DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. SROM. Stoomerij, - Ververy, Tapytreiniging Dagelijksch overzicht. Buifenland Wij verven in de nleuwste kleuren. No 240- Off narnmer besfaat uit 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, aifgegeven. tLbonriemenlsprijs bij vooruiibetaling per 3 maanden voor Alkaaar 2.— franco door \et geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewfjsnnmmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsraftnffti Brieve franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrtikkeiij v/h HF-RMi C08TBR ft fOWH Voordam C9. Diffiaieurt G. KRAK. WOEHSDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredaoteuri Tj. N. ADEMA* VAN E'EN VOLKSVERTEGENtWOOR- diging, die geen voeksver- TEGEMWOOROIGING IS. v Spmje's nieuwe Nationale Ver- A gadering. Caricaturen. Span ic en Marokka. Eenigen tijdi geleden, to en door Koning Alions het decreet van Primo die Rivera tot installing van een Nationale Vergadiering on- ierteekend was, hebben wij reeds, gewezen op het zeer eigenaardige karakter van dit nieu we soort volksvertegenwoordiging. Wij1 schreven toen, dat van een volksverte- genwoordliging in de eigenlijke beteekenis geen sprake was, allereerst omdat de Verga diering slechts adviseerende stem kreeg en dus in geen geval welk besluit d!an ook van den dictator ongedaan zou kunnen makeri, in de tweede plaats omidht weliswaar leden den oppositiepartijen zijn aangewezen om deel uit te rnaken van dte nieuwe pademen- taire instelling dloch in zoo gering aantal dat door hen nimmer een oppositk van eenlg beiang zou kunnen wo-rden gevoerd. De oppositiepartijen hebben dat ztelf heel goed ingezien en het meerendeel hunner le den heeft dan ook eenvoudigweg geweigerd de benoeming te aanvaarden. Zoo besloot bijv. het congres van de Sipaansche sorialistisehe partij, dat geen bij; haar aangeslotene in dteze Nationale Verga dering mocht zitting nemendie iminers door den aard van haar samenstellmg slechts de caricatuur is van een volksverte genwoordiging. In de rede die generaal Primo de Rivera ter gelegenheid van de openingszitting hi eld heeft hij het betreurd, dat verschllencte der benoemden een zetel weigerden™aai- de regeering, zoo zeide hij, zal nil zelf wel waken voor de belangen van hen, welker be langen zij door dte aanwijzing van speciale vertegenwoordigers had meenen te beharti- gen.'maar die nu door weigering van de als zoodanig aangewezenen in de Vergadering niet vertegenwoordigd zullen zijn. De eerste bijeenkomst van dte Vergadering werd door koning Alfonso dlie met gene raal Primo de Rivera en den voorzitter Yanguas op het podium plaats nam ge- opend. Zonder pracht en praal. Met was als het ware also! men wilde doen uitkomen, dat het hier slechts lets tijdtelijks gold, slechts die voorbereiding tot een hervorming die in het verloop der jaren die zittingsduur dezer Nationale Vergadering is op drie jaren ge- steld aan Spanje een nieuw wetgevena lichaam, een werkelijk pariement zal moeten hergeven. De voorzitter Yanguas deed dan ook in zijn rede uitkomen, dat hier geen sprake was van een vervanging van de Cortez Taak van deze than® bijeengekomen Vergadering zal zijn de regeering te helpen in haren hervor- mingsarbeid, die in Spanje den normalen constitutioneelen toestand zal moeten her- stellen. Zoolang deze arbeid nog niet voltooid is, zal de uitvoerende macht haar buitengewone bevoegdheden behouden. Maar intusschen zal er naar worden gestreefd het vol;k te doen medewerken opdat men in die toekomst zal kunnen komen tot de instelling van een wet- gevende macht, die beter dan vrqeger, de weerspiegeling zal zijn van den wil van het volk Een mooie belofte Dat er echter een oprecht streven bestaat om aan dteze toezeg- :fing uitvoering te geven, blijkt vooralsnog niet. En wij1 gelooven dan ook, dat de belof te meer moet worden beschouwd ais het be- ruchte lapje voor het bloedten, dan als dat- gene, waarvoor dictator Primo haar wil la- ten doorgaan. Voor zoover uit de tot dlusver ter beschik- king staandte berichten blijkt, heeft generaal Primo de Rivera zich in zijn bij die opening der Nationale Vergadering gehouden redte onthouden van eenige uiteenzetting in zake de buitenlandsche politick Men was daar- naar anders wel nieuwsgierig, omdat de „Snnday Times" was gekomen met een in terview met den Spaanschen dictator, waar- uit men zou kunnen opmaken, dat Spanje eigenlijk wel bereid zou zijn zich uit Noord- Afrika terug te trekken. Reedls lang voor zijn optreden als dictator heeft generaal Primo die Rivera herhaaldtelijk de wensehelijfcheid betcogd van een opgeven van het Marok- kaansche bezit. Maar sedtert zijn dictatuur is nooit gebleken dat hij1 in deze richting ook werkelijk wilde gaan en heeft hij althans niet naar zijn vroegere overtuiging gehandeld. Wat hij dus in dit opzicht eigenlijk wil is niet dludelijk en het interview in de Sunday Ti mes" was hieromtrent eveneens nog at vaag. Thans blijkt echter nog ten overvloede dat er van een interview van'Primo met een Engel- sche journalist geen sprake is geweest. Na- drukkelijk laat de generaal verklaren, dat hij pver zijn samenkomst met Chamberlain na ie officieuse mededeeling, dieonmiddellijik !ia afloop aan- dte pers werd verstrekt, geen enke'le mededeeling, mondeiing noch schrif- telijk, heeft gedaan. Over een opgeven van Marokko, over een ruil hiervoor met van Gibraltar was niet gesproken in die samen komst met sir Austen In die omstandigheden kunnen we dus de beschouwingen die men al aan het .inter view" was gaan vastknoopen, laten rusten DUITSCHLAND. DE STAKING OP DE BERLIJNSCHE TUNNELSPOOR GEelNDIGD. De staking op den ondergrondschen spoor- weg is gistermiddag bijgelegd. De directeur van de maatschappij, had zich dadelijk tot het Berlijnsche scheidsgerecht gewend met het verzoek om bemiddeling. De conferentie kwarn tot overeenstemming op dezen grond- slag dat voor elk uur dat de arbeiders maan- delijks meer dan 208 uren werken, 20 pCt. loonlbijslag zal worden gegeven. Heden- ochtend wordt het werk hervat. MARX IN HET BEZETTE GEBIED. De wenschen van Mainz. Dr. Marz heeft in de witte zaal van het keurvorstelijke kasteel de autoriteiten en de voornaamste personten op het gebied van het economische en cultureele leven ontvangen en zich uitvoerig met hen onderhouden. Nadat de president van Hessen dr. Marx wel'kom had geheeten, nam de eerste burge- meester van Mainz het woord. Hij wees er op, dat in de begrooting van 1927 in totaal SO.O'OO.OOO Mk. is uitgetrokken voor vergoe- diing van de schade door de Rijn- en de Roer- bezettimg veroorzaakt, waarvan voor de ge- meenten 10.200.000 Mk. is bestemd. welk be- drag ten eenenmale onvoldoende is. De steden verwachten dus, dat het rijk verdere middelen ter beschi'kking zal stellen. Zeer verontrust zijn ook de steden in het bezette gebied met betrekking tot het vraag- stuk dler buitenlandsche leeningen. Het is dringend noodzakelijk, dat in den woningnood wordt voorzien en indien het adviesbureau buitenlandsche leeningen, waarvan de op- brengst ter voorziening in dezen nood moet dienen, verwerpt of sterk besnoeit, dan za! men gedwongen zijn alle werkzaamheden, waarmede reeds een aanvang is gemaakt, stop te zetten. De burgemeester wees er op, dat Mainz in dit opzicht bij zonder sterk getroffen is, daar hier naar verhouding veel meer woningen in beslag zijn genomen dan elders, aangezien het boofdkwartier van het Rijnleger te Mainz gevestigd is en daardoor naar verhouding buitengewoon veel offirieren ond'er de bezet- ting voorkomen. De burgemeester wees voorts op de moeilijkheden;, welke de herziening der ambtenaarssalarissen voor de gemeente zal meebrengen. Dr. Marx beantwoordde deze toespraak uit voerig en gaf de toezegging dat het rijk er naar zal streven om de gemeenten zooveel mogelijk tegemoet te komen. DE VLAGGE-KWESTIE. Officieel wordt medegedeeld, dat na een bespreking tusschen de vereeniging van Ber lijnsche hotelhouders en dr. Stresemann, den minister van buitenlandsche zaken, en dr. Weissmann, den staatssecretaris van den Pruisischen minister van binnenlandsche za ken, de hotelhouders hebben besloten, dat in 't vervolg in alle gevallen waarin om natio nale redenen gevlagd wordt, de rijksvlaggen zullen worden uitgestoken. Eveneens zullen de rijksvlaggen warden geheschen, wanneer het noodzakelijk is een vreemde vlag uit te steken. Waar hier nadrukkdijk over rijks vlaggen gesproken wordt, bestaat de moge- lijkheid dat naast de kleuren zwart-rood- goud, ook de handelsvlag zwart-wit-rood met zwart-rood-gouden hoeken en de oorlogs- vlag, die uitsluitend zwart-wit-rood is, zullen worden uitgestoken. De democratische bla- den verwachten echter, dat in ieder geval deze laatste niet zal worden gebruikt en dat in de allereerste plaats de zwart-rood'-gouden vlag zal worden geheschen. HET INTERN. ARBEIDSBUREAU. De begrootingsrede van dr. Brauns. In de groote ontvangzaal van het ministerie van arbeid werd gistermiddag de 37ste bijeen komst van den bestuursraad van het inter- nationaal arbeidsbureau geopend, nadat te voren reeds commissievergaderingen hadd'en plaats gehad. Aan de bestuurstafel waren de vlaggen van alle bij't internationaal arbeids bureau aangesloten landen bevestigd met in het midden de Duitschej rijksvlag. Bij het begin der zitting heette de rijks- minister van' arbeid dr. Brauns dte dteelnemers namens de rijksregeering welkom en hij ver- zekerde, dat Duitschland met alle kracht zal medewerken tot uitbouw van de inter nationale arbeidsorganisatie. Duitschland behoort, vervolgde hij, tot de landen die reeds sinds vele tientallen jaren werken aan den uitbouw van hun sociaal-poli- tieke wetgeving. Op dit gebied is Duitschland vaak voorgegaan. Het was spreker een bijzon- dere voldoening den president van den be stuursraad de ratificatie-oprkpjjden van het Duitsche rijk betreffende de overeenkomst van Washington over de tewerkstelling van vrou- wen voor en na de bevalling te kunnen over- handigen. Duitschland is het eerste groote industrieland, dat deze overeenkomst ratifi- ceert. De rijlksminister deelde mede, dat de rijks regeering eenige dagen geleden den rijksraad een voorstel heeft doen toekomen tot ratificatie van de dit jaar door de internationale arbeids- conferentie aangenomen ontwerp-overeenkom- sten, betreffende ziekte-verzekering voor de industrie- en landbouwarbeiders. Verder deelde hij mede, dat de Duitsche re geering voornemens is door een arbeidsbe- schermingswet, welke biji den krijgsraad is in- gediend, al'le sociaal-politieke wettelijke maat- regelen te verzamelen. Wat het vraagstuk van den arbeidstijd betreft, op dit gebied heeft de rijksregeering praetisoh werk verricht door de wetgeving en nog meer door tariefovereen- komsten. Aan het slot van zijn rede sprak de minister de beste wenschen voor de werkzaamheden van dte bijeenkomst uit. ENGELANP MISDRIJF OF, ONGEVAL? In Februari van dit jaar is een jonge En- gelsche verpleegster, mej. May Daniels, die met een vriendin, mej. Mc Carthy, een uit- stapje naar Boulogne had gedaan, dicht bij die stad dood gevonden. Tijdens het gerechte- lijk onderzoek zijn tal van veronderstellin- gen geopperd over de doodsoorzaak, doch iets stelligs is daaromtrent niet gebleken. Als ui- terste middel om de zaak op te helderen had onlangs de Fransche justitie aan het foreign office gevraagd mej. Mc Carthy te mogen hooren, doch dit verzoek is geweigerd. Thans heeft de Fransche justitie het onder zoek gesloten verklaard, onder optnerking, dat de omstandigheden, waarin mej. Daniels den dood heeft gevonden, onopgehelderd zijn gebleven. 1 SPANJE. DE NATIONALE VERGADERING GEOPEND. De Koning heeft Maandag in het bij zijn van den voorzitter van den ministerraad en alle ministers dte openingsvergadering van de Nationale Vergadering gepresideerd. Bij de opening van de Nationale vergade ring heeft Primo de Rivera een redevoering gehouden, waarin hij na zijn spijt erover te hebben uitgedirukt, dat sommige menschen genieend) hadSen een zetel in de vergade ring niet te moeten aanvaarden gezegd heeft, dat de regeering zal waken voor de belangen, die zij. hadden moeten vertegen- woordigen. De regeering, zeide Primo de Rivera, is besloten op rechtvaardige en on- partijdige wijze het juiste evenwicht te be ware n in den economischen strijd en in den klasse-strijd. De minister-president legde nadiruk op de noodizakelijkheid om den weg voor de regeering van morgen voor te bexeiden. JOEGO-SLAVIe. HET SERVISCH-BULGAARSCHE GESCHIL. De staai van beleg in Bulgaarsch Macedonia. De Sobranje tegen 15 October bijeengeroepen. Naar reeds met een enkel woord gemeld is, heeft de Bulgaarsche regeering den staat van beleg verklaard in Kustendil en Petritsj (Bulgaarsch Macedonie). De Kamer is tegen Zaterdag bijeengeroep'en om in een buiten gewone zitting, overeenkomstig de bepalin- gen van de grondwet, dezen maatregel te bekrachtigen. Het besiuit tot afkondiging van den staat van beleg is in opdlracht des konings door den minister-president getee- kend. Koning Boris, die nog in Italie ver- bleef, heeft zich onverwijldi naar Sofia be- geven. HET MACEDONISCH CONFLICT. De te Weenen uit Belgrado en Sofia ont vangen telegrammen wijzen er op, dat zeer spoedig een algeheele ontspanning in den toestand is te verwachten. De Zuid-Slavische gezant heeft aan den Bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat dte door Bulgarije genomen maatregelen voor die regeering te Belgrado bevredigend zijn. In verband hiermede zal Zuid-Slavie geen ver dere stappen doen. De Engelsche gezant bracht een bezoek aan Boerof. Hij adviseerde de Bulgaarsche regeerig g.cnatigdheid en tegemoetkomend- heid. Boerof antwoordde, dat zijn regeering alien, die de vriendschappelijke betrekkingen met Zuid-Slavie trachten te verstoren, zal vervolgen. Men gelooft, dat dte slutting van de grens spoedig zal worden opgeheven. De bladen te Belgrado zijn eveneens gema- tigd ten opzichte van Bulgarije, doch doen heftige aanvallen op Italie. Uit Berlijn wordt nader gemeld: De Zuid-Slavische regeering heeft, na een nieuw bezoek van haar gezant bij den Bul gaarschen minister van buitenlandsche za ken, medegedeeld. dat het antwoord van Bulgarije en ook de door de Bulgaarsche re geering getroffen maatregelen bij de regee ring te Belgrado in goede aarde zijn geval len. Daarom zal van verdere stappen worden afgezien. Uit Belgrado wordt nog bericht, dat ook daar algemeen de indruk heerscht, dat de crisis over haar hoogtepunt heen is en met goeden wil de nog bestaande moeilijkhe den uit den weg kunnen worden geruimd. ROEMENIe. EEN ONDERHOUD MET BRATIANOE. Rakowski en prins Carol. De „Figaro" publiceert een onderhoud, dat een relatie van het blad gehad heeft met den Roemeenschen minister-president Bratianoe. Het zwaartepunt van dit gesprek werd ge- vormd door het Russische vraagstuk en den persoon van den Russischen ambassadeur te Parijs Rakowski, die naar men weet voorheen Roemeensch staatsburger en majoor in het Roemeensche leger is geweest. Bratianoe noemde den sovjetdiplomaat een verbitterden vijand van Roemenie, die steeds dit land schade tracht te berokkenen. Men heeft zijn handteekening aangetroffen onder documenten, welke door agenten van de der- de internationale den Roemeenschen revolu- tionnairen in handen werden gespeeld. Ra kowski ondersteunde financieel de samen- stellers van de over de geheele wereld ver- spreide boekwerken en andere schrifturen over zoogenaamde Roemeensche gruwelen. Het geld, voor deze betalingen noodig, ont- ving hij niet alleen van de sovjetregeering, doch ook van bepaalde organisaties. Toen in den loop van het onderhoud de naam van prins Carol van Roemenie ge- noemd werd, ontkende Bratianoe, dat hij een vijand van den prins en schuldig aan diens verbanning zou zijn. Hij sprak de hoop uit, dat prins Carol den sleehten raadgevers, die hem wilden gebruiken voor een omwenteling in zijn land, niet langer gehoor zal geven. Voor velen, aldus Bratianoe, is het koning- schap een anarehronisme. Dit zij voor de ko- ningen en vorsten een reden te meer om niet met eigen handen hun troon te ondermijnen. RUSLAND. DE BALKANLANDEN EN RUSLAND Griekenland en Roemenie voor de vorming van een anti-Russisch blok. De Izwestia zegt in een artikel over- dien in- ternationalen toestand, dat op de jongste Voikenibondsvergadtering achter de scher- men gewerkt is aan een samengaan van de Balkan-staten tegen Rusland. Het initiatlef daartoe ging hoofd!zakelijk uit van de Roe meensche en Grieksche ministers van bui- teniandsche zaken, die, onder lei ding van Engeland, een Roemeensch-Bulgaarsch- Grieksch blok tot stand trachtten te bren- gen. Over de anti-Russische gezindheid van den leider van dte Grieksche buitenlandsche politick spreekt de Izwestia haar groote ver- wondering uit en, onder verwijzing naar den zeer levendigen hanid'el van den laatsten tijd1 tusschen de sovjet-unie en Griekenland, waarschuwt zij tegen de nadeelen, die deel- neming van Griekenland aan een anti-Rus sisch blok voor beide staten gaan mee brengen. ^NGARIJE. DOODELIJK GEVOLG VAN OPLIGHTERIJ. Gasleidingreparatie met gummislang. In de woning van een boekhouder te Boeda- pest verscheen dezer dagen iemand om de gaskronen na te zien. Hij; herstelde ze kwan- suis door een deel van 'n leiding te vervangen door een gummislang. In den nacht brastte de slang en het heele gezin werd door gas bedwelmd. De vrouw des huizes stierf, de overige leden van het gezin konden weer bijgebrac'ht wor den. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat dte zoogenaamde reparateur een oplichter was, die ook in andere woningen soortgelijke „re- paraties" aan de gasleidingen verrichtte en zich hiervoor grof lieten betalen. ECHTSCHEIDINGEN EN ZELFMOORDEN. Een conclusie uit de statistiek Dr. Laky, professor aan de Technische Hoogeschool te Boedapest heeft in een bro chure verschillende gegevens gepubliseerd, die kunnen worden beschouwd als dte resultaten van een enquete, ingesteld door het Hon- gaarschStatistisch Genootschap over de oor- zaken van de echtscheidingen en zelfmoorden in de laatste jaren in Hongarije. Als gewich- tigste oorzaken worden genoemd: de knak, die het religieuze gevoel door den oorlog heeft gekregen, de buitengewoon moeilijke econo mische toestanden en de verwoestende uitwer- king van algemeenen aard van de vredesver- dragen. Zooals vanzelf spreekt speelt in de onnatuurlijke toeneming van het aantal echt scheidingen ook de onnatuurlijke toeneming van het aantal huwelijken een rol. Terwijl op het gebied van het tegenwoordige Hongarije ift OCTOBER van volgens herleidende berekeningen vpor den oorlog per jaar slechts 70.000 huwelijken ge sloten werden, bedroeg het aantal huwelijken in 1919 niet minder dan 160.000, in 1922 87.000, in 1925 73.000. Het is een uitge- maakte zaak, dat juist onder de vroege huwe lijken het aantal scheidingen het grootst is. Met betrekking tot den economischen toe stand wordt erop gewezen, dat de loonen en saiarissen in de jaren 1920—'23 slechts 2530 pet. van het vredespeil bereikten. Hierin moet ook de hoofdoorzaak van het toe- nemen der zel'fmoordcijfers worden gezocht. Deze vertoonen de laatste jaren een sterka tendenz tot stijgen. Terwijl er in 1919 slechts 1925 geslaagde zelfmoorden voorkwamen steeg het aantal zelfmoorden in 1921 tot 2088, in 1923 tot 2399 en in 1925 tot 2443. Het is hierbij als voor den oorlog n.l. dat het aantal zelfmoorden in den landbouw het kleinst is, hooger is het onder handelslieden en het hoogste punt bereikt het onder de dienstboden, militairen en officieren. Het go- schrift van dr. Laky geeft verschillende mid delen in overweging om de twee euvelen te bestrijden; naar de algemeene opvatting zijn dit echter slechts lapmiddelen en zal de tegen- woordigen toestand van vermin'king en eco- verbeteren, zoolang Hongarije in zijn tegen- woordigen toestand van verminking en oeco- nomischen druk blijft. ITALIe. ITALIe EN DE SOVJETS. Geen sovjet-propaganda in Italie De Italiaansche bladen volgen met groote belangsteliing de ontwikkeling van 't Fransch-iRussi'SCh geschil over de Rakowski- affaire en knoopen er allerlei beschouwingen aan vast over de commiunistische propagan da „waarvan Italie echter gespaard blijft". Op dit laatste punt wordt bijzondere na- druk gelegd. Geconstateerd wordt, diat de Italiaans'ch-Russische betrekkingen veilig zijn; geenerlei lnmenging der Moskousche internationale ryordt in den lande gesig- naleerd. De voornaamste reden van deze bol&je- wistische „onthoudiing" wordt geacht het gebrek aan handlangers en propagandisten; immers in It'alie is het communisme opge heven. En zoo is blijkbaar de anti-communis- tische stemming in Italie, zich uitend in de opheffing der communiistische pers, de ont- binding der partij, de onmlddellijke bestraf- fing van individuen, die zich op een of an dere wijze nog verdienstelij'k willen maken voor het communistisch ideaal, het middel', om correcte relaties tusschen bolsjewiek en fascist te handhaven. De Italiaansche pers acht communistische activiteit een kwestie van zuiver binnenlandi- sche politick, welke kwestie in Italie afdoen- de geregeld is. Aan die regeling, meent men, doet een ma nifest der derde internationale r.iets af, oolc al draagt bet d-e onderteekening van gezan- ten. Zooals men weet, draagt het beruchte ma nifest, dat door den sovjet-gezant te Parijs ondterteekend is, ook de handteekening var den sovjet-ambassadeur te Rome. KORTE BERICHTEN. Gister heeft de gezant van de sovjet- unie, Bogomoloff, vergezeld door personeel van de sovjet-delegatie, zijn geoolfsbrieven aan den president van de republiek overhan- digd. Er had een plechtige ontvangst plaats op dten ouden koninklijken burcht. De bandiet Flagoje Kraljeff, een der moordenaars van generaal Kovatsjiewitsj, heeft aan de politie verklaard, dat hij door het Macedonische comite aangewezen was om den generaal te vermoorden en dat hiij zeilf ter dood veroordeeld zou zijn, als hij zou geweigerd hebben dit bevel uit te voeren. In den afgeloopen nacht zijn in het dorp Schwadorf bij Weenen opnieuw korte aaraschokken gevoeld, gepaard aan onder- aardsch gerommel. Dte schade is onbelang- rijk. Gister werd Cosgrave gekozen tot pre sident van den Executieven Raad van den lerschen Vrijstaat. In het nieuwe parie ment haalde hij 76 van de 146 stemmen. Volgens de laatste gegevens neemt dte werklcosheid in Engeland opnieuw toe. Op den 3en October bedroeg het aantal werkloozen 1.075.900; dit is 25.785 meer dan de vorige week. ALKMAARSCHE COURANT. MB

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1