DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No 234. Dif nffminef Kesfaal ulf 2 Maaen. Honderd negen en twintigste Jaargan& '92/ Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalvc Zon- en Feesfdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetalmg per 3 maanden voor Alk*aar 2,--. franco door bet gebeele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdrukkerij v/h HERMs, C08TBR ft Voordatn G9. DfweoAeuri G. H> KRAK. WOEl§DA€i Telef.nr. Adniinistrafie 3. Telefootinr. Redactie 33. Postgiro 37069. Hoofdredasteuri Tj. N, ADEMA. 5 OCTOBER mmamommseemamBm Uif het Parlement Den Haag, 4 October 1927 De Tweede Kamer heeft heden weer een teeken van leven gegeven. Zij was samenge- roepen tot regeling van werkzaamheden, doch reeds bij het eerste punt dat ter sprake kwam, ■is men het niet met elkander eens kunnen (warden. De heer Weitkamp (C.-H.) had ver fof gevraagd voor een interpellate over de afwatering van Overijsel. De Voorzitter, die misschien niet geheel ten onrechte van oor- deel is, dat een interpellate nog al eens vaak ciets meer is dan tijd verbeuzelen, vroeg geen jrerlof voor die interpellate te verfeenen, daar de zaak best bij de Begrootng van Wa terstaat kan worden besproken Mij goed. jverklaarde de heer Weitkamp, maar dan stel ik voor alvast het spreektijdrantsoen der Chr. Historischen bij die begrooting te verlengen. Dat was nog al dwaas, daar omtrent die rantsoeneering nog beslist moet worden. •Maar nu heeft zich het curieuse geval voor- gedaan, dat de stemmen over dit voorstel van den heer Weitkamp staakten (41 tegen 41) en dus zal er in een volgende vergadering moe ten beslist worden of de wensch van den af- gevaardigde zal worden ingewilligd, terwijl cog niet eens vast staat, hoeveel tijd zijn fracte aan bedoelde begrooting mag beste- den. De datum van de interpellate van den heer De Visser (Comm.) over de gevangenneming van de Indonesische studenten, welke inder- daad niet al te lang kan blijven liggen, kon nog niet worden vastgesteld, omdat de voorz. het met den communistischen afgevaardigde cog niet eens is omtrent de door dezen te stellen vragen. En toen men dit had verno- inen, is de Kamer maar weer uiteengegaan jot nadere bijeenroeping. DageBiiksch owespziciit De Oorlogsschulden. Troebclen in Mexico. De Het blijikt meer en meer, dat de gevolgen ran den wereldoorlog verstrekkender zijn dan menigeen verwacht zal hebben. Want niet aleert is door de tallooze vredesver- dragen een toestand geschapen, d'ie zeker zoo nadeelig is voor een algeheelen weder- ophloei als eenniaal de oorllog zelve het was, doch tevens maken de moeilijkheden over de regeling der oorlogsschulden tusische-n de geailieerden anderling, dat de hemel in hoogste bedenketjike mate bewolkt blijift Jaren lang heeft men gezocht naar een be vredigende opl-ossi-ng. Zonder te vindien echter. Maar eindelijk komt er een straal van gewebtigde hoop! Poincare's onverwachte mededeeling van enkele dagen gel eden, dat er met de Engel- sche en de Amerikaansche regeeringen on derhandielingen gaande waren voor het fun- dieeren van de schulden is voor de Engel- schen een aangename verr-assi-ng geweest Men hoopt dat Churchill! er bij het opmaken van zijn nieuwe begrooting baat bij zal heb- 'ben, maar dit is nog de vraag. Men weet dat Churchill en Caillaux reeds twee jaar ge- tedem een regeling hebben getroffen,. maar geen Fransche regeering heeft die nog aan bet Fransche parlement ter ratificatie willen voorleggen. Zij kwam hierop neer, dat Franikrijk gedurende 62 jaar elk jaar 1214 millioen aan Engeland zou betalen. Verleden jaar fcreeg Frankrijik de concessie dat het in de eerste vijlf jaar zou kunnen volstaan met kleinere termijnen van 4 millioen af. Hier is ook niets van -gekomen, maar intniddels heeft de Fransche schatkist op eigen verant- woordiing 3 mtlioen „op rekening" be- taald en aangekondigd dat zij dtit in Maart weer zal doen. Het kan nu zijn, dat Poincare als minister van financien een stabieler vorm aan de voorloopige regeling wil geven, zon der de termijnen daarvan te verhoogen. Erageland, aldus schrijft de N. R. Crt, iaat zich nog altijd leiden door het beginsel dat het van alle schuldenaren evenveel moet jbinnen trachten te krijgen als het zelf aan Amerika betalen moet. Als dit land ooit Engeland de verdere betalingen mocht kwijt- schielden, dan zal het ctezelfde goedertieren- beid ten opzichte van zijn eigen vorderinigen betoonen. Op zoo groote scheutigheid van Amerika is nog altijd geen kijik. Dat de schuldenregelingen onderling sa- menhangen, blijikt weer uit een regeling, die Frankrijk als schuldeischer met Griekenland heeft getroffen Volgens een bericht uit Athene, heeft zich Parijs bereid getoond de !$lSom v'an zhn vordering tot 170 millioen goudtrancs te verminderen, aflosbaar in de- zelfde evenredigheid waarin de Fransche schuid aan de Vereenigde Staten en Enge land afbetaald zal moeten worden. Griekeni- land zal niet meer behoeven te betalen, in- dien Frankrijik niet meer behoeft te betalen. Zoo olijft de_ illusie voortbestaan dat de Ver.eenngde Sta'ten niO'g €6ns tot bet besef zullen komen, dat het genoeg goud uft Europa heeft binnengehaald In Mexico neemt de opsiand steeds ernsti- ger vormen aan. De uresidentsverkiezinigen zijn in zieht en dat is voldoende om de poppen in zeer .verhevigde mate en op een onaangenamie manier aan het dansen te brengen. Verwacht wordt n.i, dat de verkiezings- strijd niet, zooals in beschaafde janden te doen gebruikelijk is, op vceed'zame wijze zal worden uitgevochten, doch in letterlijiken zin een strijd op het Siagveld zal worden^ Officieel wordt in ieder geval reeds ge- meld, dat de generaals Gomez en Serrano, beiden cand'idaat voor den zoo begeerlijken presidentszetel, in opsiand zijn gekomen te gen hum oiede-candldaat, een vriend van pre sident Calks, generaal Obregon. Obregon sohijinit niet van zins, zich als een bange sohooljongen door zijn collega's te laten commandeeren,, doch staat gereed om te vuur en te zwaard) zijn wil door te drijven. De miiitaire autoriteiten hebben thans de stopzetting van den treindienst van de Mexi- caansche en interoceanische spooi-wegen op Mexico City gelast. In verschillende plaatsen hadden oproerige bewegingen plaats. Er zijn bondstroepen vertrokken met onbekende be- stemming Zomdag zijin te Mexico 800 officieren en soldaten aan het muiten geslagen. Gelijik- soortige wanordelijikheden, hoewel minder ernstig, zouden zich voorgedaan hebben te Torreon en Vera Cruz. De regeering van Calles zegt, dat zij den geheelen toestand beheerscht en belooft de verantwoordelijike lieden bihnen 48 uur te zullen sraffen. Volgens niet bevestigende geruchten zou den de genieraals Serrano en Carlo Evidal, welike laatste gouverneur was van den staat Chiapas, reeds door de bondstroepen ge- vangen genomen en terechtgesteld zijn. En ten slotte hebben volgens die laatste berichten momenteel hevige gevechten plaats tusschen de regeertagstroepen en de mui- ters. Aan beide zijden namen vliegtu'igen aan den strijd deel. De mutters zouden reeds geheel verstagen zijn. De berichten zijn blijkbaar nog al ver- ward en weiniig betrouwbaar. Men zal goed1 doen, nadere mediedeelingen af te wachten, alvorens een defini'tief oordteel te velilen. Latere berichten melden, dat president Calles inderdaadi den toestand' meester is. (Men zie onder buitenland1). ggjitenlaiisi CHINA. DE AANVAL OP PEKING UIT SJANSI. De gouverneur van Sjansi ruki met 170.000 man tegen Peking op. De nationalistische miiitaire raad te Nan king meldt, dat generaal Jen si sjan, de milt taire gouverneur van Sjansi met 170.000 man troepen voomemens is Peking uit het Noorden aan te vallen, via Kalgan en den Nankoepas. Tsjang tso lin zendt overhaast uit Mants- joerije alle versterkingen, die hij bij elkaaf kan trommelen. Er loopen tal van geruchten over wrijving tusschen Tsjang en zijn gene raals. (Naar Maandag gemeld is, zou de strijd in den omtrek van Kalgan reeds ontbrand. zijn. Red.) Volgens een later bericht hebben de troepen uit Sjansi Kalgan bezet. FRANKRIJK. DE OORLOGSSCHULDEN. Het gerucht, dat Poincare en Churchill elkaar zouden ontmoeten, sChijnt ongegrond, seint Havas. De afwezigheid van Poincare, die op het oogenblik te Sampigny is, en van den minister van financien getuigt ervoor dat er thans geen sprake is van een mogelijke ontmoeting. De besprekingen, waar Poincare een toespeling op maakte in de financieele commissie, over een voorloopige schikking ten aanzien van de intergeallieerde schulden, zou den alleen de Amerikaansche schulden ge- raa-kt hebben en op dit punt is verder geen enkele bespreking aangeknoopt. DE SCHiRIJVERiS, DIE VOOR FRANKRIJK ZIJN G'EVALLEN. Zaterdag 15 October zal in het Pantheon de onthulling plaats vinden van de inscripties van de namen van de 507 schrijvers, Fran- schen of in Fransc'hen dienst, die in den oor iog gesneuveld zijn en van dfc 53 schrijvers die onder d-ienst tengevolge van zie-kte zijn be- zweken. De namen worden aangebracht rond de deur, die achter het monument van de overwinning gelegen is, naast de deur, die toegang tot de krocht geeft, en rond de deur, die daartegenover gelegen is. De president van de republiek zal de inscripties onthullen en men hoopt, dat ook koning Albert van Bel- gie'tegenwoordig zal zijn bij de plechtigheid DE RE VO'LUT 10 NN AIR E WOE LING EN IN HET ZUIDEN. Men heeft eerst gedacht, dat de bommen, die in het Zuiden op de spoorwegen werden gevonden, afkomstig waren van diefstallen uit aftenalen. Het schijnt echter, dat daar sinds lang niets meer vermist wordt, doch dat het de springstoffen zijn, in uiijuen, eroeven en bii de uitvoering van sloopingswerken gebruikt, die bij de aanslagen worden gebruikt. Het is bijvoorbeeld gebleken, dat zeven dagen voor den bomaanslag te Juan-les-Pins, 20 kilo springstof zijn ontvreemd uit een der groeven van Gannat. DUITSCHLAND. NA DE VERJAARDAG VAN HINDENBURG. De Frankf. Ztg. merkt op, dat onder de staatshoofden die president Hindenhurg op zijn 8'Osten verjaardag geluk hebben ge- wensdht, die van de mogendheden van Locar no ontbraken. Het blad verneemt, dat zij oor- spronkelijik voornemcns waren zeer hartelij'ke telegrammen te zenden, doch daarvan hebben afgezien wegens de rede van Tannenberg. Daf ziji nadien blijkbaar hebben afgesproken, geheel te zwijgen adit de Frankf. Ztg. wel eenigszins in strijd met het internationale gebruik. EEN DORPSVELDSLAG. BloecLig treffen tusschen Duit schers en Polen. In een dorp bij Perleberg (provincie Bran denburg) is een formeele veldslag geleverd tusschen dorpsbewoners en Polen. De Polen hadden zonder eenige reden een knecht, die met hen op een landgoed werkte, een slag in het gezicht gegeven. De dorpsbewoners trokken als een man te gen de Polen op, die zich aanvankelijk moes- ten terugtrekken. Tegen tien uur's avonds hadden de Polen echter versterking gekregen en zich met mes- sen en stokken bewapend. Het kwam tot een woeste vec'htpartij, in den loop waarvan een Pool den Duitschen arbei- der Langenberg, die aan het gevecht zelf niet deelnam, een dolk in het hart stiet. De man wa? weldra een lijk. Gendarmen arresteerden een Duitscher en vier Polen. ENGELAND. DE CONFERENTIE VAN DE LABOUR PAR TV. De conferentie van die Labour Party, wel ke te Blackpool wordt gehoudien, heeft een resohi'tie aangenomen, waarin afkeurin-g wordt uitgesproken over de onlangs door het parlement aangenomen wet op de vak- vereenigingen en waarbij voor de partij het parool wordt uitgegeven, om de maatregel bij de eerstv-ol'gende gelegenheid te doen herroepen. MIST. Over een deel van Londen vooral ten zuiden van de Theems heeft gistermorgen weer zoo'n dikke gele mist gehangen, dat vier bestuurders van continentale vliegdiensten het veld te Croydon niet konden vinden, hoewel er met sterke zoeklichten en vuurpijlen ge- werkt werd. Deze vier machines zijin te Kenley in Kent op ruim 4 mijl afstand van Croydon geland, waar de zon prachtlg scheen. Een der bestuurders vertelde, dat de mistkolom slechts 70 meter hoog was, maar zoo dik dat ook geen enkele t^ren te onderscheiden viel. In het noorden van Londen had hij ker-ktorens van Tottenham en Edmonton daartegen dui- delijk zien liggen. EEN ZO'NNIGE DAG. Maandag is voor Engeland de zonnigste Octoberdag geweest van de laatste zeventien jaar. Londen had 9.9 uur zon, Clacton 10.6, Margate 10.7 en Hastings 10.8. Daar de zon slechts 1114 uur boyen den hemel staat en bij den huidigen stand de instrumenten de eerste en de laatste 20 minuten niet opteekenen, be- teekent 10.8 uur zon een ganschen dag zon- neschijn. Dat is dezen zomer in de maanden Juni tot en met September slechts op tien dagen het geval geweest. EEN STRIJD MET PEPER EN BOKSIJZERS. De Zuid-Afrikaansche vlag- kwestie. Tijdens redevoeringen v-an d'en nationalis- tischen minister Malan en den Labour-mi nister Boydelil in het stadlhuis te Durban over de toek-omstige vlag van Zuii-d-Afrika ontstond op straat een algemeene vechtpartij g-edurende welke de tegenstanders elkaa-r p-eper in h-et gezicht wierpen. Terwijl Malan aan het w-oord was, ikwamen zelfs de boks- ijzers te voo-rschijin en de politic kon slechts met groote moeite voorkomen, dat het ge- bouw door de menigte w-erd bestormd. Van een gr-oot aantal personen werd-en de ldeeren volkomen vernield. HONGARIJE. DE HONGAAiRSCHE ONTTfULLINGEN UIT 1920. Een officieuse tegenspraak. Het Hon-gaarsch correspondientiebureau is van bevoegde zijde gemachtigd tot de volL gende verklaring: „De bewering van ver- scheidene bladen, dat de Hongaarsche regee ring den 20en Juni 1920 van de Fransche re geering een door Millerandl geteekend for- meel schriftelijik aanbod zou hebben gekre gen tot het aangaan van een bondgenoot- schap, is niet in overeenstemming met de waarheid. De Hongaarsche regeering heeft van de Fransche regeering nimmer, noch op den genoemden dag, noch vroege-r of later eernig schriftelijik aanbod tot het aangaan van een bondgenootschap of een militair verdrag ontvangen". SPANJE. HET ANARCHISTISGH COMPLOT. Omverwerping der regeering beoogd. Volgens een bericht uit Madrid aan de Journal" schijnt het in Spanje -ont-dekt-e complot niet ten doel te hebben gehad1, een aanslag te plegen op het leven van den ko ning of van Primo de Rivera. Waarschijnlijiker is, dat het plan bestond, op 10 October -a.s., den open-ingsdag van de natio-nale ver-gadering, de regeering omver te werpen. De toestand blijft verward. De politieke part-ijen zijn overal in- de weer. ZWEDEN. ZWEDEN EN CHINA. Cultureele betrekkingen in de oudheid. Prof. Ume-hara, -een Ja-pansche geleerde, die op het oogenblik in Zw-eden lezingen houd't, hee'ft de theorie opgesteld, dat er wi de oudheid cultureele betrekkingen, tusschen Zw-eden en Korea en China moeten hebben ■bestaan. Hij 1-eidt dit af uit het feit, dat er, zoowel in Korea als in Zweden, wapenen en aard'e- werk uit het steenen tijdperk zijn gevonden, die geheel hetzelfde type hebben. Dez-e overblijfselen uit het steenen tijd perk, zijn ook gevonden langs een weg, die van het Noorden van Zweden over Finland, Rusland en Siberie naar China loopt, waaruit hij de g-evolgtrekking rnaakt, dat reizigers en kooplieden in het steenen tijdperk langs do zen w-eg zijn getrokk-en. Deze theorie heeft ook onder de Zwe-nl- sche geleerden en archeologen v-eel aanhan- gers gevonden. Prof. Umehara staat aan het hoofd van het museum te Seoel in Korea. Hij is vol bewon- deri-ng voor de coll-ecties, uit China afkom stig en in de Zweedsche musea onderg'e- -bracht, wel-k-e collecties zijn bijeengebracht door Zweedsche geleerden e.% onderzoekers, zooals dr. Sven Hedin, prof. Gbnnar Anders- son, prof. Erik Nystroem, e.a. Zelfs voor Chineesche studenten acht hij een bezoek aan de verzamelingen te Stock holm, Gothenburg en U-psala aanbe-vetens- waardi-g. Reeds in de achttiende eeuw zijn collecties van Chineesche kunst in Zweden bijeengebracht. Er bevinden zich tal van voorwerpen -onder, die thans in China nog slechts zeldzaam voorkomen RUSLAND. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN DEN VREEMDE. Uit Kowno wordt gemeld, dat in een ver- trouwelijke mededeeling omtrent de resultaten van den arbeid van de derde internationale aan de sowjet diplomaten in het buitenland, wordt gezegd, dat zij erin geslaagd is scholen voor communistische agitatie in te richten in Toulon en Cherbourg. Op het oogenblik heeft iedere school zestien leerlingen, vooral matro- zen en havenarbeiders. ITALIe. MOEDER- EN KINDERZORG. De Italiaansche nationale instelling „Moe- der- en Kinderzorg", welke eerst in de laatste jaren, op aansporing van de regeering werd opgericht en ten bate waarvan Mussolini de vrijgezellenbelasting invoerde, telt thans 6000 tehuizen, waarin ongeveer 400.000 kinderen opgenomen zijn. In totaal heeft het Italiaansche volk drie millioen kinderen. AMERIKA. DE MILITAIRE OPSTAND IN MEXICO. De beweging van generaal Sor- rano onderdrukt. Tegenstrijdige berichten over die van generaal Comez. Een bekendmaking van president Calles. President Calles heeft een bekendmaking uitg-evaardigd, waarin hij zegt, dat hij beslo- ten is de revolutionnaire beweging van de generaals Sorrano en Gomez op voorbeeldige wijze te onderdrukken. Zij zijn verraders, die de regeering besloten heeft te bestrijden en te vernietigen. Volgens Calles is de muiterij te Torreon, die door Sorrano ontketend was,"na drie uren strijds bedwongen. Alle opstandige officieren zijn gevangen genomen, hun sol daten ontwapend. Allen zullen voor den krijgsraad terecht staan. De pogingen tot opstand van de twee regimenten te Vera Cruz geschicdden op last van generaal Gomez. Uit Mexico City wordt gemeld, dat de op standige beweging van generaal Sorrano reeds onderdrukt, en de generaal met 13 zij- ner voornaamste aanhangers na een korte zitting van den krijgsraad te velde, veroor- deeld en gefusilleerd is. Te Torreon heeft generaal Comez echter met twee baljons 3 uur slag geleverd met re- geeringstrouwe troepen, en ofschoon presi dent Calles heeft laten bekend maken, dat de eouvernementstroenen de overwinning heh- ben behaald is in Washington bericht ontvan gen, dat de geheele streek tusschen Torreon en Vera Cruz in opstand is. Een bericht uit Galveston zegt, dat de Me- xicaansche regeering last gegeven heeft tot censuur op alle telegrammen tusschen Me xico en de Vereenigde Staten. In de grens- plaatsen loopt het over van sensationeele ge ruchten. JOEGO-SLAVIe. COMITADSJI'S. Er is den laatsten tijd weer herhaaldelijk sprake van wandaden van comitadsji'* op de Servisch-Bulgaarsche en de Grieksch-Bul- gaarsche grens en daarom is het misschien wel aardig eens even aan het ontstaan van den naam comitadsji's te herinneren. Voorop zij gesteld, dat de naam, al heeft men ge- tracht dien een ongunstigen klank te geven, door elke wandaad of geweldpleging op naam van de comitadsji's te schrijven, en al plsegt men inderdaad in West-Europa comitadsji en struikroover vrijwel als synoniemen te be- schouwen, door de betrokkenen zelfs als een eeretitel wordt beschouwd. Waarom zal spoe- dig blijken. De Macedoniers, want als er te recht van comitadsji's gesproken wordt, zijn het leden van dit volk, vormen een ethnogra- fische eenheid, Zij zijn al jaren en jaren lang onderdrukt, zulks al ten tijde van de Turk- sche overheersclhing. Daarbij is nog gekomen, dat hun land sinds de Balkanoorlogen uit- eengescheurd is en zij tot verschillende rijken behooren, waarvan alleen Bulgarije hun een betrekkelijke mate van vrijheid gunt. Hun wensch en streven is autonomic en eenheid te bereiken en daarvoor strijden zij dat althans is het hoofddoel van hun strijd. Het woord comitadsji heeft pas een groote verbreiding gekregen in het begin van deze eeuw, toen de Turken voor het eerst het be- - staan van een geheime revolutionaire organi- satie in Macedonie ontdekten. Alie dorps-, kantonnale en departementale afdeelingen droegen den naam van komiteti ((comi- te's, commissies). De Turken namen dit woord over en voegden er den uitgang dsji aan toe om de lgden der organisaties aan te duiden. Comitadsji of comitedsji beteekent dus slechts commissielid, of juister gezegd- lid van het revolutionaire Macedonische comite. Nu zijn in de Macedonische landstreken vrijwel alle inwoners van Macedonischen oorsprong comi tadsji's, o-f, gelijk het in hun taal eenvoudiger heet, comiti's. Zij beschouwen die naam als een eeretitel en tallooze volkszangen en hel- densagen houden de daden van roemruchtige comiti's voor de bevolking levend. Tot de comiti's behoort elk rechtgeaard Macedonier; zij tellen ook tal van intellectueelen, hoog- leeraren en studenten, dichters, schrijvers, jo-urnalisten enz. Bandieten zijn de comitadsji's dus zeker niet, al maken zij veel gebruik van geweld en al is hun optreden schier altijd onwettig. „Maar", zeggen zij, dat moet wel, wij worden immers overal onderdrukt". Dat de jongste wandaden bij de Servisch- Bulgaarsche grens door comitadsji gepleegd zijn, staat vast. Het „comite van de Macedo nische revolutionaire organisatie" heeft zulks de vorige week zelf aan de Bulgaarsche bla den meegedeeld. De organisatie, zoo zei de mededeeling, beantwoordt terreur met terreur. Zij is daartoe gedwongen, daar haar in haar strijd om haar nationale rechten en autonomic geen wettelijke middelen ten dienste staan, omdat er in Macedonie noch vrijheid van drukpers, van vergadering of van stemrecht bestaat. De schandelijke behandelihg van Ma cedonische studenten in de gevangenis te Uus- kuup heeft aanleiding gegeven tot de huidige aanslagen. Volledigheidshalve zij hier nog aan toege- voegd, dat er naast de revolutionaire organi satie, waarvan hierboven steeds sprake is, sinds eenige jaren ook nog een Macedonische organisatie bestaat, die langs andere wegen haar doel wenscht te bereiken. Beide organi saties leven in voortdurende on-min met elkaar, waarvan o. a. de herhaalde wederzijdsche aanslagen te Weenen, die onlangs een Ween- schen rechter tot een heftige philippica tegen deze politieke vluchtelingen verleid hebben. getuigenis afleggen. KORTE BERICHTEN. De mffionnaiir Giovanni Simeoni is ge- arresteerd, als verdacbt van bet naar Italie smokkelen va-n saccharine en sigaretten en het smokkelen van likeuren en wijn-en naar Oostenrijk, voor welke doeleinden hij ge bruik maakte van een luxueus ingerichten auto. De commissie v-oor de justitie te Wee nen heeft het voorstel van de soc.-dem. tot amnestieverleening aan de personen, die strafrechterlijk vervolgd worden wegens de gebeurtenissen van- 15 en 16 Juli, met vijlf- tien tegen elf stem-men verwonpen. Onder de Muntafigstammen in Irak worden iedere week meer dan twintig ge- vallen van cholera geconstateerd en in Basra ongeveer acht. Men vreest, dat de epidemic niet gestuit kan worden voor de heete zuiden wind gaat liggen en het minder vochtig wordt. De riiksireereeruur heeite uir 4a>w, ALKMAARSCHE COURANT fesSKMI

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1