta' •punten van algemeen belang te doen beh^n- delen en degelijk voor te bereiden Er zullen geen secties zijn; een uitzonde ring vormt misschien een afdeeling voor zie kenhuizen voor geesteszieken miss axis van politie te Amsterdam. VERTEGENWOORDIGERS ZEELIEDEN EN ZEEVISSCHERS. In het bondsgebouw van den Centralen Bond van Transportarbeiders aan den Heem- raaosingel te Rotterdam is vanwege dezen Bond een conference belegd van vertegen woordigers der zeelieden en zeevisschers Deze conferentie stond onder leiding van den bondsyoorzitter den heer Job. Brauti- gam, terwijl de programpunten werden in- geleid door den heer H. van Dugteren. Deze punten waren: de arbeidstijd, de rechtsoositie, het wetsontwerp-„Molgraaff" en verbetering der gages. By de discussie werd uitvoerig besproken het Chmeezen-vraagstuk. Een program van actie werd aangenomen. PROF. DR. L. KNAPPERT GEHULDIGD. Ofschoon prof. Knappert zijn zilveren ju- bikum als hoogleeraar te Leiden onop- gemerkt wilde la-ten, hebben de vrier.den en vereerders hem willen huldi-gen, zij het dan in intiemen kring. 't Was niet de bedoeling van de huldigingscommissie om aan dezen dag offcieele feestelijkheden te verbinden. Men wilde slechts op eenvoudige wijze blijk gcven van de gevoelens van hgogachtin-g en waardeering voor den hoogleeraar. Zaterdagmiddag vervoegde de huldigings commissie zich ten huize van prof. Knap pert. De voorzitter van het comite, prof. dr. P. J. Blok, bood den jubileerenden noog- leeraar een aantal wetenschappelijke werken aan, benevens een bedrag in geld, waaraan prof. Knappert zelf een bestemming zal geven. Een eenvoudig album met de nam en van de dCe'.nemcrs vergezelde dit huldeblijk. Van zeer vele zijden ontving de jubileeren- de hoogleeraar blijken van belangstelling. FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Vrijdag hield de Vereeniging voor Facul- tatieve Lijkverbranding te Deventer haar 52ste algemeene vergadering, onder voorzit- tcrschap van prof. dr. L. van Italie, uit Lei den. Het jaarverslag over 1926 vermelde o.m dat opgericht zijn de afdeelingen Enschede en Beverwijk. Het aantal crematie-aanvra- gen bedroeg 320. Er hadden 318 verasschin- jen plaats, of 56 meer dan in 1925. Het le- ental nam met 557 toe. Van de 318 crema- ties hadden 155 plaats tegen het ledentarief. 183 fegen dat voor niet-leden. Met de Arbeidersvereeniging voor Lijkver branding is overeengekomen, dat zij 100 per jaar betaalt gedurende tien jaren voor een voor haar leden bestemde ruimte in het columbarium. Bij de bestuursverkiezing werd prof. dr. van Itallie als algemeen voorzitter herkozen. Het jaarverslag en het financieel verslag werden goedgekeurd. De algemeene kas had aan baten en lasten over 1926 totaal 6478.34, met een batig saldo van 2220.77Het fonds voor lijk verbranding had, in debet en credit 8862.21 Vs. De exploitatieberekening van het crematorium had in debet en credit 49.352.42, met een batig saldo f 16.132.6014. Ht fends voor lijkovens be droeg 6312.52. Het rentegarantiefonds 5773.34. De verlies- en winstrekening ver- meldt als eindcijfers 28.757.50, met een saldo winst van 14.095.83. D balans sluit niet eindbedragen van 292.971.10K. De begrooting voor 1923 bedroeg in ontwerp to taal 5685. Bhandeld werd een rapport en voorstel der commissie tot stichting van een landelijk cre- inatiefonds. Dit rapport kwam hi,erop neer, dat verzekerd kan worden voor uitkeering tot een maximum van 700 met een mini mum van 250. Het hoofdbestuur stelde het maximum op f 1000. De verzekering ge- schiedt door middel van de Nationale Le- vensverzekering Bank te Rotterdam. De ver zekering werd aldus ingericht, dat het verze- kerdbedrag aan de Vereeniging wordt uitge- keerd. Het overbl jvende, na aftrek der cre- matiekosten, wordt aan de nabestaanden der verzekerd-en gerestitueerd. Het reglement werd aangenomen. zooals door het hoofdbe stuur gewijzigd. Na langdurige discussie werd bepaald dat, indien geen crematie plaats vindt, het recht op uitkeering vervalt, behoudens verhindering der crematie door wettelijke bezwaren of door buitenslands overlijden van de betrokken persoon. Als plaats voor de volgende vergadering werd Gouda aangewezen. ONDER E)N TREIN. Op het staticnsemplacement te 's-Herto- genbosch is Zat-erdagmorgen de rangeerd'er Van Engelen, wooaachtig te Orthen door een trein gegrepen. Hij bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd. 's Middags is de ongelukige in het ziekon-huis St. Joannes de Deo overleden. Hij was gehuwd en had vele kinderen. R.K. JOURNALISTENVEREENIGING. Zaterdagmiddag heeft het Utrechtsche ge meentebestuur de leden der R.K. J jurnalis- tenvereeniging ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, officieel ten stadhuize ont vangen. Na gelukwenschen te hebben aangeboden, zeide de burgemeester te vertrouwen geen ge- vaarlijk vraagstuk te begaan als hij de vier- ledige stelling poneerde, dat de taak der joumalisten is een zware, een zeer verant- woordelijke, maar evenzeer een schoone, ver- heven taak. Elk dezer punten werden nader door hem uitgewerkt. Spr. eindigde met hulde en dank te bren- gen voor het vele werk in een kwart eeuw verricht en sprak de beste wenschen uit bij de verdere vervulling van den dagelijkschen ar beid, die voor zoovelen een roeping is. De heer J. B. Vesters, hoofdreaacteur van „Het Huisgezin" te Den Bosch, dankte den burgemeester en het gemeentebestuur voor de ontvangst. De receptie, die in den loop van den mid- dag in hotel „Het kasteel van Antwefpen" werd gehouden was zeer druk bezocht. On der degenen, die de jubileerende vereeniging kwamen gelukwenschen, behoorden de aarts- bisschop mgr. Van de Wetering; dr. P. H. Ritter Jr., ondervoorzitter der Tuchtunie; baron van Voorst tot Voorst, voorzitter der Eerste Kamer, voorts tal van collega's der plaatselijke bladen; vertegenwoordigers van de R. K. Studentenvereeniging Veritas, wet houder Bekker e.a. De heer Hans complimenteerde het bestuur namens den Nederlandschen Journalisten- kring. Een schat van bloemen werd in den loop van den middag aangevoerd, o.a. waren er bloemstukken van de Ned. Dagbladpers, den Ned. Journalistenkring, en de directie der „Residentiebode." Tal van schiftelijke en telegrafische gelukwenschen werden afgege- ven, waarbij er waren van het Duitsche ge- zantschap in Den Haag, het Oostenrijksche gezantschap, jhr. O. van Nispen tot Seve- naer, gezant te Weenen en de Vereeniging „De Oosterlijke Pers." EEN KLEMMEND PROTEST TEGEN VERMAKELIJKHEIDS- BELASTING. De tooneelschrijver A. Defresne richt in „De Groene Amsterdammer" een open brief tot den heer Ketelaar, den nieuwen Amster damschen wethouder van kunst, over de be- lasting op de z.g. openbare vermakelijkheden „Met hetzelfde onrecht" aldus de heer Defresne „zoudt ge iederen verzenbundel, iederen roman, ieder tijdschrift-artikel, ieder met kunst-bedoeling geschreven woord met 20 pCt. kunnen belasten. Ge zoudt van iede ren verkoop van schilderij of beeldhouwwerk, ge zoudt van ieder uit te voeren architecto nisch plan, van ieder wetenschappelijk ge- schrift een vijfde deel der opbrengst kunnen eischen. En indien ge deze mogefijkheid tot in het belachelijke zoudt willen volgen, dan zoudt ge van iedere wetenschappelijke ont- dekking, zeggen wij bijv. van het vinden van een serum tegen kanker, eerst den tol der belastingen kunnen vergen alvorens toe te staan dat den volke heil gebracht wordt, hoe- wei dit sinistre voorschrift in de huidige re geling reeds zijn weerga- vin-dt in het feit, dat zelfs de belangrijkste philosophische voordracht door uwe ambtenaren de hoon ge- daan wordt eener publieke vermakelijkhetid en zij daarom gedrukt wordt door belasting. „Het ridicule van een dergelijk voorschrift wordt echter nog overtroffen door de wijze, waarop de hoofdstad des lands, het cultu- reele centrum, parasiteert op het werk van scheppende kunstenaars. Terwijl de laastte vijf pCt. tantiemes ontvangen, neemt de ge- meente 20 pCt., zuiver parasiteerend op hun werk, zonder schijn van tegenprestatie, waar door het begrip van roof kort benaderd wordt. Zoo vcrrijkte mijn tooneelarbeid ge durende het afgeloopen seizoen de gemeerite, zonder eenig recht of billijkheid harerzijds, met c.a. 12.000 gulden, tegen een eigen bate van 3000, zegge dus met 400 uCt. van miin BROUWERIJ D'ORANJEBOOM-ROTTERDAM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7