waarvan kwaliteii met \lerandert u bekoren Egmond aan Zee, 12 October 1927 Geachte Redactie! In Uw onderschrift bij het schrijven van den heer v. E. in het nummer van gister scaijnt U het noodig gehad te hebben te schrijven: j „Als bedoelde correspondent mzender misschien heeft medegedeeld, dat hijwel eens zou kunnen bedanken, dan zullen wi] dat bedankje zonder meer accepteeren Nu, dit laatste zult U in dergelijk geval wei moeten. Zoo goed als onderget. cut zou doen in het omgekeerde geval. Wij zijn gelukkig niet aan elkaar getrouwd. En hoe Flosser de band tusschen ons is, zooveei te meer waarborg voor de onpartijdigheid van ie Alkmaarsche Courant, die wij ten slotte beiden dienen. Wanneer ik dan n>u eenige ruimte vraag, dan is dat; omdat de aangehaalde woorden een verondersteliing bevatten, ditmaal niet een die U, maar een die mij -bet-reft. Daarom wild® ik ronduit verklaren: le dat de heer v. E. buiten mijn mede- weten gesehreven heeft, 2e dat over hetgeen hier verondersteld wordt geen woord gesproken is. Ook wat dat betreft, aoht ik mij mans ge- noeg om het zeif te laten weten, als 't mij belief t. Verder kan ik Uw onderschrift gevoege- liijk laten rust,en. De ervaring heeft mij wel geleerd, dat verstandige tezers per sal-do toch hum oordeel zelf vormen. Dat valt wel mee. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, DE BEDOELDE CORRESPONDENT (Uit het bovenstaandt zou kunnen blijken, dat de heer Van Eenennaam zonder voor- kenriis van den heer Bossehaart voor de „rechten" van dezen correspondent op de bres is gesprongen. Hij bedoelt het misschien goed, maar ot deze vriendendienst door den heer Bossehaart gewaardeerd kan worden, valt te betwijfelen. De taakonzer correspondenten is urt- sluitend objectieve berichten van plaatse- lijke gebeurtenissen te geven. Wi de correspondent critiek leveren, dan staat onze rubriek Ingezonden Stukken voor hem open. Slechts de redactie levert, wanneer zij dat wenschelijk acht, in het redactiome-ele ge- deelte onzer courant critiek op personen of gebeurtenissen en alleen de redactie bepaait ook of omvamg of beteekenis van een be- paalde gebeurtenis ter plaatse van den cor respondent, het uitzenden van een eigen ver- slaggever noodzakelijk maken Verstandige lezers zullen begrijpen, dat zelfs de correspondent te Egmond zich aan de algemeene voorschriften heeft te onder- Werp£nRed. Alton. Crt.) fProwiE^ciaai «i5eiaws aangeDracnt, die ongetwipeld in een (ffltt- gende behoefte voorziet. Op de bovenverdieping zijn ter weers- zijden van de trap vertrekken gelegen, waar- aan de bestemming is gegeven als kamer voor de raadsleden en voor de pers. Mocht later meer dienstruimte noodig zijn, dan kan de bestemming zonder bezwaar gewijzigd worden. Boven het trappenhuis is nog een reserve- vertrek aanwezig, zoodat op voldoende ruimte gerekend is. Re-cht voor de trap over de geheele voor- zijde van het gebouw is de Raads- en Trouw- zaal, die een afmeting heeft van 14 bij 6% meter, waarvan een gedeelte wordt gereser- veeid voor pers en publiek. Bij het betreden van die zaal staat men verbluft, het is een prachtig mooie en ruime zaal, mooi y-erlicht, in strenge lijnen uitgevoerd, zoooat zij n lm- posanten indruk maakt. De wanden worden voorzien van bl'anke eikenhouten lambrisee- ri-ng, waarboven een doekbespannimg; de vlcer wordt een blank eikenhouten parket- vloer, terwijl de meubileering geheel in over- eenstemming met de betimmering wordt uit gevoerd. We zeggen zeker niet te veel als we het vermoedien uitspreken, dat slechts wei- nige gemeenten als de onze, zulk een mooie raadszual zullen hebben en het uitzicht is schitterend. In het sousterrain is een ruime prandvrije ruimte voor het archief, een rijwielberg- plaats, twee cellen, de kolenkelder en oe entree voor de inrichting voor central® ver- warming. Onze indruk van het gebouw is, dat zon der overdaad die is opzettelijk vermeden alies is aangebracht wat voor een gebouw als het laadihuis in een gemeente als de onze noodig is, zoowel in- als uitwendig is alles geheel af. We kunnen de gemeente geluk- wenschen met zulk een mooi gebouw. Men wees er ons op, dat er voor de gevoerde oppositie tegen den bouw van het raadhuis geen reden bestaat, daai dc burge- meester in de laatste raadsvergadering heeft medegedeeld, dat de belasting het volgend jaar vrij zeker verlaagd kan worden. UIT NOORDSCHARWOUDE. D e M a r k t. Het was voor onze tuinders een bevredi- gende week. De prijzen zijn in het algemeen wel niet abnormaal hoog, maar ze steken toch gunstig af bij de beide laatste jaren, die een alleszins onbevredigende uitkomst ga- ven. De roode kool bleef ook nu vrij vast in prijs. Van de ruim 10 wagons die werden UIT HEILOO. Onze correspondent schrijft; Het nieuwe raadhuis nadert zijn voltooung 't Wordt ook eens tijd, als men nagaat, dat er op gerekend was, dat de oude raad, he het besluit had genomen tot den bouw oci. het gebouw zou openen. Dat dit echter met is gebeurd is niet de schuld van den aaanemer, doch andere oor- zaken hebben de vlugge afwerking vertraagd, doch als er nu geen stagnatie kemt is het een kwestie van enkele weken. Toen we voor 14 dagen het vcrlangen uitten om een en ander te bezichtigen trof- »en we het bijzonder. We werden ondev wei- willend geleide van den secretaris rondge- leid, terwijl de burgemeester ook de vorde- ring gadesloeg. We hebben echter gewacht omreden het een chaos was van hout en steenen en omdat de tijd van opening nog te vei in het Verschiet •was. Nu echter de timmerman en metselaar het veld hebben geruitnd en stucadoor er. schil- der de laatste band leggen aan de afwerking, hebben we nogmaals een kijkje genomen rn hebben naast onzen eigen indruk dien van den architect Saal gevraagd om het over- zicht zoo volledig mogelijk *e doen zijn Het gebouw maakt een mussieven indruk, de gevel is mooi van lijn. De donker getinte van een officieel gebouw. De donker getinte muren, het diepblauwe leiendak en de kope- ren toren geven aan het geheel een mooie kleurschakeering. Voor het gebouw is een flinke ruimte gelaten, zoodat het gebouw goed uitkomt en het moc-ie punt in ons dorp een ruim aanzieri geeft, De mooie trap voor het gebouw doet het uitstekend en vormt een fraaie entree. De hoofdingang is diep inge- metseld en afgedekt met een massief balcon Door de vestibule korrit men door door- draaiende glasdeuren in de ruime hall met kunstgranieten vloer en keurig afgewerkte wanden, met op den achtergrond de trap, eveneens van kunstgrariret, welke naar de bovenverdieping voert. Wanneer straks het glas-in-lood raam in den achterwand wordt geplaatst, zal het on- getwijfeld goed uitkomen. Rechts is de burgemeesterskamer, waar men een fraai uitzicht heeft op Straatweg en Middelpad, achter die kamer is de besogne- kamer of kleine vergaderzaal. Links vindt men de kamer van den secretaris en daar achter de secretarie, beide prettige vertrek ken van voldoende afmetingen. In de secreta rie k een ruime branch en inbraakvriU kluis aangevoerd, was de laagste noteering 3.20, terwijl als hoogste o.70 gemaakt is. De aanvoer van witte kool is sterk toege- nomen, zelfs meer dan het dubbele van de vorige week. Ondanks dat ging de prijs nog omhoog, wat wel een meevaller is, daar al gemeen gevreesd werd, dat met een toene- mende aanvoer de misere wel wcrr zou kc- men. Voor de gele kool toonde ook nu te handel weinig leven. Zelfs bij een zeer geringe toe- name van aanvoer v/erden de prijzen reeds gedrukt. Ook met boswortelen was het weer vdr van best. De prijzen gingen nog vrij belangrijk omlaag, zelfs met de zeer geringe aanvoer van slechts ruim 100.000 Kg. Met de bloemkool was het, als steeds, best. De kroten en rammenas gaven eveneens een gunstige uitkomst. De aardappelen houden zich tot het einde goed. Hit seizoen is bijna afgeloopen en steeds konden we hiervoor een gusntig ge- luid laten hooren. De ronde Duken, die de hoofdaanvoer vor men, brachten tot bijna 5 op. Er was nog een dagelijksche aanvoer van spercieboonen, hoewel kleine partijtjes. De prijs was ook nu hoog: van 10 tot 20. Uien en n:p gingen iets omlaag. Echter over een prijs van 4 lA tot 5V3 cent per Kg. valt niet te klagen, al zal het door de te weinige productie geen uitkomst geven. Hier van werden bijna 17 wagons aangevoerd De losse peen gaat het nu ook langzamer- hand beter doen. Deze week was met een aanvoer van ruim 11 wagons de prijs z:lfs vrij belangrijk hooger dan de vorige week. In totaal kan deze week als een gunstige in de analen onzer tuinders genoteerd war den. In totaal was de aanvoer ongeveer 100 wagons, waarvan er 55 per spoor verzonden zijn. De harmonic Excelsior gaf Zcndagmid1- dag het vijfde openluchtconcert, dat mede als gevolg van de koude Oostenwind minder goed bezocht was. Zij die aanwezig waren hebben wee:- enke le mooie uren gchad. UIT BOVENIKARSPEL. Doordat de glascultuur zich in deze ge meente sn'el uitbreidt, heeft het fceshmr van de L. T. B. het besluit genomen in deze ge meente een cursus in glascultuur te geven. Leider is de heer W. Balk. UIT DE STRIEEK. De aanvoer van sluitkool aan de veiling te Grootebroek is nog heel gering. Van bloem kool en sluitkool bedraagt de aanvoer niet meer dan de helft van dien in normal® jaren. UIT OUDKARSPEL. In de kampicenswcdstrijd lange afstand klasse A voor Al'kmaar en Omstreken wist P. Nap van hier tesiag te 'leggen op de kam- pioenstitel door als eersle over cen afstand van 113 K.M. in 4 uur 10 see. aan te komen. Tevens eindig; hij als no. 1 in de compe- titie, waarin hij zich 8 maal als eerste ge plaatst zag en won hiermee een medaille- xast. Veertien dagen geleden hehaaldb zijn broer C. Nap het kampioenschap B over 65 K.M. Door het bestuur van den Nieuwen Polder is "op heden bij de stemming tot lid van dat bestuur herkozen de heer Gerb. Moeijes, en tot secretaris-penningmeester de heer F. Moeijes, beiden alhier woonachtig. UIT LANGENDIJK. De eerste van de serie cursussen welke deze winter door het instituut voor arbeiders- ontwikkeling worden gehouddn is uitstekend geslaagd. De heer van der Vail van Hedoo had1 tot onderwerD: De grondslagen van het socia- lisme, en noopt met ditzelfde onderwerp een vijftal avonden te vullen. Een 25 tal bezoekers volgd'sn met belang- stelling de uiteenzetting van den inieider. De tweed-e avond heeft volgende week Maandag plaats. BEVORDERINlGiEN. De hierna vermelde d'ienstplichtigen, uit de gemeente, achter hunne namen vermeld, die de opleiding volgen voor onderofficier, wor dien met ingang van 15 October e.k. bevor- derd tot korporaal-titulair, n.l.: A. Stoffels uit Wormerveer; W. G. J. BervoHs uit Hoorn; A. W. M. Bruinsma uit Nibbixwoud; A. van Doom uit Medembiik; W. G. Rupert uit Purmerend; T N. Gielis uit Heiloo; J. W. Faust uit And'ijkB. Hulsing uit Enkhui- zen: W. B. Klepper uit Edam; I. Vleugel uit Wervershoof en H. de Wit uit Beemster. HOOG HE E M R A A DSCH AP N.-HOLLANDS NOORDERKWARTIER. We vernemen, dat in de districten Helder en Hoorn van het hoogheemraadschap N'oord-Hoi lands Noorderkwartier zal ge- tracht worden tegenover de candidaten der verbonden politieke partijen voor de vacatures van Hoofdingelanden en plaatsvervangers candidaten te stellen buiten de politick om. De sociaal-democraten hebben voor de verkiezing voor het hoogheemraadschap N.-H. Noorder- lcwarier ingevolge het tusschen dg politieke partijen gesloten accoord candidaat gesteld in de plaats van den heer Nes te Midwoud, die niet meer bij de partij aangesloten is, tot hoofdingeland den heer PZeeman te Zurd- Scharwoude, thans plaatsvervanger, en voor plaatsvervanger den heer J. Westerhof tj Alkmaar De heer K. Breebaart Jz te Winkel, afge- vaardigd door den Vriiheidsbond, stelt zich niet herkiesbaar. UIT STOMPETOREN. Den 20sten October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer K. Zwicp als hooid der school alhier in functie trad. UIT AVENHORN. Dat de groentenveiling hier enorm vcoruit- gaat, bewijst wel het feit, dat de omzet tot dusver reeds 105.000 meer is dan dien ovei het vorig seizoen. Sommige dagen passeeren 130 schuiten de veiling. UIT BOVENKARSPEL. Aan de ingezetenen, welke nog niet bij de waterleiding zijn aangesloten, zal door de politic aanzegging worden gcdaan, dat zs zich voor 1 Januari a.s. dienen aan te slui- ten. Bij niet voldoen aan dit voorschrift zal proocs-verbaal werden opgemaakt. UIT BROEKERHAVEN. Een 16-jarig meisje alhier is met een 18-jarig jongmensch uit Enkhuizen „op stap" gegaan. Aan de politic is opsporing verzocht. UIT WIERINGEN. Dinsdagmorgen is de dubbele woning, in eigendcen toebehoorende aan de wed. Jb. la kes en bewoond door haar zelf en H. van Houten, alhier, geheel afgebrand. De bewo- ners lagen te bed, toen de brand uitbrak Van den inboedel is niets gered. Huis en in- boedel waren verzekerd. De oorzaak is onbe- kend. VOOR OE HIISVROIW. Een paar gFCKelliaie cosy's. van tot uitvoering te Oosterland Dcor de Maatschappij Zuiderzeewerken zullen alhier 10 dienstwoningen worden gebouwd. In tegenstelling met de eerst verspreide berichten, als zou het P. E. N. met stroopi- levering in deze gemeente wachten tot het geheele net voltooid is, vernemen wij thans, dat het in de bedoeling ligt, om de aangeslo ten gedeelten van de gemeente zoo spoedig mogelijk van stroom te voorzien. Voor Hip- polytushoef zal dit vermoedelijk begin No vember zijn. UIT OUDE NIEDORP. Maandagmiddag had alhier de aanbeste- ding plaats, in het cafe van den heer Balk, door burg, en weth., voor de verbreeding van den Oude Niedorperweg vanaf het Oost- einde tot de Ned. Herv. Kerk. Ingeschreven werd door de volgende personen: J. Mulder, Noordscharwoude, voor 1800; A.Heijmans, Noordscharwoude, voor 1837; D. en A. Schuit, Noordscharwoude, vcor 1968; F. Leek, Oude Niedorp, voor 2160; C. Rutsen, Nieuwe Niedorp, voor f 2222; S. G. Booij, Nieuwe Niedorp, voor f 2750; J. Moeijes, Obdam, voor 2975; J. Klom- penmaker, Castricum, voor 3180; K. Bak- ker, Schagen, voor 3300; W. Blankendaal, Oude Niedorp, voor f 5573; Th. H. Komen, NUuwe N' dorp, voor 5800. Het werk is aan den laagsten inschrijver, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, ge- gund. De begrooting, opgemaakt door den heer J. Wartenhorst fe Dirkshorn, bedroeg 2370. UIT BAKKUM. Ter gelegenheid1 van de kermis alhier op j.l. Maandag was op een terrein achter het cafe van W. Borst een wedstrijd georgani- seerd waarbij op houten vogels, staande op een hoogen paal, werd geschoten. Een groot aantal liefhebbers, waaronder personen uit Haarlemimermeer en Warmond, v/as opgekomen om aan deze wedlstrijden deel te nemen. Zoo groot was het aantal deelnemers dat met twee ploegen werd ge schoten. De prijzen werden toegekend dcor het neerschieten van kop, vleugels, staart, romp en een vlaggetjc. Door de twee ploegen werden ieder vier vogels geveld met den volgenden uitslag: Ploeg 1. le vogel: romp C. Brakenhoff; kop W. de Bas; staart J. Schrier; vleugel J. Hoi- lenberg en vlag L. Zonneveld. Een vleugel werd verloot omdat niet was vast komen te staan wie dat gcdaan had. 2e Vogelromp C. Admiraal j kop J A. v. Leeuwen; staart J. de Bruin; vleugel L. Zonneveld en P. Borst. 3e Vogel: romp J. Duinmeijer; staart J. Castricum; vleugel J. v. Leeuwen en vlag G. Liefting. Een vleugel en kop werden ver- l0°4e Vogel: kop Th. de Groot; staart W, d® Bas; vleugel J. Castricum en vlag J. Schrier. Romp en vleugel werden verloot. 2e Plceg, le vogel: romp A. Wijnhout; kop S. Wijnhout; staart P. Schotvanger; vleugel D. Schermer; vlag A v. d. Veek. Een vleugel werd verloot. 2e Vogel: romp en staart W. v. d. Berg; Het 'begint nu weer zoetjes aan tijd te worden om aan de gezellige uren te denken de lange avonden bij schemerlamp en haardvuur met de theetafel binnen uw bereik en op die tafel over de trekpot het gezellig- heidsattribuut bij uitstek: de ccsy. Die cosy moet frisch en fleurig zijn. Daar hapert het nog al eens aan. Er zijn huisvrou- wen, die z66 verslaafd geraken aan haar dierbare oude theemuts, dat zij er geen af stand meer van kunnen doen, al zit het d'.ng ook vol bruine vlckken en al piept de kapok er ook hier en daar doorheen! Dat is een grove huishoudelijke fout, want in de eerste plaats wordt die muts gebruikt over drinkwaar en is vuilheid hier dus onge- zond, en ten tweede staat het slordig. De cosy behoort nu eenmaal net als de kleedjas op uw theetafel, blaadjes, koekjesschaal etc. tot de luxe dingen van uw interieur. Daarom moet zij ook in luxe-staat verkeeren en mag niet gevlekt zijn of kapot. Het is heusch niet zoo'n heksentoer om een cosy nu en dan wat op te knappen. U kunt haar ook laten uitstoonien, doch u is voordeeliger uit, wanneer u de overtrelc ver- nieuwt en om de andere keer ook de voering eers verwisselt. Zoo'n voering kan gewas- sehen worden. Haak dus dadelijk twee voe- ringen voor uw theemuts; dan heeft u niets anders te do en dan deze er even om de beurt omheen te spannen. Als u een nieuwe cosy gaat maken, moet u er vooral om denken dat de maat heel pie- cies dient te zijn: is de cosy te nauw, dan blijven oor of tuit van de trekpot haken en rolt hot zaakje op den grond. Is zij daaren- tegen te wijd, dan zal uw trekpot niet vol- d'oende warm gehouden worden. Het gemakkelijkste is voor u als u een goed model van een oude cosy kunt naknip- pen. Heeft u dat niet ter beschikking maak dan eerst een patroon van papier, knip daar- na het model na in voering, vul de cosy even ■op voor proof (dus niet dic'htnaaien!) en pas haar zorgvuldig om de trekpot. Eerst indien u er vast van overtuigd is, dat u een goed model heeft, kunt u de cosy gaan afwerken. Een cosy moet twee voeringen hebben: een waarin de kapok of watten liggen beslcten, ,en een, die de binnenzijde van de cosy be- kleedt. Let er op dat u de hoeken mooi rond knipt: dat geeft het model aan uw muts. U kunt een aardige cosy maken van niets dan lintlusjcs op 'n fond van bedrukte zijde. Ik zag laatst een model, waarop die lusjes in een lange ris van elkaar half bedekkende lintjes langs den rand van de cosy gezet wa ren, terwijl er aan de voor- en de achterzijde daarmee evenwijdig loopende bogen waren gemaakt. Een reusachtige strik van wel vijf of zeven lussen maakte de cosy van boven af. Een andere, eveneens met lint vers'.erd, bestond uit een waaiervoimig motief. Het lint was 4 c.M. breed; voorop onderaan was cen rozet gehecbt; daaromheen waren in steeds wijder wordende bogen de volants °*czct. U kunt met lint zelf allerhand variaties bedienken, b.v. wanneer u tweekleurig lint kiest, en dit om en om vouwt; u krijgt dan de verrassendsfe effecteu. Er zijn tegenwoordig ook dames, die een omgekeerde cosv prefereerende z.g. „trek- potzak". De trekpot wordt dan niet toegedekt maar in een zak gestopt, waaruit oor en tuit ite voorschijn komen. Ik zag er zoo een op een bazar; op het vieux-rose fond was veelkleurig lint gestikt in punten, waardoor het onderste deel der cosy werd bedekt. Het dekseigedeelte was vieuxrose gebleven en afgemaakt met een strik. Ook kunt u iets heel aardigs bereiken, wanneer u geribd of effen lint inrijgt tot een ruche en die ruches dan aan elkander hec'ht en langs de cosy naar boven laat loopen Ten slotte is een theemuts een ideaal iets om uw wol-restanten aan op te gebruiken. Haak van die restantjes lange lossen koor- den of kleine ronde en ovale plakkaten. Be- vestig deze plakkaten aan elkander met de kooraen en zet het geheel op een vleesrh- kleurig satijnen fond. U zult over het resul- taat versteld staan. Het is moeiliik u hitr een patroon voor te beschrijven. Het hangt van uw wol-restantjes af. Iemand met wat smaak en kleurgevoel, kan hier aardige din gen mee bereiken. Ik raad u aan het gebeei met een rand in flandsteek om te werken en er dan een paar gehaakte lussen op te zet- ten. Een lezeres, die veel in haar turn werkt, is zoo vricndelijk mij mededeeling te doen van haar .nieuwste uitvinding"; zij is over tuigd, dat ook anderen hier veel gemak van kunnen hebben. Zij wordt n.l. erg inoe van het gesjouw met den kruiwagen. Nu schar- relde zij een oude binnenband op van een fiets, knipte die in tweeen; maakte aar: de beide uiteinden een flinke lus en hangt nu de band om haar hals en in de beide lussen de handles van den kruiwagen; thans be hoof t zij.niet het geheele gewicht van dien wagen in haar handen te dragen en door de clasficiteit van ddn band heeft zij er ook geen pijn van aan haar hals of schouders Inder- daad een practische oplossing. Tevens heeft ze een goed middeltje om oud:, platgeveegde bezems weer „op te wek'ken". Zet een groote ketel met wat;r aan het koken; houdt de versleten haren van den bezem boven den stoom en u zult zien hoe deze platgedrukte haren zich na eenige minuten reeds herstellen! U komt er dan best nog een half jaar mee toe. kop C. Wijnhout; vleugel A. Wijnhout en P. Schotvanger en vlag A. Dijkman. 3e Vogel: romio J. Stuifbergen; kop W. v. d. Berg; staart J. H. B. Bonarius; vleugel v. Noort en A. v. d. Veek en vlag P. chotvanger. 4e Vogel: romp verloot; kop D. Schermer; staart A. v. Oosten; vleugels S. Wijnhout en vlag H. Twisk. Dc wedstrijden hadden plaats ond'sr een groote bdangrtelling van die zijde van het publiek. Reeds verscheidene jaren is het gele den dat de schietvereeniging .,Het Jui-ste Schot" hier dergelijke wedstrijden organi se erde: De leiding van de wedstrijden was in handen van den heer W. v. d. Berg. Btuifenlanfl AMERIKA. DE BURGEROORLOG IN MEXICO. De rol der katholiektn. De toestand in Mexico begint in zoover op een werkelijken oorlog te gelijken, dat thans ook oorlogscoir.munique's worden uitgegeven. In dat van Maandag stelt de chef van den staf generaal Alvarez vast, dat de opstande- lingen Zondagmiddag na een gevecht. dat 6 uren duurde, door de regeeringstroepen be- slissend verslagen zijn. Zij verloren 50 man aan dooden, 100 gewonden en 600 gevange- nen. De leiders Gomez en Almara zpn echter ontkomen. De regeeringstroepen achtervolgen hen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de tegenwoordige generaalsopstanden in Mexico niets hebben uit te staan met de Katholieke beweging tegen de regeering-Calles, welke be weging reeds in een mislukte opstandpoging zich manifesteerde. In een brief uit Mexico d.d. 22 September wordt dan ook ,aldus de Msb., het volgende gezegd De berichten, die de Mexicaansche regee- ring over de deelneming der Katholieke aan de opstanden de wereld in stuurt, zijn niet waar. Dat is het beste aan het karakter der op- standige generaals te erkennen. De generaals Serrano en Gomez, de twee candidaten voor het presidentschap, die waarschijnlijk binnen weinige weken tegen Calles zullen uitkomen. zijn even bittere vijanden van den goddier.s: en van de fatsoenlijke Mexicanen als de despoot Calles. Wanneer zij tegen Calles opstaan, dan is het hoofdzakelijk hierom, dat zij een belang rijk aandeel aan den grooten roof, die Mexico voltrokken wordt, hopen te krijgen. De Katholieken zouden dwaas zijn als zij een dezer generaals zouden steunen, want van geen hunner hebben zij iets te verwachten. Tegen de pers. President Calles is een verinetel man; hij gaat niet uit den weg, voor niemand en voor niets. Een boos gezicht van de Amerikaansche regeering brengt hem niet van de wijs Ge- brom van buitenlandsche belanghebbenden bij grondbezit en petroleumconcessies, verstoort geenszins zijn evenwicht. In het conflict tus schen staat en kerk toont hij de kerk een ijze- ren vuist. Politieke tegenstanders, die boven- dien nog opstand maken, vinden in Calles een antagonist van meer dan hun partuur. En nu wordt ook de pers aangepakt. De New York World doet daarvan een boekje open. Volgens dat blad is het volgende gebeurd. Agenten van de regeering hebben Felix Palavicini, den stichter van het blad El Universal, die zich verborgen hield, opge- spoord en gearresteerd. Hij zou Zaterdag terechtstaan op de aan- klacht „de inteliectueele leider van de revolu- tie te wezen" Volgens den correspondent te Mexico (stady van de New York world zou dit geding in d« Mexicaansche hoofdstad het onaerwerp zijn van alle gesprekken. Palavicini is de bekerd- ste journalist van heel Mexico. Toen de gene raals Gomez en Serrano de stad ontvludhtten, vermomde Palavicini zich en verdween. Eerst werd verteld dat hij een schuilplaats had ge- zocht in de Fransche legatie. Inmiddels waren Serrano en anderen gepakt en terechtgesteld. Hierop ontving de chef van den staf van den President een brief met de mededeeling dat Palavicini zich schuil hield in de woning van een vriend. En zoo geschiedde het dat Don- derdag de voortvluchtige journalist gearres teerd werd in een hut in een voorstad van Co- Ionia del Valle. Hij werd overgebracht naar de militaire gevangenis te Santiago. Het voornaamste bewijsmateriaai tegen den journalist is een door dezen geteekenden brief, gericht aan Gomez waarin deze werd aange- zet tot het ontketenen van den gewapenden op stand tegen het bewind van Calles. De brief was in een kist in het huis van Palavicini ach ter,gebleven. De vluchtende journalist had hem in de opwinding vergeten. Palavicini is hoewel El Universal door hem was opgericht al jaren lang niet meer aan dat blad verbonden. Desniettemin komt deze courant toch krachtig voor hem op de bres. Het blad onthoudt er zich van, op de schuldquaestie in te gaanechter betoogt het, dat clementie in d'it geval door de geheele wereld zou worden toegejuicht. Palavicini is een man, die in perskringen MET BON5 VOOR PRACHTIGE CADEAUX. aui Verzorg uw Handen met Purol in

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7