DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een bazar en een conferentie. Buitenlandsch gemengd nieaws. Honderd negen en twlntigste Jaargang Ibonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regol, grootere letters naar plaatSTttlintO. lirieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Admliiistr. No. 3. Bedactie No. 83. ZATERDAG No. 237 Dit trammel oestaat sit 3 blades. 1927 ,-V-ri£ ps cz;yf Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. 8 OCTOBER r Voor twee volksgroepen in onze gemeente zal de komende week van groote beteekenis Zijn. Beide hebben zij zich beijverd voor een goed doel een samenikomst te orgaufeeeren w.aarvoor zij de belangstelling onzer stad- genootem vragen. Betide streven naar verdieping van gees- belijk leven, naar vermeerdering van kennis en vragen daarvoor de medewerking van velen, die het goede doel willen steunen. Maar ai beoogen beide bet idieele,_ voor een dezer groepen is het noodzakelijk, dat 0V(*r voldoende getdmiddelen kan beschikt worden en om dat te bereiken is men beslo- ten deze week maar eens flink de groote from te roeren teneinde alien tot zidh te fcrekken van wier sympathise men zich gaarne wti'l verzekeren en op wier medewerking in financieel opzicht men -met te vergeefs een beroep-hoopt te doen. Zoowel zij, die de bazar der Doopsge- zinden org an i s eeren als zij„ die hier ter stede een onderwijsconierentie voorbereid- dien, hebben zich deze week tot ons gewend met het verzoek op humne plannen en ver- wachtingen op deze plaats in onze courant heden de aandacht te wiHen vestigen. En daardoor moet dit artikel thans uit twee deelen bestaan, die een geheel verschil- lend karakter zullen dragen, maar beiden be oogen van propagandistische strekking te zijn om belangstelling voor het werk der orgaoisatoreo te vragen. De Vereeniging JHaras de Ries'' over de beteekenis van dien naam zullen wij el ders in dit nummer iets zeggen zal van Donderdag tot en met Zondag in de Unie albier een bazar houden, waarvoor moeite noch kosten gespaard worden om ze tot wel- slagen te bnengen. Op 20 October 1916 werd deze vereeni ging, op initiatief van Ds. Glas, door leden der Doopsgezin'die Gemeente hier ter stede in het lever, geroepen en zij beoogde een kring van gemeenteleden te vormen ter ver- sterking van den onderlingen band, ter ver- tneerdering der kennis van de geschiedtenis van het Christendom en van de Broeder- schap en ter bevordering van het gemeente- Werd voor bet toetreden tot die Vereenfi- r.ing oorspronkelijk een apatite contributie 'ehevert, later was zij voor alle gemeente- feden vrij toegankelijk. Ze maakte een tijid van d'epressie door, maar er is in den laat- sten tijd een weder-opdeven te bespeuren, een algemeene belangstelling waard'oor zij het aangewezen lichaam is geworden om actief op te treden nu ten behoeve van ge- meentebelangen een versterking der geld- inyid'ekn noodzakelijk is gebleken. Die algemeene gemeentebelangen we mogen er niet te uitvoerig op ingaan omvatten velerlei, zoowel tot steun aan be- hoeftigen, als tot dekking der kosten van kerkelijke gebeurtenissen, alsmede tot ver- niieuwing en verbetering van velerlei, dat met het fcerkelijk leven in direct verband staat. „Hans de Ries" heeft geld noodig en het bestuur heeft het houden van een bazar het beste en doeltreffendste middel geftordeeid om dit zoo spoedig mogelijk bijeen te kun- nen brengen. Donderdagmididag om 3 uur zal die bazar door Ds. Westra in de Unie worden ge- opend en het programma der feestelij'khie- den bewijst niet alleen, dat er voor efck wat wills zal zijn, maar toont bovendien, dat vele dames en heer;en hier ter stede gaarne bereid bleken tot het welslagen daarvan hun mede werking te verleenen. Het comite bestaat uit Ds. H. Westra froorzitter) mej. h. M. Buys (secretaresse) en verder uit de dames C. H. de Lange—Tig- ler Wybrandi, C. E. MiihringDoorenbos, IT. DaalderKool,, M. ReitsmaGolema. W. van der Hey, A. Kylstra, J. de Wit, J. de Groot—Booy, C. Bijlo, E. de Boer en den beer A. Bakiker. Dit comite heeft tal van attracties georga- niseerd en verschillende dames hebben zich gaarne bereid verklaard daarvoor hare me dewerking te verleenen. Zoo komt er een theetent onder leiding van de dames Degenaar en Kool, een Timo- nadetent onder leiding van mevr. De Wolf Peereboom, Mevr. De Groot, Mevr. Schip- horts en- Mevr. De GrootBooy beide tenten hebben hulp van diverse jongedames een handwerktent, onder leiding van de dames Kuijper en Braak met leden van het Doopsgezind zangkoor en een Galanterie- tent, welke door leden van den bond' van Doopsgezinde jongeren wordt gehouden. Verder een versnaperingstent waarin de firma Burger door jonge meisjes wordt ver- tegenwoordiigd, een boekententje van de dames Lans en Boinkenburg, een tent met kunstvoorwerpen onder leiding van echtge- nooten van d!e leden van het kerkbestuur, van Mevr. Adema en mej. De Wit en een bloementent onder leiding van Mevr. Hoek- stra. met behulp van eepige jonge meisjes. Er zal een tafel zijn met verschillende ar- tikelen door groothandelaren welwillend af- g est aan, een draaiend rad en waarzegster en velerlei andere attracties die zooals een notaris het zou uitdrukken nader ge- presenteerd zullen worden. Zaterdag- en Zondagmiddag tusschen 3 en 4 zal er een speciaal kindbruurtje worden gehouden, waarbij mej. De Vries, hoofd der school voor voorbereidend onderwijs te Schagen, een poppenkast zal vertoonen. Rest ons nog te vermelden, dat onder op- pertoezicht van mej. J. Hoekstra vele dames en heeren belangeloos aan de muzikale ver- zorging dezer bazar zullen mede werken, zoodat men er zeker van kan zijn, dat zoo wel 's middags als's avonds/ op muzikaal crebied steedis iets goeds zal worden ge- boden. Ook de zang is in goede handen en onder leiding van den heer Brands zal een zang koor zijn medewerking verleenen. Wie meer bijzonderheden wil weten, raadplege daarvoor de bekendmaking, welke het comite heden in onze advertentierubriek heeft laten opnemen. Vast staat, dat voor deze bazar hard ge- werkt is, niet alleen door de comite-led'en maar ook door zoo vele belangstel'lenden in en buiten den kring der gemeenteleden, die zich be ijverden iets en meestal eigen werkstukken die tijd en geduld vereisch- ten er voor af te staan. Men heeft van alle zijden hard gewerkt om dezen bazar werkelijk tot iets goeds en aantrekkeliijks te maken en wij ho een van harte, dat-zeer velen hem zullen b^zoektn, niet alleen om daardoor van hun belangstel ling en waardeering voor dezen arbeid te getuigen, maar mede om een batig saldo te vormen dat in het belang der Doopsgezinde gemeente gebruikt zal kunnen worden. Ten slotte heeft men ons v.'rzocl.t een en ander over leven en werken van Elans de Ries te willen vertellen. Wij voldoen daaraan gaarne maar zullen om dit artikel niet te omvangrijk te doen worden er een afzonderlijke mededee- ling van maken, die men elders in dit num mer zal kunnen aantreffen. En nu de tweede gebeurtenis welke in de komende week de aandacht van vele belang stellemden zal vragen. Haar doel is niet allereerst het verzamelen van gelden hoewel een batig saldo na af- trek der onkosten zeker geapiprecieerd zal worden maar dte conferentie waarop wij hier thans de aandacht willen vestigen be- oogt allereerst een moeil'ijk vraagstuk door deskundigen van verschillende zijdbn te la- ten beldchten. Op 14 en 15 Ottober a.s. zal in de Har monic een onderwjjsconferentie gehouden worden waaraan een leerzame tentoonstel- ling wordt verbonden. l3aarvoor heeft zich een comite gevormd, waarvan de heer Jfo. Cloeok voorzitter is en dat verder uit de volgende leden bestaat: F. Evers (secretaris)J. J. T. Kooij (penning- meester), mej. A. M. Holle, J. Blokker, M. J. Lutterot en J. v. d. Pol. Op deze conferentie zal een zeer belang- rijk vraagstuk worden besproken, namelijk de aansluiting tusschen het l.; en het Middeibaar Onderwijs. Het is een vraagstuk, dat in h:l brandpunt der publieke belangstelling staat en het ligt in -die bedoeling die aansluiting thans te be- spreken in verband met de geheele schoolor- ganisatie. Het Lager Onderwijs heeft behoefte aan rust en die rust zal het niet vinden zoolang men zooals hier ter stede steeds aan het organiseeren, en reorganiseeren zal blij ven. Het is zoo betoogen de initiaticf-nemers dezer conferentie niet goed elk jaar weer iets andters te probeeren, terwijl nog steed's niet vast staat wat eigenlijk het nicest wen- schelijke moet wordfen geoordeeld. A Deze conferentie beoogt het vraagstuk van verschillende zijden te bekijken zonder daarbij ten slotte tot propageering van een bepaaldi stelsel te komen. Niet alleen daarom is zij b'elangrijk, maar ook omdat daardoor de aandacht weer eens op Alkmaar wordt gevestigd, dat door haar ligging ook op onderwijsgebiedj het centrum van Noord-Holland boven het IJ zal moeten worden. Meer en meer blijkt, dat men er naar streeft het onderwijzersambt van grooter be- teekenis te doen worden. De tijd dat iedler- een van onderwijs verstand meende te heb ben en er over meepraatte, zal weldra ach- ter ons liggen, want meer en meer blijkt, dat het onderwijsvraagstuk zoo moeilijk en veel- omvattend is, dat tal van conferences noodig zijn cm daarwer het noodig^ Jicbt te ver- spreiden, k Daarom is ook deze Alkmaarsche confe rentie van beteekenis en reed® nu is gebleken dat de belangstelling daarvoor zeer groot zal zijn. De steilingen welke op dit congres toege- licht en verdedigd worden, bewijzen, dat ce onderwijzers de belangen der hem toever- trouwde kinderen naar hun beste krachten willen behartigen, dlat er ondfer hen ook nog wel andere vraagstukken leven dan die het salaris en de tegenstelling van openbaar en bijzonder onderwijs raken. Dat het gemeentebestuur de beteekenis de zer conferentie heeft begrepen, kan zeker blijken uit die omstandigheid, dlat de deeTne- mers officieel ten stadhuize zullen worden ontvangen. Aan deze conferentie waaraan ook het Alkmaarsph Dubbelmannenkwartet Zang en en Vriendschap, onder leiding van zijn diri ment Corn. Jonker zal medewerken is een entoonsteiling verbonden van lcermiddelen, schoolfbehoeften en jeugdlectuur, waarop vele ui%evers exposeeren en die evenals trou- wens het congres ook voor niet-onderwijs- gevenden toegankelijk zal zijn. Men hoopt, dat deze tentoonstelling de eerste stap zal zijn naar een schoolmuseum voor Nooi'd Holland benoorden het IJ, dat dan natuurlijk te Alkmaar moet worden ge vestigd. Wie het uitvoerige programma bekijkt vindt daarop o.a. inleidingen van den heer J. H. Pluvier, hoofdbestuurder van het N. O. G., die dte sociale zijdte van het vraag stuk der aansluiting tusschen L. O. en M'. O. zal behandtelen en van den heer J. W. Bijmolt, redacteur van „Volksschool", die over de grondslagen van een goed onderwijs- systeem zal spreken Prof. G. Revesz hehandtelt de posifie van het L. O. in verband met de klachten over de resultaten bij het M. O. en de heer D. L Daalder, alhier, sprteekt over aansluiting en schoolorganisatie. De steilingen, welke ieder van deze spre- kers zal verdedigen zijn onderling zoo ver- schillend en dikwijla zoo tegenstrijdig, dat van de gedachtenwissding daarover zeker een b.-lder inzicht in dit moeilijke vraagstuk mag vcrwacht worden. Het is te hopen, dat, wanneer Vrijdag- avond de heer jb. Cloeck die in het belang van het onderwijs reeds zoovcei tot standi bracht deze conferentie zal openen, velen aanwezig zullen zijn-om van hun belangstd- ling te getuigen. Het programma bevat o.a. een overzicht van de onderwijsinrichtingen, welke te Alk maar worden gevonden en wie die lange liist eens nauwkeurig nagaat, komt zeker tot de overtuiging, dat er hier aan onderwijs op elk gebied geen gebrek is. Alkmaar heeft een keur van insteTlingen, voor Voorbereidend Lager onderwijs Buiten- gewoon Lager Onderwijs, Gevooii Lager onderwijs, Uitgebreid Lager onderwijs, Ver- volgonderwijs, Nijverheidsonderwijs en Han- delsondterwijs, benevens een Kw;ekschool, een H. B. S., een Gymnasium en ecu Lyceum. Hier is voor elk wat wils te vinden en het is zeker toe te juichen, dat dit nog eens dui- delijk onderstreept wordt door juist hier ter stede een zoo belangrijke conferentie te orga niseeren. Mage zij in alle opzichten sl'agen en door practische resultaten dte moeite hartr orga- nisatoren beloonen. dreige- gezant op de bespre- ken. ma meenen en hoopt blijkbaar met het ment, dat de terugroeping van den een ongunstigen invloed zou hebben Lransch-Russische betrekkingen en kingen, in Parijs indruk te kunnen Maar juist dat dreigement kan slechts den voorstanders van een breuk met Rusland aanleiding geven tot nieuwe krachtsinspan- ning. Zij leggen zich dan ook niet de min- ste beperking op en terwijl in andere geval- len dergelijke diplomatieke personenkwes- ties steeds met voorbehoud en voorzichtig- heid worden behandeld, is er thans tegen- over Rusland. hiervan geen sprake. Hetgeen de positie van den heer Briand ten zeerste bemoeilijkt, die geen verbreking van de betrekkingen met Rusland verlangt en die zich indertijd tevreden had willen stei- len, met zijn protesten te Moskou over het optreden van den gezant die een manifest ten gunste van de wereldrevolutie ondertee- kende, waarin de buitenlandsche militairen werden opgewekt naar de rooden over te loo- pen en diens desavoueering door den heer Tsjitsjerin. Het is dus een soort maskerade. Men doet alsof het om Rakowsky gaat en het gaat cm het al dan niet verbreken der betrekkin gen. Maar inmiddels is er langs beide kanten tegen een doordrijven van dit laatste veel in het midden te brengen. Voor Frankrijk heeft een breuk met Rus land dit nadeel, dat van.de juist dezer dagen weer op den vcorgrond gekomen kwestie der schuldenregeling niet terecht zou komen. De bezitters van papieren van het voormali- ge Tsarenrijk zouden door een breuk hun laatste vleugje, loop, om nog eenmaal wat van hun spaarduitjes terug te krijgen, in rook zien vervliegen. Doch ongetwijfeld zou voor Rusland de slag het zwaarst wrzen. De openbare meening toont zich meer en meer afkeerig van de Moskovitische idealen. Engeland brak met de Sowjets, het optreden tegen Polen en in China heeft allesbehalve 'n goeden indruk gemaakt. Als ook Frankrijk thans de Sowjets buiten de deur zou zetten, zou dit wederom een groote schrede achter- waarts zijn. En daarom gelooven wij, dat als puntje bij paaltje kemt, de bolsje's zich nog wel eens extra zullen bedenken en liever met een zuur- zoet lachje Rakcwsky binnen zullen halen, dan een finale breuk met Frankrijk riskeeren. Dagelijksch FRANKRIJK EN RUSLAND. De kwestie-Rakowsky. Mas kerade. Rusland in een moei lijke positie. Reeds weken lang heeft de overigens vrij zeldzame speurder naar interessante kwesties van buitenlandsch-politieken aard thans kunnen genieten van de tusschen Frankrijk en Rusland gerezen moeilij'kheden. Het is niet oninteressant er zich reken- sohap van te geven, waar de kwestie feitelijk om draait. Officieel doet men niet anders dan hame- ren op de Rakowsky-kwestie. Rakowsky is de Sowjetgezant te Parijs en is daar in zijn volijverige propaganda voor zijn bolsjewis- tische idealen, zijn boekje zoodanig te buiten gegaan, dat de Fransche regeering reeds her- haaldelijk heeft aangedrongen op zijn terug roeping. In waarheid is de zaak echter wel_ eenigs- zins anders en is het een strijd om niets meer of minder, dan om het volkomen verbreken van alle betrekkingen met de Sowjets. Want het zou dwaasheid zijn, te meenen dat Ra kowsky het bonter gemaakt heeft dan zijn collega's in andere staten. Waarschijnlijk is zelfs het tegendeel het gevalMaar een belangrijk deel der Fransche bevolking heeft meer dan genoeg van communisme en sowjet- praktijken en oordeelt het daarom het meest gewenscht eenvoudig Moskou de deur te wij- zen. Dat is de kern van de kwestie, waarom het thans in Frankrijk gaat en in zooverre kan men dan ook zeggen, dat het verzet van het Russische volkscommissarraat van bui tenlandsche zaken, tegen den eisch van de Fransche regeering om den heer Rakowsky terug te roepen, een steun is voor de actie van diegenen in Frankrijk, die de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Rus land verlangen. De heer Tsjitsjerin schijnt dat anders te CHINA. DE BURGEROORLOG. De krijgsbedrijven om het bezii van Peking. De troepen uit de province Sjansi hebben Dinsdag Soean-kwa-foe veroverd; de troepen der Noordelijken zijn teruggetrobken in de rich ting van Hwailai na den spoorweg (Ka! gan—Peking) te hebiben vernield. Een tweede offensief van de troepen van de provincie Sjansi beweegt zich in Zuid-Weste- lijke rich'ting langs de Peking— Hankou. Ei is daar al fel gevochten, maar het gevecht duurt nog voort. De troepen uit Sjansi hebben te Kalgan de nationalistiscihe vlag geheschen (een witte zon op een blauw veld). Zij hebben de stad overstroomd met nationalistische propagan dabiljetten, waarin fel wordt gescholden op „het militaire imperialisme van Tsjang-Tso lin enz." Te Peking is het kalm; de stad1 staat onder sterke militaire bewaking. Een kwaad teeken lijkt het echter, dat de gezinnen van de Moek- densche ambtenaren de stad verlaten en naar het Noorden terug reizen. Strijdkrachten uit Sjansi, ter sterkte van 40.000 man, zetten den fellen aanval voor:. bij Tingstjou, aan de spoorlijn van Peking naar Hankou. De Noordelijken hebben daar slechts 60*00 man. Er is nog geen beslissing gevallen, maar het gerucht gaat, dat het hoofdkwartier van de Noordelijken van Paotingfoe zal worden overgebracht naar Kaopetsjen, 3*0 mijl verder naar het noorden DUITSCHLAND. DE BROUWE'RSSTAKING TE BERLIJN De bierdrinfcende Berlijners hebben wegens de staking van het brouwerij-personeel, waar- bij 2*1 ondernemingen zijn betrokken, nog geen dorst behoeven te lijden. Ofschoon ook de knechts die de bierwagens rijden staken hebben de bierhuizen zidh tot nog toe van he noodige kunnen voorzien, door met eigen mannetjes het bier van de brouwerijen te halen. Nu begint't echter te nijpen,'want de voorra den raken op, en daarom hebben de brouwerij- directies Donderdag met de houders van bier en koffiehuizen beraadslaagd over de organi seering van een „noodbedrijf". Men zal n.l trachten personeel aan te werven, dat het werk van de stakers overneemt. FRANKRIJK, CHAMBERLAIN TE PARIJS. Besprekingen met Briand en Zaleski. Chamberlain is gfeter met zijne echtge noote te Parijs aangekomen. Tegen heden is hij door Briand op een lunch genoodigd, waarbij ook de Fransche ministers met hunne dames zullen aanzitten Na de lunch zal dan het aangekondigd onderhoud tusschen Chamberlain en Briand plaats hebben, dat echter yermoedelijk niet van groote beteekenis zal zijn, aangezien bei de staatslieden reeds te Genteve uitvoerig heb ben geconfereerd. Ook de Poolsche minister van buitenland sche zaken Zaleski, die wegens ziekte verhin deed was aan de conferentie deel te nemen en tot herstel van zijn gezondheid te Geneve was, werd gister te Parijs verwacht. Hij zal even- eens een onderhoud met Briand hebben, die hem sedert maanden niet heeft gezien. Bijl deze gelegenheid zullen beide staatslieden be- raadslagen over alle vraagstukken, waarbiji beide naties gemeenschappelijke belangen hebben. Men acht het verder waarschijnlijk, dat Zaleski van de gelegenheid zal gebruik maken, om, nu Chamberlain te Parijs is, ook met dezen een onderhoud te hebben. EEN NIEUWE DAAD VAN INSUBORD1NATIE TE TOULON. Een matroos dient een off icier-ma chinist een klap toe in een kermis- tent. Twee officieren-machinist van de marine waren Donderdag in politiek, te Toulon de kermis opgegaan. Zij hadden plaatsen be sproken in een van de tenten en wilden die juist bezetten, toen er een troepje matrozen op neerstreek, zeggende dat zij ook die plaatsen besproken hadden. De matrozen maakten een relletje tegen de beide officieren, die daarop hun officierslegitimatie toonden. „Wat kan mij dat schelen, ik kom net uit't cachot", riep een van de matrozen, die meteen een der offi cieren-machinist zoo'n kaakslag gaf, dat deze over den g'rond rolde, waarop hij nog een trap nakreeg. Andere bezoekers kwamen tus- schenbeide en ten slotte verscheen ook de poli tic. De dader was er intusschen van door ge gaan en men heeft nog niet uitgemaakt wie hij is geweest. Waar dit voorval binnen een paar dagen op de vorige relletjes, in de gevangenis en op het oorlogsschip Ernest Renan, gevolgd is, geeft het in maritieme kringen heel wat aan leiding tot commentaar. AMERIKA. DE OPSTAND IN MEXICO. De beweging schijnt nog niet is zijn ondercirukt, aithans niet vol- ledig. Uit Negates, de Amerikaansche plaats aan de Mexicaansche grens, wordt gemeld, dat de Mexicaansche regeering aan haar finan- cieele agenten overal in den lande heeft opge- dragen zoo snel als mogelijk is alle .beschik- bare geld naar de hoofdstad te sturen om te worden besteed voor de onderdrukking van den opstand. ROEMENI6. NIEUWE OVERSTROOMINGEN. 15 dooden, groote stoffelijke schade. Volgens een bericht uit Boekarest hebben zware regehs in vele deelen des lands nieuwe overstroomingen veroorzaakt. Bij Jassy is de Proet buiten 'haar oevers getreden, waardoor de lage .gedeelten van de stad onder water, staan. Hetzelfde is het geval met tal van dor- pen en steden in de Dobroedzja, die_ het zwaarste getroffen is. Daar zijn verscheidene huizen ingestort. Uit de puinhopen heeft men 5 lijken geborgen. De stoffelijke schade scha* men op meer dan 100 miljoen lei. EEN DUBBELE MOORD. Uit spijt en wrok. In den onrtrek van Dreux heeft een twee-en- twintig-jarige Parijsche taxichauffeur eens man en een meisje neergeschoten. Marcel L., zoo heette de chauffeur, had in Juni in den trein, toen hij een bezoek brachf aan zijn ouders te Fermaincourt in Eure-et- Loir, kennis gemaakt met Jos. Aug. Legen- dre, een 18-jarig meisje uit Moronval. De jongelieden bevielen wel, zij ontmoetten el- kaar nog eens en het kwam zelfs tot een ver- loving. Spoedig echter kreeg het meisje be- rouw en brak haar verloving af. De chauf feur besloot zich te wreken en den 25sten Augustus stak hij het huis van vader Legen-, dre in brand. Hij werd opgepakt en tot zes maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk. veroordeeld. Dit maakte zijn wrok nog groo* ter en hij wachtte nu een gunstige gelegen heid af om zijn gewezen meisje nog zwaarder. te treffen. Woensdagavond lag Marcel ver- borgen in een bcschje aan den weg, gewa- pend met een geweer, toen Josephine voorbij kwam met een buurman, een ooi'logsinvalide, die van zijn vrouw gescheiden is.. Met een schot legde Marcel den man neer. Het meisje nam de vlucht, doch de verwoede chauffeur achtervolgdte haar. Op den stoep van haar woning ontving ook zij het doodelijk schot. De chauffeur werd spoedig daarop te Ser- ville gevangen genomen. OOK EEN RECORD. 211 jaar tuchthui®. Te Berlijn stond gisteren een zekere Paul Buschmann terecht, die als beroep artiest" opgaf, maar uit wiens strafregister bleek dat hij zijn kunst voomamelijk als geveltoeriat ten beste gaf. In een jaar tijds was de man n.l. 12 maal tot 15 jaar tuchthuis veroor deeld. Daar buitenlandsche rechtbanken hem bovendien 28 jaar hebben gegeven en bij gis teren weer 3 jaar kreeg, zou hij in het ge heel 211 jaar tuchthuis te goed hebben^ ate de Duitsche wet niet'bepaalde dat 15 jaar de langste tuchthuisstraf is. Deze straf zi[t Buschmann op het oogenblik uit. In alle 12 gevallen heeft hij een vofetrekt openhartige bekenivnis afgelegd, zoo openhartig dat A1RMAARSCHE COURANT. Vicl' 1*G^V6T1.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1