DE LANGE DE MORAAZ CreMn - Deposits - Effecten Gemeenteraad van Alkmaar. BinnenBahd Stadsssieaaws LAHBESTRAftT 49 - ALKMAAR ICunsf GASONTPLOFFING. Gisterochiend heeft in een onbewocmd bene- denhuis in de Karel van Gelderstraat te Arn- hern een gasontploffing plaats gehad toen een electricien bezig was in dat huis een electri- sdhe leiding aan te leggen. Het bleek, dat de vorige bewoners de gas leiding met kranten hadden dichtgestopt, waardoor het gas in het huis is gekomen, en dat het tot ontploffing werd gebracht, toen de electricien met vuur werkte. De man wend met eenige kwetsuren naar bet ziekenhuis vervoerd. In de woning werd groote schade aangebracht. Een muur werd geheel weggeslagen d'euren en ramen werden verbrijzeld. Ook het bovenhuis heeft ernsMge schade gdkregen. Ook daar is een muur weiggeslagende bewoners werden niet verwond. In de straat zijn in een vijftal hui- zen, een groot aantal ruiten verbrijzeld. j ZIJN VRIE'ND DOODGESCHOTEN. De marechaussee te Nieuwenhagen (Limburg) heeft aangehouden den 24-jari- gen Duitscher W. S., werkzaam aan die mijn Julia". Bij een twist had hij Zijn vriend, den ^4-jarigen A., doodgeschoten. W. S. is naar 'Maastricht overgebracht. BEN MARECHAUSSEE A'LS OPL1CHTER. De krijgsraad te Den Bosch veroordeelde »Ji S. uit Krabbendijke, marechaussee le di vide Kon. Marechaussee den Bosch, gedeti- neerd, wegens oplichting te Vught en we- gens desertie tot vij'f maandten gevangenis- gtnaf. De eisch was acht maanden. .TA'ATSLOTERI J.v. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 6069, 8216, 12350, 17762, 18188, 20412 en 20670 1000. Ns. 8773, 10763, 15931 en 17158 400. Ns. 60, 276, 8288, 8560, 9462 en 19970 200. Ns. 994, 2694, 3509, 6624, 7326, 9032, 9475, 14446, 15743, 18808 en 20967 100. i:i DE DANSLEERAREN. Dinsdagavond heeft een tiental Amster- damsche dansleeraren in het American Hotel leen vergadering gehouden ter bespreking van het vraagstuk der concurrentie, die voor- ial in de laatste jaren den diansonderwijzer is aangedaan en hoe het beroep van dansleer- aar, dat in de na-oorlogsche jaren veel van izijn prestige heeft verloren, weer op het oude peil te brengen, Als hoofaoorzaak van bestaande misstan- den Werd genoemd het ontbreken van examen- leischen om als dansleeraar te worden erkend, waardoor de beroeps-dansonderwijzer feite- lijk van elke reohtsbasis vers token is. Boven- dien dragen de rooderne danseft, of liever de imodeme dansers, er niet toe bij, achting te kweeken voor de danskunst, waarvan het dansonderwijs de dupe wordt. Teneinde in dit alles verbetering te bren gen besloot men een commissie in te stellen, die bij de autoriteiten op bescherming teg en onbevoegde concurrenten zal aandringen. I AUTO-DIEFSTAL. Eeoige dageni geleden is een van de ver- koopers van een autohande-1 te Rotterdam er met een nieuwen auto, model 1927, vandoor gegaan. Hij is met den wagen naar Den Haag gereden, waar hij' hem heeft geruild teg en een auto van hetzelfde merk, model 1925. Hij heeft f 1000 toe gekregen. Sinds- dien zijn de venkooper en de beide auto's spoorloos verdwenen. De politie stelt een on- derzoek in. Twee 16-jarige jongens, P. J. P. en C. P., zijn er Dinsdagavond vandoor ge gaan met een auto, die voor een perceel in de Dr. Dirk Bakkerlaan te Bloemendaal etond. De politie heeft den auto aangehou den op de Elswoudslaan en de beide jongens opgesloten. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Dinsdagavond omstreeks half-twaalf is Jn de Nieuwe Parklaan te Den Haag, in de nabijheid van de Witte Brag, een auto, be- stuuid door J. W. B uit de Kempstraat, te- gen een boom gereden. Volgens een verkla- ring van den chauffeur zou hij eensklaps het Btuur zijn kwijtgeraakt. De auto werd zwaar besehadigd. De heer R., die in den auto zat, werd op den grond gesl-ingerd en kreeg Benige verwondingen. Men vreest dat hij een aersenschudding gekregen heeft. KORTE BERICHTEN. Bij de Rotterdamsche politie is aangifte redaan dat een man in de Kipstraat een stuk keeft geknipt uit het hangend haar van een 15-jarig meisje. De dader is gevlucht.. Als een inleiding der herdenking van het 50-jarig bestaan der universiteit van Amsterdam is gistermiddag in het universi- teitsgebouw een historische tentoonstelling gieopend. De besteller Kortenhof uit Woerden, is, toen hij het hek van een villa kwarn uitrij- den, d'oor een auto gegrepen. De man werd Op slag gedood. Hij laat een vrouw met ze- yen kinderen achter. In zijn paleis bij Weenen is 75 jaar oud gestorven hertog Miguel Braganza, preten- flent naar den troon van Portugal en voor- malig Oostenrijksch huzarenofficier, als hoe- danig hij ook aan den wereldoorlog heeft deelgenomen. E>e overledene was een oom van ex-keizerin Zita. Voorts is van hem be- kend, dat hij een groot bewondleraar van Nederland was en dat hij belang stelde in kunet. RADIOFONISCH WEERBERlOHT, naar waamemingen, verricht in den morgen 13 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologiscji Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 te Valencia. 1 Laagste barometerstand 759.0 te Nordo- yin in Noorwegen. Verwachting (geldig tot den avond van 14 October) Zwakke tot matige wellicht later toene- menden wind uit westelijke richting, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder overdag. BURGERLIJKE STAND, i GETROUWD: Its Cornelia Bakker en Elisabeth Maria Bernardina Al. Teunis Terlouw en Anna Hendrika Noordzij. GEBOREN: Cornelia Johannes en Willem, zs. van Ge- orgius Melchers en Maria Christina Ooij kaas. Johannes Theodorus Willem, z. van Theodorus Willem van den Idsert en Martha Torenvlied. OVERLEDEN: Aagje Stelling, gehuwd met pomelis Vis- ker, 67 jaar. BENCEMD. Tot kaijtoorbediende bij de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken alhier is o .a. benoemd de heer Th. Ooms te Alk- maar. BEeEDlGD. Heden is door de Arrondissements-Recht- bank beeedigd als makelaar en taxateur in goud- en zilverwerken de heer H. Mienis, Luddelsweg 465, te Uitgeest. DE DUITSCHE HERDER. De heer W. Mul te Schagen verzoekt ons mede te deelen, dat de Duitsche herder, waarover deze week werd geschreven, zijn eigendom is. Het dier was al een week zoek en de heer Mul ontdekte nu dat de hond, na zijn execu- tie misgeloopen te zijn, aan den heer Floris te Alkmaar was gegeven. Deze heeft nu een regeling met den eige- naar getroffen, waardoor de viervoeter weer bij zijn ouden baas terug is. ON'DERW IJ SCONFERE NTIE. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 October wordt in de Harmonie een onderwijsconferen- tie gehouden, waar behandeld zal worden: „De aansluiting tusschen L. O. en M. O.". Als sprekers treden op de hcoven J. H. Plu- vier, J. W. Bymolt, D. L. Daalder en Prof. G. R£vesz, Aan de conferentie is fevens verbonden een tentoonstelling van leermiddelen en jeugdlec- tuur, terwijl Vrijdagavond door het Alk- maarsch Dubbelmannenkwartet „Zang en Vriendschap", dirigent Corn. Jonker, mede- werking zal worden verleend. Voor" nadere bijzonder'heden zie men de ad- verienie in dit nummer. EEN ADRES. Aan het College van Burgemeest'er en Wet- 'houders van Alkmaar is het volgende adres gezonden: Ondergeteekenden, respectievelijk voor zitter en secretaris van het Werkloozer- agitatie-comite, ten deze domicilieerende ten huize van den 2en ondergeteekende, ver zoekt een oogenblik uw aandacht voor het volgende Er zijn ten eenenmale omstandigheden dat een mer.sch niet heeft. doch in letteriijken zin geleefd wordt. Deze laatste omstandigheden zijn voor de werk'loozen aanwezig. Het is op grond van dit gevoelen, dat zij uw college, om een onderhoud verzoeken nopens de werkloozenzorg in het fcomende jaargetijde Zij veroorloven zich de vrijheid, onder uw aandacht te brengen, dat het comite van werkloozen bestaat uit ingezetemen van Alk maar, en voor 90 pCt. niet georganiseerd in een der bier aanwezige vakcentrales, mits- dien wij enkel en alleen op het oog hebben, hoe het in de komende maanden met prod'ue- tieven arbeid van gemeentewege gesteld zal zijn. Het adres is geteekend door de heeren Homa en Gorter, resp. voorzitter en secreta ris van het agitatie-comite. NEDERL. VEREENIGINIG TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Afdeeling Alkmaar en Omsteken. Het driemaandelijks rapport van den in specteur C. Verwer luidt als volgt: Op ongezette tijden de markten. hier en te Scliagen bezocht en waarschuwingen gegeven wegens ongeoorloofd vervoer pluimvee, ruw" behandeling van varkens en overmatig ge bruik van de zweep, bij herhaling proces ver- baal aangczegd. In twee gevallen het zitten op hondenwa gens belet en verboden Proces verbaal opge maakt wegens het bezigen van een paard met ettergezwel onder den schoftband, het dier buiten dienst gesteld. Naar aanleiding van een klacht uit Eg- mond aan Zee over gebruik' van een zieken hond als trekdier door onzen veearts een on derzoek ingesteld, die den hond voor arbeiv geschikt achtte. In samenwerking met de politie proces-ver- baal opgemaakt, wegens gebruik van een kreupel paard, voor deze gevallen werd het oordeel van den veearts gevraagd, waarvan de kosten door onze afdeeling worden gedra gen. Een ouden trekhond die zijn baas jarenla-ng had1 gediend werd door zijn nieuwe eigenaar als kettinghond gebezigd met zeer onvoldoen- de ligiging, hierin werd verbetering gebracht. Een zwervende hond midd'els gas doen dooden. Men gelieve er rekening mede te houden dat Dierenbescherming zich alleen het lot aan trekt van zieke en zwervende dieren, eigenaars van dieren die zich hierva-n willen on-tdoen moeten daarvoor zelf zorgen. Gevraagd 3 jonge ldeine hon-den, ljonge herdershomd, 1 groote herdershond. Aa-ngebodten 2 groote en 3 zindelij'ke kl-eine katten. Er bestaat nog gelegenheid voor meisjes en jongens van 10—15 jaar lid te worden van den jeugdbond. Contributie 0.10 per maand en indien aan het jaarlij'ksch uitstapje wordt deelgenomen bovendien' 0.10 per maand, hiervoor zich aan te melden bij Gevelaar, Stuartstraat; C. Verwer, Baanstraat en C. H. Ruijgrok, Stationsweg 23 LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 5.40 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. Het ko'or bestaat ulfeluitend uit scholieren, waaronder van tien en elf jaar, voor wien de jongsten zulk een tournee die men siedert verleden week in ons land is begonnen, toch wel wat erg is. En men zingt meerstem- mige nummers, tot zelfs achtstemmige. Tech- nisch is het door den lei-der, prof. Otto Rich- ter, op een groote hoogte gebracht. De zui- verheid is onaantastbaar, weifelingen bestaan niet, toon aangeven bij het begin van een nummer hoort men haast niet. Heel mooie stemmen bevinden er zich in, vooral de sopraanstemmen van die kleine jongens, die zoo vast zijn en met gemak A zingen ('k geloof tenminste dat ik mij in de j. Het proces-verbaai der opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Als voren. k. Een verzoek d.d. 22 September j.l. van mej. W. Bennink, om het Raadsbesluit d.d. 6 September j.l. No. 4b, waarbij haar eervol ontslag werd verleend, in te trekken. De Raad willigt het verzoek in. 1. Een adres d.d. 1 October j.l. van bewo ners der Van Everdingenstraat, daarbij ver- zoekende de verlichting der genoemde straat en de Kruseman van Eltenstraat te willen verbeteren. De Raad stelt het adres in handen van B. en W., ter afdoening. toonhoogte niet vergis) is bewonderenswaar- dig. En toch voelde ik bij de eerste nummers „Geitliches Reiselied" van Volkmann, en „Zwei Chore iiber Spruehdichtungen des An- gelus Silesius" van Arnold Mendelssohn niet dat wat men noemt ontroering. 't Kan zijn dat de manier van zingen daar ook oorzaak van was, men zong zoo kort, brak vele noten zoo kort af, 't had veel van 'n overdreven fraseering. Maar daarna kwarn de geniale Job. Seb. Bach met „Abendgebet" en met „Wie wohl ist mir", en daarmede wist het koor, wat mij alt-hans betreft, diepere snaren aan te roeren. Ook het „NaChtgesang" van den dirigent „Palmsonntagmorgen" van Max Bruch en het achtstemmige Psalm 43 van Mendelssohn troffen zeer. Hoe glanzend klonken die sopraanstemmen en hoe gemak- kelijk zongen die jongens in Bruch's koor bijv. het „Hosianna singt: Der Konig ziehet ein" en welk een prachtig pianissimo gaven zij in het „Nachtg€sang". De heer Friedrich Graupner stelde zich met een recitatief en aria uit Judas Maccabaus" van Handel, en met Psalm 62 van Albert Becker als een goed tenorzanger voor en de heer Jan Zwart die na het openingsnummer nog een Addgio van Bach speelde, en bij het einde van het concert inproviseerde over het, „Zegekoor" uit Judas Maccabaus (ook de solist begeleid- de hij) was als altijd prachtig gedisponeerd. A. K. DRESDENER KREUZCHOR. Waar men ookjeeek, overai zag men men- schen toen gisteravond het aanvangsuur van het concert door het Dresdener Kreuzchor in de Groote Kerk te geven, geslagen had, en de heer Jan Zwart, de Toccata van J. Pz, Sweelinck op het orgel inzette. Overai men- schen, alle plaatsen bezet, tot zelfs in de zij- beuken. Ruim 1500 bezoekers waren aanwe zig. De raad vergaderde heden ten 1 ure. De heer Govers had aan de rechterzijde plaats genomen. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d. 7 September j.l. No. 52 van Ged. Staten, ten geleide van het goed- gekeurde Raadsbesluit d.d. 25 Augustus j 1. No. 4, tot verlenging van de huur van een terrein aan het Kerkplein alhier. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief d.d. 28 September j.l. No. 61 van hetzelfde college ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 25 Augustus j.l. tot het aangaan van kasgeldleeningen. Als voren. c. Een brief d.d. 14 September j.l. No. 44 van hetzelfde college, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 6 September j.l. No. 8 tot het aangaan van een annuiteits leening. Als voren. d. Een brief d.d. 28 September j.l. No. 3 van hetzelfde college, daarbij berichtende dat zij de opmerking gemaakt bij brief d.d. 17 Augustus j.l. No. 34 t. a. v. de goedkeuring der wijziging van de verordening betreffende het gemeentelijk grondbedrijf, meenen niet te moeten handhaven. Als voren. e. Een brief d.d. 28 September j.l. No. 40 van hetzelfde college, daarbij de verdaging hunn-er beslissing mededeelende ten aanzien van het Raadsbesluit d.d. 29 Augustus j.l. tot verhuur van gemeentewoningen. Als voren. f. Een brief d.d. 16 September j.l. 7652 afd. L. O. A. van den Minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geleide van een afschrift van het Koninklijk Besluit d.d. 1 September j.l. No. 119, hou- dende vergunning tot en met 16 Augustus 1928 tot opheffing van het 7e leerjaar aan de gemeenteschool No. 6. Als voren. g. Een brief d.d. 4 October j.l. No. 8492 afd. L. O. A. van denzelfden Minister, ten ge leide van een afschrift van het Koninklijk Besluit d.d. 19 September j.l. No. 47, hcu- dende vergunning tot wederopzeggens aan deze gemeente aan de gemeentescholen Ns. 1, 2, 7 en 8 het 7e leerjaar te doen ontbreken. Als voren. h. Een brief d.d. 16 September j.l. No. 15169 afd. L. O. F. van denzelfden Minister, daarbij berichtende dat de vermindering be- doeld in het 4e lid van art. 56 der Lager Onderwijswet 1920 niet zal worden toege- past ten aanzien van de schoolhoofden mej. J. S. Fanoy en H. J. van der Winden. Als voren. i. Een brief d.d. 10 September j.l. No. No. van ten 764 van de Zuidhollandsche Autohandel Maatschappij te 's-Gravenhage, daarbij be richtende, dat zij de aan de Noordhollandsche Autohanaelmaatschappij verleende autobus- concessie aanvaardt. Als voren. m. Een adres d.d. 30 September j.l. van het bestuur der gemengde zangvereniging „De Stem des Volks", daarbij verzoekende de beschikking te mogen verkrijgen over een de-r gemeentelijke lokalen. Gesteld in handen van B. en W., ter afdoe ning. De Soc.-Dem. en de V.-D. siemden voor dadelijke inwilliging wat door den heer Veen was bepleit. n. Een brief d.d. 29 Juli j.l. C No. 793.3/863 van den Pensioenraad, daarbij vaststelling verzoekende van pensioensgrond- slagen voor mej. M. A. N-ierop als leerarcs aan de (thans opgeheven) gemeentelijke nor- maal lessen. De Raad vo-ldoet aan het verzoek door vaststelling van het in ontwerp bij den brief gevoegd besluit. o. Een adres, ingekomen 14 September j.l. van het bestuur der R. Kath. Vereeni- ging „Moederschapszorg" te He-erlen, daar bij voor het jaar 1928 en volgende jaren een subsidie uit de gemeentekas verzoekende. Te behandelen bij de gemeente-begrooting voor 1928. p. Een adres d.d. 10 September j.l. van de afdeeling Alkmaar van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, daarbij een jaarlijk- sche subside uit de gemeentekas verzoeken de. Als voren. q. Een adres d.d. 30 September j.l. van het bestuur der gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks", daarbij verzoekend voor het jaar 1928 een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Als voren. r. Een brief d.d. 22 September j.l. van het bestuur der vereeniging „St. Joseph", hou- dende toezending van leerplannen met les- roosters voor een viertal bijzondere cursus sen voor vervo-lgonderwijs. Aangenomen voor kennisgeving; t. z. t. zal de Raad omtrent het toekennen van een bij- drage uit de gemeentekas een beslissing ne- men. t. Etn adres d.d. 28 September j.l. van de bestuur der Jeugdvereeniging „St. Fidelis van Sigmaringen", daarbij het leerplan en den 1-esrooster toezendende voor een cursus voor bijzonder vervolgonderwijs. Als voren. t, Een adr-es d. 23 September j.l. van de plaatselijke afdeeling der Nederlandsche Ver eeniging tot bescherming van dieren, daarbij de medewerking van de gem-eente verzoeken de voor den bouw van een paardenstal op het Woonwagenpark. Mej. C a r e 1 s drong er met klem op aan gunstig op het verzoek te beschikken en moti- veerde dit uitvoerig. H. i. kwam men voor 500 klaar. De heer Govers was overtuigd, dat een stalling voor 8 paarden onvoldoende zal zijn. Een stalknecht zal noodig zijn zoodat de kosten niet gering zullen zijn. Spr. was overtuigd dat het wel 2500 zal kosten en gaf in ovenveging er niet op in te gaan. Ook andere paarden loopen 's winters, zonder er hinder van te hebben, buiten en bij stalhouders is voldoende gelegenheid om te stallen. Namens B. en W. sloot de voorzitter zich aan bij het standpunt van den heer Govers. De heer S i e t s m a De paarden loopen niet maar staan stil. De voorzitter: Een paard, dat buiten staat krijgt een dikkere huid en als ze hier stallen krijgen, worden ze vatbaarder voor, kou als ze elders staan waar geen stallen zijn. Ook moet voorkomen worden dat vele woonwagens naar hier trekken. De heer Westerhof oordeelde dat het niet denkbaar was dat B. en W. met den heer Govers meenen, dat het 25 maal zooveel zal kosten. Hoogstens vereenigen B. en W. zich met de conclusie. Spr. oordeelde dat men over de gansche wereld paardenstallen heeft, toch zeker om- dat het voor het vee niet goed is 's nachts buiten te zijn. Ook de militaire paarden wor den 's nachts in stallen gehuisvest. Wat mej. Carels zeide was waar. Men vereert dus het particulier initiatief en wilde daarna de overheid. Het particulier initiatief deed in deze buitengewoon zijn best. Het bracht 800 van de 1300 bijeen. De ge meente kan dus zeker 500 offeren. Ook paarden van arme menschen bekomen onder- dak- Hier heerseht een onweiwnienue noucrfng. Spr. oordeelt dat de heer Govers zelfs tegen is om de plaats af te staan als het particu lier initiatief het geheele bedrag biieen brengt. Spr. doet een beroep op het gevoel van aen raad waar het hier een klein bedrag betreft. De vrees dat velen zullen komen is ongegrond, anders waren er hier voor het park al meerderen gekomen. De getallen zijn gemiddeld door het park niet hooger gewor- den en alleen door den paardenstal zal het ook niet hooger worden. De woonwagen-be- woners die hier hun brood kunnen verdienen komen hier met of zonder park en met of zonder paardenstal. Toen men het woonwagenpark stichtti sprak toch ook het hart. De zaak is pas af als men er een stal bij doet. Er is reeds een man die voor de reiniging zorgt en men kan als voorwaarde stellen dat de 500 gegeven wordt als langs geen anderen weg meerdere uitgaven komen. Spr. deed in dezen geest een voorstel en wees op hetgeen de Vereeniging voor Bescherming van Dieren en de pers in deze voorstond. Ook spr. deed een beroep om het verzoek in te willigen. De voorzitter gaf toe, dat het kosten- bezwaar minder was geworden, doch de blij- vende kosten waren een grooter bezwaar dan de stichtingskosten. Spr. aanvaardde de consequentie niet, dat men als voorstanders van het particulier' ini tiatief moet steunen als dit gced heeft ge- werkt. De overheid behoeft zich niet te la-ten dwingen in een bepaalde richting. De heer Westerhof vond dit niet sympath-iek. Van dwingen is geen sprake. Deze veronderstelling moet in de stad een slechten indruk maken. Niemand kan zeg- gen dat een paardenstal verkeerd zou zijn. De Voorzitter: Dat zeggen wij in dit speciale geval wel. De heer Westerhof: Het centralisee- ren van de faecalien geeft ook een voordeel. Spr. hield staande, dat het aantal woonwa gens door het park niet grooter is geworden. De heer Govers Met een stal komen er viermaal zoo veel. De heer Westerhof Dat beweerde men met't park ook. Doch men zal weer zien, dat het niet waar zal zijn. Ze kunnen alleen blijven als ze brood kunnen verdienen. Nu wordt alleen een zevende van hetgeen aan- vankelijk gevraagd werd, noodig geoordeeld. Laat men het inwilligen onder de restrictie, dat onder geen enkele voorwaarde er meer dere kosten uit zullen voortkomen. Laat men geen bezwaren opblazen, dat is geen argu- mentatie. De Voorzitter: Mijn argumentatie is ook, dat wij het niet willen. De heer Westerhof Dat leg ik met nadruk vast. De plaats zal dus gewdgerd worden als ook de 500 er komen. Het voorstel van mej. Carels, geamendeerd door den heer Westerhof, werd verworpen met 11 tegen 8 stemmen. V6or de V. D. en d-e Soc. Dem. De heer Westerhof: De coalitie is zelfs getrouw bij den paardenstal. De heer K1 a v e r Wederkeerig. De Raad handhaaft de afwijzende beschik king, g;enomen in zijne vergadering van 27 Januari j.l. u. Een adres d.d. 1 October jl. E/4 nr. 231 van het bestuur van den Nederland- schen Federatieven Bond van personeel in openbaren- dienst te Amsterdam, daarbij ver zoekende: a. Een commissie van onderzoek te. wil len be-noemen inzake het beheer van het gas- bedirijf b. de eventueel verleende subsidie aan de Vereeniging van gasfabrikanten stop te zet- ten. De voorzitter stelde afwijzende be schikking voor. Het is geen behandeling om daarop op gedrukte papieren te beslissen. Is er reden voor een commissie? Als dit het ge val is, laat men dit dan aan B. en W. vra- gen. In een commissie zit wantrouwen tegen- j over B. en W. Spr. wil niet alleen bij den for- m-eelen kant blijven. De manier waarop de zaak ter sprake wordt gebracht is ons niet sympathiek, doch daarom mag de zaak niet uit het oog worden verloren. De heer W e s t e r h o f is het met't college eens. Het zou ook een beleediging zijn voor de betrokken ambtenaren. De voorzitter: Ik was nog aan het woord. Wij vonden de zaak te belangrijx om er op deze manier over heen te stappen. Wij hebben alien hetzelfde belang en het is dus zaak om de meest gewenschte manier van handelen te volgen. Spr. heeft niets anders dan een woord van scherpe afkeuring over de corruptie waarover geschreven wordt. Als dit hier het geval mocht zijn wil spr. het met de meest krasse middelen tegen gaan. Dit zegt spr. aan het adres van het geheele ge- meentepersoneel. Corruptie is overai tnogelijk en als ons corruptie ter oore mocht komen, zullen wij die krachtig tegen gaan. Van de corruptie bij de gasbedrijven nam spr. in „Het Volk" kennis. Spr. had dadelijk een onderhoud met den directeur en hij kreeg zijn indruk bevestigd dat hier de toestand in orde is. De toenmali- ge wethouder van bedrijven stelde ook een onderzoek in en was het met spr. eens. Ook bereikten spr. geen klachten. Als raadsleden eenig gerucht, over welk personeel ook, be- reikt, hoopt spr. dat men hem daarmede in kennis zal stellen. Zooals de zaken staan kan wel met zeker- heid gezegd worden dat in andere plaatsen verkeerde dingen gebeurd zijn. Door het dagelijksch bestuur der Vereeni ging van Nederl. Gemeenten was spr. ge- machtigd te verklaren dat deze vereeniging overweegt wat in deze in het algemeen gedaan kan worden. Besloten werd het adres voor kennisgeving aan te nemen. v. Een brief d.d. 7 October j.l. van den heer L. Hoijer alhier, daarbij mede namens 14 anderen verzoekende het adres d.d. l Oc tober j.l. inzake verbetering der verlichting der Van Everdingenstraat en de Kruseman van Eltenstraat in te trekken. De verbetering is reeds aangebracht. w. Een brief dd. 5 October j.l. nr. 69 van Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 25 Augus tus j.l. nr. 14 tot onderhandsche verhuring van gemeentewoningen. Voor kennisgeving aangenomen. x. Een adres d.d. 8 October j.l. van des Alkmaarschen Bestuurdersbond, den Chris- telijken Besturenbond en het Plaatselijk Ar-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2