AlKmaarsche Courant <c FEU1LLETON. MARTIN'S VERJQNCINGSKUUR. E£iN QOED ZAKENMAN ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Radio-hoekje de Ru- Con- No. 545 1927 Hondsrd Negen an Twintigste Jaargang. Dlnsdag October. Woensdag 19 Ocober. Hilversum, 1060 M. 12.- Politieberich- ien 12.35—2 Lunchmuziek door het trio K. v. d. Hoek, viool. J. Frank, cello. P. Gruyter, piano. 3.—4.— Maak het zelf. brietc van Mevr. Schaake. 5.30 7.1 5 cert door het A. N. R. O.-orkest. Willem Luyckx, has bariton. Egb. Veen aan den vleu- -el_ 7.15—7.45 Gezondheidshalfuurtje door E>r. J. H. O. Reys, arts in Den Haag: Ls fihamelijke opvoeding en gezondheid. 7-4o polideberiditen. 10.30 Persberichten 8.10 Christel. Radio-avond. Mevr. M. de Lange, sopraan. Mevr. Luynenburg—Dhont, piano. Wi Brebe, cello. Mevr. Cohende Woln, viool1. Russisch Lied, Balskirew, trio. 2. Russisches Lied, Glincka, trio. 3. le ged. rede van den heer C. B. v. d. Wal: lets oyer Gelderland. 4. Aria uit II re Pas tore, Mo- tart, trio. 5. 2e ged. rede van den heer v. d. Wal 6a. Adagio in E-dur, Mozart, b. Air, Goldmark. c. Hejre Katij, Hubay, viool en piano. 7. Air, Hurt Scherzo, v. Goens, cello en piano. 8. A. van Renssen uit Utrecht, over: Tot arbeid geroepen. 9a. Ik hoorde deez da- sen b Heer Jesu heeft een hofken, Volkslie- in Bethlehem, C. van Ren- brutk aldaar, in de na-bljheict van de op- slagplaatsen, geexploiteerd wordt, een ge- meenschappelijke lunch gebruikt. Tijdens die lunch verstrtekten de hoofdin- genieur Van der Wal, die met de leiding van de excursie was belast, alsmede de ingenieur Kamp en de Directeur van de M. U. Z., de heer Ringers, en Ir. Van Gils de noodige in- lichtingen, waarna onder leiding van deze Serenbundel. c. In Bethlehem, U. van pes. d. Serenade, S. de Lange, zang en piano. 10. Spaansche muziek, Moskowsky, mo. Daventry, 1600 M. 12.20 Dansmuziek. j 202.20 Orkestconcert. 2.50 Engelsche les. 3.10 Concert. 3.20 Lezing: Shakespeare: Twelfth night. 3.50 Daventry-kwartet. 4.0o Lezing: Some nesting curiosities. 4.20 Licht klassiek concert. Daventry-kwartet en soli, so- praan en piano. 5.35 Kirideruurtje. 6.20 Con- jertorgelbespeling. 6.40 Tuinbouw praatje. 6.50 Tijds., weerbericht en nieuws. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Lezing: The andolescent girl and her parents. 8.05 Tannhauser", rom. opera van Wagner. Or- kes, koor en solisten. 9.20 Weerbericht en nieuws. 9.35 Lezing: The funny side of duel ling in France. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Tannhauser" ,vervolg. 11.3512.20 Dans muziek. Parijs „Radio•Paris,,1750 M. 10.50 11.— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5 055.55 Orkestconcert. 8.5010.50 Op- voering van een opera-comique. Orkest en Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M. en Miinster, 242 M. 12.30—1.50 Orkestcon cert 4 205.20; Dansmuziek. 7.50 Werken van Fr. Nietzsche O. L. Brand, declamatie. K Hansen, sopraan. H. Guermanowa, alt. H. Hoi we, bariton. Orkest en koor. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. K dnigswusterhausen, 1250 M. 11.20— 6.40 Lezingen en lessen. 6.50 „Johny spielt auf", opera in 2 acten van Krenek. 9.50 11.50 Concert. H. Erichsen, accoorden. L. Pyrmont, sopraan. K. Blume, liedjes bij de luit. Hamburg, 395 M. 3.35 Concert en decla matie, 4.20 Dansmuziek. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Weener Humor. Daarna tot 1110 DanS' muziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kamermuziek, piano, viool en cello. 8.35—10.35 „La Boh'eme". heeren de sluisputten werden bezichtigd. De werkzaamheden voor de droogleggmg van de Zuiderzee zijn nog in vollen gang. Thans zijn er nog 2770 arbeidlers, die we- kelijks f 110.000 aan loon verdi-enen, werkzaam en het voornemen bestaat, om zooveel mogelijk ook dezen winter door te arbeiden. Alleen tusschen Kerstnns en Nieuwjaar zal het week worden stilgelegd. De beteekenis van het groote werk uit eco- nomisch en sociaal oogpunt, stelden wij reeds uitvoerig in onze vorige beschouwmg in net licht. wij zullen ons dan ook ditmaal slechts bepalen tot een bespreking van dat deel van het werk, dat in het stadium, waarin het thans verkeert, de meeste aandacht verdient. Ten Oosten van Wieringen worden schut- sluizen en uitwateringsshiizen gemaakt. De schutsluis wordt er een voor schepen van 2000 ton inhoud, terwijl de uitwateringslui- zen van een zeer respectabele afmeting zijn, zoodat men daar in zee een poldertje van 30 H.A. met een omringdijk van 3200 M. tot stand heeft gebracht. Oip de plaatsen, waar de sluizen moeten k-o-men, hebben baggerma- ehin-es de groote sluisputten op een diepte van 4 M. beneden den zeebodem gemaakt en belastingsproeven wezen uit, dat de keiieem dermate weerstand bood, dat het onnoodig wa3, om de sluizen op heipalen te bouwen. Thans is men bezig om als ondergrona voor de sluizen de gewapend-beton-plaien te vervaardigen. welke platen een afmeting hebben van 90 X 50 M. en 1.30 M. dik zijn. Ied^re plaat vordert 6000 M3. beton, terwiji in deze platen niet minder dan 3.000.000 K.G. ijzer wordc verwerkt. In de omgevmg van di-t werk staat men dan ook tegenover cm enorm groote loods, waarin de beton- zakken ondergebracht zijn, terwijl de opslag- plaats voor het grint er eene van enorme be teekenis is Kleine treintjes rijden af en aan om het beton en grint naar de beton-instal- latie te vervoeren, welke installatie door de fabriek Holland te Scheveningen gemaakt is en een mooi stuk nationaal werk mag wor den genoemd, aangezien het beton uit gooten, die gemakkelijk te bedienen zijn, voortdurend vloeit op de plaatsen, waar men dit wenscht. Het gieten van zoo'n plaat vordert een week, mits er nacht en dag wordt doorgewerkt en dit geschiedt dan ook in ploegen, die dit met zooveel ambitie dcen, dat de Directeur met grooten lof over hen gewaagde. 's Nachts is het tsrrein verlicht met 200 lam pen van 1000 en 400 kaarsen llicht- stcrkte. Een van de platen was reeds gti'eed het werd ons duidelijk, dat deze beton- lle werkzaamtieden bij de Zuiderzeewerken. (Van onzen specialen verslaggever). Op uitnoodiging van den Directeur-Gene- faal der Zuiderzeewerken, brachten 10 jum 1.1. een 25-tal journalisten van de Neder- landsche Dagbladlpers een bezoek aan de werkzaamheden bij de Zuiderzeewerken om de lezers van' hun respectieve bladen in te Len ten over de vorderingen, met deze werkzaam- ieden bereikt. De Directie heeft zich voorgesteld, op deze wijze geregeld het Nederlandsche volk in te lichten, waarom ze Vrijdag j.l. de journalis ten wederom tot een bezoek had uitgenoo- digd, omdat het stadium, waarin deze werk- taamheden verkeeren, een nieuwe bespreking gewenscht maakte. Ook ditmaal werden de journalisten aan het station Anna Paulowna ontvangen en met autobussen naar den Oostoever van Wie ringen gereden, waar allereerst in het door die M. U. Z. gestichte gebouw, dat ter bevor- dering van het gezelligheidsleven der werk- lieden door den Volksbond tegen dbankmis- Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. De markiezin hoorde dien droeyigen kreet; jaj keerde zich om en zaig het meisje aan; zi trok de wenkbrauwen op, met open moot van verbazing, die een oogenblik al het af- schnwelijke van dien nacht op den achifer- jrond dreef. Een vermoeden verspreidde fich als een olievlek over haar boozen geest ,ij Hep vooruit en greep het meisje bij een Van haar kracbMooze armen. Marius nog bleeker dan straks, stood tegen den deurpost geleund en keek haar met roode oogen aan. Indien ooit een jong meisje haar hartsgeheim heeft bekend, dan was het Valerie op dat •enblik. markiezin schudde haar woedend. „Wat was hij voor jou, meisje? Wat was kij voor jou?" vroeg ze met schrile stem. ,,De dapperste man, de edelste vriend dien fk ooit gekend heb". ..Ach kom". Zij liet den arm van het jonge meiaje los en keerde zich tot Fortunio om bem een bevel te geven. Maar die was al weg. Met vrouwen moest hij niets te doen heW»n, maar met den man die hem ont- rpt was. Hij moest zekerheid hebben of val Garnache gedood had. Adetnioos en afgemat als hij was, met bloed oo, en sterkte zeker den weerstand zal hebben om daarop straks de vloeren voor de sluizen te metselen en de betonmuren met basaltblok- ken bekleed, te bouwen. Op dte tweede put waren de betonmstalla- ties, tegenover elkander in de breedtezijde van de put opgesteld, in voile werking. Deze groote installaties staan op rails, zoodat het heel gemakkelijk is, ze overeenkomstig de vordering van het werk te verplaatsen terwiji de gooten, waaruit het beton van grint, zand en portland vervaardigd, vloeit, een lengte hebben van 25 M. en dus beide precies tot het midden van de te maken plaat reiken. Arbeiders zijn voortdurend bezig, het beton ook in plaatsen te stampen, waar het uit zichzelf niet vloeit. Weer andere arbeiders waren bezig om met een kleine machine de lange staven ijzer ter d-kte van een kinder- pols in den vc.m van Considarre-haken om te buigen en met deze machine ging het even gemakkelijk als wij met de hand een stuk ge- galvaniseerd draad ombuigen. De plaat voor de uitwateringssluis is al o-ereed, de tweede kwam Zaterdag klaar en de derde zal in het begin van de volgende maandi gereed zijn. De fundeeringsplaten voor de kunstwerken ten Oosten van Wierin gen zijn dan gereed en de Directie stelt zich voor, om het volgend jaar een aanvang te malcen met den opbouw van al die werken, wat naar berekening twee jaar zal vordci en, waarna het afhangen van al het ijzerwerk nog twee jaar zal duren. Zooals wij hebben medegedeeld, vordert het maken van de afsluitdijlc, waarmede men odk is aangevangen, 8 jaar. De Wieringernteerpvlder. Het plan was, om na het tot stand komen van de afsluitdijk de Wieringermeerpoldier te maken, omdat een dijk in een meer, waar men niet te maken heeft met de howge en lage waterstanden en ook niet het gevaar heeft te duchten van de zeestormen, lrchter kan zijn dan een afsluitdijk in zee. De lana- bouwcommissle Lovink, die had uftgemaakt, dat de drooggemaakte gronden pas na 7 jaar hun normale cultuurwaarde hebben, bereken- de, dat het dan 22 jaar zou duren, voor men gronden had van een normalecultuur waarde en deze commissie stelde zich op het standpunt, dat het Nederlandsche belang vordert, dat men eerder over deze gronden beschikt en wist te bereiken, dat men reeds nu is aangevangen met het maken van Ce afsluiytdijk voor den Wieringermeer, welke dijik loopt van den Oostoever van Wieringen naar Medemblik. Deze dijk wordt nu iets zwaarder, zal dan ook meer kosten, maar de meerdere kosten worden zeker gedekt door het feit, dat men nu 8 jaar eerder over de cultuurgronden van normale waarde zal be- schikken. Wanneer de Wieringer Meer droog is, beschikt men over een nieuwen polder van 20.000 H.A. een polder, zoo groot als de Haarlemmermeer. De dijk voor den Wierin- germeerpolder wordt 18 K.M. Iang, en men hoopt daarmee eind 1929 gereed te zijn. Op drie punten, n.l. vlak bij Wieringen en op <K Oude Zeug en bij Medemblik is men reeds aangevangen met het maken van den dijk en ook in de bedrijvigheid te Medemblik, waar evenals te Wieringen een aanvang is ge maakt met den bouw van woningen voor per sonal van dte Zuiderzeewerken, ziet men reeds den invloed op het eeonomische leven in deze plaatsen door het grootsche werk. De dijk te Medemblik is reeds 1 K.M. uit de kust gevorderd Ook op de Oiide Zeug kwam reeds 1 K.M. dijk tot stand. Wanneer over 3 jaar de dijk gereed is, dan zal de Wieringer Meer moeten worden droog gcmalen, waarom men reeds thans is aan- g*svang€ii met het msken. Vein tw€6 z.g. putten en wel een aan dten Noordkant bij Wieringen en een aan den Zuidkant bij Me demblik. Het volgend jaar wordt reeds een aanvang gemaakt met het bouwen van de gemalen. Hoewel het uitmalen met een ge- maal mogelijk zou zijn, bcsloot men ioch uit veiligheidsoverwegingen er twee te maken. De NoordUijke bcmaling zal uit eeii Dies- selbemaling bestaan en dus op olie werken, terwijl de Zuidelijke door etect?:ci#eit bewo- gen zal worden. Het Noordel'ijk gemaal za' bestaan uit twee pempen, die ieder 250 M3 per minuut uitmalen terwijl bet Zuidelijk ge maal zal bestaan uit 3 pompen, ieder met een capaciteit van 400 M3. per minuut. Dit Zuidelijke za.l een gemaal worden, dat het grootste bemalingsvermogen heeft ter wereld, omdat de pompen het water lYt M. omhoog moeten voeren. Het vermogen van het ge maal is dan ook belangrijk hooger gen-omen dan voor de 1200 M3. water, die per mmuut verplaatst moeten worden, noodig zou zijn. Met het oog op de afwatering van de aan- grenzendie polder en de scheepvaart, komt er een ringvaart latigs de Westkust van Aarts- woud naar het Nborden en dit kapaal mo<?t ook klaar zijn als de dijk van den Wieringer- meerpolder gereed is. Dit kanaal leidt naar het te maken boezemmeer, dat 700 H.A. groot zal zijn. De heer Van der Wal boopte, dat het zou •elukken, in 3 jaar de Wieringermeerdijk laar te krijgen en hij veronderstelde, dat de Directeur van de M. U. Zde heer Ringers, er wel zorg voor zou dragen, dat dit gebeur- de. Men zal dan per jaar nog 8 K.M. van den dijk moeten maken. Bovendien zal dan al- les, wat er rondom ligt, ook klaar moeten zijn. Wanneer dit het geval is, dan kan met het uitmalen worden begonnen, waaraan nacht en dag zal worden gewerkt en volgens berekening zal dan de Wieringermeer in een jaar droog liggen. Voor het maken van slooten en wegen heeft men dan nog_2 jaar noodig en daarna- is er de gelegenheid voor de landbouwdeskund'igen om met hun werk in den polder aan te vangen Op aandtang van deze landbouwdeskundigen is er te An- dijk een proefpolder van 40 H.A. gemaaki. Deze proefpolder is 12 Aug droog gekomen en de landbouwdeskundigen hebben dien grond reeds voor het doen van ontziltings- proeven in handen gen-omen om straks de toekomstige bewoners van den Wieringermeer van advies te kunn-en dien-en. Na het bezoek aan het werk aan die sluis putten te Wieringen werd per sto-ombootie naar Medemblik gevaren en ditmaal smaak- ten de journalisten het genoegen, oni tijdens let heerlijke watertochtje een kop thee aange- boden te krijgen. Van Medemblik ging het weer met auto- Sr'blt±»e SS •8TELT ALLES IN HET WERK OM ZIJN OMZET STEEDS HOOGER OP TE VOE- REN - ZEER ZEKER ZAL Hid DE PUBLI- CITElT VAN EEN ZEER VEEL GELEZEN DAGBLAD ONONTBEERLIJK W^TEN. NEEMT DIT EENS IN OVERWEGING EN SLUIT EEN REGELCONTRACT BIJ DE ALKMAARSCHE COURANT. Ql£ IN ALLE KRINGEN HAAR LEZERS TELT. as den varing, die de landbouwwetenschap in profpolder zal opdoen, zal ongetwij-feld van groote waarde zijn voor het in cultuur bren- gen van den Wieringermeerpolder en het ligt dan ook voor de hand, dat men in land-bouw- kringen met buitengewone belangStelhng het werk van de landbouwwetenschap volgt. Dat de landbouwwetenschap bij haar werk steun heeft gezocht in de ervaring, dieynze voorouders, pioniers bij het in cultuur bren- gen van drooggemaakte polders hebben op- gedaan, bewijst wel het uiizaaien van het koolzaad, dat door hen ook voor de ontzu- ting der gronden ter hand is genomen. Met niet geringe verwondering zagen wi] dit koolzaad over enkele gedeelten van het drooggbfli-aakte poldertje reeds een groenen gloed werpen. De Directie van de Zuiderzeewerken stelt zich voor, om het volgend jaar, wanneer met den opbouw van de kuiwtwerken voor de sluizen zal zijn aangevangen, de journalisten opnieuw uit te n-oodigen. Deze wijze van doen mag niet anders dan sym-pathiek worden ge noemd. Dit grootsche werk van ons tegen- woordig geslacht heeft recht op de voile be- langstellirtg van gehcel ons volk. bevlekt uit de snee in zijn gpzicbt, hetgeen hem er afzielitelij'k deed uitzien, vloog hij die slachtplaats uit en door de wachtkamer. Hij pa-kte een brandend-e lantaarn op die op den drempel was blijven staan en vloog de trap al naar het binn-enpl-ein. Hier kwam hij mijnheer d-e Tressan tegen, gevolgd door een half do- zij-n kerelb, alien min of meer half gekleed maar goed gewapend met zwaarden en mes- sen en een of twee met geweren. Ruw,met weini-g eerbied voor zijn hopge waardiglieid, -duwde hij mijnheer den Sene- chal op zij en wendde zich tot de mannen. Sommig-en zond hij naar de stallen om Paar" den te halen, want indien Garnache den sprong overleef-d had en de gracht overzwom, moesten zij hem nazetten. Wat er ook ge- beurdte, Garnache mocht niet ontsnappen. we g-evolgen van zoo iets vreesde hij zoowel voor zi-bh zeif als voor Condillac. Vijf of zes del manschappen verzocht hij hem te vo-lgen en zonder zich op te houden om Tr-essans angs-ti ge vragen te bean-twoorden, spoedd-e hij zich net binnenplein over, door d-e keukens, dat was de kortste weg, naar het vierkante buitenplem. Hij gaf zich geen tijd om tot adem te komen: h-oe vermoeid hij ook was, hij vloog voort on der den gewelfuen doorgan-g ondfer den slov toren h-een en de ophaalburg over; de brug was dien avond nog niet opgehaald omdat de Senddhal nog vertrekken moest. Hier op de brug bleef hij staan en nep zijn volgelingen toe meer fakkells te halen. Intus- sdhen trok hij de eenige to arte uit de hand van den m«n dte hem volgde. Zijn manschappen renden de wachticamer van den slottoren door want zij begrepen uit bussen naar den Andijker proefpoldter, die reeds met slooten- was doorkaveid en waar aan te z;en was, dat de landbouwdeskundi- oen full speed waren aangevangen met hun proeven. Hi-er wordt o-ok een landbouwlabo- ratorium gebouwd en naar wij vernamen komt de grondsoort, die vlak bij de kust wat zanderig is, doch wat verder tsit een met moeilifk te bewerken kleisoort bestaa,t over- Alkmaarsche ^iddenstands- veretmfglng. Giste'ravcnd vcrgad-erde in cafe Central de Alkmaarsche vereeniging voor den Han- deldrijvendten en Industrieeien Miiddenstand. De voorz., de heer G. Cloeck b'racht, na zijn sptfz te l-sbbett uitotawroien ov«c de g-e- rin-ge opkorrwt der lecrcn, dank a-an het be- stuur van de vereeniging dat hem na zijn ziekte weer tot voorzitter heeft gekozen. Dank bracht hij ook aan den heer Burger, die gedufertde en na zijn ziekte het voorzitter- schap heeft waargepomen, voor wat hii in't belang van den midden-stand heeft gedaan. Spr. aanvaardt ook thans zijn taak met vreugde, doch meent nochtans te moeten wijzen op den slechten tijd, dien de midden- stand doormaakt. Er heeft in den middenstand een verancle- ring plaats gegrspen. Vroeger ging de zaak over van vader op z-oon. Er werd hard ge werkt om den middenstand cp een ecorio- misch hooger peil te brengen. Zoodra m-en daarin echter geslaagd was, begon men zijn kinderen te laten'studeeren, met't resul-taat, dat velen thans beschikken over een meester- of doctorstitel, maar zich een ongeluk moe ten solliciteeren naar een baantje van Men voelt dat dit verkeerdl is. De midden- standers dienen bij de opvoeding van hun kinderen reken-ing te houden met hun aanleg en de tcekomstmogelijkheden. Dat is noodig, opdat inderdaad de middenstand zich hand- have op het peil waar-op hij gekomen was Wellicht dat het Bureau voor advies bij Be- roepskeuze hier een leid-draad kan geven Het is n-oodzakelijk dat men niet slechts oog heeft op het deftige dat het laten studeeren van zijn kinderen omvat, doch tevens acht geeft op een welbegrepen eigenbelan-g, dat is: het tot bloei brengen van den midden- stand. -u - Naaat het bovenstaande wees de heer Clock op een ander feit, dat tijdens zijn ziekte zijn aandacht bad getrokken, n.l hot feit dat voor een boekhoudcursus van d'e Vol'ksuniver- siteit in de middenstandskringen sledits zeer geringe belangstelling bestond. Spr. drong er op dat ail pen zieh zal interessseren voor wat er om ga®« in dte eigen zaak in engeren Zin, oiaar tevens SSt SoortT^nVden" bm bbjk g^t Tan belangstelling voor dmg? dem van den^Wieringermeer verwacht. De er- Sta wien ,ij ZOC.V hen stond te wachten, op de bru-g met zijn ten, maar toch begrijpende dat zij een may toorts in de hoogte, -keek hij met het roode j moesten zoeken, gingen zi] uit elk^ar en licht onderzoeken-d in het water, zoover zijn oog aan beide zijden reikte. Er was nog een flauw-e bewegmg in de don- k-ere oliieach-tige oppervlakte, dat door geen wiin-dje bewogen kon worden. Het kon met meer dtan vicr of vijf minuten g€lcden zijn, dat Garna-che er in gesprongen was en het sch-een, dat het laatste rimpeltj-e van de ver- storing van zijn plof nog met geheel verdwe- nen was. Maar behalve dat was er mets te en Fortunio verwachtte ook mets. Het raam van dten noordelijken to-ren was a-an den an-dei'en kant van het kasteel, daar moest hi] uit zi-en naar sporen van d-en vluchtelmg oi naar zijn lijk. „Haast je!" ri-ep- -hij over znn sdiouder h-een Vol-g mij!" En zondier op hen te wach ten, ho'ld-e bij de brug over en het gebouw rond, terwijl zijn toorts vonken achter hem spatte, die een rossen gloed wierpen op zijn zwaard. Hij bererkte het punt waar Garnache moest zijn neergevalten en stond onoer dien licht* sdhijin die u'it het gebroken Vfnste tig vo-et in de hoogte; door i zijn toorts liet hij licjht vall-en op zijdelings zeer zeker invloed zullen uitoefe- n-en op den bloei van den middenstand. Het was met deze woorden, dat de heer Cloeck meende de eerste vergadering, welke hij na zijn ziekte presideerde, te moeten JpDenolulen der vorige vergadering werden on-gfwijzigd goedgekeurd. Eenige ingekomen stukken v/erden voor tonisgeving aangeno- men of ter behanddinf gevoegd- bij andere sguadapuaten. Candidaatstelling Kamer van Koophamdel. Aan de beurt van aftreden zijn voor Alk- maar de heeren de Raat, Kuiper en Endel. De heer Endel is katholiek en het bestuur stelt voor het vervulien dezer vacature aan de Hanze over te laten, mits de Hanze oezeg de can-didb-ten van de Mid- denstand^ereeniging niet te bestrijden. Ove- rigens ateldo bet bestuur voor opnieuw de heeren de Raat en Kuiper ca-ndidaat te stel- len, waarmede de vergadering accoord ging. Verslag Middenstandscongres. In niet van humcr ontbloote bewoordin-gen brackt de heer Burger verslag uit van het dezen zoffler te den Haag gehouden Midden standscongres. Namcn-s c!-e vergadering bracht de voor zitter den heer Burger daarvoor dank. Nieuwe rmxtirtgehn tegen wan- betalers. De Voorzitter decide mede, dat door het bestuur in overweging wordt gegeven een tweeflsawnckiiskche Hyat van ckR-aneurs en wanbetelera Ms laten circul-eeren. Men y/ord-t cfaardoor gewaarschuwd en kan dus bij de levering van goederen rekening houden met de vooruitzichten cp een vlotte betaling. Tevens deride hij made, dat naar aanleidin-g van het in de vorige vergadering genomen besluit om strookjes te verstrdtken waarin de vrachtrijder gewezen wordt op de nood- zakelijkheid van snelle af rekening, geen aanvragen ingekomen zijn om strookjes om op de remboursgoederen te plakken. Spr. vroeg waarom of het niet befer zou zijn, dat de winkeliers zelf die strookjes lieten druk- ken. Als er zoo weinig interesse voor be staat, bespaart. men onnoodige uitgaven aan de vereeniging. De heer Trijbetz handhaafde zijn reeds eerder ui-tgesproken meening, dat die strook jes door de vereeniging moeten worden ver- strekt en wel in samenwerking met De Han ze, da'ar anders de uniformiteit te niet ge daan worA. Spr. verkeerde verder in dte ver- onderstelling, dat het de bedoeling was dat ter vergadering het aantal verlangde strook jes werd. opgege veil. Beslcten werd ter waars-chuwing een lijst van wanbetalers te laten circuleeren, waarop dan tevens zullen voorkomen de namen van de vrachtrij-ders, die niet binnen een behoor- lijk tijdsb-estek afrekenen. Wegen-s d-e-te geringe aanvrage besloot -men verder geen strookjes voor aan da vrachtrijders af te geven remboursgoederen te laten drukken. Beepi'eking winterprogramma. In verband mede met het feit dat in Leiden een bevredigend resulfaat wordt verkregen door de ge* one iedeiwcrgadenngen aantrek- kefilter te maken, vroeg de voorzitter of ook in Alkmaar de belangstelling en het led-en- tal niet zouden groeien, wanneer men een soort „praatavcnden" organiseerd-e, waarop de ltdeo den over bep*«lde onaerwerpen van giedacbie kunosn wkselen. Spr heeft reede overleg gepleegd met den secretaris van de Ver. voor Beroepskeuze orn dezen winter eens een lezing voor de midden- water in dte gracht. Geen entel rimpeltje ver- stoordc de effen oppervlakte. Stmwnen klon- ken achter hem en een roodachtige gloed kondii-fltfe de komte van zijn manschappen aan. Hij wetudtie rich tot hen en wees met zijn zwaard naar de cmstreken van het kasteel- „Verspreidt u!" riep hq. „Zoek daar ffmds. a-chter hij zich kon verschuifen. Fortunio bleef waar hij was, vlak langs dte graclit. Hij bukte en zwaaide met zijn toorts fangs den grond tot den versten hoek van het kasteel toe. cm het zachte, weeke slijk te bekijken. Het was on-mogelijk, dat een man daar op gekiommen was zonder sporen ach ter te laten. Hij was bij den hoek; de grond was effen, ten mins-te hij kon nergens een af- druksel vind-en van handen of v-oeten van een man, die uit het water klifflt. Hij keerde op zijn schredem terug tot aan den oostehjken hoek van het kasteel, maar steeds met hetzeif- de resultaat. Eindelijk kreeg hij m-eer macht over zich zelf en werd- kalm-er; zijn zenuwach- tige haast was bedaard, met flinte hand hief hij zijn toorts omhoog en liet het licht over het water schijnen. Hij dacht een oogenblik na; er was spijt in zijn onderzoekende donkere oogen. „Verdronkenzei hij hardop, zijn Zwaard in de scheede stekende. Een stem van boven uit het raam riep hem. Hij keek op en zag de markiezin en achter haar het gezichi van haar zoon. In de verte in de wei rag men het licht <fer toorteen h«r en daar fiikteren ate dwaallichtjes. „Heb je hem gevangen, Fortuwo? "J*. mevrouw, antwoorddte hij beslist. „U mag zijn Hjk hetfoen als u m wilt. Hij ligt hier onder in." En hij wees o-o het water. Zij schencn zijn woorden te gelooven want zij vroegen. niet verder. De markiezin ging naar mademoiselle, die nog op den grond' zat. „Hij is verdronken, Valerie," zei ze lang- zaam, het jonge m-eisje aandachtig aanziende Valerie keek op. Haar oogen stond-en wijd open en haar lippen bewogen zich even. Toea v:d zij voorover zonder een woord te sp-reken. Deze laatste afschuwelijke tij-ding na al wat zij reeds beletefd had, was een te groote in- spanning voor haar dapperen geest. Zij was flauw gevallen. Tressan kwam op dat oogenblik binnen, zeer nieuwsgierig wat er geb-eurd was, want hij had op het binnenplei-n niets yerstaan. De markiezin riep hem om haar met't jonge meis je te helpen, Marius was nog te zwak en samen brachten zij haar naar haar kamer en legden haar te bed. Zij gingen de kamer uit en slo- ten de deur. Toen gaf zij een wenk aan den Sentechal en aan Marius. „Kom," zei ze, „laten wij been gaan. Het gezicht ten de reuk hier maken mij misselijfc ofschoon mijn maag heel wat kan verdragen. Zij nam mi van de kandelaars om ze bij te lichten en zoo gingen zij naar beneden naar de zaal; daar vond-en zij den page van Marius, Gaston, die heel bleek zag en yer- •chrikt van al het Iawaai, dat hij het laatste half uur in het kaateel gehoord had. Hij had den bond van Marius bij zich; de arme jon- gen had het dier bij zich gehouden tot gezel- echau voor de veiligheid in dien akeligen .Wordt vervolgd. jUi ll if- S r- -x,

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5