DAQBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i. SROIHb STOOMERIJ en VERVERIJ Buitenlandsch gemengd nieuws. Dagelijksch overzicht. Buiteniand No 245. Dif nnmmer besfaaf aif 2 bladefl. Honaerd negen en twintigste Jaargang (927 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, aitgegeven. Abonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandea voor Alkaaar /2»—frauco door kef geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnnmmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per rege! /0.25, bij groote contracfen rabaf. Groote letters naar plaafeMifS Brieven franco aan de N.V, Boek- en Handelsdrukkerlj v/b IIGBMfi GQSTfiR 9 200(1* Voordam C9. Qtefteteuri O. H. KR.AK. Dm§DA€l KERK EN ST A AT IN ITALIe. De Romeinsche kwestie. een oplossing? Naar Men moet tot 1870 teruggaan om te Somen tot den oorsprong van de min of meer gespannen verhouding tusschen kerk en staat Mi Italic. In dat jaar n.I. voegden de zegevie- rend>e troepen van den Piemontijnsdien ko- ning, strevemd naar de stichtiimg van een sterk en onverdeeld „veree>nigd-Italie", bet grond- gebied van den Kerke lijken Staat na een ver- foitterden strijd toe aan de reeds onder het bewind van een macht gebrachte gewesten 'Niet alleen werd bet den paus daardoor om- mogelijk gemaakt eenige werieldlijke souve- reinibeit uit te oefenen, doch tevens beschouw- de men d'e rmbezit-neming algemeen als een gevoeligen knak, toegebracht aan de waar- digheid dter geheele katholiieke kerk. En bet resulitaat was dan ook, dat de toen- malige pans zich terug trok in bet overi- gens vrij uitgestrekte Vaticaan en dat zoo- wel bij, als zijn opvo'lgers zich gewenden, in een soort vrijwiillige gevangenschap te lev en. Nimmer heeft n.I een der pausen bet Vaticaan vedaten. Van een uitgesproken vijand'igheid van den ,,bisschop van Rome" tegenover het hoofd der wereldlijke macht is nooit sprake ge weest. Wei ecbter van een zekere kregelig- beid, die voorai aan den dag trad doordat pans en toning stilzwijgend elkander na- genoeg volkomen negeerden. De „Romeinsche kwestie" was in het leven geroepen. Tusschen kerk en staat bestond wat men met vrij groote juistheid een „ge- wapendien vrede" zou kunnen noemen. De belangen botsten: de paus wilde natuurlijk niets liever dan zijn verloren gebied her- krijigen, de toning wenschte, medte door de peni'bele positie, waarin bij door de inlij- ving tegenover de katholieken was komen te verkeeren, al even oprecht tot een oplossing van het conflict te komen, maar meende niet toe te kunnen geven aan den kerkelij-ken eisch, dat het voormalig pauseiijk gebied ge- ibeel of gedeeltelijk zou worden ontruimd. Bijna 60 jaar lang heeft deze kwestie een verzoening tusschen kerk en .staat in den weg gestaan. En zulks ondanks het feit, dat van Cavour tot Crispi alle staatslieden van Italie vergeefs getracht hebben de moeilijk- heden op een voor befde partijen bevredigen- de wijze op te lossen. Gedurende de laatste dagen staat de Ro meinsche kwestie in het middelipunt der be- langstelling, doordat de Osservatore Romano een tweetal artikelen publiceerde, waarin te verstaam werd gegeven, dat de Heilige Stoel voor een goede uitoefening van haar taak over een eigen gebied moet kunnen beschikken, dat Italie, dat het onrecht begaan heeft, d'it ook weer herstellen moet en dat slechts de paus kan bepalen of een eventueel voorgesteld compromis al dan niet aanvaardbaar is. De overtuiging wint veld, dat er onder- ihandelingen, of althans besprekingen gaande zijn tusschen Vaticaan en Quirinaal om tot een oplossing te geraken. Imimers, zoo rede- reert men, wanneer dat niet het geval was, eelfs wanneer men het nog niet in beginsel eens was over een schikking, die zoowel den pau® en de Italiaansche regeering, als de katholieken buiten Italie bevredigt, zou het dwaasheid zijn van de Osservatore om zich in Ix venstaanden geest uit te iaten. Het schijnt inderdaad, dat achter de ecbermeo kerk en staat elkaar meer en meer genaderd zijn. Volgens geruchten zou men zel'f® reeds zoover zijn gekomen, dat de fas- ciatische regeering bereid is toe te geven aan den onverzettelijken eisch der kerk om dien pans opnieuw in het bezit te stellen van een strook grond, waar hij en niemand anders souverein zal wezen. Het compromis zou dan hierin bestaan, dat Italie afstand doet van eenige H. A. Ro- meinsch gebied: rond het Vaticaan. w.o. een der zeven beuvelen, waarop de Italiaansche hoofdstad is gebouwd, benevens van een smallen weg naar de MiddelHandsche Zee ter bevestiging van een onbelemmend internatio- naal verkeer. Inderdaad zou hierdooT aan de gespannen verhouding een einde kunnen worden ge maakt en een verzoening tot stand komen Het behoeft geen betoog, dat wanneer ooitt de kansen daarop hoog genoteerd heb ben gestaan, dit thans wel het geval is. Het fascisme h-eeft waarschijnlijk het top- punt van zijn macht bereik-t en het is uiter- mate moeilijk iets te- vinden waardoor zijn aanzien opnieuw verhoogd1 zou worden. Weet de vrijwel oppermachtige Mussolini het inderdaad zoover te brengen, dat de ver zoening tot stand komt, dan zou hij daar door een daad hebben verrieht, waartoe nog geen staatsman in staat bleek. En niet alleen zou daardoor het fascisme in Italie belang- rijk winnen aan sympathie, bewondering en h'OOgachting, ook buiten Italie z-ouden vele katholieken, al dan niet invloedrijk, onge- twijfeld1 milder gestemd worden tegenover ten staatsvorm, die nu nog maar al te vaak sceptisch beschouwd1 en geducht becritiseerd wordt. De Romeinsche kwestie vormt een moeiiijik en pijnlijk probleem. Een oplossing zou bet schitterendste succes wezen, dat het fas cisme zich wenschem kan. VOLKENBOND. DE CONFERENTIE VOOR DE AFSCHAFFING VAN IN- EN UITVOERBEPERKINGEN. Maandag is, zooals bekend, te Geneve een belangrijke conferentie geopend, welke tot taak zal hebben de kwestie van de afschaffing van de in- en uitvoerbeperkingen onder de oogen te zien. Voorai sedert den oorl-og hebben tal van landen getracht hun eigen nationale indus- trieen intact te houden door aan de invoeren paal en perk te stellen door het invoeren van allerlei beperkingen, welke evenwel niet moe- ten worden verward met de gewone douane- tarieven. Daarbij komt, dat de talrijke schom- melingen der wisselkoersen op het' Continent tot het onvermijdelijk gevolg hebben gehad, dat in de landen waar de koers niet zoozeer aan schommelingen onderhevig was, maatre- gelen werden genomen, welke zelf-protectie ten doel hadden, wijl men anders niet aan de concurrentie der landen waar het geld sterk gedepricieerd was, het hoofd had kunnen bie- den. Anderzijds moest in die andere landen, waar het geld weinig waarde had, uitgezien worden naar de middelen, cm de goederen, welke zij voor eigen bestaan noodig hadden, binnen de grenzen te -houden. Het is aan deze en dergelijke oorzaken te wijten dat het sy- steem van in- en uitvoerbeperkingen, zoo dik- wijls veroordeeld door economische en finan- cieele experts, tot dusverre een belangrijke hinderpaal is gebleken bij het streven om den internationalen handel te herstellen. De Volkenbond heeft daarom besloten om deze conferentie, welke tot doel heeft de we- gen te vinden om al deze onnoodige beperkin gen op te ruimen, bijeen te roepen. Een hierop betrekking hebbende conventie zal daarom, voorai wat de uitvoering der door de in Mel j.l. door de Economische Wereldcooferemtie gedane aanbevelingen, een belangrijke schre- de voorwaarts beteekenen. Zooals bekend is oud-minister Colijn voor- zitter dezer conferentie. DUITSCHLAND. BRAND IN EEN KASTEEL. 5 dooden, 10 ernstig gewondeti. Zondag is brand uitgebroken in het kasteel Affing bij Augsburg, dat aan freiherr von Gravenreuth behoort. De brand, die spoedig de geheele dakver- dieping aantastte, duurde den geheelen nacht voort, zoodat ook gevaar voor de belendende gebouwen bestond. Tijdens het blusschingswerk stortte de to- ren van het kasteel in. Een brandweerman werd daaronder begraven en verbrandde. Een andere brandweerman viel van de derde ver- diepmg naar fcen-eden' en liep ernstige verwon- dingen op. In het geheel kwamen 5 personen bij den brand om, terwijl er 10 ernstige vei'- wondingen opllepen. Nadere bijzonderheden. I>e kasteelbrand te Affirg bij Augsburg, waarbij vijif aan het reddingswebk deelnemen- de personen om het leven kwamen en dertien zwaar gewond blijken te zijn, heeft zich daar door zoo snel uitgehreid, dat die brand reeds dagen lang in het verborgen sneuldte. Het groot aantal dooden en gewonden is te wij'-ten aan de distorting van den grooten to- renschoorsteen, die van de benedienverdieping tot het dak liep. Het is nog niet gelukt, dte lijken der vijf bedolvenen te bergen. Het gevaar bestaat, dat ook de nog staan- de muren van het slot instorten. Bij den brand is o.a. de bibliotbeek, welke zeer vele kostbare boeken bevatte verloren gegaan. Van het slot is zoo good als niets meer overgebleven. EEN GROOTE STAKING UITGE- I BROKEN. In het geheele Midden-Duitscbe bruinko- lenbekken is een ernstige staking uitgebro ken tengevolge van het niet inwitligen van de looneischen der arbeiders. Reeds gister werd het aantal stakers op 60.000 geschat, terwijl het conflict nog steeds in omvang toenam. Heden zal waarschijnlijk overal het werk volkomen stil liggen. Men verwa-cht een spoedig ingrijpen van overheidswege. DE KINDERVE RLAiM M INC. De ziekte in hevigheid aif genome n. Nn de spinale kinderverlamming te Leip zig en omgeving belangrijk in ernst vermin^ derd is zullen er geen officieele rapporten van dte autoriteiten meer versehijnen. In de scholen te Leipzig zijn ae lessen weer hervat. In het district Frankfort aan den Oder zijn nieuwe gevallen van kinderverlamming ge- Telef.nr. Admfnlsfrafle X Telefoonnr. Redaclie 33. Postgiro 379S9. tioofdredacteuf! Tj. N. ADEMA. van W(j verven in alle mod erne feleuren. 18 OCTOBER constateerd. Tot nu toe zijn daar in het ge heel 30 gevallen voorgekomen, waarvan 2 met doode lijken afloop. ENGELAND. GOLTER'S BEKENTENiIS. Miss Oliver uit jalouzie vermoord. Sydney Goulter, bescbuldigd van den moord door wurging op de 21-jarige Con stance Oliver in Richmond Park, stond gis ter voor den politierechter terecht. Een spe- ciaal verhoor werd hem niet afgenomen, doch de verblaring werd voorgelezen, die Goulter direct ma zijn arrestatie heeft afge- legd. Daarin z-egt hij, dat jaloezi-e de redten voor de misdaad is geweest. Het meisje had hem ma-mdijk op de vraag,'-of zij hem d'en volgenden avond w-eer wilde ontmoeten, ge- zegd, dat zij dan met twee vrienden en een vriendin naar het theater zou gaan. Hier- over ontstond een woorden wisse-ling. Goul ter h-eeft daarbij volgens zijn zeggen zijn zelfbeheersching verloren en het meisje trots haar hevigen tegenstand gewurgd. Na de misdaad nam hij nog het geld, dat het meisje bij zich had, uit haar taschje, omdat hij zelf niets bezat en niet wist waarheen zich te be- geven. Op de vraag hoe het kwam, dat dte klee- ren van het meisje voor een d-eel verbrand wa-ren, anitwoondde Goulter, dat hij de luci- fer, waarmede hij: zijn sigaar had aangesto- ken, zeker acht-eloos had weggeworpen. Nadat eenige getuigen gehoord waren, werd de zaak naar het gerechtshof verwe- zen. ALBANIe. DE MOORD OP ZONA BEG. De indruk te Belgrado. Een kras- se persstem. Het beridht van den moord op Zena Be-g, den Albaneeschen gezant in Tsjechoslowakije en Servie, te Praag heeft in de Servische hoofdstad groote beroerinr- geiwekt. Zena Beg was afkomstig uit Jakowitsa en pas enkele jaren geleden Albaneesch onderdaan gewor- den. Men! weet, dat hij een- krachtiig voorstan- der was van nauwe samenwerking tusschen Albanie en Zuid-Slavie. De Politika stelt Rome voor dten aanslag verantwoordelijk, „dat zich verbonden heeft met alle tegenstan- ders van Servie en uit de ervaringen van bet oude Oostenrijk niets heeft geleerd. Htet suc ces van dit verbond van internationale moor- denaars zal echter zeker ook weer met een ramp eindigen". Zena Beg was een zwager van Achmed Zogoe, den president van Albaniie. i BULGARIJE. DE ONRUST IN MACEDONIe. Volgens een bericht uit Isjtip heeft een groep comitadsji's Zaterdagnacht dte Bul- gaarsch-Servische grens overschreden. Na een fevendig gevecht wierp de grenswacht de bende terug op Bulgaarsch gebied. Een ander bericht meldt, dat volgens mee- deelipgen uit Monastir acht Bulgaarsche co mitadsji's Zaterdagnacht uit Albanie over de Grieksche grens zijn gekomen. Deze ber'idbten geven te kennen wat ook niet anders te verwac'hten viel, dat de onrust in Macedonie, al is het gevaar voor een uit- barstimg tusschen Servie en Bulgarije voor- ioopig bezworen, nog niet ten eindle is. Nu dte Bulgaarsche Macedoniers tot een nieuwe krachtdadige actie zijn overgegaan, zal het vraagstuk voorloopig nog wel de aandacht Mijven vragen. ITALIe. WEER EEN KAMERLID GEVLUCHT. Ditmaal een Duitscher uit Zuid- Tirol. Er is weer een Italiaansch volksvertegen woordiger (het woor-d klnkt ate een hoon) heimelijk Italie uitgeweken om zich aan de vervolging, waaraan hij van de zijde van zijn regeering bloot stond, te onttrekken. Dr. Reutt-Nicolussi, Duitsch afgevaardigde voor Zuid-Tirol heeft in een interview te Innsbruck meegedeeld, dat hij voorgoed uiit Italie gevluch't is, omdat de Italianem hem haddien wiilen deporteeren. Doordat men hem van de lijst der advocaten -geschrapt had, was hem zijn middel van bestaan ont- nornen. Hij stond bloot aan een voortdiurem- de bewaking en zijn briefwisselimg was om der censuur geplaatst. „Ik nam", zei hij, „lie- ver de gevaren van een vl'ucht op mij, dan langer de onophoudelijke kwellingen te ver- dragen". De schrapping uit de lijst der ad vocaten was geschied, omdat mr. Nicolussi een Duitsche ond-erwijzeres verdtedligd had. (Men kent het felle optreden tegen het Duit sche onderwijs -ook het particuliere en het kruisonderwijs in Zu id-Tirol). Bij zijn vl'ucht over de Oetztaler A-lpen was mr. Nicolussi vergez-eld van vrouw en zoon. Hij heteft in den vreemde reeds een be staan gevonden als secretaris van den An dreas Hoferbond te Munchen Er zal z-eker w-el een vervolging tegen den vluchteling ingesteld worden wegens onge- oorloofd verlatm des lands. JOEGO SLA Vie. ANTI-ITALIAANSCHE MANIFESTA- TIES TE BELGRADO. De Italiaansche gezant protesteert. Berichten uit Belg,rado ma-ken m-elding van anti-Italiaansche betoogingen, welke de laatste dagen aldaar plaats vinden. Openlijk wordt de Italiaansche regeering door dte Joego-Slavische openbare m-eening ervan be scbuldigd, den moord op den gezant van Al banie beraamd te hebben. De „Politika" wijst erop, dat de j-eugdige moord'enaar recbtstreeks uit Rome kwam. Het blad beschuldigt Italie van een bloed- daad, die opnieuw een wereldoorlog zou -kunnen ontketenen. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft reeds bij den Joego-Slaviscben minister van buitenlandsehe zaken tegen deze beschuldi- ging van de „Politika" en andere Joego-Sla vische bladen geprotesteerd. DE MOORD OP DEN ALBANEESCHEN GEZANT. Naar vernom-en wordt, is de regeering van Tsjecho-Slowakije van plan, om den moordenaar van den Albaneeschen gezant Tsena Bey ter dood te doe-n brengen; dit wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat de m-oordenaar klaarblijkelijk den moord in dit land heeft gepleegd, wijl hij verwachtt-e, er even gemakkelijk t-e zullen afkom-en als andere politie-ke misdiadigers. RUSLAND. DE OPPOSITE IN SOVJET-RUSLAND. De feestelijke viering van het tienjarig be staan van de vereemgde Sovjet-repubiieken direigt hchtelijk verstoord te worden door het steeds heltiger krakeel met de oppositie van Zinowjef en Trotski c.s. Er zijn aanwij- zingen dat de strijd tusschen de leiders van de eommunistisehe partij, en hun raddcale te- genstanders eten climax nadert tengevolge van de maatregelen die tegen deze teatsten genomen worden. De laatste berichten lui- den, dat er meer dan vijftig leden van de op positie te Moskou, Leningrad en in an dere centra uit de partij gestooten zijn en dat onder de aldus geringeloorden Preo- brazjenski en Serebakof, twee vertrouwden van frotski, zijn, die bij de partij beiangrijte posten bekleed hebben als secretarissen van het centrale comite. Vanwege de commissie van controle op de partij wordt als reden voor de repressieve maatregelen opgegeven, dat de oppositie, ondanks herhaaide beloften tot staking van haar agitatie, haar verborgen werkzaamheid steeds krachtiger heeft voortgiezet door het organdseeren van geheime opposiitie-kernen, het verspreidten van oproerige gesdiriften en in het algemeen door inbreak te rnaken op de partijtucht, op zulk een wijze dat een twee- de eommunistisehe partij in het land dreigt te ontstaan. Men mag benieuwd zijn naar den zet dien Zinowjef en Trotski hiertegenover zullen ondernemen. Nieuwe steun wacht hen van Rakofski, die Zaterdag uit Parijs is vertrok- ken, zonder zijn terugroepingsbdeven te heb ben aangeboden. Dezer dagen werd de vraag gesteld of Rakofski den voor hem bestemden post van gezant te Tokio zou willen aanvaar- den, waarop hij politiek onschadelijk ge maakt zou zijn. Opmerkelij'k is dat, tegelijk met Rakofski's vertrek, uit Parijs verluidt, dat hij „naar Moskou en niet naar Tokio gaat" en dat de geruchten over een ruil tus schen de gezanten te Parijs en Tokio „voor- barig" zijn. Denkelijk komt deze halve tegen- spraak uit den koker van Rakofski zelf en dan is zij een aanwijzing dat hij niet van zins is: zoo maar over zich te iaten beschikken. LITAUEN DE GRONDWET VAN LITHAUEN. De regeering van Lithauen heeft een ont- werp vo'Or een grondwetsherziening open- baar gemaakt, dat eerlang aan een volksstem- ming zal worden onderworpen. De strekkiug er van is, dten president een veel grooter macht te verleenen, d'an hij tot dUsver bezit en bet aantal leden van den landdag te ver- minderen tot d'e helft van tachtig tot veer- tig. De kiesgerechtigde leeftijd wordt ver hoogd tot 24 jaar; men moet 30 jaar zijn om in den landdag gekozen te kunnen worden De landdag wordt voor vijf jaar gekozen en komt tweemaal in het jaar bijeen voor drie maanden. De leden van den landdag mogen geen andere betrekking waamemen of deel- nemen aan finantieele ondernemingen. De president wordt om de zeven jaar dbor de kiezers benoemd in plaats van om de drie jaar door den landdag. Hij benoemt en ont- slaat ministers en een motie van wantrouwen TftHiU!* IIIVEKSITEIT. Laat U tijdig inschrijven voor den cursus: Moderne Noord- en Zuid-Nederlandsche Letterkunde, door Mevr. H. E. vau AmerongenDekkers inleiding) en Dr. J. B. van Amerongen declamatie). 4 Avonden. Aanv. Vrijdag 28 Oct. Ziet het programma. van (ten landdag moet drie vijfden van dte stemmen op zich vereenigen om aangeno- men te zijn. Als de landdag op neces is, kan de president dtecreten uitvaardigen, die kracht van wet hebben. De „staatscontro- leur" is noch aan den landdlag, noch aan den president, maar aan het oppcrste gerechtshof verantwoording schuldig. ZWITSERLAND. ZWITSERSCH-ITALIAANSCH INCIDENT. Arrestatie door fascistisch bt ambte op Zwitsersch grondgebied. Arbeiders uit Tessino zijn door een fascis tisch beambfe op Zwitsersch grondgebied ge- arresteerd. Zij werden vervolgens naar een naburigen Italia-anschen grenspost gebracht en daar tot den volgenden dag gevangen ge- houden. De regeering van Tessino heeft den bonds- raad van het gebeurde in kennis gesteld en deze heeft den Zwitserschen gezant te Rome opgedragen, de aandacht der Italiaansche regeering op deze nieuwe grensschending te vestigen. Voor de tweede rnaal binnen een half jaar hebben dus fascistische soldaten Zwitsers ge- arresteerd, die op Zwitsersch grondgebied in de buurt der Italiaansche grens wandelden. En ten tweeden male heeft de Italiaansche grenswacht deze on wet tig gearresteerde Zwit- sers langer in hechtenis gehouden dan vol- ens Zwitsersche opvatting noodig was on? et geval op te helderen. Een onderzoek heeft aan't licht gebracht, dat de gearresteerde Zwitsers zich inderdaad op het oogenblik den inhechtenisneming op Zwitsersch grondgebied bevonden. Men is te Bern ervan overtuigd, dat de Italiaansche regeering het optreden der over- ijverige fascistische soldaten ondubbelzinnig zal veroordeelen en maatregelen zal treffen, op dat grensincidenten in de toekomst zullen vermeden worden. KORTE BERICHTEN. De „Sunday Chronicle" drukte giste- ren een interview af, dat een medewerker van dit blad heeft gehad met den ex-kroonprins, waarin deze voorspelde, dat het niet zoo lang meer zal duren, dat zijn vader, de ex-keizer in triomph zal t'erugkeeren naar Potsdam, om in dienst van den vrede werkzaam te zijn. Een officieel Mexicaansch communi que meldt, dat in een gevecht bij Takualzam generaal Gomez, de leider der opstandelin- gen en 30 van zijn aanhangers door de regee- ringstroepen zijn gedood. In een aanval van verstandsverbijste- ring heeft een arbeider te Weibig zijn 30- jarige vrouw, zijn 6-jarig dochtertje en zijn 74 jarige schoonmoeder vermoord. De man heeft zich na zijn misdaden opgehangen. Drie Braziliaansche vliegers zijn op slag gedood bij een demonstrate ter eere van' de aankomst van Costes en Le Brix. Zij vlo- gen over het vliegveld Campo dos Alfonsos ter hoogte van 100 M. toen hun toestel neer- stortte en in brand vloog. Het onderzoek naar de gewelddaden en de wijze van werken van dte Ku Klux Klan, door een speciale „grand jury" inge steld, is geeindigd met de in staat van be- schuldiging stelling van 102 personen we. gens medeplichtigheid in 20 of meer geval len van geeseling. j De „Landru" van Nancy, de man, die, gelijk indertijd gemeld, zijn echtgenoote wurgde en haar lijfc in den oven eener cen trale verwarmingsinstallatie verrbandde, is j.l. Zaterdag ter dood veroordeeld. EEN WINDMOLEN ALS KERK. Te Reigate Heath staat een windmoien, die tegelijk kerk is. Hij is daartoe 47 jaar gele den ingericht, toen hij al anderhalve eeuw als windmoien had dienst gedaan. De oude wieken waren gaan vermolmen en ook andere berstellingen bleken noodig. Thans is de windmolen-kerk met steun van versbhillende kanten, hersteld en gepasseerden Zondag heeft de predikant Davies een dankdienst voor de restauratie gehouden. Mear dan ho-nderd kerkgangers waren op- gekomen, maar aangezien de helft maar in ale kerk plaats kon vinden, hield de d'ominee den dienst even buiten de oude deuren voor het gehoor daarbinnen en daarbuiten. De dame die het orgel bespeeldie, heeft ver- teld, dat zij ook bij den eersten d'ienst, 47 jaar geleden, tegenwoordig was geweest. Er stond op dien avond em storm als eer or.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1