DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd negen en twintigsie Jaargang Uit het Parlement Dagelijksch overzicht. Buiienland NO 248. Dit notmner besfaaf u!f 2 bladett. 1927 Deze Couranf wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. abonnementsprijs bij voorultbetaling per 3 maanden voor Alkaaaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsniimmers 5 cents. Dkan4»urt O. Hi KRAK. Telef.nr. Admlnfstratle 3. Telefoonnr. Redactie 33. PRUS DER GEWONE ADVERTENTlENi Per rege! /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrflfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij r/h HfiRAtat S087RR IOOIN Voordam C9. Hoofdredacteuri Tj. N. ADEMA. WOEl§DA« Postgiro 37060. Den Haag, 18 October 1927. De Tweede Kamer is heden voor een, rnis- schien twee weken bijeengekomen ten einde af tedoen, wat er af te doen valt alvorens men zich aan de staa-tsbegrooting zet. Op de voor- loopig opgemaakte agenda vi-ndt men dus nogal verscheidfenheidwetso-ntwerpen, con- clusies, interpellaties enz. Een interpellatie is initusschen alvast van de baan. Dat is die van den beer Weytkamp (Chr. Hist.). In een vorige vergadering haclden de stemmen ge- staakt over het voorstel des voorzitters om geen vergunning tot die interpellatie te geven, miet omdat zij b.v. staatsgevaarlijk zou wezen, rnaar omdat het onderwerp waarover zij liep, de a-fwatering van de Overijselsch-e Vecht, best kon behandeld worden bij de Begroo- ting van Waterstaat. De beer Weytkamp was bevreesd, dat hij dan niet voldoende gelegen heid zou hebben om zijn gemoed over de zaak te luchten, docih nu, naar aanleiding van een vraag van den oud-minister De Visser (Chr.- Hist.), de voorzitter verklaarde, dat den heer Weytkamp gelegenheid zou worden gegeven gedurende drie kwartier te zeggen wat hem op Set hart lag, had deze er geen bezwaar tegen zijn interpellatie in te trekken. De daarop aan de orde komende goedkeu- ring van het verdrag van 1926 inzake de sla- vernij heeft aan den heer De Visser (Comm.) aanleiding gegeven om weer eens zijn gemoed te ludhten over de slavernij van het kapitalis- me, de slavernij van de Indische (Ind-on-esi- sche, zegt de heer Visser steeds) bevolking en over het pandelingschap, dat hij ook a-1 aan westersche invloeden schijnt toe te schrijven De beer Cramer (S.D.A.P.) meende, dat hierbij ook de veelbesproken poenale sanctie (het straffen van het verbreken van arbeids- overeenkomsten door koelies) kon worden be- sproken. De Voorzitter had daar blijkbaar geen bezwaar tegen, doch de minister van ko- lonien, die het ontwerp verdedigdfe, hoewel de minister van Buitenlandsche zaken naast hem zat, wees er ter snede op, dat de poenale sanctie niets uitstaande heeft met slavernij. Intusschen heeft hij.van de gelegenheid ge- bruik gemaakt om mede te d-eelen-, dat de re- geling der poenale sanctie over een paar jaar aan een grondige herziening zal worden on- derworpen. Aan afschaffing, waarvoor de cultuurwereld zich nogal bevreesd toonde, schijnt de regeering toch niet te denken. Den heer Visser heeft de Minnister er cp ge- wezen, dat als de Europeanen zich uit Indie terugtrokken, de vrijheid der inlanders daardoor niet veel zou winnen en zeker niet het pandelingschap zou worden opgeheven. Het wetsontwerp is daarop zond-er stem ming goedgekeurd. Het overige deel der middagvergadering is besteed aan de behandeling van het ontwerp tot instelling van een Postraad. Minister Van der Vegte stelde zich dit l'ichaam voor als een combina-ti-e van een zeven-tal personen buiten de postwereld door de regeering aan te wijzen om den minister van Waterstaat te advisee- ren om'trent wenschen en klachten van het pu- bliek betreffende den postdi-enst. Die van oui- ten af komende adviezen zouden dus een soort van tegenhanger worden van. de adviezen, welke de minister van birinen uit, dus van de zijde van het personed gevraagd of onge vraagd zou kunnen verkrijgen. De Kamer had evenwel een andere opvatting van de taak van den Postraad. Ook de pers-onedsbelangen moesten daardoor kunnen worden behartigd, al is zulks in de eerste p-laats de taak van de commissie voor georganiseerd overleg, en daarom moest geschrapt worden de bepaling op grond waarvan geen lid van het personeel deel zou kunnen uitmaken van den Postraad. De Commissie van Rapporteurs stelde dit amendement voor en na heel wat geredekavel en protest des ministers is dit amendement aangenomen met die Soc. democraten, Vrijz. democraten, den communist en een aantai links georienteerde katholieken als voorstem- mers. Er werden nog een paar amendementen van het hetzelfde karakter aangenomen, wat den heer Heemskerk (A.-R.) vertoornd deed verklaren, dat hij het aanvankelijk hem sym- pathieke ontwerp nu niet meer kon steunen en dus er tegen zou stemmen. Maar de meerder- heid dacht er anders over en het door de amendementen inderdaad verhandelde voor stel ginig er met 41 tegen 34 stemmen door, met matige ingenomenheid van den Minister vermoedelijk. Morgen voortzetting d'er vergadering. KORTE BERICHTEN. Volgens een telegram uit Moskou is in het Amoer-gebied een militair vliegtuig neer- gestort. Alle vier inzittenden werden ge dood. Bij het spelen in een zandgroeve in het Harburger stadspark zijn drie kinderen door in beweging gekomen zandmassa's bedolven. Het voor eenigen tijd verbreide ge- rucht, dat de Roemeensche regeering door een aantai wetten een algemeene droogleg- ging naar Amerikaansch voorbeeld voorbe- reidde, wordt thans van officieele zijde te- sengesproken, NA TIEN JAREN. Het jubileum der Sowjet-anie. Een rede van Rykof. Opti- misme ten aanzien van de wereld- revolutie. Tien jaren is hiet thans geleden, dat de re- volutie het Russische tsarewrijk ineen deed stouten en ondanks het fe'it, dat de Sowjets met meer moeilijkheden te kampen hebben gehad dan hen waarschijnlijk lief was, viert men in OostjEuropa dit heuglijk feest met grooie opgewektheid. Reeds meermalen hebben wij de aandacht gevestigd op de herdenkingsptechtigheden. Ditmaal is het een zeer zeker belangwekkenr de rede, gehouden door Rykof, den voorzit ter van den raad van volkscommLssarissen. die ons aanleiding geeft het bolsjewistisch jub'ileum te bespreken. Twee conclusies in deze rede verdi enen vooral de aandacht. In de eerste plaats deze: dat door het tienjarig bestaan der Sowjet- Unie bewezen zou zijn, dat de wereld rijp is voor de proletarische revolutie. En in de tweede plaats: dat het als onomstootelijk vaststaand is te bcschouwen, dat het vijan- delijk buitenlaind langzaam maar zeker een aanval op het Rusaische proletariaat voor- bereidt. Men behoeft niet bovenimatig aan scherp- zinnigheid te lijden om in te zien, dat beide conclusies met elkander in vrijwel absoluten strijd zijn. Immers: het is ondenkbaar, dat een wereld, die rijp is voor een revolutie, zich op zou maken om het land waar deze revolutie reeds zegevierde over het conser- vatief bewind te bekampen. Het een sluit het ander uit: of de wereld is rijp voor het bols- jewisme en dan zou het idioterie zijn Rusland tegen te werken! of de wereld is door het Moscovitische voorbeeld afge- schrikt en neemt tegenover de „vreedzame penetratie" der Russische ideeen en min of meer hardhandiige wijze van verweer te baat. Ondanks Rykofs pertinente verklaring ge- looven wij vooralsnog, dat het laatste het geval is en wij bewonderen dan ook zijn ob- jeciiviteit, die hem wel'iswaar niet toestond te erkennen, dat de wereld zeer onrijp is voor het bolsjewisme, doch hem in ieder geval deed toegeven, dat in de langzame afbrokke- ling van de politieke betrekkingen met de Sowjets een verscherping yiu den strijd tegen Moskou moet worden gezien. Inmiddels valt udt de redevoering op ie maken, dat de buitenlandsche moeilijkheden den bolsjes toch wel zorg baren. Rykof vertelde n.l., dat niet al'leen de land- bouw het perl van voor den oorlog weer bereikt heeft, doch tevens dat de Industrie, die in de jaren van verval tot minder dan een vijfde inkromp, zich verre boven het vooroorlogsch niveau heeft weten te verhef- fen. Juist deze groeiende Industrie maakt echter een evenredige toename van den bud- tenlandschen handel wenschelijk en daarmede vlot bet, zooals bekend, allesbehalve. En daar de Sowjet-regeering voornemens blijft alles wat ook maar het geringste heeft uit te staa-n met kapitatisme hardnekkig te be- strijden, zal het raar moeten loopen,, eer Moskou, zondter de bakens aanmerkelijk te verzetten, met de rest van de wereld op pold- tiek of economisch goeden voet zou komen. Belangwekkend is verder wat Rykof zeide omtrent de taak van de Unde in de komende tien jaren. De taak van nu is niet meer hersfel, maar reorganisatie van de geheele volkshuishou- ding op een hooger technisch plan. Een hoofdbezwaar is op het oogenblik de schee- ve verhouding tusschen industrie en land- bouw; de van het tsarisme overgenomen in- dustrieele basis is voor den landbouw niet voldoenide. De sowjetregeeriing voert onver- anderd een politiek van bestrijding van de rechten der partdculiere kapitalistische on- dernemingsvormen, echter niet langs den weg van adlministratieve verdringing, maar van economische overwinning. Een druk op den landbouw om de noodige middelen voor de industriaLisatie te verschaffen, zou de koopkracht van de boeren verminderen en daardoor de heele volkshuiishoudinig scha- den. Zij moeten zoo verschaft worden, dat de ontwikikeling van alle takken der sowjet- huishouding bevorderd wordt. De bestrij ding van de werkloosheid zal des te meer succes hebben, naarmate de landbouw ge- industraliseerd wordt. Hierna kondigde Rykof den geleidelijken overgang aan naar den zevenurigen werkdag op den grondslag van nationaliseeriing der industrie. Tenslotte gaf hij aan welke „overblijfselen van het verleden" nog opgeruimd moeten worden. De rechtsgelijkheid en de vrijheid deT volkeren in de sowjet-unie zijn verwerke- lijfct. Eenige nationaliteiten zij-n echter cultu- reel en economisch nog sterk achtergebleven. De zoo ver mogelijke gelijkstelling van de vrouw is verwerkeliikt, maar iin het dage- 19 OCTOBER BMSaminL'Jiii.1atswimmuHnawm l'ijksche leven ziet men nog vele elementen van onderdrukking van de vrouw. De gods- dienst geniet geen staatssteun, maar een be- paald deel van de bevolking staat nog on- der zijn invloed. Het uit het tsarenrijk ge- erfde gebrek aan cultuur is nog lang niet overwonnen. In het eerste decennium ging het erom de economische en politieke macht van de sowjetunie te vestigen; in het tweede staat de veel zwaardere taak te volbrengen van den economischen en cuttureelen op- bouw en de organisatie van een nieuwe socia- listische samenleving. Rykof schijnt nog al optimistiseh ten aan zien van het volbrengen dezer taak, hoewel hij haar zwaarheid toegeeft. Wij voor ons wagen ons Tiever niet aan een voorspell'ing en geven er de voorkeur aan af te wachten, wat er van de gouden toe- komstplanoen realiteit zal worden. VOLKENBOND. DE IN- EN UITVOERCONFERENTIE. Het Nederlandsche standpant. Gistermorgen werd de algemeene beschou- wing van de conferentie Colijn voortgezet. De oud-minister Posthuma zette het Neder- landsche standpunt uiteen. Hij begon met de verklaring, dat het streven van den volken- bond om tot de beperking van de handelsbe- lemmeringen te komen, de instemming van de Nederlandsche regeering heeft. Men moet zich echter afvragen, of de vrijheid van han- delsverkeer daadwerkelijk bevorderd wordt, als de belemmering voor 't handelsverkeer wordt opgeheven, zoodat maatregelen geno- men worden om te verzekeren, dat het op- heffen der belemmering ook inderdaad nuttig effect mede brengt. Indien een afgeschafte belemmering in een anderen vorifl weer zou terug komen, zou dit zeker niet strooken met den geest, die voor moet zitten, als tot de opheffing van de een of andere belemmering besloten werd. Nederland, dat geen in- en uitvoer verboden heeft en dus ook niet heeft af te schaffen, kan bij de beoordeeling van het ontwerpconventie dit gezichtspunt niet uit het oog verliezen. Nederland heeft de vrijheid, om, wanneer *t het wenschelijk acht, in- en uitvoerverboden in't leven te roepen als afweermiddel tegen maatregelen door andere staten genomen. Door aanneming van deze conventie zal dat recht komen te vervallen, maar dat zal de positie van Neder land verzwakken tegenover die landen waar zoo hooge invoerrechten bestaan, dat die een zelfde soort werking hebben als de genoem- de verboden. Wanneer men dus niet erkent, dat't nood- zakelijk is maatregelen tegen de hooge tarie- ven te nemen, gelooft de Nederlandsche re geering niet, dat afschaffing van in- en uit voer verboden alleen meer vrijheid in het han delsverkeer zal brengen, hoe nuttig die af schaffing ook moge wezen. De Nederland sche regeering acht het dan ook gewenscht om in de conventie of tijdens de beraadslagin- gen der conference uitdrukking te geven aan de overtuiging, dat de gevolgen van hooge tarieven al even nadeelig zijn als het bestaan van onnoodige in- en, onder omstandigheden, uitvoerverboden. De medewerking van de Nederlandsche re geering aan het tot stand komen van de con ventie zal dus in hooge mate hiervan afhan- gen, of aan haar wensch, om de nadeelen van hooge tarieven te erkennen, door de con ference gevolg zal worden gegeven of niet. De Nederlandsche delegatie doet ten deze dus een dringend beroep op de conferentie en geeft daarbij met nadruk den wensch te ken- nen, dat de hooge tarieven allerwegen verla- ging ondergaan. Deze verklaring van den heer Posthuma, die duidelijk deed blijken dat Nederland be- zwaren zal maken mede te werken tot het tot stand komen der convenCe voor de afschaf fing van in- en uitvoerverboden en bespre- kingen, tenzij de conferentie den ernsCgen wil toont tot algemeene tariefsverl aging, maakte zichtbaar sterken indruk op de aan- wezigen. In het verder verloop van de rede van den heer Posthuma wees deze nog op het belang, dat die landen, die de convenCe raCficeeren zullen, een goed passend geheel te zamen vormen, ook al zal het aantai van die landen niet bovenmate groot zijn. Ook wees de heer Posthuma op de vaagheid van de algemeene uitzonderingsbepalingen, terwijl hij den wensch uitte, dat de conventie de verplichte onderwerping van geschillen over de toepas- sing van de uitzonderingsbepalingen der con ventie aan het Haagsche Internationale Ge- rechtshof zal voorschrijven. Gis'termiddag zijn te Geneve de algemeene beschouwingem op de in- en uitvoerconferen- tie beeindigd, waarbij bleek, dat er tusschen de gedelegeerden der verschillenden landen ■een aanmerkelijk meeningsverschil bestaat ten aanzien van eenige belangrijke punt-en. Na den aanvang van de behan-deling der artikelen van de ontwerp-conferentie hield de Ned. afgevaardigd-e Wibaut een rede, waarin hij opnieuw het Nederlandsche stand punt uiteen zette. DE PAUS EN DE VOLKENBOND. De Daily Telegraph schrijft: In ddplomatieke kring-en is men van mee- nln-g, dat indien het eventueel mocht komen tot een definitdeve regeling van de kwestie tusschen Vaticaan en Quirinaal, gebaseerd op de ext-erri-torialiteit van een deel van Rome, dit vanze'i met zich mede brengt, dat de Paus kan vragen om te worden toegela- ten tot den Volken-bond zelfs zou hij aan- spraak kunnen doen gelden op een zetel in den Volkenbondsraad. CHINA. NATIONALISTEN EN COMMUNISTEN. Te Sjang-ha-i is uit Nanking beri-cht ont- vangen, dat de twee groepen der Nationalis- ten onder den druk van het oogenblik beslo ten zouden hebben, alle communisten uit vooraanstaande bestuurs- en legerfuncties te verwij-deren en weer een eensg-ezin-d offen- si-ef tegen de Noordelij-k-en te beg-innen. Het zal echter de vraag zijn., of de commu nisten, die te Hankou nog vrij veel invloed bezitten, zi-ch aan dit besluit zull-en storen en zich hun on-tslag zullen laten aanleunen In nati-onalisCsche krin-gen te Sjanghai is men echter overtuig<jl dat het besluit doorge- zet kan en zal word-en. DUITSCHl AND. DE RIJKSDAG. Het deb at pver de Rijksschootwel begvnnen. De s-eniiorenraad van den rij-ksdag heeft gi-ster na een expose van den minister van binnenlaji-dsdie zaken, von Keudeil, besloten, dat de debatten over de rijksschoolwet on- middellij-k een aanva-ng zullen ne-me-n. Bij de vaststel-ling van de agenda stelde de. sociaal-democratische afgevaardigde Muller- Franken voor, het eerste punt, dat betreffen de de eerste lezirig van de rijksschoolwet, van de agenda af te voeren. Spreker meende dat dit voorstel alleszins begrij-pelijk is na het echec, dat het voorstel in den rij-ksraa-d heeft geleden De regeering heeft thans het voorstel weer onve-randerd ingedien-d-. Het de-bat was ingt-leid met een rede van den rijksminister van binnenlandsche zaken, von Keudeil die o.a. verklaarde, dat het in het belang der jeugd noodig was, de kwestie van het godsdienst-onderwijs weCelijik te verz keren. De sociaal-democratische spreker trachtte te bewijzen, dat het wetsontwerp in strijd is met dte begiinselen der rij-ksgnndwet, en kon digde voorts een aigemeen -offensief aan te gen die versterking van den „kerkelijken in vloed op de school." De sprekers d'er Duiitsch nationalen en van het centrum veTklaarden zich voor het ontwerp. Het debat zal worden voortgezet. In de rijksdagzi-tting hebben de communis ten een motie van wantrouwen inged-iend te g-en den minister van arbeid wegens de door nem aangenomen houding in-zake de sta king in het midden-Duitsche brui-nkokn-ge- bied. DE STAKING IN HET BRUIN- KOOLGEBIED. Verklaring van minister Brauns. Voordat door den rijksdag een aanvang werd gemaakt met de behandeling van de agenda verklaarde de rijksminister van ar- bied, dr. Brauns, in antwoord op interpella ties over de staking in de bruinkool-indus- trie, dat het departement van arbeid voort- durend in contact staat met beide bij de staking betro-kken parCjen. Men heeft alle reden te verwach-ten, dat de onderhandelingen binnen enkele dagen weer zullen worden hervat en tot een goed einde gebracht. V-oor het oogenblik achtte de minister het evenwel niet raadzaam in een zakelij'ke dis- cussie te tred-en; deze zal echter nog voor 't einde van d-eze week plaats vinden. Verscherping van het conflict. In de stakingssituatie in het midden-Duit sche bruinkolengebi.cd is in zooverre thans een verscherping ingetred-en, dat po-gingen worden in het werk g-esteld, om verschillen-de mijnen volledig stil te leggen do'or het niet meer uitvoeren van de werkzaamheden, noodzakelijk voor het onderhoud der mijnen. Dit is te erger, daar van de uitvoering de zer werkzaamheden vele groote bedrijven afhankelijk zijn en de stad Berlijn hiervan ook grootendeels haar electrische kra-cht be- trekt. Uit Senftenberg meldt een Wolff-telegram zelfs pogingen van sabotage. Een aanslag door midd-el van een handgranaat werd tij- d-ig ontdekt en richtte geen schade aan. Het centraal comite der stakingsleiding heeft een opro-ep uitgevaardigd, waarin ge- wezen wordt op het zuiver economisch ka rakter dezer staking en tot rust en orde wordt aangemaand. VR'EESELIJKE MOO-RD. 4-jarig knaapfe het slachtoffer. Te Dortmund is een afschuwelijke moord gepleegd. Op het plaatsje van een beneden- huis aldaar werd h-et lijkje van den 4-jarigen Hans Lochter gevond-en. De hals van het knaapje was doorgesneden en van de keel af was het geheele lichaam open-gereten. De van den moord ernstig verdachte ar- beid-er Baczak, die in het genoemde huis wc-ont, onkende de misdaad gepleegd te heb ben. Bij een huiszoeking werd echter zulk over- tuigend bewijscnateriaal gevond-en, dat Bac zak zijn schuld wel niet meer met succes zal kunnen lo-ochenen. BRUTALE OVERVAL IN EEN RESTAURANT. Bij druk bezoek 3000 Mark geroofd. Wolff seint uit Berlijn d.d. gis-teren: Een buitengewoon brutale roofoverval heeft hedenmorgen in het oude bekende res taurant „zum Klausner" plaats gehad. In de op de 3e verdieping gelegen vertrek- ken, waar de hoofdkas is ondergebracht, verscheen hedenmorgen om half 12, terwijl het restaurant druk bezocht was, een onbe- kende, die dadelijk een pistool trok en vier aanwezigen in bedwang hield, terwijl hij met de linkerhand de tel-efoonleidingen door- sneed. Onder de oogen der verschrikte bedienden nam hij uit een schuiflade 30C0 mark en verdween. EBERT EN HINDENBURG. In de hal van den rijksdag zijn gister de marmeren bustes van wijlen rijkspresident Ebert en den tegenwoordigen rijkspresident von Hindenburg»plechtig onthula. De wan- delgang van den rijksdag was feestelijk met pal men en groen versier d. De plechtigheid werd biigewoond door den rijkskanselier en de overige rijks-ministers, benevens door een groot aantai af-gevaardig- den. Voorts waren aanwezig mevrouw Ebert en staatssecretaris Meissner als vertegen- woordiger van den rijkspresident. Rijks-dagpresident Loebe hield een korte toespraak, waarin hij de beide vervaardigers van de bustep prees voor hetgeen zij tot diensten van de beide rijkspresidenten hul- digde, die voorbeelden van offerva-ardigheid stand hebben gebracht, waarna hij de ver- -voor het volk zijn geweest. De staat zal er niet slecht bij varen, indien het volk steeds de waardigste mannen uit zijn midden tot zijn leiders verkiest. Ten slotte verklaarde hij uit naam van den rijksdag de bustes over te nemen. FRANKRIJK. DE BEGROOTING. Poincare wil van geen wijzigingeh in de begrooting weten. De commissie van fimncien zal haar vroeger geno men besluit en voor een deel weer moe ten inslikken. In de commissie van financien uit d'e Ka mer heeft Poincare verzocht alle voorstellem in te trekken, die tot strekking hebben de uit- gaven te verhoogen of de irikomsten te ver minderen Hij voegde er aan toe, dat hij de kwestie van vertrouwen zou s-tellen Echter aanva-ard'cfe hij enkele bijkomstige wijzigin- gen, waarvan de fina-ncied-e gevolgen onbe- duidend zijn. De commissie is tot heden ver- daagd. Dan zal zij Painleve hooren over het crediet inzake dte oproeping d'er reservisten en vervolgens tot de stemmingen overgaan. Na afloop van de vergadering hebben ver- sch-eidene leden der commissie meegedeeld, dat de verklaringen van Poincare een diepen indruk op de commissie hebben gemaakt, die waarschijnlijk terug zal komen op het mee- rendeel van haar vroegere besluiten om het evenwicht op de begrooting niet in gevaar te brengen. ONGELUK IN EEN MUSIC HALL. Zaterdagmiddag is na afloop van een ma tinee in een der Parijsche music-halls een on- geval gebeurd, dat groote constematie wek- te. De finale van de aldaar vertoonde revue was afgespeeld en het scherm gezakt, toen't publiek eensklaps noodkreten op het tooneel h-oorde. In het laatste tafereel waren twaalf dlans- me-isjes opgetreden, die op een soort vaa schommel op het tooneel zweefden. Een zeer. ingewikkelde insta'latie, verban-d houdend met de decors der andere tafereelen, was daartoe ingericht. Het kwam hierop neer, dat de meisjes naar boven werden getrokken en dan door een tegenwicht van 600 kilo boven werden gehouden. Op h-et oogenblik, waar- op zij van de schommels moesten afstappen, geeft de machinist een sein, hetwelk moet voork-omen, dat het evenwicht ontijdig ver- broken wordt. Zaterdagmiddag echter sprongen negen danseressen voor het sein van de schommels, zoodat het gewicht van 600 K.G. plotseling zalcte en de drie overigen mee naar boven trok. Zij kwarnen met groote vaart tegien het bovendoek terecht en vielen daaraa op het tooneel. Ook de machinst, die het ongeluk had willen voorkomen en mee naar boven was getrokken, stortte neer. Hij en een der danseressen werden zwaar gewond, de twee andere meisjes slechts licht. De politie stelt een onderzek in en het num- mer is zoolang van het programma gp- schrapt, 1 - - J ALKMAARSCHE COORANT. JUt

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1