L. Frankenber?, Alkmaar. Binnenfland Gesteld in Kanden van Ged. Stafen voor praeadvies. Besloten werd, de voorstellen van Ged. Sta- ten omtrent de vaststelling van een provin- cianl wegenplan en van een verordening, be- doeld bij art. 38 der wegenbelastingwet, door de commissie te doen onderzoeken. Hierna werd de vergadering verdaagd tot 18 dezer. BARON GEVERS f. De Koningin zal zich bij de begrafenis van baron Gevers, voormalig Nederlandsch ge- zant te Berlijn en Hr. Ms. kamerheer i.b.d. Vnjdagmiddag a.s. doen vertegenwoordigen door haren kamerheer in buitengewonen dienst G. C. baron van Asbeck. De Berlijnsche bladen melden, dat presi dent Hindenburg, rijkskanselier dr. Marx en minister Stresemann bij het overlijden van den gewezen Nederlandschen gezant te Ber lijn, baron Gevers, telegrammen van rouwbe- klag zonden. REPARATIE-INRICHTING voor VULPEN- HOUDERS en SCHRIJFMACHINES. Alle systemen onder garantio. DE VEROORDEELDE 1NDISCHE COMMUNISTEN. Het „Soerab. Hbl." verneemt, dat van 3000 veroordeelde communisten de vonnissen on executie wachten, maar hoe het de grootste zorgen baart voor hen een onderkomen in de verschillende gevangenissen te vinden. Na veel hoofdbrekens heeft men er deze oplossing op gevonden. In de gevangenis van Soerabaja zullen driehonderd communisten hun straf ondergaan, terwijl op Noesa-Kembangan 800 dezer veroordeelden een plaats zullen vinden. Het blad berichtte reeds, dat daar met groo- ten spoed aan nieuwe gebouwen wordt ge- werkt. Thans naderen zij hunne voltooii'ng. Zij bestaan uit metalen loodsen, omgeven door hooge steenen ringmuren. Het liefelijk gelegen kampement te Banjoebiroe, sedert jaren door de militairen verlaten, wordt even- eens omgebouwd. Aldaar zullen 1200 com munisten hun straf uitzitten. Tenslotte worden ook de Landspakhuizen te Padang, voor zoo- ver zij niet meer als gouvemementsgoedangs dienen, met bekwamen spoed omgebouwd tot communistenverblijf. Te Padang zullen er zevenhonderd worden opgesloten, waarmede dus de 300 man een plaatsje zullen* hebben gevonden. De assistent-resident van Porwokerto, dfe heer Douwes Dekker, heeft de vorige maand blijkbaar voor een moeilijk vraagstuk gestaan. Er moesten eenige voor interneering bestemde communisten met vrouw en kinderen op reis naar Semarang, en onderweg diende natuur- lijk te worden voorzien in hun voeding voor dien dag. Het ging er toen om, hoe lekker der- gelijke staatsgevaarlijke lieden, die behalve het land, ook hun gezin in moeilijkheden heb. ben gcbracht, mochten eten. Het is mogelijk, dat de heer D. D. zich heeft laten leiden door eigen gastronomische eigenschappen, maar het slot van het liedje was, dat hij voor ieder van de vijftien commu nisten en vier vrouwen 2.50 voedingsgeld beschikbaar stelde, voor de kinderen 1.25. De politie-agenten, die deze lieden begelei- den, kregen reglementair 50 cts. voe dingsgeld. Het is niet onvermakelijk geweest te zien, hoe deze communisten aan verschillende sta tions zich zelf fuifden op de lekkerste kostjes en vruchten, de vuile pisangbladeren en de pitten uit de wagon-raampjes weggooiende op en onder het vulgus, dat op het perron zat of liep. En in een hoekje zaten de politie-agentec toe te kijken! DE OPBRENGST DE WEGEN- BELASTING. Volgens de Septemberaflevering van het Maandschriit van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn sinds de invoering van de wegenbelasting op 1 Mei j.l. tot en met 30 Juni 1927 door de ontvangers der directe be- lastingen in totaal 99.930 belastingkaarten uitgereikt, waarvoor in het totaal 4.886.798.77 aan wegenbelasting werd ontvangen. Dit aantal wordt hieronder gespecificeerd naar de verschillende soorten motorrijtuigen Rijwielen, waarop of waaraan een hulp- motor is aangebracht 543. Motorrijwielea op twee wielen, geen rijwiel met hulpmotor zijnde 28.344. - Motorrijtuigen op meer dan 2 wielen, geen rijwiel met hulpmotor, zijnde er ingericht voor het vervoer van niet meer dan 7 personen 44.791; idem meer dan 7 pers. 3023; idem niet ingericht voor personenver* voer 23.229. Totaal aantal 99.930. DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koninklijke Familie heeft gister het pa- leis op Het Loo betrokken. TREINVERTR AGING. Door een defect aan een der electrische lieren is gistermorgen bij den spoorbrugbouw over het Kanaal te Apeldoorn het aanbren- gen van den 30.000 K.G. wegende balans niet op tijd gereed gekomen. Dit had een ver- traging in het verkeer en een vervoer van d« reizigers over andere banen ten gevolge. Om half tien was echter de stremming opgehe- ven. HET REVOLVERDRAMA TE DEN HAAG. Burgemeester Patijn, die van zijn verlof in het buitenland alhier is teruggekeerd, brach hedenmiddag in het Roode Kruisziekenhuk een bezoek aan den inspecteur van politu Paul en decide hem mede dat hij besloten heeft, hem te bevorderen tot inspecteur eerste klasse. BRANDEN. Te Aalst (N. B.) is totaal afgebrand de boerderij bewoond door den heer J. ten Velde. Van de inboedel kon weinig gered worden. Verzekering dekt de schade. Te Gemert is de groote boerderij van den heer M. van den Elzen totaal afgebrand. De geheele inboedel ging verloren. Een paard, twee koeien en twee varkens kwamen in de vlammen om. Oorzaak van (ten brand onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Te Daarlerveen (Ov.) is een blok van twee woningen, bewoond door de gezinnen de Groot en Albers afarebrand. op het Rapenburg, waar ze het college van prof. De Blecourt in het oud-vaderlandsche recht bijwoonde. Toen de prinses na afloop van het college naar Katwijk vertrok, werd ze door een groot aantal studenten en talrijke belangstcllenden hartelijk toegejuicht. HET MARINEPERSONEEL IN INDIe. Het comite tot behartiging van de algemee- ne belangen van het marinepersoneel beneden den rang van officier (C. A. M. B. O.) heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres naar aanleiding van den door den mi nister van Marine a.i. getroffen maatregel om het verplidhte verblijf in Oost-Indie van bet ongehuwde personeel voortaan altijd op drie jaren te stellen. KLOKKENSPEL IN DEN GROOTEN TOREN VAN ZWOLLE. Ruim 25 jaar geleden werd te Zwolle op- gericht een Comite tot overbrugging van den IJsel, welke niet alleen heel veel moeite heeft gegeven om te komen tot den bouw van een vaste brug, maar ook belangrijke bijdragen heeft verzameld om financieel de totstandko- ming mogelijk te maken. Gister kwam van dat Comite bij den Raad de voigende brief in „Nu onze taak ten einde loopt, hebben wij overwogen op welke wijze de ons resteerende gelden het best zouden kunnen worden besteed in een algemeen Zwolsch belang. Wij zijn gekomen tot het besluit aan de gemeente Zwolle aan te bieden voor onze rekening in den grooten toren te doen aanbrengen vijf nieuwe klokken, alsmede de klokkenstoel voor het ophangen van de zeven klokken, benevens de inrichting voor het electrisch luiden Bij aanvaarding van ons aanbod zal het noodig zijn ons tijdelijk de beschikking te geven over twee van de drie aanwezige klokken, een ge- goten door den Haagschen klokkengieter Claes van Noorden in 1714 en een gegotea door den Amsterdammer Geert van Wou in 1489. Op den dag van de openstelling van de meuwe IJselbrug zullen de klokken voor het eerst worden geluid". De voorzitter verzekerde getroffen te zijn door het aanbod en door de gedachte die hier- aan ten grondslag ligt. DE KNOEIERIJEN BIJ DE GEM. VISCHVOORZIENING VAN A'DAM Gister stelde het Gerechtshof te Amster dam in hooger beroep een onderzoek in naar de knoeierijen, welke. sinds vele jaren op uitgebreide schaal plaats hadden bij de afdeeling visch en vischvoorziening van den Centralen Dienst van de Levensmiddelen- voorziening der gemeente Amsterdam. Van de gewezen gemeemte-ambtenaren en gemeemte-werkliieden, die in verband met deze knoeierijen door de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank veroordeeld wer- den, kwamen er twee in hooger beroep. Ook het O. M. appelkerde. De overige veroor deelden berustten in hun vonnis. De beide appellanten werden schuldig ver- klaard aan het als ambtenaar opzettelijk geld, dat zij in hun dienstbetrekking onder zich hadden, verduisteren De eene verdachte een 28-jarig. thans 20-jar ig ex-gemeeniteklerk zou volgens het O. M., evenals de 26-jarige opzichter- afslager bij de Gem. Vischvoorziening, met wien hij zich te verantwoorden had f 10.000 hebben genoten van de 60 a 70.000, waar voor de Gemeente werd benadeeld. Het O M eischbe tegen hem twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, doch de rechtbank legde hem op 17 Februari 11 drie jaren gevangenisstraf op met aftrek van drie maanden voorhechtenis. Tevens werd be- volen de teruggaaf aan de gemeente van om- streeks f 3000, die bij hem in beslag geno- men werden. De andere appellant is de 54-jarige ex- klerk-kassier, die reeds in 1923 wegens fraude werd ontslagen. Hij stond op 17 Maart voor de Vierde Kamer terecht wegens verduiste- ring in de jaren 1921 t/m 1923 van f 11 000. Op 31 Maart vonnis wijzende, nam de Recht bank, op grond van zijn opgaven, aan. dat hij zich aan verduistering van f 1500 had schuldig gemaakt. De berooving waarop hij zich beroepen had, werd door de Rechtbank niet aangenomen. Ten slotte veroordeelde zij hem tot drie jaren gevangenisstraf. terwijl het O. M een jaar en drie maanden had ge- vorderd. Verder had dezelfde verdachte zich op 21 April te verantwoorden ter zake van ver duistering van 4000 en 10.000, gepleegd in de jaren 1921 1922 en in de eerste drie maanden van 1923. Op 5 Mei uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank hem tot een jaar en zes maanden gevangenissitraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Het O. M. had in deze zaak twee jaar met aftrek van het voorarrest geeischt. Het eerst diende de zaak tegen den 29- jarigen ex-gemeente-klerk, die sinds 31 Aug. 1926 is gedetineerd. Deze verklaarde in hoo ger beroep te zijn gekomen, omdat de eisch tegen hem twee jaar met volledige aftrek was terwijl de veroordeeling luidde drie jaar met aftrek van drie maanden, en voorts om het versch'il dat tusschen hem en zijn collega's is gemaakt. Overigens bleef de verdachte bij zijn be- kentenis, voor de rechtbank afgelegd. De advocaat-generaal, mr. Bauduin, vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. P. Borst, verzocht het Hof, hetzij de dagvaard'ing nietig, hetzij het O. M. niet onhankelijk te verklaren en den verdachte in vrijheid te stellen. Sub9idiair vroeg hij de uiterste clementie te betrachten. De behandeling der tweede zaak tegen L. werd wegens het vergevorderde uur uitge- steld tot Donderdag, terwijl ook een aantal getuigen Vrijdag zal worden gehoord. PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-Holland bijeen onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Roell. Nadat mededeeling was gedaan van de ingekomen stukken en Kon. besluiten, werd overgegaan tot benoeming der commis- sies. Ingekomen was een adres van den A. N. W. B. en de K. N. A. C., waarin wordt ver zocht, om in het provinciaal wegenplan op te nemen den weg Egmond a/d. "Hoef-Bergen- Schoorl, omdat deze weg door een der fraaiste deelen van de duinstreek voert en niet alleen van groot touristisch belang is, doch tevens van groote beteekenis voor het vervoer van land- en vooral tuinbouwproducten. UIT WTNKEL. Tot perantngmeester van de Vereentgmg van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen, is benoemd de heer A. Vis- ser, burgemeester te Nieuwe Niedorp. Maandagavond begon de teekenschool der afd. Winkel van de Vereenigimg tot be- vorcering van het vakonderwijs in West- Friesland. Het getal toegelaten leerldngen bedraagt 24. 3 leerliuigen konden met het oog op hun leef'tijd en de beschikbare ruimte niet toege laten worden. Van de leertingen komen er 8 uit Winkel, 7 uit Oude Niedorp, 1 uit Nieuwe Niedorp en 8 uit Barsingerhorn. De voorzitter der afdeeling, zoowel als de burgemeester en de lste leeraar, wezen de leerlingen op het nut van vakonderwijs voor de toekomstige vakman. UIT STOMPETOREN Maandagavond vergaderde de afdeeling Schermeer en Omstreken van Het Witte Kruis in het Wapen van de Schermeer alhier ter behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering, die a.s. Vrij dag te Amsterdam wordt gehouden, en voor enkele huishoudelijke zaken. De heeren, die voor verschillende functies aan de beurt van aftreding waren, werden alien herbenoemd. Van de ingekomen stuk ken warer. slechts een paar van belang, o.a. dat betreffende het repareeren van gummi- artikelen. Met algemeene stemmen werd besloten, mede te werken, dat demonstraties of wan- dellessen daarvoor bijv. te Alkmaar gehou den kunnen worden. Als afgevaardigde naar Amsterdam werd beinoemd de neer D. Huijser van Reenen. als zijn plaatsvervanger de heer J. de Wit; hun werd vrij mandaat verleend. Op voorstel van den heer De Wit werd besloten, te Qterleek een verbandtrommel te plaatsen, om dienst te kunnen doen bij even- tueele ongelukken. Nadat de heer Kramer Glijnis als penning- meester nog een paar mededeelingen had ge daan betreffende de finaneien, werd de ver gadering door den voorzitter gesioten. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Ons bericht van Dinsdagavond over de te houden raadsvergadering is in zooverre juist, dat de vergadering wel Donderdag plaats zal vinden, doch niet zooals onze correspondent ons eerst mededeelde des avonds, maar's middags 2 uur. NIEUW BANKBILJET VAN 25 GULDEN. De directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbiljet van 25 in omloop zal brengen, hetwelk op de voigen de punten afwijkt van het thans in circulatie zijnde biljet. De voorzijde van dit biljet is van teekening hetzelfde gebleven, doch is thans in blauw in plaats van rood gedrukt. De achterzijde van het biljet heeft als geheel een verandering ondergaan. De afbeelding van het gebouw van de Nederlandsche Bank komt hierop niet meer voor. De daardoor ontstane ruimte, waarin het watermerk voorkomt, is slechts weinig bedrukt. De strafbepaling bevindt zich onder deze ruimte. Deze ruimte wordt geflankeerd door twee groote geguillocheerde rozetten, waarin het gearceerde cijfer „25" voorkomt. Een geguillocheerde rechthoekige versiering omsluit het geheel. Op drie plaat sen komt de in zwart gedrukte serieaandui- ding en nummering voor en wel bovenaan rechts en links en in het midden van den onderkant. Onder de linker geguillocheerde rozet is het woord „AmsterdamT', onder de rechter rozet de dagteekening van het biljet geplaatst. De geheele achterzijde maakt een blauw grijzen indruk en is samengesteld uit de kleuren donkerblauw, donkerbruin en grijs. Na bovenvermelde wijzigingen heeft het biljet het voigende aanzien: De voorzijde vertoont in het midden den vclgenden tekst: De Nederlandsche Bank be- taalt aan Toonder vijf en twintig gulden. Deze woorden, met den achtergrond in blauw gedrukt, zijn omgeven door een in dezelfde kleur gegraveerden rand, in de vier hoeken waarvan de waarde-aanduiding ,,25 voorkomt. In dezen rand bevindt zich boven den tekst een medaillon-portret van Prins Willem I van Oranje (Wilem de Zwijger), met ter weerszijden de woorden „Ned Bank" en in de benedenzijde een Hollandsch riviergezicht, terv/ijl in de staande rand en, welke het biljet omsluiten, links een zittende Mercurius met staf en rechts een oud-Hol- landsch zeilschip zijn aangebracht. De voorzijde is gedrukt op een uit grijze lijnen samengestelden ondergrond. De keerzijde van het biljet is bedrukt met een geguillocheerd rechthoekige versiering, welke een bijna geheel onbedrukt vak in het midden van het biljet omsluit. Ter weerszijden hiervan in den rand twee groote geguillo cheerde rozetten, waarin het gearceerde cijfer 2'5" voorkomt. Boven deze rozetten zijn twee rechthoekige vakjes waar in blauwe kleur de woorden „De Nederl. Bank", bij herhaling klein gedrukt vcorkomen. In deze vakjes, alsmede in het midden van den onder kant van't biljet, komt de in zwart gedrukte serieaanduiding en nummering voor. Onder de linker geguillocheerde rozet is het woord ..Amsterdam", onder de rechter rozet de dag teekening van het biljet geplaatst. Een uit- treksel uit de art. 208 en 209 van het Wetboek van Strafrecht is onder het wit gelaten mid- denvak afgedrukt. De geheele achterzijde is samengesteld uit de kleuren donkerblauw, donkerbruin en grijs De biljetten worden gedrukt op aan alle ziiden recht afgesneden papier van ongeveer 17.5 bij 10 centimeter, waarin in het midden als watermerk voorkomt een gevleugelde staf met de letters N. en B. Zij worden ter voor zijde voorzien van een afdruk van den stempe! der handteekening van den President en den Secretaris. De biljetten zijn gedateerd van den 5den Juli j.l. af. BAKSTEEN ALS WEGDEK. De Nederlandsche baksteenfabrikanten heb ben meermalen erover geklaagd, dat voor het aanleggen van wegen van hun product be- trekkelijk weinig gebruik wordt gemaakt en dat de voorkeur wordt gegeven aan asphalt of bitumen. Tal van wegenbouwers hebben ongetwijfeld bezwaren tegen baksteen en wel in hoofdzaak in verband met de verzakking. De steenen hebben een smal draagvlak en steunen elkaar in verticale richting niet. Bij zwaren druk gaan zij daardoor ten opzichte van elkaar verzakken. Dit euvel kan worden voorkomen door een gewalst onderdek, dat echter vrij duur is Ook is reeds naar een oplossing in een an dere richting gezocht. In Amsterdam wordt, gelijk het Hbld. herinnert, hier en daar ge bruik gemaakt van z.g. keiklinkers, bakstee- nen welke de dubelle dikte hebben van het ge- wone model en die aan de hoeken iets zijn af- gerond. Het voordeel is, dat het steunvlak grooter is, maar de verticale steun ontbreekt nog. Eenige fabrieken hebben modellen gemaakt van steenen, die zoo zijn gevormd, dat zij el kaar wel in opwaartsche richting steunen. Met zoo'n nieuw model steen wordt thans een proef genomen in de provincie Groningen. De daar gebruikte kliner heeft een zoodani- gen vorm, dat de steenen in elkaar grijpen en op elkaar rusten. De Rijkswaterstaat is thans bezig dit nieu we model te beproeven. Bij De Punt (Gronin gen) is op een traject, dat druk wordt bereden met zware voertuigen, een proefvak aange- legd. Ter vergelijking is er een vak gewone klinkers van dezelfde kwaliteit naast gelegd. Provinciate en gemeentelijke autoriteiten heb ben reeds hun belangstelling getoond. De steenen van dit nieuwe model zijn ge maakt op de fabriek „De Brake" van den heer Timmer te Winsum (Gron.). Het model is door octrooi beschermd. Men zal dienen af te wachten, welke resul- taten de proef zal opleveren. Mocht zij aan de verwachtingen beantwoorden, dan krijgt de Nederlandsche baksteen-industrie een nieuwe kans om materiaal te leveren voor wegen. PRINSES JULIANA ALS STUDENTE. Prinses Juliana heeft gistermorgen aan de Leidsche Universiteit haar eerste colleges ge- volgd. De prinses kwam met haar eigen auto uit Den Haag en werd vergezeld door de ko ningin, die bij de Vink in een andere auto overstapte, om zich via Leiden en Utrecht naar Het Loo te begeven. De prinses, vergezeld door haar studie- vriendin, mej. Michelin, volgde eerst in het gebouw aan de Kloksteeg het college in de algemeene godsdienstgeschiedenis, van prof Kristense. Na dit college begaf de prinses zich te voet in gezelschap van een aantal meisies-studenten naar het academiegebouw Naar ieders keuze Naar ieders smaak BROUWEBIJ D'ORANJEBOQM-ROITECQAM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7