Puistjes Binnenland Hartog zelf beweert f 5 te neoben belaaW Eisch ook in deze zaak teg-en ied-er 3 maanden gevangenisstraf. Pleiter, mr. Hellema, coneludeerde als in vorige zaken. Ook deze verdachten betal-en van nun week loon de schade af. VERDUISTERING VRACHTGOEDEREN. De 35-jarige schipper Cornelis Z., even- eens in dienst van de expeditie Visser te de Rijip,, heeft zich wederrechtelijk 'n hoeveel- heid veevoeder in casu lijn'koekenstof toege- eigend en verkocht aan denzelfden Willem Hartog, nit de vorige zaken. Ook heeft Ha-r- tog nog een aantal ongebroken lijnkoeken •gekocht. Deze koeken behoorden aan een lading, die geleverd moest worden aan Nat, Met en Meiier. Eisch 3 maanden gevangenisstral Vended iger, Mr. Hellema, refereerde zich aan vorige pleidooien. VERDUISTERING VAN TWEE ZAKKEN WITTE BOONEN. Ook stond terecht de 33-jarige schipper 'J. C. v. d. St. te de Rijp, die 2 zak witte boon en in Maart 1927 zich heeft toegeeigend en deze heeft verkocht aan W. Hartog voor J 4 per zak. De witte boon-en maakten deel uit van een partij, door den heer W. Holsmuller te Alk- maar afgeleverd, en verzonden per exped'itie Visser te de Rijp en welke 45 balen bestemd- .waren voor Halfweg. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. Mr. Hel'leman pleitte een voorwaardelijke straf, wees op de strafverhouding met be- trekkkig tot den heler, tegen wien slechts 4 maanden gevangenisstraf werd gevorderd. Ook de officier achtte after all 4 maanden tegen Hartog te weinig, doch kan nu d'i-t requisitoir niet meer wijzigen. VERDUISTERING VAN LIJNKOEKEN. De schippers Willem D. en Jac. M. te De Rijp hebben in het voorjaar van 1926 een aantal lijnkoeken verkocht aan Joh. Beumer. verdachte in een der vorige zaken Bedoelde lijnkoeken waren bestemd voor den heer G. Met te Bee raster, firma Meijer en Met. Het verdulsterde bedroeg 300 pond lijn koeken, verpakt in 3 zakken, die tegen 6 per zak aan Beumer werden verkocht. Eisch tegen ieder 3 maanden gevangenis straf. Mr. Hellema maakte juridische bedenkin- gen tegen de ten laste gelegde vereeniging, die hij later moet laten vervallen. Overigens coneludeerde hij ook hier een voorw. straf. De onvoldoende controle gaf ook hier aan- PASPOORT VERVALSCHING. De niet verschenen verdachte Jan K. te Den Helder heeft in Juli 1927 een paspoort vervalscht. Eisch f 60 boete of 60 dagen hechtenis. HOOGER BEROEPSZAAK. De fotograaf C. de H. te Alkmaar, werd door den kantonrechter veroordeeld ter zake verboden uitoefening van zijn bedrijf op het zeestrand te Bergen aan Zee. Hij is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Zijn ver- weer Is, dat bedoeld strand niet resorteert onder de gemeent-e Bergen. Dit strand be- hoort aan het rijk. Mr. Eecen, door opposant. uitgenoodigd, zijn belangen te behartigen, was niet ver schenen. De officier vorderde bevestiging van het vonnis. MISHANDELING MET EEN FIETSSLEUTEL. De 21-jarige Cornelis K., tuinbouwer te Noord-Scharwoude, heeft in den nacht van 24 op 25 Juli te Dirkshorn den 18-jarigen Dirk v. d. Bel, te St. Maarten, zoodanig met een fietssleutel op het hoofd gestagen, dat hij bloedend werd verwond. v. d. Bel werd aangeval'len in de Dorpsstraat te Dirkshorn Hij kwam van de kermis en wilde zijn rijwiel halen. Verdachte en zijn vrlenden hewer-en, dat v. d. Bel aanleiding gaf. Eisch f 30 boete of 30 dagen hechtenis. Sluitimg. OP L IGHTING. Voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan die 41-jari- ft uitgever J. M. Kleynenberg te De Bilt._ hams gedetineerd in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Hij had, volgens de tenlaste- legging, een echtpaar te Hilversum in het tweede halfjaar 1924 en in het jaar 1925 bewogen tot afgifte aan hem van een vcr- mogen, bestaande uit effecten, toebehooren- de aan mevrouw en haar in Indie wonendt zuster. Verdachte, die directeur was van de uitge versmaatschappij „De Blauwvoet" te Hilver sum, was in kennis gekomen met de familie. Er ontstond een vriendschappelijke omgang en daardoor kwam verdachte te weten, dat oievro.uw, althans het echtpaar, een vermo- ge:i bezat van ongeveer 30.000 en dat me vrouw een roerend vermogen van 50.000 van haar in Indie verblijvende zuster onder haar beheer had. Oni in het geheele of gedeeltelijke bezit van die vermogens te komen, decide verdach te, kennis nemende van de stukken, aan he: echtpaar mede, dat de belegging niet goed was en dat een betere belegging zou wezen, stukken van Philips uit Eindhoven en van de Kunstzijdefabriek „Enca' te koopen. Verder decide verdachte medle, dat hij in de effectenwereld een kennis had, Baarslag geheeten, die van diergelijke beleggingen goed op de hoogte was. Hij' stelde voor, de effec ten aan hem af te geven, teneinde ze, door tusschenkomst van Baarslag, voordeeliger te oeleggen. Voorts sprak verdachte over het koopen van prolomgatieleeningen in de plaats van de hem af te dragen geldswaardige papieren De inrichting, die dfeze transacties zou uit- voeren en waaraan Baarslag verbonden was, droeg, zei verdachte, den naam „Amster- damsche Prolongatie Maatschappij". De stukken werden hierop aan den ver dachte, die volkomen vertrouwd werd, ter hand gesteld. Nadat dit was geschi'ed, kwam verdachte mededeelen, dat hij stukken had gekocht, '•waarvan hij den kooppprijs niet had kunnen volstorten, doordat de geldswaarde van de .hem ter hand nestelde effecten daarvoor niet voldoende was en MJ daarom nog meer geia noodig had. Ook sloeg hij de effectennoteering in een dagblad op en zei hij daarop, dat de stukken, die gekocht waren, goed stonden. Ook las hij brieven voor, welke ondierteekend waren met den naam Baarslag en ihhieldlen, hoe T met de effecten stond en dat er nog moest worden bijbetaald. Door deze valsche opgaven wist die ver dachte, volgens de dagvaarding, het echtpaar te bewegen om een gedeelte der vermogens aan hem af te geven. Verdachte zeide dat hij in 1923 directeur van de uitgevenmaatschappij „De Blauw voet" werd. Toen hij met de familie in ken nis kwam, was de schuld dier naaml. ven- nootschap ongeveer 50 a 60.000. De ef fecten en contanten werden volgens ver dachte hem door het echtpaar voor de zaak geleend. Zij werden als zoodanig geboekt, doch de naam van het echtpaar komt in de fcoeken niet voor. Het echtpaar verklaarde, den verdachte nooit toestemming te hebben gegeven om het geld in „De Blauwvoet" te storten. De verdediger, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, zeide alle mogelijke moeite te hebben gedaan om Baarslag op te sporen Het is hem niet mogen gelukken. De verdachte hield desgevraagd vol, dat de brieven niet door hem waren geschreven. maar wel degelijk van Baarslag afkomstig waren. Een vroegere employe in verdachtes zaak verklaarde, dat „De Blauwvoet" een oplich- ters- en flesschentrekkerszaak was. ,.De Blauwvoet" kocht wel belangrijke werken, aan, maar zij werden nooit uitgevoerd en be- taald. De verdachte deed zich als rijk voor en als iemand, wiens hroeders rechters en raadsheeren waren; ook sprak verdachte van een groote erfenis van f 72.000, die hij gekregen had. Het opgelichte echtpaar, zco- wel als andere slachtoffers, heeft hij tegen verdachte gewaarschuwd, evenwel zondter re- sultaat. Men wilde hem niet gelooven. Na afloop van het getuigenverhoor eisch- te het O. M. 3 jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak, omdat z 1. niet is bewezen, dat bekl.'s handelwijze op- zettelijk. listiglijk en bedriegelijk was ge- weest en vroeg bovendien diens envriiheid- ste'ling. Dit werd door de rechtbank ge- weigerd. DE KNOEIERIJEN B1J D? GEMEENTEL1JKE VISCH VOORZIENING VAN AMSTERDAM. Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft gis- ter uitspraak gedaan in twee strafzaken tegen twee gewezen gemeente-amibtenaren bij den Centralen Dienst van de Levensmiddelenvoor- ziening der gemeente Amsterdam, die in hoo ger beroep waren gekomen van het tegen hen door de vierde learner der Amsterdamsche Rechtbank gewezen vonnis ter zake van het als amb'tenaar opzettelijk geld, dat zij in hun dienstbetrekking onder zich hadden, verduis- teren. De eene verdacht, een 29-jari,g ex-ge- meente-klerk die 10.000 genoct van de 60 a 70.000 waarvoor de gemeente werd bena- deeld Wei-d op 17 Februari 1.1. door de rechtbank veroordeeld tot drie jaren gevange nisstraf met aftrek van drie maanden voorloo' pige hechtenis en met last tot teruggaaf aan de gemeente van omstreeks 3000, die bij hem in beslag genomen werden. In eersten aanleg had het O. M. twee jaar gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis ge vorderd, in hooger beroep eischf e O. M. be vestiging van het vonnis der rechtbank. Het Hof vernietigde het vonnis der recht bank op formeele gronden. Opnieuw recht- doende, verklaarde het hem schuldig aan de subsidair ten laste gelegde voortgezette ver- duistering en veroordeelde hem deswege tot 2 y? jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest en' met last tot teruggaaf van de in beslag genome 30'00. In het arrest werd omtrent de straf overwo- gen eenerzijdls, dat de verduistering geduren- de langen tijd gepleegd konden worden, door dat er een complot bestond tussdhen de amb- tenaren, die elkancter moesten controleeren, anderzijdls ddt verdachte reeds een langdurige hechtenis heeft ondergaan. De andere verdachte de 54-jarige ■klerkkassier, die reeds in 1923 wegeqs fraude werd' ontslagen werd veroordeeld op 31 Maart 1.1. tot drie jaren gevangenisstraf en op 5 Mei 1.1. tot een jaar en zes maanden met aftrek van drie maanden voorhechtenis. De eerste zaak werd door het Hof voor een ander onderzoek naar den rechtercommissaris teruggewezen. In de tweede zaalc werd het vonnis (dat van 5 Mei) vernietigd en, op nieuw redhtdOende, verdadite veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest. Te zijnen aanzien werd omtrent de straf- maat o.a. overwogen dat hij toen hij de ver- duisteringen pleegde ,tot taak had om te con troleeren. in het gelaat verdwynen spoedig door het gelaat 's avonds met PUKOL in te wr.ljven en 's morgens met warm water en zeep uit te wasschen. 't Voldoet iedereen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HO'LLAND. De Prov. Staten kwamen gistermorgen bij- een onder voorzitterschap van den commissa- ris dter koningin jhr. mr. dr. A. Roell. Op diens voorstel werd besloten de reke- ningen en balansen van de bedrijven en de provinciate begrooting Donderdag in de commissie te onderzoeken. Hierna was aan de orde het voorstel tot vaststelling van het wegenplan. De heer H e n d r i x (R. K.) lid van Ged. Staten, zei, dat Gedeputeerden gaarne bereid zijn te voldoen aan den wensch, in de com missie geuit, om de vaststelling te beschou- wen als een voorloopige en de definitieve vaststelling uit te stellen tot het volgende jaar. In verband hiermee steldte spr. voor ook de ingekomen adressen tot de vergadering van het volgende jaar aan te houden, opdat de belanghebbenden gelegenheid zullen heb ben tot zoo ruim mogelijke beschouwing en beoordeeling van het plan. Aldus werd besloten. De heer P o 1 a k (S. D.) vroeg of de wegen, die boven het in verband met de subsidie vastgesteldte aantal kilometers komen, niet toch aan het plan kunnen worden toege- voegd, waarop dan een andere regeling van de vergoeding kan worden getroffen. De heer dr. D r o o g (R. K.) achtte het onjuist, dat in het voorstel van Gedep. Sta ten geen re'kening wordt. gehouden met zoo- genaamde kunstwerken. Hii arhlte hK onbil- lijk, dat een gemeente voor een kilometer van een weg met kunstwerken evenveel ontvangt als voor een kilometerweg zonder kunstwer ken. De heer Thomassen (S. D.) had het beter geaeht, als Gedep. Staten niet het maximum aantal kilometers haddrii opgege- ven, dat mag worden berekend. Dit getal speelt z. i. geen rol. Van beteekenis is al- leen dte vraag, hoeveel kilometers in 1927 op de wegenlijst zullen worden geplaatst. Spr. zou aan Gedep. Staten willen vragen, of het niet met het oog op de berekening juister zou zijn, als nn van de l'ijst werden geschrapt al die wegen, die in 1927 toch niet in benande- ling zullen komen. Dan zou de verdere be- spreking tot het volgende jaar kunnen wor den uitges'teld. Op dit laatste echter wilde spr. niet aandringen, omdat hem bekend is, diat verseheidene leden wenschen willen uit- spreken. Hij wees in verband daarmee op den weg Egmond a. d. HoefSchoorl. Spr. Iier- innerde aan de bedragen, die de provincie heeft goedlgekeurd voor het provinciaal we genplan, aan hetgeen aan subsidies wordt gegeven voor scheepvaart-verbindingen en tramlijnen en zei dat Texel van d'it alles niet profi'teert. En nu Texel komt met een verzoek om verbetering van wegen, wordt dit afge- wezen. Spr. zou wenschen, dat Gedep. Sta ten dit verzoek nog eens overwogen. Verder uitte spr. den wensch, dat Gedep. Staten den minister nog eens zullen bekend maken, dat de rijkswegen in Noord-Holland tot de slechtste van het land behooren. Hij wees hierbij op den weg AlkmaarHelder en zei te hebben overwogen, of het niet goed zou zijn den minister een renteioos voorschot van eenige millioenen aan te bieden voor het in orde brengen van de rijkswegen in deze pro vincie. De heer Van d e r W a 1 (S. D.) vroeg, of de wegen-beheersvorm niet een zaak is, die ook in het volgende jaar in de commissie nog eens bekeken moet worden. Er zijn op dit ge- bied nog vele auforiteitjes, die goeden maat- regelen in den weg siaan en die beter kunnen werden opigeruimd. De heer Ketelaar (V. D.) was van meening, dat het goed zal zijn thans niet door te gaan op den weg, door den heer Thomassen ingeslagen en nu reeds versehil- lende wegen te gaan noemen. Spr. had ver- steld gestaan van den wensch van den heer Thomas-sen om nu maar dadelij'k door Ged. Staten de wegen te laten schrappen, die toch niet in behandeling kunnen komen. Hij zou het voorstel thans oriverand'erd willen aan- nemen, omdat men toch op de onderdeelen het volgende jaar zou kun-nen terug komen. De heer D e M i r a n d a (S. D.) meende dat, als Gedep, Staten niet willen verdwaald raken in al de plannen, die er zullen komen, zij dan nu al een nadere uiteenzetting moeten geven van de bijzonderheden, waarmee zij het volgend jaar willen komen. Van alle wegen, die op het nieuwe plan voorkornen, is er in het provinciate net maar een, die naar Amsterdam loopt. De regeering heeft nu een deel van de taak der provincie overgenomen, maar er zal toch aandacht moeten worden geschonken aan het feit, dat Amsterdam in dit plan niet de beteekenis heeft gekregen, waarop het recht heeft. De vraag of spr., wat dit plan aarigaat, Ged. Staten volkomen kan vertrouwen, meen de spr. wel te moeten stellen, omdat hem niet bekend is, welke dringende redenen er zijn om den knngweg om Hilversum op het plan te brengen. Er moet niet een indruk worden gewekt van partij'digheid en van te- gemoetkoming aan wenschen van hen, die het diehtst bij het vuur zitten. In het antwoord der Ged. Staten op de ge- maa'kte bemerkingen zette de heer Hen- d r i x uiteen waarom de provincie te gebon- dfen is aan een wegennet van 511,7 K.M. Brengt men meer wegen op het plan, dan loopt men kans, dat het provinciate wegen plan niet door de regeering wordt goedge- keurd. In antwoord op die vraag van den heer De Miranda zeide spr. dat kringwegen zijn vastgesteld om Alkmaar, Schagen en Hilver sum. In mime mate wordt echter gelegen heid gegeven bezwaren in te dienen, dus ook deze zaak kani nog nader worden beschouwd. Van rijkswege wordt echter geeischt, dat ook dergelijike wegen op het plan zullen worden gebracht. In antwoord op de vraag van den heer Droog deelde spr. mede, dat ook de verorde- ning tijdelijik wordt vastgesteld. De noodige verbeteringen kunnen dus ook hierin later worden aangebracht. In antwoord op de vragen van dsn heer Thomaejen zette spr. -nader uiteen, dat op de wegenlijst niet meer wegen mogen voorko rnen, dan op het wegenplan. Spr. kwam dan tot d'en vorm van wegenbebeerz. i. behoeft dit beheer door twee beheerdfers niet tot moeilijkheden te leiden. D-e voordracht van Ged. Staten werd ten slotte z. h. s. aangenomen. De vergadering werd hierna verdaagd tot Dinsdag 29 November HET ST A ATS DOM EINB EH EE R Ongeveer 2'A jaar geleden hebben de mi nisters van financien en van bmnenlandsche zaken en landbouw een commissie ingesteld om de vraag te onderzoeken, op welke wijze het beheer van het staats-domein bezit op de meest economische wijze zou kunnen- plaats hebben, teneinde met belhoud van de noodige waarborgen en ter voorkoming van waarde- vermindering of verl'ies van eigendommen of bezit, de uit die domeinen voor den staat te verkrijgen voordfeelen zoo groot mogelijk te doen zijn. Deze commissie heeft thans, zoo meldt het Hdbl., rapport ui-tgebracht. Zij komt daarin tot de volgende conclusies: De minister van financien blijve belast met het volledige beheer van de aomeinen, die thans bij zijn departement in beheer zijn. Voor de domeinen, in beheer biji verschillen- de departementen, blijve de thans bestaande spl'itsing gehandhaafd, namelijk: a. het finandeel-juridisch (privaatrechte- lijk) beheer bij den minister van financien b. het technisdi (publiekrechtelijk) beheer bij de andere departementen. 'De domeinen' ir volledioc bdhoer Hit He* de- I parfement van binnenlandsche zaken en land- I bouw (rentambten en staatsboschbeheer) be hooren onder dat beheer te blijven. Bij het beheer van de domeinen dient zoo- veel mogelijk te worden gestreefd naar onder: linge samenwerking tusschen de betrokken takken van dienst, alsmede naar gebruikma- king van speciale technische diensten. Bij het beheer der donvf ien, die volledig bij het departement van f inancien in beheer zijn, dient er voor te worden gezorgd, dat het technische element steeds genoegzaam tot zijn recht koine. Waar het domeinbeheer over twee departe menten loopt, behoort de samenwerking tus schen de betrokken takken van dienst te wor- dien vereenvoudigd. De verhouding van den domeinambtenaar tot de visscherij-inspectie worde zoodanig gc- regeld, dat deze laatste wordt gehoord over alle visscherij-technische en economische vra- geft. Eenige complexen duingrond behooren on der beheer van het staatsboschbeheer te wor den gebracht. Aankoop van onroerend goed door den Staat behoort, behoudens de in het verslag ge- noemde uitzondering. niet plaats te hebben dan met gebruikmaking van de gegevens van den dienst der domeinen. Ten aanzien van eigendommen, die niet voor den publieken d'ienst noodig zijn, behoort verkoop te worden overwogen. De opbrengst mag niet worden gebruikt voor d-e gewone uit- gaven. De meerderheid der commissie acht ver koop van de, landbouwdomeinen in West- Noord-Brabant wenschelijk. Voorts komen voor verkoop in aanmerking verschillende an dere staa-tseigendommen. De wet-ten van 29 Augustus 1843, St.bl 39, en 22 December 18'50, St.bl. 99, behooren zoodanig te worden gewiizigd, dat de daarin genoemde bedragen van 5-00- en 3000 wor- dien gewijzig-d in 2500 en 10.000, terwijl de jaarlijksche opbrengst geen maatstaf be hoort te zijn voor de al of niet vatbaarheid voor onderhandschen verkoop. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE VACCINATIE. Naar Het Volk meldt, zal mevrouw De Vries-Brums aan de Tweede Kamer veriof vragen, de regeering te interpelleeren over de moeilijkheden, die zich bij de vaccinatie heb ben voorged-aan. HET SPOORWEGONGELUK BIJ RIJSWIJK. Bij het onderzoek door de Rijswijksche po litic ingesteld naar de oorzaak van't Zater- dagnacnt plaats gehad hebbend-e spoorweg- ongeluk is bevestigd, dat de bestuurder en de geleider van den trein, die uit de richting Den Haag kwam, van het station Den Haag schriftelijke machtiging hadden gekregen, door het onveilig signaal bij de Vaitlantlaan te rijden. Dit signaal stond onveilig, omdat de wisselwachter aldaar het niet in den vei- ligen stand kon krijgen, naar hij dacht door een defect. Acbterat is gebleken, dat het kwam, doordat de wissel niet was overge- zet. Bedoelde las-tgeving hield echter niet in, dat zij ook verkeerd spoor m-ochten rijden. Daarvoor was een bijzondere lastg-eving noo dig gew-eest, volgens een bepaald model. Bcvendien wordt in zulke gevallen van net station uit een loods meegegeven, wat ook niet is gebcurd. Hierbij komt nog, dat, wan- i} EEN ERNSTIGE AANVARTNO. 1 H< i de haven van Makassar binnenvarend® Engelscbe motorschip „Silver Belle" ramdj- J - neer een trein op verkeerd spoor rijdt, een rood licht voor aan den trein aanwezig meet zijn, wat ook niet het geval was. De bestuurd-er heeft onder het rijden steeds in twijfel verkeerd, of het wel goed was, dat de trein op verkeerd spoor reed, en hij heeft niet op voile snelheid gereden. Toen hij het blokhuis aan dsn Kleiweg voorbij was, zag hij van tegenovergcstelde zijde op een JTO meter afstand den trein uit Rotterdam aan- kom-en. Hij heeft toen dadelijk fluitsignalen gegeven en de snelrem aangezet. De trein- chef kwam bij hem, opende een zijdeur, is op de treeplank gaan staan, en vermoedelijk kort daarop er afgesprongen. De bestuur der heeft hem niet meer gezien. Tersto-nd darop volgde de botsing met het bskende gevolg. ,De Rotterdamsche bestuurder zag opeens een trein met gewone lichten tegenover zich. Op het laatste oogenblik heeft hij krachtig geremd. De trcinchef riep hem toe: Kom hierHij is toen achteruit gesprongen tot de eerstezitbankdit is zijn behoud geweest. De noodsignalen had hij niet geboord Van de zijde van d-en technischen dienst der spoorwegen is meegedecld, dat de aan dacht van den bestuurder De Gast waar- schijnlijk was afgeleid door een gesprek met een passagier. Uit het bovenstaande zou blij- ken, dat dit niet het geval is geweest. E)e toesand van de twee gewonden, die zich in het gemeentezieken-huis aan den Zuid- wal in Den Haag bevinden, is redelijk. De bestuurder De Gast heeft een onderbeen ge- broken en een heupwond gekregen. De pas sagier C. Btekxtoon uit Roterdam heeft ver moedelijk een versplinterden enkel; dit zal vandaag worden o-nderzocht. Er zouden nog meer gewonden zijn ge weest dan in de bladen is gepubliceerd. Zij schijnen op eigen gelegenheid huiswaarts te zijn gegaan. gister het s.s. „Sembilan" van de Stoomvaarl Mif. N-ederland, dat aan de kade gemeerd lag. Beide schepen werden zwaar beschadligd. De „Sembilan" heeft een gat aan stuur- boord in ruim twee. Ruim een en drie blevei* droog. Het schip kan de hoeveelheid water, die binnenkomt, met eigen pompen bijbouden. De voorsteven van de „Silver Belle" is in- gedrukt. Op de „Sembilan" werd een koelie gedood en werden velen gewond. De oorzaak van de aanvaring is onbekend. De lading van de „Sembilan" zal te Makas sar moeten worden gelost. DE VOLKSRAAD IN INDIe. De najaarzitting van den Volksraad werd gister geopend met een redevoering van den voorzitter, mr. Neytzell de Wilde. Hij wees daarbij op het gewicht van deze najaarszit- ting, voomamelijk in verband met de voorge- stelde wijziging van de Indische staatsrege- ling, die in zoo buitengewoon hooge mate de nubl-ieke belangstelling trekt in Nederland ea in Indie, NED. JOURNALISTENKRINO Zaterdagavond en Zondag hield de Nede?- landsche Journalistenkring te 's-Gravenhage een buitengewone algemeene vergadering. In ziin openingswoord herdacht de voorzit ter. de heer D. Hans, de sed-ert de vorioe ver gadering overleden journal-isten Ch. Boisse- vain en D. Keesing. De vergadpring vereenigde zich met het voorstel van het bestuur om wederom als lid toe te treden tot de Union imternationale des Associations de la Presse. Vervolgens hield dr. M. van Blankenstein, redacteur aan de ..N, R Ct." een rede over ,Taak en positie van den buitenlandschen correspondent." Sprek-er wees o.a. op de nationale beteeke nis der corrcspondentschappen, die door vele regeeringen tegenwoordig als een aanvull'ing van de officieele bronnen van inlichtingen worden beschouwd. Dit maakt den eisch, dat de corresnoncrint een landgenoot zij des te Idem-mender. Verkeerd uit journalistiek oogpun-t vi-ndt spr. de method-?, die in onze pers reeds toe- passing vindt om buitenlanders met klinkende nam en, m-eer d-an de eigen correspondenten, de lezers over de gebeurtenissen en den toe- stand in hun land te laten inl-ichten. Niet alleen krij-gt de lezer dan de buitenlandsche aangelegenheden door buitenlanders ver- klaard. maar bovendien nog door buitenlan ders. die in hun eigen land1 slechts een groep vertegenwoordigen. Het is juist de taak der correspondenten, dergeliike uiteenzettingen zelf te verzamelen en te bestudeeren en ze dan, verwerkt aan hunne lezers voor te zet- ten. In de vergad-ering van Zondag sprak de voorzitter, de heer D. Hans, over ^Economi sche toestanden en voorultzic'h'ten in de Ne- der la ndsch-e jou r nal is tick BRANDEN. Te Lithoyen (N.-B.) is Zondagavond het huis van A. Richters afgebrand. Van den in- boedel kon niets gertd worden. De boerderij van H. Oldenziel te Sappe- meer is dezen nacht gedeeltelijk afgebrand Veel koren ging verloren. De oorzaak is inbe- kend. DE GEVONDEN SCHAT. Don-cterdag 8 September is men zal het zich nog herinneren in het Vondelpark te Amsterdam een bedrag aan bainkpapier ge- vonde-n, te zamen 14,000 groot, geborgen in een portefeuille en een portemonnaie. On- danks de opro-epingen heeft zich de eige- naar van d'it geld nog niet bij de politic van de hoofdstad aangemeld. In verband met het vinden van dit bedrag verzoekt de commissaris van politie in de 3e se-ctie te Amsterdam (bureau Leidscheplein), nogmaals hen, die eenige inlichtingen kun nen verstrekken, zich ten spoedigste a-n zijn bureau te willen vervoegen. KORTE BER1CHTEN, Dr. W. Schuurmans Stekhoven heeft Maandagavond voor het ITygienisch Genoot- schap te Amsterdam een lezing gehouden over: Onvatbaarmaking tegen tuberculose, speciaal met de entstof van Calmette. Spr. acht de actieve iminuniseering tegen t.b.c nog steeds mogelijk, doch meende, dat Calmette (Rijssel) er nog niet in geslaagd is te bewijzen, dat met zijn methode het be- oogde doel bereikt wordt. Te Maarssen aan de Vecht is over leden, 82 jaren oud, de heer J. J. Couturier, de stichter van het bekende Maison Coutu rier aan de K-eizersgracht te Amsterdam. Den 20 October is het een kwarteeuw ge leden, d'at prof. Lanz uit Zwitserland kwam en te Amsterdam zijn i-ntreerede als hoog- leeraar hield: „Uber praventive Chirurgie". Beh-alve aan de matrozenopleid-ing aan boord van Hr. Ms. „Noord-Brabant" heeft de minister van Oorlog en a.i. van Marine gistermiddag te Vlissingen nog een bezoek g-ebracht aan de torpedojager „De Ruyter". De bij Burg-erhout's ma-chinefabriekeni en scheepswerf te Rotterdam in aanbouw zijnd-e torpedojager „Evertsen" heeft heden te Willemsoord zijn proeftocht gedaan. wws Eerste landlooper: Gammie, hoe kom jij aan die auto? Tweede landlooper: Zellef gemaakt van de dingsig- heldjes die ik nou al twintdg jaar lang op den weg hob' gevondea. ^Passi^g Show) rrlri-nt* Viol e e

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7