DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ATTfilACTii:^ No. OR fftiUm besfftal sH 3 bMfe Honderd negen en twfntlgste Jaargang »BZ7 lHjonncinentsprijs Tbij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentfepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatfrftJmtc. Brleyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. ARIJRAG Directeur; G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 7 OCTOBER Oageiijksch overzicht. DE TOE-STAND IN CHINA. Tsjang Tso Lin in het nauw. De positie van Peking hache- lijk. De rol van Rusland. Japan's houding. Het blijft in China een warwinkel Den ganschen zomer is het vrij rustig ge- Hveest, na-dat de Zuidelijken, strijdend tegen den conservatieve, te Peking zetelenden jTjang Tso Lin, dezen zoodanig in het nauw (hadden gebracht, dat de val van zijn regime ieder oogen-blik werd verwacht Plotseling kwamen de krijgsbedrijven tot etilstand. Het kanongebulder verstomde en het ging er werkelijk naar uitzien, dat de ikansen op ordeherstel en beeindiging van den burgeroorlog hun verwezenlij-Mng nabij war en. Toen ving Tsjang Tso Lin een tegen often- sief aan. De kansen keerden: de Zuidelijken werden gedwongen terug te trekken en hun ierugtocht nam het karakter van een debacle aan Tsjang Kai Sjek ruimde zijn plaats in voor anderen, verschillende wijzigingen in de legeropleiding kwamen tot stand, de totale ineenstorting van het Zuidelijk front werd yerwacht Doch opnieuw kwamen de krijgsbedrijven tot.sti-lstand. Ook de Zuidelijken gingen ech ter niet bij de pakken neerzitten en hebben zich de laatste dagen danig geweerd Met het gevolg, dat evenals bij het begin van den zomer Peking in doodsnood verkeert en we dus oogenschijnlijk tot den ouden toestand zijnteruggekeerd. Wij hebben onze lezers uitvoerig op de hoogte gehouden van het verloop van den strijd, zoodat wij daarop momenteel niet meer terug behoeven te komen. Wij kunnen volstaan met te vermelden, dat Peking la-ngs verschillende kanten bedreigd wordt en dat de hachelijke positie van Tsjang Tso Lin goeddeels geweten wordt aan het optreden der Russen. In de eerste plaats heeft de Sowjet-advi- eeur Borodin, alvorens naar Rusland terug te keeren een uitgebreid plan de campagne opgemaakt in Canton en Hankow om daar- door den „aartsvijand van het bolsjewisme" uit Peking ten val te brengen. Tevens echter heeft hij geruimen tijd ver toefd bij den zoogenaamden model-gouver- incur JenJHei-jan van de provincie Sjansa Tot nu toe heeft deze zijn onderdanen buiten den burgeroorlog weten te houden en heeft hij zich er toe bepaald te zorgen, dat de vei- li-gheid van zijn gebied geen gevaar liep. Thans schijnt hij echter, bezwijkend voor de Russische aanbiedingen, partij te hebben gekozen en wel tegen PekingEn natuur- lij-k kon Tsjang Tso Lin aan de versche icrachten van een sterken, nieuwen tegenstan der geen weerstand van eenige beteekenis bie den. Een strenge censuur te Peking voorkomt. dat nadere bijzonderheden over den toestand de buitenwereld bereiken, maar het verluidt, dat Tsjangs troepen reeds in een onheilspel- lenden toestand van ontmoediging de hoofd- stad beginnen binnen te jagen. Intusschen staat Feng klaar om met zijn bolschewisfi sche legers naar Peking op te rukken De Zuidelijke bondgenooten van Tsjang hebben bevel hun gebied te verdedigen, maar men weet, dat deze troepen aan geen enkelen krachtigen stoot zullen willen weerstand bie- den en ofschoon Feng weinig munitie heeft, js het moreele effect van de nederlaag van Tsjangs troepen in het Noorden voldoende om zijn onstpndvastige bondgenooten in het Zuiden te beinvloeden. Voor het geval, dat Tsjang naar Moekden zou vluchten, is het waarschijnlijk, dat Feng in het centrum van de actie zal komen te staan om het groote woord, dat Borodin bij zijn aankomst te Oerga sprak n.l. dat Feng een goed revolutionair is, in vervulling te brengen. In Zuid-China grijpt een nieuwe comma nistische campagne, aangevoerd door on- langs uit Moskou aangekomen agenten, ge- stamg om zich heen. Te Shanghai neemt de communistische agitatie toe met kunstig be- dachte stakingen, gepaard met de gebruike- lijke terreur, moord en obstructie en met een nieuwe dosis anti-kapitalistische, anti-Brit- sche propaganda. in de meest Zuidelijke provincies Kwag- toeng en Kiangsi wemelt het van nieuwe bol- schewistische elementen, die onder de niet- betaalde en verloopende legers en de behoef- tige boerenbevolking werken. Swatow, dat in handen van het Zuidelijke na tional istische leger is geweest, wordt als tijdehjk bevrijd gemeld, maar de goed-geor- ganiseerde macht, welke het bezette, bereidt thans een nieuwen opmarsch voor door de »i*"rov'nc'cs 'n c'e richting van Shanghai. Meer wes-telijk in de streek bezuiden Han kow, waar de mannen van Moskou verleden ]aar hun eerste successen behaalden, toonen hun gereorganiseerde militaire krachten en boerencorpsen opnieuw een buitengewone activiteit. Ondanks de pogingen der sovjet-afgezan- ten om te trachten zich goed te dekken, zijn hun werkzaamheden volkomen bekend, Mos kou doet zijn uiterste best, om, door de beste opvolgende instorting te benutten en om een definitieve communistische controle aan het verarmde en ontmoedigde land op te leggen. Bovenstaande beschouwing is grooten- deels gebaseerd op mededeelingen van den correspondent van de Daily Mail, Sir Perci- val Phillips. Er is echter ook-nog een aindere zienswtjze mogelijk en die komt tot uiting in een be schouwing van de N. R. Crt. Dit blad wijst er n.l. op, dat volgens ook door ons vermelde berichten Japan met toenemende belangstel- ling de gebeurtenissen in China gade staat. En het komt tot deze conelusie: „Wanneer Japan zich met de zaken gaat bemoeien, zou in den burgeroorlog de factor in het spel komen die den heelen krijgstocht tegen Peking op niets kan laten uitloopen A1 vroeger is betoogd dat Japan gaarne bereid gevonden zal worden van Mantsjoerije uit nog grooter gebied „voor de Chineezen" in bescherming te nemen, en dat dit tegen het belang der Russen is, omdat het de rechten die zij in het Noorden van Mantsjoerije nog altijd bezitten, in gevaar zou brengen. Dit is een van de redenen, waarom men aan de ruchtyn volgens welke Moskou achter net nieuwe offensief tegen Peking zou steken, niet al te grif geloof kan schenken." Wij herhalen naar aanleidimg van boven staande tegenstrij-dige beschouwingen, dat het in China een onoverzichtelijke warwinkel blijft. Reeds verschillende malen hebben zoowel de Zuidelijken, als Tsjang Tso Lin op het toppunt van hun macht gestaan en reeds ver schillende mat en zijn zij van dat tpopunt neer gestort. De mogelijkheid bestaat dus, dat binnen weinige weken de toestand van thans weder- om een geheel andere zal zijn geworden. Het kookt in China en pas als de orde volkomen terug is gekeerd zal men kunnen weten hoe een nieuw Aziatisch rijk uit de asch van het oude zal zijn verrezen. B&gitenland - wanbestuur van de natinoalistisclie beweging en de daar- AMERIKA. DE BURGEROORLOG. De reden voor het strenge op treden door de regeering. Renter meldt nog uit El Paso., de stad aan de Amerikaaniseh-Mexicaansehe gr-ens, dat er -een verklaring te geven is voor het zoo hardhandige optredien van de Mexicaansche regeering tegen de opstandelingen. Het heet n.l. dat de gemeraals Serrano en Gomez het besluit hadden genomen, president Calles in hechtenis te mem-en en ook oudLpresident Ohregon, die waarschijnlijk het volgendl jaar president wordt, en hen dan te laten terdoodbrengen. Gomez en Serrano zouden dan de regee ring hebben vervangen door een militaire dietatuur. Uit Mexico (stad) wordt nog gemeld, dat de regeering generaal Quijjano heeft doen terechtstellen. Uit Nogales wordt gemeld, dat daar uit Ortiz (Sinora) bericbt is ontvangen, dat ge neraal Goozaliz, de commandant van de ar- ti'Merie te Morelos en 13 1-eden van de wet- gevende vergadering van den- staat Morelos doodgeschoten waren wegens reb-ellie. Een uitlating van president Calles. Het gaat met de persoonlij'ke vrijheid der burgers en met de hoogiheid en het aanzien van de wetgevende macht in een aaotal „la- tijnsch-e" landen van -kwaad' tot erger. Het on gegeneerdst uit zich deze minachting voor grondwet, vertegenwoordiging en vrijheid van colleges en individuen op het oogenbl'ik in Italie, Spanje, Chili en Mexico. Wait dit laatste land betreft wordt thans uit Mexico (stad) gemeld, dat de Kamer van Af gevaardigden vijf-en-twintig van haar leden heeft uitgestoo'ten, die de candidatuur voor het presidentschap van generaal Gomez of generaal Serrano hadden gesteund. Al deze 25 parlementsleden werden uitgeworpen om dat zij volgens het oordeel van hun colle- ga's, die blijikbaar op het winnende paard had den gewed onwaardig gebleken waren voor het burgerrecht en voor het lidmaatschap van het Mexicaansche Congres. Men is af en toe geneigd, zich af te vragen, wat er na den wereldoorlog is terecht geko men van de brandende begeerte der Ameri- kanen o-m „de wereld een veilige plaats te ma- ken voor de democratie." Dat het in Rusland ook niet pluis is, be- hoeft niet meer te worden vermeld. Om nog even te doen zien hoe stevig de regeering de opstandelingen heeft aangepakt, diene, dat in Pachuca (staat Hidalgo) oud- generaal Arturo Laso Delavega, die gepoogd had de troepen tot opstand aan i te sporen, werd gevangen genomen en doodgeschoten In de stad Zacatecas ondergingen de ex- generaals Alfredo Rodriguez en Norberto Olivere d-ezClfde straf President Calles heeft de verklaring afge- legd, dat met de gevangenneming van gene raal Gomez en andere leiders van de opstan delingen de opstand als bedwongen kan wor den beschouwd. DE REPUBLIKE1NEN IN 1928. Hun eandidcrat. Nu het steeds meer zeker Wordt, dat pre sident Coolidge -niet te vinden zal zijn voor -een Dresidentieel-e candidatuur, wordt in de kringen van het Republiikeineche partijb-e- stuu-r ijv-erig g-epeined: over -een ande-rem can- d'idaat m-et wien de partij kans -op succes z-ou- kunnen hebben. Voorloopig worden mog sl-echts twee na-m-en genoemd. Het zijn die van Charles Evans Hughes, voormalig hoofd-rechter in het Opperste Gerechtshof en candida-at in 1916 (die het afflegde tegen Wil son) en de minister van koophamdel, Hoover Het gerucht gaat dat Hoover den steun zal hebben van den machtigen Senator Borah, den voorzitter van de com-missie voor de buitenlandisohe aangelegenhcden. FRANKRIJK. ijN£- DE AMERiIKAANSCHI-FRANSCHE TARIEFSTRIJD. In de tarief-moeilijkheden tusschen de Ver- eenigde Staten en Frankrijk, welke alle on- derhandelingen nog niet uit den weg heb ben kunnen ruimen, heeft Washington thans een beslissenden stap gedaan. De Amerikaan- sche Schatkist heeft namelijk plotseling de tariefposten op de lijst van Fransche invoer- artikelen zoodanig verhoogd, dat het nieuwe tarief in overeenstemming is met de verhoo- gingen, die Frankrijk op 6 September j.l. voor dergelijke Amerikaansche artikelen heeft ingevoerd. Het lijkt een hardhandig ge- baar tegen Frankrijk, om zich niet langer te gen de wenschen van Washington te verzet- ten. FRANKRIIK EN RUSLAND. Briand dringt opnieuw op terug- roeping aan. Briand heeft Woensdagavond nieuwe in- structies aan den Franschen a-mlbassadeur te Moskou gezonden. Deze moet nogmaals aan de sovjet-regeering te kennen geven, dat de Fransche regeering Rakowski niet meer als persona grata beschouwt en wenscht, dat een andere sovjet-ambassadeur naar Parijs wordt gezonden. TREURIG GESOL. Het Sacco-Vanzetti-comite, dat gehoopt had, een groote revolutionnaire betooging te kunnen houden met behulp van d'e urnen met de asch der geexecuteerde anarchisten, doch die poging door de regeering verijdeld zag, beweert nu in het b?zit te zijn van een ge- deelte der asch en zal daarmee een poging ondememen in een der communistische ge- meenten van de banlieu. De zuster van Van- zetti heeft echter onder eede aan den eommis- saris van Brest verklaardl, dat aan niemand afstand van eenige asch is gedaan. ENGELAND. HET CONSERVATIEVEN-CONGRES TE CARDIFF. Het vrouwenstemrecht. Op de -vergadlering der conservatieven te Cardiff is met een ove-rgroote meerderh-eid een mode aangenomen tot toekenning van het st-em-recht a-an v-rouweti, die den leeftijd van 21 jaar hebb-en bereikt. Ook werd, met slechts 4 stemmen tegen, een mode aangenomen, waa-rbij de regee ring geluk wordt gewenscht met haar be sluit, om bet vra-agstuk van het hoogerhuis nog hj-dens de zitdng van het tegemvoordi- g-e parlement t-e behandel-en en wa-arbij- aan de regeering de noodi-ge steun word't toege- zegd voor ae maatregelen, welke noodig zijn om te waarborgen, dat de wil van het volk geerbi■edii'gd, za-1 worden- Baldwin faield een uitvoerige rede over den algem-eeneo poli-tieken en economisch-en toestand. NIEUWE OORLOGSSCHEPEN. De vlootprogram krijgt voortgang. Zes maanden geleden ontvouwde Bridge- man, de Eerste Lord der Acbniraliteit, zijn nieuwe vlootprogram, maar toen de maritie- me conferentie bijeengeroepen werd, schortte men het op, in afwachdng van hare beslui- ten. Nu de conferentie niets heeft opgele- verd, zal eerlang de inschrijving geopend worden voor den bouw van een kruiser van 10.000 ton met kanonnen van vermoedelijk 20 c.M. en een snelheid van 32 knoop, zes torpedbbootjiagers (in het geheel zullen er voor 1930 27 gebouwd worden), acht duilc- booten van 1350 ton waterverplaatsing aan de op-pervlakte en 1750 ton er onder (de eer ste van 24 nieuwe eenheden). HET CONGRES DER ARB EIDERS- PARTI J. De buitenlandsche politiek gecritiseerd. Het congres der arbeiderspartij te Black pool heeft gister beraadslaagd over een mo- tie nopens de buitenlandsche politiek. Daarin wordt de aandacht gevestigd op bijzondere l>acten, met name de verklaring van Parijs ijetreffende de Albaneesche grens. De motie zegt dat de buitenlandsche politiek van de Britsche regeering vijandig is aan de versprei- ding van de jdenkbeelden van wereld-vrede en wederkeerige goede verstandhouding en dat de houding van de regeering te Geneve den voornaamsten hinderpaal voor de uitbreiding van de beweging ten gunste van arbitrage vormde. De motie eischt dat de regeering met de Ver. Staten de onderhandelingen zal herope- nen om te komen tot een regeling van alle hangende vraagstukken. Voorfs zegt zij dat de arbeiderspartij zich verbindt, zoo spoedig mogelijk de gewon? BELGIe. DE FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE SAME N WE RKING Een Vlaamsch-nationatistische in terpellate naar aanleiding van de uitlatingen van Petain en anderen in Belgie. De Ylaamsch-nationale kamerleden Vos en de Clercq hebben tot den voorzitter van de Kamer het verzoek gericht, in verband met zekere uitlatingen in Belgie van Fransche regeeriingsvertegenwoordigers, den minister van landsverdediging te mogen interpelleeren over de militaire samenwerkmg, gelijk die in de geheitae Fransch-Belgische militaire over- eenkomst bepaald is en de verre-gaande poli- tieke dlienstbaarheid ten opzichte van Frankriih, die daarvan blij-kbaar het gevolg is. -De interpellanten hebben, gezien het belang van de kwestie, verzocht hun interpellatie dringend te verklaren. De Kamer komt echter, naar men weet, eerst op den tweeden Dinsdag van November bij een. DE FRAN'CTIREURSKWESTIE. Belgische tegenspraak. Sommige Duitsche bladen, o.a. de Deutsche Allgemeine Zeitung en de Hamburger Nach- richteni meldden onlangs, dat de Belgische re geering in verband met de polemiek over de franctireurs-kwestie bevel had gegeven, de col- lectie Belgische dagbladen u-it de eerste twee maanden van den oorlog uit de openbare bibliothekeni weg te nemen. Deze bewering wordt van officieele Belgische zijde beslist tegengesproken. BEZOEKT 8 OCTOBER DAHTOWG „HARROAIE" o. m. DANSPAAR ledere Zaterdagavond en Zondag- middag en -avond geopend. staatkundige en handels-b-etrekkinge'n Sowjet-Rusland te herstellen- met POLEN DE BETREKKINGEN MET LITAUEN. De W-ojewode van Wilna heeft Woensdag de pers ontvangen, ter rechtvaardiging van de Poolsche vergeldingsmaatregelen tegen de Lithauers in Polen. Hij zeide o. m., dat alle maatregelen van de Poolsche regeering ge- dragen werden door het verlangen, vriend- schappelijke betrekkingen tusschen twee buurstaten te vestigen. Nu heeft echter on langs de Litausche regeering door haar dwangmaatregelen het Poolsche schoolwe- zen in Lit'hauen in zijn grondvesten ge- schokt. Dat heeft de Poolsche regeering ge dwongen, vergelding uit te oefenen, maar al- leen tegen dat deel van de Lithausch-e min- derheid in Polen, dat deelgenomen heeft aan de uitgesproken vijandige actie tegen den Poolschen staat. RUSLAND. DE VERLATEN KINDEREN. De schanddijke practijk, om huipbehoeven- de kinderen aan hun lot over te laten, breidt zich in Rusland voortdurend uit. De „Troud" schrij.ft daarover het volgen- de: „De meerderheid der verlaten kinderen is steeds afkomstig uit de arbeiderskringen. De redenen hiervan zijn vele: toenemende werk- l-oos'heid, ongunstige bestaansvoorwaarden. woningnoodi, enz. De meest ernstige oorzaak is ongetwijfeld het gebrek aan kindertehuizen en onderwijsin- richtingen. In de werkliedendistricten laat het inrich- ten van tehuizen voor de jeugd veel te wen schen over, zoo-wel in economisch als in pae- dagogisch opzicht. Op't oogenbli'k kunnen de bestaande scho- len bij lange na niet al de kinderen der arbei- ders berfoergen en daarom dreigt het verlaten van kinderen nieuwe uitbreiding te krijgen.' SPANJE. HET ANARCH ISTISCH COM PLOT. De gevonden Documenten. Volgens berichtn uit Hendaye zou de Spaansche politie onder de vele documenten, welke zij- in verband met de jongste anarchis- tische samenzwering buit maakte, o.a, ook de volledige lijst gevonden hebben van de minis ters, die het bewind zouden overnemen, indien het complot was gelukt. Verder vond- men, naar het sChijnt, een vol ledige lijst van de civiele gouverneurs, die be- noemd zouden worden; het zijn meerendeels republikeinsChe professoren, die reeds lang het politieke leven vaarwel zegden. HET ANA'RCHISTISGH COMPLOT. Toch tegen den koning. Omtrent ihet complot. dat de Spaansche po litie heeft ontdekt, wordt nog gemeld, dat in het geheel 40 personen zijn gearresteerd. Bij sommige gearresteerde anarchisten zijn bommen gevonden, die voor den aanslag op den koning bestemd waren. Deze bommen moeten door een offider der artillerie zijn ver- strekt. Het voomemen bestond, den aanslag uit te voeren als de koning op het centrale station te Madrid zou zijn aangekomen, waar hij meestal in een open auto stapt. Voor het geval de aanslag te Madrid zou mislukken, waren- volgens de overteiging van de politie plannen beraamd, om den aanslag te Algeciras te plegen op het oogen-blik, dat AOEKSIJAIAERSITEIT Aanv. van den cursus: „De Godsdienst in zijn verschillende vormen" op DINSDACJ 18 OCTOBER. V-erzoeke thans uiterlij'k in te schrijveo. Con-tr i b u an te n-vr ijkaa r ten moeten eer week te voren zijn aa-ngevraagd. de koning zich zou inschepen. Ook te Alge ciras hebben arrestables plaats gehad- en zijn bommen gevonden. i I TURKIJE. DE INCIDENTEN AAN DE PERZISCH-TURKSCHE GRENS. Een casus belli? Naar uit Constantin-opel gemeld wordt, heeft de Turksche regeering een zeer scherpe protestnota aan Perzie gezonden, waarin de onimiddetlijke vrijlating wordt geeischt der Turksche officieren-, die door bandieten-ben. den, welke aan de Perzisch-Turksche grens opereeren, op Turksch gebied gevangen wer den genomen en over de grens meegevoerd. De regeering van Angora verklaart, dat zij, zoo ze geen voldoening erlangt, het inci dent als een „casus belli" zal beschouwen. De Turksche pers schrijft opgewonden' ar tikelen, om te bewijzen, dat de eer der natie op het spel staat. Anderzijds wordt gemeld, dat de voormali- ge minister van oorlog van Perzie, Firoughi Khan, die te Geneve vertoefde, een verzoek heeft ontvangen, onmiddellijk naar Perzie terug te keeren. JOEGO-SLAVIfc. DE VERMOORDE GENERAAL. Een der daders geval De ministerraad heeft gister beraadslaagd over de te nemen maatregelen tegen het ter- ror-isme der Bulgaarsche benden in Joego- Slavie. De minister van buitenlandsche zaken ver- klaarde later aan jcurnalisten, dat de regee ring bes-loten had, het stoffelijk overschot van den vermoorden generaal naar Belgrado t< doen overbrengen om het op staatskosten een plechtige begrafenis te geven. Volgens een bericht van het departement van oorlog heeft de politie te Stoep een der daders gearresteerd. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in verband met de vermoording van een Joego-Slaviscb offficier in Macedonie een buitengewone mi nisterraad is gehouden om te beraad&lagen over de vraag, welke stappen naar aanleiding van dit incident genomen zullen worden. De leider der veiligheidspolitie in het mini- sterie van buitenlandsche zaken is nog des nachts naar Macedonie vertrokken. De bladen te Belgrado toonen zich zeer op gewonden, en richt-en scherpe aanvallen op de Bulgaarsche regeering, die het bestaan van bend-en op Bulgaarsc-h gebied duldt. KORTE BERICHTEN. Maandag is op de Noordzee het Deen- sche stoomschip „Hermad", met een beman- ning van 21 kopptn, met man en muis ver- gaan. Het schip had noodseinen gegeven, die echter plotseling ophielden, waarna niets meer van het schip gehoord is. Alle vier red- dingbooten zijn aangespoeld aan de kust van Jutland. De kinderverlamming is thans ook op- getreden in het district Keulen. In totaal zijn te Keulen stad en omstreken en in om- gelegen plaatsen zestien gevallen geconsta- teerd. Het DuitschZ. Slavische handelsver- drag is onderteekend aan het Rijksdeparte- ment van buitenlandsche zaken. Het verdrag maakt een einde aan de voorloopige handels- overeenkomst, die sinds 1921 voor beide sta ten bestond. De bemanning van het oorlogsschip „Emest Renan" heeft aan den commandant een door alle schepelingen ook de ge- straften onderteekende verklaring aange- boden, waarin zij hun verontschuldigingen aanbieden, beloven de krijgstucht te zullen eerbiedigen en protesteeren tegen die cam pagne van het blad „Humanite" De vermoedelijke dader van den moord op de Londensche typiste, die gevonden is in Richmond Park, een machinist, is spoedig gevat en gisteren reeds voor d-en poKfiered^ ter te Kingston gebracht. Naar gemeld wordt, heeft Boecha-ri'n dezer dagen in een bij-eenkomst van het dage- lijksch bestuur van de derde intemationale gepleit voor krachtiger maatregelen tegen- over de oppositie dan tot nu toe genomen zijn. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de poli- tie tal van personen heeft gearresteerd1 in ver band met plannen tot het verwekken van een nieuwe revolutionnaire beweging, welke ten doel had, Rosado aan het hoofd1 van het be wind- te stellen. - De kapper Paul Ko-l-be, die in Februail zijn minnares, waarmee hij weldra zqu trott- wen, )ijcfens een twist heeft geworgd, is fe Berlijn tot 5 jaar gevangen-isstraf veroor- deeld. De rechtbank nam als verzachtende omstandigheid aan, dat beklaagde zwaar neurasthenisch is. Na de d-aad had hij zichzel? bij de politie aangemeld en oprecht berotrvr getoond. Sergejef, de legorcommissariS !n den mi- litairen kring St. Petersburg, is deZer dacer vermoord gevonden. De dader of dader- dezen moord-, die waarschijnlijk on oc redenen is gepleegd, zijn onb H:- f/'r-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1