L. Frankenberg, Alkmaar. Buitenlandsch gemengd nisuws. Bioscopen Rechtszaken uefl fie ffilWHieM rrecprf Art rarer CrSTR, wopm CVSf VePBtSHSf gtOtW. Nederlandsche bestuur heeft ongetwijfeld de le f 2 b oete of 2 dagen hechtenis, de 2e veel gedaan om de volkswelvaart te bevorde- ren. Maar u bent dus voldaan over hetgeen u gezien hebt op Java? Meer dan voldaan. ROOMSCH-KATHOLIEKE JOUR N ALISTE NVE REE N1G INC t>e herdenking van het 25-jarige bestaan van de Roomsch-Katholieke Journahsten- vereeniging is Zaterdag te Utrecht besloten met een feestmaaltijd in het hotel Kasteel van Antwerpen. Aan dezen disch hebben het woord gevoerd de burgemeester van Utrecht, dr. Fockema Andreae; minister Lambooy, oud-minister Ruys de Beerenbrouck, 't Tweede Kamerlid mgr. Nolens, de heeren Kersters, voorzitter van de feestvierende vereeniging; Hans, voor zitter van den Nederlandschen Journalisten- kring; Vieroeg, voorzitter van de Vereeniging van dagbladdirecteurenTeulings, voorzitter van de vereeniging van directeuren der R.-K. dagbladen en Wierdels, directeur van De Tijd. Aan dezen maaltijd, waaraan een 90 per- sonen deelnamen, zaten ook aan oud-minister Aalberse en de heer Van Bolhuis, voorzitter van de Haagsche Journalisten-vereeniging. Wij leveren alle LEDERWAREN met voile garantie. VERDRONKEN. Te Zaandam is Maandagmorgen uit de vaart achter het Veutje het lijk opgehaald van een man, naar schatting ongeveer 45 jaar oud, en vermoedelijk uit Amsterdam afkom- 6tig. Hij is Zondag gezien in gezelschap van een ouden man met een zijden pet op, waar- schijnlijk iemand uit een Oude-mannenhuis, met wien hij op stap is geweest. Men ver- inoedt, dat hij bij het zoeken van den weg naar het spoorwegstation te water is geloo- oen. i DE PAEDAGOG1SCHE TENTOON- J STELLING. De organisator vhn de Vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Ne- derland deelt ons het volgende mede. Veel is er veranderd sinds wij 3 September 1925 onze bijeenkomst in Hcorn hadden, waar het leermateriaal, bestaande uit school- platen, boekjes en films ter bezichtiging werd gesteld. In de jaren, die sindsdien zijn voorbijge- gaan is er voortdurend gearbeid om het leer materiaal te verbeteren en het zijn vooral de films, die, met medewerking van een speciaal in het leven geroepen filmcommissie (waann o.a. ook de schcolbioscoopleider in den Haag, de heer van Staveren zitting had) een groote verbetering hebben cndergaan. Het opwekken en transformeeren van de electriciteit is door teekenfilms verduidelijkt, waardoor het voor de kinderen mogelijk is, den stroomloop van de electriciteit te volgen. En wat ons tentoonstellingsmateriaal be- treft, voor hen, die het bcekje van den heer van Balen kennen (en dat zijn dus bij voor- keur dames en heeren onderwijzers(essen), die in de klassen het onderwijs hebben gege- ven is het mogelijk, al de behandelde leerstof op de tentoonstelling in modellen te zien Het werkprogramma omvat nu het volgen de: .'s Morgens bezoeken van de leerlipgen aan de bioscoopzaal, waar de films „Van kolen tot electriciteit" en „De voortgeleiding van de electriciteit" worden vertoond en toege- licht. Daarna worden de kinderen in groepen van pirn. 60 onder leiding van hun onoer- wijzer(es) in de tenioonstellingsruimte toe- gelaten, waar door heeren, welwillend door de directie van het Provinciaal bedrijf aange- steld, de noodige voorlichting wordt gegeven. Het eerste deel omvat: Van kolen tot stoom, Het tweede deel omvat: Van stoom tot electriciteit, Het derde deel omvat: De voortgeleiding van de electriciteit, Het vierde deel omvat: De toepassing van de electriciteit. Daarnaast zal door het Provinciaal- en Gemeentelijk Bedrijf zooveel mogelijk de toe- passing van de electriciteit verzorgd worden. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat des morgens, tijdens het schoolbezoek, de pae- dagogische tentoonstelling voor het publiek gesloten is. WERKLOOZENZORG EN WERK- VERRUIMING. Het bestuur van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen heeft besloten Dinsdag 1 Nov. a.s. te Amsterdam een bui- tengewoon congres te houden ter bespreking van de volgende -vraagstukken 1. De werkloozenzorg en de wettelijke re- geling der werkioosheidsverzekering. 2. De werkven-uiming als middel tot be- strijding der werkloosheid. Als inleiders zullen optreden de heeren E Kupers en F. van de Walle. Tct dit congres zullen naast de hoofdbe- sturen der bij het N. V. V. aangesloten orga- uisaties een aantal bestuurdersbonden wor den uitgenoodigd. KORTE BER'ICHTEN. Alte ins»tanties hebtben besJist over het Jot van de openbare school te Noord'wijiker- bout. En het e:nde is gekomen. En ,,meester Endema", die bijna 30 jaren zijn krachten gaf aan het openbaar onderwijs, gaat met wachtgeld. f 3 boete of 3 dagen hechtenis L. D. v. d. E. te IJmuiden, overtreding Leerplichtwet, 2 X 3 boete of 2X3 dagen hechtenis. P. B., S. K, J. V„ J. B., C. K., N. B., A. G., P. M., A. W., J. K., J. B. te Heer-Hugowaard, overtreding Bouwverordening, ieder 2 boete of 1 dag hedhtenis. W. S. te Bergen aan Zee, W. S. te Huizen, J. M., H. R. te Alkmaar, S. J. de V. te De Rijp, overtredimg Arbeidswet, de le 12 X 2.50 boete of 12X2 dagen hechtenis, de 2e 6 X f 6 boete of 6X6 dagen hechtenis, de 3e 39 X f 1 boete of 39X1 dag hechtenis, de 4e 31 X 1 boete of 31X1 dag hechte nis, de 5e 16 X 2 boete of 16X2 dagen hechtenis. L. B. te Egmond aan Zee, S. R. te Limrnen, A. H. A. R., J. A. te Haarlem, A. P. V„ C. B. te Heiloo, G. Z., j. Z. te I itgeest, J. W. K.. W. T. K.,.C. S. te Castricum, J. B. te Zuid- en Noord-Schermer, S. de W. te Alkmaar, J. H C. R. te Rotterdam, A. S. te Fielder, B. B. te Akersloot, H. rt., G. K., J. A., C. J. P. te Amsterdam, D. C. B. te Callantsoog, F. S te Zaandam, D. H. te Koog aan de Zaan, overtreding Politieverondenmg, de le, 2e, 5e, 6e, Te, 8e, 9e, lOe, lie, 16e en 23e ieder 1 boete of 1 dag hechtenis, de 3e, 4e, 14e, 15e, 17e, 18e, 19e, 20e, 22e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 12e f 6 boete of 6 dagen hechtenis, de 13e en 21 e ieder 1.50 boete of 1 dag hechtenis. W. Z. te Schoorl, J. V. te Egmond aan den Hoef, D. D., J. S. te Bergen, C. M. te Uit- geest, C. H. v. K. te Sassenheim, A. N. te Santpoort, H. J. Th. de W., C. J. de G. te Wijk aan Zee en Duin, H. de G. te Bloemen- daal, G. V., H. j. S. te Beverwijk, J. P., N. S., J. C. M., J. F. S, H H„ P. K. R. te Alkmaar, P. B. te Oudorp, H. M. v. H. te Wormer- veer. J. S. te Assendelft, A. S. v. d. L. te Am sterdam, K. K. te Anna Paulowna, A. S. te Schermerhorn, J. W. te Zijpe, overtreding Motor- en Rijwielv/et, de le, 2e, 3e, 13e, 17e, 25c ieder f 2 boete of 2 dager. hechtenis, de 4e 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 5e, 8e 14e, 19e, 20e, 21e, 24e ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. de 6e, 7e, Qe ieder f 10 boete of 5 dagen hechtenis, de lOe, 12e, 23e ieder 8 boete of 4 dagen hechtenis, de lie f 20 boete of 10 dagen hechtenis. de 15e, 16e ieder 2.50 boete of 3 dagen hechtenis, de 18c vriispraak, de 22e f 6 boete of 3 dagen hechtenis. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. MondeHnge uitspraak 23 September 1927. J. H. v. S. te Heer-Hugowaard, over treding wet Haindelsregister, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. L. te Schoorl, overtrediing broodbesluit j 10 boe4e of 5 dagen hechtenis. G. K., F. K. te Heer-Hugowaard, over treding Jacht- en Vissdmrijwet, de le 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2e f 4 boete of 4 dagen hechtenis. R. H. G. te Alkmaar, dronkenschap, 6 boete of 3 dagen hechtenis. tJ. H. H. C. te Egmond aan den Hoef, J. H. HONGARIJE. 17 MEISJES SPOORLOOS VERDWENEN. Meisjeshandelaars aan het werk? Te Boedapest kwamen in den laatsten tijd steeds meer gevallen voor, waarin jonge meis- jes spoorloos verdwenen. Op het oogenblik worden er in de Hongaarsche hoofdstad in totaal 17 jonge meisjes vermist. Men vreest, dat meisjeshandelaars hier misschien de hand in het spel hebben. ZWITSERLAND. DE OVERSTROOM1NGEN. Enorme schadie aangericht. 8 dooden ondereen inge st o r t h u i s. Over de overstroomingen in Zwitserland wordt nog gemeld: De Rijnbrug bij Halberstein is ernstig be- schadigd. Van een andere brug is de middel- ste pijler weggeslagen. Ook het gebied van Bellinzona en- C'hur is door de overstroomingen getroffen. Bij Ca- saccia is de Wildbach buiten de oevers ge- treden, zoodat het plaatsje overstroomd werd. De bewoners konden zich slechts met moeile in veiligheid1 brengen. Te Tavanasa is een groot huis ingestort, waarbij acht personen om het leven kwamen. De verbindigen met het Engadin zijn op verschillende plaatsen onderbroken. Op den Rati-apoorweg zijn de rails op enkele plaat sen weggeslagen, zoodat het verkeer moest worden gestaakt. Ook op enkele andere spoorliinen moest het verkeer worden stop fezet. Het telefonische en telegrafische ver- eer is mede zeer gestoord. De waterstand in de Bodensee is tenge- volge van den grooten watertoevoer buiten- gewoon hoog. Echter zijn de oeverterreinen nog niet overstroomd. Het plaatsje Rinken- berg heeft hevig geleden. Flier is o.a. de kerk verwoest. Bij Riiti wees de peilschaal een stand van 9 M. aan, terwijl de normale stand 5 a 6 M. is. In den afgeloopen nacht is de waterstand echter gedaald. In Tirol 'hebben vooral het Zillerdal en het Wippdal onder de overstroomingen te lijden gehad. Telefoon- en telegraaflijnen zijn vernield en het sipoorwegverkeer moest worden stop gezet. Het plaatsje Zell in het Zillerdal staat gebeel onder water. Bij Inns bruck is de Sill, een zijrivier van de Inn, buiten haar oevers getreden, waardbor twee stadsgedeelten onder water zijn gezet. Twee bruggen zijn weggeslagen. De electriciteits- fabriek, welke aan Innsbruck stroom levert, wordt bedreigd. Het electrische tramverkeer stond gedurende geruimen tijd stil. KORTE BER1CHTEN. De bladen melden, dat tengevolge van een typhoon, gepaard met vloedgolf, te Yoeng- kong, 150 mijlen ten Zuid-Westen van Hong kong, 5.000 personen zijn omgekomen. Twintigduizend huizen en honderden vaar- tuigen zijn vernield. De Praagsche politic heeft bij een huis- zoeking in het bureau der fascisten gevonden materiaal aan den krijgsraad overhandigd De auditeur-militair heeft daarna onmiddel- lij'k een instructie geopend tegen Gajda en een aantal hooge officieren van het Praagsche garnizoen. In de buurt van Gogelsberg in Neder- Oostenrijik is een met 37 personen bezette vrachtauto omgeslagen. De chauffeur, diens vrouw en een passagier werden gedooa, ter wijl 3 passagiers ernstig en de overigen licht gewond werden. In Straatburg zijn bekende autonomis- ten bijeengekomen om een officieele onafhan- celijkheidspartij op te richten tegen de aan- staande verkiezingen. Blij'kens een met vertraging overgeko- men bericht uit Marathan 'Mexico), zijn in den' aaWan^ der vbtTgb ^eek 30 robvters gb- dood, toen een bende van c.a. 100 man een aanval deed op een trein van de Southern Pacific. Het was een trein met een militair geleide. Van de soldaten zijn er tien gekwetst. De aanval geschiedde tusschen Barrancas en Laquemada. Bij een vliegdemonstratie te Paderborn is gisteren de bekende parachutist Kleynen- berg uit Bielefeld van een hoogte van 700 M ait een vliegtuig gesprongen. De parachute ging niet open, zoodat Kleynenberg ter aarde stortte en onmiddellijk dood was. De echtge- noote van den ongelukkige, die in het vlieg tuig zaf, viel in on-macht toen zij zag wat er gebeurde. Een bankwerker te Blanmesnil heeft zijn huwelijiks-ongeluk gewroken door een der minnaars van zijn vrouw te dooden en een anderen en haarzelf levensgevaarlijk te ver- wonden. Een poging zelfmoord te plegen mis- lukte. Al eerder had een 19-jarige jongeman zich terwille van de vrouw het leven benomen. HET MAKTELAARSCHAP DER VRIJGEZELLEN In den provincieraad van Brabant was onlangs een voorstel ingediend tot het invoe- ren van een provinciate belasting op alle vrijgezellen van 25 tot 60 jaar oud, alsoo-k op de gehuwden en weduwnaars zonder kinderen. Dit voorstel werd echter naar uit Brussel gemeld wordt, door de met het on- derzoek a'aarvau belaste afdeeling verwor- pen en wel om de volgende eenigszins onver- wachte redenen, opgesomd in Het Laatste Nieuws: „De man en de vrouw aldus de motivee ring van het verwerpende votum die, el- kander tot steun dienend, door het leven gaan, zijn sterker; zij zijn vereenigd en ver- oonden in tegenspoed, zooals in welvaart, terwiji de ongehuwdc geen andere toevlucht heeft (ian zicti zelf ot eenige buren of vrien- den, wier opbeurende raadgevingen niet al- tijd vrij van belangsteTling, doch gesteund zijn op die wederzijdschc gezonde en oprech- te toegenegenheid welke men in die verheven instel-ling, het huwelijk, ontmoet. Laat ons die beklagen die den ongehuw- den staat verkiezen, want dikwijls is de oor- zaak van de beslissing van den ongehuwde to vinden in een innerlijk verdriet. Laat ons ook den weduwnaar beklagen die geen kind heeft om aan zijn vroegere levens- gezelBin te herinneren. Laait ons hun geval niet verergeren, met hun door een jaarlijkse belasting te herinne ren aan gedachtenissen die in den vergeet- hoek moeten blijven. De voorgestele belasting schijnt dus zede- loos, onbillijk en wederrechtelijk, en dat is de reaen, waarom al de leden der le sectie ze verworpen hebben." HET EEUWFEEST VAN DEN R OMNIBUS. In de Engelsche pers is de vraag aan de orde, wanneer de eerste omnibus eigenlijk in de straten van Londen verschenen zou zijn. Men wist alleen dat het eeuwfeest niet ver mesr kon zijn. Nu deelt een inzender in de „Times" mede, dat hij vele jaren geleden den oudsten omnibuskoetsier te Louden tegen het lijf Hep en een lang gesprek met hem had. Hij had zesfig jaar lang in de straten van Londen gereden, eerst met een „ooach" en daarna met een omnibus. Hij decide mede, dat de eerste omnibus in 1829 verschenen was op den dag van de Derby-wedrennen. Hij was met vier paarden bespannen en liep van Haymarket (Londen) naar Epsom. Daar na kwam hij te Londen zelf in gebruik en liep van de City naar Paddington. De vracht was 1 sh. en behalve passagiers nam hij ook pakjes me?. In al die 60 jaar was de man nooit ten Zuiden van de Theems geweest en had hij maar eens een week vacantie gehad. Hij zodit famile buiten op, maar na drie dagen kon hij het daar al met uithouden en keerde hij naar zijn geliefde Londensche straten te- rug. Een andere inzender had Zaterdag ge meld, dat hij een plaat in zijn bezit heeft van 1 Januari 1819 met het opschrift „Op weg naar de Derby" en waarop verscheidene om- nibussen staan afgebceld. Die van 1829 zal dus wel niet de eerste zijn geweest, al was het misschien de eerste, die een geregelden dienst in Londten zelf onderhield. GETROUWDE VROUWEN LEVEN HET LANGST. Het is wel spijtig voor de dames die zich heilig voorgenomen hebben, nooit te trouwen (als zulke dames ten minste bestaan). Maar het is voor vrouwen heusch veel beter om wel te trouwen en te zorgen, dat zij getrouwd blij ven. Want een Biitsdh regeeringsrapport heeft het onbetwistbaar bewezen: het sterfte- cijfer onder getrouwde vTouwen is kleiner dan dat van ongetrouw-de, en onder de weduwen is de sterfte het grootst. Sir Alfred Watson, de man die het rapport heeft opgesteld, heeft een aantal statistieken opgesteld aangaande de sterfte in Engeland. Hif gaat uit van het resultaat van de volks- telling van 1921 en het gemiddelde sterftecij- fer der jaren 1920—'22. Voor de alterjong- ste leeftijden, waarbij vergelijking mogelijk was, constateerde hij' het laagste sterftecijfer voor ongehuwde vrouwen. Maar daarna kwa men de getrouwde vrouwen in een veel gun- stiger positie te staan. Bovendien constateert de rapporteur, dat de sterfte voor ongehuwde vrouwen tusschen 18 en 27 toenemende is. Zoo staat dus vast: gehuwde vrouwen leven het langst. De oorzaak? Dr. Ethel Browning zeid? dienaangaande: Waarschijnlij-k is de grootere sterfte onder jonge ongetrouwde vrouwen te wijten aan het feit, dat zoovelen van haar hard moeten werken en vaak in kantoren op- gesloten zitten. En bovendien besteden zij dan s avonds haar vrijen tijd aan bioscopen en dans in plaats van hun gezondheid te verzor- gen. In het algemeen zijn volgens den rappor teur de levenskansen vergroot. Een jongen kan nu rekenen 55.62 jaar te leven, een meis- je 59.58 jaar, vergeleken met resp. 48.53 en 52.38 in 1906 en 51.50 en 55.35 in 1911. Tusschen de leeftijden van 30 tot 60 is de vitaliteit van beide seksen aanzienlijk verbe- terd. maar, zooals reeds gezegd, achteruit- 5s slechls te consfafeeren voor meisjes van 18 tot 27. Getrouwde vrouwen van dien leeftijd zijn gezonder dan ooit. DE VERSTOORDE BRUILOFT. Terwijl de bruid, de bruiloftsgasten en de E-dikant te Glasgow verleden week op den ruigom waohtten, deed zich het tragische ge val voor dat de bruigom plotseling dood bleef Buchanan, een meester loodgieter, was op den dag van zijn huwelijk nog even een bezoek gaan brengen aan de nieuwe woning, die hij na de plechtigheid met zijn jonge vrouw dacht te betrekken. Toen hij wegbleef, ging men hem zoeken en vond hem daar dood in een stoel liggen, bezweken ten gevolge van hartver lamming. EEN MEISJE OFFERT HAAR VERLCOFDE OP OM ZICH TE REDDEN. Het gerecht verklaart haar niet strafbaar. Een jonge B-erlijinsche, gymnastiekleerares van beroep, was met haar verloofd-e op een meer in Meckteniburg gaan roeien, toen een hevig onweer hen ve-rraste. E>e beschadigde boot Meek op een gegeven oogenblik het ge- wicht van twee personen niet meer te kumnen dragen. Dies achtte de Berlijnsche jonge- dame het't beste, haar toekomstigen echt- vriend met een fikschen ribbenistoot in 't water te werpen, waarin hij weldra wegzonk. De koelberekenende Germaansche schoo- nen had zich deswege voor den strafrechter te verantwoordien wegens doodslag. Doch 'n bepaling van het Duitsche strafwetboek, be- treffende ..Notstand1" behoedde haar voor ge- vangenisstraf. Op grond van deze bepaling namelijk, die zegt, dat ieder, die, in doodsgevaar verkee- ren-d, een ander leven vernietigt om zijn eigen leven te redden, niet strafbaar is, sprak de rechtbank de beklaagde vrij. EEN WIJSGEERIG WONDERKIND. Gedachten over het heelal. Gustaaf Manoble oud 14 jaar. In het „Zfr. f. angew. Psychologie" ver- taalt prof. Willian Stern een artikel over Gus taaf Manobla, een 14-jarig wijsgeerig won- derkind,dat geschreven was door Henri Serouya te Parijs. De 14-jarige jongen is geboren in Jeruza- lem en woont daar thans nog. Levy-Bruhl, de bekende filosofie-historieus van de Sorbonne zei, nadat hij de eerste stukken van de wijsbe geerte van den jongen gelezen had, dat hem geen tweede voorbeeld bekend was van wijs geerig denken op zoo jeugdigen leeftijd. De jeugdige wijsgeer bezat op zijn tiende jaar twee boeken van den Talmoed. Zijn va- der, tijdens den oorlog gestorven, was een vrij ontwikkelde man. De moeder, die in behoefti- ge omstandigheden achterbleef, stuurde het kind naar een volksschool, waar't in wiskunde uitblonk. Op zijn 13e jaar verliet Gustaaf de school, waarop een ingenieur hem dadelijk op zijn bureau nam. In he t jaar 1921 stuurde Gustaaf Manoble, die toen precies 14,3 jaar oud was, zijn eerste stuk aan Serouya, waar- van hier een proeve volgt: „God bestaat, daar alles bestaat. Het be staan van alles is God. Als er geen „bestaan" zou zijn, dan is de gedachte er ook niet. God zou heelemaal niet bestaan hebben, want wij vormen God met onze gedachte en de gedach te bestaat, daar ons bestaan er is. Wij laten God bestaan, daar hij ons heeft doen bestaan en indien wij niet bestaan, dan is dat, wijl Hij niet bestaat. Door het bestaan van het Heeal kent men God, enz." (De subtiele bewijsvoe- rfng is weggelaten. Ze voert tot het zuivere idealisme): „Er bestaat een enkele kracht, dat is het Universum (die Existenz), daar alles wat niet voor zichzelve bestaat, niet bestaat en al deze lichamen voor deze kracht bestaan. Dit bewijst hun bestaan." „Ik twijfel aan alles, ook aan datgene, wat ik zeg Dadelijk na de ontvangst van dit stuk wijs- begeerte, wonderbaarlijk, daar een 14-jarige zich verheffen kan tot die hoogte, dat hij over den bouw van het Heelal nadenken kan, schreef Serouya naar Palestina om nadere ge- fevens betreffende het tot stand komen van it geschrift. Manobla zond hierop een ontwerp (een gf- krabbel van cijfers en aanteekeningen in Kebreeuwsch en Fransch) en schreef dat de ideen God en het Heelal hem sinds bij de school verlaten had, niet meer losgelaten had den en dat hij aan heftige hoofdpijn had ge leden door het nadenken over de kwellende vraag: „Wat is het Heeal?" Eenige maanden daarna zond hij Serouya andere „gedachten over Schepping, geest en tijd": „De 3cheppTng Ts geten'vraagsfuk rrT.Ds lichamen, die wij zien ontstaan, bestonden altijd, maar onder anderen vorm. Derhalvc zijn het de vormen die beginnen te ontstaan en niet de stof, waaruit de vorm samengesteld is. Daaruit blijkt dus, dat de deelen van het Heeal nooit hebben kunnen beginnen te ont staan. „Nu moet nog bewezen worden, dat het Heelal zelve nooit kon beginnen met te be staan. Maar dan dringt zich daartusschen een vraag van den geest. „Kan ik mij wel voorstellen het „niet-be- bestaan", dat niets dan tijd en ruimte zou zijn (daar de stof buiten tijd en ruimte niets is)? Ik zou kunnen zeggen, dat deze stoffelijke wereld in een geheel anderen vorm had kun nen bestaan, maar dan toch altijd in ruimte en tijd. dat wil dus zeggen, dat ze eeuwig be staat. En daar het Heelal niet kan beginnea te bestaan, heeft het nooit een schepper no> dig. Derhalve dus, als de wereld nooit begin* nen kan te zijn, is er ook geen schepper meer. Er is een begin en een einde voor de vormen van het Heelal of zijn deelen, maar nooit voor het Heelal „Door welk middel kunnen wij kennis krij- gen van den geest? Door onzen geest alleen immers. Onze zinnen, zonder iets, dat ik geest noem, zouden niet weten, dat ik iets waar- neem." Hoe moet men dit wonder lijk verschijnsel van wijsgeerige vroegwijsheid verklaren, vraagt Serouya. Hij gelooft niet, dat herinne- ringen aan Talmoed-lectuur in staat kunner zijn, het te verklaren, omdat de Talmoed ter. slotte niet in strengen zin de zuivere metaphy* siea behandelt. En zelfs als men aanneemt, dat hij Spinoza's „Ethik" en Kant's „Kritik der reinen Vernunft" gelezen en begrepen zou hebben, dan zou dat niet minder verbazing- wekkend zijn. Voor Serouya is de eenige aannemelijke verklaring, dat we hier te doen hebben met een erfelijkheidsverschijnsel, indirecte erfenis van zijn volk en zijn ras, directe van zijt ouders. Zijn grootvader van moederszijdf was wijsgeer en dichter. Het milieu schijm geen actieve rol te hebben gespeeld. Voorts wijst Serouya erop, dat in den godsdienst van Israel alles wat op God betrekking heeft, op zuivere geestelijke ea metaphysische beschou- wing berust. Voorts deelt de schrijver nog mede, dat Man bla behalve wiisgeer ook dichter en kunstschilder is. en dat zijn gemoedsleven sterk ontwikkeld is, hetgeen vooral in zijn schilderwerk en in zijn gedichten uitkomt. Aan de heriditeit is, naar ook wij aan- nemen, in dit geval groote beteekenis toe te schrijven. Samuel Reschewski, het schaakwon- derkind, waarover we een aantal jaren ge leden een en ander gaven hij was acht jaar toen hij van 20 partijen simultaan ook blindspel er 17 of 18 won was ook uit Joodsche ouders geboren, evenals verschillen de muzikale wonderkinderen, zooals b.v Stephan Partos en Erna Rubinstein, om maai enkele te noemen. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De Hetnel op aarde. Het A. B. T. brengt deze week als tweede programma een werk van de Ufa., een klucbt mel Rei-nhold Schiinzel in de hoofdroi. Erg gemakkelijk is de positie niet, waarin deze hoofdpersoon geraakt. Op den dag n.L, dat hij trouwt en als ka merlid zijn eerste speech hondt tegen alles, wat maar iets uit te staan heeft met alcohol, nacht-cabarets, dansgekgenheden enz. krijgt hij van den notaris bericht, dat hij erfge- naam is geworden van een half millioen, be- nevens van een der meest bekende cabarets: De hemel op aarde. Wil hij deze erfenis niet verliezen, dan moet hij elke nacht van tien tot drie uur in het etablisse.nent aanwezig zijn. Tot welke dolkomische verwikk-elingen dit alles aanleiding geeft, is niet te vertelien. De avonturen in het danspaleis. waar de Jasz en de Charleston hoogtij vieren, zijn «emg. Maar ook door optreden van het jonge vrouwtje van de kamenier, van de schoonouders enz. wordt menig komisch tafreel de toeschouwers geboden. Er is har- telijk gelachen. De dans viert in deze fifm triomfen en het spel der hoofdpersonen is uitnemend geschikt om een klucht als deze zoo goed mofwlijk te doen slagen. Reimhold Schiinzel is in dergelijke komische roll en uit- stekend op zijn plaats. Charlotte Auder is een heel lief vrouwtje en ook andere mede- spelenden o.a. de male knecht van Karstea typeeren zeer goed. Jounnaal en teekqafilm van Felix gaan vooraf. Thuis van de reif De vrouw: Jan, er is ingebroken, de voordeur staat open. De optimist: Een bof zeg! Ik bedenk me juiat, dat ik d« huissleutei vergeten heb.jPimdtjj R 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7