DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ibonnemcntsprijs WJ ToornitbeteHng per 3 ra»anflcB f 2.-,fr per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct Aflvertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters near plaatsrnlmto. Brier en franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. MAAHDAG 3 OCTOBER Dagelijkscfa overzicht. Baaitewlawd Volksuniversiteit. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE LANOeOUW IN ITALIe. Een slechten zomer. BeSasting- verlaging? De limding der re geering. Er zijn, ook onder de Nederlanders, nog altijd1 heel wat menschen, die meenen da,t ;Jtafie, nadat Mussolini er zijn dictatuur had ritgekondi-gd, met een sneltreiavaartje ge- jyorden is tot weinig min-dier dan een tiardsch luilekkerland. Reeds herhaaldelij-k heeft men kunnen- le- jeel gienomen de fcer is dan overal elders. Vooral de land- en tuinbouw heeft het flnomenteel zeer zwaar te verantwoorden en itvaar dit bedrijif voor A-lkmaar en omgeving (pan veel belamg is, meenen wij goed te doen ©ver den noodtoestand in Italie ook in een !Dag°lijksch Overzicht daarom-trent een® het teen en ander te vermelden. Zelden heeft dat land zoozeer van aa-n- houdende droogte te lijden gehad en zelden is van een gansche oogst zoo weinig overge- bleven, als dlitmaal het geval is. Het behoeft geen betoog dat de moeil'ijk- heden van de landbouwers en tuinders met den dag stijgen. Wei is waar trot hen reedls voor de mislukking van den oogst de zware slag van de stabilisatie van .de lire op een hoog peil, die het den buitenlanders mogelijk maa-kte, tegen concurreerende prijzen te le- veren en de inlandtsche produoenten stelde voor koersen, die maar de hel'ft bedroegen van die van het vorige jaar, terwijl de on- kosten niet of weinig daalden, maar nu ver- ergert de geringe opbrengst den toestand ten zeerste. Geen wonder, dat zelfs van regeerings- kant wordt erken-d, dat de landlbouwers ge- gronde redenen hebben tot mismoedigheid. De minister van staatshuishouding Belluzzo trachtte in het begin van deze maan-d die ge- moederen wat o<p te fleuren door nieuwe be- loften. Reeds in Augustus had de fiscus er in itoegestemd de belastingen met 25 pet. te verminderen. Nu gaat de staat kunstmest- stoffen voorzoover die uit eigen mijn-en ge- dolven kunnen worden beschikbaar stellen tegen kostenden prijs, geeft voor de land- bouwmachines heel goedkoop stookmateriaal enz. Maar overtuigd als men is, dat dergelij- ke kleinigheden geen afdoendie verbetering zullen brengen, liet men tegelijk den minister de landbouwers aansporen het over een an- deren boeg te gooien: de mogelijkheid van een herhaalde mislukking van den oogst door droogte te o-ndervangen door het aanl-eggen van irrigatiewerken dank zij deze voorzie- ningen he-eft bijvoorbeeld de puissant rijke streek om Cremona zich van den regenloozen zomer niets aangetrokken en over te gaan tot vruchtenteelt in het groot, waarmee voi- gens den minister jaarlijks een milliard frank in goud te verdienen- zou zijn. Blijkbaar verwonderde men zich aan de bestuurstafel te Rome ten zeerste, dat de verlichting van lasten en de aanwijzing van nieuwe wegen tot welvaa-rt zoo weinig in- vloed had-den op de gedrukte stemming der landlbouwers. Ja, men werd zelfs een beetje balsturig. De grondbezitters heeten in de laatste jaren eigenlijk al sedert het begin van den oorlog - buitensporige winsten ge maakt te hebben. Waaro-m moeten ze dan bij het eerste zuchtje tegenwind moord en brand roep-en? Laten ze hun brandkasten openen, dczen keer om er wat uit te nemen en hun coneervatisme op zij zetten en een voor- fceeld nemen aan het bui-tenland, dat zooveel Ibeter resultaten weet te bereiken. Zoo onge- veer was, aldus de N. R. Crt. de zin van een artikel van Arnaldo Mussolini in het regee- ringsblad Pcpolo d'ltalia, dat de landbou wers aanspoorde „in hun vermogen de kracht te vinden zonder ontmoedig-ing de huidige moeilijkheden te overwinnen en in hun practiseh kunde de middelen hun o-eco- n-om-ische positie te verbeteren". Daarop volgde een antwoord1 van den dir-ecteur-gene- raal van den fascistischen Landbouwers- bond, den beer Maruzzi. Hij zegt, dat de zaak minder eenvoudig is dart ze iijkt. Men heeft goed praten over verhcoging van pro- ductie, maar mag daarbij het buitenland niet als voorbeeld nemen. ,,Een Italiaansch land- bouwer, die een gemiddelde van 28 cenie- naars graan per hectare bereikt, is heel veel verdienstelijker dan een landbouwer van de noordelijke landen, die het tot 35 centenaars brengt. Het Italiaansche klimaat is een goede gave des hemels in de schoone letterkunde; maar de landtouwer ontmoet in ons klimaat moeilijkheden, die slechts ten koste van. langen arbeid en gro-ote krachtsin- spanning overwonnen kunnen worden." Gelukkig, dat hier nu eindelijk eens een bevoegd deskundige ronduit de waarheid zegt. Die „schoone letterkunde" heeft ons al lang genoeg een rad voor de oogen gedraaid en, omdat ze ons trachtte te overtuigen, dat Italie een beyoorrecht landbouwgehied is, onrochtvaardig gemaakt tegenover den be- bouwer, die ondanks taaie volharding geen sehitterende resultaten bereiken kon. Om de verhoogde opbrengst zoo gaat qe heer Marozzi voort waarvan de sta- tisfieken der laatste jaren spreken, fe berei ken hebben de goede landbezitters al het in veue jaren opgestapelde kapitaal in die middelen tot verbetering gestoken Met eij- fers valt dit moeilijk te bewijzen. Een voor beeld slechts kan men aanhalen, dat duidelijk spreekt. In de drie laatste jaren zijni alken in d'e provincie Bologna d'rie en een half mil- lioen nieuwe vruchtboomen geplant, wat de belegging van een kapitaal van meer dan vijf en dertig millioen lire beduidt in een provin cie, de toch al alle mogelijke moete doet om bij te blijven. Boeren, de van hun land houden en het dus zoo goed mogelijlk verzorgen, leggen geen groote kapitalen ter zijde. Geen wonder, dat ze nu bezorgd zijn. Twee onverwachte tegenslagen brengen hun berekeningen hee- lemaal' in de war. De scheripe daling van de prijzen zoowel van vreemd als van eigen graan. die bij een overvloediigen oogst tot winstaerving had kunnen leidan, gecombi- neerd met een uiterst schrale opbrengst maakt het onmogelajk de in den grond gesto ken kapitalen terug te krijgen en dus- ook het voor het volgende jaar opnieuw beschikbaar stellen d'aarvan. Om de landbouwers weer moed te geven vraagt hun leider in de eerste plaats het ope nen van groote credieten, niet voor vier of zes maanden of voor een jaar, maar voor verscheiden jaren, met mogelijkheid tot lang- zame aflossing uit de winsten, die zeker la ter weer gemaakt zullen worden. Dat kan er nog mee do-or. Het tweede denkbeeld1 is ge- waagder. De heer Maruzzo zagt, dat zijn collega's vooral ongerust zijn over de prijzen jn de toekomst. „De landbouwers weten dat het fascistische bewind de lire-markt be- heerscht. Niemand twijfelt er meer aan, dat de regeering den koers op 90 in het pond Sterling handhaven zal. Maar ze zijn niet zoo zeker, dat de regeering de groote markt der landbouwproducten beheerschtZe willen zekerheid, dat de prijzen niet verder onder goudtpeil zullen dalen". Terecht wil men van een kunstmatige prijsbeipaling niets weten. Tijdelijk zou een dergeldjke maatregel verlichting kunnen brengen, duurzaam echter niet. Afdoende oplossing der moeilijkheden kan alleen komen door hard werken der land bouwers en tuinders, beg-unstigd door een normal-en zomer. DUITSCHLAND. DE HINDENBURG-FEESTEN. De feesten op Zaterdag Heel Berlijn stond Zaterdag in het-teeken van den SOsten verjaardag van von Hinden burg. De nummers van de kranten waren bijna uitsluitend aan zijn persoon gewijd. Het paleis is door de vereeniging van tuinders feestelijk met bloemen en planten versierd Reedls in den loop van den morgen stroom den veel nieuwsgierigen naar de Wifhelm- strasse, teneinde de aankomst der verschil- lende eeredeputaties af te wachten. Best-el- 1-ers met brieven, telegram-men en pa-kket-ten liepen af en aan, de toevloed nam zulk een afmeting aan, dat de post een afzonderlijken dienst naar het presi ■dentspaleis moest inrich-ten, waar d-e post- zendiinger. bin-nen werden gebracht met groote manden. 0-p de tafels bestemd voor de uitstailing van de geschenken, kon alles geen plaats vinden en men moest zidh tevre- den stellen met een sooft tentoonstelling van monsters, daaronder is een s-ervies van Meiss- ner porcel-ein, geschon-ken door de regeering van Saksen, het geschenk van de rijksregee- ring, dat bestaat uit een servies voor 36 per- sonen-, in het geheel *500 stuks, elk stuk afzon- derlijk met de hand beschiiderd. Het is ver- vaardigd naar een model van een servies dat 160 jaar geleden voor den Ouden Fritz is ge maakt. Ieder stuk draagt een inscriptie die be trekking heeft op den verjaardag. 's Avonds was er in de stad vrij veel volk op de been; althans op de punten, waar men hoopte den president te kunnen zien. Een betrekkelij-k groot aantal menschen had zich opgesteld op de Wilhelmsplatz, in de hoop daar iets te kunnen hooren en zoo mogelijk ook iets te kunnen zien van de groo te taptoe en den fakkeloptocht. De menigte was daar niet zoo bijster groot, maar wel uiterst didht opeengedrongen. Bereden politic hield haar op een afstand. Uit de Wilhelmstrasse kwamen de mu- zielckorpsen aanmarcheeren, gekleed in veld- uniform, met den ransel op d-en rug, den sta len helm op het hoofd en het geweer aan den schouder. Zij werden geflankeerd door fakkel- dragers. Alle afdeelingen droegen de zooge- naam-de traditioneele vaandels van het oude regiment uit het keizerlijke tijdperk. De fak- keldragers stelden zich op in een rij voor de binnenplaats van het paleis, die uitkomt op de Wilhelmstrasse, en het eene muziekkorps na het andtre gaf op het binnenhof een muziek- stuk ten beste. Te midden van bloemstukken stond Hindenb-urg op zijn halcon in de keizer lijke generaalsuniform, geheel alleen, onbe- wegelij-k. De menigte in de Wilhelmsstrasse die niet zoo bijzonder talrijk was, juichte den soldaten in het voorbijtrekken toe. Toen de taptoe afgeloopen was, trok de menigte op de Wilhelmsplatz door het politie- cordon heen en de betrekkelijke smalle Wil helmsstrasse in tot voor het paleis van den president. Dientengevolge ontstond aldaar een gevaarlijk gedrang.' De politic, die de si- tuatie niet meer meester was, gaf bevelen, die gedeeltelijk tegen elkaar indruischten en de verwarring nog grooter maakten. Een ijzeren ketting, waarmeae de stoep tegenover het pa leis was afgesloten, werd door de opstuwende1 menigte op verschiilend-e plaatsen doorbroken, alsof het een horloge-ketting was. Vrou-wen gilden en vielen in zwijm. Intusschen riepen de menschen-, die tot het paleis waren doorge- drongen, luidkeels om den president, die ech ter aan het verlangen om nogmaals op het balkon te versehijnen niet voldeed. Eerst na geruimen tijd gelukte het de politie de menig te te verspreiden. -DE FEESTEN VAN ZONDAG. De receplie, Tegen halftwaalf ontving de president Zondag in zijn paleis de autoriteiten van het rijk en de afzonderl-ij-ke landen. De rijkskan- selier verscheen aan het hoofd van alle rijks- ministers; het Pru-isasche kabinet onder lei- ding van minister-president Braun, de minis ter-presidenten van alle afzonderlijke landen met hun Berlijnsche gezanten. Om twaalf uur verscheen de doyen van he corps diplomatique, de pauselijke nuntius Pa- celll, in violet gewaad, om Hindenburg de ge- lukwenschen der bu-itenlandsche missies over te brengen. Dan volgden vertegenwoordigers van het leger en de vloot. Rijksdagpresident Loebe verscheen aan het hoofd van het bureau van den Rijksdag en hij was de eenige, die het woord „republ-iek" uitsprak. Hij dankte den rijikspresident er voor, dat hij, na door het Duitsche volk tot den hoogsten post te zijn geroepen, zijn geheele kracht in dienst van het Duits-che volk en de Duitsche republic!- had gesteld. In het bijzonder dankte hij voor de pogingen van den rijkspresident om een geest van verzoening te kweeken en den on- vermij-delijken polit-ieken strijd in waardige en zakelij-ke banen te leiden. De recepties eindigden met de ontvangst van de vertegenwoordigers der oude armee, onder wie men weer, met uitzon-dering van Ludendorff, de meest bekende generaals uit den oorlog zag. De hulde in 7 Stadion. 's Mi-ddags trok de presid-en-t, begeleic. door een g-rooten stoet, naar het Stadion. Voor de technische hooge school in Char- lottenburg -hield de president een oogenblik stil. Een student wensch-fce Hi-ndenibu-rg ge- luk nam-ens de g-eh-eele academi-sche jeugd. Hindenbur-g antwoordde: „Ini de Duitsche jeugd li-gt de toekomst van ons vaderland. Ik -gieloof aan de jeugd en ik bouw op haar. Toen zette de stoct zich weer in bewegin-g onder stormaciuig gejuich. terwijl in de lucht vliegtuigen. cirkeiden. Toen Hind-enburg den weg la-ngs deze kilo meters lang-e haa-g had af-gelegd, wach-tte hem n-og een veel ve-rrass-ender aan-blk. In het stadion bruiste hem een lied, door 7000 jonge stemmen gezon-gen, tegem-oet en daar za-g hij, d-at deze kiindiermenigte, versierd met bla-uwe en rose papierguirlandes en bloe men, een levend portret vormde. Meisjes in blauwe jurken waren zijn oogen, roode jur- k-ne zij-n wangen, witte zijin- snor-baard. Jon gens in nietsz-eggen-d g-rauw vorm-den neus en haar. Nadat de ki-nderen hun liederen gezon-gen hadd-en, reed Hindenibu-rg tweemaal lang- zaam ron-d het stad-ion en toen geb-eurde er lets, dat bu-iten het programma wi-eld-uizen- den van goed g-edrilde schooljongens- en meisjes bra-ken onder de oogen van hun leera-r-en en le-era-r-essen uit de rij-en en ineens verdwenen de trekken van bet leven-de por tret; alien lie-pen ach-ter het rij-tu-ig van den president aan en- brachten hem luide ova-ties Hin-d-enburg keerd-e zich -tot de luid jubelen- de kinderschaar, die hem wel-d-ra geheel i-n- sloot en was -bl'ijk'baa-r door deze sponta-n-i teit aan-genaam v-errast. Het bondgenoot- s-chap met de jeugd, dat hij, g-elij-k hij i-n zijn- korte toespraa-k gez-egd -had, wil-d-e sluiten, was blijkbaa-r wer-kelij-kheid g-eworden. Het reusachtige stadion was nauwelij-ks in staat de geweldi-ge menschenmen-igte te om- vatten. Zoowel in het stad-ion ze-l-f als langs den langen weg van -het presidentieele paleis daarbeen stonden honderddui-ze-n-den belan-g- stellend-en. De totaalindruk. In het algem-een kan men zegg-en, d-at de tachtigstie verjaardag van president Hinden burg -het eerste groote nationale feest is, d-at sedert oorlog en revolutie door geheel' Duitscbland, zonder on-dersch-eid van p-artij, gevierd is. D-uidel-ijk trad- aan den dag, welk een door en- door popula-ire figuu-r de presi dent der republiek is. De geheele stad d-roeg het stem pel der feestelijkheden. Nog nooit is er in de laatste zeven jaar in Berlij-n zoo dru-k gevlag-d als heden. Ieder eerd-e den pre sident op zijn manier. De oude rijksvlag was overheerschend, maar ook het zwart- rood-gou-d was fli-nk verfcegenwoordigd. Daarnaast zag m-en de vlag-gen van alle Duitsche landen en in- -het bijzonder hadden de ve-le Bei-ersch-e -brouwerijen voor reus achtige blauw-witte v-laggen gezorgd. Zoo hingen zij al-l-e kr-is en bra® door el- caar -en het was en uitzonderin-g, als een- h-uis -geen verschill-en-de vlagg-en vertoonde. Over al, ook in de volksbuurten, waren portretten- van d-en president, met bloemen versierd-, ten toon gehangen. Socialisten en Commumsten onthouden zich. De commu-nisten en- socialisten he-bbeni zich offici-eel van deetoemin-g aan de feestelijk heden onthouden. De socialist-en- deden dit op waardige wij-ze. Daarentegen gingen d-e com-munisten agressief te werk. In auto's met groote roode vlag-gen red-en zij door de stad, doch zij trok-ken weinig bela-ngstelling. Hef voJic- was bliikbaar niet op relletj-es gesteld. Hier en daar haal-den de communisten vlaggen van de huizen,, maar meestal was de politie zoo s-nel te-r plaatse, dat de ordev-er- s-toorders gear-rest-eerd werden. In het ge heel zijn ongev-eer driehonderd communis ten in-gerekend. Ook de pogingen, die men van communis- tische zijde gcdaan had om stak-in-gen uit te lokken, mislukten. Het trampersoneel, dat men sterk bewerkt had, was voltal-lig opge- kom-en en den geheelen dag reden de ver- sierd-e trams door de stad. Ook d-e staking van -het personeel der cafes en restaurant, die men had willen la-ten uitbreken, werd af- giewimpeld. Sl-echts de werklieden van de bierbrouw-erijen staakten, maar van gebrek aan bier was niets te bespeuren. De amnaslie. Op voorstel van den minister van justit-ie heeft de rijkspresident van-d-aag gra-ti-e ver- leend aan een aantal door rijksrechtbanken veroordeelden. Ve-rder heeft hij- d-e st-raf kwijtgescholden aan- de-genen, die veroordeeld zij-n wegens bel-eediging van zijn persoon. Op zijn ver- zoek hebben ook de regeeringen der bonds stat-en zich daartoe -bereid v-erk-laard. Zij hebben voorts een aantal door hun recht- ban-ken veroordeelden grati-e of ver-minde- ring van s-traf geschonken. KINDERMOORD. Uit Wanhoop. De Berlijnsche gezworenen hebben Zater dag het 20-jarige van moord betichte dienst- meisje dat haar pasgeboren kind in de Havel had verdronken, vrijgesproken. Als 17-jarige was de beklaagde door haar ouders naar Ber lijn gezonden om te trachten zelf aan den kost te komen. Zij viel weldra in handen van iemand die haar in den steek liet, toen zij zwanger was. Na haar bevalling dwaalde zij da- genlang door de straten zonder betrekking en zonder inkomsten. Zij besloot eindelijk met haar kind zelfmoord te plegen. Nadat zij de zuigeling in het water had geworpen, miste zij de moed het kind na te springen. Een paar dagen daarna kreeg zij een betrekking. Haar tegenwoordige mevrouw was over haar te- vreden, maar het meisje werd voortdurend ge- kweld door de gedachte aan haar kind en op zekeren dag bekende zij haar mevrouw wat zij op haar geweten had. Deze raadde haar, zich ter beschikking te stellen van de politie wat het meisje ook gedaan heeft. De procureur- generaal had 9 maanden gevangenisstraf ge- eischt. In de motiveering van het vonnis zei- de de voorzitter dat de wanhoop van het slachtoffer op het oogenblik van haar daad zoo groot was, dat ze niet wist wat ze deed. CHIN A. TSJANO KAI SBEK IN JAPAN. Naar de „Times" uit Tokio- verneemt, is Tsjang Kai Shek uiting aan zijn gevoel van gekomen en heeft hij zich met zijn gevo-lg naar een vacanti-eoord in de be-rgen in de buu-rt van Nagasaki begeven. In een on-derhoud met joumalisten gaf Tsjang Kai Sh-ek uiting aan j'/fa gevoel van vriendschap voor Japan en s-prak het ver- trouw-en uit, dat het zal gelukkeni de m-isver- standen, die er tusschen Japan en China be- staan, uit den weg te ruimen. In het bericht wordt verder gezeg-d, dat niemand van oordeel is, dat Tsjang KaiShek voor goed van het politieke tooneel is a-fge- treden. Hij bevindt zich thans slechts 2 da gen van Shanghai verwij-derd en kan dus ieder oogenblik terugkeeren, als de omstan- digheden hem dat wenschelijk doen schijnen. DE STRIJD IN CHINA. De gouverneur van Sjdnsi kiest de partij der mitkmalisten. De regeering te Nanking heeft een offi- cieuze vertaling uitgeg-even van de verkla- rin-g van generaal Jen si sjan, den gouver neur van^Sja-nsi, waarin hij den militairen raad t-e Nanking zijn bes-l'uit meede-elt om de na-tionalis'ten te volgen in hun strijd ttgen maarschalk Tsjang tso liin. ENGELAND. HEVIGE STORMEN IN ENGELAND. In SchoUand zwav srreeuwsval. Ee-n hevi-ge Zuidwester storm h-eeft Za terdag en- Zondag en vandaag i-n Engeland gewoed. Op-n-ieuw zij-n de Kanaa-lboote-n al-l-e met v-e-rtragin-g binnengekom-en. Een Dui-tsch vlieg-tuig, op weg van Amsterdam naar Croydon met vijf passagiers en een En- g-elsch vl-iegtuig op w-eg van Parijs met ze-s passagiers waren g-edwongen, t-e Lympn-e, het vlieg-veld aan de kust, te dalen. Te Ches ter is een ech-tpaar dioor -een boom, die door den storm w-erd ontworteld, getroffen en -ge- dood. In Schotland heeft het hevi-g ge- sneeuwd. DE ARBEIDERSPARTIJ EN HET COMMUNISTISCH ELEMENT. Negentien plaatselijke afdeelingen van de arbeiderspartij die, volgens de op het congres te Liverpool genomen besluiten, uit het partij- verband gestooten zijn omdat zij geen gevolg hadden gegeven aan den eisch tot uitdrijving van de communistische elementen, hebben bij het hoofdbestuur geappelleerd tegen hun uit- sl uiting en een verzoek gedaan om over deze zaak een stemming onder de leden te houden. Zij wijzen er voorts op, dat de gewelddadige verbrokkeling in de gelederen het groote doel van een volkomen overwinning der arbeiders partij bij de a.s. verkiezingen ernstig in ge- vaar kan brengen. Thans uiterlij-k in t-e sch-rij-v-en voor: Engelsch v. eerstbegi-nnend-en, aanv. 11 Oct. Engelsch, vervolgcursus, aanv. 12 Oct. Duitsch voor cerstbegi-nnen-den, aa-nv. 14 Oct. Insohrijving aa.n de Openbare Leeszaal en bij de meeste boekhandela-ren. Stel s. v. p. niet uit tot den laatsten dag! Nader meldt men: De uitgesloten afdeelingen hebben voorge- steld, de uitvoering van de anti-communisti- sche besluiten op te schorten tot daarover een referendum is gehouden. Zij vragen om de politiek van royeering der communisten op te geven en verder om de arbeidersorganisaties, die zijn uitgewezen in de districten op een democratische basis te reconstrueeren. FRANKRIJK. i DE A'NTI-F R A N'SCHiGE ZI N'D E N IN DEN ELZAS. Er is te Straateburg een v-ervolging inge st*-Id tegen Zorn en Delulach, wegens be- dreigin-g, beleediging en verdachtmaiking in telegrammen en d'agbladartikelen, en tegen Baumanu, den uitgever van de Wahrheit we gens vergrijpen jegens de overheid. De pre- apet heeft de oplaag van de Wahrheit van deze week in beslag -lat-en nemen, waarin de bevolking opgehitst wordt naar aan-leiding van het bezoek van het Amerikaans-che legioen. De nieuwe autonomistische partij in den -Elzas heeft een manifest venspreid, waarin zij het federalisme van de Elzas-Lotharing- sche bevo-lkin-g vooro-pstelt en voor haar het vrije zelfbescbikkingsrecht opeischi Het doel is: Elzas-Lotharingen onafhankelijk lid van d-en Volkenbond en middelaar tusschen Frankrijk en Duitschland." Aan het Duitsch komt de eerste plaats toe in het openbare leven, enz. GEVAARLIJK SP DEL GOED. Spelende kinder en vinden 220 dynamietpatronem De politie heeft het stilzwijgen bewaard over een zeer belangrijke vondst van spring- st-offen in het kwartier Charonne, dicht bij Pere Lachaise. Eerst thans maken de bladen er melding van; het geva-l wekt nogal on- rust. Het schijnt, dat op een der nachten, dat de politie nasporingen deed in een kwartier, waar zich veel Italiaansche communisten ophouden, dezen uit vrees voor ontdekking, een groote hoeveelheid springstoffen op -straat hebben gedeponeer-d. In een nauw verlaten straatje vonden- kin- deren een pakk-et met buizen met ontplofhaar goed. Ze sped-den- er mee doch toen een wagen van den reinigingsdienst voorbij kwam en over een- der patron-en reed ontplofte deze. De politie liet direct dfe straat versperren om het gevaarlijk goedje te verzamel-en. Het gemeentelijk laboratorium heeft uitge- maakt dat 220 dynamiet-patronen, samen ruim 9 kilo wegend, overe-enkomen met de springsto-f die in de fabrieken van Cugny wordt vervaardigd. Die patronen van ruim 40 gram worden gebruikt door on-dernemers van p-ublieke weken tot het laten springen van rotsen, b-ouwwerken, enz. Men brengt deze vondst in verband met de a-narchistische en communistische agitatie, die zich o.a. op de Cote d'Azur heeft ge- openbaard. RUSLAND. DE BETREKKING MET FINLAND. Naar aanleiding van het feit, dat uit de spionnage-protesten van den laatsten tijd ge- bleken is, dat de Russische monarchisten voor al van Finland uit ageeren, heeft, naar de Prager Ptesse uit Moskou verneemt, de Sow- jet-regeering aan de Finsche meegedeeld, dat het dulden van zulke elementen en de steun- verleening door Finsche autoriteiten de goede betrekkingen tusschen beide landen moeten verstoren. Zij verzoekt de Finsche regeering tegen de Russische emigranten dezelfde maat- regelen te treffen, als in Polen, opdat een eind gemaakt wordt aan hun monarchistische agitatie. Ook het feit dat Finland in den Volken- bondsraad gekozen is en niet bereid is met Rusland over een waarborgverdrag te onder- handelen, doet aan de betrekkingen geen goed, AMERIKA STAAT EN KERK IN MEXICO. Arrestaties. De politie heeft 29 kathol-iek-en in hechte- nis genomen, die onder beschuldiging staa-n een revolutionnaire actie te voeren. Voorts beweert de politie, dat de zoogenaamdc jka-thoheke opstand" weer het hoofd heefl opgestoken in den staat Jalisco, waar de laatste dagen- 89 opstand-el-ingen zijn ge- dood in gevechten- met de regeeringstroepen. DE W-E'RV-ELSTORM TE ST. LOUIS. De vertiezen aan menschenlcvens. Pas langza-merhand blijlkt met juistheid1 hoe erg de wervelstorm te St. Louis heeft huis-gehouden. Er zijn naar thans reeds met zekerheid hekend is 87 dooden, terwijl er 671 menschen in het ziekenhuis liggen. Het aan- taili vernielde huizen, kan-t-oren en winkels bedraagt 5iOOO. Een oppervlakte van zes vierk. Eng. mijl is Verwoest. Van de gewon- den zijn velen er heel ernstig aan toe. Men dien-kt ook dat in het geteisterde stadsgedeelte nog wel dooden- orrder het -pui-n zullen lig gen. Er wordt nog gezocht naar vermisten. De materieele schade bedtraagt 50.000.000 dollar, 131/ AARSGH

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1