AlKmaarsche Oourant MARTIN'S VERJflNdGSKUUR. Honderci Negen en rwlntigste Jaargang. Radio-hoekje Londensch aanteekenboek. Een meening, die men vele malen hoort: Adverteert in de Alkmaarsche Courant! Hi FEUILLETON. Rechfszaken Binnenland No. 240 1927 Woensdag* 12 October. Donderdag 13 October. Httversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten 12.352.Lunchmuziek door het trio K v. d. Hock, viool. J. Frank, cello. P. de Gruyter, piano. 3.00—4.30 Uurtje voor de woes- cn ziekenfauizen door Mcvr. Ant. vsn Dijk 5 —6.30 Concert door het A. N R. O- orkest 6 30—7.45 Her-uitzending van het nrogramma, gegeven voor den ultra-korte- golfzender van Philip's te Eindhoven. 7.45 Politieberichten. 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concert- gebouw-orkest onder leiding van Pierre Mon- teux. Concerto grosso, Handel. Symphonie La Reine, Haydn. Pauze. Suite, fantastique, E. Schelling. Victory Ball, E. Schelling. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, viool. 12.20 Dansmuziek. 1.20 —2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing: Out of doors. 3.20 Vesper in de Westminster Ab bey. 4.05 Lezing: How to make a girl's school outfit. 4.20 Daventry-kwartet. 4.35 Lezing: Voor scholen. 4.50 Daventry-kwar tet en J. Evans, mezzo sopraan. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Landbouwberichten. 6.40 Dans muziek. 6.50 Tijds., weerbericht. 7.05 R, Ne well, bariton. 7.20 Lezing: Music in the theatre. 7.35 Pianosonates van Handle. 7.45 Sir Oliver Lodge: Pioneers in Astronomy. 8.05 Veaudeville-avond. J. Trix, zang. Clap- ham en Dwyer, humoristen. E. Thomas, ne- gerliedjes, ,Wun Tu", chineesche fantasie met muziek: 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Lezing: Old Rothenburg. 9.50 Nieuws- berichten. 9.55 Verval Veaudeville-avond. Trio Vincent. I.St. Helier, imitaties. N. Ke- nyon, Schotsche komiek. 10.5012.20 Dans muziek. Parijs „Radw-Paris", 1750 M. 10.50 11.Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5 05—5.55 Klassiek uurtje. 9.10—10.50 Operettefragmenten. Orkest en solisten. Langercberg, 460 M., Dortmund, 283 M. en Munster, 242 M. 12.301.50 Orkestcon cert. 4.205.20 Liederen en aria's. Solisten concert, sopraan, bariton, fluit en piano. 7 30 Orkestconcert. Werag-orkest en H. Guerma- aowa, alt. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 1.507.05 Lezingen en lessen. 7.35 A. Bruckner, con cert. Groot orkest. 9.20 Concert. Daarna dansmuziek tot 10.50. Hamburg, 395 M. 3.35 Viool- en piano- concert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Vroolijk concert. 7.35 „Rausch", tooneelspel in 4 ac- ten van Strindberg. Daarna tot 10.10 Dans muziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kinderuurtje. B.35 Orkestconcert. 9.3510.35 Dansmu- tiek. September 1927. Oekrulde haren Kapsels in soorten, gaf de tentoonstelling zien, geshingelde, gebinglde, gebobde en hoofden a la Pietje de Smeerpoets. Het was een tentoonstelling van kappers en aanver- wante vakken. De haarspeld-fabrieken schit- terden door afwezigheid. Maar men kon er zien wat er van die fabrieken is geworden. Zooals de fabrieken, die voor den grooten orlog schrijf-, snij- en naaimachines vervaar- digden, in dien oorlog obussen, kanonnen cn mitrailleuses maakten, zoo hebben klaarblij- kelijk de haarspeldfabrieken, toen vlechten, dotten en allerlei andere constructies voor lang haar geboycot werden, haar productie ingesteld op tondeuses, scheerstelletjes, klampjes, krullen, kammetjes, schaartjes, haarmutsen en nog een serie aanverwante artikelen. De tentoonstelling bevatte alles voor het korte vrouwenhaar en niets voor het lange. Vele mannequintjes wiegelden er rond, haar hoofdje opgeheven met pauwelijke ijdel- heid; maar geen enkel droeg heur haar ge- vlochten of opgemaakt. Lang haar voor vrou- wen is even ouderwetsch als baarden eii snorren voor mannen. Heur haar is kort en daarbij blijft het. Lang haar is zoo dood als een pier, vertelde een der tentoonstellers. Hij zeide in wer'kelijkheid „as dead as a dodo". Dat is nog dooder dan een pier. Wan t de dodo ie sedert de zeventiende eeuw mtgestorven, hetgeen van pieren niet kan worden gezegd. Het is een ondankbare taak over vrouwen- Jiaar te schrijven. Er is zoo weinig van te vertellen. Toch, hier geldt meer dan ooit het klassieke woord multum in parvo. Het hoofd van de vrouw is van hoog ge-1 wicht in de samenleving. De invloed er van kan niet worden onderschatvooral nict omdat de vrouw zich niet meer laat or.der- schatten en als gelijkgerechtigde met en tegen den man gaat, man en vrouW, vrouw en vrouw, man en vrouw, in het moderne le- ven. Een journalist, die schrijft, heeft al tijd voor zijn geestesoog horden mannen, wien hij wat vertelt of die hij voorlicht. Hij kan niet gemakkelijk vergeten, dat het eens uitsluitend mannen waren die, althans in naam, de maatschappij beheerschten. Nu dat anders is gewprden, is het een van de nete- ligheden van zijn beroep dat zijn taal de vormen mist, die de twee geslachten zonder aanstoot over een kam kan scheren. Hij wor- stelt met „hij" eh „zij" en dat geestelijk beeld van mannelijke lezers zit hem dwars.... en ik moet zelfs eenige aarzeling overwin- nen om vrouwenhaar aan te roeren (in dit Aanteekenboek, bedoel is). Dit en passant. Lang haar is dus zoo dood als de uitgestorven vogel dodo. Dat kon ik waarnemen en hooren verklaren op die tentoonstelling van haarkunstenaars. Ik werd er heen getrokken door mijn vrouw. Twee of drie mannen hadd'en het zelfde lot onder- gaan. Maar overigens was het_ een menigte vrouwen, vi-cfen dartel van uiterlijk, kort van haar en kort van rok Zij leerden er, dank zij de vindingrijkheid van de belang- hebbenden, hoeveel verscheidenheid van cre- atie mogelijk is met zoo weinig materiaal. Ik zag er zetels, die zoo op het oog weinig min der afschrikwekkend waren dan de electri- sche stoel der Amerikaansche rechtspk*- gingen waarbij de stoel van den tandarts mij hemelsch verscheen. Mijn voor- lichtster vertelde mij, dat in zulke zetels per- manente golven worden geschapen, En toen ik vroeg hoe het met die golven ging wan- neer het haar naar zijn natuurlijken aard ging groeien, legde zij mij uit dat de perma- mentie nooit langer duurt dan drie maan- den. Zoodat ik moest concludeeren, dat per- manentie in de vrouwenwereld een aanzien- lijk minder rekbaar begrip is dan in de mannenwereld. Maar dat was tot daaraan toe. De clou van de „Show" lag elders. Die electrische stoel, die de vrouwen zoo vaak hebben bestegen met den moed der ijdelheid, die pijn niet telt, raakt uit den tijd. Op dit bijzondere gebied der vrouwelijke haarver- zorging gaat de stoom de electriciteit weer opzij zetten. De stoom maakt golven en krul len. En als het waar is wat venijnige ton- gen wel eens hebben beweerd, dat gekrulde haren gekrulde zinnen beteekenen, dan zul- len wij in de naaste toekomst de zinnen der vrouwen kunnen vergelijken met het interi- eur van een timmermanswinkel, waar week aan week lang is geschaafd, terwijl de krul- lenjongen er geen hand heeft uitgestoken. De leuze is: Hoe kleiner het hoofd hoe ele- ganter. En hoewel shingle, bingle, bob en „gollywog" een bescheiden bestaan zullen blijven lijden, is de vogue een t o u t e ns e m- b 1 e van kort haar in myriaden kleine krul- letjes gezet, min of meer in den geest stel ik mij voor van de haardracht van som- mige negerrassen. Inmiddels was er ook troost voor.. den man, bij wien ,.de maan door het loover gaat f.chijnen". Kaalhoofdighead kan werkielijJc worden vermeden of tegengegaan indien men het haar gezond houdt, vertelde een haarkun- stenaar. En zelfe zulk een nuchter lichaam als de Londensche Graafschapsraad schijnt er aan te gelooven en heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van een opleidings- inrichting voor .kappersbedienden, die hun klanten zullen moeten beschermen tegen kaalhoofdigheid. De nieuwste automaat. De Engelsche spoorwegstations zuchten onder den last van automatische machines, die chocola, lucifers, sigaretten, kauwgomj zuurtjes, parfum, toffee en biscuits uitwerpen voor een stuiver. Ik ken een automaatlichter, voor de automaton van een ondergrond- schen spoorweg dien ik geregeld bereis. Door het werk van dien man weet ik, dat de automaten niet licht door gebrek aan be- weging zullen roesten. Wanneer die man bezig is, staan er vele hooge kolommen pennies om hem heen, die hij uit de ijzeren mgewanden van de „robots" heeft gehaald; en hij torst dikke tasschen en doozen vol dunme plakjes chocolade en het andere goed om er de blijkbaar altijd hongerige auto maten mee te vullen. De mogelijikheden der automaten zijn echter geenszins uitgeput. Aan een der noordelijke stations van de stad is nu een automaat geplaatst, die den ver- geetachtigen reiziger voor een sixpence 'n keurig gestreken, sneeuwwitten, in mooi pa pier gewikkeldhn zakdoek verschaft. Deze automatische zakdoeken-kverancier staat er voor een maand op proef, opdat de onder- nerners kunnen nagaan of en hoe vaak de reiziger vergeet een zakdoek van huts mee B „lk behoef niet te advertee- H g ren, als ik er voor zorg, dat §j§ J m'n ^talages steeds aantrek- g M kelijk en verzorgd blijven" J Zij, die dit zeggen, hebben jjj J ongelijk, het publiek moet tot |jj ifl de £talage komen, de annonce H IB ,echter komt tot het publiek. jjj jjj Om een grooten kring van jjj jjj menschen in Noord-Holland §j§ B te bereiken is er een manier: W ontkende ook de poging tot zware mishande- ling en verzocht een lichtere geldboete. D< officier handhaafde zijn requisitoir. Verded'i- ger zijn conclusie. NOGMAALS EEN ZEDEN'MISDRIJF. Met gesloten dieuren werd verder behan deld een zaak betreffende bevordering van ontucht contra Cornelis van D., vroeger cafehouder te Helder, thans handelsreizigei te N.-Scharwoude. Mr. Smal trad in deze zaak op als raad&- man en verdediger. Daarna sluiting. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gendie voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 8, 9 en 10 October 1927rozenkrans in etui, zakje inh. portemonnaie, schoen, bont overhemd, laag kinderschoentje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen. als gevonden aangegeven op 8, 9 en 10 Octo ber 1927: rijwielplaatje M. Bak, Schermer- weg 50; stuk van een bankbiljet, J. Bieman, Oudorperdijkje 44; motorkap, K. Hopma, Lindenlaan 67; 3 led'ige vruchtenmanden, P. Pels, Groot Nieuwland 9led'ige portem. Th. Langenberg, le Landdwarsstraat 3; belas- tingplaatje, D. Modder, Overdiestraat 53; zilveren collier met ketting, N. Wiese,. Over diestraat 54; double kettingarmband, J. die Jong, Boezemsingel 61; mantelceintuur, K. Idlema, St. Jozefstraat 9; damestaschje inh. portem. spiegeltje, P. Revers, Oudegracht 58; kindertaschje, J. Hassing, Drebbelstraat 30; damesarmbandhorloge, R. Ruiter, Ko- ningsweg 71; nikkelen vulpen, W. Baas Dahliastraat 5; paar kinderschoenen, W. Ton, Rkard'ostraat 3; flacon odeur, W. de Gelder, Oudegracht 231; kindermuts, R. de Hoop, Nieuwpoortslaan 91; schroeven- draaier, W. de Moel, Eikelenbergstraat 33. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voqrwerp, wordlt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politic. Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. 56) Er gingen minuten voorbij voordat zij eenig voordeel behaalden op dezen eenen man, het was of hij niet een maar twaalf degens han- teerde, zoo snel waren zijn stooten, zoo alom- tegenwoordig zijn degenpunt. Was hij daar blijven staan, dan zou het spoedig met hem gedaan geweest zijn, maar hij week langza merhand achteruit naar de deur van de zitka- mer. Daar stond Valerie met angstige oogen en ingehouden adem dien vreeselijken strija aan te zien, een strijd dien zij ieder oogenblik verwachtte te zien eindigen met den dood van haar eenigen vriend. En zij hielp Garnache, ofschoon zij er zich Biet van bewust was. De zes kaarsen in de kandelaar die zij omhoog hield verschaften het eenige licht bij dit stormachtig tooneel, dat hcht viel op de aauvallers van Garnache, zoo dat hij hun gezicht kon zien en zijn eigen ge- laat in't duister bleef. Hij week al langzatfierhand terug naar die deur. Hi| kon de deur niet zien, maar dat hin- derde niet. Hij wist dat deze deur vlak tegen- aver de andere lag die op de trap uitkwam, daarnaar richtte hij zich, steads achteruii. Het wss zijn doel die kamer te bereiken, ofschoon *iin vijanden daar geen idee op hadden en dachten dat hij genoodzaakt was achteruit te wijken. Hier in de wachtkamer was het beste wat hij doen kon met den rug tegen d'en muur te gaan staan, er daar een of twee degenstoo- ten te geven voordat zij een eind aan zijn leven konden maken. Dit vertrek was te ruim, te leeg voor zijn doel. In de zitkamer stonden meer meubelen waarmee hij zich kon verdedi- gen: en zijn vijanden den doortocht belemme- ren; daar kon het een kloek gevecht worden, dat den overlevenden nog lang zou heugen. Hij dacht er niet over zelf te zullen sterven ofschoon in een anders oog zijn dood vroeger of later onvermijdelijk was het eenig moge- lijke slot van dit gevecht. Hij dacht aan niet anders dan dit gevecht; LJl was zijn taak d? anderen te d'ooden, en niet zelf gedood te wor den. Hij wist dat er weldra nog meer zouden komen om deze drie te helpen. Zij waren mis- schien reeds op weg, hij was dus zoo zuinig mogelijk met zijn krachten. Hij was zich zelf zeer goed bewust dat hij meer ervaring had en in Ifalie meer geleerd had van schermen toen hij nog jong was, er was dan ook geen kunstgreep waarmee hij niet bekend was, geen listen en lagen in een oproer waarvan hij niet op de hoogte was. Hij was zich ook zijn kracht bewust, zijn uithoudingsvermogen, zijn langs armen; op al die dingen rekende hij; dus op zijn geluk. Valeie lette nauwkeuring op hem en giste zijh plan om te trachten de zitkamer te berei ken, hij wou over den drempel waarop zi| stond. Zij ging een paar passen achteruit bij- na werktuigelijk, om plaats voor hem te ma ken. Deze beweging kostte hem bijna het leven. Daar het licht Fortunio niet meer pre- fe nemen. De spoorwegmaatschappij heeft T weinig dunk van de nauwlettemdheid van het publiek en heeft graag een stukje Perr"" voor de machine ingeruimd. Wellicht is u. zakdoek het begin van gansch nieuwe func- ties voor de automaten. De boorden, dassen, veters en knoopjes, overhemden en bretels, die men thans in zekere ondergrondsche in- richtingen der stations kan koopen, zullen straks automatisch, met opoffering van eeni ge zilverstukken, te voorschijn kunnen wor den gebracht. Verschoten Hemelsblauw. Sir Napier Shaw, een vermaard meteoro- loog in dit land, heeft dezer dagen verteld, dat de lucht haar blauw verliest. Hoe hij het heeft kunnen waarnemen in een jaar, dat slechts regenwoiken heeft gekend, is niet dui- delijikmaar de mannen der wetenschap heb ben scherper oogen dan de gewone bur gers. Een verklacing uit zoo gezaghebbenden mond dient men te aanivaarden. Het blauw van de lucht is dus verschoten. Sir Napier's verklarimg is, dat het verschijnsel moet wor den toegeschreven aan sluiiers c'hemicalien of waterdeeltjes, gevormd, misschien door vul- cahische uitbarstingen. Achttien maanden lang, zegt die geleerde, is de lucht bleek- blauw geweest, over de geheele wereld. Zij.n foto's vertellen dat 'n wolkachtige substantie, die echter niet de samenstelling van wolken heeft, den luchtkoepel bedekt; de substantie heeft het effect van fijnien mist, maar niet dicfat geinoeg om bij een wolkenlooze lucht de helderheid van zon, maan en sterren te doen afnemen. Sir Napier zoekt veiband tusschen dit verschijnsel, het ongewoon slechte weer en vulcanische uitbarstingen. De jonge meteorologische geschiedenis leert dat het weer altijd slecht is geweest in jaren van drukke vulcanische werking op aarde. Zoo gezegd zou er iets niet in den haak zijn met de afcmosfeer. Daaraan schrijft men ook toe de ongewoon veelvuldige p'heno- menen, als vuurballen, meteoren en myste- rieuse lkhtsclfijnsels, hier den laatsten tijd waargenomen. De abnormaal hevige on- weren en cyclonen in West-Europa Neder- land weet er van mee te praten ziet hij ook als gevolgen van een toestand in dten damp kring van de aarde, die zich voorheen niet heeft geopenbaard en waarvoor een aan- nemelijke verklaring niet terstonid is te vin-, den. De tint van de lucht deert ons op het oogentblik niet. Wat men niet ziet, mist men niet. Maar wij zullen zeker met onge- wone belangstelling naar de lucht kijken wanneer de looden wolken (indien zij nog eens zoo vriendelijk wilien zijn) optrekken. Indien de lucht dan werkel'ijk flets blijkt te zijn,, zullen de diichters hun ad) ec tie ven en vergelijikingen mtoeten gaan veranderen. En als het verschijnsel permanent blijft, zullen onze nazaten voor raadselachtige passages in gedichten komen te staan en zich moeten afvragen waarom een vroeger litterair tijd- perk met zooveel ophef gewaagde van de heerl'ijkheid van het blauw van een lucht, die hoogstens op oververwaterd zakjesblauw lijlkt. ARRON DISS L ME NTS-R ECHTB AN'K TE ALKMAAR. (MEERVOODIGE STRAFKAMER). Zitt'ing van Dinsdag 11 October. Uitspraken vonge zitting. Adries v. d. R., Hoom, gedetineerd, dlief- stal, 6 maanden gevangenisstraf. M. van W., Blokker, heling, nadere in- structie. Reindlert D., O.-Niedorp, heling, nadere instructie. Jan K., Heldler, Hooger beroepzaak, ont- slag van rechtsvervoiging. B artel V., Helder, Hooger beroepzaak, vrijgesproken. NIBUWE ZAKEN. TEN UITVOERiLEGGING VOORW. STRAF. De harmonicaspeler A. die J., eigentlijk genaamd Z., stond met gesloten dieuren te- recht op grond dat hem ten uitvoering van een voorwaardelijk hem opgelegde gevange nisstraf dreigde. HOOGE'R BEROEPZAAK. Heden werd voortgezet de zaak tegen den heer Fijke St., ondernemer van cafe Populair te Alfcmaar, door het Kantongerecht te Alk- maar veroordieeld ter zake het geven van een openbare vermakelijkheid na gedane pu- blicatie, zonder dat daartoe vergunning was verleend. Het betrof hier een wedstrijd op Home trainers. Gehoord werd die beer Kra- pels, president van de in dit proces ter spra- ke gebrachte sportvereeniging. Deze ver- klaardle overeenlcomstig het verweer van dien niet verschenen appellant. Op grond van het koude seizoen was de wedstrijd beneden in het lokaal, anders Werd deze op de bovenzaal gegeven. cies in de oogen viel, kon de kapitein duidelij- ker zien dan tot nu toe en hij deed een vlug- gen doodelijken stoot precies in de richting van het hart van Garnache. Deze sprong ach teruit toen het zwaard vlak bij zijn borst was; een der handlangers volgde dit voorbeeld, sprong een stap vooruit en strekte zijn gewa- pende hand uit naar zijn vijand. Garnache greep het lemmet bijna b., het gevest en richt-. te het op de uitgestrekte keel van den man. Hij raakte dezen vlak boven den Adamsappel en met een akeligen gorgelenden kreet zonk hij achterover in' dezelfde houdlng die hij voor dten moorddadigen stoot had aangenomen. In een oogwenk stond Garnache weer klaar. Maar in minder dan geen tijd waagde Fortu nio een tweeden aanval. Hij sloeg het lemmet met zijn linkerhand af en sloeg met de punt van zijn eigen degen den aanval van den an deren huurling af. Toen sprong hij weer ach teruit en kwam aldus op den drempel van de zitkamer. Vlug ging hij1 'n achrede achteruit, toen weer een. Hij stond nu op zwaartlengte in de kamer en daar stond hij vast als een rots en ontmoette Fortunio's zwaard, die hem de kamer in gevolgd was. Maar Garnache stond daar meer op zijn getnak. De ingang van de kamer was smal. Twee mannen konden er niet naast elfcaar door; want de eene zou de bewe- gingen van den andere belemmeren. Als ze een voor een kwamert, voelde hij het gevecht wel tot den morgenstond te kunnen volhouden ala er zoo lang mannen overbleven om hem het hoofd te bieden. Een woeste opgewondenheid beving hem, een waanzinnige begeerte om te ladhen. Scher men was zeker het vroolijkste spel dat ooit Voorts werd gehoord de monteur Chr. Mol, uit Bergen, secretaris-pennlngmeester van de wielrennersdub „Onder'ling Genoe- gen", welke leden den Home-trainers-wed- strijdi hieldten. Ook dteze beweerde, in over- eenstemming met de verklaring van den ap pellant, dat niet 'n afzonderlijke annonce was geplaatst, doch dat de aankondiging was opgenomen in een andere advertentie van dten heer Fijke St. De officier noemde dte vermakelijkheid tweeslachtig, zoowel sportief als amuse ment kan deze wedistrijd genoemd worden. Er werd ook vermakelijikheidsbelasting voor betaald zoo goed als voor een voetbalmatch. Spreker vorderdte derhalve bevestiging van het Kantonrechterlijik vonnis. ZEDENMISDRIJF. De 23-jarige Friesche kousenventer Popke te B. thans gedetineerd had zich op 30 Au gustus te Hoorn schuldig gemaakt aan mis- drijf, strafbaar gesteld bij artikel 242 Wet- boek v. Strafrecht. Uiteraard werd deze zaak buiten tegenwoordigheid van publiek benan- deid. Mr. A. Prins opponeerde in dteze lang- durige zaak als verdediger. VERDUrSTERING VAN EEN AUTO. De niet verschenen verdhchte Jacob K. had in de maand April j.l. een automobiel, 'n Essex, die hij in z.g. buurkoop in zijn bezit had, zonder vergunning van den eige- naar of rechthebbende, geruild met een an- dter merk auto, het eigendom van den chauf feur Schaap te Schoorl, welke ruil was ge- schied in het cafe van den heer Bakker te Alkmaar. Schaap had 550 toegegeven en aan dten verdachte uitbetaald. Dat geld was door hem niet aan de maat schappij aan wie die auto toebehoorde, afge- dragen. Vol gens den expert was de geruilde afgedragen Essex wel 1000 meer waard dan de andtere. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. HOOGER BEROEP VENTERS- VERBOD. De straatventer Dirk K., te Allkmaar, was door dten Kantonrechter veroordeeld ter zake het venten zonder vergunning in dte gemeen te de Rijp. Hij was van het vonnis in hooger beroep gegaan. Verdachte ventte destijds met een poetsmiddel en werd gecalanceerd door veldwachter van Kluijver, Hij was veroor deeld tot 5 boete welke straf hem te hoog voorkwam. Overigens erkende hij zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. Gevraagd werd bevestiging van het vonnis door dien Kantonrechter gewezen. POGING TOT DOODSLAG. De 23-jarige arbeider Jan K., wonendle te Enkhuizen, stond terecht voor het feit, dat hij op een bouwwerk te Enkhuizen op 12 Aug. den 38-jarigen opperman J. H. Schuitema- ker, die in een goot, 3K M. boven den bega- nen grond, zich bevond, ondter het uiten van zware bedreigimgen naar benedbn te werpen, welke voornemen werd verhinderd, omdiat het Schuitemaker gelukte, zich vast te grijpen aan een ijzeren staaf. Verdachte zeidte, dat getuige hem en zijn meisje en nog andtere meisjes met water nat had gespoten. Hij was toen driftig geworden en was naar boven gegaan, maar het was niet zijn bedoeling geweest om getuige naar beneden te werpen. Wel gaf hij toe vooraf een paar steenen naar Schuitemaker te heb ben geworpen. De verloofde van verdachte, gehoord als getuige h dlecharge, zeide dat Schuitemaker haar dikwerf lastig was. De officier gaf toe dat getuige S. aanlei- ding had gegeven en vorderde wegen® po ging tot zware mishandeling 60 boete of 60 dagen hechtenia. Mr. C. Bosman, verdediger van verdachte, was uitgevonden. Hij stak zijn arm uit en zijn wapen was aan een bliksemschicht gelijk Ffet scheelde niet veel of hij had Fortunio's hart geraakt. Maar nu riep hij al vechtende Valerie te hulp. Hij had haar noodig om zijn toebereidselen te maken voordat de anderen kwamen. „Zet uw kandelaar neer, mademoiselle" vroeg hij, „op den schoorsteenmantel achter mijn rug. Zet den anderen kandelaar daar ook nee?'. Vlug en toch half waanzinnig van angst, levencfe als in een nachtmerrie, liep zij dade- lijk weg om te doen wat hij verzocht, en nu gaf het licht dat achter hem stond hem het zelfde geringe voordeel over zijn tegenpartij als daar straks. Op scherpen toon gaf hij zijn verdere bevelen. „Kunt u de tafel verzetten, mademoiselle?" vroeg hij. „Probeer die hier naar toe te trek- ken, naar dten muur links van mij, zoo didht bij de deur als u kunt." „Ik zal het probeeren" zei ze hijgend en we der trachtte zij te doen wat haar verzocht werd.Het was of haar ledemafen, die een oogenblik te voren hun dienst schenen te wei- geren, meer dan gewone kracht ontwikkclden Zij snikte onwiliekeurig in haar hartsfochte- lijken ijver om hem de hulp te verleenen waar- toe zij met mogelijkheid in staat was. Als een waanzinnige trok zii aan dte zware eikenhou- ten tafel en begon die door de kamer te sleu- ren zooals Garnache haar verzocht had. For- tttrcio zien.de wat er gebeunde, en gissend Vat het voornemen was van Garnache, trachtte zich een weg te banen en in de kamer te ko men. Maar Garnache was op zijn boede. Men DE NED. FILM. Ter vertooning op de Italiaansche scholen heeft de Ver. „Nederland in den Vreemde" naar zij ons mededeelt, een exemplaar van de Nederlandsche film geschonken aan het mi- nisterie van Onderwijs te Rome. Eenzelfde film schonk de vereenignig, op verzoek van onzen gezant te Washington, aan een officieel bureau in Amerika, eveneene ter vertooning voor de schooljeugd. Op ver zoek van het ministerie van B uitenlandsche Zaken werd een exemplaar van de film ,;Ne- derland" geschonken aan het „Office cinema- tographique d'enseignement et d'education de la Region de Nord" te Rijssel. EIGENAARDIGE MANIEREN. Er heerschen in het waterschap „de Lin- de" eigenaardige tcestanden, aldus wordt ui: Weststellingwerf (Fr.) aan de Telg. gemeld. Ongeveer 60 ingelanden, daartoe herhaal delijk aangenaamd, blijven halsstarrig beta- ling weigeren van de polderlasten. Volgens hun oordeel is de aanslag vai hunne perceelen te hoog. Zij hebben de hulp van Ged. Staten inge- roepen; een conferentie met afgevaardigdeti en Provinciaal bestuur werd gehouden, maar men heeft nog geen beslissing genomen. Een ander eigenaardig verschijnsel is dit, dat bij hoogen waterstand, ingelanden op hun eigen houtje gingen zorgen voor water- afvoer van hun eigen perceelen. Er worden hoorde een scherp geluid van tegen elkaar knarsend staal en eindelijk een luid klinkenden slag. En Fortunio werd de wachtkamer weer ingeworpen, waar hij in gesprongen was om zijn hachje te redden. Een oogenblik pauze; Garnache liet zijn arm rusten totdat ze hem weer kwamen aan- vallen. De kapitein riep hem van uit de wacht- kamer een verzoek toe zich over te geven. Hij beschouwde die vraag als een beleediging en was een oogenblik woenden. „Overgeven?" brulde hij. „Overgeven aan jou, een moordenaar, een schavuit? Je kun) mijn zwaard krijgen als je het komt halen. maar je krijgt het in je keel." Fortunio maakte zich nu ook boos en boog het hoofd naar het oor van zijn metgezel om hem een bevel te geven. Ten gevolge daarvan was het nu dte huurling die naderde en een uitval deed. Plotseling viel hij op zijn knieen en over zijn hoofd heen ontmoette het zwaard van Garnache plotseling dat van Fortunio Het was een slimme streek en het kwam Gar nache op dat oogenblik in't geheel niet te pas. Maar met de verrassing kwam tevens de ver klaring van wat de andere van plan was. Het zwaard van den knielenden man moest Gar nache in de ingewanden gestoken worden Toen mademoiselle een kreet van schrik deed hooren sprong Garnache ter zijde naar den muur, waar hij gedekt was voor Fortunio's wapen, hij keerde plotseling om en stak zijn degen midden door het lichaam van den knie lenden vent. 4 -j- Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5