Buitenlandscii gemengd nieuws. BEZOEKT DE OPENBARE LEESZAAL L. Frankenbsrg, Alkmaar. li>Bai*ktbei*icliten Stadsnieuws HET PROCES TEGEN SAMUEI' SCHWARTZBART. Te Parijs is gisteren begoimen het proces tegen Samuel Schwartzbart, die (Jen voor- maligen Oekrai-nschen hetman Petljoera, den 25®ten Mei 1926 aldaar, heeft doodgescho- ten. De beklaagde beschuldigt laatstgenoemde, zooals men weet, de aanstiehter te zijrt ga weest van de pogroms, diie in 1918 en 1920 in die Oekraine hebben plaats gehad. Toen het proces begon, waren 97 buiten- landsehe journalist en aanwezig. ENGELAND. NAAR DEN INDUSTRIEELEN VREDE. Maandag is op een conferentie van werk- gevers en vertegenwoordigers der arbeiders te Londen beraadslaagd, over de middelen tot verzekering va-n den vrede in de Engel- sche Industrie. Een bekend Engelsch industrieel hield een pleidooii voor de stichting van een vereeni- ging voor den industrieelen vrede, die met den volkenbond zal samenwerken en voor duurzame samenwerking en vriendschappe- lijke en van een geest van verzoeningsge- zindheid blijk gevende betrekkingen tusschen werkgevers en arbeiders zal ijveren Deze vereeniging zal ook, voordat tot een staking wordt besloten, de oorzaken van het conflict moeten nagaan en voorstellen tot bij- Hogging van het conflict moeten doen. Hetzelfde onderwerp is ook behandeld op een conferentie der vakvereemiging van epoorwegpersoheel te Glasgow. Volgens de Westminster Gazette" wordt tegenwoordig: door een groot aantal Engel- sche industrieelen overwogen. op welke iwijze de samenwerking met de arbeiders verder kan worden ontwikkeld, Men wii ook de arbeiders doen participeeren in de onder- nemingen op dezelfde wijze, als thans ge- deeltelijik reeds in de chemische nijverheid het geval is. j Een belangwekkend denkbeeld. De bijeenkomst van vertegenwoordigers van kapitaal en arbeid, welke te Londen werd gehouden andier voorzitterschap van den Lord-Mayor ten -einde informed bespre- ikingen in te leiden over den industrieelen vrede,, is bijzonder hoopgevend geweest. Beiderzijds is in redevoerimgen uiting gege ven aan het verlangen om tot een betere verhouding tusschen werkgever en werkne- mer te geraken. Een van de woordvoerders was Sir Alfred Mond, hoofd van een groote combiinatie van chemische industrieen. Deze epreker opperde het denkbeeld om een Liga van den Industrieelen Vrede op te richten en wel op denzelfden grondslag als de Volken bond. Voorts is mededeeling gedaan, dat deze bijeenkomst zal worden gevolgd door een nog grootere conferentie, waarin vertegen- vvooixligd zullen zij.n de leiders van het im- dustrie- en vakvereenigingswezen. Sir Al fred Mond zal preside-eren. Men hoopt, dat deze gedacht en w isre 1 ing ter conferentie tot resultaat zal hebben, dat er stappen zullen worden ondernomen, wel ke tot de opricbtimg van de bedoelde Liga zullen leiden. COOK NIET NAAR WARSCHAU. De Poolsche consul-generaal te Londen heeft een pasvisum geweigerd aan Cook, den secretaris der Brische mijnwerkersfederatie, die aan een vergadering van het uitvoerend comite der mijnwerkers-internationale te Warschau wilde deelnemen. Dientengevolge zal geen enkele vertegcn- woordiger der Britsche federatie aan de con ferentie deelnemen en zal het mternationaal comite zijn voorgenomen werkzaamheden met kunnen aanvangen. De Britsche minister van buitenlandsche taken heeft geweigerd te intervenieeren. DE Z.-A. WET OP HET VROUWEN- KIESRECHT. Na een levendig debat heeft het Unie-par- itenent van Zuid-Afrika met 60 tegen 46 stemmen toegestemd, dat het wetsontwerp nopens het vrouwenkiesrecbt zal worden it£- gediend. De eerste lezing werd daarna ge houden en Vrijdag zal het ontwerp in tweede lezing worden behandeld. Generaal Herzog verkaarde dat hij geenerlei faciliteiten voor de behandeling kon bestaan. EEN INCIDENT IN EEN KERK TE LONDEN. Heftig protest tegen een Angli- caanschen bisschop. Zondagochtend predikte in de St. Paul's Cathedraal te Londen de bekende vrijzinnige Anglicaansche bisschop van Birmingham, dr. Bernes, die nog onlangs met zijn opmer- kingen over het traditioneele geloof ergernis heeft gewekt bij de orthodoxie, en wel over let onderwerp: „De schepping van den mensch, blinde natuurkrachten of goddelijk plan?" Voordat de dienst begon, trad „ca- non" G. R. Bullock-Webster rector van de St. Michael's kerk, eveneens te Londen, in vol ornaat en omringd van een aantal gelijk- gezinde jongelieden, voor het gehoor en be- schuldigde dr. Barnes van „valsche en ket- tersche leering", en protesteerde tegen de uit- ttoodiging aan den bisschop om in de St. Paul's op te treden. Toen ae organist bemerkte, dat er iets on- regelmatigs voorviel, begon hij te spelen, en deed de tonen zoozeer aanzwellen, dat het protest van den rector voor het grootste deel van het auditorium onverstaanbaar werd. Dr. Barnes stond intusschen zwijgend op den preekstoel. Na het uitspreken van zijn protest verliet de rector, omstuwd door zijn volgelin- gen, de kerk; de bisschop sprak daarop zon- der verdere stoornis zijn rede uit. Het protest luidde, naar wij in het Hbld. lezen, o.a. als volgt: „In den naam van God, Amen. Ik, George Russell Bullock-Webster, enz. (volgen de ti- tels van den spreker) beschuldig hier plech- tig, ten overstaan de gemeente, in mijn eigen naam en dien van een groot aantal geestelij- ken en trouwe leeken van mijn diocees, doctor Ernest William Barnes, bisschop van Bir mingham, dat hij door de valsche en ketter- sche leerlingen in zijn talrijke openbare uitin- gen de leerstcllingen en sacrementen der Heilige Katholieke Kerk heeft geloochend en doen minachten. ftisscifen den Roemeehscnen gezant te ijarfjs, Diamandi, en den vroegeren secretaris-gene- raal in het Fransche ministerie van buiten landsche zaken, Paleologue, over de onder- handelingen, die er in 1920 met Hongaije zijn gevoerd over de op dit onderwerp be- trekking hebbende nota van den toenmaldgen vertegenwoordiger van Frankrijk te Boeda- pest, Fouchet, welke nota door het Hongaar- sche correspondentiebureau is gepubliceerd, schrijft de „Pester Lloyd", dat voor Hon- garije in deze heele aangelegenheid uitslui- tend dit punt van belang is, dat de Fransche politick in 1920 bereid was, Hongarije zijn goede diensten te verleenen, om betere betrek kingen tot de naburige staten tot stand te brengen op den grondslag van herziening van sommige ongerechtvaardigde economi- sche en ethische voorwaarden en van een behoorlijke bescherming van de minderhe' den. Dat indertijd werkelijk onderhandelingen tusschen Frankrijk en Hongarije hebben plaats gehad is een feit dat voortaan niemand meer zal kunnen bestrijden. Dat de onderhandelingen niet tot een goed einde konden worden gebracht, omdat de van Hongaarsche zijde verlangde waarborgen niet gegeven konden worden, wordt in Hon garije door een ieder van harte betreurd. In ieder geval, schrijft de „Pester Lloyd" zal de openbare meening in Hongarije een sympathieke herinnering bezwaren aan den toenmaals betoonden goeden wil van Frank rijk. Yulpenhouders. MONT-BLANC, Waterman, Swan cjiz. Uitsluitend le klas morken. ZWEDEN, x DE HERVORMING VAN HET ONDERWIJS. Door den rijksdag goedgekeurd, Naar uit Stockholm'wordt gemeld, heeft de rijksdag zijn goedkeuring gehecht aan een nieuwe radicale hervonrTing van het on- derwijs in Zweden, waarvan de belangrijkste kenmerken zijn, dat het ook aan de leerlin gen uit de laagste volksklassen mogelijk zal worden gemaakt de hoogste trappen van het onderwijs te volgen, terwijl aan den anderen kant op de school minder onderwerpen onder' wezen zullen worden en vooral in de aan- vangsklassen het onderwijs op bepaalde pun- ten zal worden geconcentreerd. Volgen het nieuwe systeem zal het onder wijs, dat aan de studie aan de universiteit voorafgaat, in 3 stadia worden ingedeeld. Het eerste stadium omvat 6 jaren van ge- woon onderwijs, dat voor alle klassen van de bevolking verplicht is. Dan komen er 4 jaren voor meer uitgebreid lager onderwijs, dat bij het gewone schoolonderwijs aansluit en ten slotte 3 jaar gymnasium, aan het einde waar van een examen wordt afgelegd, waardoor de toegang tot de universiteit wordt opengesteld. Van paedagogisch standpunt biedt het gymnasiale onderwijs de meeste belangwek- kende nieuwigheden. Iri de twee laatste klas sen van het gymnasium wordt het aantal verplichte vakken van 11 tot 7 verminderd. Daarvan zijn er voor alle leerlingen de' zelfde, terwijl de 3 overige vakken door den feeding zelf kunnen worden gekozen in over- eenstemming met de studie en het beroep waaraan hij zicli later wil wijden. Voor alle leerlingen zijn verplichte vakken het onderwijs in de Zweedsche taal, in de geschiedenis, eer der moderne talen en Latijn of wiskunde. Een student in de theologie kan dan nog opleiding ontvangen in het Grieksch, kerkgeschiedenis en wijsbegeerte. Een aan- staand philoloog kan in plaats daarvan twee moderne talen en een ander vak kiezen; toe- komstige studenten in de genees- en natuur- kunde biologic en chemie enz. Op deze wijze kan de aanstaande student reeds vroeger beginnen zich te specialiseeren, waardoor de opleiding voor de universiteit meer intensief wordt, terwijl door de vermin- dering van het aantal vakken de klacht'en omtrent overlading, die vroeger vooral voor de hoogere klassen dikwijls gehoord werden, waarschijnlijk zullen verminderen. Men verwacht ook, dat door dit nieuwe sy steem het schoolwerk meer belangwekkend en minder inspannend voor de jeugdige stu denten zal worden. POLEN. DE LANDDAG. Versdrillende Poolsche partijen zoowel van links als van rechts hebben aangedrongen op het onmiddellijk bij'Senroepen van den Pool- schen landdag in een buitengewone zitting De regeering zal hieraan thans waarschijn lijk gevolg geven. Men verwacht echter, aat de zitting niet van langen duur zal zijn en binnenkort nieuwe verkiezingen uitgeschreven zullen worden. olie plotseiing te stroomen en na eenige m? nuten schoot een krachtige straal van onge veer 3000 ton in de 24 uur de lucht in. DE on- E-n. uit 1 HONGARIJE. DE ONDERHANDELINGEN VAN 1920. Frankrijks goede wil. Naar aanleiding van de orresnrxndentie KORTE BERICHTEN. Van de 1200 studenten van het Hamp ton Normal Institute, een negerschool te Norfolk, zijn er 900 in staking gegaan, wat het eindigen van de lessen tengevolge had. De oorzaak van de staking was een bevel van het schoolbesiuur, dat bij bio'scoopver- tooningen de lichten aan mcesten blijven, omdat er over geklaagd was, dat het audito rium in het doker al te romantische neigin- gen kreeg. Liefde als oorzaak van een sta king was tot nu toe een niet algemeen ver- schijnsel. Aechow, die indertijd wegens medeplich- tigheid aan den moord op minister Rathe- nau tot 15 jaar gevangenisstraf is veroor- deeld, heeft een poging gedaan om uit ae gevangenis Sonnenberg, waar hij is opgeslo- ten, te ontvluchten. Het personeel heeft de ontvlchtingsplanr.en op het laatste oogenblik ontdekt en verijdeld. Een opzienbarende moord heeft weer te Chicago plaats gehad. Een jongeling, die aan tubereulose leed, heeft twee meisjes van het leven beroofd. Volgens een verklaring van een vriend van den moordenaar is de misdaad waarschijnlijk in een auto geschied. Kort te voren had de ongelukkige reeds ge- poogd een zijner bestev rienden te wurgen. In Kirkoek in Mesopotamie werd giste- ren in het concessie-gebied van de Turksche Petroleum-Company een docMer-maatschap- pij van de Anglo-Persian-Company, een rijke aardolie-bron ontdekt. Zonder dat men het verwachtte, becon d» EEN EENZAAM MAN OP EEN VAN SALOMONS-EILANDEN. Een der slachtoffers van. die jongste lusten op de Salomons-eilanden is do gelschman A. B. Tice, een jongeman Dorset, die daar een kotoosplantage bestuurt, Hij is de eenige blankie op een eilandje ter lengte van 22 K.M. en ter breedte van 6% K.M. en gehiedt er als een monarch. Maar dit heeft het nadeel dat hij enkel verbinding met de buitenwereld heeft door midldel van een stoomboot die zijn eilandje eens in de twee maanden een paar uur aandoet. Van bet naast bij zijnde eiland is hij door mijilen zee gescheiden en het water eromheen wordt onveilig gemaakt door haaien en alli gators, zoodat zwemmen iets onzimdgs zou zijn. Als hij iets uit Engeland krijgt, brieven of beste'lde gioederen, moet hij vijf tot tien maanden wachten. De inboorlingen zijn nog koppensnellers. Het voedsel moet uit blik, gedroogd of uit pekel gebrui'kt worden versch vleesch en versche groente zijn niet te krijgen, Er heer schen kwade koortsen, mieren, zandVlooien, slangen, horzels, muskieten en torren zijn er een bezoekimg. Ziji bijten iemand, als zij maar kunnen. Bijten doen niet al'leen deze insectan, want onl'angs heeft een rebelsch inboorling Tice een vinger half afgebeten. Om genees- kundiige hulp te vragen, moest hij toen een reis van 900 K, M. doen, gedeeltelij-k in een inlandfeche kano, gedeeltelijk in een roeiboot en daarna in een barkas. Toen hij Soela-gi, de hoofdplaats van het protectoraat bereikte was hij na vijftien dagen de uitputting na- bij. Hij had niet geslapen of gegetem en het bovenste gedeelte van zijn vinger was ten gevolge van koudvuud afgevallen, EEN VERBORGEN TALENT. Een Fransch blad „Le Gaulois", vertelt een aardige historie van een vrouw, een eenvou- dige buishoudster, te Senilisdie plotseiing beroemd is geworden. Op zekeren dag hield ze een paar kinderen bezi-g met het kleuren van zwarte pr-enten in een kfieurboek, waar- bij ze zooveel pl-ezier in het werkje kreeg dat ze olieverf en doek kocht en probeerde te schi-lderem: vruchten, bfoemen, alles uit het hoofd. Ze oefende zich vlijtig en had weldra suooes. Op het oogenblik wij-dt Seraphlne, zoo heet de gelukkiige, zich geheel aan de kunst. Aan uit werken gaan denfct ze niet meer, ze heeft meer opdrachten dan ze aan kan. BRANDEN TE KONSTANTINOPEL. Branden zijn in de stad aan den Gouden Hoorn niet zeldzaam. Bijna dagelijks rijden de roode brandweerwagens met luid gebel door de straten, alle verkeer tot stilstaan dwingend. Meestal gelukt het het vuur snel te beperken, maar tot tweemaal toe in den laatsten tijd heeft het element met alle po- gingen tot blussching den spot gedreven. Den eersten keer ging de schilderachtige wijk van Skoetari in de vlammen op, waaraan 3O0 huizen ten prooi vielen, den tweeden keer was det een heele straat in de zakenwijk van Stamboel, die in vlammen opging, waarbij 200 huizen en winkels en 63 houtparken ver- nield werden, Meer dan ze9 miljoen mark schade hebben deze beide branden aange- richt. De nauwe bebouwing in de oude wijken, de houten huizen, uitgedroogd door de gloei- ende zon, het te kort schieten van de water- leiding waren evenzoovele oorzaken, dat deze branden, die door onvoorzichtigheid ont- staan zijn, zoo'n onivang namen. In het jaar 1871 zijn eens 3000 huizen een prooi van het vuur geworden, in deze eeuw gingen o.a. in 1906 1200, in 1914 1330 en in 1917 zelfs meer dan 7500 huizen in vlammen op. Sinds den oorlog heeft Konstantinopel echter een moderne brandweer, terwijl voordien hand- spuiten de eenige reddingsmiddelen waren. Deze handspuiten hadden een vaste bedie- ning, maar toch bestond er voor hen, net als bij de vrijwillige brandweer te Rotter-dam een premiestelsel om het vlug ter plaatse zijn te beloonen. Hard loopen konden de Stam- boeler brandweerlieden dan ook, maar ook tot andere dingen, van weinig g mstigen aard, waren zij bereid. Voor een iflinke belooning knapte zij elk zaakje op. LANGESTRAAT 85. de Leeszaa! Dag- en Weekbladen, Tijdschriften. (Vrije toegang boven 18 jaar.) Ypma en Nelly Geerlof Ramkema BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: Petrus Cornells Maria Maria van Nieuwkuijk. en Sabina Meijer. GEBOREN Harmen Theodoor, z. van Harmen Meije- rink en Ida Weigel. Maria Petronella, d. van Pieter Akkerman en Petronella Hen- drika Beun. Pieter Hermanus, z. van Pie ter Hermanns Jacob Schreuder en Jansje Kahlman. OVERLEDEN: Jacob Bakker, 74 jaar. RADIOFONISCH WEERBER1CHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van i9 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 764.2 te Isafjord. Laagste barometerstand 739.6 te Vardo. Verwachting (geldig tot den avond van 20 October) Matige tot krachtige, later afnemende zuidwestelij'ke tot noordwestelijken wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk regen- of hageibuitjes, later iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 9 uur 30 minuten, aan alle posten van Delf- zijl tot Hoek van Holland: „Weest op uw hoede". AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 19 Oct. Aangevoerd 205 vette kalveren, le kw. 1.10 tot 1.25, 2e kw. 0.95 tot 1.10, 3e kw. 0.85 tot 0.95 per Kg. levend gewicht, 48 nuchtere kalveren 12 tot 20 per stuk, 620 varkens, Ov-erzesche en Geldersche, le kw. 0.77 tot 0.78 per Kg. slachtgewicht, een pria var- ken boven noteering. Vette varkens 0.74 tot 0.76 per Kg. EEN JUB'JLEUM De voorzit'ter van de afd. Al'kmaar van den Bond van Overh-ei-dspersoneel, J. J. Schermer hoopt op 21 October a.s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren als stoker in dienst trad bij de Gem. Gasfabriek. Sedert een aantal jaren^v-ervult hij de betrek- 'ki-ng van school-schoo-nmaker aan de lste en Sste Gem. School 1 Juli 1914 werd hij als zoodan-ig aangesteld. GEW'ETENSGELD. Bjj: den Ontvanger dor Registratie en Do- meinen is een bedrag aan te weinig betaalde Vermpgensbelasting (gewet-ensgeld) gestort, waarvan 5.aan de gemeente toekomt wegens opcenten. SP'IRITUALISTISCHE LEZINO. Woensdag 26 October a.s. wo-rdit door mevr. Gobel—Nierstrasz, uit Bussum, een spiritualistische lezing met lich'tbeelden ge houden in „De Unie". Een advertenti-e in dit nutmmer geeft nade- re bijzcnderheden. DE VRIJHEIDSBOND EN HET OPENBAAR ONDERWIJS. Gisteravond is hier ter stede een vergade ring van de Afd. Alkmaar van den Vrijhei-ds bond gehouden, teneinde na bespreking een besluit te nemen op de vraag van de afd. Alk maar van den Bond van Nederlandsche On- derwijzers om ook namens den Vrijheidsbond iemand aan te wijzen die zitting zal nonen in het op te richten comite ter bescherming van het Openbaar Onderwijs ter plaatse. De vergadering was vrij goed bezocht en ook de heeren Thomsen en Govers waren aanwezig. Uit de besprekingen is de vergadering ge- bleken, dat er geen enkele reden was zich in deze omstandigheden ongerust over het open baar onderwijs te maken, daar de Vrijheids- bondsche raadsleden zich voile vrijheid van handelen hebben voorbehouden Trouwens de Vrijheidsbond zou zeker ac- tief optreden wanneer bleek, dat dit niet het geval was. Waar men niet voor benadeeling van het Openbaar Onderwijs vreesde, achtte men geen termen aanwezig op het verzoek in te gaan, zoodat door de plaatselijke afdeeling van den Vrijheidsbond geen vertegenwoordi ger in het bedoelde comite zal worden aan- gewezen. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL Het N.-H. Dagblad schrijft: Op uitnoodiging van eenige leden der Ka- nier van Koophandel en Fabrieken voor [Tolland's Noorderkwartier (kiesdistrict I), werd gisteravond in „de Unie" een bespre king gehouden, om te trachten, evenals vo- rige jaren, in onderling overleg te geraken tot enkele candidaatstelling voor de aid. Grootbed-rijf, waardoor de hooge onkosten, verbonden aan een stemming, vermeden zou- den worden en tevens meer zekerheid zou kunnen worden verkregen, dat de verschil- lende bedrijfsgroepen in de Kamer vertegen- woordigd worden. De vergadering kwam tot een cotnpromis en nam het volgende besluit: de heer S. W. Arntz, diie zal aftreden, wordt opnieuw gecandideerd in de plaats van den'heer J. G. Messelaar, ovaleden, zal de heer J. Valkering te Lim- men gevraagd worden; wegens bed an ken van den heer mr. P. A. Offers zal de heer mr. M. Moens gecandi deerd worden, en in de vacature, ontstaan wegens vertrek van den heer J. Lakeman, zal de heer H. Kluitman voorgedragen worden. P. Deter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. (Wij will-en aan het bovenstaande slechts dit toevcegen, dat ook ons bekend was, dat onder leiding van wethouder Ringers deze vergadering in „de Unie" zou worden ge houden. Waar het evenwel in de bedoeling lag de bijeenkomst uitsluitend een bespreking van belanghebbenden te doen zijn eh daarover mets te publiceeren in verband waarme le de pers ook niet was uitgenoodigd hebben wij gemeend bet werk door het publiceeren van een en ander niet te mo-etcn bemoeilijken. Dit ter verklaring, dat wij in ons num- mer een publicati-e als de bovenstaande niet rebben opgenomen. Nu een een ander op an dere wijze bekend werd waarschijnlijk door loslippigheid van een der bezoekers is er voor ons geen reden meer het compro- mis onvermeld te laten. Red. Alkm. Crt.) EEN ADRES. Aan den Raad der Gemeente Al'kmaar .is let volgend-e adres gezonden: De behandeling d-er gemeente-begrooting 1928 geeft ons aanleiding de aandacht vain Uw Edelachtbaar College in te roepen voor het belang eener doelmatige regeling van die Arbeidsbemiddleling. De handels- en kantoorbedienden mogen zeker in 't bijzonder deze gelegenhei-d be- nutt-en. De openbare arbeidsbemiddeling toch, die zich gedurende de laatste jaren in een niet onbelangrijke ontwikkeling mag verheugen, vi-ndt voor de eigenaardiig-e be- ang-en van den handd nog weinig of geen toepassing. Werkgevers, die met vrucht van de orga-nen der openbare arbeidsbemidde ling ge-bruik maken voor het aanetelten van arbeiders, plegen bij het zoeken van een boekhouder, correspondent of andere kan toorbedienden andere methoden toe te pas- sen. Grootendeels is dit een gevolg van het feit, dat de arbeidsbeurzen op de belangen der hierbedoelde groep niet zijn ing-ericht. Slechts z-eer enkele arbeidsbeurzen bezitten een speciale vakafdeeling voor handels- en kantoorbediienden, of hebben zich althans eenigermale op hun belangen ingesteld. Het gevolg hiervan is, dat de werkzoeken- de kantoorbedienden, wier aantal de laatste faren zeer aanizienlifk is, m de mcc»-iv riaat- sen zoo goed als geen nut hebben van hu-n inschrijving bij de arbeidsbeurs. Niet all-een blijven zij, in weerw-i'l van dit instituut, vrij- wel verstoken van eenige aanwijzing om trent den stand der arbeidsmarkt in andere plaatsen, daar het interlocaal verkeer der openbare arbeidsbemiddeling nog geen an dere method,e kent, dan het uitwisselen vac „overschotten". Ook omtrent de plaatselijke arbeidsmarkt levert dit overheidsinstituul helaas zoo goed als geen aanWijzingen, waarmede belanghebbenden hun voordeel kunnen doen. Te meer moet dit betreurd worden, waar de voor uitkeerdng uit werk- loozenkassen in aan-merking komende werk- zoekenden verplicht zijn, zich bij de ar beidsbeurs te laten inechrijven. Een uiterma- te stroef en voor betrokkenen tijdroovend en kostbaar proces van werkzoeken vloeit daaruit voort, terwijl een bemiddelin-gsinsti- tuut, in overleg met de elders gevestigde vakafdeelingen werke-nd, daaraan ten zeer- ste t-egemoet zou komen. Een zeer ernstig-gevolg van den hier ge- schetsten toestand is het ageeren van parti- culiere, op winstbejag ingerichte partieulie- re plaatsingsbureaux. Het is helaas van te weinig bekendheid, welke misstand in dit opzicht bestaat, een misstand, waarvan de weikzoekende handels- en kantoorbedienden en soortgelijke groepen de voornaamste slachtoffers zijn. Hooge, vaak maandelijks te betalen in« scbrijfgelde-n worden van hen, die hopeloos sol'liciteeren en door verleidelijke advertem- ties en circulaires bekoord zijn, gevorderd. Het schaamtegevoel, dat men zich daarvan heeft moeten bedienen, b-elet gewoonlijk een nadere bekendtmaking van de practijken, die worden toegepast. Het feit, dat instellingen, met een vrijwel vol'ledig g-emis aan succes, soms ook wer- kend door toepassing van fictieve aanstel- ling -bij ondernemingen, die onmiddellijk aan het bemiddelingsinstituut zelf gelieerd zijn, vele jaren achtereen haar bedrijf kuinwen voortzetten en den ondernemer een b-estaao verzekere-n, bewijst, dat zij r-egelmatig onder de beklagenswaardige slachtoffers van de on- gunstig-e tijdsomstand'igheden nieuwe ob- jecten vinden, die zich laten inschrijven, om maar het verwij't te voorkomen, dat zij iets hebben nagelaten, wat tot het h-erkrijgen van werkgelegenheid zou kunnen leiden. Het gevaar is ook geenszins denkbeeldig, dat het gerucht, ontstaan door de indiening van een v66rontwerp tot w-ettelijke regeling van de arbeidsbemiddeling, waarbij op de Earticuliere instellingen van winstbejag, die ij het invsieren der wet bestaan, een uitster- viingsstelsel zal worden toegepast, het aan- zijn heeft gegeven aan nieuwe instellingen op dit gebied. Enkele nieuwe namen onder de van ouds voorkomende particuli-ere bureaux, welke zich juist in den laatsten tijd nog al doen ■gelden, wettigen dit vermoeden. Waarom de regeering, eenmaal erk-ennen- de, dat de particuliere arbeidsbemiddeling uit winstbejag geen r-echt van bestaan heeft, niet onmiddellijk een verbod tot stand zou willen zien komen, is niet recht duidelij-k. Intussch-en blijven de hierbedoelde parti culiere bureaux hun sinister werk voortzet ten en wordt hun dit vergemakkelijkt, door de omstandigheid, dat de openbare arbeids bemiddeling mist, niet al'leen een g-emakke- lijk werkend interlocaal verband, maar bo- venal een toerusting, die door haar deskun- digheid het vertrouwan der beide groepen uit het bed'rijfsleven, die haar tusschenkomst zoeken, ervaart en waard is. Wij stellen er hoogen prijs op te doen utt- komen, da-t wij geenszins een smaad willen werp-en op de leiders der openbare arbeids bemiddeling, wier toewijding, onder vaak moeilijke omstandigheden, v-eeleer de groot ste waardeering v-erdient. Wat hun ontbreekt, dat is de medewerking: a. van bedrijfskundige ambtenaren, aan het hoofd eener doelmatig ingerichte vakafdeeling en b. van vertegenwoordigers uit de werk gevers- en werknemerskringen, die regelmatig in de gelegenheid worden gesteld tot het geven van advies en het oefemen van toezicht. Het zij ons vergund, in d'it opzicht m-et voldoening gewag te maken van de deugde- lijke inrichting der vakafdeeling voor han dels- en kantoorbedienden, verbonden aan de gemeentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam Een voorbeeld, dat in veel kleinere, maar voor handel en nijverheid hoogst belangrijke plaatsen, miimstens zoo doelmatig zou kun nen nagevolgd word-en, omdat een kleinere bezetting in staa-t zou zijn, met allicht nog grootere intensiteit de belangen der weder- zijdsche groepen uit het bedrijfslev-en te be- hartigen. In de hoop, dat Uw Raad aanleiding tnoge vinden, het groote belang eener doelmatige inrichting der arbeidsbemiddeling, ook voor de handels- en kantoorbedienden ernstig te overwegen, mede om daardoor de eerlang te wachten wettelijke regeling een voorbereider bodem te verschaffen, bevelen wij het boven staande in Uwe warme belangstdling tef zeerste aan. Met de meeste hoogachfing, Het Dagelijksch Bestuur van de® Nationalen Bond van Handels- e Kantoorbedienden „Mercurius": JAC. BAKKER, Voorzi-tt-er. JOH. M. DE ZEEUW, Secretaris BOUW OPGEDRAGEN. Het bouwen van een fabriek van melkpro- ducten op een terrein aan d'e Oudegracht voor rekening van de Alkmaarsche Melk centrale, onder architectuur van den heei P. N. Leguit, is opgedragen aan den aanne mer L. C. Oudt. ONBELEMMERDE KEUZE DER OUDERS. Naar wij vernemen zijn thans alle kinde ren op de scholen geplaatst welke de ouder» daarvoor uitkozen, zoodat voor ontevreden- heid in bepaalde volkskringen geen reden meer bestaat. BILJART-WEDSTRIJD. Men schrijft ons: Maandagavond is er in het hotel-pension „Smittenberg", van den heer Buiting, te Beekbergen een biljart-match gespeeld tus schen de heeren Bruins uit Apeldoom er onze stadgenoot C. Hoed. Ofschoon wij moeten constateeren, dat de

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2