De papiermand Rechtszaken DEC! JEEE0 E EEEEEEEEEEEEEEE De meesfe htifdlcwalen zijn Mnderlijlf, 'doch" krabben verergert de kwaal. Omkktellijke verlichting wordt echter verkregen bij aan- wending van Foster's Zalf, en bij voortgezet gebruik verdwijnt de huidaandoening. Foster's Zalf wordt sedtert jaren aanbevolen. Foster's Zalf is alom verkrijgbaar a 1.75 per doos, 1.per tube. aan den gem.-ontvanger terug betaalt. Volgn. 59. Hooistekers. Werd gevraagd ■waarom de hooisteker P. Modder pensioen- gerechtigd was en D. Doets niet. De voorz. antwoordde, dat deze regeling niet in zijn ambtelijke periode was geschied maar dat Doets vermoedelijk eene verklaring had afgelegd niet in het pens'ioenfoncte te worden opgenomen, omdat het bedrag zeer gering is. Volgn. 41. Zijn de gebouwen voldoende verzekerd tegen brandschade? Zal door den voorz. worden nagezien. Volgn. 79. Wijkverpleging. Behoort Stom- petoren ook tot de wijk van de zuster? Wethouder Groot antwoordde, dat de zuster ook te Stompetoren komt, wanneer zij daar noodig is. Volgn. 8l5. Gem. Opzichter. Welke werk zaamheden had de opzichter en rechtvaardi- gen deze een bedrag van 200 De voorz. antwoordde dat de opzichter was benoemd op eene wedde van 100. welke later was verhoogd tot 200. Wan- neer noodig gaf bij adviezen. De voorz. ont- raadde van in dienst zijnde ambtenaren de salarissen te verminderen. Werd besloten het salaris te handlhaven en den opzichter te verzoeken elk jaar rap port van zijne werkzaamheden te brengen. Volgn. 95. Verhooging van den post, wel- het G. E. B. betaalt voor de diensten van den gemeente-werkman met 150. De heer Groot zeide dat deze verhooging was aangebracht op zijn voorstel, omdat de workman veel aan het bedrijf werkt en hij de ingezetenen uit de Schernver wil vrijwaren hierdoor aan het G. E B. te betalen, daar zij er ook niet van genieten. De heer De Groot achtte deze verhooging ongemotiveerd. De zaken van het G. E. B. en van de gemeente moeten op zich zelf wor den beoordeeld. Eene vergoeding voor werk zaamheden aan het G. E. B. van 450 kan hij: zich best mede vereenigen, maar eene verhooging hiervan met 150 achtte hij eene winst van het G. E. B. onder verkapte lernun maar de gemeentekas te brengen. Dit kan zijne goedkeuring in geen geval weg- dragen. Werd besloten die post op f 450 te laten en door den werkman aanteekening te doen houden van zijne werkzaamheden aan het G. E. B. Volgn. 153. Jaarwedde gemeentearts. Werd gevraagd naar de werkzaamheden van den arts, in verband1 met salaris. De voorz. ontraadde eene salarisvermin- dering, daar dat toch niet zou baton. Volgn. 166. Heeft arbeidsbemiddeling voor deze gemeente waarde? De voorz. antwoordde, dat door deze be- middeling dlikwijls iets wordt gedaan voor .werkloozen. De heer de Groot achtte de post voor werk loozen op de begrooting te laag geraamd. De voorz. erkende Hat, maar zou te zijner tijd naar omstandigheden willen handelen. De heer Groenwoudt zou om kasgeldrente te besparen een ophaaldienst voor belasting .willen zien ingestetd. De voorz. zeide dat dat niet uitvoerbaar yas. Ook zou de heer Groenwoudt een straat- belasting willen heffen voor die perceelen, die onmiddellijk aan de gemeentestraat gren- zen, alsmede een straatverlichtingsbelasting, De voorz. was tegen elke meerdere belas ting; een straatverlichtingsbelasting achtte hij uit den booze. De heer Groenwoudt stelde alsnog voor een belasting op staangeld te heffen van kramen en tenten gedurende de kermis. De heer de Groot zeide daar tegen te zijn. Werd in stemming gebracht en aangeno- men met 5 tegen 2 stemmen (Bosga en de Groot). Ook wenschte de heer Groenwoudt eene he- lasting voor de geplaatste benzinepompen op gemeenteterrein. De voorz. zeide dat in overweging te zul len nemen. De begrooting der gemeente werd vastge- steld in ontvangsten en uitgaven groot 48664.83, alsmede de kapitaaldienst groot 15000. Ook werd vastgesteld de begrooting Burg. Armbestuur groot 3334.80 en die van het G. E. B. groot 6766.75. De voorz. zeide, dat ingevolge de nieuwe Motor- en Rijwielwet de maximumsnelheid was bepaald op 20 K.M. en stelde voor deze >ok voor hier vast te stellen. Werd algemeen goedgevonden. Rondvraag. De heer Bosga vroeg verbetering van de Xnksloot aan het Zuidfeinde tusschen Kluift en Jonker. De voorz. antwoordde dat ingevolge de polderverordening de belendende bewoners de sloot moeten onderhouden. De heer Groot wenschte de politieverorde- ning aan te vullen met een bepaling, dat zon- der vergunning van den bujgemeester niet in de gemeente mag worden gevent. De voorz. zal in overweging nemen de ver- ordening met een desbetreffende bepaling aan te vullen. De heer Groenwoudt brak nogmaals een lans voor electrificatie van den Schermer Na langdurige bespreking werd besloten de administrateur te verzoeken eene begroo ting daarvan op te maken. Verder vroeg de heer Groenwoudt welk bedrag aan de gemeente was betaald voor de Floraliafeesten. De voorz. kon dat momenteel niet zeggen, maar geloofde niet dat het veel zal zijn, daar geen entree's zijn geheven. De heer Vendel zou gaarne de vergadering niet op marktdagen zien gesteld. De Voorz. zal daarmeae rekening houden. De heer Mantel vroeg of de mogelijkheid nog bestond, dat de provincie een bedrag gaf voor onderhoud van straat en bruggen en of de voorz. dat nog had gevraagd. De voorz. antwoordde, dat daarop geen kans bestond. Verder zeide de heer Mantel een voor hem ernstig woord te moeten spreken, betreffende het dansen, waartegen hij principieel bezwa- ren heeft. In haar tegenwdordigen vorm en omv'ang achtte hij het een gevaar voor de gansche gemeente, temeer daar thans dansen worden overgenomen van Heidtensche landen en volken. Hij vroeg de voorz. dat zooveel mogelijk te willen beperken. De heer Groot zeide, dat de katholieke raadsfractie dat ten voile onderschrijft. De voorz. zeide het dansen niet te kunnen verbieden, maar beloofde wel zijne medewer- king daarmede rekening te houden en het iets te zul len beperken. Daarna sluiting. UIT HENSBROEK. Bevestiging ds. Rijks. Door ds. Cremer, predikant te Veendam, is Zondagmorgen bevestigd, na een vacature van ruim 10 jaren, ds. Rijks, uit Munten- dam. De belangstelling voor deze pechtigheid was groot. Van collegiate zijde merkten wij o. m. op ds. Spaargaren van Aartswoud, ds. Homan van Spanbroek, ds. Kruizinga van Obdatn, ds Cremer van Hem-Venhui- zen, ds. Bakker van Amsterdam. Des namiddags 2 uur heeft de nieuwe pre dikant voor een flink bezet kerkgebouw zijn eerste woord gesproken. Als tekst voerde hij aan: 1 Johannes 5, vers 4, luidende: „Want al wat uit God geboren is, overwint de we- reld. En dit is ons wapen: Ons geloof". In een kort en krachbg woord schetste spr. de ontwikkelingsgang dezer wereld, waarin in hoofdzaak gevraagd wordt naar een flink stel hersenen, maar waar het gevoel, het ge- weten, maar al te vaak als overbodige bal last over boord gcworpen wordt. Niet ge- noeg kan gewaarschuwd worden tegen alge- heele mechaniseering van het menschelijk zijn. Niet alleen is de mensch een productie- wezen, daarnaast staat onmiddellijk de mensch als gemeenschapswezfen. En als steunpllaar is volgtns spr. het geloof onmis- baar en noodzakelijk. Onder ademlooze stilte werd de met gevoel uitgesproken rede door de aanwezigen aan- gehoord. Na de prediking dankte ds. Rijks alien voor hunne steun en medewerking, welke rede beantwoord werd door ds. Kruizinga, die sprak namens de Kring Spanbroek, na- mens Kerk- en Gemeentebestuur. Staande werd den nieuwen predikant Ge- zang 224: „U zeeg'ne God. Hij stell' u tot een zegen", door de gemeente toegezongen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Zondagmiddag gaf 't fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een matinee in het lokaal van den heer P. Kramer. Het concert was, zooals wij gewoon zijn, goed verzorgd. In het 3de numcner „L'Etoile des Concerts", arr. P. Pranger, werd de pds- tonsolo zeer mooi gespeeld door den heer W. Verkroost. Het was jammer dat het concert niet in den muziektuin gegeven kon worden omrede het weer minder gunstig was. Ongetwijfeld was het bezoek dan groo- ter geweest. Voor de tnuziekliefhebbers was dit l.aatste seizoen-concert een mooie middag. UIT NOORDSCHARWOUDE. Zondag kwam alhier een verpleegde uit het gesticht Medemblik aangeloopen, wat werd opgemerkt, me 't gevolg dat de man door de politic teruggebracht werd. UIT DIRKSHORN. Onze woooplaats geniet de laatste dagen wel van schoone muziek. Vrijdagavond gaf de heer Jan Zwart in de Ned. Herv. Kerk alhier een concert, zooals men dat van den bekenden orgelkunstenaar kan verwachten. Onder de 9 nummers van het programma vielen vooral in den smaak van het publiek Goncertfantasie ,,0 Sanctissima" van Fr. Lue, ..Scherzo" van Claussmann en de Finale van Ev. Gez. 4 van Jan Zwart. Door 260 personen werd deze orgelbespe- ling bijgewoond1. Zondagmiddag gaf de muziekvereeniging Onder Ons". directeur de heer A. P. Blaauw. uit Alkmaar, een zeer mooi concert in den tuin van den heer T. IJff. Hierbij werd o. m. op uitnemende wijze ge speeld het z,ware concoursnummer ..Michel Servet" van Buisson, dat krachtig applaus verwierf. Ook de fantaisie „Neron au Cir que" van Guilemant werd als steeds gaarne gehoord. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondielinge uitspraak van 14 October. J. Z. te Castricum, W. B. te Uitgeesf, loopen over verboden grand, de le teruggave aan de ouders, de 2e 3 boete of 3 dagen hecht. A. v. d. R. te Hoorn, overtreding Spoor- wegwet, 5 boete of 5 dagen hecht. J C H. en L. V. te Alkmaar, G. W. te Amsterdam, dronkenschap', de le 10 boete of 10 dagen hecht., de 2e en 3e ieder 2 boete of 1 dag hecht. J. T. te St. Pancras, overtreding IJkwet, f 3 boete of 3 dagen hecht. B. H. S. te Alkmaar, overtreding art. 426 Wetboek van Strafrecht, 8 boete of 8 da gen hecht. J. B. te Uitgeest, overtreding Melkbesluit, f 3 boete of 3 dagen hecht. C. B. te Bergen, P. de B. en J. P. te Alk maar, overtreding Kanaalreglement, de le 7 boete of 7 dagen hecht., de 2e en 3e ieder 4 boete of 4 dagen hecht. L. de K. te Haarlem, D. W. te Velsen, K. J. H. te Amsterdam, overtreding Vissche- rijwet, de le 6 boete of 6 dagen hecht., de 2e 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e terug gave aan de ouders. N. B. te Egmondermeer, C. V, te Uitgeest, J. B. en D. S. te Heiloo, C. D. te Koedijk, J. N., A. H. R., P. H. en H. T. te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le en 5e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e 4 boete of 4 dagen hecht., de 3e en 4e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 6e en 7e ieder 1 boete of 1 dag hecht., de 8e en 9e ieder 2 boete of 2 dagen hecht. L. P. te IJmuiden, J. J. G. te Heiloo, P. K. en S. P. te Bergen, K. W. en G. M. te Uitgeest. N. B., C. J. O. en H. N. B. te Cas tricum, J. K. te Wijk aan Zee en Duin, C. P. N. te Heemstede, K. K., P. T. en G. L. te Alkmaar, G. W. te Koedijk, D. v. d. S. te Akersloot. J. de H. te Beemster. F. K. te Op- meer, P. P., J. O., Q. M. en C. B. te Heer- hugowaard. N. B,. G. K. en W. D. te Broek op Langendijk, C. W. te Noordscharwoude, H. W., A. E. S. en A. G.. te Amsterdam, M. C. T. te Oudorp, W. ten W. te Wormer- vcer, overtreding Motor- en Rijwielwet, die le, 2e, 3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e, 9e, 12e, 13e, 15e, 16e, 17e, 20e, 24e, 25e en 26e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de lQe, 14e, 23e, 28e, 29e en 30e ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de lie vrijspraak, de 18e 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hecht., de 19e 6 boete of 6 dagen hecht., de 21 e en 22e ieder 5 boete of 5 da gen hecht., de 27e en 31e ieder 15 boete of 10 dagen hecht. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 17 October. DIEFSTAL. De verdachte Fred. K., een Duitscher, niet verschenen, had zich als no. 1 van de rol te verantwoorden ter zake dat hij in den nacht van 19 op 20 Juli de vrijheid had ge- nomen uit een dijkhuisje nabij de Kooi te Hol der, te ontvreemden verschillende paren schoenen, zeelaarzen, lijfgoedCren en een wandelstok, alles toebehoorende aan den getuige P. Wit. Verdachte had zich toegang verschaft door een raampje in de W. C. Ook behooren nog eenige vermiste goederen aan den tweeden getuige S. Swiers. Eisch 3 maanden gevangenicstraf. Vonnis conform den eisch. MJSHANDELING. De 19-jarige rijzige electricien Pieter v. d. S., geboren te Helder en wonende te Schoorl, had op 29 Juli een 13-jarigen knaap, ge- naamd Gijs Houter, die naar hij zeide, hem uitschold, een slag toegebracht. Gevorderd werd 15 boete of 15 dagen hechtenis. Hij werd veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. A1ISI 1ANDEI.ING MET EEN BIERGLAS. De 29-jarige zeer elegant gecostumeerde sigarenmaker W J. P. de V., wonende te Uitgeest, had volgens dagvaarding op 1 Au gustus te Akersloot den breeder van zijn voormalige geliefde Marie Meijer, met een bierglas op het hoofd geslagen waardoor die bloedend werd verwond. Verdachte noodigde zijn vroegere geliefde zeer dringend! ten dans, niettegenstaande zij voor die eer bedankte. Haar broeder kwam tusschen beiden om zijn zus van de haar our welgevallige attenties te verlossen, zulks met het hiervoren gereleveerde bloedige ge volg. Verdachte erkende. Hij gaf ook toe nog al wat bier te hebben geconsumeerd, waardoor zijn ordelievende gezindheid niet vermeerderde. Hij was zelfs zoo opgewonden dat hij in navolging van de mysterieuse fak- kirs, stukken uit het bierblas bevt. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis 40 boete of 40 dagen hechtenis. GEVARIEERDE MIS'HANDELING. De verdachte Jannetje W., de 21-jarige huisvrouw van H. C. van Os, te Helder, had op 19 Juli een 19-jarige stadgenoote, die met verdachte werkzaam was als bollenipelster, aan het haar getrokken, haar been en weer geschud, haar geslagen en ten slotte een kist tegen haar beenen gegooid, voor welke rijik afgewisseldc mishandeling zij heden terecht stond. Verdachte erkende het mieisje bij1 de haren te hebben getrokken, omdat zij haar met bloembollen gooide, tevoren hadden zij ruzie gekregen over een fiets. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis 10 boete of 10 dagen hechtenis. RIET GESTROOPT. De buitengewoon lange 19-jarige arbeider Germent S., te Medemblik, had op 3 Aug. wedderrechterl'ijk weggenomen een partij oeverriet, dat toebehoorde aan den ge tuige P. Loos, arbeider aldaar. De officier vord'erde 25 boete of 26 dagen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hechtenis. BEDRiEIGING. De niet verschenen verdachte Teunis G., had op 10 Aug. den broodbakker Bloothoofd te St Maartensbrug, met een broodtaes be- dreigd, onder aanbieding hem dat mes in zijn ribhen te steken. Deze driftkop was sinds 3 weken als knecbt bij Bloothoofd in dienst. De heer Thomsen, meelhandelaar te Alk maar, was toevallig getuige van deze on- sfuimige gebeurtenis. De verdachte werd zoo driftig omdat baas Bloothoofd hem op een vraag welk brood hij bij een boer moest bren gen, een eenigszins sarcastisch antwoord gaf. De heer Thomsen wist, door tusschenbeide te komen, erger te voorkomen. De officier achtte de bedreiging ernstig ge- meend en vorderde tegen' den reeds eenmaal wegens mishandeling veroordeelden verdach te, 2 maandCn gevangenisstraf. Vonnis conform den eisch. GEWELDDADIG VERZET EN MISHANDELING. De verdachte Dirk T., te Enkhuizen, niet verschenen, had zich op 7 Augustus met ge- weld verzet tegen den hoofdagent ter Hart en deze daarbij geslagen. Verdachte was be- schonken en werd op diem grond ingerekend. Eisch 50 boete of 50 dagen hechtenis. Vonnis conform dten eisch. E ENVOUDIGE BE L EEDIGING. De verdachte J. P. v. L. was niet versche nen. Hem was ten laste gelegd beleediging van den 49-jarigen zeilmaker Arie Bakker, die hij op 18 Juli eenige minder flatteerende woorden had toegevoegd1. Het scheen dat verdachte niet geheel normaal is. De Politie- rechter begreep niet dat getuige zich door de uitingen van een halfgaren kerel beleedigd kan gevoelen. Op grond van de gestoorde geestvennogens van verdachte vroeg de offi cier vrijspraak. Vonnis ontslag van rechts- vervolging. BELEEDTGENiDE ANNONCE. De 24-jarige commissionnair Gerbrand Joh. C., te Winkel, had mej. Pietertje Singer, echtgenoote Groot, beleedigd door omtrent haar solidariteit een advertentie te plaatsen in de Enkhuizer Courant van 30 Juli. Hij had kwestie met de juffrouw over een radio- toestel. Deze gevoeldle zich door de adVer- tentie beleedigd en diende 'n klaeht in tegen den inzender. De getuige, afkomstig van Hoogkarspel, was zeer zenuwachtig en lei snikkend haar verklaring af. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Verdachte was al een® veroordeeld ter zake oneerlijke concurrentie. Vonnis over- eenikomstig den eisch. WEDE R5P AN'N'IGH EID De 23-jarige visscher Leendert G., wonen de fe Helder, had zich oip 3 Augustus verzet tegen den veldwachter Baken te Callantsoog, die hem had betrapt op het loopen in de dui- nen en hem Wilde geleiden voor den burge- meester in kwaliteit van hulpofficier van justitie, aangezien verdachte zijn naam niet wenschte op te geven. Verdachte bevond zich in de duinen van Jhr. v. d. Pol waarin het verboden is zich zondter vergunning op te houden. De verbalisant legde een verklaring af die niet klopte met het procesverbaal. Tot zijn spijt moest de officier concludleeren dat geen wederspannigheid was gepleegd en vorderde dus vrijspraak. Vonnis dito. ALWEER WEDERSPANNIGHEID. De 26-jarige slagersknecht Carel Dirk W., uit Bergen, die zich op 14 Augustus te Alk maar in kennelijken staat langs den openba- ren weg bewoog en deswege door den agent van politic v. d. Burg was aangehouden, had zich tegen dten agent verzet op de beken- de wijze, door namenlij'k tegen te rukken en te trekken en op den grond te gaafi liggen. Het was een hevig verzet. De slager Koning, patroon van verdachte, gaf een gunstige verklaring van zijn knecht. Verdachte was driemaal veroordeeld, respec- tievelijk wegens vernieling, mishandeling en beleediging van een ambtenaar Eisch f 40 boete of 40 dagen hechtenis. Uitspraak over 3 weken. Gpenbare SCHENNIS DER EERBAARHEID. Voor dat feit, gepleegd op 31 Juli, stond terecht de 28-jarige arbeider Joh. Jac. H., te Sijbekarspel. Deze zaak werd met gesloten dteuren behandteld. De zaak werd geschorst tot over 3 weken. Daarna sluiting. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. (Meervoudige strafkamer.) Zitting van Dinsdag 18 October. Uitspraken 11 October. A. de J., zwervend, ten uitvoerlegging voorw. straf. Fijke St., Alkmaar, Hooger beroepzaak, vrijtgesproken, J. G. A. L., Alkmaar, (in hechtenis), dief- stal, 4 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. B. de Popke, (gedetineerd), zedenmisdrijf. Nadere instructie. Jacob K., Alkmaar. Verduistering, 2 maan den gevangenisstraf. Dirk K., Alkmaar, Hoo ger beroepzaak. 5 boete of 5 dagen. Jan K., Enkhuizen, poging tot zware mis handeling. 40 boete of 40 dagen. Cornelis v. D., Noord-Scharwoude, zeden- zaak. 6 maanden gevangenisstraf. NIEUWE ZAKEN. VERDUISTERING VAN VRACHT- GOEDEREN. De 41-jarige schipper Jacob B. en de 31- jarige schippersknecht Klaas S., beiden wo nende te Oudendijk, stonden terecht terzake verduistering van' mais en gerst ten nadeele van de Cooperatieve vereeniging te Berkhout, welke goederen zij ten behoeve van deze Coo- peratie moesten vervoeren. Deze feiten zijn gepleegd in het najaar 1926 en voorjaar '27. net verduisterde mais en gerst hebben zij ten eigen bate a 4 per zak verkocht aan den visscher Hartog te de Rijp. In deze zaak fungeerde mr. Judel als raadsman en verdediger. Verdachten erken- den hetgeen hen is ten laste gelegd. Van elke partij die zij naar Berkhout moesten vervoe ren hebben zij een gedeelte achter gehouden. Als motief voor deze delicten geven de ver dachten op „geldzorgen." De officier releveerde dat wij hier te doen hebben met een geheel complex diefstallen en verduistering in dit en ia het Arrondissement Amsterdam. Spreker achtte het een zeer ern stig feit en vorderde tegen ieder der verdach ten 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Judel besprak het absoluut gemis aan controle, dat dergelijke misdrijven in de hand werken. P lei ter citeert van Alpben: Aan een boom zoo vol geladen mist men 5 6 prui- men niet. Voorts noemde pleiter verdachten als val- lende onder de rubriek slachtoffers van de met zoet gefluii lokkende helers en opkoopers. Verdachten hebben een gunstig verleden en staan goed bekend. Ten slotte drong pleiter met klem aan op een voorwaardelijke, in- plaats van een definitieve straf door den heer officier gevraagd, wat betreft eersten verdachte en vrijspraak voor verdachte Sp., omdat deze niet verantwoordelijk was. Re en dupliek bleef natuurlijk niet uit, doch de respectieve meeningen van officier en pleiter werden door deze aiscussie niet gewij- zigd. EEN VOORDEELTREKKER. De 47-jarige visscher, Willem H. te de Rijp, die van vorige verdachten heeft gekocht de verduisterde mais en gerst van de Coope ratieve gebruiksvereehiging te Berkhout, stond thans terecht als verdacht van heling. Mr. van Gich uit Amsterdam stond dezen verdachte bij als raadsman en verdediger. Uit het verhoor van schipper B., verdachte in de vorige zaak, bleek voorts dat verdachte 4 betaalde per zak. Verdachte begreep niet dat er een luchtje aan dien voerhandel zat, doch hij dacht wel eens dat het wat erg werd. De predikant der doopsgezinde gemeente te de Rijp legt eenige verklaringen af om trent de redelijke waarde van verdachte. Hij is meer dom dan gemeen. Ook in deze zaak was de officier overtuigd van d'e schuld van verdachte en achtte het hewiis geleverd. De heler is gevaarlijker dan de riief en daarom vorderde het O. M. 4 maanden gevangenisstraf. Mr. van Gigh oefende critiek uit op de lit- teraire samenstelling van de dagvaarding. Pleiter wees er voorts op dat deze verdachte in elk geval niet is een beroepsheler. Pleiter stelde ook nog in het licht, dat het idee van dezen handel niet is uitgegaan van verdachte, doch van schipper B., die zulks ook aan de politie heeft erkend. Tenslotte concludeerde pleiter vrijspraak uit bewijs gebrek. De officier verzuimde niet te repliceeren, waarop ook de verdediger natuurlijk het antwoord niet schuldig bleef. NOGMAALS VERDUISTERING VAN VRACHTGOEDEREN. De binnen-schippers H. de V. en Jacob v. d. St., beide te de Rijp stonden ter zake van verduistering van een boeveelheid grondno- ten koeken, ten nadeele van de maatschappij T N.V. vh. Herms.Coster&Zn. Voordam C 9 Alkmaar. „de Eendracht" te Zaandam en den fourage handelaar A. van Duin te Akersloot. Verdachten hebben een gedeelte van die koeken, pl.m. 200 K.G., achtergehouden, en verkocht aan den getuige Joh. Beumer te de Rijp. Volgens verklaring van verdachten zou gCtuige Beumer hen hebben gevraagd of zij nog koekenstof te koop hadden. v. d. St. heeft 30 ontvangen en er 15 gegeven aan zijn medeverdachte. De officier refereerde zich aan de vorige zaken en vorderde tegen ieder der verdacn- ten 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Hellema, advocaat van verdachten, pleitte clementie en wees op het aandeel dat getuige Beumer in deze zaak heeft gehad. Ook bracht pleiter ter sprake, het totaal ge mis aan controle en de nonchalance van de zijde der ontvangers. De grootste schuldigen zijn hier de afzenders en de ontvangers. Verdachten willen alles doen om de schade te vergoeden. Voorts overlegt pleiter tal van gunstige getuigenissen omtrent verdachten. Op grond van het door pleiter aangevoer- de, vroeg hij een voorw. veroordeeling. Volgde ook hier eenig debat over voorw. veroordeeling enz. door het O. M. en de ver- dediging. HELING VAN DE DOOR VERDACH TEN UIT DE VORIGE ZAAK VER- DUISTERDE GRONDNOTENKOEKEN. 4e 47-jarige verdachte Joh. B., te De Rijp, stond alsnu terecht ter zake voordeel trekken uit de aoor verdachte in de vorige zaak verduisterde grondnotenkoeken. Zij hadden een zak of 8—9 van deze koeken aan verdachte verkocht. In deze zaak opiponeerde mr. Kusters als raadsman en verdediger. iv'erdachte ontken-de de wetenschap omtrent de afkomst van het verduisterde. Hij betaal de aan v. d. St., verdachte in de voorgaande zaak, 6 per 100 pond. De officier beriep zich op de buitengerech- telijke erkentenis van verdachte ook al was het procesverbaal van dat verhoor niet ge- teekend en vorderde 4 maanden gev. Mr. Kusters verdeelde zijn uitvoerig plei- dooi in drie deelen, waarbij in de eerste plaats vestigde op het verschil in tijd. Men kon niet voor heling veroordeeld worden voor voorwerpen die men in Juni had gekocht maar die eerst in October daar- aan volgend zijn gestolen. Pleiter memoreerde voorts dat er niet een tekort was geconstateerd van grondnoten koeken doch dat er zelfs een hoeveelheid te veel werd gevonden. Pleiter bestreed voorts de waardte van ver- dachtes erkentenis voor de politie der tenlas- telegging dat hij de brokken grondnotenkoek beneden de waarde zou hebben gekocht. Het was afval waarop de schippers recht hebben om te mogen verkoopen. Pleiter ontkende ten stelligste dat het initiatief van verdachte was uitgegaan. Ten slotte verzocht 'pleiter vrij spraak, subsidiair een reclasseeringsrapport. De officier requireerde een nader onderzoek, waabij pleiter zich aansloot. VERDUISTERING VAN KUN'STMEST. I Voor dat misdrijf staan terecht schipper Klaas O., oud 51 jaar, en zijn 20-jarige knecht Gerrit V., beidCn te De Rijp, die in den winter 19251926 hadden verduisterdi 10 zakken kunstmest ,die zij aan boord van hun motorboot hadden ten vervoer van den heer Haijtema te Alkmaar. Verdachten hadden die kunstmest verkocht aan den getuige D. de Reus. Ook in deze zaak opponeerde mr. Hellema, De Reus zeide 10 balen kunstmest van schipper O. en 2 van verdachte Gerrit V te hebben gekocht. Niet waar Gerrit? zeide hij amieaal ot den tweede verdachte Deze verklaarde de baaltjes ten verkoop te hebben gepresenteerd aan de Reus. Schipper O. zeide dat hij de baaltjes te veel had gehaden in Alkmaar. Er waren 25 zak ken te veel, waarvan hij er 15 had verant- woord. De officier eischte ook in deze zaak tegen ieder der verdachten 3 maanden gevangenis straf. Mr. Hellema pleitte als hierboven is ge- releveerd en verzocht een voorw. straf. Wat betrof verdachte V. merkte pleiter op dat het feit verjaard was. De officier wijzigde in zijn repliek zijn re- quisitoir tegen Gerrit V. en vorderde tegen hem 1 Ys maand gevangensstraf VERDUISTERING VAN MAIS. De 39-jarige schipper Kl. V. en zijn 35- jarige knecht Jouke de W., beiden te De Rijp, verduisterd en verkocht aan den ge- partij mais, die zij ten vervoer van boord hadden met bestemming aan Simon Nat, hebben verduisterd en verkocht aan den ge tuige W. Hartog te De Rijp, dezelfde, die ook gerst en mais koebt van de schippens B. en S., die's morgens te recht stonden. Hartog heeft 4 voor de zak betaald, doch to meestaJ een met bedoelde bergplaatt voor drukwerk, dat men aan x*n klantet doet tockoraeu. Ooed nitgevoerd zal bet alet coo gauw weggedaan worden, als drnkwerk, dat een slecbt verzorg* den, elordigen in* drnk maakU Over de resultaten van uw aankondi* gingen, prospect!, en al aw overige drnkwerken, suit ge tevreden efjn, wan* neer gi] ze laat ge* reed maken bi] de j»

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6