AlKmaarsche Courant Handera negen en twlntlgsli laargang. Vrydag 14 October. Uit ©nze Staatsmach in BmnenBand liigezonden sfukken Verslag der Algemeene Rekenkamer. Het verslag der Algemeene Rekenkamer, die men het financieel geweten van Nederland zou kunnen noemen, is dezer dagen in druk verschenen. Voor we, ouder gewoonte, het in deze rubriek bespreken, widen we eerst d~ aandacht vestigen op het feit dat het versl g veel minder droeve relazen bevat, dan men in vorige verslagen kon vinden. De oorzaa. daa'rvan is ongetwij'feld, dat de bezuinigings- gedachte doorgewerkt heeft tot in de ondei- deelen der verschillende tak'ken van den Rijks- dienst: dat over de geheele linie meer de ztu- nigheid wordt betracht en het „smijten met geld", waarvan vroeger de meest legendari- sche verhalen 'de ronde deden, een einde ge- nomen heeft. A1 moge dat smijten met zoo forsch geweest zijn als de votksmond dat wist te verhalen, de verslagen van de Rekenkamer kwamen toch vertellen, dat men geen koe bont noemt of er is een vlekje aan. Nog een ander feit, dat moedgevend is, me- moreeren we. In onze vorige besprekingen over de verslagen van de Rekenkamer hebben •we erop gewezen, dat op sommige departe menten niet die beleefdheid tegenover de Re- Ikenkamer betracht werd, welke in het dage- liiksche leven fatsoenlijke menschen tegenover elkand-er in acht plegen te nemen. Met aanha- llng der verschillende data, waarop door de 'Rekenkamer geschreven werd aan sommige departementen, werd geklaagd, dat op zoo 'lang geleden en zoo veelvuldig verzonden ver» zoeken om inlichtingen betreffende gedane uitgaven eenvoudig niet geantwoord werd. iDeze klachten worden in het over 1926 ver schenen verslag lang niet zoo vaak geuit. Een ondeugend man zou kunnen zeggen, dat smds door een extra-parlementair kabinet de „pob- tiek" uitgeschakeld werd. het inachtnemen aer vormen van wellevendheid toenam. Maar hoe het zij, beide feiten, die we iets breeder be- schreven, toonen aan, dat de Algemeene Re kenkamer, die ook op de kleintjes let, beter dan andere jaren te spreken is over het door de departementen en hunne ambtenaren, hooge- re zoowel als lagere, gevoerd beheer En nu het verslag zelf. Er is sedert 1926 een str-ijd gevoerd naar aanleiding van een vonnis van het Gerechtshof te Den Haag, vol gens welk vonnis ambtenaren tot valsche verklaringen en andere strafwaardige hande- lingen werden gebracht door de verouderde regelen van administratie en comptabiliteit en de eis-chen, die de Algemeene Rekenkamer ver- plicht was te stellen. Toen de Earner erop aandrong, dat des- noods door een speciale commissie van onder zoek tot klaarheid zou worden gebracht, in hoeverre die meening juist was, had de minis ter van Financien, voorzitter van den Raad van Ministers, te kennen gegeven, dat bij zijn Departement een ontwerp in gercedheid was gebracht om verbetering in de bestaande comptabele regelen te verkrijgen. Diensvo.- gens was een commissie van onderzoek met nocdig. Noch uit het voorontwerp, noch uit net voorstel, dat bij de volksvertegenwoordigmg aanhangig werd gemaakt, is het nu der Ea rner duidelijk geworden, waar en hoe deze- nieuwe comptabiliteitswetgeving grooter waarborgen zou sdheppen dan de tegenwoor- dige tegen afwijking van de waarheid in ver klaringen en andere onoprechtheid in de ad ministratie. Zij heeft dan ook geen enkel_ be- wijs gevonden voor de juistheid van's Minis ters veronderstelling, dat de ontworpen nieu we bepalingen een onderzoek als bovenbe- doeld overbodig zouden maken. De minister van Financien merkte hier- tegenover op, dat de benaling in art. 79 on- der c van het Gewijzigde ontwerp-Comptabi- liteitswet langs preventieven weg zal voorko- men. dat de declarant onjuiste bewijsstukken overlegt. Aangezien de minister dus blijkbaar deze commissie van onderzoek niet wil, zal de toe- komst moeten leeren wie van beiden gelij/ heeft. De Rekenkamer heeft het recht doof hare ambtenaren een onderzoek in loco in verschil lende bureaux van instellingen van het Rijk te doen houden. Reeds het feit, dat dit onder zoek zonder voorafgaande kennisgeving kan geschieden, heeft natuurlijk een goede preven- tieve werking. Hoe veelvuldiger dit onderzoek plaats vinden kan; hoe meer bureaux -aan dit onderzoek onderworpen kunnen worden, de= te beter. Uit't onderhavige verslag nu blijkt dat in 1926 het aantal Rijksinstellingen, we!- ker geldelijk beheer de ambtenaren der Alge meene Rekenkamer nagaan in de bureaux van die instellingen zelf, eeni-gszins is uitgebreid Zoo werd de leerschool voor schoenmaker.- (met proefstation voor de lederindustrie) te Waalwijk in de controle ter plaatse betrokken evenals de Postcheque- en Girodienst; deze laatste voor zooveel betreft de rente van be- legde gelden. In samenwerking met het Departement van Financien worden thans van het magazijn van tabakszegels te Haarlem geregeld de boe- ken onderzocht en de voorraden opgenomen. Met het houden van toezicht in de bureaux van den Pensioenraad op de ontvangsten van het Alg. Burg. Pensioenfonds zal in 1927 een aanvang worden gemaakt, evenals, voorloo- pig bij wijze van proef, met controle op he geldelijk beheer van het Staatsbedrijf der P en T. in de bureaux van het hoofdbestuur. De voorstellen van den Minister van Waterstaat betreffende deze proefneming, die door de Kamer werden aanvaard, beoogen tevens een belangrijke vereenvoudiging in de inrichting van de verantwoordingsbescheiden. Ook in het afgeloopen jaar bleek, dat d: stelsel van controle voornamelijk in drieer- lei opzicht doeltreffend kan zijn: le. Het kan leiden tot een verhooging van ontvangsten, tot meer geregeld inkomen van hetgeen aan het Rijk verschuldigd is, in ve e gevallen ook tot tijdige navordering. Zoo bleek bij de plaatselijke controle van een zie- keninrichting in April 1926, dat nog ongeveer f 3000 aan verpleeggelden over 1925 onbe- iaald waren. Nadat de controleerende ambte naren hierop de aandacht van den directeur hadden gevestigd, is aanstonds een begin ge maakt met de invordering. oezicht werkt in sommige gevallen mede, dat de ambtenaren van de Kamer ook van andere bescheiden kunnen keninis neman, dan die tot de eigenlijke verantwoording behooren. Zoo had de eenvoudige opmerking, bij twee instel lingen gemaakt, dat door kwitanties voor be- dragen boven 10 ten onrechte ongezegeld werden afgegeven, een hoogere bate voor het Rijk van ongever 300 per jaar ten gevolge. Bij controle in de bureaux van de Kamer kon deze fout niet zijn opgemerkt. 2e. De plaatselijke controle streeft even als het gewone toezicht van de Kamer naar vermindering van uitgaven. Zij doet dit o.m. door aan te dringen op hat openen van gelegenheid tot mededinging bij het sluiten van overeenkomsten voor levering van ver- bruiksartikelen en op samenwerking van ver schillende Rijksdiensten, om zooveel bij derge- lijke aankoopen mogelijk, door wenken ie geven ter vereenvoudiging van de administra tie, opdat spoedige betaling van leveranciers en daardoor de mogelijkheid tot het bedmgen van korting kan worden bevorderd; door een toezicht, dat zich niet beperkt tot de facturen van leveranciers, doch deze vergelijkt tot de bestelbons en dus waakt tegen anders niet t'- ontdekken onjuistheden in de rekeningen; door toe te zien, dat bij de inrichtingen, waar zulks pas geeft, een behoorlijke verbruikscon- trole wordt ingevoerd en dat inventarissen geregeld worden opgemaakt en bijgehouden. 3e. Verbeteringen en vereenvoudigingen van de administratie. Tot dusverre de algemeene opmerkingen uit het verslag, die o. i. zeer belangrijk zijn. Het zou ons te ver voeren thans nog op en'kele saillante dletailpunten de aandacht onzer lezers te vestigen. BAZAR VER. HANS DE RIES. Een bazar heeft met veel andere dingen dit gemeen, dat't groote mceite en inspanning kost om haar, populair uitgedrukt, „voor el- kaar te krijgen", maar dat ae voldoening, als 't eenmaal zoov-er is, ruunschoots opweegt te gen de opofferingen, die de organisaioren zicn hebben getroost. Welnu: er is hard gewerkt om de bazar, georganiseerd door de vereeniging „Hans de Kies'' ten bate van de Alkmaarsche Do-ops- zinde gemeen-te, tot iets bizonders te maken en d'aarom zal het v-elen reeds gister goed hebben gedaan te kunnen constateeren, dat de belangstelling inderdaad zeer groot was. Ds. H. Westra vond n.l. een talrijk gehoor, to-en hij 'smiddags om circa drie uur met een enkel woord de bazar officieel opende. Spr. verklaarde dit met vreugde te doen, hoewel mental het houden van begroetings- en openigsfede's nu niet bepaald tot de aan- genaamste en lichtste taken kan worden ge- rekend. Dat het ditmaal wel aangenaam en licht was, vond zijn o-orzaak in het feit, dat niet alleen de gedachte om een bazar te hou den door de g-emeentd-eden met instemming was ontvangen doch tevens ietterlijk alien zich uitermate hebben beijverd om haar zoo veel mogelijk te doen slagen. Als deze bazar, aldus ds. Westra, de gees- telijke thermometer is van wat er leeft in de gemeenfe, dan moet het wel een dankbare taak zijn haar te openen, want de thermo meter staat hoog en de harten loopen warm! Spr. hoopte, dat ook deze bazar opnieuw den band tusschen de gemeenteleden zal verster- ken en de verstandhouding zal verbeteren, dat zij een volledig succes zal worden, zoo- dat de gemeente inderdaad reden tot dank- baarheid zal hebben. De hoop op succes is groot, en terecht, want wat er gebod-en wordt is „voor elck wat wi'ls". Wann-eer men in deze herfstig-kille dagen verlangt naar v/at warmte en gezel- ligheid, dan is de the-etent er om die beide onmisbare dingen te verschaffen. Krijgt men het daarent-egen wat al te warm en verlangt men naar opluchting, dan kan men de noo- dig-e afkoeling eveneens op de bazar vinden in de limonadetent! Ook voor de hongerige magen is echter gezorgd: eetwaren zijn in overvloed verkrijg- baar gesteld, er kan Ietterlijk gewaagd' wor den van een stroom van heerlijkheden. De belangstelling was bij de opening al groot, doch Ds. Westra kon de verzekering geven, dat zij nog lang niet groot genoeg was om al het kostelijks te verslinden- Ook overigens wordt er echter veel gebo den. Er is een reclametafel, waarop verschil- lene fabrikanten hun producten expos-eeren en die zeer zeker belangst-ellmg verdient. Er is een tent met kunstvoorwerpen, met hand- werken, en er is gezorgd dat er tal van at tracties aanwezig zijn. Met het herhalen van den wensch, dat zij den band tusschen de gemeenteleden zal ver- sterken en zoowel voor „Hans de Ries" als v-oor de geheele Doopsgezinde gemeente een succes zal worden, verklaarde ds. Westra den bazar officieel voor geopend. Wij behoeven aan het bovenstaande na onzen rondgang langs de verschillende stands niet veel meer toe te voegen, mede doordat reeds Zaterdag j.l. in een hoofdarti- kel een en ander werd aangekondigd. Zoowel de thee- als de limonade-tent zijn tot in de puntjes verzorgd en een aantal jon- gedames kwijt zich op voortreffelijke wijze van de bediening. De handwerktent biedt een keur van smaakvoll-e handwerken, die in iedere woning een sieraad zullen vormen en niet zullen na- laten bij velen den kooplust op te wekken. Een galanterietent stelt de bezoekers in de gelegenheid ook dert uiterlijken mensch te verfraaien en op te smukken en de boekentent bevat daarentegen geestelijk voedsel in over vloed. In de stand met kunstvoorwerpen zijn, ge- dachtig het woord: „een mooi iets verschaft een blijvend genieten", tal van artistieke sie- raden voor salon en huiskame-r bijeen ge bracht en de bloerrientent bevat weliswaar vergankelijke, doch daarom in deze gure herfstdagen niet minder begeerenswaardige koopwaar, die maakt dat men even den nade- renden donkeren winter vergeet en zich terug waant in een milden, mooien zomer. Zooals reeds gezegd: ook aan den inwen- digen mensch is aandacht geschonkeneen versnaperingstent van de firma Burger zal alle bezoekers doen watertanden en de door de firma Bakker beschikbaar gestelde koffie- en thee-monsters zullen in belangrijke mate een goedaardigen drinklust aanwakkeren. Attracties van ee&ig&zins anderen aatrd cue waar de gcboden gelegenheid om te raden naar het uur waarop een geexposeerd hocloge stil zal blijven staan enz. enz. Het feestelijk karakter van dezen bazar wordt nog verhoogd door verschillende mu- ziek- en zanguitvoeringen. Natuurlijk is zoowel's middags als's avonds voor een prettig strijkje gezorgd, waarvoor verschillende dames en heeren zich welwil- lend beschikbaar stelden. Ook verder is er ied-eren avond echter van muziek en zang te genieten. Zoo zong gisteravond het Doops gezinde zangkoor onder leiding van den heer Brands op een wijze die zeer zeker alien lof verdient. Hedenavond staat het muzikale ge- deelte onder oppertoezicht van mej. Sleeswijk en mej. Hoekstra. Zaterdagavond heeft een opvoering van „De Bloemenkoningin" plaats, terwijl de Zondagavond gevuld wordt met voordrachten van den heer Kater, De jeugd is evenmin vefgeten. Zateid-ag- en Zondagmiddag wordt van 34 uur een speciaal kinderuurtje gehouden, waarbij mej. de Vries, hoofd der school voor voorberei- dend onderwijs te Schagen, een poppenkast- uitvoering zal geven en op beide middagen zal tevens zorg worden gedragen voor de noodige andere vermakelijkheden, die zeer in den smaak van het jonge volkje beloven te vallen. Resumeerende komen wij tot de conclusie, dat het waar zooveel aantrekkelijks gebo- den wordt rueemd moet loopen, wanneer de bazar der Doopsgezinde gemeente geen succes zou worden. Zij verdient ieders volle- dige belangstelling ten voile. PREDIKBEURTEN. 16 October. Al k m a a r. Groote kirk, 10 uur, Ds. Verwaal Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Voorber. H. Avondmaal. Kapel, 10.30 uur, Ds. Deetman. Evang.-Luth. kerk, geen dienst. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Remonstrantscli-Gerefkerk, avond 7 uur, Ds. L. B. Houtgast. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heid'elb. Cat. Zon-dag 7b. Collecte sehulddelging. HersteM Apostolische GemeenteTcus- sairdstraat. Voormidda-g 10 uur en nam: 4.50 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Tuinzaal Harmonie, Ver een. Calvijn, Don- derdiag 20 Oct. 's av. 7 uur, Ds. M. Koster van Montfoort. UIT DE OMEGVIN'G. Herv. Gemeen ten. BERGEN, av. 7 uur, Ds. v. d. Kieboom. Rechtz. Herv. Evangelisatie „MnAmeitha" 10 uur de heer Reussen van Amsterdam. Evangelisatie „Looft den Heter", Kapel Karet de Grootelaan 9, 10 uur, de heer H. Stavenga. 11.30 uur, Zondagsschool. Gereformeerde kerk, 10 uur en nam. 5 uur, de heer D. J. de Groot, Theol. cand!. Am sterdam. GRiOOTSCHER'MER, 9.30 uur, Ds. Lo-ysen. TT HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan H'EILOO, Evangelisatielokaal, 10 uur, de heer G. Dun van Alkmaar. OBD AM, geen dienst. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Groot. OUDdRP, geen dienst. STOMPETOR^l, geen dienst. URSEM, 10 uur, Ds. S'paargaren. WARMENfBUIZE'Ngeen dienst. ZUIDSCHERMERv.m. Ds. Heep. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Jukema van Broek op Langendijlc. rerTT gevoerde beieid het is t t stelsel als zoodanig, wat afkeuxing verdient. En dat dan ook door de politieke partijen'niet uitsluitend is afgegaan op hare vertegenwoordiging in de Staten en Gemeenteraden, is in de parhj- leiders te prijzen, maar veroordeelt des e meer de instelling, waarbij door politieke partijen candidaten worden gesteld, waarme- de v-olgens Mr. Leesberg de Ingelanden zich zeer wel kunnen vereenigen, maar waarbij hij dan blijkbaar vergeet de advertentie, in en- kele bladen geplaatst, waarin zij, die zich niet met dezen gang van zaken kunnen ver eenigen, tot een vergadering worden opge- ro-epen. D-e opmerking als zou men in Callantsoog blijikbaar geld te veel hebben, zal ik laten voor wat zij is, aangezien ik meer de voorkeur geef aan een behandeling die de zaak zelf raakt. Callantsoog, 13 October. Mr. D. BREEBAART. HOOGE BEZOEKERS. Van 26 tot 30 dezer wordt te 's-Graven- hage het bezoek verwacht van prins en prin- ses Ri Gin van Korea, die incognito een reis door Europa doen als graaf en gravin RI Gin. Shetck-u Kvu Ri Gin Danka is het tegen- woordige hoofd van het voormahge regee- rende huis van Korea. VACCIN ATI E-DW ANG. De geneeskundige medewerker van de „N- Rott. Ct." m-eldt, dat tengevolge van het feit, (Builen veranlwoordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) DE VERKIEZING VOOR HET HOOGHEEMRAADSOHAP NOORD- HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Naar aanleiding van h-et an-twoord van Mr, Leesberg op mijn ingezonden stukje betref fende bovenstaand onderwerp, zij het mij ver- gund, Mijnh-eer de R-edacteur, in Uw blad te dupliceeren. Dat de geachte inzender geen-szins is over- tuigd, mag mij niet verwonderen, want daar- voor is hij geen voorzitter van de Compromis- commissie, maar d'at als antwoord op mijn toch vol komen zakelijk betoog niet. anders naar voren -k-omt, dan een ietwat tendentieus schrijven, waarin langs -nijn argumenten vol- komen wordt heengepraat, is mij eensdeels tegengevallea, d'och sterkt mij aan den ande ren kan-t in -de overtuiging, dat principie-el tegen mijn beweringen n-i-ets valt in te bren- gen.. Mij wordt voor d-e voeten geworpen, als zoude ik het Hoogheemraadschap een zuini-g- heidspolitiek verwijten. ik verwijt het Hoog heemraadschap echter niets, alleen U, mijn heer Leesberg met Uw compromittanten geldt mijn stukje. Zekei:, bczuiniging is gewenscht, inaar waarom dan alleen ten opzichte van het Hoogheemraadschap en niet voor de Ge- meenteraads- en andere verkiezingen een com- promis geslot-en? Waarom mag in dit geval alleen geen beroep op de uitspraak van de ki-e- z-ers worden ge-daan Voorts is -door mij nooit .betoo-gd, dat de personen, die het compromis tot stand brachten. geen kiezers zouden zijn, dus was er ook geen reden dit te onderzo-eken. Alleen de mogelijkheid, dat, waar de Staat- kundige politick naar voren werd geschoven, op de candidaatstelling niet-kiezers invlosd zouden kunnen uitoefenen, werd uitgesproken. Zelfs al zouden zij elk zes stemmen mogen ui'tbrengen, dan nog verandert dit niets aan het versehijnsel, -dat als zoodanig wordt ge. Het feit, dat men ten achter zou zijn met zijn denkbeelden, wanneer men een absolute splitsing maakt tusschen materieele en gees- telijke belangen, zou ik niet gaame ontken- nen, doch dit doet niets af aan het positief recht, dat het Watersdhap nu eenmaal stem- pelt tot een belangengeme-enschap, gezien het meervouding stemrecht, gezien ook het stelsel van gemachtigden voor rechtspersonen, waar in mcestal verschillende geestelijke richtingen zijn vertegenwoordigd, en waarvoor toch slechts door een persoon op grbn-d van dte be- zittingen van het betrokken lichaam mag wor den gest-emd: Dit neemt niet weg, dat de geko. zen Hoofdingelanden ook zeer goed geeste lijke belangen zullen kunnen beoordeelen, al hebben ze geen zitting voor een bepaalde po- litidce partij. Het gaa-t dan ook niet tegen de thans zittende Hoofdingelanden en hunne plaatsvervangers, noch tegen het door dat zich bij de toepassing van de nieuwe ent- stof voor de inenting tegen de pokken eenige gevallen hebben voorgedaan van hersenont- steking, in medische kringen is besloten aan de regeerin-g in overweging te geven, den indirekten dwang tot inenting tegen de pok ken te herzien. DE GASONTPLOFFING TE ARNHEM. Omtrent de gasontploffing in een beneden- woning, aan de Spijkerstraat kan nog het volgend'e worden gemeld: In het benedenhuis, dat leegstond, maar ..aar door de nieuwe huurders toebereidse- len werden gemaakt om het te betrekken, is zeer zware schade aan het muurwerk toege- bracht. Eenige binnenmuren werden wegge- slagen, deuren zijn uit de schamieren ge- licht. Het plafond van het vertrek, waarin de ontploffing plaats had, is totaal vermeld. Op het bovenhuis, dat bewoond is, .is de schade niet minder erg. Er zijn planken uit den vloer geslagen, waarvan eenige in het plafond te recht kwamen en daarin bleven steken. Glasscherven zijn met zooveel kraclit wegge- slingerd, dat ze in een aangrenzend perceel terecht kwamen. In het huis naast dat waar de gasontploffing plaats had, werd ook vrij veel schade aangericht, in een op den hoek van de Spijkerstraat en de Kanel van Gelder- straat gelegen meubelzaak werden meubelen en tapijten dooreengeworpen. De man, die, zooals wij gister mesd-eelden, gewo-nd werd, heeft het ziekenhuis verlaten en word thuis verpleegd De dienst voor bouwtoezicht heeft het op- ruimingswerk ter hand genomen en wankel staande muren gescho-ord. Het had reeds eenigen tijd de aandacht van omwonenden getroffen, dat er uit het onbewoonde benedenhuis gaslucht kwam. Ook de aanstaande bewoner.die er de vorige week nog was geweest, heeft gaslucht waar- genomen. Onbegrijpelijkerwijs is daaraan verder g-een aandacht geschonken. De afslul- ting van de gasbuizen met verbandgaas ver- o-orzaakte een langzaam uitstroomen van het gas, waardoor knalgas is ontwikkeld, dat de ontploffing buitengewo-on hevig deed zijn. Niemand heeft er ook aan gedacht om te zien of de gasmeter wel was afgesloten. Een ge- dcelte van de Spijkerstraat en van de Karel van Gelderstraat is voorloopig voor zwaar autoverkeer afgesloten. politic aangegeven. Een man, die zfch Blok noemde en voorg-af in Hoofddorp t-e wonen, bestelde in een mandenwinkel alfaier voor een bedrag van 46. Alles moest aan zijn adres te Hoofddorp bezorgd worden. De man verklaarde geen geld bij zich te heb ben. Hij had evenwel geld n-oodig, om een drankje te betalen en vroeg den winkeher hem een' rijksdaalder te willen voorschi-eten. Hij moest deze dan maar op de rekening zet- ten. Ook deze winketier gaf het gevraagde, maar is natuurlijk zijn geld 'kwijt. Naam en adres waren in Hoofddorp niet te vinden. DE HAVENSTAKING TE AMSTERDAM. Van de zijde van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt medegedeeld, dat de stateng in het Amsterd'amsche Havcnbe- drijf onverandendi voortduurt. De stakende arbdders hebben van de patroons individueel een brief ontvangen, waarin hun wordt medegedeeld, dat zij het werk op de voorwaarden, welke v6or het begin van de staking golden kunnen hervatten. Doen zij' dit niet, dan is er kans, dat die voor waarden niet zullen worden gehandlhaafd. De „Sumatra", welke omgelost Amsterdam heeft verlaten, is naar Rotterdam gestoomd. om daar te worden gelost. De Centrale Bond heeft adlvies gegeven het lossingswerk daar niet te verriohten. De patroons deelen mede, dat de „Su- matra" slechts een klein beetje lading voor Amsterdam inhad. Dat is te Amsterdam ge lost. Het schip is naar Rotterdam gevaren, om daar eenige goederen te laden. De patroons beschouwen de stakende arbei- dens, die gister het werk niet hebben hervat, als ontslagen. Als gevolg daarvan roepen zij nieuwe arbeidskrachten op, n.l. kraandrijven en vaste havenarbeiders. NIEUW DAGBLAD. „De Journalist" d-eel't mede, dat eind No vember te Den Haag een nieuw neutraal dagblad zal verschijnen, genaamd de „Nieuwsgier". EERSTE KAMER. D-e Eerste Kamer is thans bijeengeroepen tegen Dinsdag 13 dezer d-es avonds 8^ uur. GEDWONGEN DIENSTVERLATING DOOR ONDEROFFICIEREN. Bij ministerieel-e beschikking is de hierna vermelde Legerorder ingetr-okken: „Onderofficieren, die in aa-nmerking zou den zijn gekomen voor gedwon-gen diienst- v-erlating, indiien de bepalingen huntrer en- gagement-sacte eenzijdige verbreking van hun loopende verbintenis hadden toegela- t-en, zullen bij het eirtde van hun loopend verba-nd alleen dan tot een reengagement kunnen worden toe-gelaten, ind'i-en in hun rang geen overcompleet be-staat. Aan het Departement v-an Oorlog zullen dienaan- gaande omstreeks een maand voor het afloo- pen der verbintenis inlichtingen moeten worden g-evraa-gd. Kunnen -bedoelde on-der- officieren op dien grond niet tot een her- verbinteniis worden toegelaten, dan zullen zij op wachtgeld worden -gest-eld. Zij moeten bij voortdi en-en be-stemd worden voor de ver- vulling van de in hu-n rang ontstaan-de vacatures". MOTOR- EN RIJWIELWET. Bij Kon. besiuit zijn met ingang van 1 November a.s. aangewezen als personen, die bevoegd zu-llen zijn de vordering te doen, bed'oeld bij artik-et 16 der Motor- en Rijwiel- wet: l-o. de hoofdeommissarissen, commissaris sen, h-oofdinspecteurs en inspecteurs van de gem-entepolitie; 2o. de officieren en ond-erofficieren van de marecha-ussee; 30. de brigadiersrmajoor en de brigadiens van de Rijksveldwacht; 4o. de ambtenaren van verkeersinspecties OPLIOHTER AAN HET WERK. In een magazijn t-e Haarlem vervoegde zich Maandag j 1. een- man, om een h-aard te bestellen, die bezorgd moest worden aan een adlres te Halfweg. Bovendien vroeg hij den winkelier 1 ter leen, die hij n-oodig had om een bood-schap te doen. De winkeli-er gaf hem dez-e. Even later ging hij toch, daar hij de zaak niet vertrouwde, op onder zoek uit. De opgegev-en naam en het adres waren in Halfweg niet te vinden. Gisteren werd' een soortgelijk gevai 'bij de „In verband- met de staking in de Ams-ter* damsche haven in het s.s. „Sumatra" van Am sterdam naar Rotterdam gezonden", aldus meldde de Centrale Bond van Transoprtarbei- ders. De bestuurders van de afd. Rotterdam van di-en bond hebben de vaste arbeid-ers van Thomson's haven-bedrijf, die werkzaam zijn aan de beladi-ng van de „Sumatra" in de Lek- haven aan het terrein der K.N.S.M., aan boord van dit sdhip toegesproken. Zij werden echter met behulp der politie van schip en ter rein verwijderd. De bazen hebben daarna den arbeiders ver- zekerd, dat in de „Sumatra" geen Amster- damsche goederen zullen worden verwerkt. Waar de „Sumatra" ook in normale geval len naar Rotterdam komt, zijn de havenarbei ders op die voorwaarden aan het werk geble- ven, edhter onder het nadrukkelijk voorbe- houd, dat zoodra getracht zal worden Am- sterdamsche goederen te laden, de arbeid zal worden neergelegd. GROOTHANDEL IN KOLONIALE WAREN. Woensdag is aan bet eind-e der gehouden con-ferenti-e voor groothan-delaren in koloniale waren opgerieht de International-e Federatie van Bonden voor den Groothan-del in Kolo niale War-en (International Federation of Wholesale Grocers' Associations), die haar zete-1 zal hebben te Amsterdam. Het doel dezer F-edera-tie is, de vriend- schappelijke betr-ek-kingen en onderlinge sa- menw-erk-iing tusschen de nationale bonden te bevorderen en al'le aangelegenheden van gemeenschappelijtk belan-g te beh-andelen en te regelen. De heer H. Leemhuis (Nederla-nd) is a'lge- meen seoretaris De statuten zijn reeds definitief vas-tge- steld en voor bepaalde aangelegenheden werden een tweetal permanent-e commissies benoemd. De v-olgende conferentie zal te Stockholm worden gehouden. KOEIENDIEVEN. Op de breed-e berm-en van den Spaarndam- mer-dijk te Amsterdam -grazen koeien. In den nacht van Dinsdag -op Woensdag hebben twee mann-en twee stubs van dit hoornvee medegen-om-en, Zij brachten de dier-en naa-r Punnerend naar de veemarkt. Lnmiddels had1 de eigenaar bij de politie aangifte gedaan Deze n-a-m haar maafregelen en slaagde erin de beide diev-en t-e pa-kken t-e krijgen juist op het oogeniblii-k waarop zij de koei-en hadden v-erkocht voor f 220. HET KEIZERSVEER. De besturen van den A. N. W. B., de K. N. A. C. en de K. N. M. V. hebben een adres tot den minister van waterstaat ge- richt, ten einde te verkrijgen, dat aan het Keizetsveer, dat b.v. kan gelden als een der belangrijkste verbindingen tusschen Noord- Zuid-Nederland, op Zon- en feestdagen gedu- rende de zomermaanden een half uurdienst wordt ingevoerd. In dit adres wordt er o. m. op gewezen dat het Keizersveer een even belangrijke verbinding tusschen de hoofdstad des lands, het Gooi en de provincie Utrecht met de provincie Noord-Brabant (doorgaand verkeer naar en van Belgie) vormt als het veer WilllemsdorpMoerdijk dat de provincie Noord-Brabant (doorgaand verkeer van en naar Belgie) met de provincie •Zuid-Holland verbindt. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het volgend jaar, in verband met de Olympische spelen een be- langrijk uitgebreid int-ernationaal verkeer te- gemoet gezien kan worden. KORTE BERICHTEN. Hr. Ms. artillerie instructieschip „Gel- derland" zal op nader door den minister van marine a. i. te bepalen dag te Nieuwediep uit dienst worden gesteld. Het schip zal eer- lang worden uitgezonden naar Ned. Indie, ten einde aldaar als artiilerie-instructieschiR dienst te doen. Minsiter Lambooy is voomemens Maan dag te Vlissdngen een bezoek te bnengea aan het opleidingsschip „NoordrBrabant", ten einde een indruk te krijgen van de geoefend- heid van de matrozen, die de opleiding ver laten. Gisteravond vertrok de minister van binnen-landsche zaken en landbouw, verge- zeld van den chef van de afd. visscherij van zijn departement, naar Tiel. Van daar uit zal aan boord van een der vaartuigen der Vis- scherij-inspectie een bezoek gebracht worden aan de ankerkuilvisscherij op paling gedu- rende dien nacht op de Waal. Te Smilde (Dr.) is Dinsdagavond dt arbeid-er J. B. door de tram overred'en en op slag gedood, B. laat een vrouw en .4 kin- deren achter, *~"b

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9