(Den Haas) DanSSCbOOl „WslIems" (Alkmaar) OE LANGE DE MORAAZ Credieten - Deposit* - Effecfen UN6ESIBU149 - ALKMAAR L. Frankenberg, Alkmaar. brengt U het AbldlRIIEUWiTE op Dansgebied In den meest CORRECTEH NTIJE. Inschrijving van leerlingen iederen VRIJDAG van 2.30-6 en van 7-8.30 in de ,,l lapktber>ichten Sfadsnieuws ICunst Te Cedar Rapfds (Amerlka) !s een tneTs- je van veertien jaar, dat een kind van zes jaar had, vermoord, tot levenslangen dwangar- beid. Te Stockholm zal een gebouw van veer- tig verdiepingen worden gebouwd naar Atne- rikaanschen stijl. Het zal het hoogstc gebouw van Europa worden. Ruppolt, de administrateur van de rechtbank van BerlijnSchonefeld, die in Augustus er met een half millioen mark van- door was gegaan, heeft zich ter beschikking van de politie gesteld. Het geld had hij te Pa- rijs verteerd. INBRAAK. In het kantoor der zuivelfabriek te Olde- berkoop is ingebroken. De brandkast werd geopend, doch het geld, dat aan de melkleve- ranciers oest worden uitgekeerd, was elders opgeborgen. Met een paar medailles hebben de inbrekers zich tevreden moeten stellen. i, GBLUKTELlEGRAMMEN. In de maand Augustus werden 12240 Ge luktelegrammen verzonden bestemd voor het binnenland en 331 voor het buitenland; ter wijl van uit het buitenland en de scheepssta- tions 342' Geluktelegrammen verzonden wer den. Hiervan waren bestemd voor: Amster dam 21329; Rotterdam 1103; 's-Gravenhage 1229; Alkmaar 92; Arnhem 23'8; Breda 115; Deventer 72; Dordrecht 88; Eindhoven 103; Groningen 200; Haarlem 268; 's-Hertogen- bosch 119; Hilversum 138; Leeuwarden 125; 'Leiden 119; Maastricht 96; Middelburg 31; 'Nijmegen 175; Tilburg 139; Utrecht 320; Zutphen 51; Zwolle 102; overige kantoren in een totaal 5555. C'EN ONAANGENAME ONTDEKK1NG. Toen Maandagmorgen het stoomschip „Minnetonka" de haven van New York bin- nepliep en een dame uit Chicago haar dia- manten halsketting ter waarde van 3000 en 600.— in baar geld uit de brandkast van het schip terugverlangde, bleek, dat beide ptui's leeg waren. Tot aezelfde onprettige ge- vvaarwording kwam een beer uit Chicago, die 1/ 3000.in contanten en 720 in cheques vermistte. De directie van de Atlantic Transport Line komt den diefstal ongelopflijk voor en zij zoekt met behulp van particuliere detectives eenig licht in deze geheimzinnige zaak te WAAROM DE PLAATSELIJKE HUUR- VERORDENINGEN NIET GOED- 0 GEKEURD Z1JN. 1 Thans is mededeeling gedaan van de gronden voor vernietiging der in verschillen- de gemeenten vastgestelde huurverordenin- gen. Zij luiden als volgt: ovrrwegende, dat op grond van den in- houd en de geschiedonis van de huurcomimis- siewet, met name in verband met de bepalin- gen van: die wet, waarbij ook wat betreft de afschaffing, d'lferentiatie naar de gemeen ten mogelijk is gemaakt, de strekking der bij de Huurcommissiewet en hare opvolgende wijzgingen gegeyen regeling geacht mogt worden te zijn, dat ten aanzien Van't onder- werp dier regeling na het vervallen der wet eenigerlei regeling, ook van een ander over- heidsgezag, niet verder behoort te gelden overwegende, dat alzoo de verordening treedt in hetgeen is van algemeen Rijksbe- lang, en de verordening dus is in strijd met artikel 150 der Gemeentewet Overwegende bovendien, dat onder de te- genwoordige omstandighedlen, voor zoover de vraag naar eenige soort van woningen het aanbod overtreft, vermeerdering van het aanbod door den bouw van nieuwe woningen mogelijk is en het eenige middel is, waardoor in een werkelijke behoefte kan worden voor- zien; dat hierdoor stiiging van de huren boven het gewone peil, dat door de tegenwoordige bouwkosten gebod'en wordt, kan worden voorkomen; dat een beperking van de vrijheid1 om voor sen deel dier woningen een huurprijs overeen te komen, wel de vraag naar die woningen kan doen toenemen, maar niet het aanbod daarvan kan doen vermeerderen, en dus slechts de strekking kan hebben een toekom- stig tekort van die woningen te bevordteren dat belemimering van den verhuurder in de bepaling van de huur, huuropzegging kan tengevolge hebben zooals de ervaring geleerd heeft voordat de maatregelen van de Huurcommissiewet waren aangevuld met de Huuropzeggingswet dat de verdreven huurder een duurdere woning zou moeten betrekken of wel tot samenwoning zijn toe- vlucht zou moeten nemen; overwegende, dat derhalve de bepalingen der verordening de belangen van de volks- huisvesting niet bevorderen^ maar schaden; overwegende, dat de bepalingen der veror dening derhalve niet alleen in strijd met de wet, maar ook in strijdl met het algemeen be king zijn. DE MOORDAANSLAG TE ROER- MOND. In verband met den moord op een liefde- euster in het R. K. Ziekenhuis te Roermond wordt nader gemeld, dat het mes, waarmede de doodelijke steek vermoedelijk is toege- bracht, in een der tuintjes nabij het Munster- plein is gevonden. Het mes, dat nog ge opend was en waaraan bloedsporen kleefden, was bij het lemmet zoodanig met touw om- wonden, dat het tijdens het toebrengen van een steek onmogelijk dicht kon slaan. Deze cmstandigheid zou er op wijzen, dat de da- der met zijn moordplannen reeds eenigen tijd heeft rondgeloopen en men hier dus van moord met voorbedachten rade zou moeten spreken. RUZIE TUSSCHEN TELEPATHEN. Enkele dagen geleden hield de heer Shan- kara, een Duitsch experimenteel psycholoog, te Amsterdam voor genoodigden een voor- dracht ter bestrijding van het geloof aan hel- derziendheid, aan het occulte in telepathie, enz. Hij herhaalde een bekepd experiment, waarbij hij een in de zaal verhorgen voor- werp opspoort, hetzij door den man die het voorwerp verborgen heeft bij de pols te ne men, hetzij door voor of achter hem te loopen. Er ontstond gekrakeel tusschen den heer Shankara en een der genoodigden, die zeide Oeroepstelepaath e zijn en beweerde, dat de jeer Shankara voornemens was, beroepstele. path en, cRe geld wfflen vertfienen met bun „gave" ,,ganz kaput zu machen", hetgeen de vroolijkheid der aanwezigen opwekte. Een opsporingsproef, die de beroepstele- paath daarna wilde vertoonen, mislukte to taal. Thans heeft de Nederlandsche telepaath Malo'itz den heer Shankara uitgedaagd, hem in het openbaar te bewijzen, dat zijn telepa- tische experimenten op bedrog berusten. De heer Shankara heeft deze uitnoodiging aan- genomen en zoo zal Zaterdag 8 October om twee uur.des middags in het theater Flora te Amsterdam een openbare demonstratie worden gegeven onder controle van verschi'l- lende autorit'eiten. AUTO-BOTSING. Dinsdagavond is een personenauto op den rijksstraatweg tusschen Voorthuizen en Ter- schuur in voile vaart op een met steenen he- laden wagen geleden. De eigenaar van de auto, een bakker uit De Bil't, is zeer ernstig verwond per ziekenauto naar de rijksklinieken te Utrecht vervoerd. DiE STORMRAMP 1927. ■Het Parijsche comitd voor de slachtoffers van de stormramp 1927 heeft aani het Na- tionale Steuncomite 2903 overgemaakt, wat de tegeniwaardle is van bij landgenooten in Frankrijk ingezamelde giften. W. A, OCKHOR'ST. t In Den Haag is oyerleden de heer W- A. Ockhorst, do vadter van onzen hekendgn trai- nter/pikeur. De overledene was vooral in den bloeitijd van onze dravers-sport een zeer bekende figuur, die tal van jaren aan de spits heeft gestaan van de winnende eigenaren in ons land en ook in het buitenland vele la-uweren heeft geoogst. BRAND. Te Gemert (N.-Br.) is afgebrand de hof- stede van den landbouwer M. V- d. Elzem. Verzekering dlekt de schade. De oorzaaK van den brand is onbekend. AUTO MET KACHELS AANGERE- DEN. Gisteravond stond een vrachtauto van de firma W. Krauss te Rotterdam, geladen met kachels, op den Rijksstraatweg te Ridder- kerk langs de trambaan. Van de richting Rotterdam naderde de stoomtram. De auto stond te dicht bij de rails en een aanrijding was onvermijdelijk, daar de tram ter plaatse bovendien juist een hocht neemt, welke den machinist het uitzicht ontneemt. De auto werd bijna geheel versplinterd en de kachels werden vernield. Een der wagens van de tram werd eveneens besehadigd. DE ZUIDERZEE-WERKEN. Ten behoeve vain den nieuwen Wieringer- meerpolder, eeni der stutoken land1, die door de droogmakiing van de Zuiderzee gewon- nen zullen worden, is dezer dagen aanbe- steed het vervaardigen van een groot elec trise h gemaal, dat in de nabijheiid van Me- dembliik geplaatst zal moeten worden Dit gemaal zal het ©rootste zijn-, dat to-t nu toe in ons land in gebruik genomen werd. Het zal bestaan uit dtrie groote pompen, gedre- ven door drie electro-motoren van elk 1000 P,K. Pompen van een dergelijk vermogen zijn alleen in gebruik bij die waterwerken van New-Orleans in Noord-Amerika. De hoofd-aannemer van dit wer-k is geworden Werkspoor in Amsterdam, dat het werk voor de som van f 324.000 zal uitvoeren, daarbij voor het electriscbe gedeelte geassis- teerf door Willem Smits' Elecftro-Techniscihe Indusitrie te Slikkerveer. Het andere gemaal voor den Wieringer- meerpolder, dat nabiji Den Oever zal worden opgesteld, werd eenige weken geleden aan- besteed, en eveneens aan Werlsspoor ge- gund. Dit gemaal, hoewel van geringer af- rneting, zal toch nog bestaan uit twee pom pen, gedireven door groote Diesel-motoren. Dit werk zal vrijw-el geheel door Werkspoor zelf worden uitgevoerd. De Hollanders doen hun oaam als go-ede waterbouwkundigen nog altijd eer aan! VER. VAN VERLOFSOFFICIEREN. Het hoofdibestuur van de Algem. V-ereeni- ging van Verlofsofficieretj der Nederland sche Land- en Zeemachit heeft naar aanlei- diing van de puhMcatie der artikelen van het lid dier vereemiging den reserve-kapitein der infanterie B. P. van der Sloot in het dagblad „De Telegraaf" van 1, 3, 7 en 13 Sept. j.l. waarin de taestanden bij het leger worden gehekeld, het be&luit genomen, hem te royeeren. EEN ADRES. -Het volgende adres is aan den Minister van Waterstaat verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen, ondergeteekenden, Voorzitter en Secre- taris van de Nederlandsche Reisvereeniging, tellend 60.000 ledew, Voorzitter en Secretaris van den Algemeenen Nederlandscheu Wiel- DIEFSTAL VAN EEN SCHILDERIJ. Mej. D., pensionhoudster te Voors-choten, had bij de politie aangifte gedaan dat zij een schil- derij van waarde vermiste, dat vermoedelijk was meegenomen door een gewezen pension- gast, K., die nog eens een kijkje had genomen in zijn vroegere kamer. Het is de politie ge- lukt, in samenwerking met de politie te Lei den, het doek aldaar in beslag te nemen. Het was reeds door K. tot verzending naar Am sterdam, zijn tegenwoordige woonpiaats, af- gegeven. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO Gistermorgen half twaalf, terwijl een geslo- ten auto, waarin twee dames en een heer, de kweekerij van Van Rossem aan den Huizer- straatweg onder Naarden zou oprijden en daarbij over de tramrails ging, kwam uit de richting van Huizen een motortram van de Gooische Stoomtram. De auto werd gegrepen en minstens 25 M. voortgesleurd voor de tram tot stilstand was gebracht. De automo- biel was geheel vernield, doch de inzittenden kwamen met den schrilc vrij. NA ACHT JAAR GEARRESTEERD. De centrale recherche te Amsterdam heeft aangehouden en ter beschiking van den offi- cier van justitie gesteld een 51-jarig man, wiens aanhouding en uitlevering de Duitsche justitie in 1919 had verzocht, daar hij ver- dacht werd zich te hebben schuldig gemaakt aan moord met roof. De man ontkent zich aan het hem ten laste gelegde feit te hebben schuldig gemaakt. Zijn signalement komt echter overeen met hetgeen de Duitsche justitie heeft opgegeven, De misdaad, waarvan hier sprake is, is ge- pleegd in 1919 in een klein plaatsje bij Hann over. De justitie hier te lande had alleen het verzoek ontvangen den man aan te houden en uit te leveren en eventueel op hem te bevinden papieren in beslag te nemen. Verdere bijzon- derheden over deze misdaad waren niet mede- gedeeld. Waarschijnlijk echter betreft het 'hier een op zich zelf staand geval. EEN ADVOCAAT GEARRESTEERD. De Utrechtsche politie, wier assistentie was ingeroepen, heeft in verzekerde bewaring ge steld mr. B- van den B., advocaat te Woerden, die ei"van verdacht wordt gelden, die hij als curator in een faillissement onder zijn berus- ting had, te hebben verduisterd. De verduis- terde som moet in de duizenden loopen. Minister Lambooy brengt vandaag een bezoek aan de Rijkswerf te Hellevoetsluis, waarheen hij zich per auto via Delft en Maassluis zal begeven. Gistermiddag is de 15-jarige proviand- vaarder J. K. uit de Putschelaan in de Leu- vehaven te Rotterdam over boord geslagen en verdronken. De 53-jarige gehuwde tnijnwerker A. W. uit Kerkrade is Dinsdagavond in de Do- maniale mijn aldaar om het leven gekomen. Hij is met het hoofd tusschen een lift bekneld geraakt. Bij kon. besluit van 3 October is be- noemd tot gedelegecrde der regeering op het dit jaar te Rome te houden vierde internatio- naal congres voor huishoudonderwijs mej. M. Wittop Koning, te Amersfoort. rijdersbond, tellend 73.-000 leden, Voorziiter en Secretans van de Nederlandsche Christe- lijke Reisvereeniging, tellend 10.000 leden, Voorzitter en Secretaris van de Nederland sche Roomsc'he Reisvereeniging, tellend 5660 leden, Voorzitter en Secretaris van de Nederlandsche Ar'beiders Reisvereeniging, tellend 5000 leden, ten deze domicilie kie- zende aan het Centraal Bureau der Neder landsche Reisvereeniging, Anna- Paulowna- straat 48, Den Haag. dat zij, zoowel bij het organiseeren van. buitenlandsche reizen als bij het adviseerein van hun l-eden ter zake van reizen- naar het buitenland, voortdurend op moeilijkheden stuiten en bezwaren ondervinden, veroor- zaakt door de zeer onvoldoende spoor- wegverbin-dingen- voor reizigers 3e klasse met het buitenland, aangezien deze reizigers voor reizen naar genoemde landen bij doorgaande verbind-ing, altijd van nachttreinen gebruik moeten maken, terwijl de genoemde verbin- dingen voor le en 2e klasse reizigers zeer goed verzorgd zijn te noemen. dat de leden- hunner vereenigingen voor een aanzienlijk deel behooren tot die groote caitegorie van Nederlandsche Staatsburgers, die slechts van .een korten vacantietijd kun- nen genieten en wier ink-omen slechts zeer bescheiden uitgaven voor zomerreisjes toe- jaten, zoodat zij geen gebruik kunmem maken van de treinen le en 2e klasse. dat het hun aandacht heeft getrokken, dat in het buitenland goede verbindingen be staan voor zeer groote trajecten, ook voor reizigers 3e klasse, waarvan echter door het meerendeel der uit Nederland komendd 3e klasse reizigers geen gebruik kan worden gemaakt, doordat de aansluiting met de Ne derlandsche le en 3e klasse treinen onvol doende is, redenen, waarom zij Uwe Excellentie eer- biedig verzoeken, wel te wiilen bevorderen, -dat bij -de regelin-g van den zon^rdienst 1928 in dtezen toestand verbetering wordie ge bracht. Het adres is vergezeld van een uitvoerige toelichting. KORTE BERICHTEN. Bij een botsing van din motorrijder V. tegen den tolboom te Blaricum is de vrouw van den tolbaas tegen den grond ge slagen, waardoor zij een zware schedelfrac- tuur heeft gekregen. Men vreest voor haar leven. HOORN, 6 Oct. 1927. Op de heden al- hier gehouden kaasmarkt waren in totaal 53 stapels, wegen-de 46892 K.G. kaas aange- voerd. w. o. 14 stapels kl. Fabriekskaas 50; 29 st. kleine Boerenkaas 50.50; 2 stapels Fabrieks Comm. kaas 53; 8 st. Boeren Commissie kaas 54. Handel goed. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 6 Oct. 1927. Op de he den gehouden weekmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 3 ladingen. 2071 H.L. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 6 Oct. 1927. Op -de heden ge houden eierenveiling waren in totapl J 4827 stuks kipeieren aangevoerd. Prijzen: Wjtte 7—/ 8.50—/ 9.50; Kleine Witte 6- f 7.20; 1130 stuks Een-deneieren f 6.10 6.50. SCHAGEN 6 Oct. 1927. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 Stieren 150—/ 250; 97 Gel- dekoeien (mag.) 140—/ 320; 73 Gelde- koeien (vette) 300— f 475; 48 Kalfkoeien 250400; 40 Vaarzen 120—/ 220; 22 Graskalveren 60—/ 120; 25 Nuchtere kalveren 10f 22; 1023 Schapen (vptte) 3045; 397 Overhouders 2932; 51 Varkens (mag.) 20—/ 36; 39 Varkens (vette) per K.G. 0.64— f 0.66; 181 Big- en 1216; 20 Konijnen 0.50 1.75; 350 Kippen 0.701108 K.G. Boter 1-802.30 per K.G. NOORDSCHARWOUDE, 3 Oct. 1927- Bl. Aardappelen 5.40; Drielingen 4.30— 4.50; Schotsche muizen 5.70; Drielingen 12; Uien 5.105.70; Drielingen f 5.10—/ 5.60; Nep 4.10—/ 4.70; Groye Uien 5.10-/ 5.30; Peen 1.90-/ 2.50; Roode Kool 3.50—/ 5.70; Gele Kool 2.60-/ 5; Witte Kool f 1.70—/ 210; Kroten 1.103.80; Spercieboonen 12.20—/ 17.50; alles per 100 K.G.; Bos- Wortelen 1.603.30 per 100 bos; Bloem- hool f 1425.60; Bloem-kool 2e s. 2— 3.90 per 100 stuks. Aanvoer: 9900 K.G. Aardappelen; 23000 K.G. Uien; 14800 K.G. Peen; 41200 K.G. Roode Kool; 15000 K.G. Gele Kool; 55300 K G. Witte Kool; 6000 K.G. Kroten; 150 KG. Spercieboonen; 3500 bos Boswortelen; 5400 stuks Bloemkool. WARMENHUIZEN, 5 Oct. 1927. Roode Kool 3.80—/ 4; Witte Kcol 2,20— 2.40; Bloemkool le s. 16.50; Bloemkool 2e s. 1.80; Nep 4.50— f 4.80; Drielin gen 5—/ 5.40; Uien 5.305.60; Gro ve Uien 5.10—/ 5.20; Slaboonen 7.90. Aanvoer: 4700 K.G. Roode Kool; 18900 K.G. Witte Kool; 900 K.G. Nep; 9000 K.G. Uien; 180 K.G. Slaboonen; 120 stuks Bloem kool. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Oct. '27. Langedijker Groentenveiling. Bloemkool le s. 24.20—/ 31.70; Bloemkool 2e s. 3— 5 per 100 stuks; Wortelen 2.602.80; Roode Kool f 3.40—/ 5; Gele Kool 2.80— 4.40; Witte Kool 1.50—/ 2.20; Uien 4.90—/ 5.50; Drielingen 5.10—/ 5.50; Nep 4—f 4.90; Slaboonen 8.70 20.40; Bieten 2—/ 3.50; alles per 100 K.G. Aanvoer: 13000 stuks Bloemkool; 4900 K.G. Wortelen; 57000 K.G. Roode Kool; 25000 K.G. Gele Kool; 82000 K.G. Witte Kool; 28000 K.G, Uien; 400 K.G. Slaboo nen; 5700 K.G. Bieten. dr. van Beresteyn en dr. 'J. Meihuizen, leden van het aanbevelingscomite Het Leidsche Dagblad van 1 Oct. j.l. schrijft over een concert, door het Dr. Kreuz- chor aldaar in de Piietierskerk gegeven, o.m. het volgende:, „Prof. Ricbter, de voortreffelijke koor- meester, grijpt de muziek, die hij uitvoert, in 't hart, en maakte ze tot een lev end iets bij zijn zangers. En dezen op hun beunt storten hun effectein over op den toehoorder, voor wien ze Limners bestemd zijn, en die ze niet weersitreven kan Zoo is dan ook de sublieme zang van het Kreuzchor tot een wereld van verrukking geworden voor hem, die het voorrecht had te mogen luisteren. „Er was een eigenaardige climax do de zangnummers. Van de werken van tijdge- nooten en bijna-tijdlgenooten: een „Geist- liches Reiselied" van Volkmann, een paar koortjes van Arnold Mendelssohn (zoon van een neef van don beroemden Felix), een zeer gevoelig „Nachtgesang" van den dirigent Richter en een „Morgengesang" van Reger, ging het programma terug, zonder noch- tans af te dalen, tot Bach, die nog altijd het lichtende hoogtepunt is van den polyp'ho nen zang. Diens prachtige achtstemmi© (voor dubbel-koor) motet „Singet dem Herrn" was het grandiose slot van den avond. De uitvoering van dit ontzaglij'k veel- eischend werk was het volmaakte nabljjn onze herinniering zal het de roem blijven van het Drcsdener Kreuzchor", Alle artikelen voor Atantoorgebruik levereu wij uit voorraad, BURGERLIJKE STAND. GETROUWD Johannes Everardus Staats en Johanna de Boer. Pieter Hartenberg en Cornelia Stougje. Jacob Govers en Trientje Ris- tig- GEBOREN Klaas, z. van Jacob Harry Booij en Aaltje Renooij Gerard Lourens, z. van Anton van de Kuijt en Jannetje Noorden. Geer- truida, d. van Jan Antoon Herman Smith en Clasina de Graaf. Joannes Maria, z van Arie Ooijevaar en Catharina Verduin. Pieter Maria z. van Pieter Verhagen en Margaretha Henneke. TO'URNeE DRE5DENER KREUZCHOR, Onder bovenstaand opschrift, werd door „De Telegraaf" de vorige week het hieron- der volgende bericht geplaatst, hetwelk wij gaarne onder de aandacht van alle Alkm. in- gezetenen zou den wiilen brengeni, in verband met het concert door het Kreuzchor alhier te geven op Woensdag 12 Oct. in de Groote Kerk. Gemeld wordt dat de tournee, welke het Drcsdener Kreuzchor thans onder leiding van prof. Otto Richter, door het land maakr, een dankreis is voor den steun, welken de on- dervoedte Duitsche kinderen in de oorlogs- en na-ooriogsjaren van Nederland mochten ondervinden. Het Drcsdener Kreuzchor maakte het vorig jaar met hetzelfde doel een tournee door Zweden en Noorwegen en in 1925 door Denemarken. Dat dit koor het als een eereplicht be- schouwit op deze wijze zijn erkentelijkheid te toonen, wekt veel voldoening, temeer om dat de batein van de tournee gelij'kelijk be stemd worden voor de ongelukkige Neder landsche en buitenlandsche kinderen. In verband hiermee heeft voor de organi- satie van het concert op Vrijdag 7 October a.s. in het gebouw van K. en W. te 's-Gra venhage zich een uitvoerend-comite ge- vormd, besitaande uit: W. Baronies van Lyn- den von Schmidt auf Altenstadt, mevrouw mr. van Rossem-van Hamel, prof. dr. J. G. Sleeswijk en Job. G. L. Berlott, terwijl deze uitvoering om haar kunstwaarde warm aan- bevolen wordt door Freiherr Lucius van Staed'ten, prof. dr. Ant. van Gijn, dir. Johan Wage naar, dlr Peter van Anrooy, jhr. mr. OPENING ZAAK. In de voormaiige winkel .van den heer de Craaf, Laat 130, opent vanavond om 6 uur de heer J. Overman een zaak in kruideniers- waren, biscuits, boter, kaas en eieren. De ruime winkel, die geheel verbouwd i* door den heer N. van der Idsert en voorzien is van eeri stofvrije etalagekast, maakt een goeden indruk. Het schilderwerk is van den heer Brasser, terwijl de heer Besteman voor den aanleg van eiectrisch licht zorgde. Voor verdere bijzonderheden zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. LICHT OP! Hedenavond voor rijwiden en motorriitui- gen te 5.45 uur licht op. Voor rij- en andcre voeftuigen een half uur later. EEN JUBILEUM VAN DEN HEER J. DE LANGE Corn. Zn. Men schrijft ons: 7 Maart was de heer de Lange 50 jaal diaken van de Doopsgezinde Gemeente— en reeds vele jaren voorzitter van dat college. Dien dag werden den heer de Lange door het kerkbestuur bloemen aangeboden, maar Zondagavond 2 October had de huldiging plaats. Dat dit zoo laat plaats had, vond zijn oorzaak in het cadeau dat men den heer De Lange wilde aanbieden. Met is de uitgave van een boek, door den heer De Lange geschreven, over de Alk- maarsche Doopsgezinde Gemeente. Dit is een werk van groote waarde, waarvoor veel studie noodig geweest is om al de gegevens te verzatnelen. De heer De Lange deed dit voor de eigen gemeente. Maar kerkbestuur en gemeenteleden meenden, dat dit mooie werk van hun voorzitter in ruimer kring bekend moest worden. Hoe hoog men in de Doopsgezinde ge meente, maar ook ver buitcn eigen gemeente, de verdiensten van den heer De Lange steit, bleek Zondagavond. In de smaakvol met witte lelies en groen versierde kerk werd het woord gevoerd door ds. H. Westra, namens de gemeente, Hij overhandigde het cadeau van de gemeentele den; verder werd gesproken door den heer J. Borsjes namens het kerkbestuur, door mevr. C. H. de Lange-Tigler Wybrandi uit naam van „Hans de Ries door den heer V. d. Meulen namens het Doopsgezind Zang- koor, waarvan de heer De Lange bescherm- heer is, door den heer A. Bakker namens de Doopsgezinde Jongeren, door ds. Britzel na mens de Alg. Doopsgez. Societeit, door ds. Haars namens den Doopsgez. Ring, terwijl ds. P. J. Glasz het slotwoord sprak. Alle sprekers getuigden van het vele en goede werk, door den heer De Lange met zoo grooten eenvoud in het belang der gemeente verricht. Hoe groot die eenvoud is, liet ds. Westra duidelijk uitkomen, waar hij vertelde dat in het boek van den heer De Lange deze zelf, die zooveel voor de gemeente deed, niet gc noemd wordt. Het zou te uitvoerig worden, wilden we al het goede noemen, dat door spreekster en sprekers gezegd werd. Alleen bleek ook, dat men den heer De Lange heel graag had als lid van de Alg. Doopsgez. Societeit, maar dat hij daarvoor bedankte. Gezongen werd dezen avond door het Doopsgez, Zangkoor, door de dames G. de Vries en A. Sleeswijk en door de gemeente een feestlied op de wijze van Gez. 60. En toen de heer De Lange zelf het woord nam, op de hem eigene wijze alien dankte, maar al het eerbetoon voor zich afwees en terugbracht tot den dank aan God, die hem kracht schonk tot werken voor de gemeente, die hem lief is toen zal menigeen ont- roerd geweest zijn en met den voorzitter van den Jongeren Bond den wensch in zich heb ben voelen opkomen: Mocht ziin voorbeeld t *1 7

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2