Binnenfland DE INDISCTTE STUDENTEN. Naar „Het Voile" verneemt, heeft de justi- tie nog twee bevelen tot gevangenneming van twee Indische studenten uitgevaardigd en wel van de heeren Monoetoe Wilson en Achmed Soebardja. Eerstgenoemde bevindt zich evenwel te Berlijn en de laatstgenoemde op de boot op weg naar Indie. PROCES TUSSCHEN EEN GEMEENTC EN HET RIJK. De burgemeester van Wehl had den Staat aangesproken in zake verrekeningen van in- kwartieringsgelden gednrende den mobilisa- tietijd. In reconventie had de Staat een te- genvordering ingesteld wegens in den dis- tributietijd gedane graanleveranties. De derde Kamer der Haagsche rechtbank veroordeelde in conventie den Staat tot be- taling van f 12.000, terwijl in reconventie over de graanleveranties getuigenbewijs werd opgelegd. HET NIEUWE SPOORBOEKJE. De treinenloop tusschen 22 April en 15 Mei. Naar wordt medegedeeld1. zal in den dar zer dagen verschijnenden Reisgids der Ner derlandsche Spoorwegen voor de dienstrega ling van 2 October a.s. een nieuwighei# worden ingevoerd. Zooals bekend, wordt in Belgie, Frankrijl en Engeland de zomertijd reeds tegen het einde van April, in Nederland daarentegen gelijk met de nieuwe dienstregeling op 15 Mei ingevoerd. De wijzigingen, die hiervoor van benoelden datum in April tot 15 Mei in de het verkeer met bovengenoemde landen bedienende internationale treinen en enkele locale treinen noodig zijn, werden tot nu toe door strooi- en aanplakbiljetten ter kennis van hot publiek gebracht. Deze wijzigingen zullen nu in den Reis gids van 2 October 1927 worden opgenomet en eveneens op het groote dienstregelings- biljet. Hierbij zij vermeld. dat de Zomertijd In Belgie, Frankrijk en Engelang wordt inge- DE ELECTRICIFICATIE VAN DE LIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. Op de vragen van den heer van Braam- beek, lid van de Tweede Kamer, heeft de mini ster van waterstaat geantwoord: De kosten van de clectrificatie der lijnen AmsterdamRotterdam, HaarlemIJmui- den, alsmede van het gedeelte Rotterdam D.P. Schiebroek van de verbindingsbaan om Rotterdam, welke voor ieder dier lijnen, zon- der in willekeurige schattingen te komen, niet afzonderlijk kunnen worden opgegeven, heb- ben na voltooii'ng voor den op 2 October a.s. in werking tredenden dienst bedragen pi m. 19,425,000, het inbegrip van het voor den dienst op die lijnen benoodigde materieel Door den electrischen dienst met motorrij- tuigen wordt het vervoervermogen van den spoorweg belangrijk verhoogd, zoowel in de stations door vermindering van de rangeer- bewegingen,als op de baan door de grootere aanzetsnelheid, die het rijden van treinen met onderling korter tusschenpoozen mogelijk maakt. De vergroote talrijkheid van treinen en de aantrekkelijkheid bevorderen in hooge mate de ontwikkeling van het verkeer, zooals in't bijzonder reeds op de lijn Haarlem—IJmui- den gebleken is. De geldelijke voordeelen kunnen bezwaar- lijk nauwkeurig worden geschat en zullen eerst na verloop van tijd kunnen blijken. DE SPOORLIJN MEDEMBLIK— j HOORN. Op 1 Nov. a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de locaalspoorlijn Medemblik Hoorn werd geopend. Er is te Medemblik een voorloopig comite gevormd om aldaar dit feit feestelijk te herdenken. DE CENTRALE BEZUINIGING- OOMMISSIE. Als voorzitter van de Centrale Commissi voor Bezuiniging vanwege de Ned. Maat- schappij voor Nijverheid en Handel in de vacature van mr. C. H. Guepin, die wegens aanvaarding van het praesidium der Maat- schappij zelf uit de Commissie trad is op- getreden de heer A. Spanjaard te 's-Graven- hage, oud-lid van het Hoofdbestuur der Maatschapij. UITVOERVERBOD VAN BEENDEREN. De finna J. G. Veerman Zonen te Am sterdam, en 21 anderen, alien handelaren in beenderen in Nederland, hebben zich tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gewend met de mededeeling, dat zij groote bezwaren hebben tegen een eventueel uitvoer- verbod van beenderen en gaame hierover door den minister gehoord willen worden. HET HEMBURGPONTVEER. De minister van Waterstaat H. van del Vegte. heeft Maandag op zijn departement ontvangen den wethouder van Publieke Wer- ken van Amsterdam, den heer E. J. Abra hams, den administratieven diredeur van P.W. tevens gemeente-secretaris, den heer J. J. Roovers; den burgemeester van Zaan- dam, den heer K. ter Laan en mr. H. G. Scholten, secretaris dier gemeente. Deze conference werd gehouden op verzoek van de besturen der beide gemeenten. Ze gold spedaal de zeer gebrekkige verbinding die het bestaande pontveer bij de Hembrug, met het zuidelijk gedeelte van Noord-Hol- land benoorden het IJ, sedert jaren tot stand brengt. Vroeger was deze kleine, langzaam over- zettende pont voldoende voor het toen nog niet drukke verkeer, de laatste jaren bleek deze eenige verbindingsgelegenheid met Zaandam en verder de provincie geheel on- voldoende. Namens de gemeentebesiuren van Amskr- dam en Zaandam is er den minister op ge- wezen, dat nu reeds die overzetgelegenheid geheel onvoldoende is, alsook, dat na de ver- verbreeding van het Noordzeekanaal, de klei ne ponten het onmogelijk op het verbreede water zullen kunnen houden. De minister zegde toe dat bedoelde pont zal worden vervangen door groote, electrisch gedreven veerbooten. Namens de beide ge meentcbesturen werd op snelle uitvoering van dit plan aangedrongen, alsook van dat, het- welk de verbreeding van den grooten ver- keersweg die naar de pontverbinding leidt beoogt. Minisiter Van der Vegte deed ook in dit op- zicht toezegging. tegen haar nieuwe positie en de toenmalige1 prins van Wales, later George IV, merkte eens tegenover Coutts afgunstig op, dat hij blij zou zijn, als zijn aanstaande vrouw maar half zoo voornaam en betooverend was als de vroegere keukenmeid. De drie dochters van de mooie Betty trouwden alien met ledtn van den hoogen Engelschen adel. Ook een historische persoonlijkheid met een onsterfelijken roem behoort tot degenen, die hun vrouw uit de dienstbodenkamer heb ben gehaald: „George Stephenson, de vader van den spoorweg", heeft een dienstmeisje tot vrouw genomen. Wereldberoemd is een andere dienstbode geworden, die als keukenmeid was begon- nen. Daarna werd zij gewoon dienstmeisje bij een groentenhandelaar. Daar viel haar buitengewone schoonheid een voorname dame op, die in den winkel kwam. Zij nam het mooie meisje als gezelschapsjuffrouw in haar dienst en bracht haar in de groote we- reld. De verdere avonturen van de menig- maal beminde, haar huwelijk met lord Ha milton, den Engelschen gezant te Napels, haar vrijage met lord Nelson den zeeheld haar levenseinde in armoede en eenzaamheid, is bekend uit romans en films. DRANKBESTRIJD1NG. Geen wijn maar bleed. Sinds in de Ver. Staten het drankverbod be- staat is de toepassing daarvan herhaaldelijk bemoeilijkt door ontduikers en drankhande- laars. Bij de actie der autoriteiten om trots alles de wet toe te passen heeft bij herhaling bloed gevloeid. Statistici hebben uitgemaakt dat er in dezen strijd van de overheid tegen de drankgebruikers en verkoopers reeds 200 menschen zijn gedood. En ofschoon voor deze gevalkn van doodslag in het geheel zestig menschen voor den rechter zijn geweest, wer den tot nu toe slechts drie leden licht gestraft. Thans komt een geval voor den rechter dat veel belangstelling wekt. Een boer in Maryland, 77 jaar oud, had een agent-provocateur van de drankbestrij- dingspolitie onlangs in zijn woning ontvan gen en hem een glas zelf-gebrouwen bier ge- sc'honken. Bij wijze van dank hem deze ongenoode gast met drie kornuiten, zonder een beve'i- schrift van den bevoegden magistraat, een in- val doen in den woning van den ouden man. Deze wilde dit iet toelaten en schoot op de drakpolitie en wondde een der vier in de knie. De agentcn drongen nu, hun revolvers ge- bruikende, naar binnen en verwondden den man. Toen deze weerloos op den grond lag traden zij op hem toe en schoten hem dood. De zaak dient te Washington. Er is overai in den lande reusachtige belangstelling voor het geval. voerd op Zondag 22 April 1928. De Reisgids zal voor de daarvoor In aan- merking komende treinen aangeven, hoe hun dienstregeling tot en met 21 April 1928 en hoe van 22 April af zal zijn. Verder zullen in den Reisgids volledig worden opgenomen dc dienstregelingen der Spoorwegen in Zeeuwsch Vlaanderen, van Terneuzen naar Hulst en van Terneuzen naar Sas van Gent. Inhetdagelljkscheleven j komen vaak kwetsuren, brand-, snijwonden, voor.Verwaarloozingbaart^^^^^^^™ dan groote zorg. Behoedt U daarvoor met V AS ELINE-CHESEB ROUGH (spreek uit: Tschiesbro) want deze is de eenige zurenvrije ter wereld. 'n Doosje, tube of fleschje in huis is een hulp in den nood, Vraagt nooit Amerikaansche ..Vaseline", maar met nadruk Vaseline-Chesebrough Het beste middel voor de huid! Gebruikt ook Chesebrough Cold Cream en Chesebrough Vanishing Cream de ideale vetvrije huid-cream r Naar ieders kauze Naar ieders smaak DOOD DOOR SGHULD. Het gerechtshof te Den Bosch heeft m hooger beroep den 22-jarigen student M. G. J. B., geb. te Lcbith, wonende te Vught, ver- oordeeld ter zake van het vetoorzaken van den dood' door s-chuld1 tot eon hechtenisstraf van drie maanden. De rechtbank had drie weken opgelego. Verdachte reed, na e£n avond1 en een nacht gefuifd te hebben, in den mistigen morgen met een razende vaart per auto langs den weg van den Bosch naar Vught en reed den landbouwer Bax uit Boxtel aan, die onmiddellijk overleed. De chauffeur C. J. J. te Helmond had al daar in woeste vaart twee kinderen aangere- den. De ldeine Th. Knot werd bij de uanrij- ding gedood. De rechtbank te Roeimond had1 verdachte terzake veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. In hooger beroep werd ver dachte door ret Bo-ssche Hof gister veroor- deeds tot 6 weken hechtenis. I'N EEN STORM. Maandagmiddag is tusschen Lemmer en Urk het ijzeren zeil-motorschip „Vreda", sohipper J. Kamps, van Groningen, door een stonnbui oveiwallen, waarbij de zeilen verlo ren gingen. Des avonds kon het schip met behulp van den motor de haven van Lemmer bereiken. Het schip was op reis van Amster dam naar Groningen. EEN STEM VOOR VERBETERING VAN HET KIESRECHT. In een Maandag gehouden vergadering van de Haagsche afdeeling van de Centrale van Jongeren in den Vrijheidsbond kceft jhr. mr. dr. W. D. De Jonge gesproken over „nocdzakelijke verbetering van ons kies- recht". De spreker beg on met de geschiede- nis van ons kiesrecht na te gaan, om daarna in groote trekken na te gaan het huidige stelsel van evenredige vertegenwoordaging, waarbij hij wees op de louten en gebreken, die er aan kleven. Als een der belangrijkste fouten stelde spreker voorop de groote macht van degene, die de eerste plaats op de candidatenlijst inneemt en het daarmee sa- menhangende „afdi*uppelingssysteem". Concludeerende zeide spr., dat men thans in de allereerste plaats moet aansturen op het recht van den kiezer zelf zijn afgevaar- digde aan te wijzen uit de candidatenlijst. Daze lijst zal moeten worden samengesteld in overeenstemming en samenwerking met de kiezcrs (leden van de partij), terwijl aan- dacht besteed moet worden aan den z.g. „ter- rjtorialen band". Aldus zal het parlementaire stelsel nog een groote toekomst hebben, mits de band tusschen kiezer en afgevaardigde maar zoo nauw mogeliik wordt aangehaald. BROUWgRIJ O'ORANJEBOOM-ROTTERDAM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7