DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 23D D!f nomtnei bestaat sn 3 blades. Honderd negen en twintigste Jaargang (927 ATbonnementsprijs bij yooruitbetallng per 3 mramden f2.-, fr. per post f2.50. Rewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar Dlaatsrnlmte. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voor (lain C9, Tel. Administr. No. 3. Kedactie No. 33. VRIJDAG Directear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 30 SEPTEMBER Dagelijkscfii overzichf. Perssmoesjes De troebelen in Mexicp. De Reside ritie bode en het stand punt van de Alkmmrsche Cawant. Het Katholieke Haagsche dagblad „De Residerctiebode" bevat een werkelijk heel aar- dige rubriek, getiteldi „De Waan van den Dag" en geredigeerd door een „Criticaster" in wien wij meenen de persoon van den heer Bruysten te mogen herkennen. Genoemde redacteur interesseert zich in bijzondare mate voor hetgeen zich in Mexico momenteel afspeelt (men zie onze rubriek buitenland van heden) en heeft zich ten zeer- 8te geeergerd aan het feit, dat de Neder- iandsche neutrale, liberate en socialistische diagbladen volstonden met geen oi zeer sobe- re mededeelingen te gevm omtrent het zoo- Bls beweerd alleszins laakbare o-ptreden der Mexicaansche regeering tegenover de katho- lieken. De heer Bruysten heeft dientengevolge een reeks vragen aan den Ned. Journalistenkring gesteld omdat z. i. de Ned. pers daardoor „haar alouden naam van onder alle omstan- digheden eerlijk voor de waarheid uit te ko men, glansrijk verspeeld heeft." Doch die vragen werden hem een nieuwe reden tot ergernis. Want het grootste deel der Ned. da gb la den nam er absoluut geen notitie van en slechts enkele couranten w o. de Bredasche Courant en de Alkmaarsche gaven commentaren. Ook deze commentaren blijken echter in al- lesbehalve goede aarde te zijn gevallen, want „Criticaster" kwalificeert ze in de Residenr tiebode van 27 Sept. j.l. om te beginnen al als „heel grappig" en gaat dan als volgt voort: Het Bredasche krantje is het kostelij'kst, zooals dat trouwens altijd (o.a. in Hol- landsch-Vlaamsche aangelegenfaeden) pot- sierlijk is. Het kwam vorige week mededeeien, dat die vragen onbeduidend waren en dat't bestuur van den kring ze natuurlijk naast zich neer zou leggen, als kennisgeving aan zou nemen. Wei welIk geloof, dat het Be stuur een betere opvatting van zijn taak zal hebben. Het Bredasche blaadlje is er toch eigenlijk ook niet heel gerust op, want nu Zateidag komt het zoowaar vertellen, dat het met belangstelling het antwoord van den Journalistenkring tegemoet ziet. Hoe is 't mogelijk? Wie is er nu belangstellend naar een besluit, dat iets voor „kennisgeving aan- neemt"? Neen, dan is de Alkmaarsche Crt." er toch beter achter. Dat blad is in elk geval wijzer dan de groote bladen en heeft in de laatste weken een soort eieren voor zijn geld igekozen, al zijn ze dan niet bepaald heel ifrisch. Het heeft er op gezinspeeld, dat er in Mexico iets bepaald niet in den haak is maar dat men niet precies weet wat er gaans is. „Het overgroote deel der Ned. dagbladen verkeeren in nagenoeg volkomen onzekerheid omtrent de waarheid der bij tijd1 en wijlen uit Mexico opdbi'kende geruchten De jout moet dan ook vermoedelijk niet gezocht worden bij de redactie's der bladen, doch bij de persbureaux, die ten dezen in gebreke ble- ven genoemde geruchten te bevestigen of te logenstraffen Is dat niet goed verzonnen? Maar neen, brave Alkmaarsche, zoo kom je niet klaar. Het is heel braaf, dat je de „groote Pers" wilt bijspringen en het Bestuur van den Journalistenkring een Jantje van Leiden wilt bezorgen om zich van de zaak af te ma- ken. Maar dat zal niet gaan. De vragen zijn daarvoor te scherp gesteld. Trouwens, wat is d&t nu voor 'n excuus? Voor de groote Pers nog al! Zij, die eigen correspondenten stuurt naar de binnenian- den van Afrika,, naar de troebelen in China zoowel als naar den chaos in Rusland zij zou zich moeten verschuilen achter de persbureau's! Wat 'n degradatie zoudt gij de Pers willen bezorgen. De Persbureau's mogen misschien even schuldig zijn als de Pers, dat verontschul digt laatstgenoemde in 't geheel n i e t s. Zelfs zoo weinig, dat de liberale Pers de be- kende vragen negeerde, hoewel ze door enke- kt ers s 'er dege verspreid zijn Neen met smoesjes komt men ditmaal niet klaar, dat durf ik wel voorspellen". Ons antwoord op het Residentiebodc-krab- beltje kan kort zijn. In de eerste plaats zijn wij ons niet bewust beurtenissen in Mexico. Het moet toch wel die aandacht trekkeo, ook van „Criticaster" dat juist die correspondenten van de „grrroo- te pers" met geen woord meldfog maakten van wandaden der Mexicaansche regeering en dat ook de persbureaux daarover zwegen. Slechts enikele katholieke bladen en het dagblad De Telegraaf (in een reeks vrij sterk o«p sensatielectuur gelijkende artikelen) plaats ten wel berichten over godsdiensthaat en kerkvervolging in Mexico. Naar aanleidkig d'aarvan waren die R. K.-bladen niet bevooroordeeld! in hun be- richtgeving en was De Telegraaf gezien het volks-romam-tintje wet geheel objectiet? stelden wij de vraag: wat is de waarheid? En naar aaoleiding van onze twijifel aan de juistheid der mededeeling betrachtten wij in onze berichtgeving steeds de grootst mogelij- ke soberheid. En doen dat nog. Maar naar aanleiding van Criticasters commentaren op ons commentaar op de vra gen van den heer Bruysten, spreken wij er toch onze verwondermg over uit dat zoo angstvallig vermeden wordlt nader in te gaan op de passage waarin wij als onze mee- ning te kennen gaven, dat het geenszins op den weg van de Ned. Journalistenkring ligt pressie uit te oefenen op het al dan niet pu- bliceeren van bepaaide nieuwsberichten. De heer Bruysten beroept zich op het re- glement van den Kring, dat inderdaad1 mede „veredeling van het vak" beoogt, doch ver- geet dat het nimmer de bedoeling van het be- treffende reglements-artikel kan zijn de re- dlacties te dwingen over aangelegen.heden van eenigerlei aard al dan niet uitvoerige berichten te plaatsen. Ook Criticaster heeft blijkbaar heel goed gevoeld, dat dit argument aan de vragen hun waarde zoo niet geheel, dan toch gedeel- telijk ontneemt. En hij volstaat bdjgevolg met wat goed- koope grapjes en smoesjes, doch wendt zelfs geen poging aan om ons voomaamste argu ment te ontzenuwen. Nogmaals: gebeurt in Mexico inderdaad datgene wat de katholieke pers daarover ver- meldit, dan valt het te laken dat daarover niet meer gepubliceerd is geworden. (De fout ligt dan eehter niet bij die redacties der provinci ate bladen). onzen lezers ,,niet bepaald heel frissche eieren te hebben voorgezet. Eenige dagen voordat de heer Bruysten zijn vragen stelde, schreven wij in ons Dagdijksch Overzicht reeds uitvoeng over de gebeurtenis in Mexi co en het verwijt dat wij ons met smoesjes zoeken te verontsebuldigen, raakt dus kant noch wal. Verder merken wij den heer Bruysten op, dat de provinciaie dagbladen geen correspon- cien ten uitzenden naar de binnenl anden van Afrika enz. en diensvolgens grootendeels wel degelijk afhankelijk zijn van wat de persbureaux en de groote bladen aan nieuws uit die streken vermeldea Doch wij Mijven ons verzetten tegen de opvatting dat het op den weg van de jouma listenkring zou liggen op die publicarie pres sie uit te oefenen. Buitenland CHINA. DE BURGEROORLOG. De toestand te Hankou. Volgens een beridht uit Peking aan de Chi cago Tribunue, zou de militaire leider van de Nationalistische regeering te Hankou, gene- raal Tang-Sjen-tsiji, aan boord van een oor- logsschip zijn gevlucht, waarschijnlijk met de bedoeling, te ontkomen naar de provincie Ho- nan. Reeds tevoren had Tsjang-Sjen-tsji groote moeite gedaan om vrede te sluiten zoo wel met Tsjang-Tso-lin als met Feng-Joe sjiang. Men verwacht thans in Hankou zeer ern- stiige gebeurtenissen, die weer het gevolg zul- ten wezen van de financieele debacle. Qveral breidt het communisme zidh uit, nu de Koeomintang het vrijwel heeft afgelegd. Veertigduizend man troepen uit Hoenan rukken op naar Kanton. Te Swatou is een communistisdh regime in- gevoerd. Ook in Nanking wint het communisme veld. Binnenkort za.1 naar velen in China weezen het geheele gebied bezuiden de Jangtse tot aan Kanton in de macht van den opstand zijn. Ook in Kanton spant het. De autoriteiten aldaar hebben een nieuw, vrij probaat, middel bedacht om aan geld te komen: het gevangenzeten van de vermogen- de leden der Kamer van Koophandel, tot dezen over de brug komen DUITSCHLAND. DE AMNESTIE. Ter gelegenheid van den SOsten verjaardag van den rijkspresident zal aan ongev-eer 200 personen amnestie worden verieend. Onder hen bevinden zich volgens enkele bladen ver schillende communisten, die in verband met de onlusten van 1023 in midden-Duiteehland veroordeeld werden. Een andere categorie be staat uit personen die wegens beleediging van den rijkspresident gevangenisstraffen onder- gaan. de steek te laten. Desondanks hoopt men toch Vrijdag met de redding klaar te komen, Wolff meldt uit Koblenz, dat de Rijn gis- termorgen een hoogte van 4.75 meter bereikt had. Hoewel een verdere stijging verwacht wend, is gevaar uitgesloten. Nader wordt uit Lichtenstein gemeld, dat behalve 5 personen die op eigen verantwoor- delijkheid hun woningen niet wilden verla ten, nu alle inwoners gered zijn. Uit Bucht wordt gemeld, dat Woensdag nog twintig prsonen te Roggelb gered wer den, waaronder twee families die den heejen dag om hulp geroepen hadden. MILITAIRE OEFENINGEN IN BEZET GEBIED. Gevaarlijke schutters. Wolff seint uit Keulen: Op het exercitieveld Griineberg bij Trier, dat door de Fransche be- zetting gebruikt wordt, werd Zaterdag j.l. door een Fransche troepenafdeeling met gra- naten van Mein kaliber geschoten, Tijdens dit scherpschieten kwamen ver- sdheiden granaten nabij Avelsbach neer; ar- beiders, daar werkzaam, sloegen bij de ont- ploffing tegen den grond. Het is zuiver toeval, dat niiemand getroffen werd, te meer waar zich in de nabijheid van de plaats waar de granaten neervielen en ont- ploften, de school van Avelsbach bevindt. Het gebeurde heeft natuurlijk groote op .winding onder de bevolking veroorzaakt. RATHE NAU-HERDE NKING. In een der zalen van het gebouw van den economischen rijksraad is gisteravond den 60sten verjaardag van Walter Rathenau door het curatorium der Rathenau-stichting herdacht. Talrijke vertegenwoordigeris van het rijk, de staten en verschillende leden van het di- plomatieke corps en het parlement waren daarbij tegenwoordig. De voorzitter van het curatorium deelde in zijn openingsrede mede, dat de rijkspresi dent toestemming heeft gegeven tot uitbrei- ding van het curatorium, waarin ook Ger- hardt Hauptmann, Bernhard Dernburg, Jo seph Wirth en ri/ksdag-president Loebe ztt- ting zullen nemen. Verschillende sprekers, o. a. rijkskanselier dr. Marx, brachten vervolgens hulde aan de nagedachtenis var Rathenau. frankrijk. DE OORLOGSSCHULDEN. In de financieele commissie der Kamer zou Poincare medegedeeld hebben, dat er op het oogenblik te New-York en te Londen onder- handelingen over een regeling der politieke oorlogsschulden gevoerd worden. DE TANGER-KWESTIE. Volgens een bericht uit Madrid zullen de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje over de Tanger-kwestie begin Octo ber worden hervat. Tegen dien tijd zal een Spaansche delega te naar Parijs komen, onversdhillig of "de onderhandelingen tusschen beide regeerin- gen tot dat tijdstip al dan niet tot een resul taat zullen hebben geleid. FRANSCH—DUITSCHE TOENADERING. Verwacht wordt, dat het Fran sche kabuiet tteden een formeel besluit zal nemen om. de Duitsche gevoelens te ontzien, De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, zal heden aan den kabinets- raad verslag uitbrengen over de werkzaam- heden der Fransche delegatie te Geneve en over zijn besprekingen met Stresemann. Te oordeelen naar het reeds vermelde interview van Stresemann met de „Petit Parisien" is de Duitsche minister van Buitenlandsche Za ken al even verontrust als Briand door de mogelijkheid, dat de kwestie omtrent de ver- antwoordelijkheid voor den oorlog de Fransch-Duitsche betrekking ongunstig zou kunnen beinvloeden. Het is duidelijk, dat hij in dit interview zijn woorden zorgvuldig gekozen heeft, ten einde in Frankrijk den indruk weg te nemen, dat de stemming der Duitsche regeering agressief zou zijn. De Fransche regeering van haar kant toont zich al evenzeer verlangend om aan de meeningsverschil len een einde te maken. Poincare heeft zich sedert de rede van Hin- denburg te Tannenberg bijna geheel onthou- den van redevoeringen, welke de openbare meening in Duitschland zouden kunnen rikkelen. Verder kan met zekerheid gemeld worden, dat Poincare zijn collega's verzocht NA DE KELLNERS DE BIERBROUWERS. Onder het personeel van de Berlijnsche bierbrouwerijen wordt thans eveneens een stemming gehouden over het al of niet procla- meeren van een staking, nadat de patroons de looneischen der arbeiders van de hand hebben gewezen. Zij hebben een verhooging van ge- middeld drie mark per week verlangd. Het resultaat van de stemming zou heden bekend worden giemaakt. DE NOODTOESTAND AAN DEN BOVEN-RIJN. K/u „.;?iX, arwju. i H«t Z.T.A. meldt uit Bucht, dat de redding i n bijspringen, noch den I van de in nood verkeerende bewoners van dc journalistenkring een Jantje van Leiden be- I dorpen Ruggell en Liechtenstein krachtigen tegenstand ontmoet van de menschen zelf, die hopen, dat het water spoedig zal gaan zakken en daarom weinig lust gevoelen hun have in De groote kwestie schuilt echter h ter in: 'I oe Pers met bijspringen, noch den Journalistenkring een Jantje van Leiden be- rorgen om zich van de zaak af te maken wij! vragen en vroegen on® slechts afwat er waar van de geruchten omtrent de ge- heeft zeer voorzichtig te zijn in hun openba re redevoeringen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat in de heden te houd'en kabinets- ziting een formed besluit zal worden geno- men om de Duitsche gevodens op alle moge- lijke wijze te sparen. "I ENGELAND. HET AUSTRALISCH'E PARLEMENT TE CANBERRA. Een treffend incident. Belastingverlaging. Te Canberra, de nieuwe hoofdstad van het AustralisChe gemeenebest, die in Mei j.Ddoor den hertog van York plechtig is ingewijd. houdt het Australische parlement thans zijn eerste zitting. In het Huis van Volksvertegenwoordigers deed zich kort na de opening iets treffends voor. Terwijl hulde werd gebracht aan de na gedachtenis van den griffier Gale, kort na zijn verhuizing- naar Canberra daar gestor- ven, zakte zijn opvolger, de griffier Mc Gre- gor, ineen, kort daarna stierf hij in het zieken- huis. Uit de begrooting die de minister van de schatkist indiende, bleek dat er een batig slot is van 2.635.000. De inkomstenbelasting en de grondibelas- ting zullen daarom elk met 10 pet. v-erlaagd worden. De stoomvaartlijn van de regeering werkt met zware veriiezen en derhalve beveelt de financieele commissie aan, haar als regee- ringsonderneming op te doeken en een naam- looze vennootschap voor haar overneming te vormen. DE VERMOOR'DE POLITIE-AGENT. Zooals te verwachten was, is de man die zich bij de politie te Basingstoke had aan- gemeld in verband met den moord op een po- litie-agent in Essex, na een langdurig ver- hoor weer vrijgelaten. Aan zijn verklaringen werd geen geloof gehecht. Op weg naar Lou den na zijn vrijlating kreeg hij een toeval, zoodat hij in het Sharing Cross-hospitaal werd opgenomen. Intuschen is een inspec- teur van politie in antwoord op een drin- gend verzoek naar Romford gegaan, waar eenige aanwijzingen schijnen te zijn gedaan in verband met de identiteit van de daders, terwijl het onderzoek in Zuid Londen onver- moeid wordt voortgezet. STERFTE-CIJFERS IN CALCUTTA. 33 pCt. der kinderen slerft in de eerste week na de geboorte. De directeur van den geneeskundigen dienst te Calcutta heft meegeaeeld, dat het sterftecijfer in 1926 32.7 per 1000 bedroeg, waartegenover een geboortecijfer stond van 19.2. De kindersterfte bedroeg 308 per 1000 en 93 pCt. der kinderen stierf in de eerste week na de geboorte. Deze schrikbarende cij- fers waren volgens de directeur te wijten aan het feit, dat armoede, onwetendheid, kinder- huwelijken en het purdah-systeem de gezond- heid van de moeder ondermijnden. Tubercu- lose is de voomaamste oorzaak van de sterfte van volwassenen. Tusschen den leeftijd van 15 en 20 jaar sterven voor elken man die te overlijden komt, vijf vrouwen. De directeur merkte nog op, dat de voomaamste orozaak van tuber- culose bij meisjes en vrouwen het vroege hu- welijk is. Wij hebben eenigen tijd geleden eenige in drukken weergegeven van de toestanden die de Amerikaansche schrijfster, miss Mayo, in Britsch-Indie had opgedaan. Deze cijfers bevestigen nog weer eens opnieuw het be- staan van allertreurigste toestanden. BELGIe. DE BETREKKING MET FRANKRIJK, Ontstemming in zekere politieke kringen. Zoowel in socialistische als in katholiek- democratische en Vlaamschgezinde kringen blijkt hoewel het parlement nog tot den tweeden Dinsdag van November met vacan- tie is een, hoofdzakelijk in de pers, maar toch ook op andere wijze tot uiting komende ontstemming te heerschen tengevolge van de, naar het oortdeel van deze politieke fracties, sedert eenigen tijd door Frankrijk ten opzich- te van Belgie gevoerde aanmatigende poli tick. Drie feiten blijken tot deze ontstemming aanleiding te hebben gegeven: de inmenging van Frankrijk in de kwestie van't eventueele onderzoek naar den franctireursstrijd in 1914, de rede van Petain bij de onthuliing van het oorlogsmonument te Dinant, waarbij de Fransche maarschalk aan Belgie de rol toe- schreef van verlengstuk en voorpost van Frankrijk en, tot slot, de inwerkingtreding va-n de nieuwe Fransch-Duitsche handels- overeenkomst, die uiterst nadeelig blijkt te zijn voor den Belgischen handel en de Belgi- sche industrie. Reeds hebben de sociaal-democratische mi nisters, Vandervelde inbegrepen, over deze malaise en de middelen om ze te doen ophou- den, langdurig geconfereerd, terwijl ook de leiders der katholieke democraten, van hun kant, met elkaar, over dezelfde kwestie, in con tact zijn getreden. Van katholiek-Vlaamsche zijde wordt een actie op touw gezet tegen wat sonen kneuzingen of verwondingen op, maar de meeste slachtoffers bleken na de eerste oogenblikken van de paniek slechts heel licht gekwetst te zijn. Zes hunner bleven ter ver- pleging in het ziekenhuis te Mechelen. Van geen hunner blijkt het leven echter in gevaar te zijn. De oorzaak van het ongeluk blijkt te moeten worden geweten aan het niet werken van de remmen van den sneltrein Brussel Antwerpen, die den personentrein Meche len—Brussel zijdelings aanreed, met het ge- volg, dat verscheidene wagens van dezen laatste kantelden en een der derde klasse wa gens, vol arbeiders, geheel verbrijzeld werd. Onder de gekwetsten waren twee vreemde- lmgen, een +e Antwerpen wonende Rus en een Engelschman. Donderdagavond was het verkeer op de lijn Antwerpen—Brussel weer normaal. ITALI8. EEN NOODLANDING IN EEN STRAAT. Mejuffrouw Evelyn Spooner, een Engel- sche yhegster, die per Vliegtuig uit Venetie terugkeerde, waar zij de wedstrijden om den Sdhneiderbreker had gadegeslagen, heeft te Albaros, een voorstad van Genua, Woensdag een noodlanding moeten maken in een der straten. Haar toestel sloeg over den kop, doch werd slechts licht beschadigd en mej. Spooner bleef ongedeerd. Zij logeert bij den Ameri- kaansdhen consul te Genua, die in de straat woont waar mej. Spooner neerkwam en haar met zijn vrouw dadelijk te hulp snelde. Hij was een gewaandeerd tolk tusschen de vlieg- ster en de politie, die zich natuurlijk dadelijk met het geval moest bemoeien. AMERIKA. 1 ST A AT EN R.-K. KERK IN MEXICO. Noodlottige gevechten. Een terechtstelling. Blijken® een Reuter-telegram uit Mexico (stad) zijn er in den strijd tusschen de regee- ringsorganen en in verzet verkeerende roomsch-katholieke partijgangers in den staat Jalisco, weer heel wat dooden gevallen. In het telegram wordt gesproken van 32 „fana- tieke r.-k. opstandelingen", die zouden zijn ge. dood. Bovendien was hun leider pater Sedano den regeeringstroepen in handen gevallen en na een summier geding door den krijgsraad ter dood veroordeeld en terechtgesteld. Er zijn twee gevechten geweest. Het eerste vond plaats bij Los Mezquites en duurde vier uren. Achtendertig rebel len onder aanvoering van pater Senado hadden zich daar verschanst. Veertien sneuvelden en twee anderen, ow. Senado, werden gevangen genomen. Het twee- de gevecht duurde drie uren. De opstandelin gen lieten 18 dooden en verscheidene gewon- den op het slagveld achter. ST. LOUIS DOOR NOODWEER p GETEISTERD. St. Louis is door een orkaan geteisterd, waarin drie menschen omgekomen en ver scheidene gewond zijn. Ook is er groote stof- felijke schade aangericht. Een later bericht meldt, dat er ten minste 7 dooden en 200 gewonden zijn. KORTE BERICHTEN. In de „New York Herald" troffen wij een portret aan van den heer K. Matsudaira, de volgens het blad de eerste Jcpanner is, die ooit tot burgemeester van een Amerikaan sche stad benoemd is. De heer Matsudaira, wiens trekken meer een Amerikaansoh dan een Japansch type vetroonen, is onlangs burgemeester geworden van Edmonton (Md.) Bestigd wordt, dat de bevalling van prinses Astrid zeer spoedig wordt verwacht. In de zaal van de oeconomische rijksr raad had gisteravond, in verband met den 60sten geboortedag van Walter Rathenau een herdenkingsplechtigheid van de Rathe nau-stichting plaats, waarbij talrijke autori teiten aanwezig waren. De Standaard noemt „de vassaliseering" van Belgie aan Frankrijk en het Katholieke Vlaamsch Verbond van het arrondissement Brugge heeft reeds een motie aangenomen, waarbij het, in verband met de uitlatingen van maarschalk Petain, door den Belgischen minister van landsverdediging de Broque- viHe in een, in Frankrijk gehouden rede be- aamd, „uit alle kradit verzet aanteekent tegen elke vreemde inmenging in 's lands politiek en legerleiding, en tevens verklaart ,,dat de Vlaamsdie bevolking geen voorhoede wil zijn noch van het Latijnendom noch van het Ger manendom, maar, naar het woord van Leo Jold I, de beste waarborg wil blijven van s lands onafhankelijkheid". Zelfs Waalsche bladen als La Meuse, uit Luik, en Le Courier de l'Escaut, uit Doornik, die, totdusver een bepaald pro-Franschen toon aansloegen, geven lucht aan hunne ontstem ming over de Fransche inmenging in de Bel- gische politiek, welke zij onvereenigbaar ach- ten met de waardigheid van Belgie als sou- vereine natie. HET SPOORWEGONGELUK BIJ MECHELEN. Niet zoo ernstig als eerst verwacht werd. Het spoorwegongeluk te Mechelen blijkt minder erg te zijn geweest, dan de eerste be richten lieten vermoeden. Wel lieoen 75 per- Er hebben te Dehra-Dun onlusten plaats gehad in verband met religieuze fees- ten van hindoes. Een processie naderde de itioskee, toen uit de bovenste verdiepingen van de huizen steenen gegooid werden door muzelmannen naar de beelden van Rama en Lakshmana. Zes personen werden verwond: de meeste daders werden gearresteerd. Behalve te Leipzig zijn thans ook geval len van spinale kinderverlamming geconsta- teerd in Saksen, Zuid-Beieren en" te Aschaf- fenburg in Noord-Beieren. yjouwen gaan zich op het gevaar- lijke en wemig eervolle beroep van geveltoerist toeleggen. Gisternacht is een 35-jarige vrouw te Potsdam tegen den gevel van een villa op- gekomen en heeft langs denzelfden weg fret liuis weer verlaten, met meeneming van een gouden horloge met ketting. Men heeft de koene amazone wel gezien, maar ze is haar vervolgers weten te ontsnappen. Uit Tsjarbin wordt gemeld, dat door het omslaan van een militaire boot op de Sungari 47 Ohineezen verdronken zijn. Mejuffrouw Vanzetti, de zuster van den geelectrocuteerden anarchist, is aan boord van de „Mauretania" naar Italic vertrokken. Zij heeft een deel van de gemengde asch vao Sacco en Vanzetti bij zidh" Tegengosproken wordt, dat de Argen- tijnsche regeering van het Fransche gouver- nement het aanbod zou hebben ontvangen vaa een leening van 50 miQlioen voor bewaoe- nings-doeleinden. - v ALRMAARSCHE GODBANT. I r w 1 ij ciio uivi wcnuoi J j gVi-Vl ivgvn vvcxt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1