AlkmaarschB Courant FEUILLETON. 1927 Homtsrd Hegen 8n Twintigste Jaargang. Woensdag 19 October. Bijzonder Lager Onderwijs. Beschikbaarstelling van gelden u d t de gem e e n t e k a s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A1KMAAR brengen ter openbare ken- nis dat de Raad dier gemeenteui ztjne op 13 October j.l. gehouden vergadering gen omen de volgende besluiten. I De RaacKler gemeente Alkmaar, Gelezen het adres d.d. 30 September j. van het Bestuur der Vereemging tot be vordenng van Christel'ijk Schoolonderwij alhier, verzoekende gelden utt de gemeent kas beschikbaar te steUen voor den boaw van eeu bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aan de Pahngstraat, Gezien de voors-tel'len van Burge meeker en Wethouders a.d. 30 Augustus en 4 Octo ber 1927 (Bijlagen nrs. 108 f 's Raads Handeliingen); Overwegende, dat met betrekkingtot dit verzoek aan de bepalrngen van artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920i is voldaan, Gelet op de artt. 72 en 75 die-r W et, B eslu it A. het verzoek in te willigen. B enz. II De Raad der gemeente Alkmaar: Gelezen een adres d.d. 27 Augustus j.l van het Bestuur der Vereemging tot bevor dering van Christelijk Schoolonaerwi]S al verzoekende gelden ui-t de gemeentekas beschikbaar te stellen voor den oouw van een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs in de Palingstraat; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 30 Augustus 1927 (bijlage or 1081 tot s Raads handelingen) Overwegende, dat met betrekking tot dit verzoek aan de bepaiingen van artikel 73 der Lager Onderwijswet-1920 is voldaan; 5elet op de artikelen 72 en 75 der wet; Besluit A. het verzoek in te willigen; B. enz. Binm-en dertig vrije da-gen, te rekenen van vleden, kan ieder ingeze-tene en het schoo[be stuur ttgen elk dezer besluiten bij Gedepu- teerde Staren in bero-ep komen. Alkmaar. 18 October 1927. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris Radio-hoekje Donderdag 20 October. Hilversum, 1060 M. 12.- Politieberichten. 12 352.Lunchmuziek door het trio K. v. d Hoek, viool. J. Frank, cello P. de Gruy- ter, piano. 3.30-4.30 Uurtje voor wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Antoinette Di;k 56.45 Vooravondconcert door A. N- R- O.-orkest. 6.457.15 Lezing door concert. 5.20—7.05 Lezingen en lessen 7.35 Concert van Langenberg. 9.5011.50 Dans- muziek. Hamburg, 395 M. 3.35 Solistenconcert, viool, cello en piano. 6.15 Orkestconcert. 7 35 Vroolijk concert dcor de Politiekapel. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Kinderuurtje. 8.35 Orkestconcert. 9.30 Werken van Paul Verlaine. 10.10-10.50 Dansmuziek. Provinciaai naeyws van het den heer C. C. Bender: Het karakter van de bewoners van het oude Egypte 7-15—7.45 Engelsche proefles voor gevorderden. 8 1U Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw orkest onder lei- ding van Pierre Monteux. Daventry, 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- tet en solisten, piano, sopraan en bariton. 12—2 20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing: The distribution oi seeds. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: A Girls school outfit. 4.20 Daventry-kwartet 4.35 Lezing: Intern. Affairs in the 20th Centu ry. 4.50 Daventry-kwartet. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijds., weerbe- richt en nieuws. 7.05 Voor padvinders. 7.20 Lezing: New novels. 7.35 Pianosonates van Haydn. 7.45 Lezing: Galileo and Descartes. 8 05 Variete. 9.20 Nieuwsbericht-en. 9.35 Lezing: Mr. J. H. Thomas. 9.50 Nieuwsbe richten. 9 55 Werken van A. Bax, door L. Goossens en 't Virtuoso strijdkwartet. 10.50 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert 5.055.55 Kinderuurtje. 8.5010.50 Con cert. Orkest en solisten Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M. en Munster, 242 M. 12.30—1.50 Concert. 4.20—5.20 Solistenconcert, piano, viool en cello en alt. 7.20 Concert. Werag-orkest en Juan Man, viool. Daarna tot 10.50 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 11.20 4 20 Lezingen en lessen. 4.205.20 Orkest- UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag trad alhier voor de Geref. Jon-gel. Vereen. op Mr. H. Bijleveld van Den Haag, met het onderwerp: „Het geklank des Konings". Nadat gezongen was Ps. 89 8, ging Ds. Donner voor in gebed, waarna hij een ge- deelte voorlas van Numerie 23. Hierin is be- schreven hoe Balak, Bileam aanzoekt Israel te vloeken, doch door den geest Gods geleia, moet hij Israel zegenen, omdat ,,de Heere hun God met hen en het geklank des Konings bij hen is." Mr. Bijleveld vangt dan zijn rede aan met te wijzen op het laats-t gehouden jubileum- feest der Internationale afd. Holland der S. D. A. P. waar de heer Oudegeest als feestredena-ar optrad, welke er daar in zijn rede op wees dat in het Christendom de idea- len voor.het leven ontbreken, omdat men ze uitstrekt naar het leven hiernamaals, terwijl men het kleurloos leven tracht op te fris- sch-en met een wiss-el op de eeuwigheid. Hun begin-sel is dan ook, zooals een van hun dich- ters zong: „op aard verlost en zalig te we- zen." De heer Oudegeest, ho-ewel vroeger chris telijk heeft echter nooit iets van het ware Christendom begrepen. Dat ware Christendom mag nooit zonder poezie van den eene dag in den anderen leven. 't Moet in zich dragen een waarachtig ideaal. Dit kan het alleen realiseeren wanneer het acht geeft op het geklank des Konings. Die klank is geculmineerd in het vleesch geworden woorct- en komt tot ons in Gods openbaring. Die openbaring vinden we ook in de historic van kerk en volk. Naar die openbaring hebben we ons lc-ven in te richten, een positie te kiezen tegenover onze medemenschen. Bij alles wat in dit le ven veranderd, b-lijft deze openbaring vast en geldend voor iedere tijd. In het leven zien we enkel onvastheid op wetenschappelijk, politiek en maatschapipelijk terrein maakt het eene denkbeeld plaa'ts voor het andere. Als voorbeeld noemde spr. oo-k het geld. De waarde van het geld is zeer on- zeker en kan aanmerkelijk dalen. Ook de pas- munt van tegenwoordig is veranderd bij die van vroeger tijd. Wat zijn waarde behoud is alleen het edel metaal. Zooals dat edel metaal moet ons begin-sel zijn. Dat mag nooit verancl-cren. Wei moet er reformatie zijn. Dat beginsel zal moeten gelden in een vorm die aan de behoefte van iedere nieuwen tijd voldoet. Dit heeft voor het werk der Jongel. vereen. veel te zeggen. Dat beginsel zal moeten worden onderzocht en besturdeerd. Elkander vormend, zal men in saambinding kracht kunnen ontplooi-en. Ook hier schuilt een groot gevaar, voor- namdijk voor onzen tijd en voor onze jonge- lingschap. Wij moeten er voor waken dat ons beginselgeen algeme-enheid wordt, dat we ons niet verschuilen a-chter geleerde en ge- wichtige woordeh. Ons woord Door Rafael Sabatini. Uit het Engelsch door C. M. G. d. W. De marki-ezin spi'ak heel vriendelij-k tot hem en bukte om den bond op den za-chiten kop te kloppen. Toen verzocht zij Gaston wijn klaar te zetten; toen de wijn gebracht was, dronken zij een glas, somber en zwijgend. De wijn fleurde Marius op, wekte Tres- san op uit zijn bedruktheid en leschte den dorst van de markiezin. De Senechal wen-dde zich wedier tot haar met zijn onbeantwoorde vragen omtrent den afloop van dat slachters- werk boven, Zij vertelde hem wat Fortunio ge zegd had dat Garnache ten gevolge van Zijn krankzinnigen sprong uit het raam, ver- dronken was. En toen berinnerde Tressan zich wat Gar nache gez-egd had: wel-k lot hem in zulk een geval was besichoren. Alle kleur verdween van zijn gelaat en de tijddng groef di-epe lijnen van zorg en angst om zijn mond en oogen. Madame, wij zijn in 't verderf gestort!" kermde hij. „Tressan," antwoordde zij vol verachting, „je bent lafhartig. Luister naar mij. Heeft hij met gezegd, dat hij zijn bediende had achter- gelaten toen hij naar Concillac kwam? Waar zou hij dien man gelaten hebben?" -Mieschien in Grenoble." antwoordde de ten zijn. Wordt gesteld in handen van B. en W., om er later op terug te komen. VerzoeksChrift van eenige bewoners aan het Groentje, om door snoeiing of het plaatsen van lager struikgewas de belemmering van hun uitzicht weg te nemen. Enkelen wild-cn hieraan tegem-oet komen, anderen meenden afwijzend te beschikken, ter wijl iemand beweerde, dat ze zelf als eens hand-elend zijn opgetreden. Ten slotte werd het verzoek in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Hierna werd door den Burgemeester mede- gedeeld, dat de lichtaansluitingen thans groo- tendeels zijn voltooid; dat in de eerste twee weken op en-kele dagen geen stroom verschaft zal worden, omdat de veiligheid in de Cen- trale dit e-isch-t, dat de vurtoren te Eierland het nieuwc licht heeft en reeds 300 K.W. heeft verbruikt bij een kaars sterkte van 8000 en dus wel d-e beste afnemer is, dat het kerkbe- stuur te Koog heeft besloien tot het aanleg- gen voor electrische verwarming, dat de straatverlichting nu op alle plaatsen in orde is en dat te Den Burg nachtbranders zijn, te De Co-c-ksdorp 1 en dat voor de haven nog geen opdiracht van het Rijk is ingekomen. II. Aanbieding gemeent-e-begTooting voor 1928. Onder mededeeling, dat het eindcijfer der uitgaven bedraagt f 276.272,16, werd deze begrooting in hand-en gesteld cener commis- sie, bestaande uit de heeren De Graaf, Lap en Epe, terwijl ze mede bij dte leden zal cir- culeeren. III. Aanbieding begrooting Algemeen Armfcestuur 1928. In handen gesteld van de heeren Boon, Dros en S. Keijzer. Eindcijfer is 13.095,87. VI. Benoe-ming leeraar in radio aan de Zee. vaartschool. Tot tijdelijk leeraar voor den nieuwen cur- sus, die volgens's Rij'ks meening, niet moet worden opgeheven, wordt met 12 stemmen opnie-uw benoemd de heer Jacob van Heer- waarden. V. Benoeming lid van de commissie voor land'bouwondenvijs. Ingekomen was een bericht van den secre taris" van bedoelde commissie, dat de heer R. P. Keijser volgens rooster moest aftreden pn opnieuw een lid van den Raad benoemd moet worden. De voorzitter decide mede, dat de af- tredend-e h-erkiesbaar is. D-e heer R. P. Keij ser werd oonieuw benoemd met 11 stemmen en 1 bianco. VI. Vas-tstelling minimum vetgehalte voor melk. Op 25 Juli j.l. besloot de Raad aan H. M de Kon-ingin, ingevo-lge het b-epaalde in art. 15, derde'lid der Warenwet, toestemm-ing te vragen het verkoopen van melk met een vetge halte, lager da.n 2.75 te verbieden. Aan dit besluit is hoogere go-edkeuring ver- lecnd, zooda-t de vergadering thans bevoegd is onder goedkeuri-ng van Ged. Staten de beaoel- de keuri-ngsverorden-ing aan te vullen, zooals bij b-ovenaan-gehaald besluit in beginsel reeds werd beslist. B. en W. stellen thans tervaststelling voor de volgende verordening tot wijziging van de keuringsv-erordening voor de gemeente Texel Artikel I. Aan de verordening op de keuring van wa- ren in de gemeente Texel, vastgesteld bij raadsbeslu-it van 28 Juni 1921, no. II. 1/13, go-edgekeurd door God. Staten bij besiuit van 6 Juli 1921, no. 73, wordt toegevoegd het vol gende artikel 4a: „Het is verb-oden melk te wrkoopen met een In verba-nd met het besprokene in de vonge vergadering tot aankoop van een strookje grond ter breedte van 0.90 M. voor een be- drag van 250.stellen B. en W. thans ter vaststelling voor tot aankoop van dat stro-okje grond over te gaan, onder beding. dat de gemeente het gekochte onmidd-ellijk kan aanvaarden nadat de daaropstaande op- stal verwijderd zal zijn. Nog wordt medegedeeld, dat ook de poort naast de drukkerij van de fa. Reij een ande ren stand zal krijgen, waarvan de kosten dooi den heer Sniit betaald zullen worden. Hiermede wordt zonder aanmerk-ing tot den lcoop besloten. IX. Verstrekking gelden aan S. Ellen., krachtens de landarbriderswet. De landatbeider Siets Ellen vraagt een be- dra ag van 27C0 tot aankoop van een plaatsje den polder „Het Noorden", zijnde land met samen groot 2.09 50 Hank zijn van een vaste overtuiging, die wortelt in een levend geloof. Eerst als dit zoo is kunnen we van het goud van ons beginsel pasmunt slaan voor het leven van iederen dag. Dan heeft het Christendom niet alleen een e-euwigheids- ideaal maar ook terdege een roeping in den tijd. We wisten dat we van deze begaafde rece- naar een boeiend betoog konden verwachten en zijn daarin niet teleurgesteld. Verschiilen- de dingen v.nl. vo-or het jeugdwerk van dezen tijd van groot be-lang zijn door hem naar vo- ren gebracht. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze gesloten. UIT TEXEL. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden 15 October. De vergadering, die tegen 3 uur was uit- geschrevcn, werd pas te ruim half vier ge- opend. De heer Boon was afwezig met kennis- geving van verhindering. I. Ingekomen s-tukken. VerzoeksChrift van eenige veldwachters, om hen een unlformjas en pet te willen verschaf- fen, evenals de gemeenfe-veldwachter te Den Burg draagt, daar zij toeh ook bij kermissen en feesten voor de goede or de aanwezig mos- moet weer- j vetgehalte lager dan 2.75 Senechal verschrikt. „Tracht daar achter te kom-en," zei ze met nadruk, met de oogen op de zijne gevestigd, zoo kalm alsof zij dien avond niet bijzonders aanschouwd hadden. „Indien hij niet in Grenoble is, dan toch zeker ergens anders in Dauphine, een gewest, waarvan u's konings Senechal is. Al moet ge het heele gewest door zoeken, ge moet den kerel vinden. Ge hebt er de kwade gevolgen van te vi'eezen. Hebt ge den man gezien?" „Ja, ik heb hem gezien. Ik herinner mij hem, zijn naam is Rabecque, als ik mij goed herinner. Hij vate moed; zijn gezicht stond wat min der b-edrukt. „U vergeet niets, madame," mompolde hij „U is bepaald bewonderenswaardig. Ik zal van avond nog met de nasporingen begmnen Mij-n manschappen zijn haast alien te Mon- telimar en wachten mijn bevelen af. Ik zal een bode zenden met het bevel dat zij zich door geheel Dauphine moeten verspreiden o-m den man op te sporen. De deu-r werd openge-daan en Fortunio trad binnen. Hij had zich nog niet gewas- schen en zag er v-erschrikkelijk uit, geheel met bloed bevkkt, Tressan huiv-erde. De markiezin sprak hem bekommer-d toe. „Hoe is het met uw wond, Fortunio?" was haa-r eerste vraa-g. Hij maakt-e een afwijzend gebaar. „Da-t is niets. Ik ben heel vol-bloed-ig -en als ik mij schram dan bloed ik zonder dat ik het merk en waardoor een ander uitgepu-t z-ou zijn." .dlier, driok eeq glas wijn, moo capitaiae", Artikel II. Deze verordening treedt in werking met den eersten dag der maand, volgende op die, waari-n zij zal zijn afgekondigd. De Voorzitter meende hierbij geen verdere to-elichting te moeten geven, daar men in een kort geleden gehouden vergadering het wen- schelijke hier over had uitgesproken, Wordt met algemeene stemmen aangeno- m-en. VII. Overdracht bijzondere lagere school te Oosterend. Krachtens besluit van 31 Ma art 1926 no O 2/13 is door de gemeente ten behoeve van de vereemging tot oprichting en instandhou- ding van sc'holen met den Bijbel te Oosterend alhier een schoolgebouw voor bijzondere lager onderwijs gesticht, welk schoolgebouw on- langs voltooid is geworden. De waarborsrsom, zijnde 2350.of 15 van de sfichtingskosfen in de gemeente kas gestort, zoodat B. en W. voorstellen, be- houdens goedkeuring van G-ed. Staten, te be sluiten het schoolgebouw aan de bovenge- melde vereeniging in eigendom over te dra gon- Wordt met algemeene stemmen ov-ergedra- gen aan genoemd schoolb-estuur. VIII. Grondaankoop voor verbreeding Warmoesstraat. m woning en schuurtje, H.A. Aangezien aanvrager aan al de gestelde eischen voldoet, stellen B. en W. den Raad voor, om in deze zaak medewerking te verlee- nen tot het verkrijgen overeenkomstig de bepa iingen d-er landarbeiderswet uit 's Rijks kas een vobrscho-t van 2700. Als voorwaarden zijn aangegeven, dat van het geleende kapi- taal tot 1 Januari 1931 een rente zal worden betaald, berekend naar 4 's jaars, daar na gcschiedt de betaling der rente met de aflos- sin-g der schuld in 30 annuiteiten, ieder groot. 54/^ van het ter leen verstrekte kapitaal. De heer Lap vraagt, of hier de hypotheek kosteloos wordt gesteld, wat de voorzitter be- vestigt. De heer Lap juicht het toe, dat aan arbei- ders plaatsjes worden verstrekt, maar zou dan liever best land geven. De Voorzitter gaf hieromtrent aan wethou- der Vlaming het vyoord, die zeide, dat dit plaatsje uitstekend is, dat pet gebouw alleen net geld waard is en dat de heer Ellen voor zijn"doel niet beter kan. Het land is niet al leen in zeer goede condities, maar er is vuim- te voor zeegrasdrogerij, terwijl het mede ge- schik-t is voor bloembollenteelt. De heer Zeijlemaker d'weept n-i-et met he> verleenen van plaatsjes, hij meende, dat er sla. v-en gekweekt worden. Deze meening werd door wethoud-er Keijser bestreden, die zeide, dat er juist een flinlce mate van vrijheid door verkregen wordt. Men ziet dit bij anderen, die reeds in het bezit van d-ergelijke plaatsjes zijn gesteld. Ten slotte werd bet advies van B. en W met algemeene stemmen aangenomen. XI. Benoeming Directeur van de N. V. T E. M. De Voorzitter lichtte toe, dat de Raad d-e be noeming niet kan doen, daar deze door de T. E. M. zelve moet geschieden. Doch men kan alleen uitmaken, wie door den Raad wordt voorgesteld en aanbevoiendeze opdracht werd gesteld in handen van een door den Raad te beno-men afgevaardigde voor de ver gadering van de T. E. M. of d:ens plaaisver vanger, eveneens door den Raad te nomen. Met 11 stenrmen en 1 bianco werd de heer P. A. de Rode aangewezen als directeur. Na eenige stemm-ingen werd de heer Kl. Vlaming aangewezen als afgevaardigde voor de T. E M. vergadering en de heer N. W. de Graaf a-ls piaatsvervanger. XII. Verhnring gemeente-gebouw. Het prae-advies hieromtrent was wat laat verzonden, zoodat de Voorzitter toelichtingen gaf. Door de B-ewaarschooI-com-missie van het Departement van't Nut van't Algemeen is gevraagd het eerder gebruikte gebouw, dat als schoolgebouw was afgek-eurd, wed-er voor Bewaarschool te mogen huren. B. en W had den daar tegen geen bezwaar en hebben voor- gcsteld de huur te bepalen op f 2.— per week en de voorwaarde te stellen, dat het lokaal goed wordt onderhouden. Men wenscht de huur een tijdeiijke te doen zijn, daar men het beter acht, dat een beter gebouw voor dit do-el wordt aan-geschafi. De heer Kikkert vo-nd de huurprijs niet hoog. De Voorzitter zeide, dat het onderh-oud er bij komt. De heer Zeijlemaker zeide, dat hij zijn stem h'ier aan niet kan geven, omdat hij de jeugdige kinderen niet wil brengen .in een ge bouw, dat onbewoonbaar verklaard is. De heer Pisart vond, dat men best in dit ge bouw ken beginnen; er wordt nu reeds mo-eite gedaan voor een eigen nieuw gebouw, maar daar kan men met de bewaarschool niet naar wachten. Bij stemming werd uitgemaakt, dat de huur aangegaan zal worden en wel met 11 van de 12 stemmen. Tegen de heer Zeijlemaker. De heer Pisart bracht hartelijk dank aan het bestuur voor deze spoedige oplossing. Rondvraag. De heer P. Dros vroeg of de tweede dwars- weg in het Noorden alweer gem-mict xan worden. De Voorzitter zeide, dat dit spoedig het ge- val zal zijn. De eerste dwarsweg wordt mei aigesloten voor de tweede gereed is. De heer Pisart Haagde over het ondoelma- tig neerstorten van keislag op de wegen. De Voorziter zeide, dat men hiervoor oij de poiderbesturen moet zijn. De heer Lap zeide, in de Texelsche Courant gelezen te hebben welke wegen Provinciate zulien worden, en geeft in overweging hierin eenige verandcring voor te stellen. De Voorzitter zeide, dat hij nog niet weer, wat Ged. Staten willen, bij het bestuur is hier omtrent nog geen bericht ingekomen. Hierna sluiting. UIT BERGEN. De vereeniging voor voordracht-avondeii organised-! Vrijciagavond in ,,de Rusten ie Jager" haar eerste lezing in dit seizoen. De bekende jurist mr. Francois Pauwels houdt dan een lezing over zijn werk „Boeven en Burgers", welk werk ook reeds voor het tooneel is bewerkt en groote belangstelling bij het publiek ondervindt. Mr. Pauwels is een enthousiast redenaar behoort reeds jaren tot de burgerlijke en strijders voor humaniseering van ons straf- stelsel en publiceerde de verhalen in zijn boek voor de verscliijning in „Het Handels- blad". Op ontroerende wijze teekent hij uit zijn juridische praktijk het demoraliseerende van het leven in de eel en toont hij aan, hoever onze burgerlijke samenleving verwijderd is van het intense le d in de eel en hoezeer Nederland met haar celiuiair strafstelsel 100 jaar ten achter is bij andere beschaafde vol- keren. Wie overtuigd wil worden van de humani seering van ons strafstelsel wone Vrijdag- avond de lezing bij. UIT SCHERMERHORN. Maandag 17 dezer vergaderde de raad dezer gemeente in vollallige zitting. Werd aan de orde gesteld het vervolg- onderwij*. De voorz. deelde mede, dat zich 17 le-erlin- gen hadden aangemeld en dat het onderwijs zal worden gegeven van 1 Nov. tot 1 Maart, en wei 3 avonden per week. Het hoofd der school had een lesrooster ingezonden en een' verdeeling der lessen onder de heeren W. C. van Setten van der Meer en R. Schreuder en voor handwerken voor meisjes, 1 uur per week, door mej. A. van Nitnes. Werden benoemd de heeren W. C. van Set- ten v d. Meer, R. Schreuder en mej. A. van Nienes. B en W. stelden voor d-e belooning te stellen op 1.per lesuur. De heer de Groot vond deze belooning te laag en stelde voor deze te stellen op 1.50 per lesuur. De heer Los zou gaarne zien aangetoond dat 1 te laag was. De heer De Groot: Waar het Rijk voor cursusonderwijs eene vergoediug geeft van 2.50 per lesuur, waarboven de provinde nog eene bijdrage geeft van 0.5-0, en omlig- gende gemeenten alle 1.50 betalen voor vervolgonderwijs, waar voor gewoon privaat- onderwijs reeds l.-^per lesuur wordt be taald achtte spr. eene vergoeding van 1 50 waariijk voor goed onderwijs niet te hoog en zou, wanneer de draagkracht der gemeente sterker was dit nog hooger wens>:hen. Het voorstel-de Groot, ondersteund door den heer Bosga, in stemming gebracht werd verworpen met 4 te^en 3 stemmen. Tegen de heeren Groot, Los, Vendel en Mantel. D-e heer Groenwoudt, die ook van oordeel was dat gced onderwijs moet worden betaald, stelde alsnu voor de Oelooning te stellen op 1.25 per lesuur, wat z. h. st. werd aange nomen. i Werd aan de orde gesteld de begrooting Ingekomen was een verzoek vaii het Witte Kruis om een-e bijdrae voor de Ontsme-ttins- inrichtingen. Voorstel B. en W. om afwijzend daarop te beschikken, werd algemeen goedgevonden. Een verzoek om subsidie van de vereeni ging voor den Volkszang onderging hetzelf- de lot Van de afd. Schermerhorn v. h. Witte Kruis was ingekomen een verzoek om eene subsidie groot 2-0 voor 1928. Het advies van B. en W. daarover was gunstig, wat algemeen werd goedgevonden. De heer Mantel bracht, als rapporteur van de commissie voor het nazien van de begrootingen, daarvan verslag uit. Volgn. 27. Telefoonkosten. De rapporteur vroeg of de particuliere gesprekken van d-en burgemeester door dezen worden betaald. voorz. antwoordde, dat hij daarvan aanteekening houdt en deze halfjaarlijks een ge- animeerde zij h-ern heel vriendelijik en vulde z-elf zijn glas „Bn jij Marius?" vroeg zij. „Krijg jij je krachten weer t-erug?" „Ik ben wel", antwoordde Marius dof. Zijn nederlaa-g dien av-ond maakte hem knorrig en boos. Hij voelde, dat hij een droev-ig fi guur had g-emaakt in deze zaak en zijn ijd-el- h-eid was gekwetst. „Het spijt mij,, dat ik zoo weinig deel kon nemen aan het gevecbt", mom-pelde hij. „Het k-loekste g-evecht, dat ik of iemand anders ooit h-eb bele-efd", betuigd'e Fortunio. „Mijn hem-el! Dat was een vechte-rsbaas, die mijinheer de Garna-che en hij ve-rdiende -beter lot dan te verddnken." „W-eet u zeke-r dat hij verdr-onken is?" Fortunio gaf d-e rede-n-en op voor die volgtrekk-ing en die redenen overtu-igden de markiezin en -ook haar zoom Zij hadden het trouwens nooit als een mogelijkheid be- schouwd, dat de man zulk een sprong zou overleven. Mevrouw de Condillac keek eerst Marius aan en daarna den kapifein. „Denkt ge, gij beiden, dat ge in staa-t zult zijn voor dat werkje van morgen?" „Ik, wat mij bebreft, ben er iru al toe in staat", zei Fortunio lachend. „Ik zal het ook zijn als ik eerst wat gerust heb", antwoordde Marius grimmig. „Ga dan atlebei wat naar bed; ge hebt het noodl#", Z€, „Ik ook, madame", rei de Senechal en hij boog zich over de hand die zij hem toestak ,.Goeden nacht! alien samen!" Hij had er een woordje wil'leo bijvoegen om hu« voor den volgenden dag goed succes toe te wenschen, maar dat durfde hij niet. Hij draaide rich om, maakte nog een budging en waggelde de kamer uit. Vijf minuten na zijn vertrek werd de -op- haal-brug opgehaald eri Fortu-ndo gaf bevel aan de mann-en die hij teruggeroepen had van hun nuiteloozen onderzoekingst-ocht, om de wachtkamer schoon te maken en ook de voorkamer van den noord-elijken toren, en de doodem naar de kapel te brengen, die a-ls lijkenih-uis moest dien-en. Daarna ging hij naar bed en weldra war-en al de lichten in Condi-flac uitgedaan; en behalve Arsenio die op wacht stond, droevig gestemd over alles wat zijn vriend Battista overkom-en was want hij wist geen bijtzonderheden van het geval was alles in slaap in het kast-eel. Waren zij wa-t minder zek-er geweest dat Garnach-e verdronken was, m-isschi-en hadden ze dan ni-et zoo rustig geslapen op Condil- lac. Fortunia was heel slim geweest in zijn gevolgtrek-k-ing, maar een bee-tje haas-tig Want ofschoon hij natuurlijk gelijk had in zijin bew-erdng, dat de Parijzenaar niet uit de grach-t was geklaut-erd noch op het punt waa-r hij gezocht had, noch ergens elders toch had hij bepaald ongelijk met t-e veron- derstellefi, dat hij o-p den bod em lag van de gracht. Garnache was het raam uitgesprongen, voorber-eid een andere wereld in te sprin- gen en hij hoopte een betere wereld. Hij was twee maal in de lucht omgedraaid en was voorover in de kille gracbtwateren terecht gekomen en naar beneden gezatt, totdat zijn teen en in aamraking kwamen met een minder meegaande zelfstandigheid, maar toch nog wel joeegwejid. Verbaasd dat hij tot nu tcje- zijn bewustzijn niet had verl-oren, begr-eep hij nog bijtijds, dat hij de modder raakte, dat hij er al tot zijn enkels in zat. Een fli-nke, krachtige poging met beide beenen tegelijk, maakt-e hem los en hij voelde zich langzaam naar de oppervlakte van het water stijgen. Men zegt immers, dat een man die ver- drinkt zijn heele leven voor zich ziet voorbij- gaan. In die oogenbl-ikken, toen Garnache naar boven dreef door de half stilstaande wateren van die gracht, had hij den geheelen toestand overzi-en en besloten wat hij doen zou. Toen hij aan de oppervlakte kwam, moest hij zorgem. dat hij geen ieven maakte, want voor het raam boveu stonden zeker menschen toe te kijken, hoe dat zou afloopen. Madame had Tressan weggezenden om man- nen met geweren te halen A is hij met hen terugkwam, zouden ze zeker een kogel op hem afzenden en het zou jammer zijn nu doodgesdioten te worden, nadat hij zoov-eel verrich-t had. Zijn hoofd kwam boven het water uit in de ki-lle duisternis van den nacht. Hij haalde diep adem in de koude maar zeer lekkere lucht en zijn armen zachtjes door het water bewegend-e, zwom hij stiiletjes niet naar den rand van de gracht maar naar den muur van het kasteel, want daar vlak onder hoopte hij z-eker te zijn niet opgemerkt te worden. Het was een gelukje, dat hij een spleet vond tus- schen twee steenen; hij z-ag die niet maar voelde ze toen zijn vingers langs de granie- ten oppervlakte tastten. Hij hield zich daar een oogenblik vast en dacht ever den toe- stand na. Hij hoorde stemmen boven zich en zag licht door de opening schijnen waar hij het raajji had uitgeslagen Wordt vervolgd. Ro 240

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5