Binnenland Tijdschriften Zeetijdigigen Prikkelbaarheid VERZOEK NATIONAAL VERBOND VAN iGEMEENTEAMBTENARiEN OM IN TREKKING VAN HET RAAD 5- BESLUIT TOT HEFTING VAN P E N'S IO EN'SB IJ D R A GE N B. en W. schrijven in bijlage nr. 127: Owe Vergadering stride op 6 September j.l. om advies in onze handen het adres dd. 2 September t.v. van het hoofdbestuur van het -Nationaal Verbond van Gemeenteambtena- ren, waar'bij intrekking wcrdc verzocht van Uw besluit dd. 22 Maart 1927 inzake bet ting van pensioensbij dragen van het gr- meente-personeel. Het hoofdtestuur dringt er op aan, spoedig eeri beslissing te nemen en acht zich om die reden niet verantwoord, de- re aangelegenheid ter sprake te brengen in de Commissie van georganiseerd overleg. Nu een in die commissie vertegenwoordig- de vereeniging verzeekt, van dat instituut in dit gevat geen gebruik te maken en deze door den Raad ingestelde instantie voor de foehandeling van personeelsaaagekgenhedcn voorbiji te gaan, zal Uwe Vergadering eerst moeten beslissen of dit verzoek kan worden ingewilligd. De mogelijkheid aannemende, dat Uwe iVergadering daartegen geen bezwaar heett, tmeenen wij goed te doen ons standpunt ten aanzicn van de intrekking van Uw besluit van 22 Maart 1927 uiteen te zetten. Het zal Uwe Vergadering niet bevreem- •dlen, dat wij hierbij niet in breedvoerige be- schouwingen treden. Nu er na ampele voor- bereiding nog slechts korten tijd geleden een beslissing op dat punt is gevallen, zouden er ivel zeer klemmende redenen moeten worden aangevoerd om het beleid in dat opzieht te wijzigen. Die redenen zijn er niet. De index- cijfers zijn sedert 1 April j.l., toen de ver- hoogde hefting van kracht werd, niet noe- menswaard veranderd (toen 89, 1 Aug j.l 88). De toestand der gemeentefinancieu eischt zeker niet minder zorg dan toen, ge- tuige o.a. het feit, dat die gemeenterekenlng over ,1926 sllnit met een nadeelig saldo van rond 50.000. Uit het omtwerp der begrco- ting voor 1928 zal U althans dit gebleken •zijn, dat verhooging van uitgaven zoo •eenigszins mogelijk moet wiorden vermeden en dat de gemeentefinancien niet toelaten, een verhaalsbesluit dat op 22 Maart j.l. is opgenomen en op 1 April d.a.v. van kracht is geworden, thans te niet te doen. Wij kunnen in de gegeven omstandigheden der'halve niet anders dan Uwe Vergadering in overweging geven, op het verzoek om in trekking van dat besluit afwijzend te be- schikken. TEGEN FLESSCHEN-TREKKERIJ. In zijn Mem. van Antwoord aan de Tweede 'Kamer nopens het wetsontwerp tot aanvul- •ling van het Wetboek van Strafrecht met een bepaling tot bestrijding van z.g. flesschen- trekkerij merkt de minister van Justitie o.m. op, dat indien de flesschentrekkers een deel der koopsom bij het sluiten der koopovereen- komst betalen, zij niet de bedoeling hebben, om zich aan de geheele betaling te onttrek- ken. Doch wel heeft hij en dit moet voor strafbaarheid voldoende zijn de bedoeling om zich de beschikking over het gekochte zon- der volledige betaling te verzekeren. Het arti- kel is in dien geest aangeduid, en luidt nu in de nieuwe redactie als volgt: Hij die een beroep of gewoonte maakt van het koopen van goederen met het oognicrk om zonder volledige betaling zich of een ander de beschikking over die goederen te verzeke ren, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren. De meening van sommige leden, dat dit voorstel, eenmaal wet geworden, op een groote teleurstelling van den middenstand moet uitloopen releveerend, zegt de minister, dat van een teleurstelling slechts sprake kan zijn, indien men zijn verwachtingen ongemo- tiveerd hoog had gesteld. De bedoeling van het ontwerp was geenszins te voorkomen, dat handel en bedrijf voortaan geen oninbare posten wegens wanbetaling meer te boeken zouden hebben, doch uitsluitend den staat een strafrechterlijk wapen in de hand te drukken tegen het gilde der flesschentrekkers. Wil men ook het huren van hotelkamers met het oogmerk de huur niet te betalen, treffen, dan zou men consequent moeten zijn en komen tot een enorme uitbreiding van de ontworpen regeling, b.v met de strafbaar- stelling van het zich bij wijze van beroep of gewoonte verschaffen van crediet door uit- drukkelijke stilzwijgende beloften, gegeven met de bedoeling die niet na te komen. Doch dit komt den minister ongewenscht voor. BEGRAFENIS BARON GEVERS. Het stoffelijk overschot van baron W. A. F. Gevers, den te Bern overleden voormali- gen Nederlandschen gezant te Berlijn, kamer- neer in buitengewonen dienst van de Ko- ningin, is onder groote belangstelling uit hof-, regeerings- en diplomatieke kringen, te Den Haag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde gesteld. Ten teeken van rouw waren tijdens de begrafenis aan het dep. van buitenl. zaken de gordijnen neergelaten. DE OMVERGEVAREN TRANSPORT- KRAAN IN DE AMSTERDAMSCHE HAVEN. Nader blijkt, dat de verwoesting, aange- Ticht door de aanvaring van de Engelsche kolenboot ,,Withworth", waardoor de trans- portkraan in loods C van de gemeentelijke katoenloodsen was gevallen, zeer groot is. De kraan zelf is door den val waarschijnlijk onherstelbaar vernield Ook de schade aan den omvergeworpen steiger is groot. De gezagyoerder van de Engelsche kolen boot heeft bij den Havendienst een verkla- rig omtrent het gebeurde afgelegd. Volgena zijn beweren zou hij door den mist den koers zijn kwijtgeraakt, ten gevolge waarvan hij op den wal is geloopen. met de reeds ver- m:lde gevuigen, De kolenboot, die na de lossing van een vracht steenkolen voor de N.V. Havenbedrijf „De Rietlanden" te Amsterdam op weg was naar Ilmuiden, heeft, nadat door den kapi- tein erkend was, dat de toegebrachte scha de, die door verzekering gedekt wordt, aan de aanvaring was te wij ten, den weg naar zee vervolgd. LOCAAtSPOORWEG MEDEMBLIK— HOORN. De voorgenomen feestelijkheden op 1 en 2 Nov. a.s., ter gelegenheid van het veertig- jarig bestaan van den Locaalspoonveg Me- demblikHoorn, zullen niet doorgaan. Het Comite is ontbonden, nadat van de directie be- richt werd cntvangen van een besluit der ver gadering van aandeelhouders der Maatschap- pij, om eerste bij het vijftig-jarig bestaan me- dewerking tot feestviering te verleenen. BRAND. Door onbekende oorzaak ontstond Don- derdagnacht brand in de bakkerij en woning van G. H. W., te Wapenvel'd. Wegens ge- brek aan water konden de spuit van Wapen- veld en evenmin de autospuit van Heerde dienst doen, zoodat alles is verbrand. Ver zekering dekt de schade. R.K. HANDELSHOOGESCHOOL. Vrijdag heeft in tegenwoordigheid van het Doorluchtig Episcopaat,, van wceldli]ke autoriteiten en van afgevaardigden van alle universiteiten, de plechtige opening plaats gehad van de R. K. Handelshoogeschool te .Tilburg. Bij de opening voerde baron van Wijnber- gen het woord. Verder spraken o.a. nog de minister Waszink en de aatsbissehop van Utrecht. ZUIDERZEEWERKEN. Met den afsluitdijk voor den Wieringer- meerpolder te Medemblik is men thans reeds zoover gevorderd, dat een lengte van 1 km zichtbaar is boven den zeespiegel. OVERWERK IN ISRAeL. BAKKERIJEN. De Minister van Arbeid, H. en N., heeft zijn beschikking van 15 Sept. 1.1. betreffende overwerk in Israelietische broodbakkerijen ge- wijzigd in dier voege dat daarin in plaats van: „broodbakkerijen, als bedoeld in art. 36, eerste lid, der Arbeidswet 1919 (Isr. bakke- rijen"), wordt gelezen: „de broodbakkerijen, als bedoeld in art. 36, eerste lid, der Arbeids wet 1919, die onder rabbinaal toezicht of rab- binale controle werken". TELEPAATH EN ANTI-TELEPAATH. Vrijdagmiddag is te Amsterdam de aange- kondigde „wedstrijd" begonnen tusschen den heer Maloi'tz als telepaath en den heer Shan- kara, die ontkent, dat het werk van zijn „te- genstander" telepathic is en het niet anders dan „spierlezcn noemt. Een zeer samengestdde opdracht was in elkaar gezet, die door den telepaath werd uit- gevoerd. Twee keeren moest hij van geleider verwisselen, een keer op verzoek van zijn ge leider, die verklaarde vermoeid te zijn van het concentreeren zijner aandacht en af te dwalen, een anderen keer op verzoek van den heer Maloitz. Beide „ontslagen" geleiders verklaarden, dat zij zelve hun gedachten hadden laten afdwalen en daardoor kleine fouten van den heer Maloitz veroorzaakt hadden. De uitgenoodiigden bij dit experiment, een journalist, een medicus en een jurist, waren voldaan. Prof. mr. dr. Leo Polak, die de op dracht mede hielp opstellen, kon de proef niet bijwonen. Zaterdagmiddag werd in het theater Flora de wedstrijd vervolgd. Of eigenlijk was het geen wedstrijd, zegt het Hbl., maar zooiets als een knokpartijtje met geestelijke wapenen. En nog wel hyper-geestelijk, het was een gerollebol aan den rand van den afgrond, die het normaal geestelijke scheidt van de duistere diepten van het occulte. En het wa ren ook niet allebei telepathen, maar een tele paath en een telepathen-bestrijder nl. de heer Mlaoitz, die naar het gebruik bij telepathen daar zijn ze nu eenmaal telephathen voor verborgen voorwerpen opspoorde, en de heer Shankara, telepathen-dooder, die ook voorwerpen opspoorde maar er de explicatie bijgaf, dat het „spierlezen" was. Een van de nummers van het programma was zooiets als een echte wedstrijd: de tele paath en de anti-telepaath moesten beide ge- blinddoekt eenzelfde opdiracht volvoeren, waarbij Shankara eerder gereed was, daar Maloitz blijkbaar geen goeden geleider had getroffen en tweemaal moest omwisselen. Maar beide prestaties vonden gelijke waar- deering: er was geen overwinnaar en geen overwonnene. De heer Maloitz, uitgedaagd door den heer Shankara te bewijzen, dat het geen spierlezen maar echte telepathie was, gaf toe, dat deze experimenten inderdaad op spierlezen berusten. Maar nu zou hij echte telepathie z-ien laten, zonder contact. Hij kreeg een opdracht en toen hij weer in de zaal teruggeroepen was niet ingewijden moeten dan weten, dat men buiten tegenwoor digheid van den telepaath afspreekt, wat hij zal moeten doen wandelde hij, gevolgd door een geleider over het tooneel en door de zaal en wist inderdaad het volgende te doen: een geldstukje verborgen onder een tafelkleed op een tafel op het tooneel ergens achter in de zaal op een aangeduide plaats te brengen. Dat was, zei de heer Maloitz nu echt gedach- tenlezen. Neen, zei de heer Shankara, dat is het niet: de geleider, die achter u liep, heeft het tafelkleed dermate gefixeerd', dat ge wel op het denkbeeld moest komen dat er iets on der lag. De meeningen waren verdeeld. Maar er was geen tijd meer, om de proeven voort te zetten, het was al bijna half tien geworden. Er was veel belangstelling in het geheel gevulde theater, de menschen stond'en alien van hun zetels, om te zien, er was geroep en emotie, als bij een wedstrijd om een voetbal of een vuist, in het kort, het was een echte knockpartij met psychische middelen, die liet zien, dat de strijd om het occulte niet minder emotioneerend werkt, dan hij een spannenden voetbalwedstrijd. De houding van de beide tegenstanders was hoffelijk, maar de heer Shankara zei niettemin, dat hij optrad om te waarschuwen tegen het ontstaan van onjuiste denkbeelden die in de menschen komen als ze gelooven, dat spierlezen iets met echte telepathie uit. staande heeft. Hij zag van echte telepathie nog nooit 'n voorbeeld en is bereid, 'n som uit te loven. als men hem een echt voorbeeld laat zien. Reeds is aangekondigd, dat de strijd aan- staanden Zaterdag zal worden voortgezet. Van de experimenten noemen we nog, dat de heer Shankara met behulp van een gelei der alien die betrokken waren bij een op staanden voet gefingeerden moord en zeifs de plaats waar het slachtoffer den steek had gekregen nl. in het achterhoofd, opspoorde, en het potlood ontdekte, dat gediend had om het misdrijf te plegen. Ook de heer Shankara had succes, toen hij onder meer als deel van een zijner opdrachten wist te raden, dat hij een horloge op vijf minuten over acht moest zetten. De uiteenzettingen van den heer, Shankara kunnen er toe bijdragen, het onjuiste, geloof aan het „bovennatuurlijke" van dergelijke kunst'grepen weg te nemen, waarmee niet ge- zegd is, dat wat de heer Maloitz liet zien, als voorbeeld van getrainde overgevoeligheid niet belangwekkend was. Maar de heer Shan kara deed even interessante dingen. LeON DAUDET IN NEDERLAND. Een bij'zondere correspondent van de „Action Fran9aise" begint in dit blad een reeks brieven over het bezoek, dat de royal is- tische leider Leon Daudet de afgeloopen we*k aan ons land heeft gebracht. Zijn inleiding is in vleiende bewoordingen voor de Nedeiianders gesteld, die hij een groot volk noemt, dat zijn roemrijk verleden waardig is. Het heeft de ambitie om aan het hoofd te staan van het commercieele en in- dustrieele leven in Europa, en het is daarin geslaagd. Vol lof is hij ook over de groote geestelijke beschaving van ons volk, dat ver- schillende talen spreekt. De Nederlanders zijn zeer onafhankelijk van karakter en verzetten zich tegen elken buitenlandschen invloed. Nochtans waren voor den oorlog de Fransche Letteren in hooge eere. Helaas aldus de schrijver heeft de Fransche regeering van deze positie niet het juiste gebruik weten te maken en de Duitschers in de gelegenheid ge steld een intensieve propaganda te voeren. Vervolgens vertelt de schrijver met we!k- een belangstelling Leon Daudet hier te lande ontvangen is, en hij geeft weer hetgeen Dau det in de persconfcrentie te Den Haag heeft medegedeeld. EEN ONTVANSER EN ZIJN KLERK. Orilafigs heeft de gemeente-ontvanger van Rheden, de heer Weber, zich tot den Raad ge- wend met het verzoek tot vervanging van den huidigen vasten klerk op zijn kantoor, den heer P. J. van den Berg van Saparoea, door een in alle opzidhten voor zijn taak geschikte kracht. Naar aanleiding hiervan is de heer Weber dezer dagen sdiriftelijk uitgenoodigd tot het houden van een bespreking met B. en W. De heer Weber heeft daarop meegedeeld dat hij niet aan deze bespreking kon deelne- men, omdat hij vemomen had dat ook de heer van den Berg van Saparoea een gelijkluiden- de uitnoodiging had ontvangen. Naar men thans vemeemt, heeft de heer Weber naar aanleiding van dit schrijven nu een brief van B. en W. van Rheden ontvan gen, waarin deze mededeelen den heer Weber bij den gemeenteraad voor te zullen dragen voor eervol ontslag uit den gemeentedienst. HET DRESDNER KREUZCHOR. Het „Dresd'ner Kreuzchor", heeft Zater dag op het graf van den onlangs te Den Haag overleden muziekgeleerde, dr. Scheur- leer,'een krans gelegd. Dr. Scheurleer, die voorzitter was van de Nederl. vereen. voor muziekwetenschap, ont- ving het Kreuzchor" verscheidene jaren ge- leden op gastvrije wijze te zijnen huize en had in October van't vorige jaar bij gelegenheid van het 700-jarig jubileum van het Kreuzchor van zijn bijzondere belangstelling doen blij- ken. DE RAADADVISEUR VAN HET DEPARTEMENT VAN ONDERWIJS. Op vragen van den heer Tilanus in ver- band met de benoeming van een raadadviseur bij het Departement van Onderwijs. K. en W heeft de minister van Onderwijs, K. en W. ge- antwoord dat de benoeming van den raadad viseur in quaestie is geschied buiten bezwaar van's Rijks schatkist en uitsluitend is bedoeld als een bliik van waardeering, van de zijde der regeering aan den betrokkene ter gelegen heid1 van diens aft reden als inspecteur van hec handelsonderwijs verleend. Bij zijn verklaring in de Tweede Kamer op 24 Maart 1926 heeft de minister uitsluitend gedacht aan een bezoldigd raadadviseur. Van uitbreiding van het Departementspersonee! met een nieuwen hooWambtenaar is echter thans geen sprake. AANBIEDING VAN RADIO-TELEGRAMM'EN. Met ingang van 1 Nov. a.s. zullen alle telegrammen, verzonden of ontvangen over de rechtstreeksche radiowegen tusschen Amster dam eenerzijds en Ned.-Indie Amerika, Dene- marken en Oostenrijk anderzijds, ter aandui- ding van den verzendingsweg voorzien wor den van de aanwijziging „Via Holland- Radio." Afzenders, die hun berichten langs een der genoemde radioverbindingen wenschen te ver- zenden, kunnen daarvan doen blijken door die berichten tc voorzien van de kostelooze dienst- aanwijzing „Via Holland-Radio". De telegraafdienst blijft zich echter de be- voegdheid voorbehouden om telegrammen langs een anderen weg te verzenden, indien dit in het belanig van een vlugge overkomst wenschelijk is. Telegrammen, welke geen aanduiding om trent den verzendingsweg dragen, zullen, evenals tot dusverre, zooveel mogelijk langs den rechtsstreekschen radio-weg worden over- gebracht. NED. ONDERWIJZERSGENOOT- SCHAP. Het hoofdbestuur van het N. O. G. be- noemde Zaterdag in de vacature, ontstaan door het aftreden van den her F, H. Klenke, tot administrateur den heer mr. J. B. de Hes, hoofd' der school vor U.L.O. te Kort- gene. OPLICHTING. De Haagste rechtbank heeft Zaterdag voortgezet de behandeling van de zaak te gen een commissionnair in effecten en een promotor, beiden te Den Haag, thans gede- tineerd, beschuldigd van oplichting van iemand uit Veghel voor 2000, met gebruik- making van valsche aandeelen in de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van de Suiker- fabriek „Sindanglaoetee. De vacantiekamer der rechtbank wees op 19 Juli j.l. in deze zaak een interlocutoir vonins, o. m. strekende tot het doen instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van den promotor. Dit onderzoek heeft, naar ter terechtzitting werd medegedeeld, uitgewezen, dat deze verdachte wel toereke- ningsvatbaar is. Nadat vervolgens nog twee getuigen h charge en een a decharge waren gehoord, was het woord aan den vertegenwoordiger van het O. M., die zeide te persisteeren bij zijn bereids op 12 Juli j.l. genomen requisl- toir, strekkenae tot veroordeeling van den commissionnair tot twee jaren en van den promotor tot drie jaren gevangenisstraf. De rechtbank zal Donderdag 20 dezer von- ms wijzen. CONGRES COMM. PARTIJ HOLLAND. In de Veilingszaal der Koopmansbeurs te Amsterdam waar veel roode doeken waren opgehangen, vermeldende de namen der af- deelingen, of voorzien van Nederlandsche en Russische opschriften, en waar, op de ta- feltjes der afgevaardigden, vaasjes met roode dahila's prijkten werd Zaterdagnamiddag het congres der Commu.nistische Partij Hol land (Landelijk Ccmite) geopend door den voorzitter, den heer J. Hoogcarspel. MISHANDELING VAN EEN POLITIE-AGENT. Voor de Dordtsche rechtbank hebben te- recnt gestaan twee arbeiders, uit Hendrik I do Ambacht en Ridderkerk. Zij hadden 16 Juli j.l. onder H. I. Ambacht den agent van politic G. Tomerus, teen deze hen op jacht- overtreding betrapte, aangevallen en mis- handeld, waardoor hij een verwonding aan het hocfd, veel bloedverlics, een hersenschok en en pijnlijke zweiling aan den rechteron- derarm kreeg. Tot eind Augustus heeft hij geen dienst kunnen doen. Het O. M .eischte zes jaren gevangenis straf met aftrek van voorarrest. WEDEROM HUISZOEKINGEN BIJ INDISCHE STUDENTEN. Dezer dagen heeft de juistitie, in samen- werking met de Leidsche recherche, wederom huiszoekingen gedaan bij een aantal Indische studenten aldaar, o. a. in het bekende perceel Wasstraat 1. Over het resultaat van het on derzoek kunnen vcorloopig geen nadere me- dedeelingen worden gedaan. Naar de „Ned." verneemt, zal den gear- resteerden Indischen student Ali Sastro Amidjojo, die onlangs met gunstig gCvolg d'octoraal examen Indisch recht aflegde, bin- nenkort ook gelegenheid worden gegeven om aan de Leidsche hoogeschool te promo- veeren. NAJAARSGROET VAN DEN VUILNISMAN. Dezer dagen heeft de Amsterdamsche po- litie een jongeling aangehouden, die, hoewel hij niets met de stadsreiniging had uit te staan, najaarsgroeten „Van den vuilnieoian" aanbood. In de buurt van de Da Costakade heeft Zaterdag een 35-jarig man iets dergelijks gedaan. Hij zeide straatveger en putjesschep- per te zijn. Ook hij is gearresteerd. OVERWERK GEWEIGERD. Op cie fabriek „Insulinde" te Hengelo, waar Binds eenigen tijd des morgens een'half uur werd overgewerkt, hebben de werklieden dit Donderdag geweigerd. Aan twee bestuur- ders van den textielbond „D.e Eendracht" op deze fabriek werkzaam, die voor de fabriek postten, is ontslag aangezegd. DE AUTOWEG VOOR SNIELVERKEER. Het voorloopig comite voor een autoweg uitsluitend voor snelverkeer Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Arnhem, Nij- megen, bclegt Oip 13 dezer een vergadering in Den Haag. Uitgenoodigd zijn die besturen der gem cent en en Kamers van Koophandel door welker gebied of ressort de ontworpen baan zou loopen. Mede zijn uitgenoodigd de ministers van Waterstaat en van Oorlog de colleges van Gedep. Staten van Zuidi-Holland, Noord- Holland, Utrecht en Gelderland en de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen. De gecombineerde vergadering zal worden bijgewoond door Geheimer Regierungsrat u. prof. Otzen en general-direktor Hof te Han nover, resp. president en secretaris der Ha- fraba, het comite dat een dergelijke autobaan voorbereidt van Hamburg over Cassel naar Frankfort en Basel, waarop de ontwerper van het Nederlandsche project den Neaer- landschen weg wil doen aansluiten. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Onder de voorstellen voor de algemeene vergadering van den Bond van Ned. Onder- wijzers opgenomen in „De Bode", zijn er vier van afdeelingen, strekkende om hoofden tot den Bond toe te laten. De afdeeling Leiden sehrijft hierbij als toelichting: „Er zijn in de lager onderwijswereld, me de door het krachtige werken van onzen vakbond, andere verhoudingen ontstaan. Hoofden van scholen en onderwijzers zijn daardoor nader tot elkaar gebracht. Wij dienken aan de afschaffing van het ambu- lantisme, het verkkinen der marge, het veld- winnen der demiocratie. Verstandige tac- tiek brengt mee, dat ook in de vakvereeni- fingskringen met het verloopen van het tij de akens worden verzet. Vandaar ons voor stel." Het voorstel, de hoofden toe te laten, is at meermalen gedaan. MAGNETISEUR. De rechtbank te Zutphen veroordeelde een drogistbediende uit Apeldoorn wegens twee maal onbevoegd uitoefenen van de genees kunst (optreden als magnetiseur) tot 2 maal 25 boete of 2 maal 25 dagen hechtenis, overeenkomstig den eisch. De kantonrechter te Apeldoorn had hem tot 2 maal 150 boete, subs. 2 maal 30 dagen hechtenis ver oordeeld. DREIGENDE STAKING. Vandaag zou een staking uitbreken op de sigarenfabrieken der firma Majoie, te Til burg, Reuzel, Hooge en Lage-Mierde, daar de gehouden bespreking tusschen de firma en het hoofdbestuur der betrokken arbeiders- bonden geen gunstig gevolg heeft gehad. De rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, heeft de hoofdbesturen der werkliedenvereenigin- gen telegrafisch verzocht naar Den Haag te komen. teneinde het geschil te bespreken. BEWAKINGSPERSONEEL De Bijzondere Commissie voor georgani seerd overleg in zaken, rakende de ambtena- ren van het Rijkstucht- opvoedings-, gevan- genis- en reclasseeringswezen, heeft besloteil, den Minister van Justitie te verzoek en, te zij ner tijd te worden gehoord omtrent de eischen, welke in verband met wijzigingen in het strafstelsel aan het bewakingsperso- neel zullen worden gesteld. DE GOUVERNEUR VAN CURASAO. Zooals reeds eerder bericht werd is de gou- verneur van Curasao, mr. N. J. L. Brantjes, voornemens 11 November met de „Simon Bolivar" naar Curasao terug te keeren. Het bericht van de „Residentiebode", dat de gou- verneur binnenkort ontslag zou vragen, is niet juist. KORTE BERICHTEN. In hotel Ponsen te Dordrecht heeft Vrij dag de landelijke Hinderwetvereeniging haar algemeene vergadering gehouden. In de te Den Haag gehouden jaarl. al- gem. vergadering van den Nederl. Bond tot bestrijding der duurte bleek, dat het ledental toeneemt. In de bestuursvacature werden ge- kozen E. T. M. baronesse Van Hemert tot Dingshof en de heer J. H. Remmers. Een collectebusje voor het Parkherstel- lingsoord, hangende op een corridor in het Binnengasthuis, is geforceerd; de onbekende inhoud is ontvreemd. Met November zullen uit Nieuw-Wcer- dinge twintig groote gezinnen van werkloozen vertrekken om te Enschede op de weverijen en spinnerijen te gaan werken. Bij het comite tot steun voor het Chris- telijk Militair Tehuis te Helder zijn belang- rij'ke giften ingekomen van de koningin, den Prins der Nederlanden, en de koningin- moeder. In de mijn Willem Sophie was een 22- jarig mijnwerker uit Reymerstock (Gulpen) bezig met werkzaamheden in de mijn, toen plotseling een stuk hout naar beneden viel, hetwelk hem zoodanig trof, dat hij kort na het ongeluk overleed. Te Oosterzand (gem. Oldekerk, Gron.) is Donderdag het 9-jarig zoontje van K. H. onder een wagen geraakt en op slag gedood. De politie te Bemmel heeft aldaar Don derdag aangehouden J. P., een woonwagen- bewoner, gedomicilieerd te Utrecht, nog in het bezit van eenige tapijten, die dien dag van de stoomboot Concordia te Nijmegen waren ontvreemd. De arrestant is in verze- kerde bewaring gesteld. -— Eenige organisaties en zakenfirma's t? IJmuiden zullen den minister van financiSn verzoeken, het in- en uitklaren van schepen te IJmuiden te laten bestaan. Vrijdag is de slager Groenendijk te Woer- den met een diepe halswonde in zijn winkel gevonden. Panorama uitgave A. W. Sijthoff's uit- gevers-maatschappij te Leiden heeft een interessante titelplaat „Langs de oevers van den Nijl". Bij ecu vertelling worden fraaie afbeeldingen van de cverblijfsels van het oude Rome vertoond en er zijn aardige foto's van een oude Drenteche bruiloft, van de fees- telijke opening van het Rika Hopper Theater, van Boeddhistische bouwwerken alsmede van de te water lating van de „Christiaan Huy- gens" en van het vertrek van de Nederland—- Indie vliegers. Er is daarbij zooveel verschei- denheid van lectuur, dat ieder wat van zijn gading zal kunneij vinden. Het populair-wetenschappelijk tijdschrift Licht uitgave W. de Haan te Utrecht bevat een lezenswaardig artikel over wreed- heid bij goede menschen. Bij verschillende af beeldingen wordt van een spiritistisch me dium verteld. Dit nummer bevat een interes sante bijdrage over het onderzoek der pool- streken en bespreekt Palestina in den tijd van Christus. Ten slotte wordt een vervolg-artikel over Kunsttalen gegeven, Latijn, Pidgin-En- gelsch, volaptik, esperanto en ido. Duizend en een kijkjes in Zwitserland, het prachtige plaatwerk, dat bij de uitgevers- maatschappij Elsevier te Amsterdam ver- schijnt, beschrijft ditmaal de streek van den Glarnisch tot het Bodenmeer. Er zijn weer tal van fraaie afbeeldingen o.a. van een land- dag in Glarus, van de Walensee en van het slot Werdenberg bij Buchs. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVA ART-MI J. NEDERLAND. Johan de Witt 8 Oct. v. Batavia te Amst. P. C. Hooft (uitr.) 7 Oct. v. Genua. Borneo (uitr.) 8 Oct. te Port Swettenham. Grotius (thuisr.) 7 Oct. v. Singapore. Kambangan 9 Oct. v. Rott. te Amsterdam. Sembilan 7 let. v. Shanghai n. Macasser. Simaloer 8 Oct. v. Amst. n. Java, via Lot den. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA Lljtf. Alcyone (thuisr.) 7 Oct. v. Las Palmas. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nijkerk 8 Oct. v. Amst. n. O.-Afrika. Billiton (uitr.) 7 Oct. v. East London ft Durban. JAVA-NEW-YORK LIJN. Kangean, v. New-York n. Java, 6 Oct. v Padang. Karimoen, v. Batavia n. New-York, 7 Oct. v. Sabang. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Binncndijk 7 Oct. v. Boston te Baltimore. Edam, v. Antwerpen n. N. Orleans, 8 Oct wegens mist nabij Hansweert geankerd. Eemdijk, v. Antwerpen n. d. Pacifickuet, 1 Oct. te Cristobal. Nebraska 8 Oet.v. Rotterdam n. d. Pacific kust via Swansea. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Deli 7 Oct. v. Panaroekan n. Sydney. Soekaboemi (thuisr.) 8 Oct. v. Colombo. Tambora 8 Oct. v. Rotterdam te Batavia Bandoeng (thuisr.) 5 Oct. v. Calcutta. Medan (uitr.) 6 Oct. v. Sabang. Tjerimai (uitr.) 7 Oct. v. Southampton. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN Albireo (thuisr.) 6 Oct. te Freetown. Delfland (uitr.) 5 Oct. v. Duala. Haarlem (thuisr.) 5 Oct. v. Lome. i Helder (thuisr.) 7 Oct. v. Burutu. Kilstroom (thuisr.) 7 Oct. v. Havre n. Hatft burg. Reggestroom (thuisr.) 5 Oct. v. Accra. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjikembano: 5 Oct v. Batavia n. Hongkong. •"•ws komt vaak voort u!t slechte spijsvcrtering, Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen. het laxeermiddel bij uitnemendheid. Foster's Maagpiilen Alom verkrijgbaar f 0.65 per flacon.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6