It gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Bureau van poline, Langestraat en a oaar te bevragen op a lie werkdagen tusschen 11 en. 1 uur, oe navol- »ende voorwerpen als gevonden gedepone°rd ap: 12, 13 en 14 October '27. Rozenkrans en olveren broche. Aanwezig en te bevragen bi] oe navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op: 12, 13 en 14 Ucr 1927. Rijwielbelastingmeik, J. van book, Baansingel 38; zilver ringetje, H de Heer, Uitenboschstraat 48; zilveren nb™chJ;> Hamstra, Helderscheweg; vulpotlood, Kvan >t Zon, Landstraat 58ledige portemonnaie. M. Bruinvis, Metiusstraat 4; lorgnct, B. van Riel, Oudorperdijkje 33rozenkrans, C. B s sen M'iddenstraat 13; damestasch, M. Sch'ut, Uitenboschsraat 40; gele njdeken, D. Ichuit, Kenn.straatweg C 125; a veren ro zenkrans, N. de Muck, Parkstraat 10, bruin hondje, H. Ruiter, Lindelaan 28paknaald, 1. v. d. Burg, Stuarslraat 52; halsketting, S. St-okman, Wognumschebuur-t 14; tabakzak, F. Rempt, Schoutenstraat 9; rozenkrans in Itui, C. Bijvoet, Dijk 5; gevlochten mandje, C. van Tiel, Lelicstraat 4, blauwe muts, H- Wiegers, Nieuwpoortslaan 24; damestaschje met inhcud, J. B. van Merwijk, Laat 148, tompous F. Ris, Breedstraat 31; jongens- pet, J. v. d. Heuvel, Trompstraat 18; nikkel horlogeketting. J. Stroomer, Spoorstraat 63, broche, A. Bel,_Magdalenenstraat 7;jiames- portemonnaie, J. H. Kluft, Oudegracht 158, paar glace handschoenen, A. Wester, Latid- straat 57; mantelband, P. de Munk, Ritse- voort 58; portemonnaie, P. Mors, p. a. Wed. Weel, Geest 29; zilverbon, A. Zaaa- noordijk, Heul 15. w Wanneer men weder in het bezit is van net verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po- ilitie. U1T SCHERMEER. Gistermiddag zakte de auto van den heer Rossenaar zoo diep in de berm van den weg aan de Noordervaart, dat het onmogehjk was die er weder met efgen krachten uit te komen. De tram die daar pl.m. tien voor vijfen pas- seert, kon niet doorrijden daar de carrossei ie boven de rails hing. Na met een domme- kracht den wagen opgehcht te hebben, wist men een plank onder het wiel te krijgen, en kon de wagen weder op het midden van den v/eg komen. UIT BEEMSTER. Zondag heeft alhier nabij PurmereM een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Notaris de Boer uit Hoogwoud reed met een auto, waarin mode zijn vrouw en dochter gezeten waren, op den Purmereiiderweg. Van de tegenover gestelde rkhting kwam een anaere auto uit Amsterdam. Op, or bij een vrij sma - Ie brug zijn beide wagens met elkaar in aan raking gcbomen, waardoor eerst genoemde auto over den kop sloeg en in de smot lan^. den we£ terecht kwsni. Door h<et intrappsn van den bodem cer auto konden de inzittenden uit hun benauwdte positie veriest worden. Zij waren nog m .even, doch het meisje was er ernstig aan toe, door dat zii water en misschien ook meddler in haar SS had gekregen. Zij is in een nabijgele- gen cafe binnengebracht, waar ze voorloopig moest bliiven. De politic heeft proces-verbaal opgemaakt. De prij'zen waren ondanks dat hooger dan ze steeds geweest zijn. Enkele malen kwa- men ze zelfs tot die 3. Ook de uien deden het best. Ze brachten, mogelijk door de verminderde aanvoer, prij- zen, op, die enkele malen tot 7 kwamen en zclfs lager dan de vorige week. De aardappelenaanvoer beteekent niet veel meer. De ronde duken, die de hoofdschotel vormen, brachten bij die 5 op. De bloemkoolprijzen waren wat lager, rfct seizoen loopt echter meer en meer ten einde, wat gepaard gaat aan het steeds kleiner worden der bloemen. Bosworlslen, kreten cn rammenas haddeu een aanvoer die weinig beteekende. De totaal-aanvoer was pl.m. 120 wagons, waarvan 86 kool, 25 peen en 1 uien. lift was een goede week. UIT BERGEN. De heer B. Westerbeke die gedurende eeni- ge jaren ter secretarie dezer gemeente werk- zaam was, is benoemd tot administratief ambtenaar. afdeeling onderwijs en volksont- wikkeling, bij de Philips Gloeilampenfabrie- ken te Eindhoven. Gevonden voorwerpen. Een kinderzakdoek met dubbele blauwe rand, waarin een ledige bruin lederen kinder- portemonnaie, een vulpen, een grijze jongens- pet, een zwart zeiltje met touw. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dezer dagen werd in de openbare school ■een ouderavond gehouden, welke weer goed bezecht was. Met belangstelling werdten ale schriften, de nutiige handwerken, en de tee- keningen der leerlingen bezichtigd, terwijl de op't bord gestelde kiasse-rapporten druk be- keken, vergeleken en besproken werdsn. Ver- volgens hield het hoofd der school een cause- rie over „Het karakier van het openbaar on derwijs", welke met groote aandacht gevolgd werd. Naar aanleiding daarvan ontspon zich een levendige gedachtenwisseling ever de omstandigheid, dat de leerlingen der open- bare school geen godsdienstonderwijs meer ontvingen sinds het vertrek van ds. Stehou- wera U:vraa{N1i en gezocht werd hoe daann te voorzien o7 daaraan tegemoet te komen, maar een opiossing werd niet gevonden en daarom de kwestie verdaagd. Intusschen was het ongeveer half elf geworden, waarom de gezellige bijeenkemst gesloten werd, met woorden van dank over de flinks opkomst, en aan 't onderwijzend pcsoneel, voor de vooi- tereiding van dezen avond. (Verslagen als deze moeten ons den dag na de bijeenkomst bereiken. Red. Al'km. Crt deel van het publiek was zeer tevreden en zeer overtuigd en block ontstemd jegens Shankara, wiien zclfs zijn Duitschc nationnliteit naar het hoofd geslingerd werd, maar een ander deel was nog geenszins overtuigd van de echtheid van deze telepathic. Een der aanwezigen verklaarde toen en zeer velen erkeniden het ook gezien te hebben, dat die laatste geleider van den heer Ma. loi'tz onbewust telkens met't hoofd geknikt ha., en met dte lippen bewegingen had gemaakt. Hij zeide er van overtuigd te zijn dat de heer Maloitz en 66k die geleiudr volkomen te goeder trouw zijn, maar hij nam niettemin aan, dat deze geleider voor alien behalve voor den heer Maloitz die over een zeer bijzonder ge- hoor bcschikt, volkomen onbewust en zijns on danks gduidien heeft gemaakt. Hi] decide voorts enkele voorbeelden van zoodanige over- gevoeligheidi der zintuigen bij bepaalde per- sonen uit wetenschappelijke literatuur mede. Men sprak dbn onderling over al of nier echie telep-athie. De opvattingen van het' pubhek waren vei devld, maar de heeren Maloitz en Shankara waren lang niet eens van zin, zooals blijkt uit hun dialogen op bet tooneel. Het dcnkbeeld, dat bij' sommige bezoekers van de vorige week bestond, dat de telepaath en de anti-telepaath onder een deken liggen is volkomen ongegrond, wat divideujk bleeij. uit de opmerking van den heer liankara, eta. zijn teg-enstander hem had gezegd, dat ze el- kander niet moesten „dupeeren. De heer Shankara zUte vocr hen die deze veilclarinigr nog nooddg hobfcen mtoen, hoe resultaten bij z.g. telepathic met en zondei contact verkregea wordlen en voerde daarna met speel'kaarten eenige bijzonder aardige tricks uit, die oningewijden naar "'l j-e' el," de, konden doen gelooven, dat hij iiekierziend of gedaehtenlezer was. Maar nu trad een der bezoekers op bet tooneel en zei, dat hij die kunst ook wel verstond' en al het hij bet dan ook niet zien, hij gaf eenige explicate, die den heer Shankara deed zieggen, dat er inderdaaa iets juist was van de verklaring. Maar teen deze mededinger in de trickkunst het publiek wilde uitleggen, dat het heelemaal geen tooverij en helderzAendheid was ja toen zulkn zeker velen vreemd hebben opge- keken en zonder eenigen twijfel zullen ze al.en den heer Shankara zijn bijgevallen, toen die sooitend opmerkte, dat hij juist optrad, om te laten zien, dat al wat ons in vanete-tneaters als helderziendheid, gedachten lezen, enz, wordt opgedischt alloen op trick beiaist. 1 en slct'te kondigde de heer Shankara aan, dat hi; zijn voordrachten tegen vergiftigmg^ der volksdenkbedden door telepathic e.d. zai voortzctten en dat hij voorniemens is, bmnen- mericing, war oe kinderen wel van deze over- strooming der stad met Heilige Sinten zou- den zeggen, maar de voorzitter legde dezen Nurks het zwijgen op, door te verklaren, dat het buiten de bemoeiingssfeer van de vak- vereeniging omgaat, om zich met dergelijke ideeele motieven op te houden. De praktijk heeft geleerd, a'.dus de voorzitter, dat dc me of vier Sint Nicolazen, die tot heden, hetzij per vliegmachine, schip of trein aankwamen, door oud en jong hartelijk waren verwel- komd. Waarom zouden zij nu een andere ont- vangst bereiden aan de 750 Sint Nicolazen, die bijvoorbeeld alleen den Haag zullen ko men bezetten. Wat men den kinderen venelt, aldus nog altijd de voorzitter, kan ons koud laten, mits onze eischen slechts worden mge- willigd esn wij voldoende voor onzen aibeid betaald worden. Van ideaal heeft nog iemand kunnen eten. nooit Maandagmiddag werd bij die brug in de polder alhier door de ondern-eming Hol land" hiertoe aan-gczocht door het t-estuur der L. G. C., een nrcef gen-omen met een snelblusch-apparaat. Gezien de afdoende re sultaten welke hiermede bereikt wer-aen, h.t vuur werd in een minimum van tijd ge- bluscht, zullen naar we vernemen d'oor de 1. G. C. enkele dezer apparaten aangeschan wordten voor veiling en betaalkantoor. DE PHILIPS KORTEGO-LFZENDER NAAR HILVERSUM. Naar wij vernemen zullen vana-f Dinsdag de kortegolf-uitzendi-ngen van het Philips Radio-Laborat-orium gedurende 6 weken \yor- den gestaakt, in verband met de wrplaatsmg van dfen experimenteelen zender naar rlilvei- sum. Gezien de tatrij'ke bdeven van luss- teraars in de geheele wer-eld, die lederen nag door het Philips Laboratorium ontvangen worden, zullen vele radio-amateurs, die gem- geld naar de Philips uitzendingen luisieren het tiMstip, waarop deze kunnen worden her- vat, ongctwijfeld met vreugde begroeten. Un der -deze iuisteraars bevinden zich ook e-en groot aantal in onze kolonien of elders geyes- •Tigdte landgenooten, die in afgelegen plaatsen wmen en voor wie deze klo.nken uit hot vader- land een aangename en- dikwijls de eenige at wisseling in hun vaak eentonig bestaan zijn NOO'RD-HOLLANDS WEOENPLAN. Thans is verschenen h'et versing der com- missie uit de Prov. Staten van Noord-Hol land, die het door Ged. Staten ter vaslstelling ingediende wegenplan vol gens de Wegenbe lasitingwet onderzocht heeft. Bij die b-handeling der voordrachten in de commissie bleek zeer cluidehjk, dat men zic in het algemeen ernstig bezwaard gevoelde door dat de leden in een zoo kort tijdsbeste en onder hoogen druk hunne werkzaamheden moesten verrichten. Enkele leden gaven in overwegrag het we- gennet van het plan uit te breiden; bleef aan de uitket-ring van wege het rijk gefixeera, d'an zou daaruit alieen voortvloeien, dat de bijdra- ge per K.M. verlaagd zou worden. Anderen haddfen daartegen echter bezwaar. Een der andere leden wilde eve neons uitbre1 cling van het plan en wilde er bij Ged, Staten op aan- UIT OUDKARSPEL. In verband met d-e kolffeesten, welke het volgend jaa-r in deze gemeente worden ge houden, hebben de beide kolfclubs een ver gadiering gehad, om de eerste besprekingen daarvoor te houden. In die vergadering w-erden tot leden van het dagelijks bestuur gekozen de heeren A Timmerman, C. Paarlberg, Jb. Gelder, G. Hart, C. Vlug en J. Schrieken. Hier bestaan plannen om het volgend vcorjaar een bazar te organisecxen. UIT HARENCARSPEL. De vereeniging voor ziekenhuisverpleging alhier heeft besloten tot aansluitin-g bij de fe derate van gelijke vereenigingen benoorden het IJ, UIT SPANBROEK. In de kolfbaan van den heer Baerdcmaker had tot en met Zaterdag j.l. een 50-slagen- kclfwedstrijd plaats, met den volgenen uit- le'klasse: le p-r. F. Kostelijk te Alkmaar met 521 p.; 2e pr. P. Molenaar te Zuid- scharwoude met 515 p.; 3e pr. J. Klopper te Bovencarspel met 509 p.; P. Kostelijk te Heerhugowaard met 509 p.; serieprijs C. v. Kleef te Grootebroek met 112 p. 2e klassele pr. Jn. Stam te Bovencarspel met 477 p.; 2e pr. P. Quant te Warmenhut- zen met 469 p.3e pr. P. Glas te Zuid- scharwoude met 457 p.; serieprijs M Leeuw te Soanbroek met 104 o. 3e klasse: le pr. Jn. Boes te Spanbroek met 450 p.; 2e pr. S. Ton te Oudkarspel met 406 p.3e pr. Willems te Wognum met 101 p.; serieprijs J. Kceletneij te Spanbroek met 100 p. UIT NOORDSCHARWOUDE. D e M a r k t. Onze tuinders kunnen over den afloop der laatste week weer tevreden zijn, De lcool die thans op de markt domineert, bracht weer een gocden prijs op, iraeermalen hooger dan de voorlaatste week. De roode kool, warvan de aanvoer 26 wa gons was. tegen de vorige week 21, was on geveer 1 hooger in prijs en bracht tot 7 op. Witte kool was de laatste dagen der week wel iets lager in prijs, maar er was een be- langrijke aanvoer van 42 wagons tegen 31 de voorlaatste week. De dcorsneeprijs was evenwel hooger dan die der vorige week. De hoogste no-teering was f 2.90 en de laagste meestal bij dfe 2 Ook de gele kool was de laatste dagen la ger. Waar" echter de prijzen van de eerste dagen flink h-oo-g waren, is de doorsnecprijs foed te n-oemen, vooral als men in aanmer- in-g neemt, dat de aanvoer 18 wagons was ■egen slechts 7 de vorige week. Detnsche witte kool werd in Heine hoe- veelheden aangevoerd voor hoogere prijzen dan de paar eerste partijtjes, die in het laatst van September werden aangevo-erd', De peenaanvoer was 25 wagons, wat meer dan het dubbele van die vnritre week. - kort m-et een vertraagde film op te treden om (irjn„en me(- yoorstel te komen, om voor de de geheimnissen van de telepathie van de ma- c]aai7r00r toegevoegde wegen eene provinciate teriaiisatie-pheno-menen enz. te ontmaskeien. verleenen. on dez-elfde basis «.s Het was in Flora de laatste ronde der wor- steling op psychisch gebied, maar edhte tele pathic hebben we niet te zien gekregen, al was wat de heer Maloi'tz deed heel aardig.^ VOETBAL. Sparta I van Schagen zette de competities o-ced in. Het speelde Zondag tegen Hollan- dia III van Hoorn Sparta bracht zijn tegen- partij een 90 nederlaag toe. Sparta 2 speelde tegen Helder V. Deze afdeeling van Sparta moest het veld met een 5—1 nederlaag verlaten. Sparta III speelde tegen Helder VI. Ook in dezen strijd bleef Helder de overwinnaar. Het behaalde een overwinning van 5—1. B. S. V. uit Bergen speelde Zondagmiddag op haar terreiii aanden Kerkedijk tegen K. V. V. II uit Krommenie. Bergen won den wedstrijd met 41. Succes I van Wieringen speelde Zondag voor de coinpetitie tegen Breezand I van Anna Paulowna. Eindstand 42 in het voordeel van Succes. Succes II speelde te Helder tegen W. G. W. Ill en verloor met 20. Succes III speelde tegen Kleine Sluis II van Anna Paulowna en won met 31. KNOEIERIJEN BIJ GASBEDRIJVEN. In een artikel in het „Volk" over kn-oeienj- en bij leveranties voor ga-sbed'rijyen wordt me- djegedeeld, dat in Rotterdam, buiten den direc- teur om, op groote sChaa! geknoeid is. Naar aanl-eiding van deze med-edeelin-g heeft de cor respondent van het H'bl. zich tot den wethou- vvt«.„114V. der voor de bedrijven, den heer De Zeeuw om die mar dfe meening der woordvoer- bijdrage te verleenen, op dez-elfde basis a!s die door het rijk in uitzicbt was gesteld Voorts werd' de vraag gesteld of Ged. sta ten hunne aandacht wilden wijden aan over- gangen te water; de zorg hiervoor was met minder nood'ig dan de aanleg van de wegen. Men had vcrder verschillende bezwaren te gen het wegenplan. In het bijzonder kwam Texel ter sprake. uit eiiland, in oppervlakte ongeveer gelijk aan de Haarlemmermeer, kreeg maar de helft van hat aantal K.M. toegewezen, n.l. 25. In ledev geval had Texel recht op ten nrinste 34 K M. Noo- verschillendie andere wegen werden op- TELEPAATH EN ANTI-TELEPAATH Zaterdag werd te Amsterdam d'e strijd tus- s-chen de beer-en Maloitz en Shankara, respec- tifevelijk optredtendte als telepaath en- anti-tele paath, die voor acht dagen geleden niet be- ei-ndiigd is, voortgezet. Er was een verklaring opgemaakt, inlhoudendie, dat de heer Shanka ra den heer Maloitz vijftig gulden zou beta- Ion indien van d'rie opdrachten op dit gebied de beer Maloitz er een- goed terecht zou bren- gen. Er was door de twee tegenstanders een pro gramma opgemaakt, o.m. een proof met con tact, een met een contact door middel van een koperen staaf en voorts een1 proef zonder eemg contact. Een der aanwezigen vro-eg of het de bedoe- hng was dat de proef zonder contact zoo ge- nomen moest wordten dat zien en hooren ook uitgesloten zouden zijn en toen het publiek zei dit inderdaad te verlangen werd besloten, dat de heer Maloitz geblindd'oekt en- met propies watten in -die ooren een proef zou nernen. Hi; verklaarde, dir no-g nooit eerder te hebben ge- daan en niet U v-erwachten, dat het zou ge lukken. On-dier toezich-t van drie aanwezigen ging de heer Maloitz naar een afgelegen vertrek van het gebo-uw, terwijl i-nmiddels door een groep bezoekers ©en opdracht werd samenge- steld, die adhteraf bleek te bestaan in het vol- gende: dte heer Maloitz zou geblinddoekt van een tafeltje een spel kaarten moeten nemen en daar dan dte vijfde uit ter ziide leggen. Na eenige malen: van geleider te hebben gewis- seld gelu'kte het den heer Maloitz, de taak te volbrengen en bij zei nu van oordeel te zijn, dat hij die weddenschap had gewonnen en tevens een proeve van telepathie te hebben af- gelegd1. 'De heer Shankara legde zich met voet- stoots bij die uitepraak neer en verklaarde, dat een der op-stellers van de opdracht een hoest- geluid gemaakt had en dat hij, Shankara, daarop rekenend-e, bij een der andere kaarten geihoest had, met gevolg, dat de heer Maloitz onmiddtellijk de kaart die hij op dat oogenmik in de hand1 hadi. terziiide haA creleid. Een inlichdngen gewend. De wetihouder zei, hij over deze zaalc geen feitelijke mededeehn- gen -kon doen. Het eenige, dat hij kon meae- deelen was, dat hij een onderzoek zou lnstel- len naar de beweringen van het „Volk NA DE HAVENSTAKING TE AMSTERDAM. Het werk bij1 het Amsterdamsch Havenbe- drijf is gister hervat. De stakers zijn aange- nomen voor zoover er werk was. In. het com munique van den Centralen Bond1 is gezegd, dat de staking is opgeheven om dte hervat- ting van -de onderihandtelingen mogelijk te ma- ken. Van de zijde van de S. V. „Noord" deelt men mede, dat de Scheepvaartvereenigmg weliswaar 11 October zich bereid had ver- klaard de onidterhandelingen voort te zetten op den voet van die oude regeling, wanneer de staking werd opgeheven, doch dat zij, toen de 13 Octob'er het conf lict nog voortduurde, had geschreven, dat zij zic'h ten opzichte ^van de onderlhandteli-ngen alle vrijheid voorbehield DE ST. NICOLAZEN ORGANISEEREN ZICH. Men meldt aan het „Vad.", dat dezer da gen een nieuwe vakvereeniging is 0] wier leden alien het beroep „Sint uitoefenen. De vereeniging heeft hare vertakkingen over het geheele land en in alle elfhonderd gemeenten van ons land zijn afdeelingen op- gericht. De vereeniging stelt zich tot doel aan elken winketier in ons land van 1 tot 5 December van elk jaar minstens een St. Nicolaas te be- zorgen. Voor groote winkeliers en warenhui- zen~is een Sint Nicolaas voor elke verdiepin-g besch'ikbaar. Er is een programma van actie opgemaakt, waarbij onder meer een minimum loon en een maximum arbeidstijd is vastgest-eld. Den winkeliers zal van -dte opnchting der nieuwe vereeniging en van de gestelde eischen med-edeeling worden gedaan. Moc'h- ten de winkeliers niet aan deze eischen w-illen voldoen, dan zal een staking worden- gepro clameer-d. Onder meer is uitvoerig vastgelegd dat el-ke Sint Nicolaas meet „ingehaald" yvord-en op een wij-ze, zooals dit met de wa-ardigheid, aan het ambt verbonden, o-vereenkqmt. Ge- zorgd zal worden, dat de politic uitgebreide verkeers-maatregelen neemt, opdlat -de -honder- d-en Sint Nicolazen hun joyeuse entree in de verschillende s-teden, dorpen en vlekken kun nen maken, alsmede dat zij geen hinder van het publiek ondervinden gedurende den tijd, dat zij zich in de voor hen ontruimde etala-ge- kasten ophouden. Met de commissie tot bestrijdang van het cadeauxstelsel is overeen gekomen, dat slechts prullaria zonder eenige waarde ten geschenke zullen gegeven worden, terwijl ge- eischt zal worden, dat de -winkeliers de waar de der cadeaux vermeerderd met 10 pOt. ten bate der Sint Nicolazen op hun verkoopprij- zen zullen leggen. Bij de oprichtingsvergadering maakte een der Sirt Nkolazen-in sne de schu-chtere oo- ders niet op het wegenplan mochten ontbrc- ken Als voorbeeldten werden gen-oemd de weg van Schagen naar Schooddam, die van Heer- HugowaardiObdani-Spanbroek, die van Zaandam over den Overtoom van V estzaan naar Nauerna, dte weg in d'en Zuidipolder, die m-eer dan eenige andere een internationaal karakter droeg. Aniwoord van Ged. Stolen. Het l'iid) van Ged. Staten, dat namens het college de vocrd'racht verdedigde, gaf t-e ken- nen, dat Ged. Staten slechts noode waren overgegaan, dteze voordracht op zoo spoed- eischende wijze bij de Staten aan de orde te stellen. Op het verzoek om de bebandeling van- ait onderwerp- reedis in 192'8 te doen plaats heo- ben, word'c geantwoord, dat men een gunstige besHissing bij- Ged'. Staten zal bevorderen. Omder alle mogelijke voorbehoud is eene berekening gemaakt va-n de uitkeering, die verwacht mag worden, indien in alie gewesten het totaal aantal toegestane K.M. ook op de w-egenlijsten wordt gebracht. Bij eene geschat- te opbrengst der wegenbelasting van 13.000.000, is Noordl-Hollands aandeel dan 675.000. Aan het slot van de tjespreking-en s-telde de voorzitter der commissie vast, d'at na de zee; positieve toezeggingen van de beide leden van Ged. Staten, omtrent eene spoed'ige herziening van dit wegenplan-, in elk geval in 1928 welke herziening ook naar hunne opvattmg dient te gesehiedlen in overleg met eene com missie uit de Staten hetzij. deze commissie, hetzij eene andtere geen bezwaar bestaat om de Prov. Staten te adviseeren deze voor dracht aan te nemen. DE MARINE IN NED.-INDIe. Een zeventig vertegenwoordigers van han - del, scheepva-a-rt en bankwezen hebben den dezer dagen aftred'enden commandant van de zeemaich-t, den Vice-admiraal A. F. Gooszen, aan alscneidsmaartHd aangeboden. De president- directeur van de Javasche Bank, mr. L. j, A. Trip, was de eerste spre- ker. Hij wees op de eensdeels persoonlijke, an- derdeels zakelijke redenen, die oorzaak zijn geweest van de aangename verhoud'ing die in dc laatste jaren heeft bestaan tusschen de ma rine en het bedrijfeleven. Voor beidie, aldus spreker, is het een eerste eisch, dat het Ne-dterlandsche gezag onver- zwa'kt over Indie gehandhaafd blijft. Zoowel in staatkundig als in militair en economise!! opziclit is het noodzakelijk dat In die in de handten van de Nederlandters blijvc. Elke steen riep spreker uit, is hier door de Noderlanders gemetseld en als dte Nedterlan- ders zich ui't Indie mochten terugtrekken zal 6f een andere macht zich over deze gewesten doen gel-den, of het land vervalt tot een chaos. Da-arom moet het bedrijfsleven er toe mede- werken om de marine binnen die draagkracht van onze fmancien te handhaven. Dat het ver- trouwen in onze toekornsc terugkeerde en dat de grondslag van onze vloot werd getegd, is vooj- een ov-ergroot dteel te danken a-an vice- admiraal Gooszen. In de gescibiedenis van onze marine zal g»- sproken wordien van „dte periode-Gooszen Het bedrijfsleven in Indite zal deze penode niet vergeten. Als tweedte spreker stond de heer N. van Zalinge, directeur van de Kon. Paketvaart Mijop. Hij wees er op dat de marine niet alleen de algemeene beschermer van de sdieepvaart in deze gewesten is, maar tevens door den hydirograiischen dienst ook de pad- vinder en wegbereider daarvan, die bijdraagt tot het econom-ische heil van deze landen. In zijn antwoord verklaarde die heer Goos zen dat hij steeds gepoogd heeft een hechten band te vormen tusschen het bedrijfsleven en de marine. De v-ice-admiiraal besloot zijn rede- voering met te wijzen op dte groote taak die de Nedierlanders nog in Indite te verrichten hebben. Hij wees hen, die hier achterblijven, op die taak. DE VERWISSELDE „ALBERT CYF'. Gelijk men zich zal heri-nneren heeft de Haagsche Bank van Leening een goed ha-lf- jaar geled-en aan iemand, die een schitderi) af kwam lossen, bij- vergissing een doek van Albert Cuyp afgegeven. Toen de pogingen om dit schilderij terug t-e krijgen faalden is een aanklacht ingediend tegen den persoon die het dock in ontvangst had genomen Het schilderij was toen reeds verkocht aan iemand te Rotterdam. Het schilderij is toen naar London getransporteerd, waar bet door de justitie wer-d in beslag genomen De kunsthan-delaar Blitz zal zich in ver band met deze zaa-k 25 October a.s. hebben te v-erantwoorden terzake dat hij t-e Rotter dam opzettelijk een schilderij, voorstei'ende drie kinderen met een schaap, welk schil-ae- rij toebehoorde.aan m-evr. Kirch, dat hij on der zich bad gekregen ten gevolge van een door een der beambten van de gemeente- ba-nk va leening te 's-Gravenhage, waar het schilderij in pand was gegeven. gemaakte vergissing (hierin bestaa-noe, dat men aou- sievelijk bedoeld schilderij verwisseld heeft met -een a-nd-er s-ch-iWerij1 dat oo;k in pand was gegeven, maar g-elost w-erdj zich wedeirech- telij-k heeft toegeeigend. Subs, terzake dat hij het schilderij heeft gekocht en uit winstb-ejag heeft vervoerd, bewaard en verborgen. DE VOS GEVANGEN. Voor eenigen tijd ontsnapten vier vossen uit een- hok ach-ter de villa „Casa Cara aan den Amstelveensch-eweg bij Amst-elveen. Twee „Reintjes" war-en spoedig gevangen, een kwam door ver-drinking om het leven. De vi-erde was echter nog steeds zoek, doch zijn aanwezigheid in de omgeving was goed nier-kbaar aan de hiat-en welke onder het pluimvee geslagen werden. Thans heeft een Aalsmeersche jager in den Rietwijkeroorder- poid-er Reintje ontdek-t met een voor het dier noodlottig gevolg want-een welgemikt schot maakte een einde aan zijn leven. INBRAKEN TE HAAR'LEM. Gister-nacht is ingebroken in de consisto- riekamer van de kapel „Ni-euwe Vneeden- hoff" aan de Van Oldenbarne-veldtlaan te Haarlem. Ev-eneens werd ingebroken in de kosterswoni-ng. Er wordt echter niets ver- Te-vens is ingebroken in de Noordtetkeik. Hier werd een offerblok gelicht en de in-houd medegenonien. Ten slotte werd nog ingebroken m een ververschingstent, staande aan de Kiever- laan. Hier werden slechts eenige lekkermjen bui-tgemaakt. VOLKENKUNDiIG MUSEUM TE AMSTERDAM. Een jaa-r geleden werd1 de afdeeling v ok kenkunde van het museum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam opengesteld. Zij was toen nog geenszins gereed, d-e ethnografica. on den eersten omga-ng van de groote hat bijeenigebracht, hebben slechts betrekKing op d-e eila-nden Java, Bali en Sumatra. Thans, een jaar later, is de tweede om- gang gereed, en daarmede deze prachtige blijivende tentoonst-el'l-ing op het -gebied der volk-enkunde van O-ost Indite voltooid1: hier sluiten zich bij de drie bovengenoem-de ei-lan- den Borneo, Celebes, de Molukken, d-e Timor- groep en Nieuw-Guinea aan. 'f Het genie: Wel, i k dacht, dat hij een groot knnstenaar was, maar het oubliek schiint z'n werk m ooi t-e vinden. e|o or 1 n1ir«li'fin(TiATll OiPWHTld. Oe wetuiouder ZCl, QH.l „r^r^£.nr\1an mrv^lifpn Anfhf3- J.-. <PjiiMdO

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7