Alkmaarsche Gourant MARTIN'S VERJONCINCSKUUR. EEU1LLET0N. Een zwaluw maakt nog geen zomer! I Een advertentie geeft nog geen succes! BeI Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Radio-hoekje No. 227 1927 Handerd negen sn fwfntigsis Jiargang, Dinsdag1 September. ZIJ, DIE ZICH MET 1 OCTOBER VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUM- MERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Woensdag 28 September. HUversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.352.Lunchmuziek door het trio D. Groeneveld, viool. A. van Leeuwen, cello. P. Jochemse, piano. 5.-6.Concert door het A. N. R. O.-orkest. J. v. d. Berk, tenor. Egb. Veen, pianobegeleiding. 6.—630 Lezing over: Philatelie, door den heer G. V. van der Schooren. 6.30—7.45 Operetteprogram- ina door het A. N. R. O.-orkest. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje. Dr. J. B. F. Gils, seer, penningmeester van den Ned. Centr. Ater." tot bestrij ding der tuberculose, over: <Het particulier initiatief in den strijd tegen de tuberculose. 7.45 Politieberichten. 1030 /fersberichten. 8.10 N. C. R. V. Concert. llMvr. B. Jonckers—Tiggers, sopraan. J. H. \E Wittpen,fluit. E. J. van Duinen, piano, jl. Schweigt, Ihr Floten, Bach, sopraan, obi. fluit en piano). 2a. De heer is mijn Herder, b. Op bergen en in dalen. c. Ontwaakt, gij die slaapt, sopraan. 3. Rede door Dr. J. Hek- man, over: Slaap en slapeloosheid (le ged.). 4. „N. Pensieroso", aria van Handel met obi. Hurt en piano. 5. Sonate no. 7, Loeillet, fluit en piano. 6. 2 ged. van de rede van Dr. Hek- oian. 7. Villanelta, Grandwal, sopraan, fluit en piano. 8. Aria uit Zemire en Amor", Gre- try, zang, fluit en piano. 9a. Soir sur la plaine, Gaubert. b. Voglein, Probost, fluit. 10a Ligna Sylvarum b. De Nachtegaal. c. Avondliedje, Zagwijn, sopraan. 11. Cantate, Scarlatti, sopraan, fluit en piano. Daverttry, 1600 M. 11.20 Davenfrykwar- tet. 12.20 Dansmuziek. 1.202.20 Orkest- concert. 2.50 Lezing: Englisch Language. 3.10 Concert. 3.20 Lezing: Three plays of Shakespeare. 3.50 Het Daventry-kwartet. 4.05 Lezing. 4.20 Licht klassiek concert. Strijkorkest en solisten, sopraan en piano. 5.35 Krnderuurtje. 6.20 Orgelbespeling. 6.40 Tui'nbouwpraatje. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.05 Orgelbespeling. 7.20 Causerie: Volkenbond. 7.35 Orgelconcert. 7.45 Lezing: Changes in Temperament and Character. 8.05 De Troubadour, opera in 4 acten van Verdi, (onderbrokan om 9.20 door nieuwsbe- richten. 10.40 Lezing: The street Singer. 10.55—11.20 Variete. 11.20—12.20 Dans muziek. Parijs „Radic-Paris", 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Orkestcon- cert. 8.50 Fragmenten van opera's comique. Orkest en solisten. Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M. en Miinster, 242 M. 1.302.50 Orkestcon- cert. 5.506.50 Orkestconcert. 8.50 Liede- ren- en kooravond. F. Baumann, tenor. Koor en orkest. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. Konigswuster/iausen, 1250 M. 12.20 8.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Zola", over den dichter en zijn werk. 9.50 Celloconcert. E. Feuermann. 10.50 Concert. Dr. Becce's kamer-orkest en Ch. Miiller, sopraan. Hamburg, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Ro bert Kcppelavond. Orkest en R. Koppel, zang. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Kamermu- ziek. 8.20—10.20 Orkestconcert. Populaire muziek. Provinciaal nieuws UIT NOORDSCHARWOUDE. Door den heer R. Kooij Nz. van hier is met goed gevolg het candidaats-examen in de medicijntn afgelegd Als afgevaardigden naar de bondsver- gadering van Volksondterwijs werden be noemd de heeren L. Mallekote en H. Janso- nius. De afdeeling zal in Januari een feest- avond houden. D e M a r k t. Over de resultaten aan dfe markt kunnen onze tuinders in de afgeloopen week vrijwel tevreden zijn. Ondanks toegenomen aanvoer Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door Q M G. d. W. L% Hij stond in gedachten verdiept en lette met op Arsenio, die aan zijn elleboog stond te praten. Hij herinnerde zidh de oude schil- derijen-verzameling aan het eind van de hail waar de Condillacs dineerden en waar de koe rier naar toe gebracht zou worden. Hij wist den weg naar die schilderijengalerij, want hij had het kasteel nauwkeurig in zich opgeno- men tegen den tijd dat hij gebruik kon maken van die kennis. Hij verontschuldigde zich met een enkel woord tegen over Arsenio en ging heen. Hij *ette goed op dat hij niet opgemerkt werd en was op het punt naar de galerij te loopen toen hij plotseling staan bleef. Wat ging hij YP?1",^1011 spelen? Precies doen als ten knecht die aan een sleutelgat luistert? Ween, dat nietDat was iets wat niets en nie- wndvan hem eischen kon. Hij mocht plich- ct heoben tegenover de Koningin, maar hij 'fi., te&en°ver zichzelf en zijn Wicht yert>ood hem tot zulke dingen zijn toe- flucht te nemen. Aldus sprak zijn trots, en hij wrgiste rich en besc'houwde het als de stem an zijn eergevoel. Er mocht dan van komen fat er wtlde. Garnache zou niet voor luister- irfk spelen. Neen, dat niet. Pardieu! f\??° lfeercTe hij om, daar zijn verlangen fl srnjd was met zijn fierheid en somber liep <ij het plein over, terwijl Arsenio zich af- - zijn cfe prijzen meermalen iets hooger en waar dit niet het geval was, bleef het peil vrijwel gchandhaafd. De roode kool, waarvan de aanvoer vrijwel even groot was, werd iets hooger in prijs, de witte kool bleef vrij ge- lijk. Alleen den laatsten dag was het iets minder. De gele kool was even ongunstiger. De week begon iets lager. Dinsdag echter was er een mooie verhooging. Van Woens dag tot Vrijdag was de markt tamelijk ge- drukt, doch Zaterdiag was het weer veel be- ter, zoodat er alle kans is, dait de teruggang van voorbij'gaanden aard is geweest. De boswortelen, die aanvankelij'k minder waren, bereikten weer het hoogste peil van die vorige week. Zaterd'ag was het echter weer iets minder, zoodat hier nog al eenige schommeling is waar te nemen. De bloemkool, die de eerste dagen nog best prijsde, ging de laatste dagen vrij be- langrijk omilaag. De aanvoer van dit product wordt echter van week tot week minder be- langrijk. Voor kroten en peen bleef de prijs van de vorige week gehandhaafd, die vrij goed was te noemen. Deensche witte kool werd voor het eerst aangevoerd en bracht een bevredigenden prijs op. Aardappelen wordt een product van min- dere beteekenis en de prijs, die steeds goed geweest is. schijnt tot het einde toe goed te willen blijven. De spersieboonen brachten nu een uitste- kenden prijs op. De aanvoer is echter weer aan het afnemen. Voor de uien was het een week van bevre- diging. De doorsneeorijs was beter dan de vorige week Alleen Zaterdiag was de markt iets drukkemd. De nep ging de beide laatste dagen sterk in orijs omlaag. Ten slotte werden nog enkele partijtjes rammenas aangevoerd, die matig prijsd'en. UIT WIERINGEN. Tot tijdelijk onderwijzeres alhier zijn be- noemd te Oosterland mej. M. G. Dekker van Vlieiand en mej. E. F. de Wit van Hel- d'er; te Westerland mej N. A. M. Bergwerf van Helder. UIT OUDKARSPE'L. In de plaats van den heer A. Prijs, die we- gens vertrek bedankt heeft, is door B. en W. tot plaatselijk deurwaarder bencemd en als zoodanig beeediigd de heer W. Boon, ge- meente-veldwachter. Hier is deze week in den ouderdom van ruim 81 jaar overleden de heer H. Schuite- maker. Deze man was geen belangrijk figuur in het openbare leven, alzoo niet iemand, op wiens overlijden men alom in d'en lanide de aandacht pleegt te vestigen. Hij was echter een man, die vooral in zijn goede jaren velen, vooral aan den Hoogendijk, doch ook elders, tot zegen is geweest. Als masseur, hoewel onbevjpegd, heeft hij lange jaren zijn kennis van het menschelijik lichaam ten dienste der menschheid gesteld en zeer velen zeer zeker hebben in den loop der jaren van zijn onbaatzuchtige hulp ge- profiteerd. Zelfs op zijn langdurig ziekbed, werd zijn hulp nog meermalen gevraagd1 en gegeven voor zoover dit mogelijk was. Velen waren hem vergeten, toen zijn krachten hem begaven en hij zelve tot de iijdenden behoorde. Sl-echts weinigen toonden belangstel'ling bij zijn langdurig en pijmlijk ziekbed. In de kracht van zijn leven dwong hij ech ter door zijn behandeling bij velen respect aI we hebben hem bijna 30 jaar dagelijks 'kunnen vclgen en daarom op deze plaats dit woord van erinnerioig en waardeering UIT AKERSLOOT. Na een verblijf van 4 jaar hier ter plaatse heeft Zondagochtend ds. H» de Vos afscheid genomen van de herv.i gemeente alhier. UIT OUDORP. Gevooden voorwerpen: Een grijs konijn bij A. Zeeman; een kindertaschje, inhoudende 2 portemonnaies en verschillende andere voorwerpen bij L. van Til; een rij- wielbelastingmerk in etui bij H. Kara; een bril bij P. Hes; een rijwietbelastingmerk in etui bij A. Smit; een oliezeil bij G. Schouten; een sleutel bij G. Schouten, alle te Oudorp. urr EGMOND AAN ZEE. Tot waarnemend burgemeester dezer ge meente is benoemd wethouder K. de Graaff (oud-kath. partij). UIT STOMPETOREN. De heer L. Schuuring alhier behaalde de vorige week op den vakwedstrijd te Schagen een derden prijs, verg. zilv. rredaille, voor banket. vroeg waar hij gebleven was. En het was een geluk voor hem, dat zijn trots hem weerhou- den had; het leek waarlijk of het geluk hem begon mee te loopen en zijn trots had aange- vuurd om hem uit een doodsgevaar te red. den. Want plotseling riep iemand: „Battista!" Hij hoorde het maar op dat oogenblik was hij zoozeer in gepeins verdiept, dat hij vergat onder dien naam in Condillac bekend te zijn Hij keerde zich pas om toen die naam op luider toon dan zooeven herhaald werd en nu op meer gebiedenden toon; hij keek om en zag dat Fortunio hem wenkte. Hij schrikte er even van maar ging naar den kapitein toe. Was het ontdekt waar hij naar toe ging? Maar Fortunio's woorden stelden hem dade- UIT HAKENKARSPEE Bij beschikking van den minister van Oor- log, is aan den dienstplichtige L. Stokman, uit deze gemeente, met ingang van 1 Oc tober a.s., vrijstell'iing van den dienstplicht verleend. UIT WIERIN'GBRIWAARD. De raad dezer gemeente vergaderde Zater- dagmiddag 3 uur, ondler leiding van den burgemeester, tevens secretaris. Allen aan- wezig. Na openiflg legde de heer H. Koster in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De voorzitter feliciteerde den heer Koster met het opnieuw in hem door de kiezers ge- stelde vertrouwen en verklaarde hem geinstal- ieerd als raadslid en tevens als wethouder. Hij hoopte, dat de heer Koster deze functien weer met genoegen zal mogen waarnemen. Het heeft mij, zeide de voorzitter, aange- naam aangedaan dat er de benoaming als wethouder heeft aanvaard in de eerste plaats omdat de raad u als wethouder wenschte te- rug te zien en in de tweede plaats omdat U een zeer gesehikt wethouder is en steeds in de afgeloopen zittingsperiode in goede sa- menwerking de zaken hebt behartigd, iets waarnaar u, hieraan twijfel ik niet, ook in 1t vervolg weer zult streven. Dv heer Koster dankte den voorzitter voor de tot hem gesproken woorden en de leden die hem verkozen tot wethouder zoowel als de kiezers die hem opnieuw naaf (ten raad afvaardigcten. Voor hem is er echter een kwestie gerezen omtrent de uitlegging van de gemeentewet wat betreft de wethoudersver- kiezing. Er bestaat over de uitlegging van de desbetreffende artikelen verschil van opnieuw om te voorkomen dat de wettigheid van hetgeen in de komende jaren zal geschieaen en waaraan hij zal medewerken zou kunnen worden betwist acht hij het beter te bedanken. Spreker wilde niet beweren dat de benoe- ming onwettig is of wettig maar hij geloofde dat het in het belang van de gemeente en het college van B. en W. is,. z;in mandaat ter beschikking van den raad te stellen, opdat niet achteraf gezegd zal kunnen worden dat het college van B. en W. op onwettige wijze is samengesteld. De voorzitter zeide dat het gewenscht is •-over de verkiezing een beschouwing te geven. Het is hem zeer goed bekend, dat door ge- zaghebbende schrijvers verschil'lend is ge- oordeeld over de vraag of een niet beeedigd raadslid tot wethouder benoemd kan worden. Art. 79 er Gemeentewet luidt: „De wet- houders worden door den raad uit zijn mid den benoemd". In Art. 80 staat: Zij treden tegelijk af met den eersten Dinsdag der maand September. De aftredenden zijn dade- lijk weer nerkiesbaar. De vraag is nu of de heer Koster voor zijn beeediging raadslid was en deel van d'en Raad uitmaakte. Sipr. verklaarde, dat de uitlegging door hem aan artikel 79 gegeven naar zijn voile oventuiging goed is geweest. Hij heeft zich de vraag gesteld „wat is de bedoeling van den wetgever?" en is tot de conclusie geko- men dat volgens deze de heer Koster be- noembaar moest zijn. De heer Koster was op 6 September opnieuw raadslid' of er bestond toen een vacature. In het laatste geval zou een an der als raadslid aangewezen moeten worden; dit ging echter niet, omdat de heer Koster zich nu en ook nog later voor beeedi ging kon aanmelden. Waar er dus geen vacature bestond moest de heer Koster lid van den Raad zijn en ook daarvan deel uit- maken. Hierop komt het aan. De bedoeling van den wetgever kan toch niet zijn een af- tredende wethouder, wien de kiezers opnieuw voor den Raad verkozen, wien de Raad als wethouder wenscht te behouden en die zeer gesehikt is, uit te sluiten, omdat hij op den eersten Dinsdag van September door ziekte, afwezigheid of verhindering de ver- gadering niet kan bijworien. Dit zou zeer ongerijmd zijn. De beeediging is slechts een formal,iteit om in functie te kunnen treden. Hetzelfde ondervond spr. bij zijn benoeming tot burgemeester. Hij werd benoemd op 23 October en beeedigd op 7 Nov. d- a. v. Hij trad na de beeediging in functie, doch de verlaging van zijn jaarwedde als secretaris ging, in verband met het bekleeden van beide betrekkingen, in op 23 Oct. Uitvoerig ging spr. de ter zake geldende jurisprudentie na en zeide dat gehandeld was in overeenstem- ming met die der laatste jaren. De redactie der Gemeentestem achtte 4 jaren geleden na de verkiezingen een niet beeedigd raadslid benoembaar en in het Weekblad van Gemeen- tebelangen van 16 September j.l. is nog die meening verikondigd, dat men: reeds na het aannemen der benoeming raadslid is. Naar sprekers gevoelen zou de raad, indien de op den heer Koster uitgebrachte stemmen van lijk gerust. „Je moet mademoiselle de la Vauvrage da- delijk naar haar appartementen terug bren- gen." Garnache boog en volgde den kapitein de trap op en het kasteel in om het bevel ten uitvoer te brengenen hij was zoo slim die plotselinge verwijdering van mademoiselle in verband te brengen met de komst van den koerier. Toen zij weer alleen waren hij en Va lerie in haar kamer in den noordelijken toren, wendde zij zich tot hem voordat hij tijd gehad had haar een vraag te doen; zoo- als hij van plan was. „Er is een koerier gekomen", zei ze. „Ja, dat weet ik; ik heb hem gezien on het binnenplein. Waar komt hij vandaan? Heeft v het gehoord?" „Ja, van Florimond." Zij zag bledc van agit'atie. «.Vau den markjes de Condillac?," riep hij uit, en hij wist niet of hij zou hoopen of vreezen. „Uit Italie?" „Neen mijnheer. Ik geloof niet uit Italie. Uit hetgeen er gezegd werd maak ik op dat Florimond reeds op weg is naar Condillac. O, wat moet die tijding een opschudding ver- oorzaakt hebben! Zij hadden geen trek meer in eten en dachten zeker dat ik ook geen hun ger meer had, want zij gaven dadelijk bevel dat ik naar mijn kamer teruggebracht moest werden." „Dus weet u niets behalvc dat de koe rier van den markies komt?" „Neen nietsen ik zal er niets meer van te weten komen ook" antwoordde zij en liet de armen slap langs zich neervallen; ze zag hem smeekend in zijn somber gezicht? Maar Garnache kon niet anders doen dan een vloek uitspreken. Toen bleef hij een oogenblik stil staan, met zijn oogen op het venster gericht, met de kin in de hand; zoo stond hij nu te denken. Zijn trots en zijn be- geerte meer te weten van de boodschap van den koerier voerden weder een zwaren strijd in zijn binnenste, precies zooals zooeven op het hofplein. Plotseling viel zijn oog op haar, zooals ze daar stond, zoo zacht zoo teer en zoo wan- hopig. Om harentwil moest hij het doen, hoe terugstootend het ook was. „Ik moet er meer van weten" riep hij uit, „Ik moet wat van Florimond's omstandighe- den weten, al was het alleen maar om te we ten of wij naar hem toe kunnen gaan als wij vannacht uit Condillac vluchten. „Heeft u dat met zekerheid besloten?" vroeg zij en haar gezicht klaarde op. „Alles is afgeserHcen" yen«ikerde hii oawaarde warm verklaard, veel zwakker staan dan nu en ongetwijfeld1 door den beer Koster te weren, die algemeen gesehikt wordt geoordeeld, het belang der gemeente niet hebben gediend. Indien de Raad het benoe- mingsbesluit mocht intrekkeh, dan zal hij dit intrekkingsbesluit niet uitvoeren en art. 70 der Gemeentewet toepassen. De heer Blaauboer achtte, gehoord de toe- lichting van d'en- voorziter, de benoeming wettig en vroeg den heer Koster niet te be danken. De heer Visser sloot zich daarbij aan. De heer Koster zeide veel vertrouwen te stellen in de wetskennis van den voorzitter, meer dan in die van menig burgemeester en hij gevoelde voor diens reaeneering, doch de wetskennis van hen, die hem mededeelden, dat het besluit onwettig is, stelde hij niet be- neden die van den voorzirter en daarom meen- de hij ter volkoming van aanmerkingen en in het belang der gemeente te moeten be danken. Dan kan in ieder geval een wettige benoeming volgen. De voorziter beaamde dat de heer Koster kon bedanken en dat de dan volgende benoe ming wettig zal zijn. Dat nam echter niet weg, dat, indien de benoeming onwettig was, op 6 September een ander benoemd had moe ten worden en de heer Koster bij herbenoe- ming dus toch tengevolge van een fout een plaats zou innemen, welke rechtens een an der moest bezetten. Spreker zeide, dat nie- mand op den heer Koster bij niet bedanken eenige bemerking kon makenop zijn benoe ming heeft hij geen invloed uitgeoefend. De verantwoordiijg is voor de andere leden. Een nieuwe benoeming geeft weT een oplossing, doch onbeslist blijft of juist is gehandeld. Spr. gaf de voorkeur aan handhaving der benoeming; laten zij, diz daartegen bezwaar hebben, bij de Kroon vernietiging vragen. Alle raadsleden verklaarden de verant- woording voor de gedane benoeming te wil len dragon. Na nog eenige diseussien verklaarde de heer Koster zich bereid! het bedanken nog in beraad te houden. Een adres van A. van Iperen om verhoo ging van zijn wedde als veldwachter mcr 400 en toekenning van een vergoeding voor aanschaffen van schoonmaakartikelen enz. van 200 of hem, indien dat laatste niet was tee te staan ontheffing van de verplichting tot schoonhouding van raadszaal, secretarie en terrein achter het gemeentehuis te vertee- n:6 B en W hrdden het adres behande'd en adviseerden waar van Iperen hier nog maar korten tijd in functie was en met hem inder- tijd voo- ;:ijn ber -cming zoowel de te ver- ricnten werkzaamheden als de daarvoor te ontvangen belooning goed onder de oogen zijn gezun op het verzoek afwijzend te be- schikken. De heer van der Kolk zou willen voorstel- len periodieke verhoogingen in het leven te roespen. De tractementen in de omliggende gemeenten in oogenschouw genomen, achtte hij het wel billijk iets aan het salaris te doen. De heer Speets achtte het moeielijk te be- oordeelen. B. en W. kunnen het beste beoor- deelen of de belooning voldoende is in ver- houding tot het te verrichten werk en wilde zich daarom bij het advies van B. en W. neerleggen. De voorzitter lichtte den heer v. d. KolJc toe dat voor de infunctietreding uitvoerig over het salaris en de werkzaamheden was uitgeweid teneinde klachten te voorkomen. De heer van Iperen heeft toen uitdrukke- lijk verklaard zich er later niet ontevreden over te zullen betoonen. De voorzitter zeide verder voorheen op verbetering van het sa laris te hebben aangedirongen doch de raad had zich er toen niet mee kunnen vereenigen. Was verhooging noodig geoordeeld dan had het voor de benoeming moeten geschieden. Het totaal aan salarissen bedraagt tusschea de 15 en 1600 gulden. De kwestie is thana minder of dat voldoende is maar dat het adres ontijdig is ingediend. De voorzitter zeide het verzoek in stem ming te brengen daarna kon een voorstel woraen gedaan. De heeren van der Kolk en Goosens stem- den voor terwijl de heeren Koster, Speets, Visser, Blaauboer en Sleutel tegen verhoo ging stemden. Alzoo verworpen. Een verzoek van T. Braaf om het terrein achter en ten westen van de begraafplaats weer onderhands te mogen huren voor een jaar tegen een som van 2'5. B. en W. stelden voor gunstig te beschik- ken, onder voorwaarde echter, dat de huur- der stipt zorgt voor het netjes houden van het langs de begraafplaats loopendd gras- perk Aldus besloten. Hierna werd overgegaan tot behandeling der begrooting voor 1928. Wordt ter tafel gebracht het in de vorige vergadering aangehouden verzoek van de heeren Sieswerda en van Ham om subsidie voor het houden van een avodcursus. B. en W. stelden voor gunstig te beschik- ken, mits bij den aanvang door 10 leerlingen aan den cursus wordt deelgenomen. De heer Speets vond 10 leerlingen wel een hoog getal, evenals de heer v. a. Kolk, die de cursus evengoed wilde doen doorgaan wanneer er b.v. 8 of 9 leerlingen komen. De voorzitter zeide, dat het getal is gesteld in overleg met adressanten. De ondervinding heeft geleerd, dat een grens moet worden gesteld. Wanneer de ouders meewerken is het nieuwe aantal best te bereiken. Is er ech ter zoo weinig belangstelling, dat er minder dan 10 komen, dan is het beter maar geen cursus te houden. Bovendien, wanneer met 10 wordt begonnen, zijn er bij het einde toch niet meer dan 7 of 8 De heer v. di Kolk zou het toch jammer vinden, wanneer er b.v. 8 ambitieuse leerlin gen kwamen, hun het onderwijs te onthou- T^—lif Toen dempte hij zijn stem zonder schijnbare reden en sprak snel en met nadruk: „Ik moet uitvinden wat ik kan" zei hij. „Er mag gevaar aan verbonden zijn, niets vergeleken bij het gevaar dat wij misschien loopen de zaak te bederven door niet te weten wat er aan de hand is. Als er iemand hier mocht komen wat niet waarschijnlijk is, want alien die er belang bij hebben zullen in de hall blijven totdat de koe rier weg is en zij informeeren waarom ik weg ben, dan weet u er niets van, u kent im- mers geen Italiaansch en ik geen Fransch. Alles wat u er van weet is dat ik misschien even weg ben om water te halen. Begrijpt u?" Zij knikte. „Sluit de deur dan van binnen af, terwijl ik weg ben." Hij nam een groote, steenen kan mee waar- mee water gehaald werd voor mademoiselle's en zijn eigen gebruik, leegde hem door het raam van de wachtkamer in de gracht bene- den, en ging daarna de kamer uit, de trap af naar het binnenplein. Hij keek naar alle kanten. Er was niemamd te zien. Op dit binnenplein was op dit uur van den dag gewoonlijk niemand en de schildwacht aan de deur van den toren stond daar alleen's nachts, tegen donker. Aan den anderen kant was een deur uitkomende op een gang waar alle tcegangen tot het kasteel op uitkwamen, Hij zette de kan die hij in de hand had achter de deur en liep vlug de door om voor luistervink te gaan spe- I en. Nog steeds aarzelde hi] en was in twee- stnjd. Nu eens verweet hij zich zelf zijn dra- len, dan weer zijn haast en zijn besluit om zulk een vuil werkje te onderoemen en hij verwenschte alle vrouwen daar hij door cen vrouw in zulk een positie gebracht was. HOOFDSTUK XIV. Florimond's brief. In <te groote zaal of hall van Condillac, waar de markiezin met haar zoon en freule de la Vauvrage hadden gedineerd, had de komst van den koerier een groote opschud ding te weeg gebracht zoodra hij bekend ge- maakt had brieven mee te brengen van Flori. mond, markies de Condillac. Madame was haastig opgestaan, vrees en uitdaging waren op haar gezicht te lezen en zij had dadelijk bevel gegeven dat mademoi selle de kamer zou uitgaan. Valerie was nieuwsgierig of er geen brieven of ten minste een boodschap van haar verloofde bij zou zijn. Maar zij was te trotsch om de vraag die op haar lippen brand de, uit te spreken. Zij had ook gaarne bij den koerier geinformeerd naar Florimond's gezondheid; zij had hem graag gevraagd hoe de markies er uit zag en waar hij hem voor't laafst ge zien had. Maar dat alles dat zij zoo ver- langde te weten had zij voor zich gehouden, omdat zij niet kon besluiten het te vragen in tegenwoordigheid van de markiezin. Stilrwijgend stond zij op toen zij de dou- airiere Fortunio hoorde gelasten Baftista te roepen om mademoiselle naar haar kaniers te brengen en zij liep reeds een paar schreden naar de deur, in haar fiere onderworpenheid gereed om te vertrekken. Toch kon zij haar oogen niet afhouden van den koerier die met sfof was bedekt; hij had zijn hoed en rijzweep m een hoek geworpen en deed nu zijn zak open terwijl de markiezin voor hem stond om cte bnevep in ogtyangst te nemen. "hs .Wordt vgn'olfd De eerste xwalaw, die geziex wordt, Is nog geen bewijt dat de zomer er al Is. Wel echter te ket een aanduldlng dat er eer- andering ten goede in de natnnr Zoo Is het ook met adverteeren: uici auvcriccrcn. JT Daarom moet ook ten stelllgste de meening weerlegd worden, die men too rele malen hoorti „Ik heb al een* een advertentie geplaatst, het geett toch nieta, JV heb nooit succes gehad of vooruitgang bemerkt." -- Keen, natunrlijk niet, door 6ta advertentie maakt gij aw zaak niet bekend, gij moet regcl- matig adverteeren, wij geven a de verzekering, dat gij besliat en efdoead succes rait hebben. ii'iiiii k* O -»'■ SV grntui opiC"

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5