DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Buitenlandsoh gemengd nieuws. nonderd negen en fwmtigste Jaargahg ■A lagelijkseh overzichf. Buifenland giiicBatvaart. No 239, Dif numraer besfaat ulf 2 bladen. 1927 Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, aitgegeven. Abonnementsprijs bij pooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaaar /2»—franco door feet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWijsnnmmers 5 cents. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsffttfflte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukfeerlj v/b HRRMf GOSIIRft Voordam C9. DweoSeuri G. H. KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdtedacteuri Tj. N. ADEMA. DAAIDAO Postgire 37060. 11 OCTOS3ER VRIJHEIDSOOKLOG, De onderdrukte Macedoniers en hun strijd voor recht. Op den Balkan, met zijm vele staten, waar .-Verschiflesti-de voter as-sen op de wo-nder- lij'kste wijze zijn dooreen gemengd, staten die theoretisch een gehert vonmen, maar practised aan de groottst mogelijk imnerlijke verscheu-rdh-eid mank gaan, op den Balkan heeft zich het Macedonisehe volk door die tijden heen ontwikkeld tot een macht, die zichzelf wil regeeren. De vredescontraoten hebben editor Mace- dome id drie stukken gescheurd. Twee van die stukken wordeni „uitstekenid" onder den duim gehouden. Noch in bet Grieksche, noch in het Joego-Slaviscbe Macedonie durven de nationalisitische minderheden het hoofd om- hoog steken. Eenigszins a-nders is het in Bulgarije gesteld. De Bulgaarsche Comitadtji's genieten meer. bewegingsvrijiheid dan hun stamgenoten en het.ligt voor de hand, dat zij pogingen in het werk stell en, om den verdrukten zooveel mogelijk het zware lot te verlichten. Reeds in 1925 lokte hun optreden tegen Griekenland ernstige pr-otesten nit, en toen deze -met genoegzaam hielpen, atuurdlen de Griekeri er doodeenvoudig een legertje op uit, dat de Bulgaarsche grenzen. overschreed en een wel eenigszins hardha-ndige wijze van ordeherstel toepaste. Op aandringen van den Volkenbond zijn de Grieksche troepen ten slotte teruggeroe- Nauwelijks een jaar later Was de toestand zoozeer verergerd, dat zoowel Grlekenland als Servie en Roemenie het noodig oord-eel- dien, officieel te protesteeren bij d'e Bulgaar sche regeering. Ook nog slechts kort geleden diend-e Grie- kenland all een weer een protest in, wederom omdat de Macedoniers invailen op touw zeiten. Het protest was echter in zeer kalme termen gesteld en de Bulgaarsche autoritei- ten behoefden dus niet al te la-rag te zoeken naar een bevredi-gend antwoord. E>e incidenten, die zich de laatste weken met Servie hebben voorgedaan blijken ech ter van zoo ernstigen aard, dat de groote moge-ndheden reeds stappen hebben gedaan ten einde een gewapend conflict te voorko- men. Het is dan ook niet ger-ing: bomaansla- gen in Servische grenssteden, een moord op een geineraal, en opnieuw bomaanslagen! Te verwond-eren behoeft het zeer zeker niet, dat men in Servie zich groolelijks ver- ontwaardigd toont! Maar niet uit het oog mag worden verlorep, dat het bij zichzelf waarschijnlijik de scbuld moet zoeken. Als het aan de Macedoniers groobere vrijbeden toestondzou noch van grensineideraten, noch van ongerege-ldheden van anderen aard iprake zijin. Toch schijnen ook in ruimeren, algemeen politi-eken zin de ongeregeldheden een ond-er- grond te hebben. De Prawda (Belgrade) schreef verleden week, dat het doel van de aanslagen zou zijn het Bulgaarsche ministerie Liaptsjef, dat aanstuurit op een toenadering tusschen- Bul garije en Servie, moeilijkheden te bereiden en den terugkeer van Zankof aan het bewind voor te bereiden. Het Macedonisehe comite rou er n.l. alles op zetten om de toenadering jot Bulgarije te beletten en de vriendschaps- oetrekikingen met Italie, dat immers oo-k in nin of meer latente vijandschap met Servie ieeft, te versterken. In dit verband treft ons een telegram v#n Zaterdag uit Rome aan de Frankfurter Zei- lung, dat de bladen aldaar een eenstemmig koor vormen, dat Bulgarije krachtig in be- scherming neemt en Servie heftig aanvalt en daarmee, naar de correspondent van het Duitsche blad opmerkt, ondubbelzinnig het standipunt van het officieele Italie weergeeft. De Tevere noemt Servie de rustverstoo.dcr van den algemeenen vrede in Europa. De Impero schrijft, dat Servie er steeds op uit is in troebel water te visschen, De groote mo gendheden dienen dien kleinen schreeuwlee- lijk, evenals onlangs in het Albaneesche con flict, tot zwijgen te brengen. De Lavoro, Ita lia en Tribuna stellen de Servische bestuurs- methoden voor de onlusten in Macedonie verantwoordelijk. De Tribuna zegt verder. dat het een tartende poging is van Servie om de aandacht af te leiden, als het de Bul- garen aanklaagt; de onmeedoogende demiii- tarisatiepolitiek van Servie in Macedonie is veeleer de oorzaak van d:e onlusten aldaar. De socialisten en vrijmetselaars zouden be- ter doen zich met deze hardvochtige Servi sche metheden te bemoeien dan zich m :t de onbeduidende nationale minderheden in Ita lic, die het naar den vleeze gaat, in te laten. Ook de Milaneesche correspondent van ie Kolnische Zeitung wijst op de anti-Servi- tche houding van de Italiaansche bladen die uitgaan van de stelling, dat een Macedonie, dat rijip is voor zelfbestuur en dat bij de vre- desveiidiragen verkracht is, tegen Sefv ie voor zijn recht en vrijheid strijdt. Ten slotte onfleenen wij hieronder aan de Neu-e Freie Presse nog eenige persstemmen uit Sofia. Het officieuse democratische blad Sgovor is volgens den Sofioter correspon dent van de Neue Freie Presse de eenige, die ■zijn leedwezen over den aanslag te Isjtip uitspreekt. Van Bulgaarsche zijde, schrijft het blad, zal al het mogelijkie gedaan wor den om een. herhaling van dergelijke ernsti ge gebeurtenissen te voorkomen en de schuld'igen te arresteeren. De opwinding te Belgrado is verklaarbaar, doch de bladen daar richten hun beschuldigingen aan het verkeerde adres. Onwettige maatregelen kunnen sleohts de goede betrekkingen tus schen beide staten in gevaar brengen, Bul garije heeft zelf ook tegen pogingen tot verstoring van de binmenlandsche orde te waken, het heeft dat nog steeds gedaan zon-> der protesten en diplomatieke stappen, al waren ook de bewijzen voorhanderi, dat zulke invailen van buitenaf veroorzaakt wer- den. Bulgarije weet hoe moeilijk het is zoo'n lange bergketen hermetisch af te sluiten en hoe zwaar de strijd met deze geniepige aan- randers te voeren is. De overige bladen si aan ten deele een zeer scherpen toon aan tegen Servie. De on- afhankelijfce Dnevnik schrijft: „Als moord het laatste middel van een vertwijfeld volk is, als die als een geesel gods om zich heen woedt, dan is het geen moord meer. De Ser vische machthebbers zijn verstoord over hun wansucces in Macedonie. Zij: vervolgen de bevolkiing, arresteeren onscbuldigen en de Servische diplomatic overhandigt te Sofia nota's waarin zij de Bulgaarsche regeering verantwoordelijk stelt als vertwijfelde Mace doniers te Isjtip een Servischen generaal vermoorden. Maar dit alles zal dc Macedo niers niet beletten hun strijd om de vrijheid voort te zetten. Er is maar een middel om Macedonie tot rust te brengen; men moet het vrijheid geven van k-erk en school". De nationaaMibe-rale Nezavisimost schrijft: „De Servische emigrantenb-enden rooven het Bulgaarsche grensgebied leeg, v.'aarbij de Servische overheid hun het over- schrij-den van de grens vergemakkelijkt Daarom is het onmogelijk Bulgarije verant woordelijk te stellen voor daden der Mace doniers in een ver van de grens gelegen plaats als Isjtip. In plaats dat Belgrado de grenzen laat sluiten, zou het beter doen die harten der Macedoniers te winnen, Dan zou er vrede heerscben in Macedonie". CHINA. DE BURGEROORLOG. Het gemelde succes der Noordelij- ken. Jen-tsji-sjan biedt vrede aan. Reuter verneemt uit Peking, dat van den kant van het Noord'elij'ke leger thans ook officieel het succes wordt bev-estigd, door dit leger be- haald ten Westen en Oosten van Wangtoe, langs de spoorlijn Peking^Hankou. Volgens een communique hebben de Noor- delijken het front van het leger uit de provin- cie Sjansi ingedrukt en aan dat leger zware verliezen toegebracht. Er werden vele gevan- genen gemaakt. Zoo werden vier regimenten van het leger uit Sjansi d'oor de Noordelij'ken omsingeld en- ontwapend. Het heet dat de troepen uit Sjansi terugtrekken in de richting van Tsjeng-ting-foe. Een ander bericht uit Peking geeft even- eens een aandui-ding van de groote waar- schijnlijkheid, dat de Noordelijken te we- ten: Tsjang-tso-lin en zijn medestanders er weer wat beter voor staan, De militaire gouv-erneur van de provincie Sjansi, Jen-tsji- sjan, heeft zich met een telegrafische aanbie- ding van den vrede gewend tot Tsjang-Tso- lin. Dat was van Jen een erkenning van zwak- te, en als zoodanig heeft Tsjang dit dan ook begrepen. Hij zond n.l. aan Tsjen het telegra- fisch antwoord, dat hij (Tsjang) nooit een breuk had gezocht, maar dat de strijd moest voortduren, totdat de communistische Russi- sche invloed totaal zou zijn uitgeworpen. Tot zoover Tsjang. Te Tientsin en te Peking zijn weer Russi- sche en Ohineesche propagandisten gearri- veerd. De autoriteiten treden daar met alle kracht tegen op. Op het oogenblik bevindt zich de oud-presi- dent van China, Toean-Tsji-joei te Tientsin Dit feit wordt druk besproken. De nederlaag der troepen uii Sjansi. Kalgan in het bezit van de troepen van Tsjang. Uit Peking wordt gemeld, dat het leger van- generaal Tsj-ang-Tso Lin bij de over win ning over de troepen uit de kolonie Sjansi meer dan 8000 gevangenen heeft gemaakt. Naar nog verder gemeld wordt, hebben de troepen van Tsjang-Tso Lin in de tsad Kal gan weer bezet. Tsjang-Tso-Lin zal zich vandaag naar het front begeven DE M'OORDENAARS VAN KOWATSJEWITSJ ONTDEKT. T wee hunner rteergeschoten, de derde gevangen genomen De troepen uit de betrokken Servische grensstreek zijn Zaterdagnacht de drie moor- denaars van generaal Kowatsjewitsj op het spoor gekomen. Zij: hadden zich verscholen in een grot in het Malesgebergte, dicht bij den weg van Radowitsje n-aar de Bulgaarsche grens. Na een vuurgevecht, dat den heelen nacht geduurd had," von den de troepen in de grot twee lij'ken. De derde man werd 1-evend vermeesterd en is naar Istjip overgebracht. Een van de twee mannen, die ged-ood zijn, is een Bulgaar en de tweede een Macedonier uit Istjip. Ook de nog levend gearresteerde is een Bulgaar. Men zegt, dat hij heeft ver- klaard de misdaad te hebben begaan in op- dradht van Bulgaarsche zijde. Volgens de bladen zullen de groot mogend heden te Belgrado en Sofia nogmaals stappen doen om de regeeringen tot bedaren te bren gen. DUITSCHLAND. EEN DRONKEN BRANDWEFR. In het proces te Hanau tegen een schoor- steenveger die door slordigheid1 een brand had veroorzaakt, waarbij verschillende woonhuizen en schuren in een dorp in de buurt van Fulda in de asch zijn gelegd, is gebleken, dat de dorpsbrandweer in vol- maakten staat van dronkenschap gepoogd heeft den brand te blusschen, waarbij eenige mannen uit brooddronkenbeid stroo en an der brandbaar materiaal in den vuurglo-ed hebben geworpen. De brand werd tenslotte gebluscht door stoomspuiten uit Fulda. STAKING BIJ DE TUNNELSPOOR. Nadat gistermiddag in het referendum onder het personeel van die tunnelspoor te B-erlijn een meerderheid van ongeve-er 90 pet. zich voor stalcing had uitgesproken, hebben de voonnannen na langdudge be- raadslaging gisterav.omdl laat het besl-uit af- gekondigd, dat de staking hedenochtend in vollen omvang zou -beginnen. ENGELAND. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY. De aartsbisschop van Canterbury, dr. Ran dall Thomas Davidson, nu 79 jaar oud, zal zich het volgende jaar uit zijn hooge positie terugtrekken, die hij 24 jaar bekleed heeft. Hij zal dan waarschijnlijk zijn grooten wensch de herziening van het Prayer Book, in vervulling hebben zien gaan. Het was niet het minst aan zijn persoonlijk beleid te danken, dat zij de verschillende kerkelijke instanties gepasseerd is, zonder tot een open- lijke breuk tusschen de Engelsch-kathofieke en evangelische richtingen in de Engelsche kerk geleid hebben. DE MOORD OP DEN PQLITIAGENT. Hoewel Scotland Yard thans volkomen zekerheid heeft omtrent de id'entiteit van de drie mannen, die gezocht worden in verband met den moord op den poiltieagent te Stap- lesford Abbots, heeft zij ze nog niet kunnen opsporen, hoewel honderden detectives hen in alle deelen van Londen hebben gezocht. Men neemt thans met zekerheid aan, dat ze geholpen worden zich schuil te houd-en. Van den man, die 24 uren lang op een Londensch politiebureau gevangen is gehouden, is ge bleken, dat hij niets met de moordzaak uit- staande heeft. Echter is hij wegens een ander vergrijp gearresteerd. Gister is er een confe rence gehouden van de politieleiders, waar in het door de detectives gedane werk werd poderzocht. r OOSTENRIJK. .V AARD'BEVING TE WEENEN E'N OMGEVING. Ook te Praag is zij gevoeld. Paniek onder de Weensche bevol- king. Naar een B. T. A.-telegram meldt, is Zater- dagavond omstreeks 9 uur te Weenen een sterke aardschok gevoeld, die acht seconden duurde. Er is materieele sehade aangericht. Te Praag werd volgens een Wolff-telegram om 8 uur 50 een lichte aardbeving waargeno- nomen. Er wordt daar van geen sehade melding ge maakt. Ook in eenige plaatsen buiten Praag werd de beving waargenomen. Naar Wolff seint, zou de aardbeving te Weenen op de verschillende punten 20 tot 34 seconden geduurd hebben. Alle toestellen van het seismografisch ob- servatorium te Weenen zijn volkomen ver- nield. In het Duitsche voiktheater aldaar brak een paniek uit. De auteurs bleven eohter doorspe- len, waardoor kalmte intrad. Talrijke schoorsteenen zijn ingestort. Graz en Briinn melden eveneens Zware aardbevingen. Of er menschen verongelukt zijn, is onbe- kend. In enkele Weensche district-en liep de be- volking door een paniek aangegrepen, de straat op. Herhaalde malen moest de brandweer in- grijpen om gevolgen van de aardbeving uit den weg te ruimen. GRIEKENLAND. COMITADSJI'S OP GRIEKSCH GEBIED. Zondagnacht is een troep Grieksche gen- darm-es in -bo-tsing gekomen m-et een b-e-nde Bulgaarsche comitarsji's bij Gornitsjovo in d!e buurt van Fiorina. Na een gevecht van 'n uur was de bende op Bulgaarsch gebied te- rug gedrongen, met achterlating van twee dooden. De lijken werden te Fiorina tento-on- gesteld. AMERIKA. DE UITBARSTING VAN DEN VULKAAN LAINA. Beriehten zoowel uit Santiago als Buenos Aires melden, dat 'n uitbarsting van den vulkaan Laina op de Chileensch-Argen- tij-nsche grens ontzettende vormen heeft aan- genomen. Rivieren zijn in hun loop gestuit, de beddingen van andere rivieren zijn ver- legd en ten Oosten van den vulkaan heeft zich een enorm kratermeer gevormd van nog niet te bepalen omvang. Alle bewoners tot mijlen uit den omtrek zijn gevlucht. De vul kaan stoot nog steeds breede lavamassa's uit. DE OPSTANDEN IN MEXICO. Uit Nogales, aan de Amerikaansch- Melxicaansche grens, wordt bericht, dat daar Zondag het bericht was ontvangen, dat ge neraal Villanueva te Zacatecas terechtge- steld was en achttien voorname burgers van "San Louis Potosi waren in hechtenis geno men. Ook de heele gemeenteraad van Tapa- chula, in den staat Chip as, is gearresteerd; alleen de burgemeester wist te vluchten. Het Mexicaansche gezantschap te Lo-nden heeft inlichtingen ontvangen, volgens wellce de toestand in heel Meixo rustig is en ge- heel door de regeering beheerscht wordt. Alle spoorwegverbindingen zijn hersteld. Gene raal Gomez en zijn partijgangers ontwijken den strijd,, maar men gelooft, dat de regee- ringstroepen hen weldra omsingeld zullen hebben. In de stad Mexico is de toestand normaal. HEVIGE ONTPLOFFING TE ■;0$. NEW-YORK. Een werkplaats van anarchisten in de lucht gevlogen Verscheiden dooden en gewonden. Volgens telegram-men uit New York heeft een hevige ontploffing een huis in de Itali aansche wijk in New-York vernield, waarbij verscheidene personen gedood of gewond zijn. Zeven lijken en 12 gedeeltelijk ernstig ge- wonde personen zijn reeds geborgen. Uit de hevigheid der ontploffing leidt men af, dat zij door dynamiet en niet door gas of een andere gewone oorzaak is te weer ge- bracht. De pclitie heeft dan ook een uitge-breid on- derzoek ingesteld. Men meent, dat versehillen de kamers in het vernielde huis gebruikt zijn, om bommen te vervaardigen. Onder de puin- hoopen moet een bom gevonden zijn van het- zelfde maaks-el als de bommen, die men tij- dens de Sacco- en Vanzetticampagn-e op ver schillende punten van den ondergrondschen spoorweg heeft gevonden. Ook meent de politie in een der lijken dat van een bekend anarchist te herkennen. E>e buren ver-klaarden bij hun verhoor, dat een maand geleden 2 jonge Italianen een ka- mer aan de achterzijde van 'het huis gehuurd hebben en dikwijls met geheimzinnige pakjes in- era uitgingen. Op grond- van een en ander neemt de politie aan, dat in het huis bommen vervaardigd werden en dat tengevolge van een onvoor zichtigheid, de ontploffing is geschied. BULGARIJE. DE MACEDONISCHE ONRUST. De houding der Bulgaarsche regeering. De Bulgaarsche ministerraa-d heeft beslo- ten tegen de Macedonisehe revolutionairen krachtige stappen te ondernemen. De eerste van de aangekondigde maatregelen is het af- kondigen van den staat van beleg over het district PetitsDzoenaga, de tweed-e maat- regel zal het ontbinden van alle Macedoni sehe organisaties zij-n. Deze maatregelen be wijzen beter dan alle officieele en officieuze verklaringen dat het der Bulgaarsche regee ring er ernstig om te doen is een conflict met Servie te vermij-den. Evenwel valt af te wachten, of ze in staat zal zijn haar plan tot het ontbinden der Macedonisehe organi saties werkelijk uit te voeren. In dit verband mag er aan worden herinnerd, dat een po ging in die richting indertijd Stamboeli'iski ■ten va-1 heeft gebracht. KORTE BERICHTEN. Uit Alahabad wordt gemeld, dat in ver schillende plaa-tsen in het bin-nenland in ver band met de processi-es der Hiradoes nieuw-e onlusten zijn uitgebroken. Er zouden 36 elachtoffers zijn. In Chudwara is de toe stand ernstig. De relletjes, welke zich den laatsten ,tiid hianen bet stadsgebied van Pariis me- nigvuldig voordeden, hebben er toe geleid^ dat het politiecorps met 1000 man versterkl zal worden. Tezelfdertijd werd besloten ver- dere middelen uit te trekken teneinde de be weeglijlkheid van de politietroepen te ver- hoogen. De gemeenteraad nam deze beslui" ten m-et algemeen-e stemmen aan. In de stad Reichenbach in Silezie zij® bij 180 personen zware vergiftigingsver- schijinsel-en geconstateerd. 1-n twee geva-llei is de dood ing-etreden. Men vermoedt da de oorzaak van de vergiftigingen in het con sumeeren van gehakt paardenvleesch te zra ken is. IN TWINTIG MINUTEN OVER HET KANAAL. De snelste boot ter wereld. Naar de B. Z. am Mittag uit Londen mei-dt is een Franschman Gasenko erin ge slaagd met een boot, welke v-eel overeenkoms: met een wat'ervliegtuig en met een onderzee- boot vertoont, doch waarmee men vliegen, noch duiken kan, het Kanaal in 20 minuter over te steken. De machine verbruikt 30 gal Ion benzine per uur en kan een snelheid vaft ongeveer 8 mijl (150 K.M.) per uur ont> wikkelen. Een Engelschman, die zich voor deze uit- vinding interesseert, heeft verklaard, dat de mogelijkheid bestaat om booten te bouwen, waarmee men 100 personen .egelij-k kan ver- voeren en waarmee men den Atlantische Oce- aan in 40 uren zou kunnen oversteken. Tweepersoons-booten, welke 75 a 100 mijl per uur zouden kunnen afleggen zouden niet meer dan 50 pond kosten en r.aar hij zeide, nog gemakkelijker zijn te besturen dan auto's. Stormen op zee zouden geen bezwc.ren ople- veren. DE VLUCHT NAAR INDIe VOLBRACHT. Qister deelden wij reeds med-e, dat het vliegtuig „De Postduif" met luitenant Kop- pen en Frijns en Ellerman te Batavia is aan- gekomen. Het Hbld. schrijft over dezen welgeslaag- den vliegtocht o.a.: Zijn voornemen om de prestatie in 16 da- gen door Geysendorffer en Scholte verricht, op overtuigend-e wijze te slaan, heeft luitenant Koppen dus op schitterende wijze ten uitvoer gebracht. In een totalen reistijd van slechts 10 dagen, waarvan negen vliegdagen, is de verbinding tusschen Amsterdam en Batavia tot stand gebracht. Gevlogen werd in de vol gende etappes: 1 October: AmsterdamSofia. 2 SofiaAleppo. 3 AleppoBushire. 4 Bushire—Karachi. 5 Karachi—Allahabad. 6 (Terug wegens motorstoring). 7 AllahabadCalcutta. 8 CalcuttaBangkok. 9 v BangkokSingapore. 10 SingaporeBatavia. De totale afstand door Koppen en Frijb doorvlogen, is gelijk aan dien van Geysen dorffer en Scholte, en komt op 14775 K M. Met de noodig koersafwijking bedraagt de to tale afstand echter zeker "meer. Nemen we aan een afstand van 15195 K.M., zijnde de offi cieele lenigte van de route, die op de Indie- vlucht met den heer Van Lear Black werd ge- volgd, dan toont een vergelijking, dat Van der Hoop en Van Weerden Poelman noodig had den voor het volbrengen van de vlucht 55 da gen (indusief 29 dagen verblijf te Philippo- pel), waarvan 201 vliegdagen. Geysendorffer en Scholte volbrachten den tocht in 'n totalen reistijd- van 16 dagen, waarvan 13 vliegda gen, terwijl nu Koppen en Frijns Batavia bereikten in een totaal-tijd van slechts 10 dagen, waarvan 9 vliegdagen! Het vliegdag- gemiddelde van de eerste Indie-vliegers be- dro-eg 750 K.M., van de tweede combinatie 116S K.M. en nu van de derde, van het team Koppen-Frijns-E 1 lerman 1688 K.M. Dit laat- ste gemiddelde is buitengewoon hoog en is over een dergelijken afstand alleen bereikt door de Amerikaansche wereld-vliegers Brock en Sclilee. De thans succesvol volbrachte derde Indie- vlucht is een nieuwe triomf voor het Fokker< vliegtuig en een prachtig succes ook voor den luchtgekoelden Armstrong Siddeley „Lynx"- motor, waarmede de Fokker is uitgerust. Al scheen de vludht van Koppen en Frijns, zoo kort na den succesvollen tocht met den heer Van Lear Black weinig raison d'etre te' hebben, in werkelijkheid heeft ook deze vlucht ons weer aanmerkelijk dichter bij de verwezen< lijiking van een geregeld luchtverkeer tusschen Nederland en Indie gebracht. Want alleen door een kleine reeks van pioniertochten kan op overtuigende wijze worden aangetoond dat een luchtreis naar Indie niet langer is een waagstuk en een sportieve stunt, doch een zeer wel uitvoerbaar plan dat volkomen ligf binnen het bereik van den huidigen stand5 der techniek. Een nader telegram op ons telegram van gister meldt: Onder aao.-vesica®' ALRMAARSGHB COURANT. tUK SBCi&zxzr::- fsTjiSesnnxst*

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1