Modepraatjes van een Pailsienne. Kippen en Konijnen. BSsigienland tfer leidlng van den heer Arpau te Schoorl, er zullen een 20-tal leerlingen aan deelnemen De cursus gaat uit van dc tuinlbouwvereeni- ging „De West". UIT OOSTEREND. Vrijdagavond gal ds. J. C. Aalders, van Amsterdam (West) op uitnoodiging van do Vereenigng van Gerefo-rmeerden, alhier m het kerkgebouw der Doopsgezinden eene le- zing over: ,,Het Evangelie, hetwelk aan mij verkondigd is". De voorzitter, de freer PBoon, leicide den spreker in en meen-de, dat de aanwezigen ziin richting voldoende zouden kennen, uit wat hij in „Wcord en Geestreeds gegeven hCDe spreker, die een vurig strijder bleek te ziin voor wat ds. Geelkerken bezielde, begon met te ze^gen, dat niemand het Evangelie kan prediken, dan die van God daartoe ge- roepen is. Domine zijn is maar met een baantje om een broodje, maar het is een heiligen arbeid Gods. Wie zich zoo het am- bacht voorstelt, heeft te strijden tegen over- levering en dwaling en vooral tegen verbas- -terde traditie. Zoo stelde eenmaal Paulus zich te weer te gen zijn valsche breeders, waarbij hij niets heeft ontzien. Als de waarheid in het ge- drang komt, dan meet er wel eens gestreden wo-den, dan is er geestesstuwing noodig en dan verankert men zich niet aan vastgeroes te denkbeelden of aan een zo-etsappige syno dale meening. Zoo gaat het thans in de Gereformeerde Kerk om de vrijheid der prediking en daar gaat het niet om de bijzaken, maar om de hoofdzaak. E rastig en diepgaand is er den strijd, hoewel men nog pas aan het begin staat. Het Woord Gods is niet gebonden en mannen, die zich geroepen gevoelen, het te verkondigen, laten zich niet door m-enschen op zijde zetten, maar zij blijven strijden om de kern van het Evangelie, waar het om gaat en dan kan men een ond-ergeschikte meening aangaande het paradijs wel laten varen. Het doel van het Christelijke is liefde en daarvoor moet het Woord Gods gehandhaafd blijven. 't Is een goede strijd, een strijd om het ge.loof, waarbij de zonde moet worden weerstaan. Nadat er gedankt en gezongen was, wer- den de leden verzocht nog even te vertoeven. UIT URSEM. De door Burgemeester en Wethouders de- zer gemeente aan den Raad aangeboden be- grooting dienst 1928 wijst in ontvangsten en uitgaven aan een bedrag van 37556.64 'A met een post voor onvoorzien van f 615. De post inkomstenbelasting kon voor 1928 ruim 2500 lager worden geraamd. Naar wij vernemen is de heer J. Broertjes Jr. die onlangs slaagde voor het politiediploma opgeroenen voor de betrek- king van agent van politic te Amsterdam Hij is voor den politiedienst aldaar geschikt yerklaard en heeft het voorloopig examen met gunstig gevolg afgelegd. Door de Directie van de N.V. Zuivel- Jabriek de Prinses alhier is vergunning aan- fevraagd tot het verbouwen van hare fa- riek. Er komt een grcote verdieping op het oakhuis met lift terwijl de kaasmakerij even- eens vergroot wordt. Een bewijs dat de zaken aldaar onder leiding van den directeur Soe- ters schitterend gaan. UIT CASTRICUM. Diefstal. Gistermorgen werd ter secretarie alhier aangifte gedaan van de ontvreemding van een rijwiel achter op een binnenplaats van een perceel aan den Overtoom, welke de eigenaar B. Kasenbroot Zondag- avond daar had laten staan, De politie doet onderzoek d-cch van de daders geen spoor. Vechtpartij. Tijdens den kermiszondag te Bakkum ontstond in de danszaal van van der Veld-en twist tusschen een Egmondbinner en een boerenknecht R. S. alhier. Blijkbaar is van een mes gebruik gemaakt want de eerst- genoemde moest door den dokter onderhan- den genomen worden en een wonde in den hals worden gehecht. De politie heeft den da- der al te pakken en zijn gerecht st'raf zal hij niet ontgaan. UIT EGMOND AAN ZEn. J. MAAS. t Maandagmiddag bereikte ons de tijding, dat de heer J. Maas, directeur der Prins Hendrik-Stichting, betrekkelijk onverwacht overleden was. Wel was de heer Maas al ge- ruimen tijd ernstig ongesteld, doch daarin scheen eenige verbetering gekomen te zijn. In het door hem samengestelde Gedenk- schrift bij gelegenheid van het 50-jarig be- staan der Prins Hendrik-Stichting getuigde de heer Maas: „Na in de vergadering van regenten tot directeur benoemd te zijn (de overledene was toen ruim 8 jaar onder-direc- teur), aanvaardde ik op 15 Mei 1922 het di- recteurschap en heb sindsdien met lust en opgewektheid deze taak waargenomen, al werden mij, evenals mijne voorgangers, de mccilijkheden, aan het ambt verbonden, niet gespaard". Dit tnocht de heer Maas met een gerust hart neerschrijven. Aan wie in de gelegen heid geweest is hem zoo nu en dan in zijn werkkring gade te slaan of met hem te kouten over de „Stichting", was het spoedig duide- lijk, dat het werk hem lief was en dat hij er geheel „in" zat. Maar ook, dat de onaan- genaamheden hem geenszins gespaard ble- ven, zoo min als bittere kritiek op de door hem bestuurde instelling. Doch iemand als de heer Maas, een man met grooten recht- vaardigheidszin, die het bovendien, „een schoone taak" achtte „aan het hoofd van een zoo groot gezin te staan en er naar te stre- ven de laatste levensjaren van den ouden zeeman zooveel mogelijk rustig en aangc- naam te doen voorbijgaan", kon daardoor niet ontmpedigd worden. Toevallig waren wij eenige weken geleden nog in een vertrouwelijk gesprek met e^n paar verpleegden gewikkeld en vernamen niet anders dan woorden van waardeering over den directeur en van tevredenheid over het leven in de Prins Hendrik-Stichting. Hoewel de heer Maas zich niet gaarne wik- kelde in de dorpskwesties en nog minder in de dorpsrelletjes, of misschien wel juist daarom, werd hii bii de vorige verkiezingen naar de raadszaal afgevaardigd. waarin hij, wanneer het pas gaf. omonwonden voor zijn meening uitkwam. Hii was een flinke steun voor degenen, die geleideliik het .wrakke Egmondsche scheepje voor" de veilige naven trachtten te loodsen. Zijn reeds wankele ge- zondheid en zeer zeker ook zijn hartgron- digen afschuw van het dorpsgemodder deden hem na een aanvankelijke toezegging besluiten zich geen candidaatstelling meer te laten welgevalkn. De heer Maas heeft ook als penningmees- ter van „Het Witte Kruis" en als voorzitter van de „Wijkverpleging" naar omstandighe- den en venmogen medegewerkt in het alge- meen belang zijner plaatsgenooten en als be- stuurslid der „Noord-Zuidhollandsche Red- dingmaatschappij" in het belang van alle zeevarenden. Hij ruste in vrede. UIT DIRKSHORN. Tot voorzitter van den Westereindpolder is herkozen de heer W. Govers. UIT ZU1D-SCHARWOUDE Het gezelschap „Ndt en Genoegenverga- derde Zaterdagavond voor de eerste maal in dit seizoen. Medegedeeld werd, dat 4 leden hadden bedankt en nu twee mieuwe leden wer den ingeschreven. Bij monde van den heer Jb. de Geus werd verder verslag uitgebracht over zijn gehouden finaneieel beheer der biblio- theek, welk een batig saldo aangaf van 18.10. De heer P. Berkhout werd met, op twee na, algemeene stemmen als voorzitter herkozen. Bij de vaststelling der leesrooster gaven voldoende gegadigden zich voor dezen winter °P- De lezing voor dezen avond was getiteld: „De aarde als hemellichaam" en werd door den voorzitter gelezen. Dit zeer interessante onderwerp vermocht een aandachtig gehoor. Bij de hierop gevolgde nabespreking werd be- sloten dat over 14 dagen een vervolg op dit onderwerp zal plaats hebben, waarbij ter verduidelijking een teliurium zal gebruikt worden. UIT NOORD-SCHARWOUDE. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd eergis ter een bijeenkomst gehouden, welke door ae afd. Langendijk met nog een vijf-tal an dere afdeelingen der Vrijz. Christel. Jong.- Bond was georganiseerd. Het doel was pen nauwer contact te verkrijgen tusschen Kerk en V. C. J. B. Als spreker trad op Dr. Horn- stra van Warmenhuizen met het onderwerp: „De beteekenis van Jezus in het Geloofs- leven." Spreker wees er op hoe reeds in het midden dezer eeuw en ook in onze dagen de historic.- teit van Jezus' bestaan werd verworpen en gai een resume van zijn persoonlijke opvatting van de beteekenis van Jezus in het geloofs leven. Verschillende vragen werden gesteld eii door den spreker naar genoegen beant- woord. Een pl.rn. honderdtal menschen woon- de de samenkomst bij en volgde met be- langstelling, deze uitvoerige, mooie en leer- zame rede. CASTRICUM. (Sept.) Ondertrouwd: Simon Petrus Dekker en Maria Zonneveld. Pieter Schouter te Berkhout en Anna Duijn. Hendrik Hartog te Amsterdam en Elisabeth Hendrika van Bodegom. Adrianus Welboren t-e Heems- kerk en Cornelia de Wit. Gerard Gorter en Maartje van Egmond. Getrcuwd W. C. Wasterval te Haar lem en Th. M. Meussen. P. Schouten te Berkhout en A. Duijn. S. P. Dekker- en Maria Zonneveld. G. Gorter en M. van Egmond. H. Hartog te Amsterdam en E H. van Bodegom. Overleden Catha-rina Ruiter, oud 16 jaar. Hendrik Jan Jacobs oud 2 dagen. Antje Heun oud 48 jaar te Alkmaar. Neel- tje Berndina Junkes, oud 71 jaar te Am sterdam. G e b o r e n Bernardus, zoon van A. Luke en C. Nijman. Franciscus Hendrikus Florentius zoon van J. F. Heeremans en M. Zoontjes. Laurentius, zoon van A. de Graaf en R. M. Mors. Adrianus, zoon v. A. S. Greenland en A. Duijn. Martinus Petrus, zoon van H. de Graaf en N. de Reus. Nicolaas Jacobus Maria, zoon van A. G. Kehl en Fr. Fok. Willebrordus An- thonius, zoon van P. Groot en J. Liefting. Jan, zoon van K. Bakker en F. Kooij. Hendrik Jan, zoon van J. IT. Jacobs en G. Wentink. Johannes Jurpen zoon van H. Miedema en D. Witte. Johannes Floren tius Maria, zoon van J. Schermer en M. Twisk. Maria Anna Theresia, dochter v. C. Kuilman en M. Beentjes. ZUID-SCHARWOUDE (September.) G eh or en: Theodores, z. van Willem Duis en Johanna van Kleef. Jacob, z. van Jan Hartog en Griet-je Ootjers. Ondertrouwd: A. Timmerman en A Thomas. Getrouwdl: T. Timmerman en A. Thomas. W. H. Woestenburg en G. Bijwaard. Overleden: Gri-etje Hoogland, 76 j., weduwe van K. Dekker. Haartje Dieps- meer, 81 jaar, weduwe van K. Luitjes. Anna Cornelia Bet, 25 jaar. Den Haag, September. Het kan soms wonderlijk loopen; zoo heb ik mijn eerste „mode-show" in dit seizoen niet bijgewoond in de salons van een modehuis aan de Champs-Ely sees, in de rue de la Paix of op de Place Vendome, maar in Holland's „klein Parijs" bij „de Bijenkorf" en ik heb er geen spijt van nu juist in Den Haag te zijn De meest typische modellen van elken coutu rier zijn met smaak en begrip van wat men in Holland dragen kan, tot een mooie collectie vereenigd en werden ons vanmorgen door gracieuse mannequins, die op de klanken van een strijkje voorbijzweefden, vertoond. Wat loopen de Hollandsche vrouwen dikwijls lee- lijk en wat is haar toilet weinig af, dacht ik later in de lunchroom en toen ik op straat de, ter eere van de opening der Kamers, op haar best gekleede vrouwtjes zag, verwend als ik was door het rhythmische beweeg van dit tot in de finesse goedgekleede mannequins, voor een deel toch 6ok Hollandsche meisjes! Zij vertoonden ons het toilet van de Parisienne van 's morgens tot's avonds, begonnen dus in zijden neglige van georgette en kant of in een lekker waxme uewat teerdc neig- noir: slofjes, muiltjes, een wollen Iiondje, een sigaret, een kanten mutsje 's Morgens doet de Parisienne een heel nut- tig ding voor „de slanke lijn". Zij wandelt, doet sport of gaat te voet naar haar werk. Zij draagt dan een tricot pakje, meest met de hand gebreid, dat of geruit is, of gedeeltelijx een klein figuurtje heeft, bijv. de jumper op een effen rokje. Chic was een grijs-groen pak je met hoog dichtgeknoopt kraagje en een paar donkere streepen in harmonische tint onderaan de jumper, en kleine streepjes on- deraan de mouwen en rok. Beige, in combina- tie met een andere kleur. met tango bijv. of donkerbruin, is nog steeds de sportkleur Bij elk pakje een vilten hoedje in de tint, i Stevige ruige mantels in beige en grijze tin- ten met bontkraag en soms met bont gevoerd, waren dikwijls geruit en hadden een ceinture met gesp. Toen kwamen de bontmantels: beige ge- schoren lam met kraag van beige vossebont, beige voering, die ongeveer tot taillehoogte geborduurd was met gestyleerde stengels en oloempjes. Die borduursels op mantelvoerin- gen zijn heel nieuw. Dezelfde soort voering: beige, geborduurd met zilver, was in een man tel van breitschwantz met kraag en manchet- ten van beige vos. Veel gestreept en gevlekt bont: „percilla" is bruingestreept bont, „bu- randucki" heeft fijne beige en bruine streeptjes, hoedjes zwart vilt met zilver ,grijs met zilver steeds harmonieerend met de mantel. Mantels zijn volstrekt niet altijd met zijde gevoerd. Zoo had bijv. een donkerblauw laken mantel een voering van grij-s laken en een grijze bont kraag. Hierbij is mooi een donkerblauw jurkje met grijs of een grijs toiletje. Er is een mooie donker-amandelgroene kleur mode, een grijsgroene tint, waarvan Worth een complet had gemaakt: jurkje bo- venaan crepe marocain, rokje laken, klokvor mig, middenvoor openvallend, mantel laken met klokschoot, grcote blond-bruine bont kraag. Zoo'n model van een grand-couturier is heel eenvoudig van uiterlijk, maar de coupe heeft een onbeschrijfelijke chic, dat mex-k ik iederen keer als ik u een „modeljapon" wil uitleggen! Nog een paar middag-combinaties: donker bruin laken, gevoerd met „blond" satijn voor den mantel; dof en glanzend gebruikt crepe satin voor het jurkje. Van Patou weer zoo'n onbeschrijfelij'k mo del: zwart velour chiffon met kleine goud- kleur bloempjes, rok links gedrapeerd, hooge, gedrapeerde boord en lange mouwen. De bin- nenkanten van de drape's en van de slip van den -boord gevoerd meet beige fluweel Een ander jurkje van Patou, blauw met smalle grijze borstrandjes langs een eenigszins Russisch jakje, en verder een niet te inx- teeren toiletje met groote bladvormige inzet sels (incrustaties) van zwarte zijde. Jenny munt uit door jeugdige jurkjes met veel open randen, plooitjes, finesses dow het naaiwerk zelf. Zoo bijv. een japonnetje met kloktuniekje, met eenige open randjes; dezelf de randj-es langs de hals en om de mouwen tot boven de elleboog, de randjes naar boven steeds dichter bij elkaar. Gedistingueerd een donkerblauw marocain toiletje, links met knoopen gesloten, cravate. ceinture en strikjes om de polsen, met wit ge voerd. Middagmantels hadden geen ceinture en geen knoopen, moeten met de hand worden vastgehouden, de rechterkant slaat, in klok- vorm, soms over de linker ver heen. Op een zwarte mantel was de chale kraag van gele vos, ook de manchetten, maar ook aan de lin ker cmslag een „klink" van vossebont („go- det" noemen wij zoo'n driehoekige baan, die de klokvorm helpt maken). Van Martial et Armand een blauwe („bleu") mantel met mollebont rij'k gegar- noerd. Op een staalblauwe mantel was alleen het bont op de rechter revers in chaletvorm, maar de linker kant hield voor het midden op, en daar was een bloem gestoken. Dit onsym- metrische is heel modieus. Soms vormt een vos de kraag met de rechter revers en dan hangt de staart los vanaf het middel. Van Lelong een zwarte mantel, geheel be- stikt met ruiten op de punt, van grijze kerf- jes; grijs bont. Toiletjes tusschen middag- en avondjaponnen zijn dilcwijjs bovenaan wit, zwart het rokje, bijv. een wit-zijden lijfje met dhalekraag van zwart fluweel op een rokje, ruim en klokvormig van breede zwartfluwee- len banden op wit, hooge manchetten tot de elleboog van die banden, maar smaller Een avondjurkje: boven witte bolero met een overgang naar het zwarte rokje door drie steeds zwarter kralengalons gevormd, onder aan het rokje drie steads witter wordende ga- lons. Veel „robes de style", een fantasie of vari- atie op 18de eeuwsche en Biedermayer-stijl. Jeanne Lanvin heeft deze crinoline-modellen gelanceerd en is er specialiste in gebleven Haar robes de style zijn, artistiek en onbe- schrijfelijik (alweer, arme lezeres) Chic. Het lijfje sluit nauw, heeft voor en achter soms een punt, en de rok is wijd, vooral opzij, en lang, wordt soms verlengd door een breede, effen band van tulle. De rok bestaat uit smal le gerimpelde lintjes of reepjes tulle of bree de strooken van taft, recht of gestreept, met een picootje of hies van tulle. Deze robes de style zijn, als veel avondja- oonnen dezen winter, meestal zwart; als avondmantel er bij is mooizwart seal bisam met grijs bont en grijze voering of zwart astrakan met grijze kraag, of ook wel petit gris. Bij alle middagjurkjes fijne leeren schoentjes en hoedjes, maar ook half-groote hoeden van fluweel of vilt, met voile soms; bij de avondtoiletten zijden schoentjes of zilver- leer; taschjes, vossen, handschoenen, waaiers, bloemen completeerden elk op hun beurt eeu toilet. Er waren wel tienmaal zooveel toilet- ten als ik u kan beschriiven'k herinner me nog namen als Bernard, Molyneux, die voor Parijsche ooren een goeden klank hebben. Anonyme creaties, die alleen een prijsje als „etiquette" vertoonden. Als dessert kregen we de „robes de grande soiree" met haar mantels van fluweel of la me, ook weer helaas onbeschrijfelij'k, maar misschien hebt ge u wel eens voorgesteld, hoe „Ezelshuid" was gekleed in haar sprookjes gewaden; nu, zoo zijn deze maan- en zonne- kleurige toiletten. COLINE. Nieuw bloed. Als men aan een stam tijd en geld besteed heeft, als men hem tot een zekere hoogte heeft opgevoerd, dan ziet men nu eenige generaties in bepaalde factoren een achteruitgang ont- staan, die ons de noodzakelijkheid doet inzien tot bloedverversc'ning over te gaan. Daar wij weten, dat hierdoor sommige verkregen goede resultaten heel dikwijls in het gedrang komen, is het niet te verwonderen, dat deze verande- ring zoo lang mogelijk uitgesteld zal worden. Men volgde tot ausver een goed geleide in- teelt, waardoor men- dan ook goede uitkomsten kreeg ten opzichte van het doel, dat men zich gesteld had. En terwijl men dit doel steeds naderkwam-, traden er andere afwijkingen op, die niet bedoeld waren. Had men bijvoorbeeld door een juiste selectie dieren verkregen, die het ideale tentoonstellings-type al zeer nabij kwamen, dan onde'rvond men dat bijvoorbeeld broedschheid tot een schrikbarende hoogte steeg, of dat er een zeer sledhte leg ontstond, of ook dat onvruchtbaarheid zich al meer en meer ging vertoonen. Ook kwam het voor, dat door het systematisch fokken op fijne afteeke- ning, op keurige regelmatige streeping, smal le zooming enz. al deze dingen wel bereikt werden, maar dat helaas het model, het alge- meen type sterk achteruitgingen. In al deze gevallen had men dus het gestelde doel be reikt, maar zijn er onverwachte bijzaken op- getr^den, die een inmenging van ander bloed noodwendig maken. De fokker, die in deze om- standigheden overleg, volharding en geduld mist, zal het niet bolwerken. Goed geleide in teelt was tot groot nut, maar alleen dan, wan neer de grondstelling steeds gevolgd werd om alleen kerngezonde, volkomen uitgegroeide cxemplaren in den foktoom op te nemen. Dus alle dieren, die verschijnselen van zwakte ver toonen, die een of andere ziekte doorgemaakt hebben, worden volkomen uitgesloten van de teelt. Bij de invoering van nieuw bloed riskeert men veel. Al is de haan bijv. dien men daar toe aanschaft, een hoogt-ekroond dier, dan >s men nog niet zeker, want onder op t-entoon- stellingen hoogbekroonde hanen komen ook wel toevalsprodukten voor, die niet van een zuivere paring afkomstig zijn. Men krijgt. dan in den nabroed kuikens van ongewensch- te kleur of diertjes met zulke onverwachte af wijkingen, dat het lang duren kan eer deze onzuiverheden weer uit den stam verdwenen Wij vragen ons daarom af hoe in deze om- standigheden de behandeling moet zijn. Hoe wel in onze stadstuintjes de woning onzer kippen het geheele jaar door regen vrij en de bodem los en droog moet zijn, geldt dit meer dan dubbel tijdens den rui. Dan kan door een plolseling omslaan van het weer, door een zware regenbui, als er geen afdoendc schuilhoek tevinden is, het dier zoo vac ctreek raken, dat een ernstige storing, ;a zdfs de dood er het gevolg van kan zijn. Meer dan anders hebben ze dus tijdens het ruien warmte noodig. Dus zorgen voor een droge, warme, tochtvrije, maar goed geventi- leerde slaapplaats. In de geheel afgedektc, regenvrije ren bovendien met een paar ramen een gedeelte afschutten, waar de stilstaande, kouwelijke dieren zich aangenaam kunnen gevoelen en ook een zandbad kunnen nemen. Tijdens den rui hale men de uitgevallen vee- ren steeds weg. Behalve voor een goede huisvesting van onze droogte-minnenae hoenders moet de voederig krachtig zijn. Eiwit, kalk, zwavel- en fosforverbindingen moeten er in aanwezig zijn om in hun bloed de vereischte bouwstof- fen voor de nieuwe veeren op te hoopen. De uitstekende voedersoorten en graanmengsels, die vele firma's tegenwoordig in den handel brengen, zijn voor ons een ware uitkomst. Een ruime bijvoedering van groenvoer, liefst kortgesneden, gehakte rauwe uien, wat warmtegevend hennepzaad en zonnepitten, versch paardengehakt, dat alles zal den vlot- ten rui bevordern. Mochten echter de veeren langdurig in de taaie hulsels blijven steken, dan is het goed ze met een sponsje te bestrijken met half- warm schcon water. Maar hierbij is er op te letten, dat't dier met de natfe veeren binr.en blijft tot alles droog is. In het alleruiterste geval kan men met en naald voorzichtig de hulsels openschcuren, zonder eenige blocding te veroorzaken. Ziet ge muggen, lang van pool, 'Aarzelt niet maar slaat ze dood. Een haan van onbekenden stani aan te koo- pen en hem te paren aan de allerbeste hennen van den toom zou kunnen leiden tot de kans een heel seizoen geen prima kuikens te verkrij gen. Het komt ons voor, dat het beter is dat de ingebrachte haan van halfbloed is. Bij voorbeeld een haan, voortgekomen uit een dier, dat men vroeger overgedaan heeft aan een bevrienden fokker, een dier dat wel vreemd, maar voor een deel ook eigen bloed voert van den stam. De overgang is dan meer geleidelijk. Maar men kan het nieu-we bloed ook invoe- ren via een of meer hennen van niet geheel onverwant bloed. Men kan dan tevens de leg capaciteit ccntroleeren en is gewaarborgd dat eventueel niet de heele stam erdoor achteruit kan gaan in nuteigenschappen. Men komt dan wel iets langzamer tot het doel dan met een haan, omdat deze laatste zijn eigenschap- pen in grooter' omvang afgeeft, omdat hij zich paart met alle hennen van den foktoom. Er zijn heel wat variaties te maken bij de invoering van ander bloed, maar hoe dat nu ook door de omstandigheden uitvalt, blijft het altijd noodig de nieuwelingen te kennen naar hun ofkomst, te weten of ze geen smetstofdra- gers zijn, of ze geen ziekte doorgemaakt heb ben, oi him opkweeking lange goede lijnen is geschied.Dat alles is 'n zaak van 'n vertrouw- den, ons bekenden collega. Veel kan er in goe de richting ook bereikt worden, als goede fok kers wederkeerig elkander materiaal afstaan. 'HET R'UIEN. De ruitijd is weer aangebroken, dat jaar lijks teregkeerend vernieuwings-proces van het vederkleed onzer hoenders, een van de moeilijke perioden in hun leven. Dan komt aan den dag of de manier, waarop wij de dieren hebben gehuisvest en gevoederd, zoo is geweest, dat zij een voldoende weerstands- vermcgen hebben verworven. Want er moet heel wat gebeuren. De oud-e veeren, die een jaar hebben meegedaan en in de laatste w ken geen toevoer van vcedingssappen kregen worden door de er onder zittende stoppels al- lengs verdrongen en vallen dus uit. Dat is d beginperiode van den rui, het opkomen der met bloedig vocht gevulde stoppels is de tweede en de ontplooii'ng der veeren het der de bedrijf. Bij een normaal verloop zullen de staart- en vleugelpennen het eerst vallen twaarin de haan meestal voorgaat. Hij ver liest zijn sikkels en slagpennen rechts en links in bepaalde volgorde. De hennen vol- gen spoedig zijn voor&eld. Achtereenvolgens komen de kleinere borst-, buik- en rugvee- ren aan de beurt, benevens de donspartij. Al les gebeurt bij een normalen rui zoo geleide lijk, dat men alleen aan de frisschere kleur en glans de vorderingen van de verwisseling kan waarnemen. Maar er zijn ook voorbeel- den, dat in zeer korten tijd, zelfs in een en- kelen nacht, zooveel dekveeren uitvallen, dat het dier er als half geplukt uitziet en ons medelijden gaande maakt. Natuurlijk loopt zoo'n individu veel kans ziek te worden, als juist kouder weer met regen en wind mocfat invallen. De al of niet normale vorming van het nieuwe kleed hangt begrijpelijker wijze af van de conditie, van de levenskracht, waarin de ruiende vogel verkeert. Heeft het door een onafgebroken goede voiding in zijn bloed al de noodige stoffen vereenigd, dan zullen de stoppels spoedig uitgroeien. De fijne, schil- ferachtige hulsels van de zoogenaamde bloed- pennen drogen en scheuren vlug en de baardjes van de veer ontplooien zich in al hun volmaaktheid. Men vindt dan ook op de plek, waar de vogel gerust heeft, de stukjes van deze schilfers. Gebeurt dat niet geregeld, blijven de veeren in hun spoelen zitten, dan is de rui gestoord en verloopt niet nor maal. Het dier wordt lusteloos, verliest zijn eetlust en trekt zich ineengedoken in afzon- dering terug. Blijkbaar is een soort koorts- toestand ingetreden. De vogel voelt zich on- behagelijk en koud. Dan kan men spreken van ruiziekte, hoewel de normale rui niet tot de ziekten gerekend behoort te worden, als zijnde een noodzakelijk, elk jaar teregkeerend GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat, en alaaar te bevrageii op alle werKdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen, als gevonden gedepp- neerd op 4, 5, o en 7 Ociobef 1927: Rijwitlplaatsje in etui; rozenkrans in etui; zakje, inh. portemonnaie en zakdoek; choen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenai, onderstaande vcorwerpcn, als gevonden aangegeven op 4, 5, 6 en 7, Octooer 1927: Rijdeken, J. Govers, Westdijk 11streng koraien, M. Landman, Koningsweg 22; le- dige portemonnaie, A Wcrtel, Lindelaan 83; pakje voering, S. Molenaar, Grensstraat 16; l koordje, j. Smit, Polderstraat; dames- horloge, A. Rus, Ropjeskuil 36; portemon naie, J. Broekstra, mgelandstraat 6; zilve- ren insigne, P. Peperkamp, Paternoster- straat; rijwiel, J. Berkhout, Luttik Oudorp 57; rijwielplaatje in etui, J. Wiedijk, Nieuw- landersingel 15; rijwielplaatje, E. Zuurbier, Wesidijk 5; rijwielplaatje in etui, A. Braak Akerspad 5; portemonnaie met inhoud, P. Tool, Spoorstraat 12; zwarte japon, M. van Hartingsveld, Wester weg 62; handwa- gen, J. Ranzijn, Westerhofje 23; zilveren ro zenkrans, W. Krijns, 2e Landdwarsstraat 12: haarspeld, A. Vader, Kinheimstraaf 41groo te boor, H. Damhaar, Overdiepad 8; zakmes met ketting, R. Ober, Spoorstraat 44; fiets- pomp, A. leitsma, Gashouderstraat 5; para- pluie, H- Puttenaar, Luttik Oudorp 10; bank- biljet van f 25, J. Besteman, fs'ieuwesloot B 19; kindertaschje, J. Koning, Bergerweg 18 (B.)jongensmuts, D. v. d. Wissel, lste Kabelstraat 15; portemonnaie met inhoud, C. Lengers, Akerslaan 23; rol inh. 2 mode- platen, T. Venneker, Laat 90; portemonnaie met inh., B. Woudstra, Ritsevoort 36; muts, H. v .d. Schilde, Langestraat 65; sleuteltje W. Visser, 2e Kabelstraat 11koraien beurs met inh., J. Timmer, Laat 2; rijwiel, J. Feijen, Langestraat; alpinetmuts, B. van Baden, Westerhofje 19; rozenkrans, M Snel, Snaarmanslaan 77. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. MUZIEK-LYCEUM TE AMSTERDAM. In een deel van het nieuwe „Zuid" aan de Zuidzijde van het Noorder-Amstelkanaal te Amsterdam is een villapark in aanbouw, waarin plaats is uitgespaard voor enkela openbare gebouwen. Daar is ten westen van het August Allebeplein in aanbouw het nieu we Amsterdamsche Muziek Lyceum. De grondwerken zijn gereed; met den op- bo uw is reeds een begin gemaakt. De heer Dick Gzeiner, architect, is de bouwmees- ter van het Lyceum. De directie hoopt het nieuwe gebouw da' voor het „Muziek Lyseum" een belangrijkt aanwinst zal beteekenen en dat Amsterdam een nieuwe concertzaal zal schenken, onge veer 1 Juni 1928 in gebruik te kunnen ne« men. DS. J. M. LINDEYER, VLOOT- i- PREDIKANT. Ds. J. M. Lindeyer, Ev. Luth. predikan-tte Purmeren-d, zal als vlootpredikant medegaar op den tocht van H. Ms. Hertog Hendrik naar West-Indie. De Hertog Hendrik zal Dinsdag 1 Novem ber van Den Helder vertrekken en wordt half Maart 1928 weer in het vaderland te- rugverwacht. Behalve onze kolonien zal hei schip ook onderscheiden havens in Zuid- Amerika aandoen. Ds. W. E. VAN DUIN. Zondagmorgen is in de Parkkerk te Am sterdam, die stampvol was, ds. W. E. van Duin, voormalig geref. predikant in Haar- lemmermeer, bevestigd als predikant bij de geref. kerken in hersteld verband met stand- plaats Amsterdam Zuid. De bevestiger, dr. J. G. Geelkerken, had tot tekst gekozen Timo- theus 2 vers 9 b: „Maar het Woord Gods is niet gebonden". 's Avonds deed ds. W. E. van Duin, even- eens in de Parkkerk, zijn infrede. De tekst was ontleend aan Handelingen 26 vers 22— 23. STAKINGSNAWEE. De zaak van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel tegen de Tramweg Mij ZutphenEmmerik, is hedenmorgen door de rechtbank te Rotterdam wederom veertien dagen uitgesteld voor het nemen van conclu- zijn.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7