De 8 October feesten, Siadsmeuws JIT BERGEN. uonderdagavond vergaderde oe aid. Ber gen van den Volksbond in het Oranje-Hotel, onder voorzitterschap van den heer Baretta. De voorzitter verhengde zich er over, dat de belangstelling voor de vergadering nog nimmer zoo groot was geweest. Spr. wees op den vooruitgang van het ledental. In de twee afgeloopen jaren steeg het aatttal leden van 50 tot ruim 150, terwijl het financieel te- kort was veranderd in een batig saldo van pl.m. 40. Pe rekening en verantwoording van den jpenningmeester werd tot onderzoek in han- den gesteld van de heeren van Gulik en Taapken, wien werd verzocht in de a.s. voorjaarsvergadering Verslag uit te breii- gen. Het voorstel van het bestuur, om het aan- tal bestuursleden uit te breiden en van 3 op 5 te brengen, werd algemeen goedgevonden. Het bestuur, bestaande uit mevr. Blok en de heeren Baretta en Storm, werd hierna aangevuld met mevr. Taapken en den heer Zuidema. Vervolgens bracht de voorzitter verslag uit van de voorbereid'ingen van 't bestuur voor de a.s. cursussen. Er zal een raifia-cursus gehouden worden voor ouderen en eep voor meisjes, waarvan mej. van Wees de leiding heeft. Ook bestaat het plan een cursus in pitrietvlechten te doen houden. De timmercursus, die zoo'n groot sucses is geweest en waarvan de heer Roggeveen de ziel en> leider is, zal weer in tweeen gesplitst tnoeten worden. Het bestuur heeft gemeend, gezien den financieelen toestand, ook voor het volgen van dezen cursus, die tot heden kosteloos was, een gering lesgeld te moeten Vragen. Nog decide de voorzitter tnede, dat dokter Blok zich bereid heeft verklaard in Januari een cursus te houden over Eerste Hulp bij Ongelukken, terwijl de voorzitter zelf voor ouderen een verhandeling zal houden over het niet-technische gedeelte van de radio, over het algemeen magnetisme en electrici- teit, voor zoover deze bij de radio te pas komen. Enkele leden deden het voorstel aan den Bond het voorstel te doen den Bond den naam te geven van „Bond voor Maatschap- pelijk werk", aangezien er verschillende fflen- schen zijn, waaronder geheelonthouders, die van den Bond tegen Drankmisbruik geen lid willen zijn. Hierover werd langdurig van gedachten gewisseld. Besloten werd in de 'a.s. voorjaarsvergadering te beslissen of, en zoo ja, welke naam aan de algemeene verga dering zal worden voorgedragen. Een tweetal leden deed nog voorstellen om de kas te doen stijven, welke voorstellen door het bestuur zullen worden overwogen. De heer Grootegoed achtte het billijk voor niet-leden de cursusgelden hooger te stellen dan voor leden en kinderen van leden. Na bespreking werd het niet wenschelijk geacht thans reeds hiertoe over te gaan. Wei zal het bestuur er bij de cursisten op aandringen rid van de afdeeling te worden. j Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Door den Keuringsdienst werden gedu- rende de maand September 1.1. gekcurd: Gewone slachtingen: 12 runderen, 2 kal- veren van boven 70 Kg. sLachtgewidit, en 2 ialveren beneden 50 Kg. slachtgewicht, 11 schapen en lammeren, 46 varkens boven en 1 Het ver'volgonderwljs In deze gemeente is aangevangen met 24 leerlingen, waarvan 6 meisjes en 18 jongens; dit zijn op een na alls leerlingen, die er voor in aanmerking komen. varken beneden 60 Kg. slachtgewicht en 1 speenvarken. Huisslachtingen1 rund, 2 kalveren, 2 schapen en 5 varkens. Invoer: 322914 Kg. ingevoerd vleesch en vet. UIT BEEMSTER. Gister speelde B. F. C. I te Beemster bo- vengenoemden wedstrijd, dien zij gewonnen heeft met 5—1. Rust ging in met 40. B. F. C. gespeeld 4, gewonnen 4, voor 21, tegen 6. UIT OOSTEREND (TEXEL). De heer G. Dros Pz., alhier, behaalde voor een inzending brood en beschuit op de Groote Internationale Brood- en Beschuitwedstrij- den, uitgeschreven door de „Zeelandia"- fabriek te Utrecht, een bekroming, en wel in klasse A. Hiervoor werd toegekend een ver- guld bronzen plaquette. Waar duizenden brooden en tienduizenden beschuitjes werden ingezonden, pleit dit wel voor de kwaliteit van het door den heer Dros ingezonden product. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Ds. Jukema alhier is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Friezenveen. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Voor het Vervolg-onderwijs in onze ge meente hebben zich 14 leerlingen opgegeven. UIT DE STREEK. De omzet aan de bekende veiling te Groo- febroek heeft het bedrag van 3 millioen gul den overschreden. UIT BOVENKARSPEL. De bloembollenveilingsvereeniging „West- friesland" heeft nog een veiling gehouden van plantgoed. Aangevoerd werd 50,000 «K.G. Goede vroege tulpen waren sterk ge- vraagd; darwins daarentegen zeer lusteloos. UIT OUDKARSPEL. Het nieuwe gymnastieklokaal, dat aange- bracht is in het gebouw der openbare lagere Bchool, is Donderdagavond officieel geopend. Aanwezig waren de raadsleden, de plaat- selijke schoolcommissie, het onderwijzend personeel en de pers. De overdracht aan het onderwijzend per soneel had plaats door den burgemeester, die in het kort schetste, waardoor de beide loka- len overcompleet werden en daardoor gefc- genheid kwam het gymnastieklokaal te stich- ten. Het was spr. geen onverdeeld genoegeu, dat de achteruitgang der schoolbevolking er aan vooraf gegaan is, doch het is een gevolg van de pasificatie, welk feit we hebben te aanvaarden. Het lokaal, dat gevormd is uit de twee ieegstaande schoollokalen en een gedeelte van het portaal, heeft een afmeting van 17 bij 7 Meter en ziet er keurig uit. Hiermedc is vervallen, dat de oefeningen in een cafe- lokaal gehouden moeten worden. Binnenkort heeft een ouderavond plaats, waardoor meerderen in de gelegenheid zijn het lokaal, dat zeer zeker een aanwinst voor onze gemeente is, in oogenschouw te ne- j. g. Coring, t Op 77-jarigen leeftijd is hier ter stede over- leden de heer Jan George Corino, die vele jaren als bode aan de gemeente verbonden is geweest. De heer Corino werd op 20 November 1850 geboren en op" 1 Augustus 18901 als bode ten stadhuize aangestela. Als zoodanig heeft hij dienst gedaan tot 1 April 1922, toen hij op 72-jarigen leeftijd gepensionneerd werd. \Vij hebben destijds uitvo-erig gemeld hoe hij toen met zijn echtgenoote m de raads- zaal gehuidiga is geworden. Burgemeester Wendelaar heeft hun toegesproken en hem is toen ook toegezegd, dat hij voor een betrek: kclijk gering bedrag levenslang van een aan de gemeente behoorende wonmg op de Laat zou mogen gebruik maken. Corino is een van Alkmaar's oudste die- naren geweest. Hij heeft hier drie burge- meesters meegemaakt, de heeren Maclaine Pont, Ripping en Wendelaar, den heer Rip ping gedurende diens geheelen ambtstijd. Dat hij zich aan dezen in het bijzonder toegcwijd voelde, valt te begrijpen. Wij herinneren ons nog hoe Corino er op stond bij de onthulling der Rippingbank naast den koetsier te mogen zitten in het rijtuig waariil burgemeester Ripping zou plaats nemen. Dat ook burgemeester Wendelaar dezen trouwen dienaar waardeerde, is destijds uit zijn toespraak afdoende gebleken. Een ontelbaar aantal raadsleden heeft van Corino's goede zorgen geprofiteerd. Hij heeft er in zijn langen diensttijd heel wat zien komen en gaan en het zal hem wel dui- delijk zijn geworden, dat niets zoo verganke- lijk is als de kortstondige roem dien't raads- lidmaatschap kan brengen. Corino was steeds de trouwe dienaar, cor rect en behulpzaam, steeds bereid meer dan zijn plicht te doen. Met speurend oog liep hij, met de onuit- puttelijke watercaraf gewapend, tijdens de raadszittingen de zaal rond en zorgde er voor, dat het water in alle glazen steeds op peil bleef, zelfs al was dat met de debatten niet het geval. Maar dat kon Corino niet helpen. Hij was de statige bode uit den tijd toen er in den Raad geen onvertogen woord werd gesproken. Ook de perstafels zijn steeds met zorg door hem bediend en Corino was altijd be reid zijn hulp te verleenen waar deze werd ingeroepen. „Het doet er niet toe", heeft de burge' meester destijds in zijn afscheidsrede tot Co rino gezegd, „het doet er niet toe wat wij geweest zijn, maar alleen hoe wij dat ge weest zijn". Aan het graf van dezen plichtsgetrouwen dienaar mag zeker nog wel eens getuigd worden, dat hij vele anderen ten voorbeeld kan gesteld worden. AANRIJDING. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur had een aanrijding plants tusschen de tractor- tram en den heer de Goede uit Limmen. Deze ongeveer 65-jarige heer reed per fiats tusschen de beide rails van de tram in de richting der stad en wilde bij het borstbeeld van Mevr. BosboomToussaint de Singel oprijden, toen zijn achterwiel door de hem achterop komende tractor gegrepen werd. Het gevolg was dat de heer de Goede van het rijwiel geslingerd en de fiets geheel vernield werd. De oude heer, die door een voorbij- ganger nog op de naderende tram opmerk- zaam gemaakt was, kwam er gelukkig zon- der verwondingen af. Den chauffeur van de t'ractcrtram, die sig- nalen heeft gegeven, treft geen schuld. WIE WIL EEN DUITSCHE HERDER HEBBEN? Aan het abattoir bevindt zich op het oogenblik een mooie Duitsche herdershond, die geen eigenaar schijint te hebben. Wanneer v6or morgenochtend 11 uur zich niemand aangemeld heeft, die hem gratis in bezit wil nemen, zal hij in het gaskastje den verstikkingsdood moeten sterven. Is er iemand, die zich het lot van dit dier wil aantrekken? Men wende zich zoo spoedig mogelijk tot het abattoir of tot het bureau van politic. KEGELCONOOURS „ONZE CLUB". Zondagavond had in de bovenzaal van „De Unie" de prijsuitreiking plaats van de door de kegelclub „Onze Club" gehouden jubiieum-wedstrijden. D-e voorzitter der vereeniging, de heer Koster, opende de zeer druk bezochte bijeen- komst met een welkomstwoord en bracht een speciaal woord van, dank aan de kegelaars en kegelaarsters, die door hun groote opkomst het kegelfestijn hebben doen slagen. Ook aan het bestuur van den Alkmaarschen Kegel- bond bracht spr. hulde voor de betoonde me- dewerking en aan den heer Hamburger voor het opmaken der wedstrijdstanden. De pers deelde eveneens in de dankbaar- heid van de jubileerende vereeniging, doch hierbij meende de heer Koster de opmerking. te moeten maken, dat de Alkmaarsche Cou- rant minder volledig was geweest in de pu- blicatie der uitslagen, dan het Noord-Holl. Dagblad. Hij vergat echter te vermelden, dat hij persoonlijk op den openingsavond had toegezegd geregeld de uitslagen te zenden. Wij hebben echter nimmer eenige bizonderhe- d'en van hem ontvangen, zoodat de fout minder bij ons, dan wel bij het bestuur, dat zelf achterwege bleef een gegeven belofte in te lossen, gezocht moet worden Toen ons bleek, dat in onze lezerskring groote belangstelling bestond voor het ver- loop der wedstrijden, hebben wij ons langs anderen weg in het bezit der uitslagen ge steld. Met een toepasselijk woord werden daarna de prijzen aan de winnpars overhandigd. Speciale vermelding verdient nog, dat de damesclub „Onder Ons", die aanvankelijk als nog zeer jonge vereeniging aarzelde aan de wedstrijden deel te nemen en zelfs bij den aanvang van het concours nog geen lid van den Alkmaarschen Kegelbond was, zoo succesvol was een derden prijs te behalen voor enkele damesclubs die reeds jaren be- staam* De heer Trijbetz bracht aan „Onze Club" den dank over van de kegelaars en kegelaar sters, die buitengewoon genoten hebben van de feestwedstrijden, Ook de heer Diepen, voorzitter van den A. K. B., huldigde „Onze Club" voor bet schitterelid verloop van haar jubileum-con- cours. Tot laat in den nacht bleven de aanwezi- gen bij muziek en dans gezellig bijeen. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Zaterdagmiddag werd hier zek-ere H. aan- gehouden wegens openbare schennis der eerbaarheid. DOOR EEN RUIT GEVALLEN. Hedenmorgen om half tien reed de heer B., om een aanrijding met een anderen fietser op den hoek KoningswegDoelenkluft te voorkomen, tegen den rand van het trottoir. Het gevolg was dat hij viel en met zijn arm een ruit van het cafe „Amstel", eigenaar de heer Warner, verbrijzelde. EVANGELISATIE-SAMENKOMST. Op verzoek yestigen wij nog de aan- dacht op een advertentie in ons blad van Zaterdag j.l., waarin bekend wordt ge maakt, aat heden- en morgenavond in cafe „Gentral" op 't Hofplein, een evangelisatie- samenkomst met lichtbeelden wordt gehou den, waar als spreker optreedt de heer Looy van Rotterdam. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Reedia Zaterdag hebben wij vermeld, wat op den herdenkingsdag van Alkmaars Ontzet in 1573 des morgens aan feestelijks geboden werd. Die V oiksspvlm. Zaterdagmiddag werden in de Harddra- verslaan volksspeien gehouden, die zich in een zeer groote belangstelling mochten ver- heugen. Natuurlij'k verwekten het biaastrap- pen, de hemdenrace, het ton-rollen, de wie- lerwddstrijden met hindernissen etc. de noo- dige hilariteit, terwijl aan den anderen kamt het haxloopen en ringsteken niet zonder spanning voorbij gingen. Was de belangstelling voor de spelen zeer groot, ook de deelname was uitstekend, zoo dat wel mag worden aangenomen dat ook dit deel van het programma der Ontzet-fees- ten velen gettoegelijke oogenblikken heeft be- zorgd! Wij laten hieronder de uitslagen volgen-: Vesringspel: 1. H. Ulrich, 2. J. Koeman, 3. F. Teitsma, 4. H. Kuip-ei', 5. T. Bruin, 6. P. Duin, 7. M. Ulrich, 8. L. Bul-thuis. Hemdenrace: 1. R. de Kruif, 2. J. Koe man, 3. Hardinxveld, 4. B. Duin, 5. Jb. Smit, 6. C. Buijs, 7. W. Snijders, 8. Kuiper. Ringsteken op kruiwagens: 1. F. Teitsma, 2. Hardinxveld, 3. J. Ooievaar, 4. H. Smit, 6. H. Opdeweegh, 6. L. Bulthuis, 7. A. v. d. Kamer, 6. B. Duin. Hardtcop.cn met hindernissen: 1. S. v. Tel- lingen, 2. .T Olivier, 3. C. v. Elk, 4. G. de Haas, 5. C. Jonker, 6. J. Punt, 7. D. van Weelderen, 8. C. Bleekers. M of or wedstrijden met hindernisen: 1. Wit- fe, Alkmaar, 1850 p.; 2. Kager, Egm.meer, 1830 p.; 3. H. Vermeul'en, Alkmaar, 1820 p.; 4. B. Huiberts, Alkmaar, 1740 p.; 5. P. A. Bakker, Stompetoren ,1680 p.; 6. P. Hul-. berts, Alkmaar, 1670 p.; 7, 8 en 9 (troost- 'prijzen) J. Met, Egmondermeer, F. Hellint- gers, Alkmaar, J. C. Nieuwland, Burger- brug, alien 1600 p. wielerwedstrijden met hindernissen: 1. de Leeuw; 2. M. de Haas, 3. S. Duinimeijer, 4. H. Jansen. 100 Af. hafdloopen: 1. J Rotering, 13 sec., 2. S. Noom 13^6 sec., 3. S. Reijer. 4. J. Schoonhoven. Haspelspel: jongens: 1. Ka-rel Bijli, 2. Theo Breed, 3. Jan Popma, 4. Cor Oly, 5. Dirk Plevier. Haspelspel: meisjes: 1. Lies Meijroos, 2. Afra Schaaf, 3. Anna Vriesman, 4. Jo de Wit, 5. Gr6 Prins, 6. Trien Laan, 7. Gr<5 Fab-er. - Bal In de Qaper: 1. Cor Slijdering, 2. Mientje Linclebicom, 3. Theo Ris, 4. Annie Tesselaar, 5. Lotje Woudstra, 6. Tine Woud- stra -en eenige troostprijzen bestaande uit een extra tablet chocolade. Vliegende Hollanders: 1. Anton Leesberg, 2. Mientje Kaay, 3. Tritje Daane, 4. Jan Rab, 5. Wi'lly Bronner, 6. Arie Schenk, 7. Jan de Ruiter, 8. Dina Oolders, 9. Jaap Smit, 10. Bertie Baints, 11. Neeltje Roodeniburg, 12. •Nelly van Hartingsveld. Na afloop der wedstrijden ontvingen alle je-ugdige deelnemers een tablet chocolade. Wedstrijden op de twee-wielige wegschaats. 's Middags ongeveer half vier begonnen in de daarvoor afgezette Langestraat de weg- schaatswedistrijden, die verleden jaar zoo'n succes hadden en ook nu uitstekend slaag- den. De belangstelling van de zijde der rij- ders was zeer groot. Niet minder dan 18 deelnemers, uit verschillende streken van ons land, hadden zich aangemeld en daaronder waren tal van bekende hardrijders op schaatsen, zooals de Koning, Boot, de gebr. Kos, Lex Haag, To-xopeus e. a. De regeling was voortreffelijk mede door de telefonische verbinding tusschen start en finish. De baanlengte bedroeg 400 M. De Langestraat was nog gelijker geworden dan -het vorig jaar, wat de rijders wel konden merken. Natuurlijk hadden ook nu weer tal- rijke toeschouwers op de trottoirs een plaats- je gevonden. Het wilde ons echter voorkomen dat de publieke belangstelling niet zoo groot was als't vorige jaar. De firma Ypma zorg de voor een gratis concert. De gramofoonmu- ziek werd electrisch versterkt en door vijf loud-speakers de Langestraat ingezonden wat een sterk effect gaf en velen aand'achtig deed luisteren. De uitslagen waren als volgt: T. Hooft- man Jr. (418/» sec.) wint van J. de Mol (45 sec.); W. Kos (40V» sec.) wint van H. Toxopeus (41 sec.); J. Smith, Weesp (43 sec.) wint van D. Luyt (43 4/s sec.); J. Kos (418/s sec.) wint van C. Kos (473/s sec.); K. de Koning Jr., 15 jaar, (492/» sec.) wint maakt bleven aan en reden in de volgorde der gemaakte tijden tegen elkaar. T weede ronde. T. Boot (39sU sec.) wint van W. Kos (401/6 sec.); G. Elema (394/s sec.) wint van H. Toxopeus (403/s sec.); J. Kos (397s sec.) wint van Hooftman (393/5 sec.)L. Haag (402/5 sec.) wint van G. Mettes (42 sec.); S: Heiden (417s sec.) wint van J. Smit (434/„ sec.); D. Luyt (422/5 sec.) wint van J. P. de Koning (44 sec.) De zes snelste rijders bleven aan voor de derde ronde. Derde ronde. T. Boot (311U sec.) wint van J. Kos (467s sec.); G. Elema (384/5 sec.) wint van T. Hooftman (4U/5 sec.); W. Kos (3875 sec.) wint van L. Haag (39 sec.). Hierdoor had Hooftman den 5en prijs en J. Kos den ben prijs gewonnen. O'm eerst-en en tweerieu prijs kampten T. Boot en W. Kos. Boot won in 37 sec. van W. Kos (397s sec.). Om den derden en vierden prijs gi-ng het tusschen Elema en Haag, waarbij- de eerste in 40 sec. won (Haag 4'075 sec.) De uitslag was dus geworden ais volgt: le prijs Wi-sselbeker (thans definitiefT. Boot van Purmerend, 37 sec., 2e prijs W. Kos, Oudkarspel, (394/5 sec.), 3e prijs G. Elema, Hoog Watum Groningen, (40' sec.), 4e prijs Lex Haag, Amsterdam, (403/B sec.), 5e prijs F. Hooftman Jr., IJ-sselmondte '(4175 sec.), 6e prijs J. Kos, Oudkarspel, i(4675 sec.) Deze rijder had bij door-rij-den ze ker veel beter tijd gemaakt. De rijder Boot werd door den heer v. Bu- ren uit Amsterdam, den uitvind-er van de wegschaats, met een krans gehuldigd. De heer j. Stikkel reikt-e na afloop de prij zen uit en huldigde de rijders voor hun kra- nige prestaties. De heer Boot die evenals verleden jaar, den eersten prijs won, werd de'finitief eige naar van den Beker. Bovendien ontving hij een fraai rookstel. De koperen parapluiebak was voor W. Kos als tweede prijs. 2 koperen kaarsenstanders waren voor G. Elema. Een koperen borstelhanger voort L. Haag twee vazen voor Hooftman en een koperen tabaks- pot voor J. Kos. Voor elk der prijswinnaars had die h-eer Stikkel bij het overreiken der prijzen een hartelijk woord. Ook de twee jeugdige deelnemers K. de Koning uit Purmerencfen J. B. Wesselink uit Haarlem zullen nog een prijs toegestuurd ■krijgen. Tot slot bracht de heer Stikkel dank aan den heer v. Buren. Onder leiding van den heer C. Jonker zong een kinderkoor eenige liederen, terwijl tevens een tweetal muzi-ekkorps-en voor de n-oodige muzikaie opluistering zorg droegen. Op het Hofplein en Mient werden verder den geheelen avond concerten gegeven. ALkmaarsch Bioscoop TMater. Voor een geheel uitverkocht theater cLraal- de Zaterdagavond weer de oer-komische rol- prent: „De Vrijgezellencl'Ub: De Na-chtpit". Een film om eens een heelen avond hartelijk te lichen am de dotle avonturen, die de oude rheumatische lecten van- Uovcn-geaucind^ club, onder aanvoering van den komischen aeteur Glenn Tryon, die zich als een ernstige concurrent van den filmko-miek Harold Lloyd doet kennen, beleven. De lachsalvo's waren dan ook geen oogenblik van die lucht. Ook de beide twee-acters, die dit hoofd- n-ummer, vooraf gingen, verwekten groote vroolijkheid, zoodat dlus het A. B. T. er voor gezorgd heeft z'n bezoekers een hoo'gst-amu- santen 8-Octoberavond te bieden Cabaret (specbaiiteiten) vporstelling in de Harmonie. Voor deze voonsteffing bestond als alls jaren een buitengewone belangstelling, zoo groot, dat ook de persplaatsen, waar in de Ffarmonie altijd zoo goed1 voor wordt ge zorgd, bezet waren en ook enkele besp-roken plaatsen niet ingenomen konden worden. Het eerste nummer liet wat lang op zich wachten, wat dte aanwezigen een beetjs -on- geduldig maak-te. Doch dank zij den h-eer Massee, tierde de bacil van den g-emeen- schappelij'ken zang welig en werden verschil lende vaderlandsche en ouderwei-sche liede ren gezongen Het programma door den heer J. Gos- schalk uit Amsterdam samengesteid bracht variete-artisten, die in twee v-erschillende nummers konden optreden. Zoo zag men eerst de Harold Brothers in een inderdaad sensationeele evenwichtsoefening. Op een in balans gehouden rijwiel eenige meters boven den grond .voerden de heeren hun al'le aa-n- d'acht ver-eisch-endie oefeningen uit, Tat kwamen de heeren met een drietal gedres- seerde honden. Werkelijk wijze d'ieren, die sprongen en dansten, zongen en muziek maakten als echt-e mens-ch-en Een der honden gaf zelfs tot slot een vlinderdams Overigens wordt het wel tijd, dat nummers met gedresseerde dieren van de pro-gram-ma'i verdwijnen. Harry en Kitty verrasten eerst het publiek als lenige step- en fantasiedan- sers en deden toen reeds goede acrobatisohe capaciteiten vermoeden. Dit werd bevestigc in het nummer „De Williams" waar de beide jeugdige artisten geassisteerd door een ande- re ddme een aantal fijne oefeningen uit'voer den met gratie en elegance. Een bijzonder succes werd behaald1. Het duo d'Hiver toonde zich een amusant Vlaamsch artistenpaar en met leuke liedjes, voordrachten en grappen soms wel eens wat plat wisten zij de aanwezigen best te vermaken. Na de pauze ontpopten zij zich als een soort muzikaal clown-duo met aardige muzikaie variaties o.a. een bokspartij op muziek, met bellen aan handen en voeten. Terley bleek een uitnemend transformatie artist. In een kort oogenblik veranderde hij zich in die meest bekende persoonlijkheden uit vroegen en laten tijd, en daarbij was zijn actio gocd in aansluiting met dien persoon Leuk was de verandering van zeeman in geestelijke, zeer geslaagd de uitbeeldin-gen van Lloyd George, Bismarck, Franz Josef van J. Wesselink (56'/5 sec.); T. Boot (404/5 Austin Chamberlain, Clemenceau, Koning sec.) wint van L. Haag (421/, sec.); G. Ele ma (41 sec.) wint van S. de Vries (558A> sec.) G. Mettes (427„ sec.) wint van Clous (45 sec.); S. Heiden (422/n sec.) wint van J. P. de Koning (444/6 sec.). Zes rijders vielen voor de tweede omloop af. D« 12 die de snelste tiiden hadden «§- Willem III en Ex-minister Cort v. d. Linden Tot slot gaf hij Louis Bouwmeeser als Shylock in kleeding en actie. The Harry's toonden zich in het laat9te nummer van den avond een paar kranige acrobaten en evenals de andere artisten ver wierven zij een luid applaus. m het Gulden Vlies, In de schouwhurgzaal van Het Guldea Vlies gal de R. K. tooneelvereeniging „AI lerdingk Thijm" een opvoering van het tor- neelspel in drie bedrijven van Otto Zeegers Bij gebrek aan bewijs". Er bestond voor de Ze opvoerittg bijzonder groote belangstelling, aiie plaatsen waren bezet. Voor het bestuur van de 8 O'ct.-vereeniging was zelfs niet dan na veel zoeken nog een plaats te vinden. Die groote belangstelling was w6I ver- diend, want A. T. heeft van het stuk een zoodanige vertolking gegeven als slechts cen dilettanten-gezelschap met zeer goede krachten het kan doen. Ari-e van Galen, een oud-onderofficier, is na zijn diensttijd portier geworden aan een verzekeringsbank en zo-u gelukkig kunnen zijn, als zijn doch ter wat minder werel-dsch was en zijn vrcuw haar niet stijfde in hare begrippen. De dochter laat zich de attenties welgeva'ilen van Max de Nessel, zoon van den bankdirecteur, en als de jonge man (een lichtmis) haar op haar verjaardag een piano cadeau stuurt, begrijpt de vader, dat zijn dochter daarvoor moet „betalen". Hij onder- houdt haar er over en gaat dan doldriftij naar boven, waar Max in het avonduur nog zit te werken. Juist als hij diens kamer bin- nen komt, valt er een schot, waardoor de jonge man gedood wordt. Dirk Tuin en zijn vrouw, die op bezoek waren om den verjaar dag te vierea en mienschen van de straac, iecler denkt natuurlijk dat van Galen - de moordenaar is, te meer omdat de moord blijkt gepleegd te zijn met diens revolver en lij met ait wapen in de hand gebogen over het lijk was aangetroffen door den politie- agent. Hoewel de gearresteerde zijn onschuld vol houdt, wordt hij in voorloopige hechte- nis gesteld en vijf weken lang vast gehou- en, nerhaaldelijk gefolterd door scherpe ver- rooren. In de vijfde week krijgt de reehter- commissaris bezoek van een zoon van zijn vriend Berg, aan wien hiji zijn carriere te danken heeft. Niek Berg was, evenals Max. werkzdam aan de verzekeringsbank en had dien avond van den verjaardag nog het kan- iioor bezocht, waar zich tusschen beide jon- re mannen een twistgesprek ontwikkelde over leida, met het gevolg dat Niek den revolver greep (dien Max van Arie had g ele end om spreeuwen te schieten) en het doodelijke schot loste. OnmiddelTijk daarop was de oortier binnen gekomen, Niek had het ver- rek ongemerkt verlaten en had aangezien hoe een onschuldige was verdacht. Ten laat- ste was hem zijti schuld te zwaar gewordlen en deed hij zijn bekentenis. Het gevolg is, dat Arie wordt ontslagen bij gebrek aan bewijs, maar juist door deze niet eervolle vrijlating kon hij nergens meer werk vinden en in het derde fiedrijf zien we de famille In een kelderwoning in een achterbuu-rt, waar men den ex-portier alleen kent als „den man die gezeten heeft". Iedereen, zelfs zijn doch ter, gel oof t nog dat hij een moordenaar is. Dan komt op Oudejaarsavond, als uit een kerk in de buurt het -bekende „Uren, dagen, maanen, jaren" en het stemmige orgelspe' klinken, de jonge Niek een bezoek brengen. Niet wetend hoe zijln bezoek in te leiden raakt hij stcedis meer van struck, totdat hij opeens zijn vreeselijke mis-daad bekent er Arie vergeving vraagt voor wat hij hem fleett Unci. Kjiieil. Deze wil.Aat Niek zich zelf aanklaagt, om hem (Arie) te bevrijdien ;van de nog altijd op hem rustende verdlenking, maar dat meent de jonge man niet te -mogen en te kunnen doen, om zijn ouden vader te sparen. Tijdens het twistgesprek tusschen beiden komt de dochter binnen en als zij hoort, hoe de toedracht van den moord is ge weest, beseft zij' hoe zwaar zij haar vadei heeft miskend -door nog steeds in diens schuld te gelooven. Een verzoening heeft plaats en daarover is van Galen z66 geluk kig, dat hij' ook Niek vergeeft, dat hij hem zooveel leed) heeft berokkend. De hoofdrol van Arie van Galen werd vervuld -door Vok Kujspcr. In het eerste be- drijf was hij de pliehtgetrouwe oud-militair, die ook in het burgerlijke leven zijn plaats wist en de hoogvliegende gedachten van vrouw en dochter meende te moeten toomen. Maar het best was hij' in het tweede en derde bedrijf. Zich wachtend v-oor overdrijving, typeerde hij prachtig den onschuldig in ar rest geste'lde. Heftig waren zijn verzet tegen het heilig recht, dat onrecht wordt als het iemand iets wil d'oen bekenirten wat hij niet misdrev-en heeft en zijn verontwaardiging over de behandeling in het Huis van Be waring en over het ontzeggen van reehts- kun-digen bijstand aan den arme. Hoe ver- slagen was hij in het derde bedrijf, als hij na zijn vrijlating geen werk kon vinden, gevolg van het vrijsprekend vonnis „bij gebrek aan bewijs". Men voelde, dat dit eigenlijk het zwaarste was: die voortdurende minachting voor iemand ,,-die gezeten heeft." Het ap- plaus bij open doe'k, dat dezen spe'.er ten deel viel, was welverdiend. Mevr. Kustersvan Scherpenzeel stond hem als Ko-os, z'n vrouw, dapper ter zijde. Zij was- een heel goede vrouw, trotsch op haar stoffelijke welvaart en haar dochter, wier grillen zij goedpraatte. De berusting in de armoede in het derdte bedrijf was tref'fend. Had een wat meer mokkende berusting niet gepast bij; hare houding in het eerste? Overigens voor haar spel niets dan lof, De rol van Leida, de dochter, was bi] mevr. C. van KesselHille in zeer goede handen. Uitstekend was zij' vo-oral in het derde bedrijf, als het trotsche, verwende meisje, dat door een vermeend misdrijif van den vader zich den weg tot groodheid ziet afgesneden. 'Het echtpaar Tuin (Jan Haakman en mej. Joh. Netten) heeft de zaal menig aan- genaamd oogenblik bezorgd door zijn kibb-e- larijtjes. Hij was een goedige ronde zeeman, zij- een vitterige, qfgunstige en (in het derde bedrijf) ook over een zekere mate van trotsch beschikken-de vrouw. Beider spel was uit stekend. Max de Nessel, het slachtoffer, w-erd: door Jean Robert goed gespeeld als een jong- mensch, die gewoon is al'les te krijgen waar hij zijn zinnen op heeft gezet. Mooi sche- merde in het spel door de g-edachte van den jongen man. die weet dat papa geld heeft oro een verkeerden stap van den zoon af te koopen. Th. Groothuizen was in het eerste bedrijf heel goed als een trotsche bankdirecteur, die zijn zoon verwijt, dat hij te familair is In <Je woning van den portier, en in het tweedie be drijf als de vader, die een misstap van den zoon tracht te vergoelijken. i Als rechtsr-commissaris vonden wii Joqd

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2