DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 235 Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 I uJbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.-, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSTUlmto. Brieven franco N.Y. Boek- en HandeMr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactjie No. 33. OOABERDACi Dit nommer besfaai ait 2 blade* Diredeur: 0. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 6 OCTOBER Dageiljkscii overziciit. EEN POLITJEK NOENMAAL t. In hotel Paulez. Min. Beeltfpkts aan het woord. Optimisme. Tot nu toe kenden we ze niet in Nederland, de politieke maaltijden. Over a! in het buiten- jand zijn ze in zwang en maken de ministers yan elke voorkomende gelegenheid1 gebruik om hun hart te luchten over de vraagstukken ■yan den dag. In ons landje is de politiek steeds een gesloten boek geweest. Wellieht dat de heeren in den Haag reddneerdten op .ongeveer deze wijze: „De boeren begrijpen er :toch niets van en geheitnzinnigheid staat .def tig Wellieht ook, dat de ingeboren 'Hollandsche zwijgzaamheid, dfe volksaard dus hier mede haar invloed deed gelden. Hoe het echter zij', thans is eens met deze gewoonte gebroken en heeft ook Nederland een politieken maaltijd teleefd. In hotel Paulez te 's-Gravenhage heeft de Ned. Jour nal istenkring onzen minister van Buiten- iandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts v. Blok- land, Dinsdagmiddag een noenmaal aange- boden en daarbij heeft deze een rede, volgens zijn eigen zeggen een causerie, gehouden over de thans reeds tot het verledem behoo- rende achtste Volkenbondsvergadtering. leder zal zich herinneren hoe te Geneve fjhr. Beelaarts zich op eminente wijze deed kennen als een diplomaat met groote capacl- ieiten. Door zijn bekende rede, waarin hij eandrong op hernieuwde bestudeering der grondslagen van het protocol van Geneve, ©ntpopte hij zich als een warm voorslander yan ontwapening en arbitrage, doch tevens vestigde hij aller aandacht dwingen-d op het ■kleine Nederland dat overigens voor wat het Volkenbondswerk betreft heusch wel met eere genoemdl mag worden! Zeer zeker valt het te betreuren, dat de groote mogendheden, hoewel zij ten slotte, omdat ook andere kleine staten hardnekkig hi even hameren op bestudeering van het ont- iwapeningsprobleem en herhaaldelijk met be- perkingsr en arbitrage-moties aan kwamen dlragen, geheel den door onzen minister aan- gewezen weg in sloegen zeer zeker valt 't te betreuren, dat door hen zoo weinig waar- deering aan den dag is gelegd! voor het Ne- derlandsche initiatief. Maar het spreekwoord: „De paarden, dlle de haver verdienen, krijgen haar niet" is er Diet voor niets En het zou dwaasheid zijn, alleen omdat erkenning van verdienste, en waardeering voor prestaties achterwege blijft, het hoofd te laten zakekn, den moed te verliezen en de dingen onversohillig hun beloop te laten. Dat heeft ook Jhr, Beelaerts klaarblijkelijk ingezien. Want zijn rede te den Haag getuigde van een prijzenswaardig optimsime. Het is bij Paulez heel genoegelijk toege- gaan. Behalve leden van den Ned. Journa- listenkring waren o.a. aanwezig vertegen- iwoordigers van de directeurenvereeniging De .Nederlandsche Dagbladpers, de Katholieke !J o u rna 1 is ten vereemg i ng en de Buitenlancr- sche persvereeniging. De heer Hans, voorzitter van den Journa- listen-kring, riep met een kort, doch harteiijk woord onzen minister.het welkom toe en bracht dank voor diens bereidwilligheid om aan de uitnoodiging van de vakvereeniging der Ned. dagbladischrijvers onmiddellijk ge- hoor te geven. Qaama begon men te eten en te dirinken en gedurende die bedrijven nam Jhr. Bee laerts het woord. In een vlotte speech wees deze op het be- lang der besprekingen op de thans gehouden V o 1 ke nb on els ver g a de r i n ger opnieuw den indru'k op leggend, dat z. i. de vooruitzich- ten der ontwapeningsconferentie aanmerkeldjk verbeterd zijn. Algemeen schenkt men thans aan de kwestie dter bewapeningstoeperking groote aandacht. En dat is een aanmerkelijke voor- uitgang. De weg is lang, natuurlijk. Er moet op den duur een geest van vertrouwen groeien/ Maar meni he'eft thans weer een vast doel voor oogen en ongetwijfeld zal men tot re sultaten komen. Welke die zuilen zijn, is nog met geen mpgelij'kheid vast te stellen. Alleen ksn de minister met ze'kerheid dit zeggen: d'at geen staat is gehouden tot meer, dan waartoe hij door het Vol'kenbondbverdfag gebonden is. Aan het slot van zijn rede verzocht minis ter Beelaerts den journaliste nnaar vermo- gen mede te helpen om haat en klassehaat te gestnjden en niet alleen openlijk den weg naar moreele ontwapening te betreden, doch tevens te wer'ken voor bevestiging van- den vrede. s Ministers rede bracht dus geen sensatio- neeie onthullingen en evenmin nieuwe ge- zichtspunten. Jhr. Beelaarts hield zich aan de yaste hjnen van hetgeen reeds door de ciagbladen bekend was geworden. Doch zeer zeker is zijn uiteenzetting van groot belang geweest. Omdat zij was, die van een man die zelf op die bres staat voor ontwapening en wereldvrede en op de jongste vergadering een groote rol heeft gespeeld bij: het nieuw leven geyen aan de ontwapeningsgedachte. En gelukkig: de rede van Jhr. Beelaerts was doortrokken van een geest van optknis- me. Van optimisme, dat alle zwarighedien zal weten te overwinnen. dat sterker zal blij'ken dan zich dreigend opstapelendle moei- lijkheden, dat ten slotte voeren zal tot het glansrijk berei'ken van een groot en nobel doel BuaiteBiland CHINA. DE KRIJGSVERRIGHTINGEN. Bijzonderheden over de neder- iaag van Ts/ang-tso-lin's troepen, Bolsjewistische steekpennin- gen? De terugtocht van de Mantsjoerijsche (noordelijke) troepen van maarschalk Tsjang-tso-lin uit Kalgan, zoo meldt Reuter nader uit Peking, was het gevolg van een flankaanval van de strijdkrachten uit Sjansi (tjians pronationalistische) onder Jen-Hsi Sjan, die hun verbinidingslijn bedreigden. De Noordelijken bereiden zich thans voor op een vasfberaden tegenstand in de buurt van den Nankou-pas. De troepen uit Sjansi hebben gelijk gemeld is, Kalgan bezet. De Nankou-pas is in de nabijheid van den Grooten Muur, ongeveer 80 K.M. ten Noord- westen van Peking. Blijkbaar heeft generaal Jen-Hsi-sjan, de zoogenaamde model-gouverneur van de pro- vincie Sjansi, thans voorgoed de partij der nationalisten gekozen. Totdusver had hij in den burgeroorlog een neutrale houding be- waard en zich bepaald tot het handhaven van de orde in zijn provincie. Zijn zwenking kan van beslissenden invloed zijn in den strijd cm de macht te Peking. Onlangs was reeds in een bericht uit Sjanghai te verstaan gegeven, dat de „christen"-generaal Feng- Joe-hsiang er in geslaagd was, de troepen uit Sjangsi met bolsjewieksch geld om te koopen en hen te bewegen tegen de Noorde lijken te velde te trekken. Voor zijn vertrek uit Oerga, uit Mongolie, naar Siberie, had Bo rodin, de vrcegere bolsjewieksche raadgever van de regeeringen te Hankou en Kanton naar het schijnt partij getrokken van zijn langdurig verblijf in het gebied waar Feng en Jen de macht in handen hadden, om een veldtochtplan te outwerpen, dat de omverwer- ping van Tsjang-Tso-lin, den aartsvijand van de bolsjewiki, ten doel heeft. DE NATIONALISTEN EN RUSLAND. V riendschapsbanden. Reuter meldt uit Sjanghai dat het consu- laat aldaar van de Sowjetregeering bekend maa-kt, dat de nationalistische regeering te Nanking het volgende heeft verklaard: Daar de Sowjetregeering vriendschappelij- ker (jegens de nationalistische regeering) is dan eenige andere regeering, hebben de natio nalistische leiders de instructie ontvangen om de vertegenwoordigers der Sowjetregeering te respecteeren. De regeering te Nanking en de Koeomintang zuilen verheugd zijn over de benoeming van een sowjetgezant te Nanking." FRANKRIJK. DEASCH VAN SAGOO EN VANZETTI De zuster van Vanzetti is te Cherbourg aangekomen met de „Mauretania". Terstond na haar aankomst begaf zich een eommissaris aan politie aan boord, die d twee vazen, waarin zicih de asdh van Sacco en Vanzetti bevond, verzegelde en zich met het verdere vervoer daarvan belastte. Er werd een verklaring opgemaakt, waar in de zuster van Vanzetti bevestigt, aat de asch van Vanzetti en zijn ongelukkigen kame- raad verdeeld is tusschen haar en het comite voor Sacco en Vanzetti en dat de vazen, waar in zich de asch, die zich in haar bezit bevindt, verzegeld en door den eommissaris overgeno men zijn voor het verdere vervoer met den tnein naar Modena. Ook verklaart zij, dat van de asch gsen andere deelen meer aan wezig zijn. De voorzitter van het Fransche Sacco en Vanzetti-comite heeft aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht, den trein, waarin zich de asch bevindt, nog eenigen tijd te laten wachten, en een betooging ter her- denking van Sacco en Vanzetti toe te staan. De regeering is echter vast besloten, alle dergelijke betoogingen te verbieden. Volgens de „Journal" is de bagagewagen, waarin zich de koffers met de vazen bevinden, reeds te Parijs aangekomen en op het Lyon- sche station aangehaakt aan den voor Italie bestemden trein. BELGIe. TEGEN DE VL A A MSCHE-NATIONA LE PERS? Een vertrouwelijke circulaire. De correspondent van de N.R.Crt. te Brus- sel meldt dat, naar Vlaamsche bladen bewe- ren te hebben vernomen, aan de militaire auto- riteiten een vertrouwelijke circulaire is rond- gezonden waarbij om de lijst van alle op dag- bladen geabonneerde militairen wordt ver zocht. Naar men zegt, zou het de bedoeling zijn aldus te weten te komen wel'ke onder-offi- cieren en soldaten Vlaamsch-nationaalgezin- de kranten lezen en zouden maatregelen wor- den voorbereid ten einde deze bladen uit de kazernes te weren. HONGARIJE. DE STRIJD TEGEN HET COMMUNISME. Een oproep tot een Internatio nale conferentie? I>e Hongaarsche minister van binnenland sche zaken, Scitovs-ki, heeft het idee geopperd, een internationale conferentie tegen het bol- schewisme bijeen te roepen. De minister wijst er op, dat de geheime propaganda der bolschewisten, die onafge- broken word-t voortgezet, tot omverwerping van de bestaande staatsinstellingen, niet en- kel den staten van Oostenrijk Europa, maar alien Europeeschen landen den plicht oplegt, zich ernstig met het bolschewistisch gevaar bezig te houden en gemeenschappelijk na te gaan, welke de krachtigste verdedigingsmid- delen tegen dat gevaar zijn. De gebeurtenissen, welke in Juli j.l. in Weenen plaats grepen, toonen duidelijk aan, hoe gemakkelijk het is, een bolsjewistische beweging in het leven te roepen. Hongarije heeft in 1919 moeten ervaren, wat bolschewisme is. Het is sindsdien op zijn hoede. Door den strijd, welke het tegen't bolschewisme voert, beschermt het ook de an dere Westersche staten. Deze zouden echter hulp dienen te verleenen in dien strijd, im- mers de besmetting bedreigt ook hen. Slechts een internationaal verweer tegen het sovjet-offensief zou succes kunnen heb ben. DE HONGAARSCHE ONTHUL LINGEN UIT 1920. Een verklaring van Bethlen. De Hongaarschminister-president, graaf Bethlen, heeft een verklaring over de in de laatste dagen druk besproken Fransch-Hon- gaarsche onderhandelingen in 1920, waarin hij zegt: In de mededeelingen van de kran ten zijn dwaling en waarheid vermengd. In- dien de toenmalige onderhandelingen een werkelijk resultaat behad hadden, had dat bestaan in de z.g. mantelnota van MiMerand, waarin bepaalde grensverbeteringen zijn op- genomen. De verdere onderhandelingen met Frankrijk waren crop gerioht den inhoud van de mantelnota een concreten Vorm te geven, waartegenover van Hongarije bepaalde eco- nomische concessies gevergd werden. ENGELAND. HET CONGRES VAN LABOUR Het Labourcongres te Blackpool heeft gis- ter het eerste en belangrijkste punt van het arbeidsprogramma voor een eventueele nieu we Labour-regeering vastgesteld, door de resolutie van het bestuur, waarin de natio- nalisatie der mijnen en de reeds eerder ge- noemde onmiddellijke noodzakelijke hervor- mingen in de munindustrie, benevens uitge- breider steunverleening aan oude of werk- looze mijnwerkersgeeischt wordt, met dte stemmen van enkele extremisten tegen, aan te nemen. SPANJE. DE SAMENISTEiLLING VAN DE NATIONALE VERGADERING. De lijst van de leden der Spaansche natio nale vergadering is gisteren gepubliceerd. Zij bevat 391 namen, zoodat er nog 9 leden ont- breken. 47 leden znij; burgem-eesters of wet- houders van de groote provinciesteden, 48 vertegenwoordigers der provinciale autoritei- ten, 50 bestuurderen der Union Patriotica in de verschillende provincies; 49 hooge ambte- naren, die gerechtigd zijn de benoeming te aanvaarden, maken eveneens deel uit van het huis. Voorts zijn 55 bekende persoonlijkheden tot lid van de nationale vergadering benoemd, Het zijn commandeerendegeneraals, presi- denten van gerechtshoven, bissehoppen, bank- directeuren enz. Op de lijst staan o.a. de in fante Karlos van Bourbon, generaal Weyler en Yanguas, de gewezen minister van buiten- landsche zaken. De beroepen en bedrijven zijn vertegenwoordigd door 123 afgevaardigden. Voorts zetelen in het huis nog enkele hoog- leeraren, bekende publicisten en 15 vrouwen. RUSLAND. TROTZKI. De sowjetpers staat nu vol moties, aange- nom-en in de provinciale partij organisaties, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over Trotzki's „schandelijk gedrag" en de volledig'e onderdrukking van alle Trotzkiisten gevraagd wordt. In Odessa zijn elf aanhan- ITALIe. EIE'N MON'STERPROCES OP SICILIe. Dinsdag is voor het hof van gezworenen te Temini-Imerese op Silicie het proces begonnen tegen de 22'5 leden van de bende, die de streek van Madoni onveilig heeft gemaakt. Wegens het groote.aantal beklaagden heeft men de rechtzaal moeten wijzigen en met name een extra groote traliekooi moeten maken om de beklaagden in op te sluiten bij de behandeling van hun zaak. De leden van de bende zijn be- klaagd van diefstallen, aanrandingen, aller- lei soorten geweldplegingen en moorden. Vijf tig advocaten staan te hunner verdediginj; gereed. Het proces zal dus wel een poosje du ren. POL EN EN LITAUEN. De Poolsche linksche bladen voeren een scherpe campagne tegen Litauen, in verbanc met de maatregelen in dat land genomen tegen het Poolsch schoolwezen. Het Pilsoedski-blad „Glosz Prawdi" be- toogt, dat Litauen in de hand van zijn be stuurderen een gevaarlijk element geworden is, dat den vrede in Oost Europa herhaalde lijk bedreigt. De „Kurrjer Porannij" is verontwaardigd dat Litauen Wilna tot hoofdstad maken wil Het blad eischt, dat de Poolsche regeering zich thans met beslistheid voor de Poolsche belangen in Litauen, waaraan zoo groote sc'hade reeds is toegebracht, zal opkomen. REPRESSAILLES TEGEN LITAUERS. Uit Warschau wordt gemeld, dat de Pool sche overheid in het Wilnagebied 45 Litau- sche scholen heeft doen sluiten als repressai! lemaatregel tegen't ontslag, dat de Litausche regeering in den laatsten tijd aan verscheide- ne Poolsche onderwijzers in Litauen heeft gegeven onder voorwendsel, dat deze onder wijzers de Litausche taal niet voldoende machtig waren. Voorts zijn Dinsdagavond in Wilna een tlental Litausche priesters en een tiental Li tausche politici door de politie aangehouden en voor den rechter van instructie geleid. JOEGO-SLAVIe. GENERAAL DOODGESCHOTEN. Uit Stoep (Zuid-Servie) wordt gemeld, dat brigade-generaal Kovasjerits door twee onbe- kend gebleven personen met drie revolverscho- ten gedood is. In het gezelschap van den ge neraal bevond zich een leeraar, die onge- deerd gebleven is. Hij zeide, dat de daders terstond op de vlucht gingen en dat hij ze in het don-ker niet had kunnen herkennen. Troepen hebben dade- lijk de stad omsingeld om de ontsnapping van de daders te beletten. Men verwacht, dat de regeering in deze daad aanleiding zal vinden te Sofia stappen tegen de actie van het Bul- gaarsch-Macedonische comite te ondernemen. OOSTENRIJK. ONTSTELLENDE TOENEMING VAN DE MISDADIGHEID DER JEUGD. De Wiener Jugendgerichtshilfe" publi- ceert ontstellende bijzonderheden over de schrikbarende toeneming van de criminaliteit der jeugd. In het jaar 1925 werden aan deze organi- satie 3441 jeugdige personen toegewezen. In het jaar 1926 stonden reeds 6203 kin deren en jongelieden onder toezicht der ver- eeniging. Onder de termen der strafwet vielen 1134 jongens en 274 meisjes. Naar den leeftijd ge nomen, waren er 46 schoolkinderen van 10 tot 12 jaar, 99 van 12 tot 14 jaar, 439 jon gelieden van 14 tot 16 jaar en 824 van 16 tot 18 jaar. Van de -delicten zijn de volgende te vermel- den: 831 diefstallen, waaronder 28 inbraken, 57 verduisteringen, 148 gevallen van be- gers van Trotzki uit de partij gestooten, die drog, 43 gevallen van vagebondage en bede een geheim anti-Stalin-comite gesticht had- larij en 39 moe-dwillige beschadigingen; 78 den. De Kim, de communistische jeugdorgani- jongelieden waren wegens vechten en toebren- satie, heeft met de verdrijving van Trotzki en gen van zwaar lichamelijk letsel aange- Voejowitsj, haar vroegeren secretaris, haar klaagd, 15 wegens gewelddadigheid, 10 we- mstemming btetuigd. Over de houding, welke gens gevaarlijke bedreiging, 3 wegens brand- Trotzki en de zijnen tegenover de jongste ge beurtenissen aannemen, is nog niets bekend. HET G EVAL-R AKOFSKI De Iswestia schrijft dat met haar laatste beslissing ten aanzien van Rafcofski, die in strijd is met haar verklaring, dat zij van plan was vriendsehappelijke betrekkingen met de sowjetunie te behouden, de Fransche regee ring een zeer ernstige politieke verantwoorde- lijkheid op zich laadt. Het blad betoogt dat ondanks alle veijzekeringen omtrent den wensch de betrekkisigen met de Sowjet-unie te landhaven en ze te versterken door het sluiten van een waarborgverdrag, de toestand, door toedoen van de Fransche regeering, geen en- cele zekerheid geeft ten aanzien van de stabi- liteit zelve van de betrekkingen, die op het oogenblik tusschen Frankrijk en de Sowjet unie bestaan. De publieke meening in Rusland zal zich af g%an vragen, aldus het blad, of stichting, 2 wegens ontvoering van kinderen, en 63 wegens zedelijkheidsdelicten. Het rapport der vereeniging wijst op de karakteristieke omstandigheid, dat, terwijl de eigendomsdelicten afnemen, de vergrijpen te gen de zedelijkheid toenemen. Het aantal van deze laatste delicten is in den laatsten tijd bijna verdrieyoudigd, waarbij niet eens in aanmerking is genomen, dat door de zeden- politie en de politie-commissariaten 304 jeug dige personen wegens cnzedelijke handelin- gen werden aangehouden en dat 114 dier aangehoudenen ziek aan de voor hun bij- zondere verpleging aangewezen inrichting te Klosterneuburg werden afgeleverd. AMERIKA. DE BURGEROORLOG IN MEXICO. ..De ijzeren hand van Calles". Na 24 uur rebellie te Mexico City versloeg de ijzeren hand van Calles de oproerlingen. de opoffermg, welke de Sowjet-regeering zich Generaal Serraro werd gefusilleerd getroosten wil in t belang van de versteviging Bondstroepen omsingelden de stad Perote van de vriendsehappelijke betrekkingen, nog waar, naar men meent, generaal Gomez zich redehjik is op het oogenblik, dat het initiatief verborgen houdt. en de leidmg beginnen over te gaan in handen Er zijn bevelen gegeven om overal de eUen- van de tegenstanders van het behoud en de domrnen van de opstandelingen in beslaff te versterkmg van deze betrekkingen. nemen en ze te verkoopen om de onkosten van Het agentschap Tass spreekt officieel tegen, het onderdrukken van den opstand te dekken POL ITIE-M A ATR EGE'L EN OP 8 OCTOBER 1927. VOLKSSPELEN JN DE HARD- DRAVERSLAAN. De Commissaris van Politie te Alkmaat maakt bekend, dat op 8 October 1927 tijdens de volksspelen des namiddags van 13 uur (afloop) voor alle verkeer zuilen zijn afge sloten: de Wilhelminalaan en Metiusgracht, terwijl de Groote Kruislaan alleen beredten mag wordCn in de rich ting van .Kennemer- straatweg'naar Westerweg. Stationneerende voertuigen, auto's, fruit- wagens, ijskarren enz. worden niet toegelaten op den Kennemerstraatweg, Groote Kruis laan of omgeving van het feestterrein, dan volgens aanwijzing van de politie. SCHAATSENWEDSTR1JD IN DE - LANOESTRAAT. De Langes'traat en de toegangen hiertoe door de verschillende zijstraten zuilen van des namiddags 3 uur tot na afloop van dien wedstrijd voor alle verkeer, dus ook voor voetgangers, afgesloten zijn. Echter zuilen toegangen tot het wedstrijd- terrein opengesteld wordien aan de uiteinden van de Langestraat. Het publiek, dat den wedstrijd bijwoont, mag zich alleen ophou- den op de trottoirs en behoort de vereischte toegangskaarteni zichtbaar te dragen. Rijwielen, kinderwagens, stoelen, trapjes, ladders, kisten enz. zuilen op die torttoirs niet toegelaten worden. Het welslagen van het feest in de Lange straat zal voor een groot deel afhangen van de medewerking van het publiek, dat zich voor enkele uren zal moeten schikken in die afsluiting van de Langestraat en zijstraten. Een ieder wordt daarom uitgenoodigd laach- tig te helpen om ook dit gedeelte van het 8- Octoberfeest te doen slagen MUZIEK- EN ZANGUITVO ERIN GEN OP HOFPLEIN EN STEENEN BRUG. Op de medewerking van het publiek wordt een krachtig beroep gedaan tijdens deze uit- voeringen geen lawaai te veroorzaken en het spelen (z.g. slingeren) der jeugd tusschen de luisteraars mede te helpen tegengaan. dat de Fransche gezant op 2 October met Tsjitsjerin een onderhoud zou hebben gehad nopens de terugroeping van Rakofskl Tengevolge van de strenge censuur is het moeilijk de gevoelens van de bevolldng te lee- ren kennen, maar volgens ontvangen berich- ten spreekt de publieke meening zich ten gun- ste van de regeering uit. Telefonische berichten van generaal Obre- gon melden, dat de rebellen in grooten getale naar Mexico City terugkeeren en zich aan de regeering op genade of ongenade overgeven. De lijken van Serrano en der tig van zijn volgelingen zijn in het openbaar tentoonge- steld. Naar verder verluidt, had Serrano zich naar Morales begeven om zich den steun te verzekeren van generaal Dominguez, die de militaire operaties in die streek leidt en een oud vriend van Serrano is. In plaats echter van vriendschappelijk te worden ontvangen, werd Serrano gevangen genomen en voor den krijgsraad gebracht. Zijn'terechtstelling volg- de onmiddellijk na het uitspreken van het von- nis. DE MILITAIRE OPSTAND IN j jV MEXICO. Het bureau van den president van Mexico deelt mede, dat nog drie opstandige gene raals gevangen gemaakt en gefusileerd zijn. De chef van den generalen staf, Alvarez, heeft verklaard, dat nog slfechts twee benden opstandelingen onder de wapens zijn. Bei- den bevinden zich in Vera Cruz en worden achtervolgd door de federale troepen. Uit New-York wordt gemeld, dat ook ge neraal Gomez gevangen genomen en dood- geschoten is. KORTE BERIOHTEN. Volgens een bericht aan de bladen zijn bij het bureau van den Ehiitschen rijkspresi- dent, ter gelegenheid van diens 80sten ver* jaardag 4000 telegrammen en 22.000 schrif- telijke gelukwenschen binnen gekomen. In de Maandag onder voorzitterschap van den rijkskanselier gehouden besprekin- gen, waaraan de vertegenwoordigers der ver schillende bondsstaten hebben deelgenomen, is het besluit genomen, een conferentie bijeen te roepen, waarin de staatsrechterlijke betrek- king tusschen rijk en de bondsstaten zal wor den besproken. De Londensche politie staat weer voor een meuwe geheimzinnige moordgeschiedenis. In Richmond park is in een met groote varens begroejd gedeelte het lijk gevonden van een 21-jainge oude machines-chrijfster, die sinds Zondag vermist werd. Ze had een zakdoek stijf om den hals en het feit dat haar mantel gescheurd en haar parapluie gebroken waren bewees, dat er een ernstige worsteling aari haar dood vooraf is gegaan. Bij een brand in de mijn Olba bij Baut- zen hebben twee mijnwerkers door versti-kking het leven verloren. Een reddingsploeg van 8 man had bijna hetzelfde lot ondergaan, maar het gelukte een tweede ploeg, die van zuur- stofapparaten voorzien was, de 8 redders, be- wusteloos, naar boven te brengen. Later '-din de twee lijken gevonden. 1 Naar de information uit Rome verneemt, leeft men daar bericht. ontvangen vap San Martmo op het eiland Elba, dat de villa, die Napoleon bewoond heeft, ingestort is. De Ita- liaansche bladen spreken de hoop uit, dat de regeering maatregelen zal nemen om de total© verdwijning van dit historische gebouw te voorkomen. Miss Margaret Beavan, sedert 1921 lid van den gemeenteraad van Liverpool is tot „Lord Mayor" van die stad gekozen. Zij is de eerste vrouwelijke burgemeester in En-ee- laucU ALRMAARSCHE CODRANT. WHS V POIFM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1