fcarakter-trekken bchouden, die een feestelijk leven zooals in Westersche landen onder Wes- terlingen bloeit, onmogelijk maken. Ook zijn daar nog andere struikelblokken zooals de meestal tijdelijke aard van het verblij! der 'Europeanen, het jonge Europeesche geslachf in Indie geboren doch waarvan het zwaarte- punt der opvooding toch nog altijd in Neder land ligt en dat zich in het vreemde Ooster- sdhe land niet gelijk bijna steed's in Westersch eigen land de dragers voelt en de scheppers van cultuur, tenslotte doel en streven van den Europeaan in de tropen, dat zich nog altijd laat resumeeren in pensioen verdienen en na een bepaald aantal jaren en zooveel mogelijk geld1 verdienen in zoo weimg mogelijk jaren met voor bijna alien als uiteindelijk ideaal: terug naar hois. Door dit laatste wordt ver- klaard, dat onder de Europeanen in de tropen geen dichters en ro-manschrijvers worden ge- vonden noch musici noch andere lieden die de kunst als levenstaak hebben gekozen. Maar voorgoed is toch voorbij de tijd, toen man of vrouw, die naar Indie ging, bij voor- baat afstand deed van intellectueele bevredi- gingen. In een vorig hoofdstuk heb ik reeds fceschreven welke ontspanningsmogelijkheden de Europeaan in Indie, alt'hans in de groo-te- re centra, tot zijn beschikking heeft. Tooneel, op':a, solisten, orchest, bioscoop, hij kan er van genieten. Weliswaar, de bioscoop natuur- lijik uitgezonderd, niet op geregelde tijden, niet permanent, evenmin steeds in onberispe- lijken vorm, maar de mogelijkheden zijn er en zij zullen naar alle waarschijnlijkheid kwanti- tatief en kwalitatief zich in opgaande lijn blij- ven bewegen. Ook over de actie der Kunst- kringen heb ik reeds het een en ander verteld. Ik kan er nu nog bijvoegen, dat dit actie niet slechts beperkt blijft tot muziek en tooneel, maar dat het verbond van Kunstkringen -'eveneens schilderijen-tentoonstellingen organi- seert en lezingen op allerlei gebied laat hou- den. Ook het onderwijs in de laatste vijf en twin tig jaar is reusachtig verbeterd. Ban doeng en Batavia zijn centra geworden van rniddelbaar en hooger onderwijs en uit den aard der zaak heeft zich in die centra door de a .nwezigheid van talrijke en voortreffelijke onderwijskrachten een wetenschappelijk leven ontwikkeld dat ook buiten de muren der on- derwijsinrichtingen zijn invloed laat gelden Bibliotheek zijn tegenwoordig in vele Incli- sche steden te vinden, musea van beteekenis zijn geopend, congressen op allerlei gebied worden gehouden. De boekhandel is uit zijn vasten Indischen slaap ontwaakt en allengs op mo-derne leest geschoeid. Een niet voorhan- den boek kan desgewenscht, telegrafisch be- steld, in drie of vier weken worden geleverd. De nieuwste tijdschriften, periodieken of bro chures uit het moederland en uit den vreemde worden geregeld aangevoerd, leestrommels circuleeren door het geheele binn-enland. Last not least is daar de Indische pers, de veelbesprokene, de veel gesmade en daarom ook zeer miskende, die in werkelijkhedd reeds voor vijf en twintig jaar corypheeen t-elde, die zich met de besten in bet moederland konden meten. Waarmee ik niet zeggen wil, dat zij en zelfs haar corypheeen geen gebreken hadaen Het tegendeel is waar, maar het feit, dat die gebreken dikwijls veel te breed werden uitge- meten en niet zelden daarom de verdiensten wercen verzwegen, was niet de sohuld van de Indische pers maar van onbevoegde beoor- deelaars in het moederland, die bij gebrek aan kennis van de Indische maatsehappij geen flauw begrip hadden van de omstandigheden, waaronder Indische journalisten m.oesttn werken en van de invlo-e-den, waartegen zij moesten vechten. Intusschen ook de Indische pers heeft zich in latere jaren aan de veranderde verhoudin- gen weten aan te passen en haar werkwijze en outillages gem-odern-iseerd. Daardoor is de taak der redacties er niet gemakkelijker op geworden. Een Indische dagblad-redactie be. sfaat gewoonlijk uit niet meer dan vier of vijf •menschen, in tegenstelling met die van groote bladcn h< bet moederlanci, die soms den om- vang aannemen van een klein departement. Deze vier of vijf menschen maken de krant Zij moeten daarom zijn all round journalis ten, die elk oogenblik elkaar moeten kunnen vervangen, voor elkaar inspringen, even goed cen hocfdartikel moeten kunnen schrijven als een verslag, en die verbazend hard moeten werken. En toch weten zij, gering in aantal als zij zijn, onder ock nu nog vaak zeer moei- lijke omstandigheden, op de hoogte te blijven van den tijd en van hun taak. Men vindt op het oogenblik in Indie verschillende vooirtref- felijk geredigeerde dagbladen, die gezien in 'het kader der omstandigheden volstrekt niet behoeven onder te doen voor hun grootste col- lega's in het moederland. Indie is gelukkig nog niet zoo verpolitiekt als het moederland. Men kent er nog niet de tallooze partijen en partijtjes, die hier de na- tionale eenheid tot een illusie maken. Daarom zijn de Indische dagbladen dan ook geen poli- tieke organen in de beteekenis die wij hier daaraan geven. Dat zou ook niet goed zijn, want door de geweldige afstanden die geen transport toelaten dat snd genoeg kan zijn om de actualiteit van het dagblad niet verlo- ren te doen gaan, kan een Indisch dagblad geen groep van overal verspreide politieke geestverwanten tcdienen doch moet zich be- palen tot het bestrijkcn van een bepaald res- sort of streek, waar lezers van allerlei ge- zmdheid wonen, al loopen die gezindheden, zooals ik reeds zeide, nu niet zoo ver uiteen Daardoor hebben sommige bladen in sommi- ge streken van Java en Sumatra een soort van positie, die veel overeenkomst heeft met een monopolie. Ik moet er terstond bijvoegen, dat zij daarvan geenszins misbruik maken, doch veeleer fcehooren tot de voortreffelijk- ste organen. ux baron gevers. t net stoffdijk overschot van den te Bern overleden vroegercn Nederlandsclien gezant te Berlijn, W. F. A. baron Gevers, zal naar s-Gravenhage worden ovcrgebracht, om op een nader te bepalen datum in het familie- zlt en ^u^nen te worden bijge- De Duitsche gezant bij ons hof, baron Lucius von Stoedten, heeft naar aanleiding van het overhjden van baron Gevers een be- rILT rouwbeklag afgelegd bij minister Btelaerts van Blokland en daarbij de harte- lijke deelneming van de Dnitsche regeering aan de Ncderlandscfie reneerinn vertolkt PROF. DR. CORNELIA DE L'ANGE. Zooals gister reeds gemeld, heeft dr. Cor nelia de Lange het ambt van hoogleeraar in de kindergeneeskunde aanvaard aan de Am sterdamsche Universiteit. Zij is de eerste vrou- welijke gewone hoogleeraar in Nederland. Zij hield daarbij een rede met als thema „Het werk dat ons wacht". Doch zijn vermeldde eerst in het kort, zegt het H.bld., wat op !het gebied der paediatrie tot nu toe is verricht en ging daartoe terug tot omstreeks 1850, toen de Weensche school van Mayr met haar zeer nauwkeurig symp- tomenleer of semiotiek naam begon te maken en de grootvader van de spreekster, Lucht- mans, in 1855, het ambt van lector aan de Klinische School te Alkmaar aanvaardde met een rede: „Over den kinderlijken leeftijd als onderwerp van geneeskundige studie Waarschijnlijk koos hij dit onderwerp naar aanleiding van medededingen uit de Ween sche School. Zij herdacht daarna een boek uit het jaar 1845: dr. G. A. N. Allebe's „De ontwikkeling van het kind naar lichaam en geest", dat zijn tijd ver vooruit was en buitengewoon veel nut stichtte. O-p de periode der semiotiek volgde die van het zoeken naar de oorzaken. Deze viel samen met het hoogtij der bacteriologie. De raad, den zuigelingen slechts gekookte melk te geven vond algemeen ingang. En toen men de melk te lang verhitte gingen de zuigelin gen lijden aan de ziekte von Moller-Barlow of het infantiele scorbuut In ons land was De Bruin de eerste die een geval herkende. De ziekte komt nu zelden meer voor. Van buitengewone beteekenis waren ook de onderzoekingen van Echerich over de darm- bacterien van den zuigeling en over de tetanie. Omtrent denzelfden tijd volgden de zegenrijkc ontdekkingen van Roux en Behring van het geneesserum tegen de diphterie. Aan laatst- genoemde en aan de Amerikanen Parker en Zingher danken wij in de laatste jaren ook de actieve onvatbaarmaking tegen deze ziekte. Het laatste tiental jaren heeft veel belang- rijks geleerd omtrent de rachitis, die naar gebleken is grootendeels moet worden be schouwd als een lichtontberingsziekte, schoon soms de erfelijkheid het toch nog kan winnen van het licht. In het overzicht van het ver- leden, van hetgeen bereikt was, vermeldde de spreekster ten slotte het serum, in staat maze- len te vcorkomen en het preventief serum tegen roodvonk. Veer de toekomst achtte de spreekster het geraden niet al te veel tijd meer te besteden aan onderzoekingen over zuigelingenvoeding en voedingsstoornissen, die altijd nog een be- langrijk deel der Duitsche tijdschriften in- nemen. Een fonds van degelijke t'herapeuti- sche maatregelen stelt ons in staat den zuige ling zonder al te veel getcb door het eerste levenejaar heen te helpen. Er zijn nu andere terreinen waarop onze activiteit van noode is Professor de Lange wees op het in de laatste jaren belangrijk toegenomen aantal encepha- litiden bij kinderen meest onder de twee jaar. Met betrekking tot de ernstige grab en van hydrocephalus, waartegenover ae t':erapie machteloos is, geeft een flauwe lichtschijn uit Amerika eenige verheldering in het somber aspect. Wellioht zal de chirurgie in de toe komst kunnen ingrijpen. De spreekster wijdde daarna een belangrijk deel van haar rede aan de neuropathie van den zuigeling en het kind. Zij gaf daarbij o.a. te kenn-en de oude schommelwieg gaarne in eere hersteld te zien voor sensibele zuigelin gen: „Ik geloof dat men een gunstigen in vloed op de neuropathie kan uitoefenen, als men hun een aantal hunner onrustgevoelens kan ontnemen." „Ongeveer de helft van de k-inderpathologie bestaat uit neurosen en ik ben het volkomen met Hamburger eens, dat chronisohe ziekteri van maag en darmkanaal berustend op orga- nische afwijkingen bij kinderen zelden voor- komen. Als een kind weken lang elken dag zijn maag omkeert, dan moet het geen dieet hebben maar u-it logeeren gaan en poffertjes eten." Met betrekking tot kinderen, die niet willen eten, maakte spr. de opmerking, dat hun stof- wisseling een ancle re is dan die van hen, die veel eten: veel minder onverteerde bestanddee- len van het voedsel worden uitgescheiden. Aanleiding tot ongerustbeid behoeft h.i. het nerveuze gebrek aan eetlust eigenlijk nooit te zijn. Het vele praten er over met de kinderen is zeker schadelijk. Het is meer de orthopaedie van den geest dan die van het lichaam, die wij hier noodig hebben. Vele kindemeurosen zijn eerder verschijnselen van de psychische ge- steldheid der ouders (discongruentie der ouders in niet geslaagde huwelijken) dan van een ziekte van het kind. Deze kinderneurocen en parentibus had de kinderdokteres in de laatste jaren sterk zien toenemen. Opmerkelijk was, in verband met dit onder werp, nog hare mededeeling over groote zenuwachtigheid en overprikkelheid bij kin deren tusschen een en drie jaar, die het gevolg waren van excessen van het radiogenot.^ Prof. De Lange behandelde daarna het chapiter stuipen en gaf toen, eveneens op het terrein van het zenuwstelsel, een korte' be- spreking van de aetiologie van cardiopasmus, pyloruspasmus en megalocolon congenitum der zuigelingen. Aangaande de tuberculose der zuigelingen achtte zij het zaak niet volstrekt afkeeri? re zijn van de behandelingsmethode van Cal- mette. In het vervolg harer rede vroeg de spreek ster de belangstelling harer hoorders voor het morphologiseh bloeaonderzoek en zijn waarde voor de paediatrische kliniek. Overgaande op het gebied der pathologi- sche anatomie, deed spr. opmerken, dat sa- menwerking met drz kinderarts bij een inten- sieve studie van sommige aangeboren of ge- durende het eerste levensjaar verkregen afwij kingen zeer vruchtdragend zal kunnen zijn Vervolgens behandelde spr. een onderwerp, waarop de kinderarts kon samenwerken met den geneticus: het onderzoek der een-eiige tweelingen, die zijn ontstaan door de verdub- beling en deeling in bveeen van een bevruchte eicel. H. W. Siemens heeft daarvoor een erfe- lijkheidsregel opgesteld. Voor dit onderzoek met betrekking tot den erfelijken aanleg zijn vele gegevens noodig. Professor De Lange uitte den wensch, dat hier te lande een begin mocht worden gemaakt met de gegevens van onze vier verloskundige universiteitsklinieken en onze drie kweekscholen voor vroedvrouwen. Van groot belang zal het zijn, als ook het later leven der tweelingen kon worden nage- gaan en ook ae evefltue'ele (fSdCfsoofzaken kun nen worden opgespoord. Met betrekking tot de paediatrie als leer- vak gaf de spreekster ten besluite te kennen, dat zij vormt een specialisme, dat is opge- komen door den nood der tijden, zeer veel goeds heeft verricht en nog verricht, maar als speciaal vak weer zal verdwijnen wanneer het zijn plicht heeft verricht en de kennis ervan voldoende is geworden bij elken arts. Daarna zal men met een klein aantal specialistcn in de paediatrie kunnen volstaan, die alleen ge consulteerd worden in moeilijke gevallen. Prof. De Lange wijdde daarna eenige woor- den aan wijlen haar voorganger in hot ambt, professor De Bruin, en hield' "daarna de ge- bruikelijke toespraken. Na afloop der officieele ambtsaanvaarding was er gelegenheid de nieuwe professor geluk te wenschen. Onder meer was ingekomen een felicitatie-telegram van den burgemeester van Alkmaar, die daarin mededeelde er trotsch op te zijn, dat de eerste vrouwelijke gewone hoogleeraar in Nederland een Alkmaarsche van geboorte is. DIENSTWEIGERENDE KECRUTEN. Gistermorgen was het te Rotterdam inlij ving van de „October-lichting 1927". Op het Gedempte Doelwater stonden vele belangstellendcn, die de a.s. recruten uitge- leide deden, maar toch was de belangstelling ditmaal grooter dan anders, want twee com munisten zouden worden ingelijfd en het was bekend, dat zij dienst zouden weigeren. De communistische jeugd was aanwezig, er werden liederen gezongen, pamfletten ver- spreid en weldra was't zoo vol van nieuws- gierigen, dat het verkeer last ondervond, zoodat de politie tot doorloopen aanmaande en het Doelwater aan de zijde van den Cool- singel afzette. De beide dienstweigeraars bevonden zich in het rar.dhuis. En na eenigen tijd reed de celwagen voor, om hen naar het Huis van Bewaring over te brengen. De militaire po litie geleidde de jongemannen naar buiten, maar zoodra een van hen den celwagen zag staan, begon hij zich te verzetten, roepend: „Daar ga ik niet in, haal een anderen wa- gen". De' militairen hebben hem in den wagen geduwd, zijn metgezel stapte zelf in. De wagen reed daarop weg. Het is nog geruimen tijd rumoerig geble- ven op het Doelwater, het Haagsche Veer en op den Coolsingel. Eenige mannen veroor- zaakten ongeregeldheden, daarom werden er drie naar de politiepost Raadhuis gebracht. H'OOG WATER. Het water in Rijn en Lek is bij Wijk bij Duurstcde gestegen tot 5.63 M. pi. N.A.P. De lage uiterwaarden staan meerendeels blank. OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagavond vond de chauffeur van een der A. A. A.-bussen bij Hoenderloo den on- geveer 52-jarigen vrachtrijder Van Dam op den grond liggen. De chauffeur stopte on- middellijk en zag een eind verder een auto staan. De chauffeur daarvan had wel iets van een aanrijding gemerkt, doch wist niet, wat er gebeurd was. Deze auto vervoerde den man naar het ziekenhuis; bij aankomst al- daar bleek hij reeds overleden. HET lO.QOOste SCHIP. Het stoomschip „St. Annaland", van de Schcepvaart- en Steenkolen-Maatschappij, dat Zondagavond den Nieuwen Waterweg bin- nen kwam, was het lO.OOOste schip, dat dit jaar uit zee met bestemming voor Rotterdam binnen warn. Verleden jaar kwam het lO.OOOste schip op 20 September. De 10.000 schpen van 1928 vertegenwoordigden evenwel slechts een inhoud van ongeveer vijftien millioen ton, tegenover die van 1927 met meer dan vijftien rftillioen ton. INBRAAK. Zaterdagavond is in een villa aan den Scheveningschen weg te Den Haag ingebro- ken. Uit een der vertrekken heeft men een cassette met waardevolle papieren medegeno- men, terwijl ook een paarlen-collier, waarvan de waarde op 10.000 geschat wordt, gesto- len is. Uit een ander vertrek is nog ruim 80 aan contanten medegenomen. De dieven hadden nog enkele zilveren vooi-werpen ge- reed gezet om mede te nemen, maar ziin blijkbaar bij dit voornemen niet geslaagd. Van de daders geen spoor. HET BOSCH MOET WEG. Men schrijft uit Deorn aan het Hbld.: De beide plekjes aan den westelijken eii ocstelijken ingang van de dorpskom van Doom, die zr'k een bekoorlijke aantfekkelijk- heid aan dit bekende zomerdorp verleenen, schijnen gedoemd om vernield te worden, in verband met het rijkswegenplan. Een ringbaan is door Waterstaat dwars door deze bosschen heen geprojecteerd, niet- tegenstaande de verbreeding van den ver- keersweg; tot op 30 meter door het dorp mo gelijk blijkt, zelfs voor lager bedrag dan de ringbaan buiten het dorp om moet kosten, waarbij het natuurschoon blijft gespaard De aankcop van het grootste stuk van den voor de ringbaan benoodigden grond van de betrokken eigenaren, waaronder cok een stuk mct mooi hoog hout van den voormali'gen Duitschen keizer, is reeds in een vergevor- derd stadium. lets vreemds in deze zaak is, dat Water staat ze reeds in vaten en kannen heeft, ter wijl de leden van den gemeenteraad, de wet- houders incluis, nicts hiervan afwisten. DE M1SSTANDEN IN DE GAS-INDUSTRIE. De Ned. Fed. Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft een brief gezonden aan de gemeenteraden van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en 97 andere gemeenten, en herinnert daarin aan de berichten over z g. retour-commissies aan directeuren van ge- meenteliike gasbedrijven. Voorts wordt be- weerd, dat de Vereeniging van Gasfabrikan- ten ongenegen is mede te werken cm de juistheid dier berichten te onderzoeken. Deze vereeniging wordt, naar men zegt, door som mige gemeenten gesubsidieerd. De Bond meent, dat de opheffing van twij- fel en het brengen van opheldering naar alreeds gebleken is het spoedigst tot stand gebracht kan worden door een commissie van onderzoek, welke commissie ware samen te stellen uit raadsleden als vertegenwoordigers der burgerij en uit door de algemeene lande- lijke bonden van overheidspersoneel aan te wiizen. doch door den geementeraad te be- noemen, vertegenwoordigers der atnbfenar n en werklieden. Ten slotte verzoekt de Bond de benoeming van zulk een commissie en de onmiddellijke atopzetting der eventueele subsidie aan de Vereeniging van Gasfabrikanten. HERLEVING VAN DE SCHOENlEN INDUSTRIE. Het is verheugend, z-egt de „Echo van het Zuiden" onder al de jeremiades thans weer hoopvoller klan-ken te vernemen, n.l. dat de schoenindustrie over't g;-eheel weer vlotter begiimt te werken; verschillende schoenfabrie- ken hebben den geheelen zomer door aardig te werken gehad, beter zelfs dan andere ja ren. Nu echter schijmt het geheel weer beter te gaan. 't Zelfde kan gezegd worden van ver schillende zoollederfabrieken en fabrieken van overleder en drijfriemen. BRANDEN. Gisternacht is in het zuidelijk g-edeelte van den Wiikermeerpolder, onder de gemeente Beverwijk, de kapital-e bouwplaats, eigen- dom van den heer Kroon en- bewoond door den heer Filipsen, totaal afg-ebrand. De be- woners konden zich slechts met moei-te red den. Het gebouw was verzek-erd, de inboe- del echter niet. Zondagavond 11 our is te Voorst het woonhuie, bewoond door H. Wolters en B. Schoenmaker, afgebrand. Drie geiten kwamen in de vlammen om. De bewoners waren in diepe rust en reeds stonden; het geheele achterhuis en dak in brand, voordat men het bemerkfe. Men vluehtte ijlings, alles achterlatend. De oor- zaak van den brand is onbekiend. Schoenmaker was tegen brandschade ver- zekerd, Wolters ni-et. He huis was verzekerd. DE VERLOREN f 20.000. De H. T. M.-beambte, die de voriige week een b-eJrag van 15.000 zou hebben ver- loren, is door de directie der H. T. M. ont- slagen op grond van ongeschiktheid. WEER SUBSIDIE VOOR WINTER- LEZINGEN OVER BIJENTEELT. Zooals -bekenid, verleende de regeering tot dusver subsidie aan de Ver. voor Bijenteelt voor het houden van lezingen op het gebied van bijenteelt. Het vorig jaar ontvingen echter de diverse organisatie van den minister van binnenl zaken en landbouw bericht, dat in het ver volg voor dergelijke lezingen geen subsidie meer zou worden toegekend. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot Be- vordering der Bijenteelt in Nederland wend- de zich toen schriftelijk en persoonlijk tot den minister, wat tot resultaat had, dat voor den a.s. winter weer subsidie verleend zal wor den tot een bedrag van f 7.50 per lezing en vergoeding voor reiskosten van den spreker tot een maximum van 1.50. DE MOORD BIJ MAASTRICHT. Omtrent den moordaanslag bij Maastricht cp den Cannerweg, wordt gemeld, dat men er nog niet in geslaagd is den. eigenaar van bet met bloed bevlekte mes te vindten. De of- ficier zal het thans scheikundig en op vmger- afdrukken la-ten onderzoeken. Zaterdagmidd-ag is de sectie op het lijk verricht door den deskundiige, dr. Schmed- d'ng.in sa-menwerking met den chirurg dr. Levy. Door dit onderzoek is komen vast te staan, dat de wende, die den dco-d1 veroor- zaakte, Joegebracht is met een mes, dat met zoo hevige kracht het hoofd van den versla- gene heeft getroffen, d-at daardoor het sche- deldek doorboord is en het mes meer dan twee c.M. in de hersenen is doorgedrongen. Wel meent men den dader in de rich ting Maastricht te moeten- zoeken daar men in de richting van de Belgis-che grens niets veT- dachts heeft waargenomen Uit de verhooren is komen vast te staan, dat o-mstreeks den tijd, dat de misdaad -plaats vond, een groote en een kleinere per- soon- in de richting Maastricht verdwenen zijn. Daaruit besluit men dat de dader een medeplichtige heeft gehad. Het vermoeden, dat de verslagen-e een- vijand heeft gehad, sehijnt totaal ongegrond te zijn. In verband met de aanhouding van twee person-en, die verdacht worden van den moord op den Cannerweg te Maastricht, wordt gemeld, dat C. D., die, zijn kameraad F. C. als den dader aan wees, de volgendie verklaring heeft afgelegd: Ik had den geheelen- dag met inijn maat naar werk gezocht, d-och kon geen vinden. Wij hadden vcrschei-dene biertjes gedronken en waren nogal aangeschoten. Des avonds kwamen wij cp den Cannerweg. Ik zag toen -plotsel-in-g, dat mijn maat iemand aangreep en hem een slag toebracht, hetgeen ik echter nine kon verhinderen. Ik heb niet gewefen, dat hij hem met een mes beitok-an heeft. Wij sloegen, toen de jengen gevallen was, op de vlucnt en zijn daarna nog in verschillende cafe's geweest. Ik heb in het geheel niet ge- weten,^ dat de aangevall-ene gestorven is, evenim-in als ik wist, dat hij heden begraven zou worden. C. houdt echter vol onschuldig te zijn. Wel geeft hij toe den dag van den aanslag met zijn kameraad op den Cannerweg te zijn ge weest. Uit de verklaringen van D. is echter komen vast te staan, dat als motief van de daad alleen dronkenschap moet women op- gegeven. Zij zouden ieder ander op die plaats en dat uur hebben neergeslagen. De politie heeft met D. de pick van de misdaad bezocht, waarbij D. alles nauwkeu rig heeft aangeduid en omschreven, waarme- d-e de waarheid van diens getuigenis wel is komen vast te staan. Men hoopt alsnog door nauwgezet verhooren ook C. tot een bekenfe- nis te kunnen bewegen. INBREKERS GEPAKT. Zondagnacht is de dader van de inbraak van Donderdagnaeht in de Lipperkerkstraat te Enschede gevat, toen hij met een ladder wilde inkl-immen in een woning in de NachW gaalstraat. Na een hevige worsteling geluktfl het den man, die met cen mes dreigde, te grijpen. Het is een 24-jarige voerman uit Glanerbrug. STROOPERSDRAMA. Zondagmorgen is op de heide ,Zorgeneind" onder Baarle-Nassau het lijk gevonden van een zekeren Vissers, getroffen door een ge- weerkogel. Een lichtbak lag naast hem, zoo dat het vermoeden bestaat, dat hij bij het stroopen is verrast. Een onderzoek wordt ingesteld. De marechaussee heeft wel gepa- trcuilleerd, maar verklaart dien nacht geen enkel schot gelost te hebben. Het lijk is naar het gemeentehuis ie Baarle-Nassau overge- bracht, waar de sectie werd verricht. Het parket is ter plaatse. JUBILe LANDBOUWPROEF- STATIONS. le Wageningen is gister in het gebouw, Junushof het feit herdacht, dat dit jaar de Rijkslandbouwproefstations vijf tig jaar heb ben bestaan. Aan de uitnoodiging tot bijwo-ning dezer h-erdenking hadden zeer velen.gevolg gege- ven. Aanwezig waren o.m. de minister van Hnn-enlandsehe zake-n en la-n-dbouw, m-r. J. B. Kan, dr. Swaying, waarnemcn-d direeteur gensraal van den landbouw; dr. K. H. M. v. d. Zan-de, inspecteur van het la-ndbouwonder- wijs; L..G. J. Kakebeeke, inspecteur van den 'andbouw, de Commissie van Ad'ivies voor dte R. 1. b. proefstations, afgevaardigden van landbouworganisaties, fabrrkanten en hande- laars, curatoren en rector-magnificus- en profess-oren der Landbowhoogeschool, direc teuren der verschillende proefstations, de bur gemeester der gemeente Wageningen, afge vaardigden van het personeel der proefstati ons en tal van andere belangstellenden. De heer dr D. Knuttel, voorzitter der re- gelingscommissie, sprak een welkomstwoord. Vervolgens sprak minister Kan, c'A wees op het groote belang van de landbou-.. jmoef- stations en zijn erken-telijkheid uitsprak je- gens hen, die de wetenschap, de practijk; de laatste ook in meer bescheidlen functies in de stations hebben gediend en jegens hen, die zich in de commissies van adlvies zoo groote verdiensten hebben verworven. Daarna sprak prof. J. H. Aberson, als voorzitter van de Commissie van Advies voor de Rijkslandbouwproefstations. Hij schetste de geschiedenis dezer instellingen en roemde hun werk en vo-orlichting, die door de land- bouwende bevoIking ten zeerste op prijs wordt gesteld. Hierna volgde een recepbe en daarna een n-oenmaal in het Hotel de Wereld. PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS. Vanwege den Centralen Bond van Trans portarbeiders werd Zondag te Utrecht ee# drugbezochte vergadering gehouden van het personeel van Van Gend en Loos. Door den voorzitter, den heer O. de Weerd, werd er op gewezen, dat het doel der bijeenkomst was het personeel van Van Gend en Loos zoo sterk mogelijk te organisereen, met het oog op de komende gebeurtenissen. die voor dit personeel het volgend jaar te wachteri" staan. Vervolgens werd het woord gevoerd door den secretaris van het hoofdbestuur, den heer G. Sieverink uit Rotterdam. Spr. wees cp de opzegging door de spoor- wegen van het contract tegen einde Juni 1928; het zou dwaasheid zijn. om daarom thans met nieuwe eischen inzake de arbeids- voorwaarden bij die firma te komen. Dit be richt heeft intusschen onder het personeel groote ongerustheid gewekt. Dat begrijpt men het best als men weet, dat van de 1192 man personeel er 233 zijn met meer dan 25 dienstiaren, 145 met meer dan 30 dienstja- ren, 32 met meer dan 40 dienstjaren en twee met meer dan 50 dienstiaren. Omtrent de onderhandelingen over het be- drijf met de A. T. O. is nog niets bekend. Overneming van het personel door de A.T.O. zcu de beste oplossing zijn, doch indien men de ouderen niet wil overnemen, dan zal men een fonds moeten stichten, om hen financieel schadeloos te stellen. De firma heeft altijd nagelaten een deel van de bedrijfsinkomsten te reserveeren voor het personeel, dat daar thans de dupe van wordt. De bond zal nu hebben te zorgen, dat alles gedaan wordt, om de belangen van het personeel zoo goed mogelijk te behartigen en daarom is een eer ste vereischte, dat de ongeorganiseerden toi den Bond toetreden. Na een uitvoerige gedachtenwisseling sprak de voorzitter een slotwoord, waarop de vergadering werd gesloten. Politie-a gent„U reed 70 K.M. per uur, meneer." Bestuurder (fluisierend)...Maak er 90 van, ik probeer bom het ding to yerkoppen," {Punchy.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7